dolphin - en to hi translation catalogue (609 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
hi: कूड़ा खाली करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
hi: पुरानी स्तिथी में लाऐं

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
hi: नया बनाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
hi: पथ खोलें

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
hi: पथ नये विंडो मे खोलें

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
hi: पथ नये टैब मे खोलें

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
hi: सफलतापूर्वक नकल किया ।

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
hi: सफलतापूर्वक स्थानांतरित ।

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
hi: सफलतापूर्वक कडी बनाई

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
hi: सफलतापूर्वक कूड़े में भेजा गया ।

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
hi: सफलतापूर्वक नाम बदला

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
hi: फ़ोल्डर बनाया गया

[ctx: @info]
en: Go back
hi: पीछे जाएँ

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
hi: पहले देखे गए फ़ोल्डर पर लौटें।

[ctx: @info]
en: Go forward
hi: आगे जाएँ

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
hi: यह एक <इंटरफ़ेस>जाएं|पीछे</इंटरफ़ेस> क्रिया को पूर्ववत करता है।

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
hi: पुष्टिकरण

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
hi: %1 से बाहर जाएँ (&Q)

en: C&lose Current Tab
hi: मोजूदा बंद करें (&l)

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
hi: इस विंडो में बहुत सारे टैब खुले हैं, क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप बाहर होना चाहते हैं?

en: Do not ask again
hi: फिर नहीं पूछें

en: Show &Terminal Panel
hi: टर्मिनल पैनल दिखाएं (&T)

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
hi: टरमिनल में अनुप्रयोग '%1' अभी भी चल रहा है। क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप बाहर होना चाहते हैं?

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
hi: खोलें %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
hi: पसंदीदा खोज औज़ार खोलें

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
hi[0]: क्या आप वाकई १ टर्मिनल विंडो खोलना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप वाकई %1 टर्मिनल विंडो खोलना चाहते हैं?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
hi[0]: %1 टर्मिनल खोलें
hi[1]: %1 टर्मिनल खोलें

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
hi: विन्यस्त करें

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
hi: नया विंडो (&W)

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
hi: एक नया डॉल्फ़िन विंडो खोलें

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location and view.<nl/>You can drag and drop items between windows.
hi: यह वर्तमान स्थान और दृश्य के साथ इस तरह एक नई विंडो खोलता है।<nl/>आप विंडो के बीच वस्तुओं को खींच और छोड़ सकते हैं।

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
hi: नया टैब

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location and view.<nl/>A tab is an additional view within this window. You can drag and drop items between tabs.
hi: यह वर्तमान स्थान और दृश्य के साथ एक नया <emphasis>टैब</emphasis> खोलता है।<nl/>इस विंडो के भीतर एक टैब एक अतिरिक्त दृश्य है। आप टैब के बीच वस्तुओं को खींच और छोड़ सकते हैं।

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
hi: स्थान में जोड़ें

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
hi: यह चयनित फ़ोल्डर को स्थान पैनल में जोड़ता है।

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
hi: टैब बंद करें

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left this window will close instead.
hi: यह वर्तमान में देखे गए टैब को बंद कर देता है। यदि कोई और टैब नहीं छोड़ा जाता है तो इसके बजाय यह विंडो बंद हो जाएगी।

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
hi: यह इस विंडो को बंद कर देता है।

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
hi: <para><emphasis>काटें,नक़ल करें</emphasis> और <emphasis>चिपकाएँ</emphasis> कई अनुप्रयोगों के बीच काम करते हैं और सबसे अधिक उपयोग किए जाने वाले समादेशों में से हैं। इसलिए उनके <emphasis>कुंजीपटल शॉर्टकटों</emphasis> को कुंजीपटल पर एक दूसरे के ठीक बगल में प्रमुखता से रखे जाते हैं: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>,<shortcut>Ctrl+C</shortcut> और <shortcut>Ctrl+V</shortcut>।</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
hi: काटें...

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
hi: यह आपके वर्तमान चयन में स्तिथ वस्तुओं को <emphasis>क्लिपबोर्ड</emphasis>.<nl/> पर नक़ल करता है। बाद में उन्हें क्लिपबोर्ड से नए स्थान पर नक़ल करने के लिए <emphasis>चिपकाएँ</emphasis> क्रिया का उपयोग करें। वे वस्तु अपने प्रारंभिक स्थान से हटा दिए जाएंगे।

[ctx: @action]
en: Copy…
hi: नक़ल

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
hi: यह आपके वर्तमान चयन में स्तिथ वस्तुओं को <emphasis>क्लिपबोर्ड</emphasis> पर नक़ल करता है।<nl/>क्लिपबोर्ड से एक नए स्थान पर नक़ल करने के लिए <emphasis>चिपकाएँ</emphasis> क्रिया का उपयोग करें।

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
hi: चिपकाएँ

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
hi: यह आपके <emphasis>क्लिपबोर्ड</emphasis> से वस्तुओं को वर्तमान में देखे गए फ़ोल्डर में नकल करता है।<nl/> यदि वस्तुओं को <emphasis>कांटने</emphasis> की क्रिया द्वारा क्लिपबोर्ड में जोड़ा गया था तो उन्हें उनके पुराने स्थान से हटा दिया जाता है।

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
hi: यह चयनित वस्तुओं को <emphasis>सक्रिय</emphasis> दृश्य से निष्क्रिय विभाजित दृश्य में नकल करता है।

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
hi: निष्क्रिय विभाजित दृश्य में नकल करें

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
hi: यह चयनित वस्तुओं को <emphasis>सक्रिय</emphasis> दृश्य से निष्क्रिय विभाजित दृश्य में स्थानांतरित करता है।

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
hi: निष्क्रिय विभाजित दृश्य में स्थानांतरित करें

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
hi: फ़िल्टर पट्टी दिखाएँ

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter a text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
hi: यह विंडो के निचले भाग में <emphasis>छानने की पट्टी</emphasis> को खोलता है।<nl/> वहां आप वर्तमान में प्रदर्शित फ़ाइलों और फ़ोल्डरों को छाननें के लिए एक पाठ दर्ज कर सकते हैं। केवल उन्हीं को प्रदर्शित किया जाएगा जिनके नाम में यह पाठ होगा।

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
hi: छानने की पट्टी टॉगल करें

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
hi: छाने

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
hi: फ़इल व फोल्डरों के लिए खोजें

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>find bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the objects you are looking for.</para><para>Use this help again on the find bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
hi: <para>यह आपको <emphasis>खोज पट्टी</emphasis> खोलकर फाइल और फोल्डर खोजने में मदद करता है। वहां आप खोज शब्द दर्ज कर सकते हैं और उन वस्तुओं को खोजने के लिए सेटिंग्स निर्दिष्ट कर सकते हैं जिन्हें आप ढूंढ रहे हैं।</para><para> इस सहायता का फिर से खोज बार पर उपयोग करें ताकि सेटिंग्स के बारे में बताते समय हम इसे देख सकें।</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
hi: खोजक पट्टी का टॉगल करें

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
hi: खोजें

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
hi: फ़इल व फोल्डरों को चुने

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
hi: चयन करें

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
hi: <para>यह अनुप्रयोग केवल यह जानता है कि किन फ़ाइलों या फ़ोल्डरों पर कार्रवाई की जानी चाहिए यदि वे पहले <emphasis>चुने</emphasis> गए हैं।  <emphasis>चयन मोड</emphasis> को टॉगल करने के लिए इसे दबाएं, जो किसी वस्तु का चयन और अचयनित करना, एक बार दबाने के तरह  आसान बनाता है।</para><para> इस मोड में, नीचे एक त्वरित एक्सेस बार वर्तमान में चयनित वस्तुओं के लिए उपलब्ध क्रियाएं दिखाता है।</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
hi: यह वर्तमान स्थान में सभी फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करता है।

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
hi: चयन पलटें

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all objects that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
hi: यह उन सभी वस्तुओं का चयन करता है जिन्हें आपने वर्तमान में <emphasis>नहीं </emphasis> चुना है।

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This splits the folder view below into two autonomous views.</para><para>This way you can see two locations at once and move items between them quickly.</para>Click this again afterwards to recombine the views.
hi: <para>यह नीचे दिए गए फ़ोल्डर दृश्य को दो स्वायत्त दृश्यों में विभाजित करता है। </para><para>इस तरह आप एक ही बार में दो स्थानों को देख सकते हैं और उनके बीच वस्तुओं को जल्दी से स्थानांतरित कर सकते हैं।</para> दृश्यों को फिर से संयोजित करने के लिए बाद में इसे फिर से क्लिक करें।

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
hi: स्टेश

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
hi: एक विभाजित विंडो में स्टैश वर्चुअल डायरेक्टरी को खोलता है

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
hi: रूकें

[ctx: @info]
en: Stop loading
hi: लोड करना रोकें

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
hi: यह वर्तमान फ़ोल्डर की सामग्री को लोड करना बंद कर देता है।

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
hi: संपादन योग्य स्थान

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
hi: यह <emphasis>स्थान पट्टी</emphasis> को संपादन योग्य होने के लिए टॉगल करता है ताकि आप सीधे उस स्थान में प्रवेश कर सकें जहां आप जाना चाहते हैं।<nl/>आप स्थान के दाईं ओर क्लिक करके संपादन में बदल सकते हैं और संपादित स्थान की पुष्टि करके वापस बदल सकते हैं।

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
hi: स्थान बदलें

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
hi: यह स्थान को संपादित करने के लिए बदलता है और इसे चुनता है ताकि आप जल्दी से एक अलग स्थान दर्ज कर सकें।

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
hi: बंद टैब को पूर्ववत करें

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
hi: यह आपको पहले बंद किए गए टैब पर लौटा देता है।

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating, renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Changes that can't be undone will ask for your confirmation.
hi: यह आपके द्वारा फ़ाइलों या फ़ोल्डरों में किए गए अंतिम परिवर्तन को पूर्ववत कर देता है। <nl/>ऐसे परिवर्तनों में फ़ाइलों को <interface>बनाना, उनका नाम बदलना</interface> और <interface>उन्हें किसी भिन्न स्थान पर</interface> या <filename>कूडेदान</filename> में ले जाना शामिल है। <nl/>जिन परिवर्तनों को पूर्ववत नहीं किया जा सकता, वे आपकी पुष्टि के लिए कहेंगे।

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their data including folders that contain personal application data.
hi: अपने <filename>धर</filename> फ़ोल्डर में जाएं। प्रत्येक उपयोक्ता खाते का अपना <filename>धर</filename> होता है जिसमें व्यक्तिगत अनुप्रयोग डेटा वाले फ़ोल्डर सहित उनका डेटा होता है।

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
hi: फ़ाइलों की तुलना करें...

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
hi: <para>यह देखे गए स्थान के लिए एक अधिमानित खोज साधन खोलता है।</para><para> इसे विन्यस्त करने के लिए <emphasis>अधिक खोज  साधन</emphasis> मेनू का उपयोग करें।</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
hi: टर्मिनल खोलें

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
hi: <para>यह देखे गए स्थान के लिए एक <emphasis>टर्मिनल</emphasis> अनुप्रयोग खोलता है।</para><para> टर्मिनलों के बारे में अधिक जानने के लिए टर्मिनल अनुप्रयोग में सहायता का उपयोग करें।</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
hi: यहाँ टर्मिनल खोलें

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
hi: <para>यह चुने गए स्थान के लिए एक <emphasis>टर्मिनल</emphasis> अनुप्रयोग खोलता है।</para><para> टर्मिनलों के बारे में अधिक जानने के लिए टर्मिनल अनुप्रयोग में सहायता का उपयोग करें।</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
hi: टर्मिनल पैनल को फोकस करें

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
hi: पुस्तचिन्ह (&B)

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
hi: टैब %1 सक्रिय करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
hi: अंतिम टैब सक्रिय करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
hi: अगला टैब

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
hi: अगला टैब सक्रिय करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
hi: पिछला टैब

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
hi: पिछला टैब सक्रिय करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
hi: लक्ष्य दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
hi: नया टैब मे खोलें

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
hi: नया टैबों मे खोलें

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
hi: नया विंडो मे खोलें

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
hi: पैनलों का ताला खोलें

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
hi: पैनलों को तालाबंद करें

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
hi: यह पैनल के <emphasis>तालाबंद</emphasis> या <emphasis>ताला खुला</emphasis> होने के बीच अदल बदल करता है।<nl/>ताला खोले गए पैनल को विंडो के दूसरी तरफ खींचा जा सकता है और इसमें एक बंद बटन होता है।<nl/>तालाबंद किए गए पैनल अधिक सफाई से एम्बेडेड होते हैं।

[ctx: @title:window]
en: Information
hi: जानकारी

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
hi: <para>इस तरह के पैनल दिखाने या छिपाने के लिए <interface>मेन्यू |पैनलों</interface>  या <interface>दृश्य | पैनलों </interface>पर जाएं ।</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
hi: <para>यह विंडो के दाईं ओर <emphasis>सूचना</emphasis> पैनल को चालू करता है।</para><para> पैनल चयनित वस्तुओं के बारे में या उन वस्तुओं के बारे में गहन जानकारी प्रदान करता है जिन पर आपका माउस मंडरा रहा है। अन्यथा यह आपको वर्तमान में देखे गए फ़ोल्डर के बारे में सूचित करता है। एक वस्तु के लिए उनकी सामग्री का पूर्वावलोकन प्रदान किया जाता है।</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
hi: फ़ोल्डर

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
hi: टर्मिनल

[ctx: @title:window]
en: Places
hi: स्थान

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
hi: छुपे स्थानों को दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
hi: पैनलों को दिखाएँ

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
hi: बंद करें

[ctx: @info]
en: Close left view
hi: बायां दृश्य बंद करें

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
hi: बंद करें

[ctx: @info]
en: Close right view
hi: दायां दृश्य बंद करें

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
hi: विभाजित करें

[ctx: @info]
en: Split view
hi: विभाजित दृश्य

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
hi: टर्मिनल पैनल से फोकस हटाएं

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
hi: कूड़ा खाली करें

en: Empties Trash to create free space
hi: खाली जगह बनाने के लिए कूडा खाली करें

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
hi: नेटवर्क फ़ोल्डर जोड़ें

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
hi[0]: स्थान पट्टी
hi[1]: स्थान पट्टीयाँ

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
hi: सभी का चयन हटाएँ

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
hi: अनुप्रयोग (&l)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
hi: नेटवर्क फ़ोल्डर्स (&N)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
hi: कूड़ा

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
hi: स्वतः चालू

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
hi: टर्मिनल खोलें (&T)

[ctx: @title:window]
en: Select
hi: चुनें

en: Select all items matching this pattern:
hi: इस पैटर्न से मेल खाने वाले सभी आइटम चुनें :

[ctx: @title:window]
en: Unselect
hi: चयन हटाएँ

en: Unselect all items matching this pattern:
hi: इस पैटर्न से मेल खाने वाले सभी वस्तुओं को अचयनित करें :

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
hi: चयन

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hi: जाएँ (&G)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
hi: औज़ार

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
hi: डॉल्फ़िन औज़ार पट्टी

en: Recently Closed Tabs
hi: हाल ही में बंद किए गए टैब

en: Empty Recently Closed Tabs
hi: हाल ही में बंद किए टैब खाली करें

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
hi: नया टैब

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
hi: पट्टी अलग करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
hi: अन्य टैब बन्द करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
hi: टैब बंद करें

[ctx: @title:tab Active primary view | (Inactive secondary view)]
note: i18n: %1 is the primary view and %2 the secondary view. For left to right languages the primary view is on the left so we also want it to be on the left in the tab name. In right to left languages the primary view would be on the right so the tab name should match.
en: %1 | (%2)
hi: %1 (%2)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
hi: स्थान पट्टी

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
hi: डॉल्फिन को रूट के रूप में चलाना खतरनाक हो सकता है। कृपया सावधान रहें।

en: Search for %1 in %2
hi: %1 के लिए %2 में खोजें

en: Search
hi: खोज

en: Search for %1
hi: %1 के लिए खोज

[ctx: @info:status]
en: No items found.
hi: कोई मद नही मिले

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
hi: डॉल्फ़िन व्हेब पेजों का समर्थन नहीं करता है, व्हेब ब्राउज़र खोल दिया गया है

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
hi: डॉल्फ़िन द्वारा समर्थित प्रोटोकॉल नहीं, तयशुदा एप्लिकेशन खोल दिया गया है

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
hi: अवैध प्रोटोकॉल

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
hi: वर्तमान स्थान बदल गया, <filename>%1</filename> अब पहुंच योग्य नहीं है।

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
hi: फोल्डर बदलते समय फ़िल्टर रखें

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
hi: फ़िल्टर पट्टी छुपाएँ

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
hi: "%1" और "%2"

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
hi: "%1", "%2" और "%3"

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
hi: "%1", "%2", "%3" और "%4"

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
hi: "%1", "%2", "%3", "%4" और "%5"

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
hi[0]: एक चयनित फ़ाइल
hi[1]: %1 चयनित फ़ाइलें

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
hi[0]: एक चयनित फ़ोल्डर
hi[1]: %1 चयनित फ़ोल्डरें

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
hi[0]: एक चयनित वस्तु
hi[1]: %1 चयनित वस्तू

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
hi[0]: एक फ़ाइल
hi[1]: %1 फ़ाइलें

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
hi[0]: एक फ़ोल्डर
hi[1]: %1 फ़ोल्डर

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
hi[0]: एक वस्तु
hi[1]:  %1 वस्तुएं

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
hi[0]: %1 वस्तु
hi[1]: %1 वस्तुएँ

[ctx: @title:group Groups that start with a digit]
en: 0 - 9
hi: ०-९

[ctx: @title:group]
en: Others
hi: अन्य

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
hi: फ़ोल्डर

[ctx: @title:group Size]
en: Small
hi: छोटा

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
hi: मध्यम

[ctx: @title:group Size]
en: Big
hi: बड़ा

[ctx: @title:group Date]
en: Today
hi: आज

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
hi: कल

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
hi: एक सप्ताह पहले

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
hi: दो सप्ताह पहले

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
hi: तीन सप्ताह पहले

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
hi: इस महीने के शुरू में

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
hi: 'कल' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
hi: 'एक सप्ताह पहले' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
hi: 'दो सप्ताह पहले' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
hi: 'तीन सप्ताह पहले' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
hi: MMMM, yyyy पर पहले

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
hi: पढ़ने,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
hi: लिखने,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
hi: चलाने,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
hi: निषेधित

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
hi: (उपयोक्ता: %1) | (समूह: %2) | (अन्य: %3)

[ctx: @label]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @label]
en: Size
hi: आकार

[ctx: @label]
en: Modified
hi: परिवर्धित

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
hi: दिनांक प्रारूप को सेटिंग में चुना जा सकता है।

[ctx: @label]
en: Created
hi: निर्मित

[ctx: @label]
en: Accessed
hi: अभिगमन

[ctx: @label]
en: Type
hi: क़िस्म

[ctx: @label]
en: Rating
hi: रेटिंग

[ctx: @label]
en: Tags
hi: टैग्स

[ctx: @label]
en: Comment
hi: टिप्पणी

[ctx: @label]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @label]
en: Document
hi: दस्तावेज़

[ctx: @label]
en: Author
hi: लेखक

[ctx: @label]
en: Publisher
hi: प्रकाशक

[ctx: @label]
en: Page Count
hi: पृष्ठ गणना

[ctx: @label]
en: Word Count
hi: शब्द गणना

[ctx: @label]
en: Line Count
hi: पंक्ति गणना

[ctx: @label]
en: Date Photographed
hi: फोटो खिंचवाने की तिथि

[ctx: @label]
en: Image
hi: छवि

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
hi: आयाम

[ctx: @label]
en: Width
hi: चौड़ाई

[ctx: @label]
en: Height
hi: ऊंचाई

[ctx: @label]
en: Orientation
hi: दिशा निर्धारण

[ctx: @label]
en: Artist
hi: कलाकार

[ctx: @label]
en: Audio
hi: ऑडियो

[ctx: @label]
en: Genre
hi: घराना

[ctx: @label]
en: Album
hi: एल्बम

[ctx: @label]
en: Duration
hi: अवधि

[ctx: @label]
en: Bitrate
hi: बिटरेट

[ctx: @label]
en: Track
hi: ट्रैक

[ctx: @label]
en: Release Year
hi: प्रकाशित वर्श

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
hi: अभिमुखता अनुपात

[ctx: @label]
en: Video
hi: वीडियो

[ctx: @label]
en: Frame Rate
hi: फ्रेम दर

[ctx: @label]
en: Path
hi: पथ

[ctx: @label]
en: Other
hi: अन्य

[ctx: @label]
en: File Extension
hi: फ़ाइल एक्सटेंशन

[ctx: @label]
en: Deletion Time
hi: मिटाने का समय

[ctx: @label]
en: Link Destination
hi: लिंक वर्णन:

[ctx: @label]
en: Downloaded From
hi: यहाँ से डाउनलोड किया गया

[ctx: @label]
en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
hi: अनुमति प्रारूप को सेटिंग्स में बदला जा सकता है। विकल्प प्रतीकात्मक, संख्यात्मक (ऑक्टल) या संयुक्त स्वरूप हैं

[ctx: @label]
en: Owner
hi: मालिक

[ctx: @label]
en: User Group
hi: उपयोक्ता समूह

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Dolphin
hi: डॉल्फ़िन

[ctx: @title]
en: File Manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
hi: (C) २००६-२०२२ डॉल्फिन डेवलपर्स

[ctx: @info:credit]
en: Felix Ernst
hi: फेलिक्स अर्न्स्ट

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
hi: प्रबंधक (२०१८ से) तथा डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: Méven Car
hi: मेवेन कार

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
hi: प्रबंधक (२०१८ से) तथा डेवलपर (२०१९ से)

[ctx: @info:credit]
en: Elvis Angelaccio
hi: एल्विस एंजेलैसिओ

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
hi: प्रबंधक (२०१४-२०१८) तथा डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: Emmanuel Pescosta
hi: इमैनुएल पेस्कोस्टा

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
hi: प्रबंधक (२०१४-२०१८) तथा डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: Frank Reininghaus
hi: फ्रैंक रीनिंगहॉस

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
hi: प्रबंधक(२०१२-२०१४) तथा डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: Peter Penz
hi: पीटर पेन्ज

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
hi: प्रबंधक तथा डेवलपर (२००६-२०१२)

[ctx: @info:credit]
en: Sebastian Trüg
hi: सेबेस्तियन त्रुग

[ctx: @info:credit]
en: Developer
hi: डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: David Faure
hi: डेविड फ़ॉउर

[ctx: @info:credit]
en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

[ctx: @info:credit]
en: Rafael Fernández López
hi: राफेल फर्नांडीज लोपेज

[ctx: @info:credit]
en: Kevin Ottens
hi: केविन ऑटेन्स

[ctx: @info:credit]
en: Holger Freyther
hi: होल्जर फ्रेदर

[ctx: @info:credit]
en: Max Blazejak
hi: मैक्स ब्लेजेजाक

[ctx: @info:credit]
en: Michael Austin
hi: माइकल ऑस्टिन

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
hi: आर्ग्यूमेंट के रूप में पास की गई फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन किया जाएगा।

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
hi: डॉल्फिन विभाजित दृश्य के साथ खुलेगा ।

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
hi: डॉल्फिन स्पष्ट रूप से एक नई विंडो में खुलेगा ।

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
hi: डॉल्फिन डेमन प्रारंभ करें (केवल DBus इंटरफ़ेस के लिए आवश्यक)।

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
hi: दस्तावेज़ जिसे खोलना है

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
hi: छिपी फ़ाइलें दिखाई गईं

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
hi: अगर घर के अंदर हैं तो फोल्डर पैनल को होम डायरेक्टरी तक सीमित करें

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
hi: स्वचलित स्क्रॉलिंग

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
hi: काटें

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
hi: नक़ल

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
hi: कूडे़ में डालें

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
hi: घर डिरेक्ट्री तक सीमित करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
hi: स्वचलित स्क्रॉलिंग

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
hi: गुण

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
hi: पूर्वावलोकन दिखाया गया

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
hi: मीडिया फ़ाइलों को स्वचालित रूप से चलाएं

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
hi: दिनांक प्रदर्शन प्रारूप

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
hi: मीडिया फ़ाइलों को स्वचालित रूप से चलाएं

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
hi: संघनित दिनांक

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
hi: चुनें कि कौन सा डेटा दिखाया जाना चाहिए :

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
hi[0]: %1 वस्तु चयनित
hi[1]: %1 वस्तुएँ चयनित

en: play
hi: चलाएँ

en: pause
hi: ठहरें

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
hi: कूडेदान को विन्यस्त करें…

en: Install Konsole
hi: कंसोल संस्थापित करें

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
hi: स्थान

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
hi: क्या

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
hi: कोई भी क़िस्म

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
hi: फ़ोल्डर

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
hi: दस्तावेज़

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
hi: छवियाँ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
hi: ऑडियो फ़ाइलें

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
hi: वीडियो

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
hi: कोई भी तारीख़

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
hi: आज

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
hi: कल

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
hi: इस सप्ताह

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
hi: इस महीने

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
hi: इस वर्ष

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
hi: कोई भी मूल्यांकन

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
hi: १ या अधिक

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
hi: २ या अधिक

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
hi: ३ या अधिक

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
hi: ४ या अधिक

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
hi: उच्चतम मूल्यांकन

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
hi: चयन साफ करें

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
hi[0]: टैग: %2
hi[1]: टैग्स: %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
hi: टैग जोडें

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
hi: यहाँ से (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
hi: खोज को '%1' और उसके उपफ़ोल्डरों तक सीमित करें

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
hi: खोजना बंद करें

[ctx: action:button]
en: Filename
hi: फ़ाइल नाम

[ctx: action:button]
en: Content
hi: विषयवस्तु

[ctx: action:button]
en: From Here
hi: यहाँ से

[ctx: action:button]
en: Your files
hi: आपकी फ़ाइलें

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
hi: अपने घर निर्देशिका में खोजें

en: More Search Tools
hi: और खोज़ औज़ार

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
hi: '%1' से क्वेरी के परिणाम

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
hi: उन फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करें जिनकी नक़ल की जानी चाहिए।

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
hi: नक़ल करना रद्द करें

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
hi: उन फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करें जिनकी नक़ल की जानी चाहिए।

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
hi: उन फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करें जिन्हें काटना है।

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
hi: काटना रद्द करें

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
hi: उन फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करें जिन्हें स्थायी रूप से मिटा दिया जाना चाहिए ।

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
hi: रद्द करें

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
hi: उन फ़ाइलों और फ़ोल्डरों का चयन करें जिनकी यहाँ अनुकृति बनाई जानी है ।

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
hi: अधिक

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
hi: स्थानांतरण रद्द करें

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
hi[0]: अनुकृति बनाएँ  %2
hi[1]: अनुकृति बनाएँ  %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
hi[0]: %2 को कूडे़ में डालें
hi[1]: %2 को कूडे़ में डालें

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
hi[0]: %2 का नाम बदलें
hi[1]: %2 का नाम बदलें

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
hi: चयन मोड

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
hi: चयन मोड से बाहर जाएं

[ctx: @info]
en: Restart now?
hi: अभी पुनः प्रारंभ करें?

[ctx: @option:check]
en: Delete
hi: मिटाएँ

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
hi: 'यहाँ नक़ल करें' तथा  'यहाँ स्थानांतरित करें' समादेश

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
hi: तंत्र फ़ॉन्ट इस्तेमाल करें

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
hi: प्रतीक आकार

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
hi: पूर्वावलोकन आकार

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
hi: पुनरावर्ती निर्देशिका आकार सीमा

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
hi: अनुमतियाँ शैली प्रारूप

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
hi: संदर्भित मेन्यू में 'यहाँ नक़ल करें' तथा  'यहाँ खिसकाएँ' प्रविष्टियाँ दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
hi: संदर्भित मेन्यू में 'स्थानों में जोडें' दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'क्रमबद्ध करें' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'दृश्य मोड' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'नए टैब में खोलें' और 'नए टैबों में खोलें' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'नई विंडो में खोलें' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'स्थान की नक़ल करें' दिखाएँ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'यहां प्रतिरूप करें' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
hi: संदर्भ मेनू में 'टर्मिनल खालें' दिखाएं।

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
hi: स्तम्भों की स्थिति

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
hi: फैलाए जा सकने वाले फ़ोल्डर

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
hi: छिपी फ़ाइलें दिखाई गईं

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
hi: जब यह विकल्प सक्षम होगा, तब छुपी फ़ाइलें जैसे कि '.' से प्रारंभ होने वाली फ़ाइलों को भी फ़ाइल दृश्य में दिखाया जाएगा.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
hi: संस्करण

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
hi: दृश्य मोड

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
hi: यह विकल्प दृश्य की शैली को नियंत्रित करता है. वर्तमान में समर्थित मूल्यों में शामिल हैं - प्रतीक (०), विवरण (१) तथा स्तम्भ (२) दृश्य.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
hi: पूर्वावलोकन दिखाया गया

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
hi: जब यह विकल्प सक्षम किया जाता है तो फ़ाइल की सामग्री को प्रतीक के रूप में दिखाया जाता है.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
hi: समूहीकृत छँटाई

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
hi: जब यह विकल्प सक्षम किया जाता है तो छांटी गई वस्तुओं को समूहों में वर्गीकृत किया जाता है।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
hi: फ़ाइलों को ऐसे छांटें

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
hi: यह विकल्प निर्धारित करता है कि कौन से गुण (पाठ, आकार, तिथि, इत्यादि) पर छांटा जाए ।

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
hi: फ़ाइलों को छांटने का अनुक्रम

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
hi: फ़ाइलों और फ़ोल्डरों को छांटते समय पहले फ़ोल्डर दिखाएं

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
hi: छुपी हुई फ़ाइलें और फ़ोल्डर अंत में दिखाएं

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
hi: दृश्यमान भूमिकाएं

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
hi: हैडर कॉलम की चौड़ाई

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
hi: अंतिम बार बदले गए गुण

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
hi: उपयोक्ता द्वारा अंतिम बार इन गुणों में परिवर्तन किए गए.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
hi: अतिरिक्त जानकारी

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
hi: क्या यूआरएल उपयोक्ता द्वारा संपादित किया जाने योग्य है

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
hi: क्या स्थान पट्टी के अंदर पूरा पथ दिखाया जाना चाहिए

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
hi: क्या शीर्षकपट्टी में पूरा स्थान दिखाया जाना चाहिए

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
hi: क्या स्टार्टअप सेटिंग्स को परिवर्धित किया गया है (यूआई में आंतरिक सेटिंग नहीं दिखाई गई है)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
hi: मुख्य यूआरएल

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
hi: खुले फ़ोल्डर और टैब याद रखें

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Split the view into two panes
hi: दृश्य को दो फ़लक में विभाजित करें

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
hi: क्या फ़िल्टर पट्टी दिखाई दे

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
hi: क्या सभी फ़ोल्डरों के लिए दृश्य गुणों का उपयोग किया जाना चाहिए

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
hi: अभिलेखों में ब्राउज़ करें

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
hi: एकाधिक टैब वाली विंडो बंद करते समय पुष्टि के लिए पूछें।

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
hi: टर्मिनल पैनल में चल रहे अनुप्रयोग के साथ विंडो बंद करते समय पुष्टि के लिए पूछें।

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename inline
hi: इनलाइन नया नाम

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
hi: चयन टॉगल दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
hi: पिछले एक के बाद नया टैब खुलेगा

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show tooltips
hi: औजारयुक्ति दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
hi: समय चिह्न जब से दृश्य गुण वैध रहेंगे

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Show the statusbar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
hi: ज़ूम स्लाइडर स्थिति पट्टी में दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
hi: जगह की जानकारी स्थिति पट्टी में दिखाएँ

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
hi: पैनलों के लेआउट को लॉक करें

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
hi: छोटे पूर्वावलोकन बढ़ा करें

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
hi: पाठ चौड़ाई सूचकांक

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
hi: अधिकतम पाठसंख्या (0 का अर्थ असीमित)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
hi: प्लगइन्स सक्षम

[ctx: @title:window]
en: Configure
hi: विन्यस्त करें

[ctx: @title:group General settings]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: @title:group]
en: Startup
hi: स्टार्टअप

[ctx: @title:group]
en: View Modes
hi: मोड्स दिखाएँ

[ctx: @title:group]
en: Navigation
hi: नेविगेशन

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
hi: संदर्भित मेन्यू

[ctx: @title:group]
en: Trash
hi: कूड़ा

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
hi: उपयोक्ता प्रतिक्रिया

en: Warning
hi: चेतावनी

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
hi: सभी फ़ोल्डरों के लिए समान दृश्य शैली का उपयोग करें

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
hi: प्रत्येक फ़ोल्डर के लिए दृष्य शैली को याद रखें

[ctx: @title:group]
en: View:
hi: दृश्य :

[ctx: option:radio]
en: Natural
hi: प्राकृतिक

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
hi: वर्णानुक्रमिक, अक्षर असंवेदनशील

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
hi: वर्णानुक्रमिक, अक्षर संवेदनशील

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
hi: छँटाई मोड :

[ctx: @title:group]
en: Split view:
hi: विभाजित दृश्य :

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
hi: औजारयुक्ति दिखाएँ

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
hi: विविध:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
hi: चयन चिन्ह दिखाएँ

[ctx: option:check]
en: Rename inline
hi: इनलाइन नाम बदलें

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
hi: %1 के लिए पूर्वावलोकन विन्यस्त करें

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
hi: सभी केडीई अनुप्रयोगों में पुष्टि के लिए पूछें जब :

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
hi: फ़ाइलों या फ़ोल्डरों को कूडे़ में डाला जा रहा है

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
hi: कूडा खाली किया जा रहा है

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
hi: फ़ाइलों या फ़ोल्डरों को मिटाया जा रहा है

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
hi: डॉल्फ़िन में पुष्टिकरण के लिए पूछें जब :

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
hi: एकाधिक टैब के साथ विंडो बंद करना

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
hi: निष्पादन योग्य फ़ाइल खोलते समय :

en: Always ask
hi: हमेशा पूछें

en: Open in application
hi: अनुप्रयोग में खोलें

en: Run script
hi: स्क्रिप्ट चलाएँ

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
hi: बर्ताव

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
hi: पूर्वावलोकन

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
hi: पुष्टिकरण

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
hi: स्थिति पट्टी

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
hi: इसके लिए दृश्य में पूर्वावलोकन दिखाएं :

en: Skip previews for local files above:
hi: ऊपर दी गई स्थानीय फ़ाइलों के लिए पूर्वावलोकन छोड़ें :

en: No limit
hi: कोई सीमा नहीं

[ctx: @label]
en: Skip previews for remote files above:
hi: ऊपर दूरस्थ फ़ाइलों के लिए पूर्वावलोकन छोड़ें :

en: No previews
hi: पूर्वावलोकन नहीं

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
hi: स्थिति पट्टी दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
hi: ज़ूम स्लाइडर दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show space information
hi: जगह कीिक्त जान दिखाएँकारी

[ctx: @title:tab]
en: Icons
hi: प्रतीक

[ctx: @title:tab]
en: Compact
hi: सघन

[ctx: @title:tab]
en: Details
hi: विवरण

[ctx: option:radio]
en: After current tab
hi: वर्तमान टैब के बाद

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
hi: टैब पट्टी के अंत में

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
hi: नया टैबों मे खोलें :

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
hi: फ़ोल्डर के रूप में अभिलेखागार खोलें

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
hi: ड्रैग प्रक्रिया के दौरान फ़ोल्डर खोलें

[ctx: @title:group]
en: General:
hi: साधारण:

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
hi: घर का स्थान चुनें

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
hi: मौज़ूदा स्थान इस्तेमाल करें

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
hi: डिफ़ॉल्ट स्थान इस्तेमाल करें

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
hi: प्रारंभ में दिखाएँ :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
hi: विभाजित दृश्य मोड में शुरू करें

en: New windows:
hi: नया विंडो :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
hi: फ़िल्टर पट्टी दिखाएँ

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
hi: स्थान-पट्टी को संपादन योग्य बनाएं

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
hi: नए फ़ोल्डरों को टैबों में खोलें

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
hi: साधारण :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
hi: स्थान पट्टी में पूरा स्थान दिखाएँ

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
hi: शीर्षकपट्टी में पूरा पथ दिखाएँ

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
hi: मुख (घर ) फ़ोल्डर का स्थान अवैध है तथा इसे लागू नहीं किया जाएगा.

[ctx: option:radio]
en: Number of items
hi: वस्तुओं की संख्या

[ctx: option:radio]
en: Size of contents, up to
hi: सामग्री का आकार, इस तक

en:  level deep |  levels deep
hi[0]:  स्तर गहरा
hi[1]:  स्तर गहरा

[ctx: @title:group]
en: Folder size displays:
hi: फ़ोल्डर आकार प्रदर्शन :

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
hi: सापेक्ष (जैसे '%1')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
hi: निरपेक्ष (जैसे '%1')

[ctx: @title:group]
en: Date style:
hi: दिनांक शैलि :

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
hi: अनुमतियाँ शैली :

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
hi: तंत्र फ़ॉन्ट

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
hi: मनपसंद फ़ॉन्ट

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
hi: पूर्वन्यस्त प्रतीक आकार :

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
hi: पूर्वावलोकन प्रतीक आकार :

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
hi: लेबल फ़ॉन्ट :

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
hi: छोटा

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
hi: मध्यम

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
hi: बड़ा

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
hi: विशाल

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
hi: लेबल की चौड़ाई

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
hi: असीमित

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: 1
hi: १

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: 2
hi: २

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: 3
hi: ३

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: 4
hi: ४

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: 5
hi: ५

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
hi: अधिकतम पंक्तियाँ :

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
hi: असीमित

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
hi: छोटा

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
hi: मध्यम

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
hi: बड़ा

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
hi: अधिकतम चौड़ाई :

[ctx: @option:check]
en: Expandable
hi: फैलाए जा सकने वाला

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
hi: फ़ोल्डर :

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
hi: फ़इल व फोल्डरों को खोलें :

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
hi[0]: आकार: 1 पिक्सेल
hi[1]: आकार: %1 पिक्सेल

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
hi: दृश्य प्रदर्शन शैली

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
hi: प्रतीक

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
hi: सघन

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
hi: विवरण

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
hi: घटते क्रम में

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
hi: पहले फोल्डर दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
hi: छुपी फ़ाइलें अंत में दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show preview
hi: पूर्वावलोकन दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
hi: समूहों में दिखाएँ

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
hi: अतिरिक्त जानकारी

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
hi: दृश्य मोड:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
hi: छांटा जा रहा है:

en: View options:
hi: दृश्य विकल्प :

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
hi: मौज़ूदा फ़ोल्डर

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
hi: वर्तमान फ़ोल्डर और उप-फ़ोल्डर

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
hi: सभी फ़ोल्डर

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
hi: यहाँ लागू करें :

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
hi: पूर्वन्यस्त दृश्य गुण के रूप में उपयोग करें

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
hi: सभी उप फ़ोल्डरों के दृश्य गुण बदल जाएंगे। क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
hi: सभी फ़ोल्डरों के दृश्य गुण बदल जाएंगे. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
hi: दृश्य गुणों को लागू करें...

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
hi: फ़ोल्डरों को गिना जा रहा है: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
hi: फोल्डरः %1

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
hi: ज़ूमः

en: Zoom
hi: ज़ूम

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
hi: फ़ाइल प्रतीक का आकार नियत करता है।

en: Stop
hi: रूकें

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
hi: लोड करना रोकें

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
hi: ज़ूम स्लाइडर दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
hi: जगह जानकारी दिखाएँ

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
hi: %1 मुक्त

en: Trash Emptied
hi: कूड़ा खाली किया गया

en: The Trash was emptied.
hi: कूड़ा खाली किया गया ।

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
hi: स्थान

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
hi: उपलब्ध नेटवर्क साझा फोलडरों की संख्या

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
hi: विन्यास

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
hi: डॉल्फिन सेटिंग्स का एक सबसेट।

en: Select Remote Charset
hi: रिमोट चारसेट चुनें

en: Default
hi: पूर्वन्यस्त

en: Reload
hi: री-लोड

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
hi[0]: १ फ़ोल्डर चयनित है
hi[1]: %1 फ़ोल्डर चयनित हैं

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
hi[0]: १ फ़ाइल चयनित
hi[1]: %1 फ़ाइलें चयनित

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
hi[0]: १ फ़ोल्डर
hi[1]: %1 फ़ोल्डर

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
hi[0]: १ फ़ाइल
hi[1]: %1 फ़ाइलें

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
hi: ० फ़ोल्डर, ० फ़ाइलें

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
hi: %1 नक़ल करें

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
hi[0]: %1 वस्तु खोलें
hi[1]: %1 वस्तुएँ खोलें

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
hi: स्वचलित कॉलम चौडाई

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
hi: तदनुकूल कॉलम चौडाई

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
hi: कूडे की कार्रवाई पूर्ण हुई।

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
hi: मिटाने की क्रिया सम्पन्न हुई

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
hi: नया नाम बदलें और छुपाएँ

en: Hide this File?
hi: इस फ़ाइल को छुपाएँ ?

en: Hide this Folder?
hi: इस फ़ोल्डर को छुपाएँ ?

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
hi: स्थान रिक्त है

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
hi: स्थान '%1' अवैध है.

en: Loading canceled
hi: लोड करना रद्द हुआ

en: No items matching the filter
hi: फ़िल्टर से मेल खाने वाला कोई वस्तुएं नहीं

en: No items matching the search
hi: खोज से मेल खाने वाला कोई वस्तुएं नहीं

en: Trash is empty
hi: कूडा-दान खाली है

en: No tags
hi: टैग नहीं है

en: No files tagged with "%1"
hi: "%1" के साथ टैग की गई कोई भी फाइल नहीं

en: No recently used items
hi: हाल ही में उपयोग की गई कोई वस्तुएं नहीं

en: No shared folders found
hi: कोई साझा फ़ोल्डर नहीं मिला

en: No relevant network resources found
hi: कोई प्रासंगिक नेटवर्क संसाधन नहीं मिला

en: No MTP-compatible devices found
hi: कोई एमटीपी-संगत उपकरण नहीं मिला

en: No Apple devices found
hi: कोई एप्पल उपकरण नहीं मिले

en: No Bluetooth devices found
hi: कोई ब्लूटूथ उपकरण नहीं मिला

en: Folder is empty
hi: फ़ोल्डर खाली है

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
hi: मिटाएँ (कुडे दान के लिए शॉर्टकट का उपयोग करके)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
hi: यहां अनुकृति बनाएँ

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
hi: गुण

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
hi: स्थान की नक़ल करें

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
hi: कूडे़ में डालें…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
hi: मिटाएँ…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
hi: यहां अनुकृति बनाएँ...

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
hi: स्थान की नक़ल करें...

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
hi: दृश्य मोड

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
hi: इससे प्रतीक का आकार बढ़ जाता है।

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
hi: ज़ूम स्तर को पुनर्स्थापित करें

en: Zoom To Default
hi: पूर्वन्यस्त पर ज़ूम करें

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
hi: यह प्रतीक आकार को पूर्वन्यस्त पर पुनः नियत करता है।

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
hi: यह प्रतीक के आकार को कम करता है।

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
hi: ज़ूम

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
hi: पूर्वावलोकन दिखाएँ

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
hi: फ़इल व फोल्डरों का पूर्वावलोकन दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
hi: पहले फ़ोल्डर

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
hi: छुपी फ़ाइलें अंत में

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
hi: इस आधार पर छांटें

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
hi: अतिरिक्त जानकारी दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
hi: समूहों में दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
hi: छुपी फ़ाइलें दिखाएँ

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
hi: यह एक विंडो खोलता है जिसमें सभी फ़ोल्डर दृश्य गुणों को समायोजित किया जा सकता है।

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
hi: प्रतीक

[ctx: @info]
en: Icons view mode
hi: प्रतीक दृश्य मोड

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
hi: सघन

[ctx: @info]
en: Compact view mode
hi: सघन दृश्य मोड

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
hi: विवरण

[ctx: @info]
en: Details view mode
hi: विवरण दृश्य मोड

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
hi: ह-अ

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
hi: अ-ह

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
hi: सबसे बड़ा पहले

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
hi: सबसे छोटा पहले

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
hi: सबसे नया पहले

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
hi: सबसे पुराना पहले

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
hi: उच्चतम पहले

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
hi: न्यूनतम पहले

[ctx: Sort descending]
en: Descending
hi: घटते क्रम में

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
hi: वर्तमान दृश्य के लिए क्रियाएँ

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
hi: %1 के लिए क्रियाएँ

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
hi[0]: एक चयनित वस्तु के लिए क्रियाएँ
hi[1]: %1 चयनित वस्तुओं के लिए क्रियाएँ
