dolphin - en to hne translation catalogue (112 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
hne: घुरुवा खाली करव

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
hne: नवा बनाव

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
hne: फोल्डर बनाइस.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
hne: नवा विंडो (&W)

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
hne: नवा टैब

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
hne: जगह मं जोड़व

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
hne: टैब बंद करव

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
hne: चयन लहुटाव

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
hne: रुकव

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
hne: संपादित करे लायक जगह

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
hne: बदले के जगह

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
hne: फाइल मन के तुलना करव...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
hne: नवा टैब मं खोलव

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
hne: नवा विंडो म खोलव

[ctx: @title:window]
en: Information
hne: जानकारी

[ctx: @title:window]
en: Folders
hne: फोल्डर

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
hne: टर्मिनल

[ctx: @title:window]
en: Places
hne: जगह

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
hne: बंद करव

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
hne: बंद करव

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
hne: विभाजित करव

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
hne: घुरुवा खाली करव

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
hne: अनुपरयोग (&l)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
hne: नेटवर्क फोल्डर (&N)

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
hne: घुरुवा

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
hne: अपन आप चालू

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
hne: टर्मिनल खोलव (&T)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hne: जाव (&G)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
hne: औजार

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
hne: डाल्फिन औजार पट्टी

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
hne: नवा टैब

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
hne: अऊ दूसर टैब बन्द करव

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
hne: टैब बंद करव

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
hne: डाल्फिन जाल पेज ल सपोर्ट नइ करे, वेब ब्राउजर चालू कर दे गे हे

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
hne: अवैध प्रोटोकाल

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
hne: फिल्टर पट्टी लुकाव

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
hne: फोल्डर

[ctx: @title:group Size]
en: Small
hne: छोटा

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
hne: मध्यम

[ctx: @title:group Size]
en: Big
hne: बड़ा

[ctx: @title:group Date]
en: Today
hne: आज

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
hne: कल

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
hne: दो हफ्ता पहिली

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
hne: तीन हफ्ता पहिली

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
hne: ये महीने के सुरू में

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
hne: पढ़े,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
hne: लिखे,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
hne: चलाय,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
hne: निसेधित

[ctx: @title]
en: File Manager
hne: फाइल प्रबंधक

[ctx: @info:credit]
en: Peter Penz
hne: पीटर पेन्ज

[ctx: @info:credit]
en: Developer
hne: डेवलपर

[ctx: @info:credit]
en: David Faure
hne: डेविड फाउर

[ctx: @info:credit]
en: Aaron J. Seigo
hne: एरान जे. सीगो

[ctx: @info:credit]
en: Rafael Fernández López
hne: राफेल फर्नांडीज लोपेज

[ctx: @info:credit]
en: Kevin Ottens
hne: केविन ओटेन्स

[ctx: @info:credit]
en: Holger Freyther
hne: होल्जर फ्रेदर

[ctx: @info:credit]
en: Max Blazejak
hne: मैक्स ब्लेजेजाक

[ctx: @info:credit]
en: Michael Austin
hne: माइकल ओस्टिन

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
hne: कागद

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
hne: कागद जऊन ल खोलना हे

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
hne: काटव

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
hne: नकल

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
hne: मेटाव

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
hne: लुकाए फाइल मन ल देखाव

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
hne: गुन

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
hne: खारिज

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
hne: जब ए विकल्प सक्छम होही, तब लुकाए फाइल मन ल जइसन कि '.' से चालू होए वाले फाइल मन ल घलोक फाइल दृस्य मं देखाय जाही.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
hne: दृस्य मोड

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
hne: ये विकल्प दृस्य के सैली ल नियंत्रित करथे . अभी हाल के मं समर्थित मूल्य मन मं सामिल हे- चिनहा (०), विवरन (१) अउ खंभा (२) दृस्य.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
hne: जब ए विकल्प सक्छम होथे तहां फाइल के सामान ल चिनहा के रूप मं देखाय  जाथे .

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
hne: फाइल मन ल अइसन छांटव

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
hne: फाइल मन ल छांटे के क्रम

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
hne: आखरी बार बदले गे गुन

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
hne: कमइया ह आखरी बार ए गुन मन म बदलाव करे हे.

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
hne: अभी हाल के जगह उपयोग करव

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
hne: डिफाल्ट जगह उपयोग करव

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
hne: जूम स्लाइडर देखाव

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
hne: जगह पट्टी के भीतर पूरा रस्ता देखाव

[ctx: @title:tab]
en: Icons
hne: चिनहा

[ctx: @title:tab]
en: Details
hne: विवरन

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
hne: तंत्र फोंट

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
hne: मनमाफिक फोंट

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
hne: खींचत समय फोल्डर खोलव

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
hne: चयन मार्कर देखाव

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
hne[0]: आकार: 1 पिक्सल
hne[1]: आकार : %1 पिक्सल

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
hne: चिनहा

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
hne: विवरन

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
hne: बढ़ते क्रम में

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
hne: घटते क्रम में

[ctx: @option:check]
en: Show preview
hne: प्रिव्यू देखाव

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
hne: समूह मन मं देखाव

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
hne: लुकाए फाइल मन ल देखाव

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
hne: दृस्य मोड:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
hne: छांटत हे:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
hne: अभी हाल के फोल्डर

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
hne: सब्बो फोल्डर

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
hne: सब्बो फोल्डर मन के दृस्य गुन बदल जाही. का आप मन जारी रखना चाहथो ?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
hne: दृस्य गुन मन ल लगावत हे

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
hne: फोल्डर मन ल गिनत हे: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
hne: फोल्डरः %1

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
hne: %1 खाली

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
hne: मेटाय के काम पूरा होइस

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
hne: जगह खाली हे

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
hne: जगह '%1' अवैध हे.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
hne: गुन

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
hne: समूह मन मं देखाव

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
hne: चिनहा

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
hne: विवरन
