dolphin - en to ia translation catalogue (24 entries)

en: Dolphin service menu installation failed
ia: Le installation de menu de servicio de Dolphin falleva

en: Failed to install "%1", exited with status "%2"
ia: Il falleva installar "%1", exiva con status "%2"

en: Failed to uninstall "%1", exited with status "%2"
ia: Il falleva a deinstallar  %1, exiva con statud "%2"

en: The file does not exist!
ia: Le file  non existe!

en: Unknown error when installing package
ia: Errot incognite quando in stalla le pacchetto

en: Unsupported archive type %1: %2
ia: Typo de archivo non supportate %1: %2

en: Failed to run uncompressor command for %1
ia: Il falleva a executar commando de decomprimer per %1

en: Process did not finish in reasonable time: %1 %2
ia: Processo non terminava in un tempore rationabile: %1 %2

en: Failed to uncompress %1
ia: Il falleva a decomprimer %1

en: Failed to run installer script %1
ia: Il falleva a executar le script de installar  %1

en: Failed to set permissions on %1: %2
ia: Il falleva a disponer permissiones sur %1: %2

[ctx: %2 = comma separated list of arguments]
en: Installer script %1 failed, tried arguments "%2".
ia: Le script de installation %1 falleva, essaya con argumentos "%2".

en: Failed to create path %1
ia: Il falleva a crear percurso %1

en: Failed to copy .desktop file %1 to %2: %3
ia: Il falleva a copiar file de .desktop %1 a %2: %3

en: Failed to remove directory %1
ia: Il falleva a remover directorio %1

en: Failed to create directory %1
ia: Il falleva a crear directorio %1

en: Failed to find an installation script in %1
ia: Il falleva a trovar un script de installation in %1

en: Failed to remove .desktop file %1: %2
ia: Il falleva a remover file .desktop %1: %2

en: Failed to find an uninstallation script in %1
ia: Il falleva a trovar un script de de-installation in %1

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute: install or uninstall.
ia: Commando de  executar : install o uninstall

[ctx: @info:shell]
en: Path to archive.
ia: Percurso de archivar.

en: Command is required.
ia: Commando es requirite.

en: Path to archive is required.
ia: Percurso de archivar es requirite.

en: Unsupported command %1
ia: Commando non supportate %1
