dolphin - en to ie translation catalogue (342 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ie: Vacuar li Paper-corb

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
ie: Restituer

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ie: Crear un nov

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ie: Aperter li rute

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ie: Aperter li rute in un nov fenestre

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ie: Aperter li rute in un nov carte

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ie: Copiat successosimen.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ie: Movet successosimen.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ie: Creat un fólder.

[ctx: @info]
en: Go back
ie: Ear retro

[ctx: @info]
en: Go forward
ie: Ear avan

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ie: S&urtir %1

en: C&lose Current Tab
ie: C&luder li actual carte

en: Do not ask again
ie: Ne questionar denov

en: Show &Terminal Panel
ie: Monstrar li panel de &terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ie: Aperter %1

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ie[0]: Aperter un terminal
ie[1]: Aperter %1 terminales

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ie: Configurar

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ie: Nov &fenestre

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ie: Aperter un nov fenestre de Dolphin

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ie: Nov carte

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ie: Adjunter al Locs

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ie: Cluder li carte

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ie: To clude ti fenestre.

[ctx: @action]
en: Cut…
ie: Exciser...

[ctx: @action]
en: Copy…
ie: Copiar...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ie: Collar

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
ie: Copiar al ínactiv vise

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
ie: Mover al ínactiv vise

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ie: Filtre

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
ie: Selecter files e fólderes

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
ie: Selecter

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ie: Inverter li selection

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ie: Stoppar

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ie: Defar clusion del carte

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ie: Comparar files

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ie: Aperter li terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
ie: Aperter li Terminal ci

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ie: &Marca-págines

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
ie: Ear al carte %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
ie: Ear al ultim carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ie: Sequent carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
ie: Ear al sequent carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ie: Precedent carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
ie: Ear al precedent carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ie: Aperter in un nov carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ie: Aperter in nov cartes

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ie: Aperter in un nov fenestre

[ctx: @title:window]
en: Folders
ie: Fólderes

[ctx: @title:window]
en: Places
ie: Locs

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ie: Monstrar celat Locs

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ie: Monstrar paneles

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ie: Cluder

[ctx: @info]
en: Close left view
ie: Cluder li levul vise

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ie: Cluder

[ctx: @info]
en: Close right view
ie: Cluder li dextri vise

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ie: Fender

[ctx: @info]
en: Split view
ie: Fender li vise

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ie: Vacuar li Paper-corb

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ie: Adjunter un fólder in li rete

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ie[0]: Panel de localisation
ie[1]: Paneles de localisation

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ie: Deselecter omni

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ie: App&licationes

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ie: Fólderes in li r&ete

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ie: Paper-corb

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ie: Autolansar

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ie: Aperter li &Terminal

[ctx: @title:window]
en: Select
ie: Selecter

en: Select all items matching this pattern:
ie: Selecter omni quel corresponde a ti mustre:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ie: Deselecter

en: Unselect all items matching this pattern:
ie: Deselecter omni quel corresponde a ti mustre:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ie: R&edacter

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ie: &Vise

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ie: &Ear

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
ie: Utensiles

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
ie: Instrumentarium de Dolphin

en: Recently Closed Tabs
ie: Recentmen cludet cartes

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ie: Nov carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ie: Separar li carte

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ie: Cluder altri cartes

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ie: Cluder li carte

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
ie: Panel de localisation

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ie: Lansar Dolphin quam li superusator posse esser dangerosi. Ples cuida vos.

en: Search for %1 in %2
ie: Serchar por %1 in %2

en: Search
ie: Serchar

en: Search for %1
ie: Serchar por %1

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ie: Null elementes trovat.

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ie: Ínvalid protocol

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ie: Celar li panel de filtre

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
ie: «%1»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ie: «%1» e «%2»

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ie: «%1», «%2» e «%3»

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ie: «%1», «%2», «%3» e «%4»

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ie: «%1», «%2», «%3», «%4» e «%5»

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ie[0]: Ún selectet file
ie[1]: %1 selectet files

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ie[0]: Ún fólder
ie[1]: %1 fólderes

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ie[0]: Un element
ie[1]: %1 elementes

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ie[0]: %1 element
ie[1]: %1 elementes

[ctx: @title:group]
en: Others
ie: Altri

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ie: Fólderes

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ie: Micri

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ie: Medie

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ie: Grand

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ie: Hodie

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ie: Yer

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ie: Ante un semane

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ie: Ante du semanes

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ie: Ante tri semanes

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ie: Ho-mensu

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ie: Leer,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ie: Scrir,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ie: Executer,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ie: Prohibit

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ie: Usator: %1 | Gruppe: %2 | Altri: %3

[ctx: @label]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @label]
en: Size
ie: Grandore

[ctx: @label]
en: Modified
ie: Modificat

[ctx: @label]
en: Created
ie: Creat

[ctx: @label]
en: Accessed
ie: Accesset

[ctx: @label]
en: Type
ie: Tip

[ctx: @label]
en: Rating
ie: Evaluation

[ctx: @label]
en: Tags
ie: Etiquettes

[ctx: @label]
en: Comment
ie: Comenta

[ctx: @label]
en: Title
ie: Titul

[ctx: @label]
en: Author
ie: Autor

[ctx: @label]
en: Word Count
ie: Númere de paroles

[ctx: @label]
en: Line Count
ie: Númere de lineas

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ie: Date fat

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ie: Dimensiones

[ctx: @label]
en: Width
ie: Largore

[ctx: @label]
en: Height
ie: Altore

[ctx: @label]
en: Release Year
ie: Annu de publication

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ie: Aspecte

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ie: Rapiditá de cadres

[ctx: @label]
en: Path
ie: Rute

[ctx: @label]
en: Other
ie: Altri

[ctx: @label]
en: File Extension
ie: Extension de file

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ie: Removet

[ctx: @label]
en: Link Destination
ie: Destination

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ie: Descargat de

[ctx: @label]
en: Permissions
ie: Permissiones

[ctx: @label]
en: Owner
ie: Possessor

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ie: Ínconosset errore.

[ctx: @title]
en: File Manager
ie: Gerente de _files

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
ie: (C) 2006-2022, Li developpatores de Dolphin

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ie: Mantenetor (desde 2021) e developator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ie: Mantenetor (desde 2021) e developator (desde 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
ie: Mantenetor (2018-2021) e developator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
ie: Mantenetor (2014-2018) e developator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
ie: Mantenetor (2012-2014) e developator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
ie: Mantenetor (2006-2012) e developator

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ie: Developator

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ie: Document a aperter

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ie: Exciser

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ie: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ie: Mover al Paper-corb

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ie: Remover

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ie: Revelar celat files

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ie: Automatic rulament

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ie: Proprietás

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
ie: Automaticmen reproducter media

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
ie: Formate de date

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ie: Previder

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ie: Automaticmen reproducter media

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ie: Compresset date

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ie[0]: %1 element selectet
ie[1]: %1 elementes selectet

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ie: Configurar li Paper-corb...

en: Install Konsole
ie: Installar Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
ie: Localisation

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
ie: Quo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ie: Alquel tip

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
ie: Fólderes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
ie: Documentes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
ie: Audiofiles

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ie: Alquel date

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
ie: Hodie

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
ie: Yer

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
ie: Ho-semane

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
ie: Ho-mensu

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
ie: Ho-annu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ie: Alquel evaluation

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ie: 1 o plu

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ie: 2 o plu

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ie: 3 o plu

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ie: 4 o plu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
ie: Altissim evaluation

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
ie: Deselecter

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
ie[0]: Etiquette: %2
ie[1]: Etiquettes: %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
ie: Adjunter etiquettes

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
ie: De ci (%1)

[ctx: action:button]
en: Filename
ie: Nómine de file

[ctx: action:button]
en: Content
ie: Contenete

[ctx: action:button]
en: From Here
ie: De ci

[ctx: action:button]
en: Your files
ie: Vor files

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
ie: Anullar copiation

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
ie: Anullar excision

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
ie: Anullar

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
ie: Plu

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ie: Collar ex li Paperiere

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ie[0]: Duplicar %2
ie[1]: Duplicar %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
ie[0]: Renominar %2
ie[1]: Renominar %2

[ctx: @option:check]
en: Delete
ie: Remover

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ie: Comandes «Mover/Copiar a»

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
ie: Usar li fonde del sistema

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
ie: Dimension del icones

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
ie: Extra information

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
ie: Navigar intra archives

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
ie: Activ plugines

[ctx: @title:window]
en: Configure
ie: Configurar

[ctx: @title:group]
en: Startup
ie: Inicie

[ctx: @title:group]
en: View Modes
ie: Modes de vise

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ie: Menú contextual

[ctx: @title:group]
en: Trash
ie: Li Paper-corb

en: Warning
ie: Avise

[ctx: @title:group]
en: View:
ie: Vise:

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ie: Órdine:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ie: Diversi:

[ctx: option:check]
en: Rename inline
ie: Renominar in li linea

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
ie: Configurar prevision por %1

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ie: Move files o fólderes al Paper-corb

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ie: Vacua li Paper-corb

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ie: Remove files o fólderes

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ie: Petir confirmation in Dolphin quande on:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ie: Clude fenestres con multiplic cartes

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ie: Quande on aperte un file executibil:

en: Always ask
ie: Sempre questionar

en: Open in application
ie: Aperter in un application

en: Run script
ie: Lansar li scripte

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ie: Conduida

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ie: Previder

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ie: Confirmationes

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
ie: Panel del statu

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
ie:  Mio

en: No limit
ie: Sin límite

en: No previews
ie: Sin prevision

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
ie: Monstrar li panel del statu

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ie: Monstrar li glissator de scale

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ie: Icones

[ctx: @title:tab]
en: Details
ie: Detallies

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ie: Pos li actual carte

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ie: Al fin del barra de cartes

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ie: Aperter nov cartes:

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
ie: Aperter archives quam fólderes

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ie: Usar li actual localisation

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ie: Usar un predefinit localisation

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ie: Monstrar al inicie:

en: New windows:
ie: Nov fenestres:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
ie: Monstrar li panel de filtre

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
ie: Aperter fólderes in nov cartes

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ie: Monstrar li complet rute in li titul

[ctx: option:radio]
en: Number of items
ie: Númere de elementes

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ie: Relativ (p.ex. «%1»)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ie: Absolut (p.ex. «%1»)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ie: Stil de date:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ie: Fonde del sistema

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ie: Personalisat fonde

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ie: Dimension predefinit del icones:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ie: Fonde de etiquettes:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ie: Micri

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ie: Medie

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ie: Grand

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ie: Grandissim

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ie: Largore de etiquette:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ie: Max lineas:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ie: Micri

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ie: Medie

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ie: Grand

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ie: Max largore:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ie: Expansibil

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ie: Fólderes:

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
ie: Aperter files e fólderes:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ie: Icones

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ie: Detallies

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ie: Secun ascension

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ie: Secun descension

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ie: Monstrar fólderes unesimmen

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ie: Monstrar in gruppes

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ie: Revelar celat files

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ie: Extra information

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ie: Mode de vise:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ie: Ordinar:

en: View options:
ie: Optiones del vise:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ie: Actual fólder

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ie: Actual fólder e sub-fólderes

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ie: Omni fólderes

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ie: Applicar a:

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ie: Contante fólderes: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ie: Fólderes: %1

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ie: Scale:

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ie: %1 líber

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ie: %1 líber ex %2 (%3% usat)

en: Trash Emptied
ie: Li Paper-corb sta vacuat

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ie: Locs

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ie: Parametres

en: Select Remote Charset
ie: Selecter li lontan codification

en: Default
ie: Predefinit

en: Reload
ie: Recargar

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
ie[0]: 1 fólder selectet
ie[1]: %1 fólderes selectet

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
ie[0]: 1 file selectet
ie[1]: %1 files selectet

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
ie[0]: 1 fólder
ie[1]: %1 fólderes

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
ie[0]: 1 file
ie[1]: %1 files

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
ie: 0 fólderes, 0 files

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ie: Copie de %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ie: Automatic largore de columnes

en: Hide this File?
ie: Celar ti file?

en: Hide this Folder?
ie: Celar ti fólder?

en: No items matching the filter
ie: Null elementes corresponde al filtre

en: No items matching the search
ie: Null elementes corresponde al sercha

en: Trash is empty
ie: Paper-corb es vacui

en: No tags
ie: Sin etiquettes

en: No MTP-compatible devices found
ie: Null aparates MTP es trovat

en: No Bluetooth devices found
ie: Null aparates Bluetooth es trovat

en: Folder is empty
ie: Fólder es vacui

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ie: Duplicar ci

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ie: Proprietás

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ie: Copiar li localisation

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ie: Mover al Paper-corb...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ie: Remover...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ie: Duplicar ci…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ie: Copiar li localisation...

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
ie: Mode de vise

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
ie: Scalar

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ie: Fólderes unesimmen

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ie: Celat files finalmen

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ie: Ordinar:

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ie: Monstrar in gruppes

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ie: Revelar celat files

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ie: Icones

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ie: Detallies

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ie: Max grand al inicie

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ie: Max micri al inicie

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ie: Max nov al inicie

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ie: Max old al inicie

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ie: Max alt al inicie

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ie: Max bass al inicie

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ie: Secun descension

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ie: Secun ascension

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
ie: Actiones por %1
