dolphin - en to mk translation catalogue (167 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
mk: Испразни ја корпата

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
mk: Врати

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
mk: Креирај ново

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
mk: Успешно е копирано.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
mk: Успешно е преместено.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
mk: Успешно е поврзано.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
mk: Успешно е преместено во корпа.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
mk: Успешно е преименувано.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
mk: Папката е креирана.

[ctx: @info]
en: Go back
mk: Оди назад

[ctx: @info]
en: Go forward
mk: Оди напред

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
mk: Потврда

en: C&lose Current Tab
mk: Затвори тековно &ливче

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
mk: Имате повеќе отворени ливчиња во прозорецов, дали навистина сакате да го напуштите?

en: Do not ask again
mk: Не прашувај повторно

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
mk: Нов &прозорец

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
mk: Ново ливче

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
mk: Додај во местата

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
mk: Затвори ливче

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
mk: Вметни

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
mk: Инверзија на изборот

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
mk: Стоп

[ctx: @info]
en: Stop loading
mk: Прекини вчитување

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
mk: Локација што може да се уредува

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
mk: Заменување локација

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
mk: Спореди датотеки

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
mk: Отвори терминал

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
mk: Отвори во ново ливче

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
mk: Отвори во нов прозорец

[ctx: @title:window]
en: Information
mk: Информација

[ctx: @title:window]
en: Folders
mk: Папки

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
mk: Терминал

[ctx: @title:window]
en: Places
mk: Места

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
mk: Затвори

[ctx: @info]
en: Close left view
mk: Затвори лев преглед

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
mk: Затвори

[ctx: @info]
en: Close right view
mk: Затвори десен преглед

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
mk: Раздели

[ctx: @info]
en: Split view
mk: Подели преглед

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
mk: Испразни ја корпата

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
mk: Одизбери ги сите

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
mk: Ап&ликации

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
mk: &Мрежни папки

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
mk: Корпа

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
mk: Автом. стартување

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
mk: Отвори &терминал

[ctx: @title:window]
en: Select
mk: Избирање

en: Select all items matching this pattern:
mk: Изберете ги сите елементи што одговараат на овој шаблон:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
mk: Одизбирање

en: Unselect all items matching this pattern:
mk: Одизберете ги сите елементи што одговараат на овој шаблон:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: Ур&еди

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
mk: Избор

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: П&риказ

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: О&ди

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
mk: Алатки

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
mk: Алатник на Dolphin

en: Recently Closed Tabs
mk: Скорешни затворени ливчиња

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
mk: Ново ливче

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
mk: Затвори ги другите ливчиња

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
mk: Затвори ливче

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
mk: Лента со локација

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

[ctx: @info:status]
en: No items found.
mk: Не се пронајдени ставки.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
mk: Dolphin не поддржува веб-страници, стартуван е веб-прелистувачот

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
mk: Невалиден протокол

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
mk: Скриј лента со филтри

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
mk: Папки

[ctx: @title:group Size]
en: Small
mk: Мали

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
mk: Средни

[ctx: @title:group Size]
en: Big
mk: Големи

[ctx: @title:group Date]
en: Today
mk: Денес

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
mk: Вчера

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
mk: Пред две недели

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
mk: Пред три недели

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
mk: Порано месецов

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
mk: Читање,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
mk: Запишување,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
mk: Извршување,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
mk: Забрането

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
mk: Непозната грешка.

[ctx: @title]
en: File Manager
mk: Менаџер на датотеки

[ctx: @info:credit]
en: Developer
mk: Развивач

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
mk: Документација

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
mk: Документ за отвoрање

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
mk: Исечи

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
mk: Копирај

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
mk: Премести во корпа

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
mk: Избриши

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
mk: Прикажи скриени датотеки

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
mk: Својства

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
mk: Преглед

en: play
mk: пушти

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
mk: Локација

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
mk: Што

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
mk: Откажи

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
mk: Користи системски фонт

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
mk: Големина на икони

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
mk: Големина на преглед

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
mk: Прикажи ги наредбите „Копирај во“ и „Премести во“ во контекстното мени

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
mk: Позиција на колони

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
mk: Кога е овозможена оваа опција, скриените датотеки (датотеките чие што име почнува со точка) ќе бидат прикажани во приказот на датотеките.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
mk: Режим на преглед

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
mk: Оваа опција го контролира стилот на прегледување. Во моментот тоа може да бидат прегледи како: икони (0), детали (1) или колони (2).

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
mk: Кога е вклучена оваа опција, прегледот од содржината на датотеката ќе биде прикажан како икона.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
mk: Подреди датотеки според

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
mk: Редослед на подредување на датотеките

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
mk: Прикажи ги папките први при подредување на датотеки и папки

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
mk: Својства последно променети

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
mk: Последен пат кога овие својства биле изменети од корисникот.

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
mk: Дали адресата може да се уредува од корисникот

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
mk: Режим за довршување текст за адресниот навигатор

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
mk: Дали да се прикаже целата патека во лентата за локација

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
mk: Домашна адреса

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
mk: Дали да се прикаже лентата за филтрирање

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
mk: Преглед во архивите

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
mk: Побарај потврда при затворање прозорци со повеќе ливчиња

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
mk: Прикажи маркер за избор

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
mk: Прикажи лизгач за зумирање во статусна лента

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
mk: Прикажи информација за просторот во статусна лента

[ctx: @title:group]
en: Trash
mk: Корпа

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
mk: Користи тековна локација

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
mk: Користи стандардна локација

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
mk: Локацијата за домашната папка не е валидна или не постои, и поради тоа нема да биде применета.

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
mk: Прегледи

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
mk: Прикажи лизгач за зумирање

[ctx: @option:check]
en: Show space information
mk: Прикажи информација за простор

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
mk: Прикажи целосна патека во лентата за локација

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
mk: Однесување

[ctx: @title:tab]
en: Icons
mk: Икони

[ctx: @title:tab]
en: Details
mk: Детали

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
mk: Системски фонт

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
mk: Сопствен фонт

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
mk: Отвори архиви како папки

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
mk: Отвори папки за време на операции „повлечи-и-пушти“

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
mk: Прикажи маркер за избор

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
mk[0]: Големина: %1 пиксел
mk[1]: Големина: %1 пиксели
mk[2]: Големина: %1 пиксели

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
mk: Икони

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
mk: Детали

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
mk: Растечки

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
mk: Опаѓачки

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
mk: Прикажи прво папки

[ctx: @option:check]
en: Show preview
mk: Прикажи преглед

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
mk: Прикажи во групи

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
mk: Прикажи скриени датотеки

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
mk: Режим на преглед:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
mk: Подредување:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
mk: тековната папка

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
mk: сите папки

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
mk: Ќе бидат изменети својствата за преглед на сите папки. Дали сакате да продолжите?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
mk: Применување својства за преглед

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
mk: Пребројувам папки: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
mk: Папки: %1

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
mk: %1 се слободни

en: Select Remote Charset
mk: Избор на оддалечено множ. знаци

en: Default
mk: Стандардно

en: Reload
mk: Превчитај

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
mk: Бришењето е завршено.

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
mk: Локацијата е празна.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
mk: Локацијата „%1“ не е валидна.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
mk: Својства

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
mk: Прикажи преглед на папките и датотеките

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
mk: Прво папките

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
mk: Прикажи во групи

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
mk: Икони

[ctx: @info]
en: Icons view mode
mk: Режим на преглед со икони

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
mk: Детали

[ctx: @info]
en: Details view mode
mk: Режим на преглед со детали
