dolphin - en to nn translation catalogue (699 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
nn: Tøm papirkorga

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
nn: Gjenopprett

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
nn: Lag ny

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
nn: Opna adresse

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
nn: Opna adressa i nytt vindauge

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
nn: Opna adressa i ny fane

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
nn: Kopiering ferdig.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
nn: Flytting ferdig.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
nn: Lenking ferdig.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
nn: Flytta til papirkorga.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
nn: Namnet er endra.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
nn: Laga mappe.

[ctx: @info]
en: Go back
nn: Gå tilbake

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
nn: Gå tilbake til sist viste mappe.

[ctx: @info]
en: Go forward
nn: Gå fram

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
nn: Angrar ei <interface>Gå → Tilbake</interface>-handling.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
nn: Stadfesting

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
nn: &Avslutt %1

en: C&lose Current Tab
nn: &Lukk fana

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
nn: Du har fleire faner opne i dette vindauget. Er du sikker på at du vil avslutta?

en: Do not ask again
nn: Ikkje spør igjen

en: Show &Terminal Panel
nn: Vis &terminalrute

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
nn: Programmet «%1» køyrer framleis i terminalruta. Er du sikker på at du vil avslutta?

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
nn: Opna %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
nn: Opna føretrekt søkjeverktøy

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
nn[0]: Er du sikker på at du vil opna 1 terminalvindauge?
nn[1]: Er du sikker på at du vil opna %1 terminalvindauge?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
nn[0]: Opna %1 terminal
nn[1]: Opna %1 terminalar

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
nn: Set opp

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
nn: Nytt &vindauge

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
nn: Opna nytt Dolphin-vindauge

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location and view.<nl/>You can drag and drop items between windows.
nn: Opnar eit nytt vindauge likt dette, i same mappe og med same visingsinnstillingar.<nl/>Du kan dra og sleppa element mellom vindauga.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
nn: Ny fane

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location and view.<nl/>A tab is an additional view within this window. You can drag and drop items between tabs.
nn: Opnar ei ny <emphasis>fane</emphasis> med same mappe og visingsinnstillingar.<nl/>Ei fane er ei ekstra vising i same vindauge. Du kan dra og sleppa element mellom faner.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
nn: Legg til i «Stadar»

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
nn: Legg til vald mappe under «Stadar».

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
nn: Lukk fane

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left this window will close instead.
nn: Lukka gjeldande fane. Viss det ikkje er fleire faner att, ved vindauget lukka.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
nn: Lukkar vindauget.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
nn: <para><emphasis>Kopier, Klipp ut</emphasis> og <emphasis>Lim inn</emphasis> verkar i mange program, og er nokre av dei mest brukte kommandoane. Det er grunnen til at <emphasis>snøggtastane</emphasis> deira er plasserte ved sida av kvarandre på tastaturet: <shortcut>Ctrl+C</shortcut>, <shortcut>Ctrl+X</shortcut> og <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
nn: Klipp ut …

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
nn: Kopierer dei merkte elementa til <emphasis>utklippstavla</emphasis>.<nl/>Bruk så handlinga <emphasis>Lim inn</emphasis> for å flytta dei frå utklippstavla til ei anna mappe. Dei vert då fjerna frå mappa dei opphavleg låg i.

[ctx: @action]
en: Copy…
nn: Kopier …

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
nn: Kopierer dei merkte elementa til <emphasis>utklippstavla</emphasis>.<nl/>Bruk så handlinga <emphasis>Lim inn</emphasis> for å kopiera dei frå utklippstavla til ei anna mappe.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
nn: Lim inn

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
nn: Kopierer elementa frå <emphasis>utklippstavla</emphasis> til gjeldande mappe.<nl/>Viss dei vart lagde på utklippstavla med <emphasis>Klipp ut</emphasis>-handlinga, vert dei fjerna frå mappa dei opphavleg låg i.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
nn: Kopier til anna vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
nn: Kopier til anna vising …

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
nn: Kopierer merkte element frå <emphasis>verksam</emphasis> rute i delt vising til ikkje-verksam rute.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
nn: Kopier til ikkje-verksam rute

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
nn: Flytt til anna vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
nn: Flytt til anna vising …

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
nn: Flyttar merkte element frå <emphasis>verksam</emphasis> rute i delt vising til ikkje-verksam rute.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
nn: Flytt til ikkje-verksam rute

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
nn: Filtrer …

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
nn: Vis filterlinje

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter a text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
nn: Opnar <emphasis>filterlinja</emphasis> nedst i vindauget.<nl/>Der kan du skriva inn ein søkjetekst for å filtrera oversikta over filer og mapper. Berre filer/mapper som inneheld søkjeteksten vert altså viste.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
nn: Vis/gøym filterlinje

en: Search…
nn: Søk …

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
nn: Søk etter filer og mapper

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>find bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the objects you are looking for.</para><para>Use this help again on the find bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
nn: <para>Hjelper deg å finna filer og mapper via ei <emphasis>søkjelinje</emphasis>. Der kan du skriva inn ein søkjetekst og tilpassa søket vidare for å finna filene/mappene du leitar etter.</para><para>Når du har opna søkjelinja, kan du bruka denne hjelpefunksjonen igjen på linja for meir informasjon.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
nn: Vis/gøym søkjelinja

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
nn: Søk

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
nn: Merk filer og mapper

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
nn: Merk

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
nn: <para>I dette programmet kan du gjera handlingar på alle filer og mapper som er <emphasis>merkte</emphasis>. Trykk her slå på/av <emphasis>merkjemodus</emphasis>, som lèt deg merkja eller fjerna merking ved å trykkja på filene/mappene.</para><para>I denne modusen vert det vist ei verktøylinje med tilgjengelege handlingar ved botnen av vindauget.</para>>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
nn: Merkjer alle filene og mappene i gjeldande mappe.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
nn: Omvend merking

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all objects that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
nn: Merkjer i staden alle elementa som no <emphasis>ikkje</emphasis> er merkte.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This splits the folder view below into two autonomous views.</para><para>This way you can see two locations at once and move items between them quickly.</para>Click this again afterwards to recombine the views.
nn: <para>Deler mappevisinga under i to frittståande visingar.</para><para>Du kan då sjå to mapper samtidig, og kjapt og enkelt flytta element mellom dei.</para>Trykk på knappen igjen for slå saman visingane.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
nn: Hylle

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
nn: Opna hylla (ei virtuell mappe) i eit delt vindauge

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
nn: Frisk opp visinga

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
nn: <para>Oppdaterer mappevisinga.</para><para>Viss innhaldet i mappa er endra, vil oppdatering søkja gjennom mappa på nytt og visa ei oppdatert oversikt over filene og mappene der.</para><para>Viss mappevisinga er delt, vert berre delen som er i fokus, oppdatert.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
nn: Stopp

[ctx: @info]
en: Stop loading
nn: Stopp innlasting

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
nn: Stopp lasting av innhaldet i gjeldande mappe

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
nn: Redigerbar adresse

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
nn: Gjer <emphasis>adresselinja</emphasis> redigerbar, slik at du kan skriva/lima inn mappa du vil gå til.<nl/>Du kan òg byta til redigeringsmodus ved å trykkja til høgre i adresselinja, og du kan gå ut av modusen ved å stadfesta mappa.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
nn: Byt ut adresse

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
nn: Byter til redigering av gjeldande mappeplassering, slik at du kjapt kan byte mappe.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
nn: Angra fanelukking

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
nn: Går tilbake til den siste lukka fana.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating, renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Changes that can't be undone will ask for your confirmation.
nn: Angrar siste endringar av filer og mapper.<nl/>Eksempel på endringar er <interface>oppretting, namneendring </interface> og <interface>flytting</interface> (eventuelt til papirkorga) av filer/mapper. <nl/>Endringar som ikkje kan gjerast om, vil be om stadfesting først.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their data including folders that contain personal application data.
nn: Gå til <filename>heimemappa</filename>.<nl/>Kvar konto har si eiga <filename>heimemappe</filename>, som inneheld brukardata, blant anna personlege programinnstillingar.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
nn: Samanlikna filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
nn: <para>Opnar føretrekt søkjeverktøy for gjeldande mappe.</para><para>Bruk menyen <emphasis>Fleire søkjeverktøy</emphasis> for oppsett.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
nn: Opna terminal

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
nn: <para>Opnar eit <emphasis>terminalprogram</emphasis> for gjeldande mappe.</para><para>Bruk hjelpefunksjonen i terminal­programmet for å læra meir om slike program.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
nn: Opna terminal her

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
nn: <para>Opnar <emphasis>terminalprogram</emphasis> for gjeldande mappe.</para><para>Bruk hjelpefunksjonen i terminal­programmet for å læra meir om slike program.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
nn: Fokus på terminalruta

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organised access to all actions an application has to offer.</para><para>The <interface>%1</interface> button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
nn: <para>Vekslar mellom å ha ei <emphasis>menylinje</emphasis> og ein  <interface>%1</interface>-knapp. Begge inneheld stort sett dei same handlingane og innstillingane.</para><para>Menylinja tek opp meir plass, men gjev rask og velorganisert tilgang til alle handlingane i programmet.</para><para><interface>%1</interface>-knappen er enklare og mindre, som gjer det meir omstendeleg å køyra avanserte handlingar.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
nn: Gå til fane %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
nn: Gå til siste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
nn: Neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
nn: Gå til neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
nn: Førre fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
nn: Gå til førre fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
nn: Vis mål

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
nn: Opna i ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
nn: Opna i nye faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
nn: Opna i nytt vindauge

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
nn: Lås opp panel

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
nn: Lås panela

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
nn: Byter mellom å ha panela <emphasis>låste</emphasis> og <emphasis>ulåste</emphasis>.<nl/>Ulåste panel kan dragast til den andre sida av vindauget, og dei har ein lukkeknapp.<nl/>Låste panel er meir integrerte i brukarflata.

[ctx: @title:window]
en: Information
nn: Informasjon

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
nn: <para>For å visa eller gøyma slike panel, gå til <interface>Meny → Panel</interface> eller <interface>Vis → Panel</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
nn: <para>Slår på/av <emphasis>informasjons­panelet</emphasis> til høgre i vindauget.</para><para>Panelet gjev detaljert informasjon om filene/mappene som peikaren er over eller som er merkte. I andre tilfelle viser det informasjon om den gjeldande mappa.<nl/>For enkeltfiler/-mapper vert det vist ei førehands­vising av innhaldet deira.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
nn: <para>Panelet gjev detaljert informasjon om filene/mappene som peikaren er over eller som er merkte. I andre tilfelle viser det informasjon om den gjeldande mappa.<nl/>For enkeltfiler/-mapper vert det vist ei førehands­vising av innhaldet deira.</para><para>Du kan velja kva informasjon skal visast og korleis han skal visast ved å høgreklikka.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
nn: Mapper

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
nn: Slår på/av <emphasis>mappe­panelet</emphasis> til venstre i vindauget.<nl/><nl/>Det viser mappene i <emphasis>filsystemet</emphasis> som ei <emphasis>trevising</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
nn: <para>Panelet viser mappene i <emphasis>filsystemet</emphasis> som ei <emphasis>trevising</emphasis>.</para><para>Trykk på ei mappe for å opna ho. Trykk på pila til venstre for mappa for å sjå under­mappene. Dette gjer det mogleg å raskt forflytta seg mellom mapper.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
nn: <para>Slår på/av <emphasis>terminal­ruta</emphasis> nedst i vindauget.<nl/>Terminalen er alltid open i same mappe som hovud­ruta, så du kan forflytta deg mellom mapper med begge rutene.</para><para>Terminalen trengst ikkje for grunn­leggjande datamaskin­bruk, men kan vera nyttig for avanserte oppgåver. Du kan lesa meir om terminalen via hjelpe­funksjonen i frittståande terminal­program, som for eksempel Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
nn: <para>Dette er <emphasis>terminal­ruta</emphasis>. Ho fungerer som ein vanleg terminal, men vil i tillegg alltid følgja mappa du er i, du kan bruka både hovud­ruta og terminal­ruta til å forflytta deg mellom mapper.<nl/>Terminalen er alltid open i same mappe som hovud­ruta, så du kan forflytta deg mellom mapper med begge rutene.</para><para>Terminalen trengst ikkje for grunn­leggjande datamaskin­bruk, men kan vera nyttig for avanserte oppgåver. Du kan lesa meir om terminalen via hjelpe­funksjonen i frittståande terminal­program, som for eksempel Konsole.</para>

[ctx: @title:window]
en: Places
nn: Stadar

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
nn: Vis gøymde stadar

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent unless you uncheck their hide property.
nn: Viser alle stadane i «Stadar»-panelet har blitt gøymde. Dei vil visast halvg­jennomsiktig med mindre du fjernar krysset for gøyming.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
nn: <para>Slår på/av <emphasis>Stadar</emphasis>-panelet til venstre i vindauget.</para><para>Panelet lèt deg gå til mapper du har bokmerkt og få tilgang til minnepinnar og andre medium kopla til maskina eller nettverket. Du finn òg oversikt over nyleg lagra filer og filer av utvalde typar der.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
nn: <para>Dette er <emphasis>Stadar</emphasis>-panelet. Det lèt deg gå til mapper du har bokmerkt og få tilgang til minnepinnar og andre medium kopla til maskina eller nettverket. Du finn òg oversikt over nyleg lagra filer og filer av utvalde typar der.</para><para>Trykk på ei oppføring til gå direkte til mappa. Høgreklikk for heller å opna ho i ei ny fane eller eit nytt vindauge.</para><para>Du kan leggja til nye oppføringar ved å dra mapper til panelet. Høgreklikk på ei inndeling eller oppføring dersom du vil gøyma ho. Høgreklikk på eit ledig område på panelet og vel <interface>Vis gøymde stadar</interface> for å visa dei på nytt att.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
nn: Vis panel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
nn: <para>Gå til mappa som inneheld mappa du er i.</para><para>Alle filer og mapper er organiserte i eit hierarkisk <emphasis>filsystem</emphasis>. Øvst i hierarkiet er ei mappe som inneheld alle dataa som er lagra på maskina. Denne mappa heiter <emphasis>rotmappa</emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @info]
en: Close left view
nn: Lukk venstre rute

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @info]
en: Close right view
nn: Lukk høgre rute

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
nn: Del

[ctx: @info]
en: Split view
nn: Delt vising

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
nn: <para>Dette er <emphasis>menylinja</emphasis>. Ho gjev deg tilgang til kommandoar og innstillingar. Trykk på éin av menyane for å sjå kva dei inneheld.</para><para>Du kan gøyma menylinja med menyvalet <interface>Innstillingar → Vis menylinje</interface>. Det meste av meny­innhaldet vert då tilgjengeleg via ein <interface>Meny</interface>-knapp på <emphasis>verktøylinja</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
nn: <para>Her ser du <emphasis>mappene</emphasis> og <emphasis>filene</emphasis> som ligg i mappa vist i <interface>adresselinja</interface> ovanfor. Du brukar området til å navigera til filene/mappene som du ønskjer å bruka.</para><para>For ei grundig og generell innføring i programmet, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>trykk her</link>. Det opnar ein innførings­artikkel frå <emphasis>KDE UserBase-wikien</emphasis>.</para><para>For korte forklaringar på alle funksjonane i denne <emphasis>visinga</emphasis>, <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>trykk her</link>. Det opnar ei side i <emphasis>handboka</emphasis> som dekkjer det grunnleggjande.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
nn: <para>Opnar eit vindauge med oversikt over alle <emphasis>snøggtastar</emphasis>.<nl/>Der kan du definera nye snøggtastar (taste­kombinasjonar) som skal utløysa handlingar når dei vert trykte. Alle kommandoar i dette programmet kan køyrast på denne måten.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
nn: <para>Opnar eit vindauge der du kan velja kva knappar som skal visast på <emphasis>verktøylinja</emphasis>.</para><para>Alt som du ser i <interface>menyen</interface>, kan òg leggjast på verktøylinja.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
nn: Opnar eit vindauge der du kan endra fleire program­innstillingar. For forklaring på dei ulike innstillingane, sjå kapittelet <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> i <interface>Hjelp|Dolphin-handbok</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
nn: <para>Opnar handboka for programmet. Der finn du forklaring på alt i <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Det finst òg ei meir <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>omfattande innføring</link> i dei ulike funksjonane som finst i <emphasis>Dolphin</emphasis>. Denne ligg på ei eiga side på wikien KDE UserBase.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
nn: <para>Opnar ei <emphasis>nettside</emphasis> der du kan gje ei pengegåve til støtte for vidare arbeid på dette programmet og dei mange andre programma til <emphasis>KDE</emphasis>-fellesskapet.</para><para>Å gje ei pengegåve er den enklaste og raskaste måten å støtta KDE og KDE-prosjekta. Programma er gratis tilgjengelege, så pengane vert brukte til å dekkja utgifter for maskinvare, utviklarmøte og liknande.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> er den ideelle organisasjonen som står bak KDE-fellesskapet.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
nn: Her kan du byta språket som programmet brukar.<nl/>Du kan òg velja eit alternativt språk, som vert brukt dersom teksten ikkje er tilgjengeleg på hovudspråket ditt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
nn: Opnar eit vindauge som opplyser om program­versjon, lisens, brukte program­bibliotek og om kven som er vedlike­haldarar for programmet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
nn: Opnar eit vindauge med informasjon om <emphasis>KDE</emphasis>. KDE-fellesskapet er folka bak denne frie programvara.<nl/>Viss du likar å bruka dette programmet, men ikkje kjenner til KDE, eller viss du vil sjå ein søt drage, så ta ein kikk!

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
nn: Fokus vekk frå terminalruta

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
nn: Skriv inn tenaradresse (eks. smb://[ip-adresse])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
nn: Tøm papirkorga

en: Empties Trash to create free space
nn: Tømmer papirkorga for å frigjere lagringsplass

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
nn: Legg til nettverksmappe

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
nn[0]: Adresselinje
nn[1]: Adresselinjer

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
nn: &Rediger filtype …

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
nn: Vel mapper i samsvar med …

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
nn: Vel mapper ikkje i samsvar med …

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
nn: Fjern all merking

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
nn: &Program

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
nn: &Nettverksmapper

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
nn: Papirkorg

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
nn: Finn fil …

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
nn: Opna &terminal

[ctx: @title:window]
en: Select
nn: Vel

en: Select all items matching this pattern:
nn: Vel alle i samsvar med mønsteret:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
nn: Fjern merking

en: Unselect all items matching this pattern:
nn: Fjern merking i samsvar med mønsteret:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
nn: Utval

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
nn: Verktøy

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
nn: Dolphin-verktøylinje

en: Recently Closed Tabs
nn: Nyleg lukka faner

en: Empty Recently Closed Tabs
nn: Tøm nyleg lukka faner

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
nn: Ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
nn: Kopla frå fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
nn: Lukk andre faner

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nn: Lukk fane

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
nn: Adresselinje

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
nn: <para>Skildrar plasseringa til filer og mapper som er viste nedanfor.</para><para>Namnet på mappa som vert vist, kan du sjå heilt til høgre. Til venstre for dette namnet står namnet på forelder­mappa. Heile linja kallar me <emphasis>adressa</emphasis> til den gjeldande mappa, sidan me kjem til mappa ved å gå frå venstre til høgre.</para><para>Denne interaktive adressa er kraftigare enn ein kanskje skulle tru. For å læra meir om både grunnleggjande og avanserte funksjonar til adresse­linja, <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>trykk her</link>. Det opnar ei hjelpeside i handboka.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
nn: <para>Hjelper deg finna filer og mapper. Skriv inn ein <emphasis>søkjetekst</emphasis> og vel søkje­innstillingane med knappane nedanfor:<list><item>Filnamn/innhald: Skal det søkjast etter søkjeteksten berre i filnamnet eller òg i innhaldet i filene?<nl/>Innhaldet i bilete, lydfiler og videoar vert ikkje gjennomsøkte.</item><item>Frå her / Filene dine: Vil du søkja i denne mappe og undermappene eller overalt?</item><item>Fleire val: Trykk her for å søkja etter medietype, dato eller vurdering.</item><item>Fleire søkjeverktøy: Installer andre program for å søkja etter filer.</item></list></para>

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
nn: Det kan vera farleg å køyra Dolphin som rotbrukar. Ver forsiktig.

en: Search for %1 in %2
nn: Søk etter %1 i %2

en: Search
nn: Søk

en: Search for %1
nn: Søk etter %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
nn: Lastar mappe …

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
nn: Sorterer …

[ctx: @info]
en: Searching…
nn: Søkjer …

[ctx: @info:status]
en: No items found.
nn: Fann ingen element.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
nn: Dolphin støttar ikkje nettsider, så nettlesaren vart starta

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
nn: Protokollen er ikkje støtta av Dolphin, så standardprogrammet vart starta

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
nn: Ugyldig protokoll

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
nn: Gjeldande mappe er endra, og <filename>%1</filename> er ikkje lenger tilgjengeleg.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
nn: Behald filter ved mappebyte

en: Filter…
nn: Filtrer …

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
nn: Gøym filterlinje

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
nn: «%1»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
nn: «%1» og «%2»

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
nn: «%1», «%2» og «%3»

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
nn: «%1», «%2», «%3» og «%4»

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
nn: «%1», «%2», «%3», «%4» og «%5»

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
nn[0]: Éi merkt fil
nn[1]: %1 merkte filer

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
nn[0]: Éi merkt mappe
nn[1]: %1 merkte mapper

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
nn[0]: Eitt merkt element
nn[1]: %1 merkte element

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
nn[0]: Éi fil
nn[1]: %1 filer

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
nn[0]: Éi mappe
nn[1]: %1 mapper

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
nn[0]: Eitt element
nn[1]: %1 element

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
nn[0]: %1 element
nn[1]: %1 element

[ctx: width × height]
en: %1 × %2
nn: %1 × %2

[ctx: @title:group Groups that start with a digit]
en: 0 - 9
nn: 0–9

[ctx: @title:group]
en: Others
nn: Andre

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
nn: Mapper

[ctx: @title:group Size]
en: Small
nn: Liten

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: @title:group Size]
en: Big
nn: Stor

[ctx: @title:group Date]
en: Today
nn: I dag

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
nn: I går

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
nn: Éi veke sidan

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
nn: To veker sidan

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
nn: Tre veker sidan

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
nn: Tidlegare denne månaden

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
nn: 'I går' (MMMM yyyy)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
nn: dddd (MMMM yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
nn: 'Éi veke sidan' (MMMM yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
nn: 'To veker sidan' (MMMM yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
nn: 'Tre veker sidan' (MMMM yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
nn: 'Tidlegare i' MMMM yyyy

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
nn: MMMM yyyy

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
nn: Lesa,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
nn: Skriva,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
nn: Køyra,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
nn: Forbode

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
nn: Brukar: %1 | Gruppe: %2 | Andre: %3

[ctx: @label]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @label]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: @label]
en: Modified
nn: Endra

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
nn: Du kan endra datoformatet i innstillingane.

[ctx: @label]
en: Created
nn: Laga

[ctx: @label]
en: Accessed
nn: Brukt

[ctx: @label]
en: Rating
nn: Karakter

[ctx: @label]
en: Tags
nn: Merkelappar

[ctx: @label]
en: Comment
nn: Kommentar

[ctx: @label]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @label]
en: Document
nn: Dokument

[ctx: @label]
en: Author
nn: Forfattar

[ctx: @label]
en: Publisher
nn: Forlag

[ctx: @label]
en: Page Count
nn: Sidetal

[ctx: @label]
en: Word Count
nn: Ordteljing

[ctx: @label]
en: Line Count
nn: Linjetal

[ctx: @label]
en: Date Photographed
nn: Foto teke

[ctx: @label]
en: Image
nn: Bilete

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
nn: Storleik

[ctx: @label]
en: Width
nn: Breidd

[ctx: @label]
en: Height
nn: Høgd

[ctx: @label]
en: Orientation
nn: Retning

[ctx: @label]
en: Audio
nn: Lyd

[ctx: @label]
en: Genre
nn: Sjanger

[ctx: @label]
en: Duration
nn: Tid

[ctx: @label]
en: Track
nn: Spor

[ctx: @label]
en: Release Year
nn: Utgjevingsår

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
nn: Breidd/høgd-forhold

[ctx: @label]
en: Frame Rate
nn: Bilete per sekund

[ctx: @label]
en: Path
nn: Adresse

[ctx: @label]
en: Other
nn: Anna

[ctx: @label]
en: File Extension
nn: Filetternamn

[ctx: @label]
en: Deletion Time
nn: Slettetidspunkt

[ctx: @label]
en: Link Destination
nn: Lenkjemål

[ctx: @label]
en: Downloaded From
nn: Lasta ned frå

[ctx: @label]
en: Permissions
nn: Løyve

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
nn: Du kan endra formateringa av løyve i innstillingane. Alternativa er symbol, siffer (oktal) og kombinert.

[ctx: @label]
en: Owner
nn: Eigar

[ctx: @label]
en: User Group
nn: Brukargruppe

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
nn: Ukjend feil.

[ctx: @title]
en: File Manager
nn: Filhandsamar

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
nn: © 2006–2022 Dolphin-utviklarane

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
nn: Vedlikehaldar (sidan 2021) og utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
nn: Vedlikehaldar (sidan 2021) og utviklar (sidan 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
nn: Vedlikehaldar (2018–2021) og utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
nn: Vedlikehaldar (2014–2018) og utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
nn: Vedlikehaldar (2012–2014) og utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
nn: Utviklar og vedlikehaldar (2006–2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
nn: Utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
nn: Hjelpetekstar

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
nn: Filene og mappene som er sende som argument vert merkte.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
nn: Dolphin vert starta med delt vising.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
nn: Dolpin vert opna i nytt vindauge.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
nn: Start Dolphin-teneste (berre nødvendig DBus-grensesnitt).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
nn: Dokument som skal opnast

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
nn: Gøymde filer vert viste

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
nn: Avgrens mapperuta til heimemappa når du er i heimemappa

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
nn: Automatisk rulling

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
nn: Klipp ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
nn: Kopier

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
nn: Endra namn …

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
nn: Flytt til papirkorga

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
nn: Vis gøymde filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
nn: Avgrens til heimemappa

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
nn: Automatisk rulling

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
nn: Eigenskapar

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
nn: Førehandsvising vert vist

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
nn: Spel automatisk av mediefiler

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
nn: Vis når peikaren er over

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
nn: Datoformat

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
nn: Førehandsvis

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
nn: Spel automatisk av mediefiler

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
nn: Vis når peikaren er over

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
nn: Set opp …

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
nn: Kort dato

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
nn: Vel kva data som skal visast:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
nn[0]: %1 element merkt
nn[1]: %1 element merkt

en: play
nn: spel

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
nn: Storleiken på ikon i Stadar-ruta («-1» tyder automatisk)

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
nn: Set opp papirkorga …

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
nn: Kan ikkje visa terminalen, då programmet Konsole ikkje er installert. Installer programmet og opna panelet på nytt.

en: Install Konsole
nn: Installer Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
nn: Plassering

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
nn: Kva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
nn: Alle typar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
nn: Mapper

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
nn: Dokument

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
nn: Bilete

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
nn: Lydfiler

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
nn: Videoar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
nn: Vilkårleg dato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
nn: I dag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
nn: I går

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
nn: Denne veka

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
nn: Denne månaden

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
nn: I år

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
nn: Vilkårleg karakter

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
nn: 1 eller høgare

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
nn: 2 eller høgare

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
nn: 3 eller høgare

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
nn: 4 eller høgare

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
nn: Høgaste karakter

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
nn: Tøm utval

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
nn[0]: Merkelapp: %2
nn[1]: Merkelappar: %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
nn: Legg til merkelappar

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
nn: Frå her (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
nn: Avgrens søket til «%1» og undermapper

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
nn: Lagra dette søket for rask tilgang i framtida

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
nn: Avslutt søk

[ctx: action:button]
en: Filename
nn: Filnamn

[ctx: action:button]
en: Content
nn: Innhald

[ctx: action:button]
en: From Here
nn: Frå her

[ctx: action:button]
en: Your files
nn: Filene dine

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
nn: Søk i heimemappa

en: More Search Tools
nn: Fleire søkjeverktøy

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
nn: Spørjeresultat frå «%1»

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
nn: Merk kva filer og mapper du vil kopiera.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
nn: Avbryt kopiering

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
nn: Merk ei fil eller mappe som du vil kopiera adressa til.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
nn: Merk kva filer og mapper du vil kopiera over.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
nn: Merk kva filer og mapper du vil klippa ut.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
nn: Avbryt utklipping

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
nn: Vel kva filer og mapper du vil sletta for alltid.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
nn: Merk kva filer filer og mapper du vil laga kopi av her.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
nn: Avbryt kopilaging

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
nn: Meir

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
nn: Merk kva filer og mapper du vil flytta over.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
nn: Avbryt flytting

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
nn: Merk kva filer og mapper du vil flytta til papirkorga.

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
nn: Lim inn frå utklippstavla

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
nn: Lukk påminninga

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
nn: Ikkje minn meg på dette meir

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
nn: Merk kva filer og mapper du vil gje nye namn.
    Du kan endra namn på fleire filer/mapper samtidig ved å merkja dei først.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
nn: Avbryt endring av namn

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
nn[0]: Kopier %2 til utklippstavla
nn[1]: Kopier %2 til utklippstavla

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
nn[0]: Kopier adressa til %2 til utklippstavla
nn[1]: Kopier adressene til %2 til utklippstavla

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
nn[0]: Kopier %2 til utklippstavla
nn[1]: Kopier %2 til utklippstavla

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
nn[0]: Slett %2 for alltid
nn[1]: Slett %2 for alltid

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
nn[0]: Lag kopi av %2
nn[1]: Lag kopi av %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
nn[0]: Flytt %2 til papirkorga
nn[1]: Flytt %2 til papirkorga

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
nn[0]: Endra namn på %2
nn[1]: Endra namn på %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
nn: Merkemodus: Trykk på filer/mapper for å merkja/avmerkja dei.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
nn: Merkjemodus

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
nn: Avslutt merkjemodus

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
nn: Vel kva tenester som skal visast i sprettoppmenyen:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
nn: Søk …

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
nn: Last ned nye tenester …

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
nn: Du må starta Dolphin på nytt for å ta i bruk dei oppdaterte innstillingane for versjonskontrollsystem.

[ctx: @info]
en: Restart now?
nn: Vil du starta på nytt?

[ctx: @option:check]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
nn: «Slett»- og «Flytt til»-kommandoane

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
nn: Bruk systemskrifta

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
nn: Ikonstorleik

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
nn: Storleik på førehandsvising

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
nn: Største teikstbreidd (0 = uavgrensa)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeCount), group (ContentDisplay)
en: Whether or not content count is used as directory size
nn: Om innhaldstalet skal brukast som mappestorleik

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
nn: Grense på rekursivt mappesøk

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
nn: Viss det er kryssa av her, brukar me korte relative datoar, elles vanlege korte datoar.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
nn: Formatering av løyve

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
nn: Vis «Kopier til»- og «Flytt til»-kommandoane i kontekstmenyen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
nn: Vis «Legg til i ‘Stadar’» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
nn: Vis «Sorter etter» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
nn: Vis «Visingsmodus» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
nn: Vis «Opna i ny fane» og «Opna i nye faner» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
nn: Vis «Opna i nytt vindauge» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
nn: Vis «Kopier adresse» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
nn: Vis «Lag kopi her» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
nn: Vis «Opna terminal» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
nn: Vis «Kopier til anna delt vising» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
nn: Vis «Flytt til anna delt vising» i kontekstmenyen.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
nn: Kolonneplassering

note: i18n: ectx: label, entry (SidePadding), group (DetailsMode)
en: Side Padding
nn: Luft før første kolonne

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
nn: Marker heile rada

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
nn: Utvidbare mapper

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
nn: Gøymde filer vert viste

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
nn: Når dette valet er på, vert òg gøymde filer (dei som startar med eit punktum) viste.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
nn: Versjon

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
nn: Dette valet vel kva versjon av visingseigenskapane som er brukt.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
nn: Visingsmodus

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
nn: Dette valet definerer stilen til visinga. Verdiane som er støtta er ikonvising (0), detaljvising (1) og kolonnevisinga (2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
nn: Førehandsvising skal visast

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
nn: Når dette valet er på, vert ei førehandsvising av innhaldet i fila vist som eit ikon.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
nn: Gruppesortering

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
nn: Når dette valet er på, vert sorterte element kategoriserte i grupper.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
nn: Sorter filer etter

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
nn: Dette valet definerer kva attributt (tekst, storleik, dato osv.) som sorteringa skal brukast på.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
nn: Rekkjefølgje å sortera filer i

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
nn: Vis mapper først ved sortering av filer og mapper

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
nn: Vis gøymde filer og mapper sist

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
nn: Synlege roller

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
nn: Kolonnebreidd for overskrifter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
nn: Eigenskapar sist endra

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
nn: Siste gong desse eigenskapane vart endra av brukaren.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
nn: Meir informasjon

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
nn: Skal brukaren kunna endra adressa

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
nn: Tekstfullføringsmodus for adressenavigering

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
nn: Skal heile stien visast i adresselinja

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
nn: Skal heile stien visast i tittellinja

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
nn: Skal eksternt kalla mapper opnast i ei ny fane i eksisterande Dolphin-økt

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
nn: Oppsettversjon for Dolphin. Vert hovudsakleg brukt til å sjå om ein ny/oppdatert versjon av Dolphin køyrer, for å kunna tilpassa/overføra innstillingar som er endra, fjerna, har bytt namn eller liknande i ny versjon.

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
nn: Er oppstartsinnstillingane endra (intern innstilling, ikkje vist i brukargrensesnittet)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
nn: Heimeadresse

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
nn: Hugs opne mapper og faner

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Split the view into two panes
nn: Del visinga i to ruter

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
nn: Skal filterlinja visast

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
nn: Skal visingseigenskapane brukast for alle mappene

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
nn: Bla gjennom arkiv

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
nn: Stadfest lukking av vindauge med fleire faner.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
nn: Stadfest lukking av vindauge der det framleis køyrer eit program i terminalruta.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename inline
nn: Endra namn direkte

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
nn: Vis utvalsmerke

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
nn: Vis ei linje for enkel innliming etter kopiering/utklipping via merkjemodus-linja.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left split
nn: Bruk tabulatortast for å byta mellom venstre og høgre rute

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close active pane when toggling off split view
nn: Lukk gjeldande rute ved stenging av delt vising

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
nn: Ny fane vert opna etter den siste

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show tooltips
nn: Vis hjelpebobler

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
nn: Tid som visingseigenskapane er gyldige etter

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
nn: Bruk mapper med autoutviding for alle visingstypar

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Show the statusbar
nn: Vis statuslinja

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
nn: Vis glidebrytaren for storleik i statuslinja

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
nn: Vis informasjon om plass i statuslinja

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
nn: Lås panelutforminga

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
nn: Forstørr små førehandsvisingar

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
nn: Vel naturleg sortering eller sortering med eller utan omsyn til store/små bokstavar

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
nn: Indeks for tekstbreidd

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
nn: Største tal tekstlinjer (0 = uavgrensa)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
nn: Påslåtte programtillegg

[ctx: @title:window]
en: Configure
nn: Set opp

[ctx: @title:group General settings]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @title:group]
en: Startup
nn: Oppstart

[ctx: @title:group]
en: View Modes
nn: Visingar

[ctx: @title:group]
en: Navigation
nn: Navigering

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
nn: Kontekstmeny

[ctx: @title:group]
en: Trash
nn: Papirkorg

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
nn: Tilbakemeldingar

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
nn: Du har ulagra endringar. Vil du bruka eller forkasta dei?

en: Warning
nn: Åtvaring

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
nn: Bruk same vising for alle mapper

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
nn: Hugs visinga for kvar mappe

[ctx: @info]
en: Dolphin will create a hidden .directory file in each folder you change view properties for.
nn: Dolphin vil leggja til ei gøymd «.directory»-fil i alle mappene du endra visingseigenskapane for.

[ctx: @title:group]
en: View:
nn: Vis:

[ctx: option:radio]
en: Natural
nn: Naturleg

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
nn: Alfabetisk utan omsyn til store/små bokstavar

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
nn: Alfabetisk med omsyn til store/små bokstavar

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
nn: Sorteringsmåte:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between panes with Tab key
nn: Veksla mellom ruter med «Tab»-tasten

[ctx: @title:group]
en: Split view:
nn: Delt vising:

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes active pane
nn: Lukk gjeldande rute ved stenging av delt vising

en: When deactivated, turning off split view will close the inactive pane
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vil stenging av delt vising lukka den ikkje-gjeldande fana

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
nn: Vis hjelpebobler

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
nn: Ymse:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
nn: Vis utvalsmarkør

[ctx: option:check]
en: Rename inline
nn: Endra namn direkte

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
nn: Set opp førehandsvising for %1

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
nn: Spør om stadfesting i alle KDE-program ved:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
nn: Flytting av filer eller mapper til papirkorga

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
nn: Tømming av papirkorga

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
nn: Sletting av filer eller mapper

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
nn: Spør om stadfesting i Dolphin ved:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
nn: Lukking av vindauge med fleire faner

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
nn: Lukking av vindauge med program køyrande i terminalruta

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
nn: Ved opning av programfiler:

en: Always ask
nn: Spør alltid

en: Open in application
nn: Opna i program

en: Run script
nn: Køyr skript

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
nn: Åtferd

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
nn: Førehandsvising

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
nn: Stadfesting

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
nn: Statuslinje

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
nn: Vis førehandsvising i visinga for:

en: Skip previews for local files above:
nn: Ikkje førehandsvising av lokale filer over:

en: No limit
nn: Inga grense

[ctx: @label]
en: Skip previews for remote files above:
nn: Ikkje førehandsvising av nettverksfiler over:

en: No previews
nn: Inga førehandsvising

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
nn: Vis statuslinja

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
nn: Vis glidebrytarar for storleik

[ctx: @option:check]
en: Show space information
nn: Vis plassinformasjon

[ctx: @title:tab]
en: Icons
nn: Ikon

[ctx: @title:tab]
en: Compact
nn: Kompakt

[ctx: @title:tab]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: option:radio]
en: After current tab
nn: Etter gjeldande fane

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
nn: På slutten av fanelinja

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
nn: Opna nye faner:

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
nn: Opna arkiv som mappe

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
nn: Opna mapper under draging

[ctx: @title:group]
en: General:
nn: Generelt:

[ctx: @option:radio Startup Settings]
en: Folders, tabs, and window state from last time
nn: Mapper, faner og vindaugstilstand frå førre gong

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
nn: Vel heimeadresse

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
nn: Bruk gjeldande adresse

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
nn: Bruk standardadresse

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
nn: Vis ved oppstart:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
nn: Start med delt vising

en: New windows:
nn: Nye vindauge:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
nn: Vis filterlinje

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
nn: Gjer adresselinja redigerbar

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
nn: Opne nye mapper i faner

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
nn: Generelt:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
nn: Vis heile adressa på adresselinja

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
nn: Vis heile adressa i tittellinja

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
nn: Adressa til heimemappa er ikkje gyldig, eller finst ikkje, og vert derfor ikkje brukt.

[ctx: option:radio]
en: Number of items
nn: Talet på element

[ctx: option:radio]
en: Size of contents, up to
nn: Innhaldsstorleik, maks

en:  level deep |  levels deep
nn[0]:  nivå ned
nn[1]:  nivå ned

[ctx: @title:group]
en: Folder size displays:
nn: Vis mappestorleik som:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
nn: Relativ (eks. «%1»)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
nn: Absolutt (eks. «%1»)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
nn: Datostil:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
nn: Symbol (eks. «drwxr-xr-x»)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
nn: Siffer (oktal) (eks. «755»)

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
nn: Kombinert (eks. «drwxr-xr-x (755)»)

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
nn: Løyveformatering:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
nn: Systemskrift

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
nn: Sjølvvald skrift

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
nn: Vel …

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
nn: Innhaldsvising

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
nn: Standard ikonstorleik:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
nn: Ikonstorleik for førehandsvising:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
nn: Skrift:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
nn: Lita

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
nn: Stor

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
nn: Enorm

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
nn: Skriftbreidd:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
nn: Inga grense

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
nn: Maks så mange linjer:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
nn: Inga grense

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
nn: Lita

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
nn: Stor

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
nn: Største breidd:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
nn: Gjer utvidbare

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
nn: Mapper:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
nn: Ved å trykkja kor som helst i rada

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
nn: Ved å trykkja på ikonet eller namnet

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
nn: Opna filer og mapper:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
nn[0]: Storleik: 1 piksel
nn[1]: Storleik: %1 pikslar

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
nn: Vis visingsstil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
nn: Ikon

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
nn: Kompakt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
nn: Stigande

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
nn: Synkande

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
nn: Vis mapper først

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
nn: Vis gøymde filer sist

[ctx: @option:check]
en: Show preview
nn: Vis førehandsvising

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
nn: Vis i grupper

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
nn: Vis gøymde filer

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
nn: Meir informasjon

en: Choose what to see on each file or folder:
nn: Vel kva du vil sjå for kvar fil eller mappe:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
nn: Visingsmodus:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
nn: Sortering:

en: View options:
nn: Visingsval:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
nn: Gjeldande mappe

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
nn: Gjeldande mappe og undermapper

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
nn: Alle mapper

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
nn: Bruk på:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
nn: Bruk som standardvising

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
nn: Visingseigenskapane til alle undermappene vert no endra. Er du sikker på at du vil gjera dette?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
nn: Visingseigenskapane til alle mappene vert no endra. Er du sikker på at du vil gjera dette?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
nn: Brukar visingseigenskapar

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
nn: Tel mapper: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
nn: Mapper: %1

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
nn: Forstørring:

en: Zoom
nn: Forstørr

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
nn: Storleiken på filikona.

en: Stop
nn: Stopp

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
nn: Stopp innlasting

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
nn: <para>Dette er <emphasis>statuslinja</emphasis>. Ho inneheld som standard tre element (frå venstre til høgre):<list><item>Eit <emphasis>tekstfelt</emphasis> som viser storleiken på merkte element. Viss berre eitt element er merkt, vert òg namnet og filtypen viste.</item><item>Ein <emphasis>forstørringskontroll</emphasis> som lèt deg justera storleiken på ikona i visinga.</item><item>Informasjon om <emphasis>ledig diskplass</emphasis> på den gjeldande eininga.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
nn: Vis glidebrytarar for storleik

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
nn: Vis plassinformasjon

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
nn: %1 ledig

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
nn: %1 ledig av %2 (%3 brukt)

en: Trash Emptied
nn: Papirkorg tømd

en: The Trash was emptied.
nn: Papirkorga vart tømd.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
nn: Stadar

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
nn: Talet på tilgjengelege delte nettverksressursar

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
nn: Eit utval av Dolphin-innstillingane.

en: Select Remote Charset
nn: Vel fjernteiknkoding

en: Default
nn: Standard

en: Reload
nn: Last om att

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
nn[0]: 1 mappe merkt
nn[1]: %1 mapper merkte

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
nn[0]: 1 merkt fil
nn[1]: %1 merkte filer

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
nn[0]: 1 mappe
nn[1]: %1 mapper

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
nn[0]: 1 fil
nn[1]: %1 filer

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
nn: 0 mapper, 0 filer

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
nn: %1-kopi

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
nn[0]: Er du sikker på at du vil opna 1 element?
nn[1]: Er du sikker på at du vil opna %1 element?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
nn[0]: Opna %1 element
nn[1]: Opna %1 element

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
nn: Luft før første kolonne

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
nn: Automatiske kolonnebreidder

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
nn: Tilpassa kolonnebreidder

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
nn: Papirkorghandlinga er fullført.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
nn: Slettinga er fullført.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
nn: Endra filnamn og gøym

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
nn: Viss du har eit punktum fremst i filnamnet, vert fila gøymd.
    Er du sikker på at du vil endra filnamnet?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
nn: Viss du har eit punktum fremst i filnamnet, vert mappa gøymd.
    Er du sikker på at du vil endra filnamnet?

en: Hide this File?
nn: Gøyma fila?

en: Hide this Folder?
nn: Gøyma mappa?

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
nn: Adressa er tom.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
nn: Adressa «%1» er ugyldig.

en: Loading…
nn: Lastar …

en: Loading canceled
nn: Avbroten henting

en: No items matching the filter
nn: Ingen element i samsvar med filteret

en: No items matching the search
nn: Ingen element i samsvar med søket

en: Trash is empty
nn: Papirkorga er tom

en: No tags
nn: Ingen merkelappar

en: No files tagged with "%1"
nn: Ingen filer merkte med «%1»

en: No recently used items
nn: Ingen nyleg brukte element

en: No shared folders found
nn: Fann ingen delte mapper

en: No relevant network resources found
nn: Fann ikkje nokon relevante nettverksressursar

en: No MTP-compatible devices found
nn: Fann ingen MTP-kompatible opptakseiningar

en: No Apple devices found
nn: Fann ingen Apple-einingar

en: No Bluetooth devices found
nn: Fann ingen Bluetooth-einingar

en: Folder is empty
nn: Mappa er tom

[ctx: @action]
en: Create Folder…
nn: Ny mappe …

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once amounts to their new names differing only in a number.
nn: Endrar namna på dei merkte elementa.<nl/>Når du endrar namn på fleire element samtidig, vil dei alle få same namn, berre med ulike tal i filnamnet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage where items can be deleted from if disk space is needed.
nn: Flyttar dei merkte elementa <filename>papirkorga</filename>.<nl/>Papirkorga er ei mellombels mappe der innhaldet kan slettast dersom du slepp opp for diskplass.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection completely. They can not be recovered by normal means.
nn: Slettar dei merkte elementa for alltid. Dei kan då ikkje gjenopprettast (på nokon enkel måte).

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
nn: Slett (ved å bruka snarveg til papirkorga)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
nn: Lag kopi her

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
nn: Eigenskapar

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
nn: Viser eit nytt vindauge med ei fullstendig oversikt over eigenskapane til dei merkte elementa.<nl/>Viss ingen element er merkte, vil vindauget visa informasjon om den gjeldande mappa.<nl/>Du kan endra avanserte val i vindauget, for eksempel lese- og skrivevern av filer og mapper.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
nn: Kopier adresse

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
nn: Kopierer adressa til det første merkte elementet til utklippstavla.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
nn: Flytt til papirkorga …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
nn: Slett …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
nn: Lag kopi her …

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
nn: Kopier adresse …

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
nn: <para>Byter til ein visingsmodus som fokuserer på mappe- og filkona. Modusen gjer det lettare å skilja mellom mapper og filer og til å skilja filer basert på <emphasis>filtypen</emphasis>.</para><para> Modusen er òg praktisk når du skal sjå gjennom bilete og har slått på <interface>førehandsvising</interface> av filer.</para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to keep the overview in folders with many items.</para>
nn: <para>Byter til ei kompakt vising som viser mapper og filer i kolonnar, med mappe-/filnamn ved sidan av ikona.</para><para>Dette er nyttig for å halda oversikt i mapper med mange element.</para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
nn: <para>Byter til ei listevising med fokus på mappe- og fildetaljar.</para><para>Trykk på ei kolonne­overskrift for å sortera etter verdiane i denne kolonnen. Trykk på nytt for å snu sorterings­rekkjefølgja. For å velja kva detaljar som skal visast, trykk på kolonne­overskriftene med alternativ museknapp (vanlegvis høgre).</para><para>Du kan visa innhaldet i ei mappe ved å trykkja til venstre for ho. På denne måten kan du sjå innhaldet i fleire mapper i same liste.</para>

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
nn: Visingsmodus

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
nn: Auk storleiken på ikona.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
nn: Nullstill forstørring

en: Zoom To Default
nn: Standard forstørring

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
nn: Tilbakestiller ikonvisinga til standardstorleik.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
nn: Mink storleiken på ikona.

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
nn: Forstørr

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
nn: Vis førehandsvising

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
nn: Førehandsvis filer og mapper

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
nn: Når det er kryssa av her, vert ikona baserte på det faktiske innhaldet i filene/mappene.<nl/>For eksempel vert ikona til biletfiler nedskalerte versjonar av bileta.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
nn: Mapper først

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
nn: Gøymde filer sist

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
nn: Sorter etter

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
nn: Vis meir informasjon

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
nn: Vis i grupper

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
nn: Dette grupperer filer og mapper etter forbokstav.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
nn: Vis gøymde filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from other ones in that their name starts with a ".". In general there is no need for users to access them which is why they are hidden.</para>
nn: <para>Viss det er kryssa av her, vil òg <emphasis>gøymde</emphasis> filer og mapper visast. Dei vert viste med halv­gjennomsiktige ikon og tekst.</para><para>Det einaste som skil gøymde element frå andre element, er at første teikn i namna er «.». Vanlegvis treng ein ikkje ha tilgang til dei, og det er grunnen til at dei er gøymde.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
nn: Juster visingsstil …

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
nn: Opnar eit vindauge der alle eigenskapane for mappevising kan justerast.

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
nn: Ikon

[ctx: @info]
en: Icons view mode
nn: Ikonvising

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
nn: Kompakt

[ctx: @info]
en: Compact view mode
nn: Kompakt vising

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: @info]
en: Details view mode
nn: Detaljvising

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
nn: Å til A

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
nn: A til Å

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
nn: Største først

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
nn: Minste først

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
nn: Nyaste først

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
nn: Eldste først

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
nn: Høgaste først

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
nn: Lågaste først

[ctx: Sort descending]
en: Descending
nn: Synkande

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
nn: Stigande

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
nn: Handlingar for gjeldande vising

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
nn: Handlingar for %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
nn[0]: Handlingar for eitt merkt element
nn[1]: Handlingar for %1 merkte element

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
nn: Oppdaterer versjonsinformasjon …
