dolphin - en to oc translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
oc: Voidar la banasta

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
oc: Restablir

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
oc: &Fenèstra nòva

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
oc: Onglet novèl

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
oc: Arrestar

[ctx: @title:window]
en: Information
oc: Entresenhas

[ctx: @title:window]
en: Folders
oc: Repertòris

[ctx: @title:window]
en: Places
oc: Acorchis

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
oc: Tampar

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
oc: Tampar

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
oc: Dividir

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
oc: Voidar la banasta

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
oc: Ap&licacions

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
oc: Banasta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
oc: Espleches

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
oc: Onglet novèl

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
oc: Barra d'espleches principala

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
oc: Repertòris

[ctx: @title:group Size]
en: Small
oc: Pichon

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
oc: Mejan

[ctx: @title:group Date]
en: Today
oc: Uèi

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
oc: Ièr

[ctx: @title]
en: File Manager
oc: Gestionari de fichièrs

[ctx: @info:credit]
en: Developer
oc: Desvolopaire

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
oc: Documentacion

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
oc: Document a dobrir

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
oc: Talhar

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
oc: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
oc: Suprimir

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
oc: Propietats

[ctx: @title:tab]
en: Icons
oc: Icònas

[ctx: @title:tab]
en: Details
oc: Detalhs

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
oc: Icònas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
oc: Detalhs

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
oc: Visualizar los fichièrs amagats

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
oc: Repertòri actiu
