dolphin - en to ro translation catalogue (863 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
ro: Se operează ca administrator – aveți grijă!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
ro: Operare ca administrator

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
ro: Termină

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
ro: Termină operarea ca administrator

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
ro: Operează iar ca administrator

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
ro: Autorizarea de administrator a expirat.

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
ro: Operează ca administrator

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
ro: <application>Dolphin</application> necesită <application>%1</application> pentru a gestiona fișierele controlate de sistem, dar acesta nu e instalat.<nl/>Apăsați %2 pentru a instala <application>%1</application> sau %3 pentru a renunța.

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
ro: Cum să administrați

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
ro: Riscurile operării ca administrator

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
ro: Înțeleg și accept aceste riscuri

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
ro: Nu mă mai atenționa despre aceste riscuri

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
ro: Configurează gunoiul…

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
ro[0]: Restabilește la amplasarea veche
ro[1]: Restabilește la amplasările vechi
ro[2]: Restabilește la amplasările vechi

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
ro: Creează nou

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
ro: Deschide calea

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
ro: Deschide calea în filă nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
ro: Deschide calea în fereastră nouă

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
ro: Clic mijlociu

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
ro: Copiere reușită.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
ro: Mutare reușită.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
ro: Legare reușită.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
ro: Mutare la gunoi reușită.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
ro: Redenumire reușită.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
ro: Dosar creat.

[ctx: @info]
en: Go back
ro: Mergi înapoi

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
ro: Întoarce-te la dosarul văzut anterior.

[ctx: @info]
en: Go forward
ro: Mergi înainte

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
ro: Aceasta desface o acțiune <interface>Mergi|Înapoi</interface>.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ro: Confirmare

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
ro: &Termină %1

en: C&lose Current Tab
ro: Închide fi&la curentă

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ro: În această fereastră aveți deschise mai multe file. Sigur doriți să închideți fereastra?

en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

en: Show &Terminal Panel
ro: Arată panoul cu &teminal

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
ro: Programul „%1” încă rulează în panoul Terminal. Sigur doriți să terminați?

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
ro: Nu se poate lipi: clipboard-ul e gol.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
ro: Nu se poate lipi: nu aveți permisiuni suficiente pentru a scrie în acest dosar.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
ro: Deschide %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
ro: Deschide unealta de căutare preferată

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
ro[0]: Sigur deschideți 1 fereastră de terminal?
ro[1]: Sigur deschideți %1 ferestre de terminal?
ro[2]: Sigur deschideți %1 de ferestre de terminal?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
ro[0]: Deschide %1 terminal
ro[1]: Deschide %1 terminale
ro[2]: Deschide %1 de terminale

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
ro: Nu se poate crea fișier nou: nu aveți permisiunea să creați elemente în acest dosar.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
ro: Nu se poate crea dosar nou: nu aveți permisiunea să creați elemente în acest dosar.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
ro: Deschide o fereastră Dolphin nouă

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
ro: Deschide o fereastră nouă exact ca aceasta, cu amplasarea actuală.<nl/>Puteți trage și lăsa elemente între ferestre.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
ro: Filă nouă

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
ro: Aceasta deschide o nouă <emphasis>filă</emphasis> cu amplasarea actuală.<nl/>Filele permit schimbarea rapidă între amplasări și vizualizări multiple în cadrul acestei ferestre. Puteți trage și lăsa elemente între file.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
ro: Adaugă la locuri

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
ro: Aceasta adaugă dosarul ales la panoul Locuri.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: @info]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
ro: Aceasta închide fila vizualizată momentan. Dacă nu mai sunt file rămase, aceasta închide întreaga fereastră.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
ro: Aceasta închide fereastra.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
ro: <para><emphasis>Decuparea, copierea</emphasis> și <emphasis>lipirea</emphasis> funcționează între multe aplicații și sunt unele dintre cele mai des utilizate comenzi. De aceea, <emphasis>scurtăturile de tastatură</emphasis> pentru acestea sunt amplasate alăturat pe tastatură: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> și <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
ro: Decupează…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
ro: Aceasta copiază elementele din selecția actuală în <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Folosiți ulterior acțiunea <emphasis>Lipește</emphasis> pentru a le copia din clipboard într-un loc nou. Elementele vor fi eliminate din locul inițial.

[ctx: @action]
en: Copy…
ro: Copiază…

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
ro: Aceasta copiază elementele din selecția actuală în <emphasis>clipboard</emphasis><nl/>Folosiți ulterior acțiunea <emphasis>Lipește</emphasis> pentru a le copia din clipboard într-un loc nou.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
ro: Aceasta copiază elementele din <emphasis>clipboard</emphasis> în dosarul vizualizat acum.<nl/>Dacă elementele au fost adăugate în clipboard cu acțiunea <emphasis>Taie</emphasis>, atunci acestea sunt eliminate din locul vechi.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
ro: Copiază în cealaltă vizualizare

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
ro: Copiază în cealaltă vizualizare…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ro: Aceasta copiază elementele alese din vizualizarea activă în vizualizarea cealaltă. Disponibilă numai în regimul de vizualizare despărțită.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
ro: Copiază în cealaltă vizualizare

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
ro: Mută în cealaltă vizualizare

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
ro: Mută în cealaltă vizualizare…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
ro: Aceasta mută elementele alese din vizualizarea activă în vizualizarea cealaltă. Disponibilă numai în regimul de vizualizare despărțită.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
ro: Mută în cealaltă vizualizare

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
ro: Filtrează…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
ro: Arată bara de filtrare

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
ro: Aceasta deschide <emphasis>Bara de filtrare</emphasis> la fundul ferestrei.<nl/>Acolo puteți introduce un text pentru filtrarea fișierelor și dosarelor afișate acum. Doar cele care conțin textul în denumire vor fi păstrate în vizualizare.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
ro: Comută bara de filtrare

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
ro: Filtrează

en: Search…
ro: Caută…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
ro: Caută fișiere și dosare

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para>
ro: <para>Aceasta vă ajută să găsiți fișiere și dosare deschizând o <emphasis>bară de căutare</emphasis>. Acolo puteți introduce termeni de căutare și specifica parametri pentru găsirea elementelor căutate.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
ro: Comută bara de căutare

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
ro: Caută

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
ro: Alege fișiere și dosare

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
ro: Alege

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
ro: <para>Această aplicație știe pe ce fișiere sau dosare să acționeze doar dacă acestea sunt <emphasis>alese</emphasis> mai întâi. Apăsați aici pentru a comuta <emphasis>Regimul de alegere</emphasis> ce face selectarea și deselectarea simple ca apăsarea pe un element o dată.</para><para>În acest regim, o bară de acces rapid la fund arată acțiunile disponibile pentru elementele alese acum.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
ro: Aceasta alege toate fișierele și dosarele din amplasarea curentă.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
ro: Inversează selecția

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
ro: Aceasta alege în schimb toate elementele pe care <emphasis>nu</emphasis> le-aveți alese acum.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
ro: Depozit temporar

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
ro: Deschide dosarul virtual cu depozit temporar într-o fereastră separată

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
ro: Împrospătează vizualizarea

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
ro: <para>Aceasta împrospătează vizualizarea dosarului.</para><para>Dacă conținutul acestui dosar s-a modificat, împrospătarea va reciti dosarul și va arăta o vizualizare actualizată a fișierelor și dosarelor conținute aici.</para><para>Dacă vizualizarea e despărțită, aceasta împrospătează pe cea care e focalizată momentan.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @info]
en: Stop loading
ro: Oprește încărcarea

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
ro: Aceasta oprește încărcarea conținutului dosarului curent.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
ro: Adresă editabilă

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
ro: Aceasta comută <emphasis>Bara de amplasare</emphasis> să fie modificabilă, astfel încât să puteți introduce direct amplasarea la care doriți să mergeți.<nl/>De asemenea, puteți trece la redactare prin apăsarea la dreapta de amplasare și trece înapoi prin confirmarea amplasării redactate.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
ro: Înlocuiește amplasarea

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
ro: Aceasta comută la redactarea amplasării și o alege, astfel încât să puteți introduce rapid altă amplasare.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
ro: Desfă închiderea filei

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
ro: Aceasta vă întoarce la fila închisă anterior.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ro: Aceasta desface ultima modificare pe care ați adus-o fișierelor sau dosarelor.<nl/>Asemenea modificări includ <interface>crearea</interface>, <interface>redenumirea</interface> și <interface>mutarea</interface> acestora în altă parte sau la <filename>Gunoi</filename>. <nl/>Modificările ce nu pot fi desfăcute vă vor cere confirmarea în prealabil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This redoes the last change you undid.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> files or folders to a different location or to the <filename>Trash</filename>.<nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
ro: Aceasta reface ultima modificare pe care ați desfăcut-o.<nl/>Asemenea modificări includ <interface>crearea</interface>, <interface>redenumirea</interface> și <interface>mutarea</interface> fișierelor sau dosarelor în altă parte sau la <filename>Gunoi</filename>. <nl/>Modificările ce nu pot fi desfăcute vă vor cere confirmarea în prealabil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
ro: Mergeți la dosarul <filename>Acasă</filename>.<nl/>Fiecare cont de utilizator are propriul dosar <filename>Acasă</filename> ce conține fișierele sale personale, inclusiv dosare ascunse ce conțin date și configurări pentru aplicații.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
ro: Compară fișiere

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Manage Disk Space Usage
ro: Gestionează utilizarea spațiului pe disc

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o unealtă de căutare preferată pentru amplasarea vizualizată.</para><para>Folosiți meniul <emphasis>Mai multe unelte de căutare</emphasis> pentru a o configura.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
ro: Deschide terminal

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o aplicație de <emphasis>terminal</emphasis> pentru amplasarea vizualizată.</para><para>Pentru a afla mai multe despre terminale, folosiți ajutorul din aplicația de terminal.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
ro: Deschide un terminal aici

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
ro: <para>Aceasta deschide aplicații de <emphasis>terminal</emphasis> pentru amplasările elementelor vizualizate.</para><para>Pentru a afla mai multe despre terminale, folosiți ajutorul din aplicația de terminal.</para>

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
ro: <para>Aceasta schimbă între a avea o <emphasis>bară de meniu</emphasis> și a avea un buton <interface>%1</interface>. Ambele conțin aproximativ aceleași acțiuni și opțiuni de configurare.</para><para>Bara de meniu ocupă mai mult spațiu dar permite accesul rapid și organizat la toate acțiunile oferite de către aplicație.</para><para>Butonul %1 e mai simplu și mic, ceea ce face declanșarea acțiunilor avansate mai lentă.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
ro: Mergi la fila %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
ro: Ultima filă

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
ro: Mergi la ultima filă

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
ro: Fila următoare

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
ro: Mergi la fila următoare

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
ro: Fila precedentă

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
ro: Mergi la fila precedentă

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
ro: Arată ținta

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
ro: Deschide în filă nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
ro: Deschide în file noi

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
ro: Deschide în fereastră nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
ro: Deschide în vizualizare despărțită

en: &Window Color Scheme
ro: Schema de c&ulori a ferestrei

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
ro: Deblochează panourile

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
ro: Blochează panourile

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
ro: Aceasta schimbă între a avea panourile <emphasis>blocate</emphasis> sau <emphasis>deblocate</emphasis>.<nl/>Panourile deblocate pot fi trase în cealaltă parte a ferestrei și au un buton de închidere.<nl/>Panourile blocate sunt înglobate mai curat.

[ctx: @title:window]
en: Information
ro: Informații

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
ro: <para>Pentru a arăta sau ascunde panouri ca acesta, mergeți la <interface>Meniu|Panouri</interface> sau <interface>Vizualizare|Panouri</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
ro: <para> Aceasta comută panoul de <emphasis>informații</emphasis> din partea dreaptă a ferestrei.</para><para>Panoul furnizează informații detaliate despre elementele peste care vă planează mausul sau despre elementele alese, altfel vă informează despre dosarul văzut acum.<nl/>Pentru elemente singulare, e oferită o previzualizare a conținutului acestora.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
ro: <para>Acest panou oferă informații detaliate despre elementele peste care vă planează mausul sau despre elementele alese, altfel vă informează despre dosarul văzut acum.<nl/>Pentru elemente singulare, e oferită o previzualizare a conținutului acestora.</para><para>Făcând clic-dreapta, puteți configura lista și aspectul detaliilor de aici.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
ro: Dosare

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
ro: Aceasta comută panoul cu <emphasis>dosare</emphasis> în partea stângă a ferestrei.<nl/><nl/>Acesta arată dosarele <emphasis>sistemului de fișiere</emphasis> într-o <emphasis>vizualizare arborescentă</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
ro: <para>Acest panou arată dosarele <emphasis>sistemului de fișiere</emphasis> într-o <emphasis>vizualizare arborescentă</emphasis>.</para><para>Apăsați pe un dosar pentru a merge acolo. Apăsați pe săgeata din stânga unui dosar pentru a-i vedea subdosarele. Aceasta vă permite să schimbați rapid între oricare dosare.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ro: <para>Aceasta comută panoul <emphasis>terminalului</emphasis> de la fundul ferestrei.<nl/>Amplasarea din terminal se va potrivi mereu cu amplasarea vizualizării de dosare, astfel încât să puteți naviga cu oricare dintre ele.</para><para>Panoul terminalului nu e necesar pentru folosirea de bază a calculatorului, dar poate fi util pentru sarcini avansate. Pentru a afla mai multe despre terminale, folosiți ajutorul dintr-o aplicație de terminal separată, cum ar fi Konsolă.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
ro: <para>Acesta e panoul <emphasis>terminalului</emphasis>. El se poartă ca un terminal normal dar se va potrivi cu amplasarea vizualizării de dosare, astfel încât să puteți naviga cu oricare dintre ele.</para><para>Panoul terminalului nu e necesar pentru folosirea de bază a calculatorului, dar poate fi util pentru sarcini avansate. Pentru a afla mai multe despre terminale, folosiți ajutorul dintr-o aplicație de terminal separată, cum ar fi Konsolă.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
ro: Focalizează panoul terminalului

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
ro: Mută focalizarea tastaturii spre și dinspre panoul Terminal.

[ctx: @title:window]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
ro: Arată locurile ascunse

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
ro: Aceasta afișează toate locurile din panoul cu locuri ce au fost ascunse. Acestea vor apărea semitransparente și vor permite dezactivarea proprietății de a fi ascunse.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
ro: <para>Aceasta comută panoul cu <emphasis>locuri</emphasis> din partea stângă a ferestrei.</para><para>Acesta vă permite să mergeți la locuri însemnate și să accesați discuri sau suporturi atașate la calculator sau la rețea. Acesta conține și secțiuni pentru găsirea fișierelor salvate recent sau de un anumit tip.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
ro: <para>Acesta e panoul <emphasis>Locuri</emphasis>, ce vă permite să mergeți la locurile însemnate și să accesați discuri sau suporturi atașate la calculator sau la rețea. Acesta conține și secțiuni pentru găsirea fișierelor salvate recent sau de un anumit tip.</para><para>Apăsați pe o înregistrare pentru a merge acolo. Apăsați cu butonul drept al mausului pentru a deschide orice înregistrare într-o filă sau fereastră nouă.</para><para>Înregistrările noi pot fi adăugate trăgând dosare peste acest panou. Faceți clic-dreapta pe orice secțiune sau înregistrare pentru a o ascunde. Faceți clic-dreapta pe spațiul gol de pe acest panou și alegeți <interface>Arată locurile ascunse</interface> pentru a o afișa iar.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
ro: Focalizează panoul cu locuri

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
ro: Mută focalizarea tastaturii spre și dinspre panoul Locuri.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
ro: Arată panourile

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
ro: Nu se poate redenumi: nu aveți permisiunea să redenumiți elemente în acest dosar.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
ro: Nu se poate șterge: nu aveți permisiunea să ștergeți elemente din acest dosar.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
ro: Nu se poate tăia: nu aveți permisiunea să mutați elemente din acest dosar.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
ro: Nu se poate duplica aici: nu aveți permisiunea să creați elemente în acest dosar.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
ro: Nu se poate copia în cealaltă vizualizare: nu e ales niciun fișier.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
ro: Nu se poate muta în cealaltă vizualizare: nu e ales niciun fișier.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
ro: Nu se poate copia în cealaltă vizualizare: vizualizarea conține aceste elemente deja.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
ro: Nu se poate muta în cealaltă vizualizare: vizualizarea conține aceste elemente deja.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ro: Nu se poate copia în cealaltă vizualizare: nu aveți permisiunea să scrieți în dosarul-destinație.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
ro: Nu se poate muta în cealaltă vizualizare: nu aveți permisiunea să scrieți în dosarul-destinație.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
ro: Nu se poate muta în cealaltă vizualizare: nu aveți permisiunea să mutați elemente din acest dosar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
ro: <para>Mergi la dosarul ce-l conține pe cel vizualizat momentan.</para><para>Toate fișierele și dosarele sunt organizate într-un <emphasis>sistem de fișiere</emphasis> ierarhic. La vârful acestei ierarhii e un dosar ce conține toate datele conectate la acest calculator – <emphasis>dosarul-rădăcină</emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @info]
en: Close left view
ro: Închide vizualizarea stângă

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
ro: Închide vizualizarea stângă

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
ro: Scoate în prim-plan vizualizarea stângă

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
ro: Mută vizualizarea stângă într-o nouă fereastră

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @info]
en: Close right view
ro: Închide vizualizarea dreaptă

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
ro: Închide vizualizarea dreaptă

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
ro: Scoate în prim-plan vizualizarea dreaptă

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
ro: Mută vizualizarea dreaptă într-o nouă fereastră

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
ro: Desparte

[ctx: @info]
en: Split view
ro: Desparte vizualizarea

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
ro: Scoate în prim-plan

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
ro: <para>Aceasta e <emphasis>bara meniului</emphasis>. Ea oferă acces la comenzi și opțiuni de configurare. Faceți clic-stânga pe oricare dintre meniurile de pe această bară pentru a-i vedea conținutul.</para><para>Bara de meniu poate fi ascunsă prin debifarea  <interface>Configurări|Arată bara de meniu</interface>. Majoritatea conținutului acesteia devine disponibil printr-un buton <interface>Meniu</interface> pe <emphasis>bara de unelte</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
ro: <para>Aceasta e <emphasis>bara de unelte</emphasis>. Ea oferă acces rapid la acțiuni folosite frecvent.</para><para>Aceasta e foarte personalizabilă. Toate elementele pe care le vedeți în meniul <interface>Meniu</interface> sau în <interface>bara de meniu</interface> pot fi amplasate pe bara de unelte. Faceți clic-drept pe ea și alegeți <interface>Configurează barele de unelte…</interface> sau găsiți această acțiune în cadrul <interface>meniului</interface>.</para><para>Amplasarea barei și stilul butoanelor acesteia pot fi, de asemenea, schimbate din meniul de clic-dreapta. Faceți clic-drept pe un buton dacă doriți să-i arătați sau ascundeți textul.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
ro: <para>Aici puteți vedea <emphasis>dosarele</emphasis> și <emphasis>fișierele</emphasis> găsite la amplasarea descrisă în <interface>bara de amplasare</interface> de mai sus. Această zonă e partea centrală a acestui program, în care navigați spre fișierele pe care doriți să le folosiți.</para><para>Pentru o introducere elaborată și generală în această aplicație, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>apăsați aici</link>. Aceasta va deschide un articol introductiv din <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>Pentru explicații scurte ale tuturor funcțiilor acestei <emphasis>vizualizări</emphasis>,  <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>apăsați aici</link>. Aceasta va deschide o pagină din <emphasis>Manual</emphasis> care acoperă caracteristicile de bază.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o fereastră ce enumeră <emphasis>scurtăturile de tastatură</emphasis>.<nl/>Acolo puteți configura combinații de taste pentru declanșarea unei acțiuni la apăsarea simultană a acestora. Astfel pot fi declanșate toate comenzile din această aplicație.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o fereastră în care puteți modifica butoanele ce apar pe <emphasis>bara de unelte</emphasis>.</para><para>Toate elementele din <interface>meniu</interface> pot fi plasate pe bara de unelte.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
ro: Aceasta deschide o fereastră în care puteți modifica o multitudine de parametri ai acestei aplicații. Pentru o explicație a diferiților parametri, mergeți la capitolul <emphasis>Configurarea Dolphin</emphasis> din <interface>Ajutor|Manualul Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
ro: <para>Deschide manualul pentru această aplicație. Acesta oferă informații despre fiecare componentă a <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Dacă doriți o introducere mai desfășurată în diferitele caracteristici ale <emphasis>Dolphin</emphasis>, <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>apăsați aici</link>. Aceasta va deschide pagina dedicată din KDE UserBase Wiki.</para>

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
ro: <para>Acesta e butonul ce invocă caracteristica de ajutor pe care o folosiți acum! Apăsați-l, apoi apăsați pe orice componentă a acestei aplicații pentru a întreba „Ce-i asta?” despre ea. Indicatorul mausului își va schimba aspectul dacă vreun loc nu are ajutor.</para><para>Mai sunt alte două căi de a obține ajutor: <link url='help:/dolphin/index.html'>Manualul Dolphin</link> și <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>Ajutorul „Ce-i asta?” lipsește din majoritatea celorlalte ferestre, așa că nu vă obișnuiți prea tare cu acesta.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o fereastră ce vă va ghida prin procesul de raportare a erorilor sau defectelor din această aplicație sau alte programe KDE.</para><para>Rapoartele calitative de defecte sunt apreciate. Pentru a învăța despre cum să faceți raportul de defect cât mai eficient, <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>apăsați aici</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
ro: <para>Aceasta deschide o <emphasis>pagină web</emphasis> la care puteți dona pentru a susține lucrul continuu asupra acestei aplicații și multor altor proiecte de către comunitatea <emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Donațiile sunt calea cea mai ușoară și mai rapidă de a susține KDE și proiectele sale. Proiectele KDE sunt disponibile gratis, de aceea donația dumneavoastră e necesară pentru a acoperi lucruri ce necesită bani, cum ar fi servere, întâlnirile contribuitorilor, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> e organizația non-profit din spatele comunității KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
ro: Cu aceasta puteți schimba limba folosită de aplicație.<nl/>Puteți chiar și să stabiliți limbi secundare ce vor fi folosite dacă textele nu sunt disponibile în limba preferată.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
ro: Aceasta deschide o fereastră ce vă informează despre versiune, licență, biblioteci folosite și responsabilii de această aplicație.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
ro: Aceasta deschide o fereastră cu informații despre <emphasis>KDE</emphasis>. Comunitatea KDE sunt oamenii din spatele acestui program liber.<nl/>Dacă vă place să folosiți acest program dar nu știți despre KDE sau vreți să vedeți un dragon drăguț, aruncați o privire!

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
ro: Defocalizează panoul terminalului

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
ro: Defocalizează panoul terminalului

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
ro: Defocalizează panoul cu locuri

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
ro: Introduceți URL-ul serverului (ca smb://[adresă ip])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

en: Empties Trash to create free space
ro: Golește gunoiul pentru a crea spațiu liber

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
ro: Adaugă dosar din rețea

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
ro[0]: Bara de amplasare
ro[1]: Bare de amplasare
ro[2]: Bare de amplasare

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
ro: Pachetul %1 nu a putut fi găsit.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
ro: Instalarea a ieșit fără a raporta succes. (%1)

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
ro: Instalarea <application>%1</application> a eșuat: %2 (%3)<nl/>Încercați să reinstalați <application>%1</application> manual.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
ro: Modifică tipul fiși&erului…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
ro: Selectează elemente ce se potrivesc…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
ro: Deselectează elemente ce se potrivesc…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
ro: Deselectează tot

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
ro: Ap&licații

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
ro: Dosare di&n rețea

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
ro: Gunoi

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
ro: Pornire automată

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
ro: Găsește fișier…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
ro: Deschide &terminalul

[ctx: @title:window]
en: Select
ro: Alege

en: Select all items matching this pattern:
ro: Alege toate elementele potrivite modelului:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
ro: Deselectează

en: Unselect all items matching this pattern:
ro: Deselectează toate elementele potrivite modelului:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
ro: Selecție

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Du-te

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
ro: Bară de instrumente Dolphin

en: Recently Closed Tabs
ro: File închise recent

en: Empty Recently Closed Tabs
ro: Șterge istoricul filelor închise recent

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
ro: Filă nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
ro: Detașează fila

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
ro: Închide celelalte file

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
ro: Redenumește fila

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
ro: Redenumește fila

en: New tab name:
ro: Denumire nouă pentru filă:

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
note: i18n: This accessible name will be announced any time the user moves keyboard focus e.g. from the toolbar or the places panel towards the main working area of Dolphin. It gives structure. This container does not only contain the main view but also the status bar, the search panel, filter, and select
en: Location View
ro: Vizualizare cu amplasări

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
ro: Bara de amplasare

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
ro: <para>Aceasta descrie amplasarea fișierelor și dosarelor afișate mai jos.</para><para>Denumirea dosarului vizualizat momentan poate fi citită cea mai la dreapta. La stânga de aceasta e denumirea dosarului ce îl conține. Întreaga linie e numită <emphasis>calea</emphasis> spre locul actual deoarece urmarea acesteia de la stânga la dreapta vă aduce aici.</para><para>Această cale interactivă e mai puternică decât v-ați putea aștepta. Pentru a afla mai multe despre caracteristicile simple și avansate ale barei de amplasare, <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>apăsați aici</link>. Aceasta va deschide pagina dedicată din Manual.</para>

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
ro: Nu puteți scrie în acest dosar.

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
ro: Rularea Dolphin ca root poate fi periculoasă. Aveți grijă.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
ro: Se încarcă dosarul…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
ro: Se sortează…

[ctx: @info]
en: Searching…
ro: Se caută…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
ro: Niciun element găsit.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
ro: Dolphin nu susține pagini web - a fost lansat navigatorul de Internet

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
ro: Protocolul nu este susținut de Dolphin, a fost lansată aplicația implicită

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
ro: Protocol nevalid „%1”

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
ro: Protocol nevalid

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
ro: E nevoie de autorizare pentru a intra în acest dosar.

[ctx: @action]
en: Create missing folder
ro: Creează dosarul lipsă

[ctx: @info:tooltip]
en: Create the folder at this path and open it
ro: Creează dosarul la această cale și îl deschide

[ctx: @info:tooltip]
en: You do not have permission to create the folder
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a crea dosarul

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
ro: Amplasarea actuală s-a schimbat, <filename>%1</filename> nu mai e accesibil.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
ro: Păstrează filtrul la schimbarea dosarului

en: Filter…
ro: Filtrează…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
ro: Ascunde bara de filtrare

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: @action:inmenu]
en: Unhide
ro: Arată

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
ro: Mută în dosar nou…

[ctx: @action open a submenu with additional entries]
en: Other
ro: Altele

[ctx: @label]
en: Other folder icon options
ro: Alte opțiuni pentru pictograma dosarului

[ctx: @label as in default folder color]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: @label as in default folder color]
en: Yellow
ro: Galben

[ctx: @label as in default folder color]
en: Orange
ro: Portocaliu

[ctx: @label as in default folder color]
en: Green
ro: Verde

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cyan
ro: Turcoaz

[ctx: @label: as in default folder icon]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: @label as in default folder color]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: @label as in default folder color]
en: Brown
ro: Cafeniu

[ctx: @label as in default folder color]
en: Grey
ro: Gri

[ctx: @label as in default folder color]
en: Bookmark
ro: Semn de carte

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cloud
ro: Nor

[ctx: @label as in default folder color]
en: Development
ro: Dezvoltare

[ctx: @label as in default folder color]
en: Games
ro: Jocuri

[ctx: @label as in default folder color]
en: Mail
ro: Poștă

[ctx: @label as in default folder color]
en: Music
ro: Muzică

[ctx: @label as in default folder color]
en: Print
ro: Imprimare

[ctx: @label as in default folder color]
en: Compressed
ro: Comprimat

[ctx: @label as in default folder color]
en: Temporary
ro: Temporar

[ctx: @label %1 is a folder icon name (Red, Music...) etc]
en: Set folder icon to %1
ro: Stabilește pictograma dosarului la %1

[ctx: @info]
en: hidden
ro: ascuns

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
ro: , legătură spre %1 la %2

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
ro: %1 la amplasarea %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
ro: la amplasarea %1

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
ro: Regim de alegere activat

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
ro: Regim de alegere dezactivat

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
ro: „%1”

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
ro: „%1” și „%2”

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
ro: „%1”, „%2” și „%3”

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
ro: „%1”, „%2”, „%3” și „%4”

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
ro: „%1”, „%2”, „%3”, „%4” și „%5”

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
ro[0]: Un fișier ales
ro[1]: %1 fișiere alese
ro[2]: %1 de fișiere alese

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
ro[0]: Un dosar ales
ro[1]: %1 dosare alese
ro[2]: %1 de dosare alese

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
ro[0]: Un element ales
ro[1]: %1 elemente alese
ro[2]: %1 de elemente alese

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
ro[0]: Un fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
ro[0]: Un dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
ro[0]: Un element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ro[0]: %1 element
ro[1]: %1 elemente
ro[2]: %1 de elemente

[ctx: @title:group]
en: Others
ro: Altele

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
ro: Dosare

[ctx: @title:group Size]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @title:group Size]
en: Big
ro: Mare

[ctx: @title:group Date]
en: Today
ro: Azi

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
ro: Ieri

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd]
en: dddd
ro: zzzz

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
ro: Acum o săptămână

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
ro: Acum două săptămâni

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
ro: Acum trei săptămâni

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
ro: Mai demult, luna aceasta

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
ro: 'Ieri' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
ro: 'Acum o săptămână' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ro: 'Acum două săptămâni' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
ro: 'Acum trei săptămâni' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
ro: 'Mai demult' MMMM, yyyy

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
ro: Citire,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
ro: Scriere,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
ro: Execuție,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
ro: Interzis

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
ro: Utilizator: %1 | Grup: %2 | Alții: %3

[ctx: @label]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @label]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: @label]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
ro: Formatul datei poate fi ales în configurări.

[ctx: @label]
en: Created
ro: Creat

[ctx: @label]
en: Accessed
ro: Accesat

[ctx: @label]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @label]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label]
en: Tags
ro: Marcaje

[ctx: @label]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @label]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @label]
en: Author
ro: Autor

[ctx: @label]
en: Publisher
ro: Emitent

[ctx: @label]
en: Page Count
ro: Număr de pagini

[ctx: @label]
en: Word Count
ro: Număr de cuvinte

[ctx: @label]
en: Line Count
ro: Număr de linii

[ctx: @label]
en: Date Photographed
ro: Data fotografierii

[ctx: @label]
en: Image
ro: Imagine

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
ro: Dimensiuni

[ctx: @label]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: @label]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: @label]
en: Orientation
ro: Orientare

[ctx: @label]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: @label]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @label]
en: Duration
ro: Durată

[ctx: @label]
en: Bitrate
ro: Rată de biți

[ctx: @label]
en: Track
ro: Pistă

[ctx: @label]
en: Release Year
ro: Anul lansării

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
ro: Raport de aspect

[ctx: @label]
en: Frame Rate
ro: Frecvență cadre

[ctx: @label]
en: Path
ro: Cale

[ctx: @label]
en: Other
ro: Altele

[ctx: @label]
en: File Extension
ro: Extensie de fișier

[ctx: @label]
en: Deletion Time
ro: Data ștergerii

[ctx: @label]
en: Link Destination
ro: Destinația legăturii

[ctx: @label]
en: Downloaded From
ro: Descărcat de la

[ctx: @label]
en: Permissions
ro: Permisiuni

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
ro: Formatul permisiunilor poate fi schimbat în configurări. Puteți alege între formatele simbolic, numeric (octal), sau combinat

[ctx: @label]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: @label]
en: User Group
ro: Grup utilizator

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
ro[0]: %1 stea și jumătate
ro[1]: %1 stele și jumătate
ro[2]: %1 de stele și jumătate

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
ro[0]: %1 stea
ro[1]: %1 stele
ro[2]: %1 de stele

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
ro: Rularea <application>Dolphin</application> cu <command>sudo</command> e descurajată. Rulați <icode>%1</icode> în schimb.

[ctx: @title]
en: File Manager
ro: Gestionar de fișiere

[ctx: @info:credit]
en: © 2006–2025 The Dolphin Developers
ro: © 2006–2025 Dezvoltatorii Dolphin

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
ro: Responsabil (din 2021) și dezvoltator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
ro: Responsabil (din 2021) și dezvoltator ( din 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018–2021) and developer
ro: Responsabil (2018–2021) și dezvoltator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014–2018) and developer
ro: Responsabil (2014–2018) și dezvoltator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012–2014) and developer
ro: Responsabil (2012–2014) și dezvoltator

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006–2012)
ro: Responsabil și dezvoltator (2006–2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ro: Dezvoltator

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
ro: Documentație

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
ro: Fișierele și dosarele transmise ca argumente vor fi alese.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
ro: Dolphin va porni cu o vizualizare despărțită

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
ro: Dolphin se va deschide explicit într-o fereastră nouă.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
ro: Configurează Dolphin pentru sarcini administrative.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
ro: Pornește serviciul Dolphin (necesar doar pentru interfața DBus).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
ro: Document de deschis

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
ro: Fișiere ascunse afișate

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
ro: Limitează panoul cu dosare la dosarul Acasă dacă suntem în dosarul personal

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
ro: Derulare automată

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
ro: Decupează

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ro: Copiere

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
ro: Redenumește…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
ro: Limitează la dosarul Acasă

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
ro: Derulare automată

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ro: Proprietăți

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
ro: Previzualizări afișate

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
ro: Redă automat fișiere multimedia

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
ro: Arată elementul la planare

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
ro: Format afișare dată

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
ro: Previzualizează

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
ro: Redă automat fișiere multimedia

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
ro: Arată elementul la planare

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
ro: Configurează…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
ro: Dată condensată

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ro: Alegeți ce date trebuiesc arătate:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
ro[0]: %1 element ales
ro[1]: %1 elemente alese
ro[2]: %1 de elemente alese

en: play
ro: redă

en: pause
ro: pauză

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
ro: Dimensiunea pictogramelor în panoul Locuri (-1 înseamnă „automată”)

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
ro: Terminalul nu poate fi afișat pentru că Konsole nu e instalat. Instalați-l și deschideți iar panoul.

en: Install Konsole
ro: Instalează Konsolă

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
ro: Salvează această căutare pentru acces rapid în viitor

[ctx: @action:button for changing search options]
en: Filter
ro: Filtrează

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
ro: Oprește căutarea

[ctx: action:button search from here]
en: Here
ro: Aici

[ctx: action:button search everywhere]
en: Everywhere
ro: Peste tot

[ctx: @info:placeholder]
en: Search in file contents…
ro: Caută în conținutul fișierelor…

[ctx: @info:tooltip]
en: Limit the search to <filename>%1</filename> and its subfolders.
ro: Limitează căutarea la <filename>%1</filename> și subdosarele sale.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n call is in a single row or the i18n comment above will not be extracted. See https://commits.kde.org/kxmlgui/a31135046e1b3335b5d7bbbe6aa9a883ce3284c1 i18n: The "Everywhere" button makes Dolphin search all files in "/" recursively. "From the root up" is meant to communicate this colloquially whi
en: Search all directories from the root up.
ro: Caută toate directoarele de la rădăcină în sus.

[ctx: @action:button]
en: Remove Filter
ro: Elimină filtrul

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
ro: Amplasare

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
ro: Ce

note: i18n: ectx: label, entry (SearchTool), group (Search)
en: SearchTool
ro: Unealtă de căutare

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Search results for “%1” in %2
ro: Rezultatele căutării „%1” în %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Files containing “%1” in %2
ro: Fișiere ce conțin „%1” în %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important'. %2 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” in %2
ro: Caută elemente marcate cu „%1” în %2

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important'. %3 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” and “%2” in %3
ro: Caută elemente marcate cu „%1” și „%2” în %3

[ctx: @title of a search results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Document', 'Folder'. %2 is a folder name]
en: %1 search results in %2
ro: Rezultate de tip %1 găsite în %2

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions. %1 is a folder name]
en: Search results in %1
ro: Rezultatele căutării în %1

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Search results for “%1”
ro: Rezultatele căutării pentru „%1”

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Files containing “%1”
ro: Fișiere ce conțin „%1”

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1”
ro: Caută elemente marcate cu „%1”

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1” and “%2”
ro: Caută elemente marcate cu „%1” și „%2”

[ctx: @title of a search. %1 is file type]
note: i18n: Results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Audio', 'Document', 'Folder', 'Archive'. 'Presentation'. If putting such a file type at the start does not work in your language in this context, you might want to translate this liberally with something along the lines of 'Se
en: %1 search results
ro: Rezultate de tip %1

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions]
en: Search results
ro: Rezultatele căutării

note: i18n: Localized name for the Filenamesearch search tool for use in user interfaces.
en: Simple search
ro: Căutare simplă

note: i18n: Localized name for the Baloo search tool for use in user interfaces.
en: File Indexing
ro: Indexarea fișierelor

[ctx: @title:group]
en: Search in:
ro: Caută în:

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names
ro: Denumiri de fișiere

[ctx: @title:group]
en: Search using:
ro: Caută folosind:

[ctx: @action:button %1 is software name]
en: Configure %1…
ro: Configurează %1…

[ctx: @title:group for filtering files based on their type]
en: File Type:
ro: Tipul fișierului:

[ctx: @title:group for filtering files by modified date]
en: Modified since:
ro: Modificat începând cu:

[ctx: @title:group for selecting a minimum rating of search results]
en: Rating:
ro: Evaluare:

[ctx: @title:group for selecting required tags for search results]
en: Tags:
ro: Marcaje:

[ctx: @label above 'Install KFind'/'Open KFind' button]
en: For more advanced searches:
ro: Pentru căutări mai avansate:

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names and contents
ro: Denumiri și conținuturi de fișiere

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File contents
ro: Conținut fișier

[ctx: @action:button 1 is KFind app name]
en: Open %1
ro: Deschide %1

[ctx: @action:button]
en: Install KFind…
ro: Instalează KFind…

[ctx: @info]
en: <application>KFind</application> installed successfully.
ro: <application>KFind</application> a fost instalat cu succes.

[ctx: @info:status]
en: Installing KFind
ro: Se instalează KFind

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
ro: Orice dată

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
ro: Orice tip

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
ro: Orice evaluare

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
ro: 1 sau mai mult

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
ro: 2 sau mai mult

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
ro: 3 sau mai mult

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
ro: 4 sau mai mult

[ctx: list separator for file tags e.g. all images tagged 'family & party & 2025']
en:  &&
ro:  și

[ctx: @action:button Required tags for search results: None]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc copiate.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
ro: Renunță la copiere

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
ro: Alegeți un fișier sau dosar al cărui amplasare trebuie copiată.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc copiate.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc decupate.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
ro: Renunță la decupare

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc șterse pentru totdeauna.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc duplicate aici.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
ro: Renunță la duplicare

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
ro: Mai multe

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc mutate.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
ro: Renunță la mutare

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
ro: Alegeți fișierele și dosarele ce trebuiesc mutate la gunoi.

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
ro: <para>Fișierele și dosarele alese au fost adăugate la clipboard. Acțiunea <emphasis>Lipește</emphasis> poate fi folosită acum pentru a le transfera din clipboard în orice alt loc. Acestea pot fi transferate și spre alte aplicații folosind acțiunile lor <emphasis>Lipește</emphasis>.</para>

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
ro: Lipește din clipboard

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
ro: Închide acest sfat

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
ro: Nu-mi mai reaminti

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
ro: Alegeți fișierul sau dosarul ce trebuie redenumit.
    Redenumirea în serie e posibilă când sunt alese elemente multiple.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
ro: Renunță la redenumire

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
ro[0]: Copiază %2 în clipboard
ro[1]: Copiază %2 în clipboard
ro[2]: Copiază %2 în clipboard

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
ro[0]: Copiază amplasarea %2 în clipboard
ro[1]: Copiază amplasarea %2 în clipboard
ro[2]: Copiază amplasarea %2 în clipboard

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
ro[0]: Decupează %2 în clipboard
ro[1]: Decupează %2 în clipboard
ro[2]: Decupează %2 în clipboard

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
ro[0]: Șterge %2 pentru totdeauna
ro[1]: Șterge %2 pentru totdeauna
ro[2]: Șterge %2 pentru totdeauna

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
ro[0]: Duplică %2
ro[1]: Duplică %2
ro[2]: Duplică %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
ro[0]: Mută %2 la gunoi
ro[1]: Mută %2 la gunoi
ro[2]: Mută %2 la gunoi

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
ro[0]: Redenumește %2
ro[1]: Redenumește %2
ro[2]: Redenumește %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
ro: Regim de alegere: apăsați pe fișiere sau dosare pentru a le selecta sau deselecta.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
ro: Regim de alegere

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
ro: Ieși din regimul de alegere

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
ro: Alege ce servicii trebuiesc arătate în meniul contextual:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
ro: Caută…

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
ro: Descarcă servicii noi…

[ctx: @option:check]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
ro: Comenzile „Copiază la” și „Mută la”

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
ro: Folosește fontul de sistem

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
ro: Dimensiune pictogramă

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
ro: Dimensiune previzualizare

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
ro: Index maxim pentru lățimea textului (0 înseamnă nelimitat)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: How we display the size of directories
ro: Cum se afișează dimensiunea dosarelor

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content count
ro: Arată numărul conținutului

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content size
ro: Arată dimensiunea conținutului

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Do not show any directory size
ro: Nu arăta nicio dimensiune a dosarului

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
ro: Limită de dimensiune pentru dosar recursiv

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
ro: dacă e adevărat se folosesc date relative scurte, dacă nu – date scurte

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
ro: Formatul stilului permisiunilor

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
ro: Arată comenzile „Copiază la” și „Mută la” în meniul contextual

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
ro: Arată „Adaugă la locuri” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
ro: Arată „Sortează după” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
ro: Arată „Regim de vizualizare” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
ro: Arată „Deschide în filă nouă” și „Deschide în file noi” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
ro: Arată „Deschide în fereastră nouă” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Open In Split View' in context menu.
ro: Arată „Deschide în vizualizare despărțită” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
ro: Arată „Copiază amplasarea” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
ro: Arată „Duplică aici” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
ro: Arată „Deschide terminal” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
ro: Arată „Copiază în cealaltă vizualizare despărțită” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
ro: Arată „Mută în cealaltă vizualizare despărțită” în meniul contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
ro: Poziția coloanelor

note: i18n: ectx: label, entry (LeftPadding), group (DetailsMode)
en: Left side padding
ro: Umplutură din stânga

note: i18n: ectx: label, entry (RightPadding), group (DetailsMode)
en: Right side padding
ro: Umplutură din dreapta

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
ro: Evidențiază tot rândul

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
ro: Dosare desfășurabile

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
ro: Fișiere ascunse afișate

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
ro: Când e activată această opțiune, fișierele ascunse, cum sunt cele care încep cu „.”, vor fi afișate.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
ro: Versiune

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
ro: Această opțiune definește versiunea folosită a proprietăților de vizualizare.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
ro: Regim vizualizare

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
ro: Această opțiune gestionează stilul vizualizării. Valorile acceptate includ vizualizarea ca pictograme (0), detalii (1) și pe coloane (2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
ro: Previzualizări afișate

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
ro: Când e activată această opțiune, previzualizarea conținutului fișierului e afișată ca pictogramă.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
ro: Sortare pe grupuri

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
ro: Când e activată această opțiune, elementele sortate sunt repartizate în grupuri.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
ro: Sortare fișiere după

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
ro: Această opțiune stabilește după care atribute (text, dimensiune, dată, etc.) se face sortarea.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
ro: Ordinea de sortare a fișierelor

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
ro: Arată întâi dosarele la sortarea fișierelor și dosarelor

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
ro: Arată fișierele și dosarele ascunse la urmă

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
ro: Roluri vizibile

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
ro: Lățimile coloanelor de antet

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
ro: Proprietăți modificate la

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
ro: Ultima dată când aceste proprietăți au fost modificate de utilizator.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
ro: Informații suplimentare

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
ro: Alege acțiunea

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
ro: Acțiune personalizată

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
ro: URL-ul trebuie să fie editabil de către utilizator

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
ro: Regimul de completare a textului al navigatorului de URL-uri

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
ro: Să fie afișată calea completă în bara de amplasare

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
ro: Dacă să fie afișată calea completă în bara de titlu

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
ro: Dacă un dosar apelat din exterior trebuie să se deschidă într-o filă nouă dintr-o instanță Dolphin existentă

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
ro: Versiunea de configurație internă a Dolphin, folosită în principal pentru a determina dacă rulează o versiune Dolphin actualizată, pentru a migra înregistrări de configurare ce au fost eliminate/redenumite, etc.

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
ro: Dacă configurările de pornire au fost modificate (setare internă care nu este vizibilă în interfața grafică)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
ro: URL-ul Acasă

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
ro: Reține dosarele și filele deschise

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Place two views side by side
ro: Poziționează două vizualizări față în față

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
ro: Dacă să fie afișată bara de filtrare

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
ro: Dacă proprietățile de afișare să fie folosite pentru toate dosarele

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
ro: Răsfoire arhive

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
ro: Cere confirmare la închiderea ferestrelor cu mai multe file.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
ro: Cere confirmare la închiderea ferestrelor cu un program ce rulează în panoul Terminal.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename single items inline
ro: Redenumește intercalat elementele unitare

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
ro: Arată comutatorul de selecție

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
ro: Arată o bară pentru lipirea facilă după efectuarea unei copieri sau decupări folosind bara de jos cu regim de alegere.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
ro: Folosește Tab pentru comutarea între vizualizarea dreaptă și stângă

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close the view in focus when turning off split view
ro: Închide vizualizarea focalizată la închiderea vizualizării despărțite

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
ro: Fila nouă va fi deschisă după ultima

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
ro: Arată informațiile elementului la planare

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
ro: Momentul la care intră în vigoare proprietățile de afișare

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
ro: Utilizează dosare autoexpandabile pentru toate tipurile de vizualizări

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Statusbar
ro: Bară de stare

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
ro: Arată glisorul de apropiere în bara de stare

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
ro: Blochează aranjarea panourilor

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
ro: Mărește previzualizările mici

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
ro: Alege între ordinea naturală, sensibilă la registru sau insensibilă la registru de sortare a elementelor

note: i18n: ectx: label, entry (HideXTrashFile), group (General)
en: Also hide files with application/x-trash mimetype
ro: Ascunde și fișierele cu tip MIME application/x-trash

note: i18n: ectx: label, entry (DynamicView), group (General)
en: Enable dynamic view
ro: Activează vizualizarea dinamică

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyFolders), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
ro: Cere confirmare la deschiderea multor dosare odată.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyTerminals), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
ro: Cere confirmare la deschiderea multor terminale odată.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmRenameFileType), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when renaming file changes its type.
ro: Cere confirmare când redenumirea fișierului îi schimbă tipul.

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
ro: Index de lățime a textului

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
ro: Maximum linii de text (0 înseamnă nelimitat)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
ro: Module activate

[ctx: @title:window]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
ro: Interfață

[ctx: @title:group]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
ro: Meniu contextual

[ctx: @title:group]
en: Trash
ro: Gunoi

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
ro: Reacții utilizator

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
ro: Aveți modificări nesalvate. Doriți să le aplicați sau să le eliminați?

en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
ro: Cere confirmare în toate aplicațiile KDE când:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
ro: Se mută fișiere sau dosare la gunoi

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
ro: Se golește gunoiul

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
ro: Se șterg fișiere sau dosare

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
ro: Cere confirmare în Dolphin la:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
ro: Închiderea ferestrelor cu file multiple

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
ro: Închiderea ferestrelor cu un program ce rulează în panoul Terminal

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
ro: Deschiderea multor dosare odată

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
ro: Deschiderea multor terminale odată

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
ro: Se schimbă la operarea ca administrator

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Renaming a file will change its type
ro: Redenumirea unui fișier îi va schimba tipul

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
ro: La deschiderea unui fișier executabil:

en: Always ask
ro: Întreabă întotdeauna

en: Open in application
ro: Deschide în aplicație

en: Run script
ro: Rulează script

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
ro: Dosare, file, și starea ferestrei de data trecută

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
ro: Arată amplasarea de acasă la pornire

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: For entering the absolute path to a user-specified home folder. Default: /home/userName/
en: Enter home location path
ro: Introduceți calea amplasării de acasă

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
ro: Alege amplasarea Acasă

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
ro: Folosește amplasarea curentă

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
ro: Folosește locul implicit

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
ro: Arată la pornire:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
ro: Deschiderea dosarelor:

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
ro: Păstrează o singură fereastră Dolphin, deschizând dosarele noi în file

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
ro: Fereastră:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
ro: Arată calea completă în bara de titlu

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
ro: Arată bara de filtrare

[ctx: option:radio]
en: After current tab
ro: După fila actuală

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
ro: La sfârșitul barei de file

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
ro: Deschide file noi:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
ro: Desparte vizualizarea:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
ro: Schimbă între vizualizări prin tasta Tab

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
ro: Oprirea vizualizării despărțite închide vizualizarea activă

en: New windows:
ro: Ferestre noi:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
ro: Începe în regim de vizualizare despărțită

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
ro: Amplasarea dosarului Acasă nu este validă sau nu există, aceasta nu va fi aplicată.

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
ro: Dosare și file

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
ro: Previzualizări

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
ro: Confirmări

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
ro: Panouri

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
ro: Barele de stare și amplasare

[ctx: @option:check]
en: Show previews
ro: Arată previzualizări

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
ro: Redă automat fișiere multimedia

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
ro: Arată elementul la planare

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
ro: Folosește dată &lungă, de exemplu „%1”

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
ro: Folosește dată s&curtă, de exemplu „%1”

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
ro: Panou informativ:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
ro: Arată previzualizări în vizualizare pentru:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
ro: Arată previzualizări pentru

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
ro: fișiere sub

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
ro:  MiO

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
ro: fișiere de orice dimensiune

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
ro: niciun fișier

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
ro: Arată previzualizări pentru dosare

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
ro: Stocare locală:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
ro: Stocare distantă:

[ctx: @option:radio]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @option:radio]
en: Full width
ro: Lățime deplină

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
ro: Arată glisorul de apropiere

[ctx: @option:check]
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
ro: Bară de stare:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
ro: Fă bara de adrese editabilă

en: Location bar:
ro: Bara de amplasare:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
ro: Arată calea completă în bara de adresă

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @title:tab]
en: Icons
ro: Pictograme

[ctx: @title:tab]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: option:radio]
en: Natural
ro: Naturală

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
ro: Alfabetică, insensibilă la registru

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
ro: Alfabetică, sensibilă la registru

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
ro: Regim de sortare:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
ro: Arată numărul de elemente

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
ro: Arată dimensiunea conținutului, până la

[ctx: option:radio]
en: Show no size
ro: Nu arăta nicio dimensiune

en:  level deep |  levels deep
ro[0]:  nivel adâncime
ro[1]:  nivele adâncime
ro[2]:  de nivele adâncime

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
ro: Dimensiune dosar:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
ro: Relativă (de ex. „%1”)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
ro: Absolută (de ex. „%1”)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
ro: Stilul datei:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
ro: Simbolic (ca „drwxr-xr-x”)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
ro: Numeric (octal) (ca „755”)

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
ro: Combinat (ca „drwxr-xr-x (755)”)

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
ro: Stilul permisiunilor:

[ctx: @title:group]
en: Long file names:
ro: Denumiri lungi de fișiere:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
ro: Font de sistem

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
ro: Font personalizat

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
ro: Alege…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
ro: Folosește stil de afișare comun pentru toate dosarele

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
ro: Reține stilul de afișare pentru fiecare dosar

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
ro: Dolphin va adăuga metadate în sistemul de fișiere pentru dosarele ale căror proprietăți de vizualizare sunt modificate. Dacă acest lucru nu e posibil, atunci se va crea un fișier ascuns .directory.

[ctx: option:check]
en: Use icons view mode for locations which mostly contain media files
ro: Folosește regim de vizualizare cu pictograme în locuri ce conțin în mare parte fișiere multimedia

[ctx: @title:group]
en: Display style:
ro: Stilul afișării:

[ctx: @option:check]
en: Browse compressed files as folders
ro: Răsfoiește fișierele comprimate ca dosare

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
ro: Deschide dosare în timpul operațiilor de glisare

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
ro: Navigare:

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
ro: Arată informațiile elementului la planare

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
ro: Diverse:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
ro: Afișează marcatorul de selecție

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
ro: Redenumește intercalat elementele unitare

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
ro: Redenumirea elementelor multiple se face întotdeauna cu o fereastră de dialog.

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
ro: Ascunde și fișierele de rezervă când se ascund fișierele ascunse

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
ro: Fișierele de rezervă sunt acele fișiere al căror tip MIME e application/x-trash, modele: %1

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
ro: Acțiunea declanșată la dublu-clic pe fundalul vizualizării

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
ro: Nimic

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
ro: Comandă personalizată

[ctx: @info]
note: i18n: This sentence is incomplete because the user can choose an action that is triggered in a combobox that will appear directly after "triggers". (While using a left-to-right language it will be to the right of "triggers", in a right-to-left layout it will be to the left.) So please try to keep th
en: Double-click triggers
ro: Dublu-clic declanșează

[ctx: @title:group]
en: Background:
ro: Fundal:

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
ro: Introduceți comanda personalizată ce va fi declanșată la dublu-clic pe fundalul vizualizării

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
ro: Comandă…

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
ro: Folosiți {path} pentru a obține calea dosarului actual. Exemplu: dolphin {path}

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
ro: Afișare conținut

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
ro: Dimensiune implicită pictograme:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
ro: Dimens. previzualizare pictograme:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
ro: Font pentru etichete:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
ro: Mare

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
ro: Imensă

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
ro: Lățime etichete:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
ro: Nelimitat

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
ro: Maximum de linii:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
ro: Nelimitată

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
ro: Mare

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
ro: Lățimea maximă:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
ro: Desfășurabile

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
ro: Dosare:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
ro: Apăsând oriunde pe rând

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
ro: Apăsând pe pictogramă sau denumire

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
ro: Deschide fișiere și dosare:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
ro[0]: Dimensiune: 1 pixel
ro[1]: Dimensiune: %1 pixeli
ro[2]: Dimensiune: %1 de pixeli

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
ro: Stilul afișării vizualizării

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
ro: Pictograme

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
ro: Crescător

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
ro: Descrescător

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
ro: Arată întâi dosarele

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
ro: Arată fișierele ascunse la urmă

[ctx: @option:check]
en: Show preview
ro: Arată previzualizare

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
ro: Arată în grupuri

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
ro: Informații suplimentare

en: Choose what to see on each file or folder:
ro: Alegeți ce să vedeți pe fiecare fișier sau dosar:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
ro: Regim vizualizare:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
ro: Sortează:

en: View options:
ro: Opțiuni vizualizare:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
ro: Dosarul actual

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
ro: Dosarul actual și subdosarele

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
ro: Toate dosarele

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
ro: Aplică la:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
ro: Folosește ca opțiuni implicite de vizualizare

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
ro: Proprietățile de afișare ale tuturor subdosarelor se vor schimba. Continuați?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
ro: Proprietățile de afișare ale tuturor dosarelor se vor schimba. Continuați?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
ro: Se aplică proprietățile vizualizării

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
ro: Se numără dosare: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
ro: Dosare: %1

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
ro: <application>Filelight</application> a fost instalat cu succes.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
ro: Se instalează Filelight…

en: Disk Usage Statistics - current folder
ro: Statistici de utilizare a discului – dosarul actual

en: Disk Usage Statistics - current device
ro: Statistici de utilizare a discului – dispozitivul actual

en: Disk Usage Statistics - all devices
ro: Statistici de utilizare a discului – toate dispozitivele

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
ro: Eliberează spațiu pe disc

[ctx: @title]
note: i18n: The new line ("<nl/>") tag is only there to format this text visually pleasing, i.e. to avoid having one very long line.
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
ro: <para>Instalați programe suplimentare pentru a vedea statisticile de utilizare<nl/>a discurilor și pentru a identifica fișierele și dosarele mari.</para>

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
ro: Instalează Filelight…

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
ro: Apropiere:

en: Zoom
ro: Apropiere

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
ro: Stabilește dimensiunea pictogramelor pentru fișiere.

en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
ro: Oprește încărcarea

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
ro: <para>Aceasta e <emphasis>bara de stare</emphasis>. Ea conține implicit trei elemente (de la stânga la dreapta):<list><item>Un <emphasis>câmp textual</emphasis> ce afișează dimensiunea elementelor alese. Dacă e ales numai un element, atunci sunt arătate și denumirea și tipul acestuia.</item><item>Un <emphasis>glisor de apropiere</emphasis> ce permite ajustarea dimensiunii pictogramelor din vizualizare.</item><item><emphasis>Informații despre spațiu</emphasis> pe dispozitivul de stocare actual.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
ro: Arată glisorul de apropiere

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
ro: %1 liberi

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
ro: %1 liber din %2 (%3% folosit)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
ro: %1 liber din %2 (%3% folosit)
    Apăsați pentru a gestiona utilizarea spațiului.

en: Trash Emptied
ro: Gunoi golit

en: The Trash was emptied.
ro: Gunoiul a fost golit.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
ro: Numărul partajărilor de rețea disponibile

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
ro: O submulțime a configurărilor Dolphin

en: Select Remote Charset
ro: Alegeți setul de caractere distant

en: Default
ro: Implicit

en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
ro[0]: 1 dosar ales
ro[1]: %1 dosare alese
ro[2]: %1 de dosare alese

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
ro[0]: 1 fișier ales
ro[1]: %1 fișiere alese
ro[2]: %1 de fișiere alese

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
ro[0]: 1 dosar
ro[1]: %1 dosare
ro[2]: %1 de dosare

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
ro[0]: 1 fișier
ro[1]: %1 fișiere
ro[2]: %1 de fișiere

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
ro: 0 dosare, 0 fișiere

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
ro: Copie %1

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
ro[0]: Sigur deschideți 1 element?
ro[1]: Sigur deschideți %1 elemente?
ro[2]: Sigur deschideți %1 de elemente?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
ro[0]: Deschide %1 element
ro[1]: Deschide %1 elemente
ro[2]: Deschide %1 de elemente

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
ro: Umplutură laterală

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
ro: Lățimi automate pentru coloane

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
ro: Lățimi personalizate pentru coloane

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
ro: Operația coșului de gunoi încheiată.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
ro: Operație de ștergere încheiată.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
ro: Redenumește și ascunde

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ro: Adăugarea unui punct la începutul denumirii acestui fișier îl va ascunde din vizualizare.
    Doriți să-l redenumiți oricum?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
ro: Adăugarea unui punct la începutul denumirii acestui dosar îl va ascunde din vizualizare.
    Doriți să-l redenumiți oricum?

en: Hide this File?
ro: Ascundeți acest fișier?

en: Hide this Folder?
ro: Ascundeți acest dosar?

[ctx: @action:button]
en: Rename
ro: Redenumește

en: This will make the file type unknown.
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
ro: Aceasta va face ca tipul fișierului să fie necunoscut.
    Conținutul fișierului nu se va schimba, dar aplicațiile ar putea să nu-l mai recunoască.
    Doriți să-l redenumiți oricum?

en: This will change the file type from "%1" to "%2".
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
ro: Aceasta va schimba tipul fișierului din „%1” în „%2”
    Conținutul fișierului nu se va schimba, dar aplicațiile ar putea să nu-l mai recunoască.
    Doriți să-l redenumiți oricum?

[ctx: @title:window]
en: Change File Type
ro: Schimbă tipul fișierului

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
ro: Amplasarea este goală.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
ro: Amplasarea „%1” nu este validă.

en: Loading…
ro: Se încarcă…

en: Loading canceled
ro: Încărcare anulată

en: No items matching the filter
ro: Niciun element care să se potrivească filtrului

en: No items matching the search
ro: Niciun element care să se potrivească căutării

en: Trash is empty
ro: Gunoiul e gol

en: No tags
ro: Niciun marcaj

en: No files tagged with "%1"
ro: Niciun fișier marcat cu „%1”

en: No recently used items
ro: Niciun element folosit recent

en: No shared folders found
ro: Niciun dosar partajat găsit

en: No relevant network resources found
ro: Nicio resursă de rețea relevantă găsită

en: No MTP-compatible devices found
ro: Niciun dispozitiv compatibil cu MTP găsit

en: No Apple devices found
ro: Niciun dispozitiv Apple găsit

en: No Bluetooth devices found
ro: Niciun dispozitiv Bluetooth găsit

en: Folder is empty
ro: Dosarul e gol

[ctx: @action]
en: Create Folder…
ro: Creează dosar…

[ctx: @action]
en: Create File…
ro: Creează fișier…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
ro: Aceasta redenumește elementele alese acum.<nl/>Redenumirea multor elemente odată rezultă în denumiri noi ce diferă doar printr-un număr.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
ro: Aceasta mută elementele selecției actuale la <filename>Gunoi</filename>.<nl/>Gunoiul e o stocare temporară din care puteți șterge mai târziu elemente dacă e nevoie de spațiu suplimentar pe disc.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
ro: Aceasta șterge permanent elementele alese. Acestea nu vor putea fi recuperate pe căi normale.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
ro: Șterge (utilizând scurtătura pentru gunoi)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
ro: Duplică aici

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
ro: Aceasta arată o listă completă cu proprietățile elementelor alese acum într-o fereastră nouă.<nl/>Dacă nu e ales nimic, fereastra va informa despre dosarul vizualizat acum.<nl/>Acolo puteți configura opțiuni avansate, cum ar fi gestionarea permisiunilor de citire și scriere.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ro: Copiază amplasarea

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
ro: Aceasta va copia calea primului element ales în clipboard.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
ro: Mută la gunoi…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
ro: Șterge…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
ro: Duplică aici…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
ro: Copiază amplasarea…

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
ro: <para>Aceasta schimbă la un regim de vizualizare ce se axează pe pictogramele dosarelor și fișierelor. Acest regim facilitează deosebirea dosarelor de fișiere și depistarea elementelor cu <emphasis>tipuri de fișier</emphasis> diferite.</para><para> Acest regim e util la răsfoirea pozelor când opțiunea de <interface>previzualizare</interface> e activă.</para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
ro: <para>Aceasta schimbă la un regim de vizualizare compactă ce enumeră dosarele și fișierele în coloane cu denumirile alături de pictograme.</para><para>Aceasta vă oferă o privire generală în dosarele cu multe elemente.</para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
ro: <para>Aceasta schimbă la un regim de vizualizare în listă, axat pe detaliile dosarelor și fișierelor.</para><para>Apăsați pe un detaliu din antetul coloanei pentru a sorta elementele după acesta. Apăsați din nou pentru a sorta în ordine inversă. Pentru a alege detaliile afișate, faceți clic-dreapta pe antet.</para><para>Puteți vedea conținutul unui dosar fără a părăsi amplasarea actuală apăsând pe regiunea din stânga acestuia. Astfel, puteți vedea conținuturile mai multor dosare în aceeași listă.</para>

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
ro: Schimbă regimul de vizualizare

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
ro: Aceasta ciclează printre toate regimurile de vizualizare.

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
ro: Aceasta crește dimensiunea pictogramelor.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
ro: Reinițializează nivelul de apropiere

en: Zoom To Default
ro: Apropiere implicită

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
ro: Reinițializează dimensiunea pictogramelor la cea implicită.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
ro: Aceasta descrește dimensiunea pictogramelor.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
ro: Arată previzualizări

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
ro: Arată previzualizarea fișierelor și dosarelor

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
ro: Când aceasta e activă, pictogramele sunt bazate pe conținutul real al fișierului sau dosarului.<nl/>De exemplu, pictogramele imaginilor devin versiuni micșorate ale imaginilor propriu-zise.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
ro: Întâi dosarele

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
ro: Fișierele ascunse la urmă

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
ro: Sortare după

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
ro: Arată informații suplimentare

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
ro: Arată în grupuri

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
ro: Aceasta grupează fișierele și dosarele după prima literă.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
ro: Ajustează stilul de afișare a vizualizării…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
ro: Aceasta deschide o fereastră în care pot fi ajustate proprietățile tuturor vizualizărilor de dosare.

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Settings
ro: Configurări vizualizare

[ctx: @info:whatsthis View Settings Toolbutton]
en: This cycles through all view modes. The dropdown menu contains various view-related actions.
ro: Aceasta ciclează printre toate regimurile de vizualizare. Meniul desfășurabil conține diverse acțiuni legate de vizualizări.

[ctx: item:intable]
en: Sort By field
ro: Sortează după câmp

[ctx: item:intable]
en: Show Field
ro: Arată câmpul

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
ro: Pictograme

[ctx: @info]
en: Icons view mode
ro: Regim vizualizare pictograme

[ctx: @info]
en: Compact view mode
ro: Regim de vizualizare compact

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @info]
en: Details view mode
ro: Regim vizualizare detalii

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
ro: Întâi cele mai mari

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
ro: Întâi cele mai mici

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
ro: Întâi cele mai noi

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
ro: Întâi cele mai vechi

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
ro: Întâi cele mai apreciate

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
ro: Întâi cele mai puțin apreciate

[ctx: Sort descending]
en: Descending
ro: Descrescător

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
ro: Crescător

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
ro: Acțiuni pentru vizualizarea actuală

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
ro: Acțiuni pentru %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
ro[0]: Acțiuni pentru un element ales
ro[1]: Acțiuni pentru %1 elemente alese
ro[2]: Acțiuni pentru %1 de elemente alese

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
ro: Se actualizează informațiile de versiune…

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
ro: Apropiere

[ctx: @action:intoolbar]
en: Zoom
ro: Apropiere
