dolphin - en to th translation catalogue (215 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
th: เทถังขยะทิ้ง

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
th: เรียกคืน

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
th: สร้างใหม่

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
th: เปิดเป็นหน้าต่างใหม่

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
th: เปิดเป็นแท็บใหม่

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
th: ทำการคัดลอกเสร็จสมบูรณ์แล้ว

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
th: ทำการย้ายเสร็จสมบูรณ์แล้ว

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
th: ทำการเชื่อมโยงเสร็จสมบูรณ์แล้ว

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
th: ทำการทิ้งลงถังขยะเสร็จสมบูรณ์แล้ว

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
th: ทำการเปลี่ยนชื่อเรียบร้อยแล้ว

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
th: โฟลเดอร์ที่สร้าง

[ctx: @info]
en: Go back
th: ย้อนกลับ

[ctx: @info]
en: Go forward
th: ถัดไป

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: C&lose Current Tab
th: &ปิดแท็บปัจจุบัน

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
th: คุณได้ทำการเปิดแท็บไว้หลายแท็บในหน้าต่างนี้ แน่ใจหรือว่าต้องการจะออกจากโปรแกรม ?

en: Do not ask again
th: ไม่ต้องถามอีก

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
th: เปิด&หน้าต่างใหม่

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
th: เปิดแท็บใหม่

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
th: เพิ่มเข้าที่หลัก ๆ

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
th: วาง

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
th: กลับค่าการเลือก

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
th: หยุด

[ctx: @info]
en: Stop loading
th: หยุดการโหลด

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
th: ตำแหน่งแบบแก้ไขได้

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
th: แทนที่ตำแหน่ง

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
th: เปรียบเทียบแฟ้ม

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
th: เปิดเทอร์มินัล

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
th: เปิดใช้แท็บถัดไป

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
th: เปิดใช้แท็บก่อนหน้า

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
th: เปิดเป็นแท็บใหม่

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
th: เปิดเป็นหน้าต่างใหม่

[ctx: @title:window]
en: Information
th: ข้อมูล

[ctx: @title:window]
en: Folders
th: โฟลเดอร์

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
th: เทอร์มินัล

[ctx: @title:window]
en: Places
th: ที่หลัก ๆ

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
th: ปิด

[ctx: @info]
en: Close left view
th: ปิดมุมมองด้านซ้าย

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
th: ปิด

[ctx: @info]
en: Close right view
th: ปิดมุมมองด้านขวา

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
th: แบ่ง

[ctx: @info]
en: Split view
th: แบ่งมุมมอง

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
th: เทถังขยะทิ้ง

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
th: ไม่เลือกทั้งหมด

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
th: โ&ปรแกรม

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
th: โฟลเดอร์เ&ครือข่าย

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
th: ถังขยะ

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
th: เริ่มงานอัตโนมัติ

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
th: เปิดเ&ทอร์มินัล

[ctx: @title:window]
en: Select
th: เลือก

en: Select all items matching this pattern:
th: เลือกรายการทั้งหมดที่เข้าเงื่อนไขต่อไปนี้:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
th: ไม่เลือก

en: Unselect all items matching this pattern:
th: ไม่เลือกรายการทั้งหมดที่เข้าเงื่อนไขต่อไปนี้:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
th: แ&ก้ไข

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
th: การเลือก

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
th: ไ&ปยัง

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
th: เครื่องมือ

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
th: แถบเครื่องมือของดอลฟิน

en: Recently Closed Tabs
th: แท็บที่ถูกปิดไปล่าสุด

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
th: เปิดแท็บใหม่

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
th: แยกแท็บ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
th: ปิดแท็บอื่น ๆ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
th: แถบตำแหน่ง

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

[ctx: @info:status]
en: No items found.
th: ไม่พบรายการใด ๆ

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
th: ดอลฟินยังไม่รองรับหน้าเว็บ จะทำการเรียกเว็บเบราว์เซอร์แทน

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
th: โพรโทคอลใช้งานไม่ได้

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
th: ซ่อนแถบตัวกรอง

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
th: โฟลเดอร์

[ctx: @title:group Size]
en: Small
th: เล็ก

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
th: ปานกลาง

[ctx: @title:group Size]
en: Big
th: ใหญ่

[ctx: @title:group Date]
en: Today
th: วันนี้

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
th: สองอาทิตย์ก่อน

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
th: สามอาทิตย์ก่อน

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
th: ต้นเดือน

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
th: อ่าน,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
th: เขียน,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
th: ประมวลผล,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
th: ไม่อนุญาต

[ctx: @label]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: @label]
en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

[ctx: @label]
en: Type
th: ประเภท

[ctx: @label]
en: Height
th: ความสูง

[ctx: @label]
en: Path
th: ตำแหน่ง

[ctx: @label]
en: Link Destination
th: ปลายทางการเชื่อมโยง

[ctx: @label]
en: Permissions
th: สิทธิ์อนุญาต

[ctx: @label]
en: Owner
th: เจ้าของ

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

[ctx: @title]
en: File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม

[ctx: @info:credit]
en: Developer
th: ผู้พัฒนา

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
th: เอกสารคู่มือ

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
th: เอกสารที่จะเปิด

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
th: การเลื่อนอัตโนมัติ

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
th: ตัด

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
th: คัดลอก

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
th: ทิ้งลงถังขยะ

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
th: ลบทิ้ง

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
th: แสดงแฟ้มที่ซ่อนไว้

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
th: การเลื่อนอัตโนมัติ

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
th: คุณสมบัติ

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
th: เลือกข้อมูลที่จะแสดง:

en: play
th: เล่น

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
th: ตำแหน่ง

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
th: อะไร

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
th: จากที่นี่ (%1)

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
th: หยุดการค้นหา

[ctx: action:button]
en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

[ctx: action:button]
en: Content
th: เนื้อหา

[ctx: action:button]
en: From Here
th: จากที่นี่

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
th: คำค้นผลลัพธ์จาก '%1'

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
th: เลือกบริการที่จะแสดงในเมนูคลิกขวา:

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
th: ใช้แบบอักษรของระบบ

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
th: ขนาดไอคอน

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
th: ขนาดการแสดงตัวอย่าง

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
th: แสดงคำสั่ง 'คัดลอกไปยัง' และ 'ย้ายไปยัง' ในเมนูคลิกขวา

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
th: ตำแหน่งของคอลัมน์

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
th: โฟลเดอร์ที่ขยายรายการได้

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ แฟ้มที่ถูกซ่อนไว้ เช่นพวกแฟ้มที่นำหน้าด้วย '.' จะถูกแสดงในมุมมองแสดงแฟ้มด้วย

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
th: รุ่น

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
th: ตัวเลือกนี้จะแสดงถึงรุ่นที่ผ่านมาของคุณ และสมบัติของมุมมองเพื่อน ๆ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
th: แบบมุมมอง

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
th: ตัวเลือกนี้จะควบคุมรูปแบบของมุมมอง ซึ่งขณะนี้ ค่าที่รองรับคือ มุมมองไอคอน(0), รายละเอียด(1) และแบบคอลัมน์(2)

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
th: เมื่อเปิดใช้ตัวเลือกนี้ จะมีการแสดงตัวอย่างของเนื้อหาแฟ้มเป็นภาพไอคอน

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
th: จัดเรียงแฟ้มตาม

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
th: ลำดับในการจัดเรียงแฟ้ม

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
th: แสดงโฟลเดอร์ก่อนเมื่อมีการเรียงลำดับแฟ้มและโฟลเดอร์ต่าง ๆ

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
th: คุณสมบัติที่ถูกแก้ไขล่าสุด

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
th: คุณสมบัติเหล่านี้ถูกเปลี่ยนแปลงครั้งล่าสุดโดยผู้ใช้

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
th: ควรให้ที่อยู่ URL นั้นสามารถแก้ไขได้โดยผู้ใช้หรือไม่

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
th: โหมดทำข้อความให้สมบูรณ์สำหรับตัวนำทางที่อยู่ URL

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
th: ควรให้แสดงพาธสมบูรณ์ภายในแถบตำแหน่งหรือไม่

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
th: การตั้งค่าตอนเริ่มระบบได้ถูกเปลี่ยนแปลงหรือไม่ (การตั้งค่าภายในจะไม่แสดงในส่วนติดต่อผู้ใช้)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
th: ที่อยู่ของพื้นที่ส่วนตัว

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Split the view into two panes
th: แบ่งมุมมองออกเป็น 2 ถาด

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
th: ควรจะให้แสดงแถบตัวกรองหรือไม่

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
th: เรียกดูข้อมูลในแฟ้มบีบอัดด้วย

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
th: ให้ถามยืนยันก่อนทำการปิดหน้าต่างที่เปิดแท็บไว้หลายแท็บ

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename inline
th: เปลี่ยนชื่อในบรรทัด

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
th: แสดงการสลับการเลือก

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show tooltips
th: แสดงทูลทิป

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
th: ป้ายบอกเวลาว่าให้ใช้คุณสมบัติมุมมองจนถึงเมื่อไร

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
th: ใช้การขยายโฟลเดอร์อัตโนมัติกับแบบมุมมองทั้งหมด

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
th: แสดงแถบการดูย่อ/ดูขยายในแถบสถานะ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
th: แสดงข้อมูลการใช้พื้นที่ในแถบสถานะ

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
th: ส่วนเสริมต่าง ๆ ที่ถูกเปิดใช้งาน

[ctx: @title:group General settings]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: @title:group]
en: Startup
th: การเริ่มการทำงาน

[ctx: @title:group]
en: View Modes
th: แบบมุมมอง

[ctx: @title:group]
en: Navigation
th: การนำทาง

[ctx: @title:group]
en: Trash
th: ถังขยะ

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
th: แสดงทูลทิป

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
th: แสดงตัวทำเครื่องหมายการเลือก

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
th: พฤติกรรม

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
th: แสดงตัวอย่าง

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
th: แถบสถานะ

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
th: แสดงแถบเลื่อนการดูย่อ/ดูขยาย

[ctx: @option:check]
en: Show space information
th: แสดงข้อมูลพื้นที่

[ctx: @title:tab]
en: Icons
th: ไอคอน

[ctx: @title:tab]
en: Details
th: รายละเอียด

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
th: เปิดแฟ้มจัดเก็บในแบบเสมือนเป็นโฟลเดอร์

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
th: เปิดโฟลเดอร์ระหว่างปฏิบัติการลากอยู่

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
th: ใช้ตำแหน่งปัจจุบัน

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
th: ใช้ตำแหน่งปริยาย

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
th: แสดงแถบตัวกรอง

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
th: แสดงตำแหน่งสมบูรณ์ภายในแถบตำแหน่ง

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
th: ตำแหน่งของพื้นที่ส่วนตัวไม่ถูกต้องหรือไม่มีอยู่และจะไม่มีผลในการใช้งาน

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
th: แบบอักษรของระบบ

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
th: แบบอักษรกำหนดเอง

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
th[0]: ขนาด: %1 พิกเซล

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
th: ไอคอน

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
th: รายละเอียด

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
th: เรียงจากน้อยไปมาก

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
th: แสดงโฟลเดอร์ก่อน

[ctx: @option:check]
en: Show preview
th: แสดงตัวอย่าง

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
th: แสดงเป็นกลุ่ม

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
th: แสดงแฟ้มที่ซ่อนไว้

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
th: แบบมุมมอง:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
th: การเรียงลำดับ:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
th: โฟลเดอร์ปัจจุบัน

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
th: โฟลเดอร์ทั้งหมด

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
th: คุณสมบัติมุมมองของโฟลเดอร์ย่อยทั้งหมดจะถูกเปลี่ยนแปลง คุณยังต้องการจะทำต่อไปหรือไม่ ?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
th: คุณสมบัติมุมมองของโฟลเดอร์ทั้งหมดจะถูกเปลี่ยนแปลง คุณยังต้องการจะทำต่อไปหรือไม่ ?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
th: กำลังปรับใช้คุณสมบัติมุมมอง

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
th: โฟลเดอร์ที่นับได้: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
th: โฟลเดอร์: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
th: แสดงแถบเลื่อนการดูย่อ/ดูขยาย

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
th: แสดงข้อมูลสถานะพื้นที่

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
th: เนื้อที่ว่าง %1

en: Select Remote Charset
th: เลือกชุดรหัสอักขระของปลายทาง

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Reload
th: โหลดใหม่

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
th[0]: เลือกไว้ %1 โฟลเดอร์

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
th[0]: เลือกไว้ %1 แฟ้ม

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
th: ปฏิบัติการลบทิ้งเสร็จสมบูรณ์

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
th: ตำแหน่งว่างเปล่า

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
th: ตำแหน่ง '%1' ไม่ถูกต้อง

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
th: ลบทิ้ง (ใช้ปุ่มพิมพ์ลัดเพื่อทิ้งลงถังขยะ)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
th: คุณสมบัติ

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
th: แบบมุมมอง

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
th: แสดงตัวอย่างของแฟ้มและโฟลเดอร์

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
th: จัดเรียงโฟลเดอร์ก่อน

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
th: เรียงลำดับตาม

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
th: แสดงเป็นกลุ่ม

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
th: ไอคอน

[ctx: @info]
en: Icons view mode
th: มุมมองแบบไอคอน

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
th: รายละเอียด

[ctx: @info]
en: Details view mode
th: มุมมองแบบแสดงรายละเอียด
