doodle 0.7.0 - en to da translation catalogue (105 entries)

en: consider strings to match if DISTANCE letters are different
da: betragt strenge som overensstemmende hvis DISTANCE bogstaver er forskellige

en: build database (default is to search)
da: opbyg database (standard er at søge)

en: use location FILENAME to store doodle database
da: brug placeringen FILENAME for opbevaring af doodle-databasen

en: for each matching file, print the extracted keywords
da: udskriv de udtrukne nøgleord for hver overensstemmende fil

en: add the filename to the list of keywords (use when building database)
da: føj filnavnet til listen over nøgleord (brug under opbygning af database)

en: print this help page
da: udskriv denne hjælpeside

en: be case-insensitive (use when searching)
da: brug ikke versalfølsomhed (brug under søgning)

en: load an extractor plugin named LIBRARY
da: brug et udvidelsesmodul til udtræk ved navn LIBRARY

en: log keywords to a file named FILENAME
da: log nøgleord til en fil ved navn FILENAME

en: do not load default set of extractor plugins
da: indlæs ikke udvidelsesmodulernes standardsæt for udtræk

en: set the memory limit to SIZE MB (for the tree).
da: sæt hukommelsesbegrænsningen til SIZE MB (for træet).

en: print suffix tree (for debugging)
da: udskriv suffikstræ (til fejlsøgning)

en: exclude given paths from building or searching
da: ekskludér givne stier fra opbygning eller søgning

en: print the version number
da: udskriv versionsnummeret

en: be verbose
da: vær uddybende

en: doodle [OPTIONS] ([FILENAMES]*|[KEYWORDS]*)
da: doodle [TILVALG] ([FILNAVNE]*|[NØGLEORD]*)

en: Index and search meta-data of files.
da: Indeksér og søg imellem filers metadata.

en: Pruned: %s
da: Udtyndet: %s

en: Call to '%s' for file '%s' failed: %s
da: Kald til "%s" for fil "%s" mislykkedes: %s

en: Processing '%s'
da: Behandler "%s"

en: No database specified.  Aborting.
da: Ingen database angivet. Afbryder.

en: '%s' is an invalid database filename (has a colon) for building database (option '%s').
da: "%s" er et ugyldigt databasefilnavn (indeholder et kolon) for opbygning af database (tilvalg "%s").

en: Could not open '%s' for logging: %s.
da: Kunne ikke åbne "%s" for logning: %s.

en: Indexing '%s'
da: Indekserer "%s"

en: Keywords for matching file '%s':
da: Nøgleord for overensstemmende fil "%s":

en: No database specified. Aborting.
da: Ingen database angivet. Afbryder.

en: Call to '%s' for file '%s' failed: %s.
da: Kald til "%s" for fil "%s" mislykkedes: %s.

en: Searching for '%s':
da: Søger efter "%s":

en: Warning: search string is longer than %d characters, search will not work.
da: Advarsel: Søgestreng er længere end %d tegn. Søgning vil ikke fungere.

en: Warning: search string is longer than %d characters, search may not work properly.
da: Advarsel: Søgestreng er længere end %d tegn. Søgning fungerer måske ikke korrekt.

en: 	Not found!
da: 	Ikke fundet!

en: You must pass a number to the '%s' option.
da: Du skal føje et tal til "%s"-tilvalget.

en: The options '%s' and '%s' cannot be used together!
da: Tilvalgene "%s" og "%s" kan ikke bruges sammen!

en: Specified memory limit is too high.
da: Angivet hukommelsesbegrænsning er for høj.

en: Use '--help' to get a list of options.
da: Brug "--help" for at få en liste over tilvalg.

en: Invoke with filenames or directories to index!
da: Igangsæt med filnavne eller mapper til indeksering!

en: Invoke with query terms to search for!
da: Igangsæt med forespørgselsudtryk at søge efter!

en: run in debug mode, do not daemonize
da: kør i fejlsøgningstilstand, ikke som dæmon

en: add the filename to the list of keywords
da: føj filnavnet til listen over nøgleord

en: log activity to a file named FILENAME
da: log aktivitet til en fil ved navn FILENAME

en: doodled [OPTIONS] [FILENAMES]
da: doodled [TILVALG] [FILNAVNE]

en: Continuously index files in the background.
da: Indeksér filer kontinuerligt i baggrunden.

en: Event processing thread created.
da: Tråd til hændelsesbehandling oprettet.

en: Call to '%s' failed: %s
da: Kald til "%s" mislykkedes: %s

en: Will monitor directory '%s' for changes.
da: Vil overvåge mappe "%s" for ændringer.

en: Processing file '%s'.
da: Behandler fil "%s".

en: Main worker thread created.
da: Hovedarbejdertråd oprettet.

en: Failed to spawn event processing thread.
da: Åbning af tråd til hændelsesbehandling mislykkedes.

en: Registering with FAM for file system events.
da: Registrerer med FAM for hændelser på filsystemet.

en: doodled startup complete.  Now waiting for FAM events.
da: doodled-opstart fuldført. Venter nu på FAM-hændelser.

en: Error disconnecting from fam.
da: Der opstod en fejl under afbrydelse fra fam.

en: Failed to connect to fam.  Aborting.
da: Forbindelse til fam mislykkedes. Afbryder.

en: Failed to create worker thread: %s
da: Oprettelse af arbejdertråd mislykkedes: %s

en: doodled is shutting down.
da: doodled lukker ned.

en: No files exist that doodled would monitor for changes.  Exiting.
da: Der findes ingen filer, som doodled kan overvåge for ændringer. Afslutter.

en: Cancelling fam monitor '%s'.
da: Afbryder fam-overvåger "%s".

en: Unloading libextractor plugins.
da: Deaktiverer libextractor-udvidelsesmoduler.

en: Invoke with filenames or directories to monitor!
da: Igangsæt med filnavne eller mapper til overvågning!

en: Assertion failed at %s:%d.
da: Påstand mislykkedes ved %s:%d.

en: Scanning '%s'
da: Skanner "%s"

en: Access to directory '%s' was denied.
da: Adgang til mappe "%s" blev afvist.

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalg "%s" er flertydigt

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg "--%s" tillader ikke et argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg "%c%s" tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: tilvalg "%s" kræver et argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt tilvalg "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalg "-W %s" er flertydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg "-W %s" tillader ikke et argument

en: FATAL: MALLOC called with size 0!
da: FATAL: MALLOC kaldt med størrelse 0!

en: FATAL: MALLOC called with size < 0!
da: FATAL: MALLOC kaldt med størrelse < 0!

en: FATAL: STRDUP called with str NULL!
da: FATAL: STRDUP kaldt med str NULL!

en: FATAL: can not allocate %u * %d elements (number too large) at %s:%d.
da: FATAL: kan ikke tildele %u * %d elementer (tal for stort) på %s:%d.

en: Usage: %s
    %s
da: Brug: %s
    %s

en: Arguments mandatory for long options are also mandatory for short options.
da: Argumenter, der er obligatoriske for lange tilvalg, er også obligatoriske for korte tilvalg.

en: Loading default set of libextractor plugins.
da: Indlæser standardsæt af libextractor-udvidelsesmoduler.

en: Loading libextractor plugins: '%s'
da: Indlæser libextractor-udvidelsesmoduler: "%s"

en: Short read at offset %llu (attempted to read %llu bytes).
da: Forkortet læsning ved forskydning %llu (forsøgte at læse %llu byte).

en: '%s' failed: %s
da: "%s" mislykkedes: %s

en: Short write at offset %llu (wanted to write %llu bytes).
da: Forkortet skrivning ved forskydning %llu (forsøgte at skrive %llu byte).

en: Assertion failed at %s:%d.
    Database format error!
da: Påstand mislykkedes ved %s:%d.
    Fejl i databaseformat!

en: Memory limit (%u bytes) hit, serializing some data.
da: Hukommelsesbegrænsning (%u bytes) nået; serialiserer en mængde data.

en: Reduced memory consumption for suffix tree to %u bytes.
da: Reduceret hukommelsesforbrug for suffikstræ til %u bytes.

en: Assertion failed at %s:%d: %llu > %llu or %llu > %llu.
da: Påstand mislykkedes ved %s:%d: %llu > %llu eller %llu > %llu.

en: Assertion failed at %s:%d: %llu > %llu.
da: Påstand mislykkedes ved %s:%d: %llu > %llu.

en: Could not open '%s': %s
da: Kunne ikke åbne "%s": %s

en: Could not lock database '%s': %s
da: Kunne ikke låse database "%s": %s

en: Database file '%s' is from incomplete database build.  I will remove it and rebuild the database.
da: Databasefil "%s" er fra en ukomplet databaseopbygning. Den fjernes, og databasen genopbygges.

en: Could not unlink '%s': %s
da: Kunne ikke ophæve kæden for "%s": %s

en: Database file '%s' has wrong magic code.
da: Databasefil "%s" har forkert magisk kode.

en: Error reading database '%s' at %s.%d.
da: Fejl under indlæsning af database "%s" ved %s.%d.

en: Database '%s' does not exist.
da: Database "%s" findes ikke.

en: Error creating database '%s' at %s:%d: %s
da: Fejl under oprettelse af database "%s" ved %s:%d: %s

en: Could not open temporary file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil "%s": %s

en: Writing doodle database to temporary file '%s'.
da: Skriver doodle-database til midlertidig fil "%s".

en: Could not remove old database '%s': %s
da: Kunne ikke fjerne gammel database "%s": %s

en: Assertion failed at %s:%d!
da: Påstand mislykkedes ved %s:%d!

en: Adding keyword '%s' for file '%s'.
da: Tilføjer nøgleord "%s" for fil "%s".

en: Removing the keywords for file '%s'.
da: Fjerner nøgleordene for fil "%s".

en: Scanning filesystem in order to remove obsolete entries from existing database.
da: Skanner filsystem for at fjerne forældede elementer fra eksisterende database.

en: File '%s' could not be accessed: %s. Removing file from index.
da: Fil "%s" kunne ikke tilgås: %s. Fjerner fil fra indeks.

en: File '%s' is not a regular file. Removing file from index.
da: Fil "%s" er ikke en almindelig fil. Fjerner fil fra indeks.
