doodle 0.6.7 - en to fi translation catalogue (108 entries)

en: consider strings to match if DISTANCE letters are different
fi: pidä merkkijonoja samoina, jos DISTANCE-muokkausetäisyyskirjaimet ovat erilaisia

en: build database (default is to search)
fi: rakenna tietokanta (oletus on etsiä)

en: use location FILENAME to store doodle database
fi: tallenna tietokanta sijaintiin FILENAME

en: for each matching file, print the extracted keywords
fi: tulosta poimitut avainsanat jokaiselle täsmäävälle tiedostolle

en: add the filename to the list of keywords (use when building database)
fi: lisää tiedostonimi avainsanojen luetteloon (käytä kun rakennat tietokantaa)

en: print this help page
fi: tulosta tämä opastesivu

en: be case-insensitive (use when searching)
fi: ole kirjainkoosta riippuva (käytä kun etsitään)

en: load an extractor plugin named LIBRARY
fi: lataa extractor-lisäosa nimeltään LIBRARY

en: log keywords to a file named FILENAME
fi: kirjaa avainsanat lokitiedostoon nimeltä FILENAME

en: do not load default set of extractor plugins
fi: älä lataa extractor-lisäosien oletusjoukkoa

en: set the memory limit to SIZE MB (for the tree).
fi: aseta muistirajaksi SIZE mebitavua (puulle).

en: print suffix tree (for debugging)
fi: tulosta loppuosapuu (vianjäljitystä varten)

en: exclude given paths from building or searching
fi: sulje pois annetut polut rakentamisesta ja etsinnästä

en: print the version number
fi: tulosta versionumero

en: be verbose
fi: laveasti

en: doodle [OPTIONS] ([FILENAMES]*|[KEYWORDS]*)
fi: doodle [VALITSIMET] ([TIEDOSTONIMET]*|[AVAINSANAT]*)

en: Index and search meta-data of files.
fi: Indeksoi ja etsi tiedostojen meta-dataa.

en: Pruned: %s
fi: Karsittu: %s

en: Call to '%s' for file '%s' failed: %s
fi: Kutsu ’%s’ tiedostolle ’%s’ epäonnistui: %s

en: Processing '%s'
fi: Käsitellään ’%s’

en: No database specified.  Aborting.
fi: Tietokantaa ei ole määritelty. Keskeytetään.

en: '%s' is an invalid database filename (has a colon) for building database (option '%s').
fi: ’%s’ on virheellinen tietokantanimi (siinä on kaksoispiste) tietokannan rakentamista varten (valitsin ’%s’).

en: Could not open '%s' for logging: %s.
fi: Ei voitu avata tiedostoa ’%s’ lokikirjaukseen: %s.

en: Indexing '%s'
fi: Indeksoidaan ’%s’

en: Keywords for matching file '%s':
fi: Avainsanat täsmäävälle tiedostolle ’%s’:

en: No database specified. Aborting.
fi: Tietokantaa ei ole määritelty. Keskeytetään.

en: Call to '%s' for file '%s' failed: %s.
fi: Kutsu ’%s’ tiedostolle ’%s’ epäonnistui: %s.

en: Searching for '%s':
fi: Etsitään sanaa ’%s’:

en: Warning: search string is longer than %d characters, search will not work.
fi: Varoitus: hakumerkkijono on pitempi kuin %d merkkiä. Etsintä ei toimi.

en: Warning: search string is longer than %d characters, search may not work properly.
fi: Varoitus: hakumerkkijono on pitempi kuin %d merkkiä. Etsintä ei ehkä toimi oikein.

en: 	Not found!
fi: 	Ei löytynyt!

en: You must pass a number to the '%s' option.
fi: Sinun on välitettävä numero valitsimeen ’%s’.

en: The options '%s' and '%s' cannot be used together!
fi: Valitsimia ’%s’ ja ’%s’ ei voi käyttää yhdessä!

en: Specified memory limit is too high.
fi: Määritelty muistiraja on liian korkea.

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Use '--help' to get a list of options.
fi: Käytä valitsinta ’--help’ valitsinluettelon saamiseksi.

en: Invoke with filenames or directories to index!
fi: Käytä tiedostonimiä ja hakemistoja indeksointiin!

en: Invoke with query terms to search for!
fi: Käytä kyselytermejä, jos haluat tehdä etsinnän!

en: run in debug mode, do not daemonize
fi: suorita vianjäljitystilassa, älä muuta taustaprosessiksi

en: add the filename to the list of keywords
fi: lisää tiedostonimi avainsanojen luetteloon

en: log activity to a file named FILENAME
fi: lokitoiminto tiedostoon nimeltä FILENAME

en: doodled [OPTIONS] [FILENAMES]
fi: doodled [VALITSIMET] [TIEDOSTONIMET]

en: Continuously index files in the background.
fi: Indeksoidaan tiedostoja jatkuvasti taustalla.

en: Event processing thread created.
fi: Tapahtumakäsittelysäie luotu.

en: Call to '%s' failed: %s
fi: Funktiokutsu ’%s’ epäonnistui: %s

en: Will monitor directory '%s' for changes.
fi: Valvoo hakemiston ’%s’ muutoksia.

en: Processing file '%s'.
fi: Käsitellään tiedostoa ’%s’.

en: Main worker thread created.
fi: Päätyöntekijäsäie luotu.

en: Failed to spawn event processing thread.
fi: Tapahtumakäsittelysäikeen luominen epäonnistui.

en: Registering with FAM for file system events.
fi: Rekisteröidään FAM:lla tiedostojärjestelmätapahtumille.

en: doodled startup complete.  Now waiting for FAM events.
fi: doodled-käynnistys valmis.  Odotetaan nyt FAM-tapahtumia.

en: Error disconnecting from fam.
fi: Virhe purettaessa yhteyttä famista.

en: Failed to connect to fam.  Aborting.
fi: Yhdistäminen famiin epäonnistui.  Keskeytetään.

en: Failed to create worker thread: %s
fi: Työntekijäsäikeen luominen epäonnistui: %s

en: doodled is shutting down.
fi: doodled suljetaan.

en: No files exist that doodled would monitor for changes.  Exiting.
fi: Ei ole olemassa tiedostoja, joita doodled-taustaprosessi voisi valvoa muutosten varalta.  Poistutaan.

en: Cancelling fam monitor '%s'.
fi: Perutaan fam-valvonta ’%s’.

en: Unloading libextractor plugins.
fi: Otetaan libextractor-lisäosat pois käytöstä.

en: Invoke with filenames or directories to monitor!
fi: Valvomista varten kutsu tiedostonimillä tai hakemistoilla!

en: Assertion failed at %s:%d.
fi: Suoritusehto epäonnistui osoitteessa %s:%d.

en: Scanning '%s'
fi: Etsitään ’%s’

en: Access to directory '%s' was denied.
fi: Pääsy hakemistoon ’%s’ kiellettiin.

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s” ei ole yksiselitteinen

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”--%s” ei salli argumenttia

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%c%s” ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s” vaatii argumentin

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”--%s”

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%c%s”

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”-W %s” ei ole yksiselitteinen

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”-W %s” ei salli argumenttia

en: FATAL: MALLOC called with size 0!
fi: VAKAVA: MALLOC kutsuttu koolla 0!

en: FATAL: MALLOC called with size < 0!
fi: VAKAVA: MALLOC kutsuttu koolla < 0!

en: FATAL: %s
fi: VAKAVA: %s

en: FATAL: STRDUP called with str NULL!
fi: VAKAVA: STRDUP kutsuttu merkkijonolla NULL!

en: FATAL: can not allocate %u * %d elements (number too large) at %s:%d.
fi: VAKAVA: ei voida varata %u * %d elementtiä (numero on liian iso) osoitteessa %s:%d.

en: Usage: %s
    %s
fi: Käyttö: %s
    %s

en: Arguments mandatory for long options are also mandatory for short options.
fi: Pitkien valitsimien pakolliset argumentit ovat pakollisia myös lyhyille valitsimille.

en: Loading default set of libextractor plugins.
fi: Ladataan  libextractor-lisäosien oletusjoukko.

en: Loading libextractor plugins: '%s'
fi: Ladataan libextractor-lisäosat: ’%s’

en: Short read at offset %llu (attempted to read %llu bytes).
fi: Lyhyt luku siirrososoitteessa %llu (yritettiin lukea %llu tavua).

en: '%s' failed: %s
fi: ’%s’ epäonnistui: %s

en: Short write at offset %llu (wanted to write %llu bytes).
fi: Lyhyt kirjoitus siirrososoitteessa %llu (haluttiin kirjoittaa %llu tavua).

en: Assertion failed at %s:%d.
    Database format error!
fi: Suoritusehto epäonnistui osoitteessa %s:%d.
    Tietokantamuotovirhe!

en: Memory limit (%u bytes) hit, serializing some data.
fi: Muistiraja (%u tavua) kohdattiin. Serialisoidaan joitain tietoja.

en: Reduced memory consumption for suffix tree to %u bytes.
fi: Loppuosapuun muistinkulutus pienennettiin %u tavuun.

en: Assertion failed at %s:%d: %llu > %llu or %llu > %llu.
fi: Suoritusehto epäonnistui osoitteessa %s:%d: %llu > %llu or %llu > %llu.

en: Assertion failed at %s:%d: %llu > %llu.
fi: Suoritusehto epäonnistui osoitteessa %s:%d: %llu > %llu.

en: Could not open '%s': %s
fi: Ei voitu avata ’%s’: %s

en: Could not lock database '%s': %s
fi: Ei voitu lukita tietokantaa ’%s’: %s

en: Database file '%s' is from incomplete database build.  I will remove it and rebuild the database.
fi: Tietokantatiedosto ’%s’ on vaillinaisesta tietokantarakennuksesta.  Se poistetaan ja tietokanta rakennetaan uudelleen.

en: Could not unlink '%s': %s
fi: Ei voitu käyttää komentoa ”unlink ’%s’”: %s

en: Database file '%s' has wrong magic code.
fi: Tietokantatiedostossa ’%s’ on väärä maaginen koodi.

en: Error reading database '%s' at %s.%d.
fi: Virhe luettaessa tietokantaa ’%s’ osoitteessa %s.%d.

en: Database '%s' does not exist.
fi: Tietokantaa ’%s’ ei ole olemassa.

en: Error creating database '%s' at %s:%d: %s
fi: Virhe luotaessa tietokantaa ’%s’ osoitteessa %s:%d: %s

en: Could not open temporary file '%s': %s
fi: Ei voitu avata tilapäistä tiedostoa ’%s’: %s

en: Writing doodle database to temporary file '%s'.
fi: Kirjoitetaan doodle-tietokanta tilapäiseen tiedostoon ’%s’.

en: Could not remove old database '%s': %s
fi: Ei voitu poistaa vanhaa tietokantaa ’%s’: %s

en: Could not rename temporary file '%s' to '%s': %s
fi: Ei voitu nimetä uudelleen tilapäistä tiedostoa ’%s’ nimellä ’%s’: %s

en: Assertion failed at %s:%d!
fi: Suoritusehto epäonnistui osoitteessa %s:%d!

en: Adding keyword '%s' for file '%s'.
fi: Lisätään avainsana ’%s’ tiedostolle ’%s’.

en: Removing the keywords for file '%s'.
fi: Poistetaan avainsanat tiedostolle ’%s’.

en: Scanning filesystem in order to remove obsolete entries from existing database.
fi: Etsitään tiedostojärjestelmä vanhentuneiden tietojen poistamiseksi olemassaolevasta tietokannasta.

en: File '%s' could not be accessed: %s. Removing file from index.
fi: Tiedostoa ’%s’ ei voi käsitellä: %s. Poistetaan tiedosto indeksistä.

en: File '%s' is not a regular file. Removing file from index.
fi: Tiedosto ’%s’ ei ole tavallinen tiedosto. Poistetaan tiedosto hakemistosta.
