Double Commander 1.1.0 alpha - en to pt translation catalogue (2648 entries)

en: Comparing... %d%% (ESC to cancel)
pt: A comparar - %d%% (ESC para cancelar)

en: Right: Delete %d file(s)
pt: Direita: eliminar %d ficheiro(s)

en: Files found: %d  (Identical: %d, Different: %d, Unique left: %d, Unique right: %d)
pt: Encontrados: %d  (iguais: %d, diferentes: %d, únicos esquerdos: %d, únicos direitos: %d)

en: Choose template...
pt: Escolher modelo...

en: C&heck free space
pt: &Verificar espaço livre

en: Cop&y attributes
pt: Cop&iar atributos

en: Copy o&wnership
pt: Copiar &propriedade

en: Copy &permissions
pt: Copiar &permissões

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
pt: Copiar d&ata/hora

en: Correct lin&ks
pt: Corrigir li&gações

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: Drop readonly fla&g
pt: Lar&gar atributo Só de leitura

en: E&xclude empty directories
pt: E&xcluir pastas vazias

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
pt: Seguir &ligações

en: &Reserve space
pt: &Reservar espaço

en: &Verify
pt: &Verificar

en: What to do when cannot set file time, attributes, etc.
pt: O que fazer quando não conseguir definir hora, atributos, etc. do ficheiro

en: Use file template
pt: Usar modelo de ficheiro

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
pt: Quando a pasta &existe

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When &file exists
pt: Quando o &ficheiro existe

en: When ca&nnot set property
pt: Quando &não conseguir definir propriedade

en: <no template>
pt: <sem modelos>

[ctx: TFRMABOUT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
pt: Fe&char

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para área de transferência

[ctx: TFRMABOUT.CAPTION]
en: About
pt: Sobre

[ctx: tfrmabout.lblbuild.caption]
en: Build
pt: Versão

[ctx: tfrmabout.lblcommit.caption]
en: Commit
pt: Submeter

en: Home Page:
pt: Página web:

[ctx: TFRMABOUT.LBLREVISION.CAPTION]
en: Revision
pt: Revisão

[ctx: tfrmabout.lblversion.caption]
en: Version
pt: Versão

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: &Reset
pt: &Repor

en: Choose attributes
pt: Escolher atributos

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBARCHIVE.CAPTION]
en: &Archive
pt: &Arquivo

en: Co&mpressed
pt: Co&mprimido

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBDIRECTORY.CAPTION]
en: &Directory
pt: &Pasta

en: &Encrypted
pt: &Encriptado

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBHIDDEN.CAPTION]
en: &Hidden
pt: &Oculto

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBREADONLY.CAPTION]
en: Read o&nly
pt: Só de &leitura

en: S&parse
pt: Es&parso

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
pt: Pegajoso

en: &Symlink
pt: Ligação &simbólica

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSYSTEM.CAPTION]
en: S&ystem
pt: S&istema

en: &Temporary
pt: &Temporário

en: NTFS attributes
pt: Atributos NTFS

en: General attributes
pt: Atributos gerais

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
pt: Outro

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
pt: Dono

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
pt: Executar

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
pt: Ler

en: As te&xt:
pt: Como te&xto:

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
pt: Escrever

[ctx: TFRMCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate checksum...
pt: Calcular checksum...

en: Open checksum file after job is completed
pt: Abrir ficheiro checksum após terminar a tarefa

en: C&reate separate checksum file for each file
pt: C&riar ficheiro checksum separado para cada ficheiro

en: &Save checksum file(s) to:
pt: Gravar ficheiro&s checksum em:

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: Verify checksum...
pt: Verificar checksum...

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNADD.CAPTION]
en: A&dd
pt: A&dicionar

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: C&onnect
pt: L&igar

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNDELETE.CAPTION]
en: &Delete
pt: &Eliminar

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNEDIT.CAPTION]
en: &Edit
pt: &Editar

en: Connection manager
pt: Gestor de ligações

en: Connect to:
pt: Ligar a:

en: A&dd To Queue
pt: A&dicionar à fila

[ctx: TFRMCOPYDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: O&ptions
pt: O&pções

en: Sa&ve these options as default
pt: Gra&var estas opções como predefinição

[ctx: TFRMCOPYDLG.CAPTION]
en: Copy file(s)
pt: Copiar ficheiro(s)

[ctx: tfrmcopydlg.mnunewqueue.caption]
en: New queue
pt: Nova fila

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
pt: Fila 1

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
pt: Fila 2

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
pt: Fila 3

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
pt: Fila 4

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
pt: Fila 5

en: Save Description
pt: Gravar descrição

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: File/folder comment
pt: Comentário do ficheiro/pasta

en: E&dit comment for:
pt: E&ditar comentário de:

[ctx: TFRMDESCREDIT.LBLENCODING.CAPTION]
en: &Encoding:
pt: A co&dificar:

[ctx: TFRMDIFFER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
pt: Sobre

en: Auto Compare
pt: Comparar automaticamente

[ctx: tfrmdiffer.actbinarycompare.caption]
en: Binary Mode
pt: Modo binário

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.CAPTION]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.HINT]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.CAPTION]
en: Copy Block Right
pt: Copiar bloco à direita

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.HINT]
en: Copy Block Right
pt: Copiar bloco à direita

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Copy Block Left
pt: Copiar bloco à esquerda

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.HINT]
en: Copy Block Left
pt: Copiar bloco à esquerda

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
pt: Refazer

en: Select &All
pt: Seleccion&ar tudo

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
pt: &Sair

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.CAPTION]
en: First Difference
pt: Primeira diferença

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.HINT]
en: First Difference
pt: Primeira diferença

en: Ignore Case
pt: Ignorar maiúsculas

en: Ignore Blanks
pt: Ignorar espaços

en: Keep Scrolling
pt: Continuar rolamento

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Last Difference
pt: Última diferença

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.HINT]
en: Last Difference
pt: Última diferença

en: Line Differences
pt: Diferenças de linha

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Next Difference
pt: Diferença seguinte

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.HINT]
en: Next Difference
pt: Diferença seguinte

en: Open Left...
pt: Abrir esquerdo...

en: Open Right...
pt: Abrir direito...

en: Paint Background
pt: Pintar fundo

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.CAPTION]
en: Previous Difference
pt: Diferença anterior

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.HINT]
en: Previous Difference
pt: Diferença anterior

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: &Reload
pt: &Recarregar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.HINT]
en: Reload
pt: Recarregar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.CAPTION]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.HINT]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save as...
pt: Gravar como...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.HINT]
en: Save as...
pt: Gravar como...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.CAPTION]
en: Save Left
pt: Gravar esquerdo

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.HINT]
en: Save Left
pt: Gravar esquerdo

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.CAPTION]
en: Save Left As...
pt: Gravar esquerdo como...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.HINT]
en: Save Left As...
pt: Gravar esquerdo como...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.CAPTION]
en: Save Right
pt: Gravar direito

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.HINT]
en: Save Right
pt: Gravar direito

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.CAPTION]
en: Save Right As...
pt: Gravar direito como...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.HINT]
en: Save Right As...
pt: Gravar direito como....

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
pt: Comparar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.HINT]
en: Compare
pt: Comparar

[ctx: TFRMDIFFER.BTNLEFTENCODING.HINT]
en: Encoding
pt: Codificar

[ctx: TFRMDIFFER.BTNRIGHTENCODING.HINT]
en: Encoding
pt: Codificar

[ctx: TFRMDIFFER.CAPTION]
en: Compare files
pt: Comparar ficheiros

en: &Left
pt: &Esquerdo

en: &Right
pt: Di&reito

en: &Actions
pt: &Acções

[ctx: TFRMDIFFER.MNUEDIT.CAPTION]
en: &Edit
pt: &Editar

[ctx: TFRMDIFFER.MNUENCODING.CAPTION]
en: En&coding
pt: &Codificar

[ctx: TFRMDIFFER.MNUFILE.CAPTION]
en: &File
pt: &Ficheiro

[ctx: TFRMDIFFER.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: &Options
pt: &Opções

en: Add new shortcut to sequence
pt: Adicionar novo atalho à sequência

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Remove last shortcut from sequence
pt: Remover último atalho da sequência

en: Select shortcut from list of remaining free available keys
pt: Seleccione o atalho da lista de teclas ainda disponíveis

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.CGHKCONTROLS.CAPTION]
en: Only for these controls
pt: Só para estes controlos

en: &Parameters (each in a separate line):
pt: &Parâmetros (cada numa linha separada):

en: Shortcuts:
pt: Atalhos:

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
pt: Sobre

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.HINT]
en: About
pt: Sobre

en: &Configuration
pt: &Configuração

[ctx: TFRMEDITOR.ACTCONFHIGH.HINT]
en: Configuration
pt: Configuração

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.HINT]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.HINT]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.HINT]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: tfrmeditor.acteditfind.caption]
en: &Find
pt: &Localizar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFIND.HINT]
en: Find
pt: Localizar

[ctx: tfrmeditor.acteditfindnext.caption]
en: Find next
pt: Localizar seguinte

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFINDNEXT.HINT]
en: Find next
pt: Localizar seguinte

[ctx: tfrmeditor.acteditfindprevious.caption]
en: Find previous
pt: Localizar anterior

[ctx: tfrmeditor.acteditgotoline.caption]
en: Goto Line...
pt: Ir para linha...

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.HINT]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.HINT]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: tfrmeditor.acteditrplc.caption]
en: &Replace
pt: Substitui&r

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITRPLC.HINT]
en: Replace
pt: Substituir

en: Select&All
pt: Seleccion&ar tudo

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITSELECTALL.HINT]
en: Select All
pt: Seleccionar tudo

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.HINT]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.CAPTION]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.HINT]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEEXIT.CAPTION]
en: E&xit
pt: &Sair

[ctx: tfrmeditor.actfileexit.hint]
en: Exit
pt: Sair

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.CAPTION]
en: &New
pt: &Novo

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.HINT]
en: New
pt: Novo

en: &Open
pt: &Abrir

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEOPEN.HINT]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.CAPTION]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.HINT]
en: Save
pt: Gravar

en: Save &As...
pt: Gr&avar como...

en: Save As
pt: Gravar como

[ctx: TFRMEDITOR.HELP1.CAPTION]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: TFRMEDITOR.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
pt: &Editar

[ctx: TFRMEDITOR.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
pt: &Codificar

en: Open as
pt: Abrir como

[ctx: tfrmeditor.miencodingout.caption]
en: Save as
pt: Gravar como

[ctx: TFRMEDITOR.MIFILE.CAPTION]
en: &File
pt: &Ficheiro

en: Syntax highlight
pt: Realçar sintaxe

en: End Of Line
pt: Fim de linha

[ctx: tfrmeditsearchreplace.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: tfrmeditsearchreplace.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHCASESENSITIVE.CAPTION]
en: C&ase sensitivity
pt: Sensível a m&aiúsculas

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHFROMCURSOR.CAPTION]
en: S&earch from caret
pt: &Localizar do cursor

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expressions
pt: Expressões &regulares

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHSELECTEDONLY.CAPTION]
en: Selected &text only
pt: Só &texto seleccionado

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHWHOLEWORDS.CAPTION]
en: &Whole words only
pt: Só &palavras completas

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.GBSEARCHOPTIONS.CAPTION]
en: Option
pt: Opção

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLREPLACEWITH.CAPTION]
en: &Replace with:
pt: Substitui&r com

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLSEARCHFOR.CAPTION]
en: &Search for:
pt: Proc&urar por:

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.RGSEARCHDIRECTION.CAPTION]
en: Direction
pt: Direcção

[ctx: TFRMEXTRACTDLG.CAPTION]
en: Unpack files
pt: Descomprimir ficheiros

en: &Unpack path names if stored with files
pt: &Descomprimir nomes de caminho se armazenados com os ficheiros

en: Unpack each archive to a &separate subdir (name of the archive)
pt: Descomprimir cada arquivo para pastas &separadas (nome do arquivo)

en: O&verwrite existing files
pt: Sobrescre&ver ficheiros existentes

en: To the &directory:
pt: Para a &pasta:

en: &Extract files matching file mask:
pt: &Extrair ficheiros com esta máscara:

en: &Password for encrypted files:
pt: Senha de ficheiros encri&ptados:

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.CAPTION]
en: Wait...
pt: Aguarde...

en: File name:
pt: Nome de ficheiro:

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.LBLFROMPATH.CAPTION]
en: From:
pt: De:

en: Click on Close when the temporary file can be deleted!
pt: Clique em Fechar quando o ficheiro temporário puder ser apagado!

[ctx: TFRMFILEOP.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &To panel
pt: &Para o painel

en: &View all
pt: &Ver tudo

en: Current operation:
pt: Operação actual

[ctx: TFRMFILEOP.LBLFROM.CAPTION]
en: From:
pt: De:

en: To:
pt: Para:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
pt: Propriedades

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
pt: Pegajoso

en: Allow &executing file as program
pt: Permitir &Executar ficheiro como programa

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.DIVIDERBEVEL3.CAPTION]
en: Owner
pt: Dono

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
pt: Outro

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
pt: Dono

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRTEXTSTR.CAPTION]
en: Text:
pt: Texto:

en: Contains:
pt: Contém:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
pt: Executar

en: Execute:
pt: Executar:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILE.CAPTION]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILESTR.CAPTION]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmfileproperties.lblfolderstr.caption]
en: Path:
pt: Caminho:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLGROUPSTR.CAPTION]
en: &Group
pt: &Grupo

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastaccessstr.caption]
en: Accessed:
pt: Último acesso:

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastmodifstr.caption]
en: Modified:
pt: Última modificação:

en: Status changed:
pt: Última alteração de estado:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLOWNERSTR.CAPTION]
en: O&wner
pt: &Dono

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
pt: Ler

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLSIZESTR.CAPTION]
en: Size:
pt: Tamanho:

en: Symlink to:
pt: Ligação simbólica a:

en: Type:
pt: Tipo:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
pt: Escrever

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[0].title.caption]
en: Name
pt: Nome

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[1].title.caption]
en: Value
pt: Valor

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
pt: Atributos

[ctx: tfrmfileproperties.tsplugins.caption]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
pt: Propriedades

[ctx: tfrmfinddlg.actcancel.caption]
en: C&ancel
pt: C&ancelar

en: Cancel search and close window
pt: Cancelar procura e fechar janela

[ctx: tfrmfinddlg.actclose.caption]
en: &Close
pt: Fe&char

[ctx: tfrmfinddlg.actconfigfilesearchhotkeys.caption]
en: Configuration of hot keys
pt: Configuração de atalhos

[ctx: tfrmfinddlg.actedit.caption]
en: &Edit
pt: &Editar

[ctx: tfrmfinddlg.actfeedtolistbox.caption]
en: Feed to &listbox
pt: Enviar à &lista

en: Cancel search, close and free from memory
pt: Cancelar procura, fechar e libertar memória

en: For all other "Find files", cancel, close and free from memory
pt: Para todos os "Localizar ficheiros", cancelar, fechar e libertar memória

[ctx: tfrmfinddlg.actgotofile.caption]
en: &Go to file
pt: &Ir para ficheiro

[ctx: tfrmfinddlg.actintellifocus.caption]
en: Find Data
pt: Localizar dados

[ctx: tfrmfinddlg.actlastsearch.caption]
en: &Last search
pt: Ú&ltima procura

[ctx: tfrmfinddlg.actnewsearch.caption]
en: &New search
pt: &Nova procura

en: New search (clear filters)
pt: Nova procura (limpar filtros)

en: Go to page "Advanced"
pt: Ir para a página "Avançado"

en: Go to page "Load/Save"
pt: Ir para a página "Carregar/Gravar"

en: Switch to Nex&t Page
pt: Mudar para a página seguin&te

en: Go to page "Plugins"
pt: Ir para a página "Extensões"

en: Switch to &Previous Page
pt: Mudar para a &página anterior

en: Go to page "Results"
pt: Ir para a página "Resultados"

en: Go to page "Standard"
pt: Ir para a página "Padrão"

[ctx: tfrmfinddlg.actstart.caption]
en: &Start
pt: &Iniciar

[ctx: tfrmfinddlg.actview.caption]
en: &View
pt: &Ver

[ctx: tfrmfinddlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
pt: &Adicionar

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNATTRSHELP.CAPTION]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSAVETEMPLATE.CAPTION]
en: &Save
pt: &Gravar

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSEARCHDELETE.CAPTION]
en: &Delete
pt: &Eliminar

en: L&oad
pt: &Carregar

en: S&ave
pt: Gr&avar

en: Sa&ve with "Start in directory"
pt: Gra&var com "Iniciar na pasta"

en: If saved then "Start in directory" will be restored when loading template. Use it if you want to fix searching to a certain directory
pt: Se gravado então "Iniciar na pasta" será restaurado ao carregar o modelo. Use se quer fixar a procura numa determinada pasta

en: Use template
pt: Usar modelo

[ctx: TFRMFINDDLG.CAPTION]
en: Find files
pt: Localizar ficheiros

en: Case sens&itive
pt: Sensível a ma&iúsculas

en: &Date from:
pt: &Data de:

en: Dat&e to:
pt: Da&ta até:

en: S&ize from:
pt: Ta&manho de:

en: Si&ze to:
pt: Tam&anho até:

en: Search in &archives
pt: Procurar em &arquivos

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFINDTEXT.CAPTION]
en: Find &text in file
pt: Localizar &texto num ficheiro

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFOLLOWSYMLINKS.CAPTION]
en: Follow s&ymlinks
pt: Seguir s&imbólicas

[ctx: TFRMFINDDLG.CBNOTCONTAININGTEXT.CAPTION]
en: Find files N&OT containing the text
pt: Localizar ficheiros S&EM o texto

en: N&ot older than:
pt: Mais recentes q&ue:

en: Opened tabs
pt: Separadores abertos

en: Searc&h for part of file name
pt: Procurar parte do nome de ficheiro

[ctx: TFRMFINDDLG.CBREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expression
pt: Expressão &regular

en: Re&place by
pt: Substituir &por

en: Selected directories and files
pt: Pastas e &ficheiros seleccionados

en: Reg&ular expression
pt: &Expressão regular

en: &Time from:
pt: &Hora de:

en: Ti&me to:
pt: H&ora até:

en: &Use search plugin:
pt: &Usar extensão de procura:

en: Enter directories names that should be excluded from search separated with ";"
pt: Insira os nomes das pastas a excluir da procura separados por ";"

en: Enter files names that should be excluded from search separated with ";"
pt: Insira os nomes dos ficheiros a excluir da procura separados por ";"

en: Enter files names separated with ";"
pt: Insira os nomes de ficheiros separados por ";"

[ctx: TFRMFINDDLG.GBDIRECTORIES.CAPTION]
en: Directories
pt: Pastas

[ctx: TFRMFINDDLG.GBFILES.CAPTION]
en: Files
pt: Ficheiros

[ctx: tfrmfinddlg.gbfinddata.caption]
en: Find Data
pt: Localizar dados

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attri&butes
pt: Atri&butos

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLENCODING.CAPTION]
en: Encodin&g:
pt: Co&dificar

en: E&xclude subdirectories
pt: E&xcluir sub-pastas

en: &Exclude files
pt: &Excluir ficheiros

en: &File mask
pt: &Máscara

en: Start in &directory
pt: Iniciar na &pasta

en: Search su&bdirectories:
pt: Procurar em su&b-pastas:

en: &Previous searches:
pt: Procuras &prévias

en: &Action
pt: &Acção

en: For all others, cancel, close and free from memory
pt: Para todos os outros, cancelar, fechar e libertar memória

en: Open In New Tab(s)
pt: Abrir em novo separador

[ctx: tfrmfinddlg.mioptions.caption]
en: Options
pt: Opções

en: Remove from list
pt: Remover da lista

en: &Result
pt: &Resultado

en: Show all found items
pt: Mostrar todos os itens

en: Show In Editor
pt: Mostrar no editor

en: Show In Viewer
pt: Mostrar no visualizador

[ctx: tfrmfinddlg.miviewtab.caption]
en: &View
pt: &Ver

en: Advanced
pt: Avançado

en: Load/Save
pt: Carregar/Gravar

[ctx: TFRMFINDDLG.TSPLUGINS.CAPTION]
en: Plugins
pt: Extensões

en: Results
pt: Resultados

en: Standard
pt: Padrão

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNFIND.CAPTION]
en: &Find
pt: &Localizar

[ctx: TFRMFINDVIEW.CAPTION]
en: Find
pt: Localizar

en: C&ase sensitive
pt: Sensível a m&aiúsculas

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Create hard link
pt: Criar ligação física

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
pt: &Destino para onde a ligação aponta

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
pt: Nome da &ligação

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectall.caption]
en: Import all!
pt: Importar tudo!

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectiondone.caption]
en: Import selected
pt: Importar selecção

[ctx: tfrmhotdirexportimport.caption]
en: Select the entries your want to import
pt: Seleccione as entradas a importar

[ctx: tfrmhotdirexportimport.lbhint.caption]
en: When clicking a sub-menu, it will select the whole menu
pt: Ao clicar num sub-menu, selecciona todo o menu

en: Hold CTRL and click entries to select multiple ones
pt: Prima Ctrl e clique para seleccionar múltiplas entradas

[ctx: TFRMLINKER.CAPTION]
en: Linker
pt: Ligador

en: Save to...
pt: Gravar em...

[ctx: TFRMLINKER.LBLFILENAME.CAPTION]
en: &File name
pt: Nome de &ficheiro

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.CAPTION]
en: Do&wn
pt: A&baixo

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.HINT]
en: Down
pt: Abaixo

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.caption]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.hint]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.CAPTION]
en: &Up
pt: A&cima

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.HINT]
en: Up
pt: Acima

[ctx: TFRMMAIN.ACTABOUT.CAPTION]
en: &About
pt: &Sobre

en: Add file name to command line
pt: Adicionar nome de ficheiro à linha de comandos

en: New search instance...
pt: Nova instância de procura...

en: Add path and file name to command line
pt: Adicionar caminho e nome de ficheiro à linha de comandos

en: Copy path to command line
pt: Copiar caminho para a linha de comandos

[ctx: tfrmmain.actbriefview.caption]
en: Brief view
pt: Vista breve

en: Brief View
pt: Vista breve

en: Calculate &Occupied Space
pt: Calcular espaço &ocupado

en: Change directory
pt: Alterar pasta

en: Change directory to home
pt: Alterar pasta para home

en: Change Directory To Parent
pt: Alterar pasta para pasta-mãe

en: Change directory to root
pt: Alterar pasta para raiz

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate Check&sum...
pt: Calcular check&sum

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: &Verify Checksum...
pt: &Verificar checksum

en: Clear log file
pt: Limpar diário

en: Clear log window
pt: Limpar janela de diário

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSEALLTABS.CAPTION]
en: Close &All Tabs
pt: Fech&ar todos os separadores

en: Close Duplicate Tabs
pt: Fechar separadores duplicados

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSETAB.CAPTION]
en: &Close Tab
pt: Fe&char separador

en: Next Command Line
pt: Linha de comandos seguinte

en: Set command line to next command in history
pt: Definir linha de comandos para o comando seguinte do histórico

en: Previous Command Line
pt: Linha de comandos anterior

en: Set command line to previous command in history
pt: Definir linha de comandos para o comando anterior do histórico

en: Full
pt: Completo

en: Columns View
pt: Vista de colunas

en: Compare by &Contents
pt: &Comparar por conteúdos

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.CAPTION]
en: Compare Directories
pt: Comparar pastas

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.HINT]
en: Compare Directories
pt: Comparar pastas

[ctx: tfrmmain.actconfigdirhotlist.caption]
en: Configuration of Directory Hotlist
pt: Configuração da lista de pastas

en: Configuration of Favorite Tabs
pt: Configuração de separadores favoritos

en: Configuration of folder tabs
pt: Configuração de separadores de pastas

[ctx: tfrmmain.actconfighotkeys.caption]
en: Configuration of hot keys
pt: Configuração de atalhos

en: Save Settings
pt: Gravar definições

en: Configuration of searches
pt: Configuração de procuras

en: Toolbar...
pt: Barra de ferramentas...

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenus.caption]
en: Configuration of Tree View Menu
pt: Configuração do menu da árvore

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenuscolors.caption]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
pt: Configuração de cores do menu da árvore

en: Show context menu
pt: Mostrar menu contextual

[ctx: tfrmmain.actcopy.caption]
en: Copy
pt: Copiar

en: Copy all tabs to opposite side
pt: Copiar todos os separadores para o lado oposto

en: Copy all shown &columns
pt: Copiar todas as &colunas mostradas

en: Copy Filename(s) with Full &Path
pt: Copiar nomes de ficheiros com caminho com&pleto

en: Copy &Filename(s) to Clipboard
pt: Copiar nomes de &ficheiros para a área de transferência

en: Copy names with UNC path
pt: Copiar nomes com caminho UNC

en: Copy files without asking for confirmation
pt: Copiar ficheiros sem pedir confirmação

en: Copy Full Path of selected file(s) with no ending dir separator
pt: Copiar caminho completo dos ficheiros seleccionados sem separador de pasta final

en: Copy Full Path of selected file(s)
pt: Copiar caminho completo dos ficheiros seleccionados

en: Copy to same panel
pt: Copiar para o mesmo painel

en: &Copy
pt: &Copiar

en: Sho&w Occupied Space
pt: Mostrar espaço oc&upado

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: Show Command Parameters
pt: Mostrar parâmetros de comando

[ctx: TFRMMAIN.ACTDELETE.CAPTION]
en: Delete
pt: Eliminar

en: For all searches, cancel, close and free memory
pt: Para todas as procuras, cancelar, fechar e libertar memória

[ctx: TFRMMAIN.ACTDIRHISTORY.CAPTION]
en: Directory history
pt: Histórico da pasta

en: Directory &Hotlist
pt: &Lista da pasta

en: Select any command and execute it
pt: Seleccione qualquer comando e execute-o

[ctx: tfrmmain.actedit.caption]
en: Edit
pt: Editar

en: Edit Co&mment...
pt: Editar co&mentário...

en: Edit new file
pt: Editar novo ficheiro

en: Edit path field above file list
pt: Editar campo de caminho acima da lista de ficheiros

en: Swap &Panels
pt: Trocar &painéis

en: Execute Script
pt: Executar script

[ctx: TFRMMAIN.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
pt: &Sair

en: &Extract Files...
pt: &Extrair ficheiros...

en: Configuration of File &Associations
pt: &Associações de ficheiros...

en: Com&bine Files...
pt: Com&binar ficheiros...

en: Show &File Properties
pt: Mostrar propriedades de &ficheiro

[ctx: TFRMMAIN.ACTFILESPLITER.CAPTION]
en: Spl&it File...
pt: D&ividir ficheiro

en: &Flat view
pt: Vista &plana

en: Focus command line
pt: Foco na linha de comandos

en: Swap focus
pt: Trocar foco

en: Switch between left and right file list
pt: Trocar entre a lista esquerda e direita

en: Place cursor on first file in list
pt: Colocar cursor no primeiro ficheiro da lista

en: Place cursor on last file in list
pt: Colocar cursor no último ficheiro da lista

[ctx: TFRMMAIN.ACTHARDLINK.CAPTION]
en: Create &Hard Link...
pt: Criar li&gação física

en: &Contents
pt: &Conteúdo

en: &Horizontal Panels Mode
pt: Modo Painéis &horizontais

en: &Keyboard
pt: &Teclado

en: Brief view on left panel
pt: Vista breve no painel esquerdo

en: Columns view on left panel
pt: Vista de colunas no painel esquedo

en: Left &= Right
pt: Esquerdo &= Direito

en: &Flat view on left panel
pt: Vista &plana no painel esquerdo

en: Open left drive list
pt: Abrir lista esquerda de unidades

en: Re&verse order on left panel
pt: Orden in&versa no painel esquerdo

en: Sort left panel by &Attributes
pt: Ordenar painel esquerdo por &atributos

en: Sort left panel by &Date
pt: Ordenar painel esquerdo por &data

en: Sort left panel by &Extension
pt: Ordenar painel esquerdo por &extensão

en: Sort left panel by &Name
pt: Ordenar painel esquerdo por &nome

en: Sort left panel by &Size
pt: Ordenar painel esquerdo por &tamanho

en: Thumbnails view on left panel
pt: Vista de miniaturas no painel esquerdo

en: Load tabs from Favorite Tabs
pt: Carregar separadores dos favoritos

en: Load Selection from Clip&board
pt: Carregar selecção da área de transferência

en: &Load Selection from File...
pt: Carregar se&lecção de ficheiro...

en: &Load Tabs from File
pt: Carregar &separadores de ficheiro

en: Create &Directory
pt: Criar &pasta

en: Select All with the Same E&xtension
pt: Seleccionar todos com a mesma e&xtensão

en: Select all files with same name
pt: Seleccionar todos com o mesmo nome

en: Select all files with same name and extension
pt: Seleccionar todos com o mesmo nome e extensão

en: Select all in same path
pt: Seleccionar todos no mesmo caminho

en: &Invert Selection
pt: &Inverter selecção

en: &Select All
pt: &Seleccionar tudo

en: Unselect a Gro&up...
pt: Remover selecção de grupo...

en: Select a &Group...
pt: Seleccionar &grupo

en: &Unselect All
pt: Rem&over todas as selecções

en: Minimize window
pt: Minimizar janela

en: Multi-&Rename Tool
pt: Ferramenta Multi-renomear

en: Network &Connect...
pt: Li&gar a rede...

en: Network &Disconnect
pt: &Desligar de rede

en: Network &Quick Connect...
pt: Ligação &rápida a rede...

en: &New Tab
pt: &Novo separador

en: Load the Next Favorite Tabs in the list
pt: Carregar os favoritos seguintes na lista

en: Switch to Nex&t Tab
pt: Mudar para o separador seguin&te

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPEN.CAPTION]
en: Open
pt: Abrir

en: Try open archive
pt: Tentar abrir arquivo

en: Open bar file
pt: Abrir ficheiro barra

en: Open &Folder in a New Tab
pt: Abrir &pasta em novo separador

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPENVIRTUALFILESYSTEMLIST.CAPTION]
en: Open &VFS List
pt: Abrir lista do S&VF

en: Operations &Viewer
pt: &Visualizador de operações

en: &Options...
pt: &Opções...

en: &Pack Files...
pt: &Comprimir ficheiros

en: Set splitter position
pt: Definir posição do divisor

en: &Paste
pt: Co&lar

en: Load the Previous Favorite Tabs in the list
pt: Carregar os favoritos anteriores na lista

en: Switch to &Previous Tab
pt: Mudar para o se&parador anterior

en: Quick filter
pt: Filtro rápido

[ctx: TFRMMAIN.ACTQUICKSEARCH.CAPTION]
en: Quick search
pt: Procura rápida

en: &Quick View Panel
pt: Painel &Vista rápida

en: &Refresh
pt: &Actualizar

en: Reload the last Favorite Tabs loaded
pt: Recarregar os últimos favoritos carregados

[ctx: tfrmmain.actrename.caption]
en: Move
pt: Mover

en: Move/Rename files without asking for confirmation
pt: Mover/Renomear ficheiros sem pedir confirmação

[ctx: TFRMMAIN.ACTRENAMEONLY.CAPTION]
en: Rename
pt: Renomear

en: &Rename Tab
pt: &Renomear separador

en: Resave on the last Favorite Tabs loaded
pt: Regravar os últimos favoritos carregados

en: &Restore Selection
pt: &Restaurar selecção

en: Re&verse Order
pt: Ordem in&versa

en: Brief view on right panel
pt: Vista breve no painel direito

en: Columns view on right panel
pt: Vista de colunas no painel direito

en: Right &= Left
pt: Direito &= Esquerdo

en: &Flat view on right panel
pt: Vista &plana no painel direito

en: Open right drive list
pt: Abrir lista direita de unidades

en: Re&verse order on right panel
pt: Ordem in&versa no painel direito

en: Sort right panel by &Attributes
pt: Ordenar painel direito por &atributos

en: Sort right panel by &Date
pt: Ordenar painel direito por &data

en: Sort right panel by &Extension
pt: Ordenar painel direito por &extensão

en: Sort right panel by &Name
pt: Ordenar painel direito por &nome

en: Sort right panel by &Size
pt: Ordenar painel direito por &tamanho

en: Thumbnails view on right panel
pt: Vista de miniaturas no painel direito

en: Run &Terminal
pt: Executar &terminal

en: Save current tabs to a New Favorite Tabs
pt: Gravar separadores actuais como novos favoritos

en: Sa&ve Selection
pt: Gra&var selecção

en: Save S&election to File...
pt: Gravar s&elecção para ficheiro...

en: &Save Tabs to File
pt: Gravar &separadores em ficheiro

en: &Search...
pt: &Procurar...

en: All tabs Locked with Dir Opened in New Tabs
pt: Todos os separadores bloqueados com pasta aberta em novos separadores

en: Set all tabs to Normal
pt: Definir todos os separadores como Normal

en: Set all tabs to Locked
pt: Definir todos os separadores como Bloqueado

en: All tabs Locked with Dir Changes Allowed
pt: Todos os separadores bloqueados com alterações a pasta permitidas

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change &Attributes...
pt: Alterar &atributos

en: Locked with Directories Opened in New &Tabs
pt: Bloqueado com pastas aber&tas em novos separadores

en: &Locked
pt: B&loqueado

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETTABOPTIONPATHRESETS.CAPTION]
en: Locked with &Directory Changes Allowed
pt: Bloqueado com alterações de pastas permiti&das

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHELLEXECUTE.CAPTION]
en: Open
pt: Abrir

en: Open using system associations
pt: Abrir usando associações do sistema

en: Show button menu
pt: Mostrar menu de botões

en: Show command line history
pt: Mostrar histórico da linha de comandos

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHOWSYSFILES.CAPTION]
en: Show &Hidden/System Files
pt: Mostrar fic&heiros ocultos/de sistema

en: Sort by &Attributes
pt: Ordenar por &atributos

en: Sort by &Date
pt: Ordenar por &data

en: Sort by &Extension
pt: Ordenar por &extensão

en: Sort by &Name
pt: Ordenar por &nome

en: Sort by &Size
pt: Ordenar por &tamanho

en: Open drive list
pt: Abrir lista de unidades

en: Enable/disable ignore list file to not show file names
pt: Activar/Desactivar exibição de nomes na lista de ignorados

[ctx: TFRMMAIN.ACTSYMLINK.CAPTION]
en: Create Symbolic &Link...
pt: Criar &ligação simbólica...

en: Syn&chronize dirs...
pt: Sincronizar pastas...

en: Target &= Source
pt: Destino &= Origem

en: &Test Archive(s)
pt: Arquivo(s) de &teste

[ctx: tfrmmain.actthumbnailsview.caption]
en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Thumbnails View
pt: Vista Miniaturas

en: Toggle fullscreen mode console
pt: Alternar modo de ecrã completo

en: Transfer dir under cursor to left window
pt: Transferir a pasta sob o cursor para a janela esquerda

en: Transfer dir under cursor to right window
pt: Transferir a pasta sob o cursor para a janela direita

en: &Tree View Panel
pt: Vis&ta em árvore

en: Sort according to parameters
pt: Ordenar de acordo com os parâmetros

en: Unselect All with the Same Ex&tension
pt: De-seleccionar todos com a mesma ex&tensão

en: Unselect all files with same name
pt: De-seleccionar todos com o mesmo nome

en: Unselect all files with same name and extension
pt: De-seleccionar todos com o mesmo nome e extensão

en: Unselect all in same path
pt: De-seleccionar todos no mesmo caminho

[ctx: tfrmmain.actview.caption]
en: View
pt: Ver

en: Show history of visited paths for active view
pt: Mostrar histórico de caminhos visitados na vista activa

en: Go to next entry in history
pt: Ir para a entrada seguinte no histórico

en: Go to previous entry in history
pt: Ir para a entrada anterior no histórico

en: View log file
pt: Ver diário

en: View current search instances
pt: Ver instâncias actuais de procura

en: &Visit Double Commander Website
pt: &Visitar a página web do Double Commander

en: Wipe
pt: Limpar

en: Work with Directory Hotlist and parameters
pt: Trabalhar com a lista de pastas e parâmetros

[ctx: tfrmmain.btnf10.caption]
en: Exit
pt: Sair

[ctx: tfrmmain.btnf7.caption]
en: Directory
pt: Pasta

[ctx: TFRMMAIN.BTNF8.CAPTION]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTDIRECTORYHOTLIST.HINT]
en: Directory Hotlist
pt: Lista de pastas

en: Show current directory of the right panel in the left panel
pt: Mostrar a pasta actual do painel direito no painel esquerdo

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTHOME.HINT]
en: Go to home directory
pt: Ir para a pasta home

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTROOT.HINT]
en: Go to root directory
pt: Ir para a pasta raiz

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTUP.HINT]
en: Go to parent directory
pt: Ir para a pasta-mãe

[ctx: tfrmmain.btnrightdirectoryhotlist.hint]
en: Directory Hotlist
pt: Lista de pastas

en: Show current directory of the left panel in the right panel
pt: Mostrar a pasta actual do painel esquerdo no painel direito

[ctx: TFRMMAIN.LBLCOMMANDPATH.CAPTION]
en: Path
pt: Caminho

[ctx: TFRMMAIN.MICANCEL.CAPTION]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Copy...
pt: Copiar...

[ctx: TFRMMAIN.MIHARDLINK.CAPTION]
en: Create link...
pt: Criar ligação...

[ctx: tfrmmain.milogclear.caption]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: TFRMMAIN.MILOGCOPY.CAPTION]
en: Copy
pt: Copiar

en: Hide
pt: Ocultar

[ctx: TFRMMAIN.MILOGSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Move...
pt: Mover...

[ctx: TFRMMAIN.MISYMLINK.CAPTION]
en: Create symlink...
pt: Criar ligação simbólica...

en: Tab options
pt: Opções do separador

[ctx: TFRMMAIN.MITRAYICONEXIT.CAPTION]
en: E&xit
pt: &Sair

[ctx: tfrmmain.mitrayiconrestore.caption]
en: Restore
pt: Restaurar

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTART.CAPTION]
en: Start
pt: Iniciar

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTOP.CAPTION]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: &Commands
pt: &Comandos

en: C&onfiguration
pt: C&onfiguração

en: Favorites
pt: Favoritos

en: &Files
pt: &Ficheiros

[ctx: TFRMMAIN.MNUHELP.CAPTION]
en: &Help
pt: A&juda

en: &Mark
pt: &Marcar

[ctx: TFRMMAIN.MNUNETWORK.CAPTION]
en: Network
pt: Rede

en: &Show
pt: Mo&strar

[ctx: TFRMMAIN.MNUTABOPTIONS.CAPTION]
en: Tab &Options
pt: &Opções do separador

en: &Tabs
pt: &Separadores

[ctx: TFRMMAIN.TBCOPY.CAPTION]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: TFRMMAIN.TBCUT.CAPTION]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: TFRMMAIN.TBDELETE.CAPTION]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: TFRMMAIN.TBEDIT.CAPTION]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: TFRMMAIN.TBPASTE.CAPTION]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.btncancel.caption]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.btnok.caption]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.caption]
en: Select your internal command
pt: Seleccione o seu comando interno

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.cbcategorysortornot.text]
en: Legacy sorted
pt: Ordem de idade

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.cbcommandssortornot.text]
en: Legacy sorted
pt: Ordem de idade

en: Select all categories by default
pt: Escolher todas as categorias por predefinição

en: Selection:
pt: Selecção:

en: &Categories:
pt: &Categorias:

en: Command &name:
pt: &Nome do comando:

en: &Filter:
pt: &Filtro:

en: Hint:
pt: Dica:

en: Hotkey:
pt: Atalho:

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandcategory.caption]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhelp.caption]
en: Help
pt: Ajuda

en: Hint
pt: Dica

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhotkey.caption]
en: Hotkey
pt: Atalho

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
pt: &Adicionar

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnattrshelp.caption]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Define...
pt: &Definir...

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: tfrmmaskinputdlg.chkcasesensitive.caption]
en: Case sensitive
pt: Sensível a maiúsculas

en: Ignore accents and ligatures
pt: Ignorar acentos e ligações

en: Attri&butes:
pt: Atri&butos:

en: Input Mask:
pt: Máscara de entrada:

en: O&r select predefined selection type:
pt: Ou selecciona&r tipo predefinido:

en: Create new directory
pt: Criar nova pasta

en: &Input new directory name:
pt: &Insira o nome da nova pasta:

[ctx: TFRMMODVIEW.CAPTION]
en: New Size
pt: Novo tamanho

en: Height :
pt: Altura:

en: Quality of compress to Jpg
pt: Qualidade de compressão jpg

en: Width :
pt: Largura:

[ctx: tfrmmodview.teheight.text]
en: Height
pt: Altura

[ctx: TFRMMODVIEW.TEWIDTH.TEXT]
en: Width
pt: Largura

[ctx: tfrmmultirename.actanyextmask.caption]
en: Extension
pt: Extensão

[ctx: tfrmmultirename.actanynamemask.caption]
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmmultirename.actclearextmask.caption]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: tfrmmultirename.actclearnamemask.caption]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: tfrmmultirename.actclose.caption]
en: &Close
pt: Fe&char

en: Confi&guration
pt: Configuração

[ctx: tfrmmultirename.actctrextmask.caption]
en: Counter
pt: Contador

[ctx: tfrmmultirename.actctrnamemask.caption]
en: Counter
pt: Contador

[ctx: tfrmmultirename.actdateextmask.caption]
en: Date
pt: Data

[ctx: tfrmmultirename.actdatenamemask.caption]
en: Date
pt: Data

[ctx: tfrmmultirename.actdeletepreset.caption]
en: Delete
pt: Eliminar

en: Drop Down Presets List
pt: Lista de pré-definições

en: Edit Names...
pt: Editar nomes...

[ctx: tfrmmultirename.actextextmask.caption]
en: Extension
pt: Extensão

[ctx: tfrmmultirename.actextnamemask.caption]
en: Extension
pt: Extensão

[ctx: tfrmmultirename.actinvokeeditor.caption]
en: Edit&or
pt: &Editar

en: Load Names from File...
pt: Carregar nomes de ficheiro...

[ctx: tfrmmultirename.actnameextmask.caption]
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmmultirename.actnamenamemask.caption]
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmmultirename.actplgnextmask.caption]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: tfrmmultirename.actplgnnamemask.caption]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: tfrmmultirename.actrename.caption]
en: &Rename
pt: &Renomear

[ctx: tfrmmultirename.actrenamepreset.caption]
en: Rename
pt: Renomear

[ctx: tfrmmultirename.actresetall.caption]
en: Reset &All
pt: Repor tudo

[ctx: tfrmmultirename.actsavepreset.caption]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: tfrmmultirename.actsavepresetas.caption]
en: Save As...
pt: Gravar como...

en: Sort
pt: Ordenar

[ctx: tfrmmultirename.acttimeextmask.caption]
en: Time
pt: Hora

[ctx: tfrmmultirename.acttimenamemask.caption]
en: Time
pt: Hora

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CAPTION]
en: Multi-Rename Tool
pt: Multi-renomear

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CBREGEXP.CAPTION]
en: Regular e&xpressions
pt: E&xpressões regulares

en: &Use substitution
pt: &Usar substituição

[ctx: tfrmmultirename.gbcounter.caption]
en: Counter
pt: Contador

en: Find && Replace
pt: Localizar && substituir

en: Mask
pt: Máscara

en: Presets
pt: Predefinições

en: &Extension
pt: &Extensão

en: &Find...
pt: &Localizar

en: &Interval
pt: &Intervalo

en: File &Name
pt: &Nome de ficheiro

en: Re&place...
pt: Su&bstituir...

en: S&tart Number
pt: &Número inicial

[ctx: TFRMMULTIRENAME.LBWIDTH.CAPTION]
en: &Width
pt: &Largura

[ctx: tfrmmultirename.miactions.caption]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: tfrmmultirename.mieditor.caption]
en: Editor
pt: &Editar

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[0].TITLE.CAPTION]
en: Old File Name
pt: Nome antigo de ficheiro

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[1].TITLE.CAPTION]
en: New File Name
pt: Novo nome de ficheiro

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[2].TITLE.CAPTION]
en: File Path
pt: Caminho de ficheiro

en: Click OK when you have closed the editor to load the changed names!
pt: Clique Aceitar quando fechar o editor para carregar os nomes alterados!

en: Choose an application
pt: Escolha uma aplicação

en: Custom command
pt: Comando personalizado

en: Save association
pt: Gravar associação

en: Set selected application as default action
pt: Definir aplicação seleccionada como acção predefinida

en: File type to be opened: %s
pt: Tipo de ficheiro a abrir: %s

en: Multiple file names
pt: Múltiplos nomes de ficheiro

en: Multiple URIs
pt: Múltiplos URIs

en: Single file name
pt: Nome de ficheiro único

en: Single URI
pt: URI único

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNAPPLY.CAPTION]
en: &Apply
pt: &Aplicar

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: tfrmoptions.btnhelp.caption]
en: &Help
pt: Ajuda

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: TFRMOPTIONS.CAPTION]
en: Options
pt: Opções

en: Please select one of the subpages, this page does not contain any settings.
pt: Por favor seleccione uma das sub-páginas, esta página não contém definições.

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveradd.caption]
en: A&dd
pt: A&dicionar

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverapply.caption]
en: A&pply
pt: A&plicar

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivercopy.caption]
en: Cop&y
pt: Copiar

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdelete.caption]
en: Delete
pt: &Eliminar

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverother.caption]
en: Oth&er...
pt: Outro...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrelativer.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrename.caption]
en: &Rename
pt: &Renomear

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiveroptions.caption]
en: Options:
pt: Opções:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverparsingmode.caption]
en: Format parsing mode:
pt: Formatar modo de análise:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchiverenabled.caption]
en: E&nabled
pt: Ac&tivo

en: De&bug mode
pt: Modo Dep&uração

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchivermultiarcoutput.caption]
en: S&how console output
pt: Mostrar saída da co&nsola

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiveradd.caption]
en: Add&ing:
pt: A ad&icionar:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverarchiver.caption]
en: Arc&hiver:
pt: Ar&quivador:

en: De&lete:
pt: Eliminar:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverdescription.caption]
en: De&scription:
pt: De&scrição:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextension.caption]
en: E&xtension:
pt: E&xtensão:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextract.caption]
en: Ex&tract:
pt: Ex&trair:

en: Extract &without path:
pt: Extrair sem caminho:

en: ID Po&sition:
pt: Posição da ID:

en: &ID:
pt: ID:

en: ID See&k Range:
pt: Intervalo de procura de ID:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlist.caption]
en: &List:
pt: &Lista:

en: Archi&vers:
pt: Arquivadores:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistend.caption]
en: Listing &finish (optional):
pt: &Final da lista (opcional):

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistformat.caption]
en: Listing for&mat:
pt: For&mato da lista:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverliststart.caption]
en: Listin&g start (optional):
pt: Iní&cio da lista (opcional):

en: Password &query string:
pt: Cadeia de consulta da palavra passe:

en: Create self extractin&g archive:
pt: Criar arquivo de extracção automática:

en: Tes&t:
pt: Teste:

en: Auto Configure
pt: A&uto-configurar

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverexport.caption]
en: Export...
pt: Exportar...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverimport.caption]
en: Import...
pt: Importar...

[ctx: TFRMOPTIONSARCHIVERS.TBARCHIVERADDITIONAL.CAPTION]
en: Additional
pt: Adicional

[ctx: TFRMOPTIONSARCHIVERS.TBARCHIVERGENERAL.CAPTION]
en: General
pt: Geral

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHATTRIBUTESCHANGE.CAPTION]
en: When &size, date or attributes change
pt: Quando tamanho, data ou atributo&s mudem

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHEXCLUDEDIRS.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
pt: Para os seguintes caminhos e suas sub-&pastas:

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHFILENAMECHANGE.CAPTION]
en: When &files are created, deleted or renamed
pt: Quando &ficheiros sejam criados, eliminados ou renomeados

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHONLYFOREGROUND.CAPTION]
en: When application is in the &background
pt: Quando a aplicação está em 2º &plano

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHDISABLE.CAPTION]
en: Disable auto-refresh
pt: Desactivar actualização automática

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHENABLE.CAPTION]
en: Refresh file list
pt: Actualizar lista de ficheiros

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBALWAYSSHOWTRAYICON.CAPTION]
en: Al&ways show tray icon
pt: Mos&trar sempre ícone de tabuleiro

en: Automatically &hide unmounted devices
pt: &Ocultar automaticamente dispositivos não montados

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBMINIMIZETOTRAY.CAPTION]
en: Mo&ve icon to system tray when minimized
pt: Mo&ver ícone para o tabuleiro de sistema ao minimizar

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBONLYONCE.CAPTION]
en: A&llow only one copy of DC at a time
pt: &Permitir só uma instância do DC de cada vez

en: Here you can enter one or more drives or mount points, separated by ";".
pt: Aqui pode inserir um ou mais dispositivos ou pontos de montagem, separados por ";".

en: Drives &blacklist
pt: Lista &negra de dispositivos

en: Columns size
pt: Tamanho das colunas

en: Show file extensions
pt: Mostrar extensões de ficheiro

en: ali&gned (with Tab)
pt: Alin&hada (com Tab)

en: di&rectly after filename
pt: Após o nome de fichei&ro

en: Auto
pt: Automático

en: Fixed columns count
pt: Total de colunas fixas

en: Fixed columns width
pt: Largura fixa

en: Use &Gradient Indicator
pt: Usar indicador de &gradiente

en: In&dicator Back Color:
pt: Cor de fun&do:

en: &Indicator Fore Color:
pt: Cor de &1º plano:

en: Cut &text to column width
pt: Cortar &texto na largura da coluna

en: &Extend cell width if text is not fitting into column
pt: &Estender largura da célula se o texto não couber na coluna

en: &Horizontal lines
pt: Linhas &horizontais

en: &Vertical lines
pt: Linhas &verticais

en: A&uto fill columns
pt: Preencher automaticamente colunas

en: Show grid
pt: Mostrar grelha

en: Auto-size columns
pt: Tamanho de coluna automático

en: Auto si&ze column:
pt: Tamanho de c&oluna automático:

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGAPPLY.CAPTION]
en: A&pply
pt: A&plicar

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGEDIT.CAPTION]
en: &Edit
pt: &Editar

en: Co&mmand line history
pt: Histórico da linha de co&mandos

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.CBDIRHISTORY.CAPTION]
en: &Directory history
pt: Histórico de &pastas

en: &File mask history
pt: Histórico de máscaras de &ficheiros

en: Sa&ve configuration
pt: Gra&var configuração

en: Searc&h/Replace history
pt: &Histórico de Localizar/Substituir

[ctx: tfrmoptionsconfiguration.gbdirectories.caption]
en: Directories
pt: Pastas

en: Location of configuration files
pt: Localização dos ficheiros de configuração

en: Save on exit
pt: Gravar ao sair

en: Sort order of configuration order in left tree
pt: Ordem da configuração na árvore esquerda

en: Set on command line
pt: Definir na linha de comandos

en: Icon themes:
pt: Temas de ícones:

en: Thumbnails cache:
pt: Memória de miniaturas:

en: P&rogram directory (portable version)
pt: Pasta do p&rograma (versão portátil)

en: &User home directory
pt: Pasta home do &utilizador

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallallowovercolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallallowovercolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor2.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor2.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursorcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursorcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursortext.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursortext.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallforecolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallforecolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivecursorcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivecursorcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivemarkcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivemarkcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallmarkcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallmarkcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinactiveselcolor.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinactiveselcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinvertedselection.caption]
en: All
pt: Tudo

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinvertedselection.hint]
en: Apply modification to all columns
pt: Aplicar alteração a todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btndeleteconfigcolumns.caption]
en: &Delete
pt: &Eliminar

en: Go to set default
pt: Predefinições

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnnewconfig.caption]
en: New
pt: Novo

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous
pt: Anterior

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnrenameconfigcolumns.caption]
en: Rename
pt: Renomear

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetallowovercolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor2.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorborder.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursortext.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetfont.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetforecolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetframecursor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivecursorcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivemarkcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetmarkcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinactiveselcolor.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinvertedselection.hint]
en: Reset to default
pt: Repor predefinição

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveasconfigcolumns.caption]
en: Save as
pt: Gravar como

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveconfigcolumns.caption]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
pt: Permitir cor sobreposta

en: When clicking to change something, change for all columns
pt: Ao clicar para alterar algo, alterar em todas as colunas

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbconfigcolumns.text]
en: General
pt: Geral

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbcursorborder.caption]
en: Cursor border
pt: Contorno do cursor

en: Use Frame Cursor
pt: Usar cursor vazio

en: Use Inactive Selection Color
pt: Usar cor de selecção inactiva

en: Use Inverted Selection
pt: Usar selecção invertida

en: Use custom font and color for this view
pt: Usar letra e cor personalizadas nesta vista

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor.caption]
en: BackGround:
pt: Fundo:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor2.caption]
en: Background 2:
pt: Fundo 2:

en: [Current Column Name]
pt: [Nome actual de coluna]

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursorcolor.caption]
en: Cursor Color:
pt: Cor do cursor:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursortext.caption]
en: Cursor Text:
pt: Texto do cursor:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblfontname.caption]
en: Font:
pt: Letra:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblfontsize.caption]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblforecolor.caption]
en: Text Color:
pt: Cor do texto:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivecursorcolor.caption]
en: Inactive Cursor Color:
pt: Cor do cursor inactivo:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivemarkcolor.caption]
en: Inactive Mark Color:
pt: Cor de marca inactiva:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblmarkcolor.caption]
en: Mark Color:
pt: Cor de marca:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblpreviewtop.caption]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
pt: Abaixo está uma antevisão. Mova o cursor e seleccione ficheiros para ver imediatamente o aspecto das várias definições.

en: Settings for column:
pt: Definições da coluna:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.miaddcolumn.caption]
en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Position of frame panel after the comparison:
pt: Posição do painel após a comparação:

en: Add directory of the &active frame
pt: Adicionar pasta da moldura &activa

en: Add &directories of the active && inactive frames
pt: A&dicionar pastas das molduras activas && inactivas

en: Add directory I will bro&wse to
pt: Adicionar pasta para onde vou na&vegar

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddcopyofentry.caption]
en: Add a copy of the selected entry
pt: Adicionar uma cópia da entrada seleccionada

en: Add current &selected or active directories of active frame
pt: Adicionar &selecção actual ou pastas activas da moldura activa

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddseparator.caption]
en: Add a separator
pt: Adicionar um separador

en: Add a sub menu
pt: Adicionar um sub-menu

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddtypeddir.caption]
en: Add directory I will type
pt: Adicionar a pasta que vou digitar

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actcollapseall.caption]
en: Collapse all
pt: Colapsar tudo

en: Collapse item
pt: Colapsar item

en: Cut selection of entries
pt: Cortar selecção de entradas

en: Delete all!
pt: Eliminar tudo!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actdeleteselecteditem.caption]
en: Delete selected item
pt: Eliminar o item seleccionado

en: Delete sub-menu and all its elements
pt: Eliminar sub-menu e todos os seus elementos

en: Delete just sub-menu but keep elements
pt: Eliminar sub-menu mas manter os elementos

en: Expand item
pt: Expandir item

en: Focus tree window
pt: Focar janela da árvore

en: Goto first item
pt: Ir para o 1º item

en: Goto last item
pt: Ir para o último item

en: Go to next item
pt: Ir para o item seguinte

en: Go to previous item
pt: Ir para o item anterior

en: Insert directory of the &active frame
pt: Inserir pasta da moldura &activa

en: Insert &directories of the active && inactive frames
pt: Inserir pastas &das molduras activa && inactiva

en: Insert directory I will bro&wse to
pt: Inserir pasta para onde vou na&vegar

en: Insert a copy of the selected entry
pt: Inserir cópia da entrada seleccionada

en: Insert current &selected or active directories of active frame
pt: Inserir pastas &selecção actual ou pastas activas da moldura activa

en: Insert a separator
pt: Inserir um separador

en: Insert sub menu
pt: Inserir sub-menu

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actinserttypeddir.caption]
en: Insert directory I will type
pt: Inserir a pasta que vou digitar

en: Move to next
pt: Mover para seguinte

en: Move to previous
pt: Mover para anterior

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actopenallbranches.caption]
en: Open all branches
pt: Abrir todos os ramos

en: Paste what was cut
pt: Colar o que foi cortado

en: Search && replace in &path
pt: &Procurar && substituir no caminho

en: Search && replace in both path and target
pt: Procurar && substituir no caminho e no destino

en: Search && replace in &target path
pt: Procurar && substituir no caminho des&tino

en: Tweak path
pt: Afinar caminho

en: Tweak target path
pt: Afinar caminho destino

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnadd.caption]
en: A&dd...
pt: Adicionar...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnbackup.caption]
en: Bac&kup...
pt: Segurança...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btndelete.caption]
en: De&lete...
pt: Eliminar...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnexport.caption]
en: E&xport...
pt: Exportar...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnimport.caption]
en: Impo&rt...
pt: Importar...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btninsert.caption]
en: &Insert...
pt: Inserir...

en: &Miscellaneous...
pt: Diversos...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnrelativepath.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnrelativetarget.hint]
en: Some functions to select appropriate target
pt: Algumas funções para escolher o destino apropriado

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnsort.caption]
en: &Sort...
pt: Ordenar...

en: &When adding directory, add also target
pt: Ao adicionar a pasta, adicionar também o destino

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbfullexpandtree.caption]
en: Alwa&ys expand tree
pt: Expandir sempre a árvore

en: Show only &valid environment variables
pt: Mostrar só variáveis de ambiente válidas

en: In pop&up, show [path also]
pt: No balão, mostrar [o caminho]

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbsorthotdirpath.text]
en: Name, a-z
pt: Nome, a-z

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbsorthotdirtarget.text]
en: Name, a-z
pt: Nome, a-z

en: Directory Hotlist (reorder by drag && drop)
pt: Lista de pastas (ordenar com arrastar/largar)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.gbhotlistotheroptions.caption]
en: Other options
pt: Outras opções

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirname.editlabel.caption]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirpath.editlabel.caption]
en: Path:
pt: Caminho:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirtarget.editlabel.caption]
en: &Target:
pt: Destino:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current le&vel of item(s) selected only
pt: ...só nível actual de itens seleccionados

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.midetectifpathexist.caption]
en: Scan all &hotdir's path to validate the ones that actually exist
pt: Analisar todos os caminhos de pastas para validar os que realmente existem

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.midetectifpathtargetexist.caption]
en: &Scan all hotdir's path && target to validate the ones that actually exist
pt: Analisar todos os caminhos e destinos de pastas para validar os que realmente existem

en: to a Directory &Hotlist file (.hotlist)
pt: para um ficheiro de lista de pastas (.hotlist)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommanderk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&keep existing)
pt: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommandernk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&erase existing)
pt: num "wincmd.ini" de TC (eliminar existente)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo1.caption]
en: Go to &configure TC related info
pt: Ir para a informação de configuração TC

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo2.caption]
en: Go to &configure TC related info
pt: Ir para a informação de configuração TC

en: HotDirTestMenu
pt: Menu de teste HotDir

en: from a Directory &Hotlist file (.hotlist)
pt: de um ficheiro de lista de pastas (.hotlist)

en: from "&wincmd.ini" of TC
pt: de "wincmd.ini" de TC

en: &Navigate...
pt: &Navegar...

en: &Restore a backup of Directory Hotlist
pt: Restaurar uma segurança de uma lista de pastas

en: &Save a backup of current Directory Hotlist
pt: Gravar uma segurança da actual lista de pastas

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misearchandreplace.caption]
en: Search and &replace...
pt: Localizar e substituir...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to &Z!
pt: ...tudo, de A a Z!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglegroup.caption]
en: ...single &group of item(s) only
pt: ... só um único grupo de itens!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...&content of submenu(s) selected, no sublevel
pt: ...conteúdo do sub-menu seleccionado, sem sub-níveis

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and &all sublevels
pt: ...conteúdo do sub-menu seleccionado, com sub-níveis

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.mitestresultinghotlistmenu.caption]
en: Test resultin&g menu
pt: Testar menu resultante

en: Tweak &path
pt: Afinar camin&ho

en: Tweak &target path
pt: Afinar caminho des&tino

en: Addition from main panel
pt: Adição do painel principal:

en: From all the supported formats, ask which one to use every time
pt: Entre todos os formatos suportados, perguntar sempre qual usar

en: When saving Unicode text, save it in UTF8 format (will be UTF16 otherwise)
pt: Ao gravar texto Unicode, gravar em formato UTF8 (senão grava em formato UTF16)

en: When dropping text, generate filename automatically (otherwise will prompt the user)
pt: Ao largar texto, gerar nome de ficheiro automaticamente (senão pede ao utilizador)

en: &Show confirmation dialog after drop
pt: Mo&strar diálogo de confirmação após largar

en: When drag && dropping text into panels:
pt: Ao arrastar e largar texto nos painéis:

en: Place the most desired format on top of list (use dag && drop):
pt: Pôr o formato mais desejado no topo da lista (usar arrastar/largar):

en: (if the most desired is not present, we'll take second one and so on)
pt: (se o mais desejado não existir, será usado o segundo e assim por diante)

en: (will not work with some source application, so try to uncheck if problem)
pt: (não funcionará com algumas aplicações fonte, tente desmarcar se tiver problemas)

en: Show &file system
pt: Mostrar sistema de &ficheiros

en: Show fr&ee space
pt: Mostrar &espaço livre

en: Show &label
pt: Mostrar rótu&lo

en: Drives list
pt: Lista de unidades

en: Allows to indent the caret, when new line is created with <Enter>, with the same amount of leading white space as the preceding line
pt: Permite avançar o cursor quando a nova linha é criada com <Enter>, com o mesmo espaço precedente que a linha anterior

en: Caret past end of line
pt: Cursor após o fim da linha

en: Allows caret to go into empty space beyond end-of-line position
pt: Permite ao cursor ir para espaços vazios além da posição de fim-de-linha

en: Show special characters
pt: Mostrar caracteres especiais

en: Internal editor options
pt: Opções internas do editor

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.backgroundlabel.caption]
en: Bac&kground
pt: F&undo

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BACKGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Bac&kground
pt: F&undo

en: Reset
pt: Repor

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.btnsavemask.hint]
en: Save
pt: Gravar

en: Element Attributes
pt: Atributos de elemento

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.foregroundlabel.caption]
en: Fo&reground
pt: 1º p&lano

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.FOREGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Fo&reground
pt: 1º p&lano

en: &Text-mark
pt: Marca de &texto

en: Use (and edit) &global scheme settings
pt: Usar (e editar) definições de esquema &globais

en: Use &local scheme settings
pt: Usar definições de esquema &locais

en: &Bold
pt: &Negrito

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
pt: In&verter

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
pt: Desl&igar

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOON.CAPTION]
en: O&n
pt: Li&gar

en: &Italic
pt: &Itálico

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
pt: In&verter

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
pt: Desl&igar

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOON.CAPTION]
en: O&n
pt: Li&gar

en: &Strike Out
pt: &Rasurado

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
pt: In&verter

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
pt: Desl&igar

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOON.CAPTION]
en: O&n
pt: Li&gar

en: &Underline
pt: &Sublinhado

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioinvert.caption]
en: In&vert
pt: In&verter

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradiooff.caption]
en: O&ff
pt: Desl&igar

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioon.caption]
en: O&n
pt: Li&gar

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnadd.caption]
en: Add...
pt: Adicionar...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btndelete.caption]
en: Delete...
pt: Eliminar...

en: Import/Export
pt: Importar/Exportar

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btninsert.caption]
en: Insert...
pt: Inserir...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnrename.caption]
en: Rename
pt: Renomear

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnsort.caption]
en: Sort...
pt: Ordenar...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbexistingtabstokeep.text]
en: None
pt: Nada

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbfullexpandtree.caption]
en: Always expand tree
pt: Expandir sempre a árvore

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbsavedirhistory.text]
en: No
pt: Não

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelleftsavedtabs.text]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelrightsavedtabs.text]
en: Right
pt: Direita

en: Favorite Tabs list (reorder by drag && drop)
pt: Lista de separadores favoritos (ordenar com arrastar/largar)

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.gbfavoritetabsotheroptions.caption]
en: Other options
pt: Outras opções

en: What to restore where for the selected entry:
pt: O que restaurar onde na entrada seleccionada:

en: Existing tabs to keep:
pt: Separadores existentes a manter:

en: Save dir history:
pt: Gravar histórico da pasta:

en: Tabs saved on left to be restored to:
pt: Separadores gravados à esquerda a restaurar:

en: Tabs saved on right to be restored to:
pt: Separadores gravados à direita a restaurar:

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddseparator.caption]
en: a separator
pt: um separador

en: Add separator
pt: Adicionar separador

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddsubmenu2.caption]
en: Add sub-menu
pt: Adicionar sub-menu

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micollapseall.caption]
en: Collapse all
pt: Colapsar tudo

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current level of item(s) selected only
pt: ...só o nível actual de itens seleccionado

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micutselection.caption]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteallfavoritetabs.caption]
en: delete all!
pt: eliminar tudo!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletecompletesubmenu.caption]
en: sub-menu and all its elements
pt: sub-menu e todos os elementos

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletejustsubmenu.caption]
en: just sub-menu but keep elements
pt: só sub-menu, manter elementos

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry.caption]
en: selected item
pt: item seleccionado

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry2.caption]
en: Delete selected item
pt: Eliminar o item seleccionado

en: Export selection to legacy .tab file(s)
pt: Exportar selecção para ficheiro(s) .tab

en: FavoriteTabsTestMenu
pt: Menu de tese de favoritos

en: Import legacy .tab file(s) according to default setting
pt: Importar ficheiro(s) .tab de acordo com a predefinição

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miimportlegacytabfilesatpos.caption]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
pt: Importar ficheiro(s) .tab na posição seleccionada

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miimportlegacytabfilesatpos1.caption]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
pt: Importar ficheiro(s) .tab na posição seleccionada

en: Import legacy .tab file(s) at selected position in a sub menu
pt: Importar ficheiro(s) .tab na posição seleccionada num sub-menu

en: Insert separator
pt: Inserir separador

en: Insert sub-menu
pt: Inserir sub-menu

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miopenallbranches.caption]
en: Open all branches
pt: Abrir todos os ramos

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mipasteselection.caption]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mirename.caption]
en: Rename
pt: Renomear

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to Z!
pt: ...tudo, de A a Z!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup.caption]
en: ...single group of item(s) only
pt: ... só um único grupo de itens!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup2.caption]
en: Sort single group of item(s) only
pt: Ordenar só grupo único de itens

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...content of submenu(s) selected, no sublevel
pt: ...conteúdo do sub-menu seleccionado, sem sub-níveis

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and all sublevels
pt: ...conteúdo do sub-menu seleccionado, com sub-níveis

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mitestresultingfavoritetabsmenu.caption]
en: Test resulting menu
pt: Testar menu resultante

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddact.caption]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddext.caption]
en: Add
pt: &Adicionar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddnewtype.caption]
en: A&dd
pt: A&dicionar

en: C&lone
pt: Clonar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btncommands.hint]
en: Select your internal command
pt: Seleccione o seu comando interno

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btndownact.caption]
en: Do&wn
pt: A&baixo

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btneditext.caption]
en: Edi&t
pt: Editar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btninsertact.caption]
en: Insert
pt: Inserir

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btninsertext.caption]
en: &Insert
pt: Inserir

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnparametershelper.hint]
en: Variable reminder helper
pt: Ajudante de lembrete de variáveis

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrelativecommand.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremoveact.caption]
en: Remo&ve
pt: Remo&ver

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremoveext.caption]
en: Re&move
pt: Re&mover

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremovetype.caption]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrenametype.caption]
en: R&ename
pt: R&enomear

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathpathhelper.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathvarhelper.hint]
en: Variable reminder helper
pt: Ajudante de lembrete de variáveis

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnupact.caption]
en: &Up
pt: A&cima

en: Starting path of the command. Never quote this string.
pt: Caminho inicial do comando. Não usar aspas nesta cadeia.

en: Name of the action. It is never passed to the system, it's just a mnemonic name chosen by you, for you
pt: Nome da acção. Nunca é passado ao sistema, é só uma mnemónica escolhida por si e para si

en: Parameter to pass to the command. Long filename with spaces should be quoted (manually entering).
pt: Parâmetro a passar ao comando. Usar aspas em nomes de ficheiro longos e com espaços (inseridos manualmente).

en: Command to execute. Never quote this string.
pt: Comando a executar. Nunca pôr entre aspas.

en: Action description
pt: Descrição da acção:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbactions.caption]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbexts.caption]
en: Extensions
pt: Extensões

en: Can be sorted by drag & drop
pt: Pode ordenar com arrastar/largar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbfiletypes.caption]
en: File types
pt: Tipos de ficheiro

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbicon.caption]
en: Icon
pt: Ícone

en: Actions may be sorted by drag & drop
pt: Pode ordenar acções com arrastar/largar

en: Extensions may be sorted by drag & drop
pt: Pode ordenar extensões com arrastar/largar

en: File types may be sorted by drag & drop
pt: Pode ordenar tipos de ficheiro com arrastar/largar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblaction.caption]
en: Action &name:
pt: Nome:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblcommand.caption]
en: Command:
pt: &Comando

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblexternalparameters.caption]
en: Parameter&s:
pt: Parâmetro&s:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
pt: Camin&ho inicial:

en: Custom with...
pt: Personalizado com...

en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miedit.caption]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.mieditor.caption]
en: Open in Editor
pt: Abrir no editor

en: Edit with...
pt: Editar com...

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.migetoutputfromcommand.caption]
en: Get output from command
pt: Obter saída do comando

en: Open in Internal Editor
pt: Abrir no editor interno

en: Open in Internal Viewer
pt: Abrir no visualizador interno

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miopen.caption]
en: Open
pt: Abrir

en: Open with...
pt: Abrir com...

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.mishell.caption]
en: Run in terminal
pt: Executar no terminal

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miview.caption]
en: View
pt: Ver

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miviewer.caption]
en: Open in Viewer
pt: Abrir no visualizador

en: View with...
pt: Ver com...

en: Click me to change icon!
pt: Clique para alterar o ícone!

en: Apply current settings to all current configured filenames and paths
pt: Aplicar as definições actuais a todos os ficheiros e caminhos configurados

en: Default context actions (View/Edit)
pt: Acções contextuais pré-definidas (Ver/Editar)

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbexecuteviashell.caption]
en: Execute via shell
pt: Executar numa shell

en: Extended context menu
pt: Menu contextual estendido

en: File association configuration
pt: Configuração de associações de ficheiros

en: Offer to add selection to file association when not included already
pt: Sugerir a adição da associação do ficheiro quando ainda não estiver incluída

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cboffertoaddtofileassociations.hint]
en: When accessing file association, offer to add current selected file if not already included in a configured file type
pt: Ao aceder a associações de ficheiros, sugerir a adição do ficheiro actual se ainda não estiver incluído num tipo configurado

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalclose.caption]
en: Execute via terminal and close
pt: Executar no terminal e fechar

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalstayopen.caption]
en: Execute via terminal and stay open
pt: Executar no terminal e manter aberto

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassoccommand.caption]
en: Commands
pt: Comandos

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassocicons.caption]
en: Icons
pt: Ícones

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassocstartpath.caption]
en: Starting paths
pt: Caminhos iniciais

en: Extended options items:
pt: Itens de opções estendidas:

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.gbtoolbaroptionsextra.caption]
en: Paths
pt: Caminhos

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lbfileassocfilenamestyle.caption]
en: Way to set paths when adding elements for icons, commands and starting paths:
pt: Como definir caminhos ao adicionar elementos para ícones, comandos e caminhos iniciais:

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lblapplysettingsfor.caption]
en: Do this for files and path for:
pt: Fazer isto para ficheiros e caminho para:

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
pt: Caminho para relativizar:

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.bvlconfirmations.caption]
en: Show confirmation window for:
pt: Mostrar diálogo de confirmação para:

en: Cop&y operation
pt: Operação Cop&iar

en: &Delete operation
pt: Operação &Eliminar

en: Dele&te to recycle bin (Shift key reverses this setting)
pt: Eliminar para a reciclagem (
    Shift rever&te esta definição)

en: D&elete to trash operation
pt: Operação &Eliminar para o lixo

[ctx: TFRMOPTIONSFILEOPERATIONS.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: D&rop readonly flag
pt: La&rgar marca Só de leitura

en: &Move operation
pt: Operação &Mover

en: &Process comments with files/folders
pt: &Comentários do processo com ficheiros/pastas

en: Select &file name without extension when renaming
pt: Seleccionar nome de &ficheiro sem extensão ao renomear

en: Sho&w tab select panel in copy/move dialog
pt: Mos&trar painel de selecção de separador no diálogo Copiar/Mover

en: S&kip file operations errors and write them to log window
pt: Saltar erros de &operações de ficheiros e escrevê-los no diário

en: Test archive operation
pt: Operação Testar arquivo

en: Verify checksum operation
pt: Operação Verificar  checksum

en: Executing operations
pt: A executar as operações

en: User interface
pt: Ambiente do utilizador

en: &Buffer size for file operations (in KB):
pt: Tamanho do &buffer para operações de ficheiros (em KB):

en: Buffer size for &hash calculation (in KB):
pt: Tamanho do buffer para cálculo de &hash (em KB):

en: Show operations progress &initially in
pt: Mostrar progresso da operação &inicialmente em

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.lbltypeofduplicatedrename.caption]
en: Duplicated name auto-rename style:
pt: Estilo de renomeação automática de duplicados:

en: &Number of wipe passes:
pt: &Número de passagens de limpeza:

en: Reset to DC default
pt: Repor predefinição do DC

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
pt: Permitir cor sobreposta

en: Use &Frame Cursor
pt: Usar &cursor vazio

en: Use Inactive Sel Color
pt: Usar cor de selecção inactiva

en: U&se Inverted Selection
pt: U&sar selecção invertida

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cbusecursorborder.caption]
en: Cursor border
pt: Contorno do cursor

en: Bac&kground:
pt: F&undo:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLBACKGROUNDCOLOR2.CAPTION]
en: Backg&round 2:
pt: Fu&ndo 2:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORCOLOR.CAPTION]
en: C&ursor Color:
pt: Cor do c&ursor:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORTEXT.CAPTION]
en: Cursor Te&xt:
pt: Te&xto do cursor:

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.lblinactivecursorcolor.caption]
en: Inactive Cursor Color:
pt: Cor do cursor inactivo:

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.lblinactivemarkcolor.caption]
en: Inactive Mark Color:
pt: Cor de marca inactiva:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLMARKCOLOR.CAPTION]
en: &Mark Color:
pt: Cor da &marca:

en: Below is a preview. You may move cursor, select file and get immediately an actual look and feel of the various settings.
pt: Abaixo está uma antevisão. Pode mover o cursor, seleccionar ficheiros e ver imediatamente o aspecto das várias definições.

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLTEXTCOLOR.CAPTION]
en: T&ext Color:
pt: Cor do t&exto

en: When launching file search, clear file mask filter
pt: Ao lançar uma procura de ficheiros, limpar o filtro de máscaras

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.cbpartialnamesearch.caption]
en: &Search for part of file name
pt: &Procurar parte do nome do ficheiro

en: Show menu bar in "Find files"
pt: Mostrar barra de menu no "Localizar ficheiros"

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.dbtextsearch.caption]
en: Text search in files
pt: Procurar texto em ficheiros

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.gbfilesearch.caption]
en: File search
pt: Procurar ficheiro

en: Current filters with "New search" button:
pt: Filtros actuais com botão "Nova procura":

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.lblsearchdefaulttemplate.caption]
en: Default search template:
pt: Modelo de procura predefinido:

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.rbusemmapinsearch.caption]
en: Use memory mapping for search te&xt in files
pt: Usar mapa de memória para procurar te&xto em ficheiros

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.rbusestreaminsearch.caption]
en: &Use stream for search text in files
pt: &Usar corrente para procurar texto em ficheiros

[ctx: tfrmoptionsfilesviews.btndefault.caption]
en: De&fault
pt: Prede&finição

en: Formatting
pt: Formatação

en: Personalized abbreviations to use:
pt: Abreviaturas personalizadas a usar:

en: Sorting
pt: Ordem

en: Case s&ensitivity:
pt: S&ensibilidade a maiúsculas:

en: Incorrect format
pt: Formato incorrecto

en: &Date and time format:
pt: Formato de &data e hora:

en: File si&ze format:
pt: Formato do ta&manho de ficheiro:

en: &Footer format:
pt: &Formato do rodapé:

en: &Header format:
pt: Formato do cabeçal&ho:

en: &Insert new files:
pt: &Inserir novos ficheiros:

en: O&peration size format:
pt: Formato do tamanho da o&peração:

en: So&rting directories:
pt: A o&rdenar pastas:

en: &Sort method:
pt: Método de &ordenação

en: &Move updated files:
pt: &Mover ficheiros actualizados:

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnaddattribute.caption]
en: &Add
pt: &Adicionar

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnattrshelp.caption]
en: &Help
pt: A&juda

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdblclicktoparent.caption]
en: Enable changing to &parent folder when double-clicking on empty part of file view
pt: Permitir alterar para &pasta-mãe com duplo clique em área vazia da vista de ficheiro

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdelayloadingtabs.caption]
en: Do&n't load file list until a tab is activated
pt: &Não carregar lista de ficheiros até um separador estar activo

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdirbrackets.caption]
en: S&how square brackets around directories
pt: Mostrar pastas entre parênteses rectos

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbhighlightupdatedfiles.caption]
en: Hi&ghlight new and updated files
pt: Rea&lçar ficheiros novos e actualizados

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbinplacerename.caption]
en: Enable inplace &renaming when clicking twice on a name
pt: Permitir &renomear no local com duplo clique num nome

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cblistfilesinthread.caption]
en: Load &file list in separate thread
pt: Carregar lista de &ficheiros em linha separada

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbloadiconsseparately.caption]
en: Load icons af&ter file list
pt: Carregar ícones depois da lis&ta de ficheiros

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbshowsystemfiles.caption]
en: Show s&ystem and hidden files
pt: Mostrar ficheiros ocultos e de s&istema

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbspacemovesdown.caption]
en: &When selecting files with <SPACEBAR>, move down to next file (as with <INSERT>)
pt: Ao seleccionar ficheiros com a <BARRA DE ESPAÇO>, mover para o próximo ficheiro (tal como com <INSERT>)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.chkmarkmaskfilterwindows.caption]
en: Windows style filter when marking files ("*.*" also select files without extension, etc.)
pt: Filtro estilo Windows ao marcar ficheiros ("*.*" também selecciona ficheiros sem extensão, etc.)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.chkmarkmaskshowattribute.caption]
en: Use an independent attribute filter in mask input dialog each time
pt: Usar filtro de atributo independente no diálogo de entrada da máscara

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.gbmarking.caption]
en: Marking/Unmarking entries
pt: Marcar/Desmarcar entradas

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.lbattributemask.caption]
en: Default attribute mask value to use:
pt: Valor predefinido de máscara de atributo:

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNADDCATEGORY.CAPTION]
en: A&dd
pt: A&dicionar

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNAPPLYCATEGORY.CAPTION]
en: A&pply
pt: A&plicar

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNDELETECATEGORY.CAPTION]
en: D&elete
pt: &Eliminar

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
pt: Modelo...

en: File types colors (sort by drag&&drop)
pt: Cores de tipos de ficheiros (ordenar com arrastar && largar)

en: Category a&ttributes:
pt: A&tributos de categoria:

en: Category co&lor:
pt: Cor de cate&goria

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
pt: &Máscara de categoria:

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYNAME.CAPTION]
en: Category &name:
pt: &Nome de categoria:

[ctx: tfrmoptionsfonts.hint]
en: Fonts
pt: Letras

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actaddhotkey.caption]
en: Add &hotkey
pt: Adicionar atal&ho

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actcopy.caption]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdelete.caption]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdeletehotkey.caption]
en: &Delete hotkey
pt: &Eliminar atalho

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actedithotkey.caption]
en: &Edit hotkey
pt: &Editar atalho

en: Next category
pt: Categoria seguinte

en: Make popup the file related menu
pt: Fazer balão do menu relacionado com o ficheiro

en: Previous category
pt: Categoria anterior

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actrename.caption]
en: Rename
pt: Renomear

en: Restore DC default
pt: Repor predefinição do DC

en: Save now
pt: Gravar agora

en: Sort by command name
pt: Ordenar por nome do comando

en: Sort by hotkeys (grouped)
pt: Ordenar por atalhos (agrupado)

en: Sort by hotkeys (one per row)
pt: Ordenar por atalhos (um por linha)

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBFILTER.CAPTION]
en: &Filter
pt: &Filtro

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCATEGORIES.CAPTION]
en: C&ategories:
pt: C&ategorias:

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCOMMANDS.CAPTION]
en: Co&mmands:
pt: Co&mandos:

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLSCFILES.CAPTION]
en: &Shortcut files:
pt: Ficheiro&s de atalho:

en: So&rt order:
pt: O&rdem:

en: Categories
pt: Categorias

[ctx: tfrmoptionshotkeys.micommands.caption]
en: Command
pt: Comando

en: Sort order
pt: Ordem

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[0].title.caption]
en: Command
pt: Comando

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[1].title.caption]
en: Hotkeys
pt: Atalhos

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[2].title.caption]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stghotkeys.columns[0].title.caption]
en: Hotkey
pt: Atalho

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stghotkeys.columns[1].title.caption]
en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Controls
pt: Controlos

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSEXCLUDE.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
pt: Para os seguintes caminhos e sub-&pastas:

en: Show icons for actions in &menus
pt: Mostrar ícones para ações nos &menus

en: Show icons on buttons
pt: Mostrar ícones nos botões

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSSHOWOVERLAY.CAPTION]
en: Show o&verlay icons, e.g. for links
pt: M&ostrar ícones sobrepostos, i.e. para ligações

en: &Dimmed hidden files (slower)
pt: Ficheiros ocultos sombreados (lento)

en: Disable special icons
pt: Desactivar ícones especiais

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBICONSSIZE.CAPTION]
en:  Icon size
pt: Tamanho do ícone

en: Icon theme
pt: Tema de ícones

en: Show icons
pt: Mostrar ícones

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBSHOWICONSMODE.CAPTION]
en:  Show icons to the left of the filename
pt: Mostrar ícones à esquerda do nome de ficheiro

en: Disk panel:
pt: Painel de discos:

en: File panel:
pt: Painel de ficheiros:

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALL.CAPTION]
en: A&ll
pt: T&udo

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALLANDEXE.CAPTION]
en: All associated + &EXE/LNK (slow)
pt: Todos os associados + &EXE/LNK (lento)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWNONE.CAPTION]
en: &No icons
pt: Sem íco&nes

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWSTANDARD.CAPTION]
en: Only &standard icons
pt: Só ícone&s padrão

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSEL.CAPTION]
en: A&dd selected names
pt: A&dicionar nomes seleccionados

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSELWITHPATH.CAPTION]
en: Add selected names with &full path
pt: Adicionar n&omes seleccionados com caminho completo

[ctx: tfrmoptionsignorelist.btnrelativesavein.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.CHKIGNOREENABLE.CAPTION]
en: &Ignore (don't show) the following files and folders:
pt: &Ignorar (não mostrar) os ficheiros e pastas seguintes:

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.LBLSAVEIN.CAPTION]
en: &Save in:
pt: &Gravar em:

en: Le&ft, Right arrows change directory (Lynx-like movement)
pt: Setas es&querda e direita mudam a pasta (movimento tipo Lynx)

en: Typing
pt: Dactilografia

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLALT.CAPTION]
en: Alt+L&etters:
pt: Alt+L&etras:

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLCTRLALT.CAPTION]
en: Ctrl+Alt+Le&tters:
pt: Ctrl+Alt+Le&tras:

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLNOMODIFIER.CAPTION]
en: &Letters:
pt: &Letras:

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATDISKPANEL.CAPTION]
en: &Flat buttons
pt: Botões p&lanos

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATINTERFACE.CAPTION]
en: Flat i&nterface
pt: Ambiente pla&no

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFREESPACEIND.CAPTION]
en: Show fr&ee space indicator on drive label
pt: Mostrar &espaço livre no rótulo da unidade

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBLOGWINDOW.CAPTION]
en: Show lo&g window
pt: Mostrar &janela de diário

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPANELOFOPERATIONS.CAPTION]
en: Show panel of operation in background
pt: Mostrar painel de operações em 2º plano

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPROGINMENUBAR.CAPTION]
en: Show common progress in menu bar
pt: Mostrar progresso comum na barra de menu

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCMDLINE.CAPTION]
en: Show command l&ine
pt: Mostrar l&inha de comandos

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCURDIR.CAPTION]
en: Show current director&y
pt: Mostrar pasta act&ual

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDISKPANEL.CAPTION]
en: Show &drive buttons
pt: Mostrar botões de uni&dade

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDRIVEFREESPACE.CAPTION]
en: Show free s&pace label
pt: Mostrar rótulo de es&paço livre

en: Show drives list bu&tton
pt: Mostrar bo&tão da lista de unidades

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWKEYSPANEL.CAPTION]
en: Show function &key buttons
pt: Mostrar botões de teclas de função

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINMENU.CAPTION]
en: Show &main menu
pt: Mostrar &menu principal

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINTOOLBAR.CAPTION]
en: Show tool&bar
pt: Mostrar &barra de ferramentas

en: Show short free space &label
pt: Mostrar rótulo curto de espaço &livre

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWSTATUSBAR.CAPTION]
en: Show &status bar
pt: Mostrar barra de e&stado

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABHEADER.CAPTION]
en: S&how tabstop header
pt: Mostrar cabeçalho de tabulação

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABS.CAPTION]
en: Sho&w folder tabs
pt: M&ostrar separadores de pasta

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTERMWINDOW.CAPTION]
en: Show te&rminal window
pt: Mostrar janela de te&rminal

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTWODISKPANELS.CAPTION]
en: Show two drive button bars (fi&xed width, above file windows)
pt: Mostrar duas barras de botões de unidade (largura fi&xa, acima das janelas de ficheiros)

en: Show middle toolbar
pt: Mostrar barra de ferramentas média

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.GBSCREENLAYOUT.CAPTION]
en:  Screen layout
pt: Disposição do ecrã

[ctx: tfrmoptionslog.btnrelativelogfile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: tfrmoptionslog.btnviewlogfile.hint]
en: View log file content
pt: Ver conteúdo do diário

en: Include date in log filename
pt: Incluir data no nome do diário

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGARCOP.CAPTION]
en: &Pack/Unpack
pt: Com&primir/Descomprimir

en: External command line execution
pt: Execução externa da linha de comandos

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGCPMVLN.CAPTION]
en: Cop&y/Move/Create link/symlink
pt: Cop&iar/Mover/Criar ligação/Ligação simbólica

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDELETE.CAPTION]
en: &Delete
pt: &Eliminar

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDIROP.CAPTION]
en: Crea&te/Delete directories
pt: Criar/Eliminar pas&tas

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGERRORS.CAPTION]
en: Log &errors
pt: Diário de &erros

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGFILE.CAPTION]
en: C&reate a log file:
pt: C&riar um ficheiro de diário:

en: Maximum log file count
pt: Máximo de ficheiros de diário

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGINFO.CAPTION]
en: Log &information messages
pt: Diário de mensagens &informativas

en: Start/shutdown
pt: Iniciar/Encerrar

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGSUCCESS.CAPTION]
en: Log &successful operations
pt: Registar operações com &sucesso

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGVFS.CAPTION]
en: &File system plugins
pt: Extensões do sistema de &ficheiros

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.GBLOGFILE.CAPTION]
en: File operation log file
pt: Diário de operações de ficheiros

en: Log operations
pt: Registar operações

en: Operation status
pt: Estado da operação

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativeoutputpathfortoolbar.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativetcconfigfile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativetcexecutablefile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

en: &Remove thumbnails for no longer existing files
pt: &Remover miniaturas de ficheiros que já não existem

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnviewconfigfile.hint]
en: View configuration file content
pt: Ver conteúdo do ficheiro de configuração

en: Create new with the encoding:
pt: Criar novo com codificação:

en: Always &go to the root of a drive when changing drives
pt: Ir sempre para a rai&z da unidade ao mudar de unidades

en: Show &current directory in the main window title bar
pt: Mostrar pasta actual na barra de título da janela principal

en: Show &splash screen
pt: Mostrar ecrã de abertura

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKSHOWWARNINGMESSAGES.CAPTION]
en: Show &warning messages ("OK" button only)
pt: Mostrar mensagens de a&viso (só botão "Aceitar")

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKTHUMBSAVE.CAPTION]
en: &Save thumbnails in cache
pt: &Gravar miniaturas em memória

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.DBLTHUMBNAILS.CAPTION]
en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: File comments (descript.ion)
pt: Comentários (descript.ion)

en: Regarding TC export/import:
pt: De exportação/importação TC:

en: &Default single-byte text encoding:
pt: Co&dificação single-byte pré-definida:

en: Default encoding:
pt: Codificação predefinida:

en: Configuration file:
pt: Ficheiro de configuração:

en: TC executable:
pt: Executável TC:

en: Toolbar output path:
pt: Caminho de saída da barra:

en: &Thumbnail size:
pt: &Tamanho da miniatura:

en: &Selection by mouse
pt: &Selecção com o rato

en: The text cursor no longer follows the mouse cursor
pt: O cursor de texto já não segue o cursor do rato

en: By clic&king on icon
pt: Ao &clicar no ícone

[ctx: tfrmoptionsmouse.gbopenwith.caption]
en: Open with
pt: Abrir com

en: Scrolling
pt: Rolar

en: Selection
pt: Selecção

en: &Mode:
pt: &Modo:

en: Double click
pt: Duplo clique

en: &Line by line
pt: &Linha a linha

en: Line by line &with cursor movement
pt: Linha a linha com mo&vimento do cursor

en: &Page by page
pt: &Página a página

en: Single click (opens files and folders)
pt: Clique único (abre ficheiros e pastas)

en: Single click (opens folders, double click for files)
pt: Clique único (abre pastas, duplo clique para ficheiros)

[ctx: tfrmoptionsmultirename.btnmulrenlogfilenamerelative.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: tfrmoptionsmultirename.btnmulrenlogfilenameview.hint]
en: View log file content
pt: Ver conteúdo do diário

en: Individual directories per day
pt: Pastas individuais por dia

en: Log filenames with full path
pt: Registar ficheiros com o caminho completo

en: Show menu bar on top
pt: Mostrar barra de menu ao cimo

en: Rename log
pt: Diário de renomeações

en: Replace invalid filename character b&y
pt: Substituir carácter &inválido no nome por

en: Append in the same rename log file
pt: Anexar no mesmo diário de renomeações

en: Per preset
pt: Por pré-definição

en: Exit with modified preset
pt: Sair com a pré-definição modificada

en: Preset at launch
pt: Pré-definir ao iniciar

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnaddplugin.caption]
en: A&dd
pt: A&dicionar

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnconfigplugin.caption]
en: Con&figure
pt: Con&figurar

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnenableplugin.caption]
en: E&nable
pt: Ac&tivar

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnremoveplugin.caption]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btntweakplugin.caption]
en: &Tweak
pt: A&finar

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.lblplugindescription.caption]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.lblplugindescription.caption]
en: Searc&h plugins allow one to use alternative search algorithms or external tools (like "locate", etc.)
pt: E&xtensões de procura permitem usar algoritmos alternativos ou ferramentas externas (como "locate", etc.)

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

en: Apply current settings to all current configured plugins
pt: Aplicar as definições actuais a todas as extensões configuradas

en: When adding a new plugin, automatically go in tweak window
pt: Ao adicionar extensões, abrir a janela de configurações

en: Configuration:
pt: Configuração:

en: Lua library file to use:
pt: Biblioteca Lua a usar:

[ctx: tfrmoptionspluginsgroup.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
pt: Caminho para relativizar:

en: Plugin filename style when adding a new plugin:
pt: Estilo do nome da extensão ao adicionar nova:

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.lblplugindescription.caption]
en: Pack&er plugins are used to work with archives
pt: &Extensões de compressão são usadas para trabalhar com arquivos

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.lblplugindescription.caption]
en: Content plu&gins allow one to display extended file details like mp3 tags or image attributes in file lists, or use them in search and multi-rename tool
pt: Extensões de conteúdo permitem mostrar detalhes do ficheiro, como etiquetas mp3 ou atributos de imagens na lista de ficheiros ou usá-los nas ferramentas Procura e Multi-renomear

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.lblplugindescription.caption]
en: Fi&le system plugins allow access to disks inaccessible by operating system or to external devices like Palm/PocketPC.
pt: Extensões do sistema de ficheiros permitem gerir unidades inacessíveis pelo sistema operativo ou a dispositivos externos como o Palm/PocketPC.

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.lblplugindescription.caption]
en: Vie&wer plugins allow one to display file formats like images, spreadsheets, databases etc. in Viewer (F3, Ctrl+Q)
pt: Extensões de &visualização permitem mostrar formatos de ficheiros como imagens, folhas de cálculo, bases de dados, etc. no visualizador (F3, Ctrl+Q)

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
pt: Activo

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
pt: Registado para

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTBEGINNING.CAPTION]
en: &Beginning (name must start with first typed character)
pt: &Iniciar (o nome tem de começar com o primeiro carácter digitado)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTENDING.CAPTION]
en: En&ding (last character before a typed dot . must match)
pt: &Finalizar (o último carácter antes do ponto tem de coincidir)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CGPOPTIONS.CAPTION]
en: Options
pt: Opções

en: Exact name match
pt: Correspondência exacta do nome

en: Search case
pt: Sensível a maiúsculas

en: Search for these items
pt: Procurar por estes itens

en: Keep renamed name when unlocking a tab
pt: Manter novo nome ao desbloquear separador

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSACTIVATEONCLICK.CAPTION]
en: Activate target &panel when clicking on one of its Tabs
pt: Activar &painel destino ao clicar num dos seus separadores

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSALWAYSVISIBLE.CAPTION]
en: &Show tab header also when there is only one tab
pt: Mo&strar cabeçalho do separador mesmo que só haja um

en: Close duplicate tabs when closing application
pt: Fechar separadores duplicados ao sair do programa

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSCONFIRMCLOSEALL.CAPTION]
en: Con&firm close all tabs
pt: Con&firmar fecho de todos os separadores

en: Confirm close locked tabs
pt: Con&firmar fecho de separadores bloqueados

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLIMITOPTION.CAPTION]
en: &Limit tab title length to
pt: &Limitar comprimento do nome do separador a

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLOCKEDASTERISK.CAPTION]
en: Show locked tabs &with an asterisk *
pt: Mostrar separadores blo&queados com um asterisco *

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSMULTILINES.CAPTION]
en: &Tabs on multiple lines
pt: Separadores em múl&tiplas linhas

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENFOREGROUND.CAPTION]
en: Ctrl+&Up opens new tab in foreground
pt: Ctrl+&Acima abre o novo separador em 1º plano

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENNEARCURRENT.CAPTION]
en: Open &new tabs near current tab
pt: Abrir &novos separadores ao lado do separador actual

en: Reuse existing tab when possible
pt: Reutilizar separador existente

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSSHOWCLOSEBUTTON.CAPTION]
en: Show ta&b close button
pt: Mostrar &botão de fecho do separador

en: Always show drive letter in tab title
pt: Mostrar sempre letra da unidade no título

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.GBTABS.CAPTION]
en: Folder tabs headers
pt: Cabeçalhos dos separadores de pastas

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLCHAR.CAPTION]
en: characters
pt: caracteres

en: Action to do when double click on a tab:
pt: Acção do duplo clique num separador:

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLTABSPOSITION.CAPTION]
en: Ta&bs position
pt: Posição dos s&eparadores

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaultexistingtabstokeep.text]
en: None
pt: Nada

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaultsavedirhistory.text]
en: No
pt: Não

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaulttargetpanelleftsaved.text]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaulttargetpanelrightsaved.text]
en: Right
pt: Direita

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after resaving
pt: Abrir configuração de separadores favorita após gravar

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after saving a new one
pt: Abrir configuração de separadores favorita após gravar uma nova

en: Enable Favorite Tabs extra options (select target side when restore, etc.)
pt: Activar opções extra nos separadores favoritos (escolher lado ao restaurar, etc.)

en: Default extra settings when saving new Favorite Tabs:
pt: Definições extra predefinidas ao gravar novos favoritos:

en: Folder tabs headers extra
pt: Pasta de separadores

en: When restoring tab, existing tabs to keep:
pt: Ao restaurar, separadores existentes a manter:

en: Tabs saved on left will be restored to:
pt: Separadores gravados à esquerda restauram-se para:

en: Tabs saved on right will be restored to:
pt: Separadores gravados à direita restauram-se para:

[ctx: tfrmoptionstabsextra.lblfavoritetabssavedirhistory.caption]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
pt: Manter histórico de pastas com separadores favoritos:

en: Default position in menu when saving a new Favorite Tabs:
pt: Posição no menu ao gravar novos separadores favoritos:

[ctx: tfrmoptionsterminal.edrunintermcloseparams.hint]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
pt: {comando} deveria estar aqui presente para reflectir o comando a executar no terminal

[ctx: tfrmoptionsterminal.edrunintermstayopenparams.hint]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
pt: {comando} deveria estar aqui presente para reflectir o comando a executar no terminal

en: Command for just running terminal:
pt: Comando para executar no terminal:

en: Command for running a command in terminal and close after:
pt: Comando para executar um comando no terminal e fechar a seguir:

en: Command for running a command in terminal and stay open:
pt: Comando para executar um comando no terminal e  ficar aberto:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermclosecmd.caption]
en: Command:
pt: Comando:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermcloseparams.caption]
en: Parameters:
pt: Parâmetros:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopencmd.caption]
en: Command:
pt: Comando:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopenparams.caption]
en: Parameters:
pt: Parâmetros:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermcmd.caption]
en: Command:
pt: Comando:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermparams.caption]
en: Parameters:
pt: Parâmetros:

en: C&lone button
pt: C&lonar botão

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNDELETEBUTTON.CAPTION]
en: &Delete
pt: &Eliminar

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNEDITHOTKEY.CAPTION]
en: Edit hot&key
pt: Editar atal&ho

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNINSERTBUTTON.CAPTION]
en: &Insert new button
pt: &Inserir novo botão

en: Select
pt: Seleccionar

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.btnother.caption]
en: Other...
pt: Outro...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNREMOVEHOTKEY.CAPTION]
en: Remove hotke&y
pt: Remo&ver atalho

en: Suggest
pt: Sugerir

en: Have DC suggest the tooltip based on button type, command and parameters
pt: Deixar o DC sugerir a dica baseado no tipo de botão, comando e parâmetros

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.cbflatbuttons.caption]
en: &Flat buttons
pt: Botões p&lanos

en: Report errors with commands
pt: Reportar erros com comandos

en: Sho&w captions
pt: M&ostrar legendas

en: Enter command parameters, each in a separate line. Press F1 to see help on parameters.
pt: Inserir parâmetros de comandos, cada um em sua linha. Prima F1 para ajuda dos parâmetros

en: Appearance
pt: Aparência

en: &Bar size:
pt: Tamanho da &barra:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALCOMMAND.CAPTION]
en: Co&mmand:
pt: Coman&do:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALPARAMETERS.CAPTION]
en: Parameter&s:
pt: Parâmetro&s:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblhelponinternalcommand.caption]
en: Help
pt: Ajuda

en: Hot key:
pt: Atalho:

en: Ico&n:
pt: Íco&ne

en: Icon si&ze:
pt: Tamanho do í&cone:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalcommand.caption]
en: Co&mmand:
pt: Co&mando:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalparameters.caption]
en: &Parameters:
pt: &Parâmetros:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
pt: Camin&ho inicial:

en: Style:
pt: Estilo:

en: &Tooltip:
pt: Su&gestão:

en: Add toolbar with ALL DC commands
pt: Adicionar barra com TODOS os comandos

en: for an external command
pt: para um comando externo

en: for an internal command
pt: para um comando interno

en: for a separator
pt: para um separador

en: for a sub-tool bar
pt: para uma sub-barra

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.mibackup.caption]
en: Backup...
pt: Seguranças...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexport.caption]
en: Export...
pt: Exportar...

en: Current toolbar...
pt: Barra actual...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttodcbar.caption]
en: to a Toolbar File (.toolbar)
pt: para um ficheiro de barra (.toolbar)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcbarkeep.caption]
en: to a TC .BAR file (keep existing)
pt: para um ficheiro .BAR do TC (manter existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcbarnokeep.caption]
en: to a TC .BAR file (erase existing)
pt: para um ficheiro .BAR do TC (eliminar existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcinikeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
pt: para um "wincmd.ini" do TC (manter existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcininokeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
pt: para um "wincmd.ini" do TC (eliminar existente)

en: Top toolbar...
pt: Barra de topo...

en: Save a backup of Toolbar
pt: Gravar segurança da barra

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptodcbar.caption]
en: to a Toolbar File (.toolbar)
pt: para um ficheiro de barra (.toolbar)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcbarkeep.caption]
en: to a TC .BAR file (keep existing)
pt: para um ficheiro .BAR do TC (manter existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcbarnokeep.caption]
en: to a TC .BAR file (erase existing)
pt: para um ficheiro .BAR do TC (eliminar existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcinikeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
pt: para um "wincmd.ini" do TC (manter existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcininokeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
pt: para um "wincmd.ini" do TC (eliminar existente)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexternalcommandaftercurrent.caption]
en: just after current selection
pt: logo após a selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexternalcommandfirstelement.caption]
en: as first element
pt: como 1º elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexternalcommandlastelement.caption]
en: as last element
pt: como último elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexternalcommandpriorcurrent.caption]
en: just prior current selection
pt: logo antes da selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimport.caption]
en: Import...
pt: Importar...

en: Restore a backup of Toolbar
pt: Restaurar uma segurança da barra

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportbackupaddcurrent.caption]
en: to add to current toolbar
pt: para adicionar à barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportbackupaddmenucurrent.caption]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportbackupaddmenutop.caption]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportbackupaddtop.caption]
en: to add to top toolbar
pt: para adicionar à barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportbackupreplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
pt: para substituir a barra de topo

en: from a Toolbar File (.toolbar)
pt: de um ficheiro de barra (.toolbar)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddcurrent.caption]
en: to add to current toolbar
pt: para adicionar à barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddmenucurrent.caption]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddmenutop.caption]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddtop.caption]
en: to add to top toolbar
pt: para adicionar à barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbarreplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
pt: para substituir a barra de topo

en: from a single TC .BAR file
pt: de um ficheiro TC .BAR único

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbaraddcurrent.caption]
en: to add to current toolbar
pt: para adicionar à barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbaraddmenucurrent.caption]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbaraddmenutop.caption]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbaraddtop.caption]
en: to add to top toolbar
pt: para adicionar à barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbarreplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
pt: para substituir a barra de topo

en: from "wincmd.ini" of TC...
pt: de "wincmd.ini" do TC...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttciniaddcurrent.caption]
en: to add to current toolbar
pt: para adicionar à barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttciniaddmenucurrent.caption]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttciniaddmenutop.caption]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
pt: para adicionar a uma nova barra da barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttciniaddtop.caption]
en: to add to top toolbar
pt: para adicionar à barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcinireplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
pt: para substituir a barra de topo

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miinternalcommandaftercurrent.caption]
en: just after current selection
pt: logo após a selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miinternalcommandfirstelement.caption]
en: as first element
pt: como 1º elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miinternalcommandlastelement.caption]
en: as last element
pt: como último elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miinternalcommandpriorcurrent.caption]
en: just prior current selection
pt: logo antes da selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misearchandreplace.caption]
en: Search and replace...
pt: Procurar e substituir...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatoraftercurrent.caption]
en: just after current selection
pt: logo após a selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorfirstitem.caption]
en: as first element
pt: como 1º elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorlastelement.caption]
en: as last element
pt: como último elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorpriorcurrent.caption]
en: just prior current selection
pt: logo antes da selecção actual

en: in all of all the above...
pt: em todos dos acima...

en: in all commands...
pt: em todos os comandos...

en: in all icon names...
pt: em todos os nomes de ícones...

en: in all parameters...
pt: em odos os parâmetros...

en: in all start path...
pt: em todos os caminhos iniciais...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misubtoolbaraftercurrent.caption]
en: just after current selection
pt: logo após a selecção actual

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misubtoolbarfirstelement.caption]
en: as first element
pt: como 1º elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misubtoolbarlastelement.caption]
en: as last element
pt: como último elemento

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misubtoolbarpriorcurrent.caption]
en: just prior current selection
pt: logo antes da selecção actual

en: Separator
pt: Separador

en: Space
pt: Espaço

en: Button type
pt: Tipo de botão

en: Apply current settings to all configured filenames and paths
pt: Aplicar definições actuais a todos os ficheiros e caminhos configurados

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbarcommand.caption]
en: Commands
pt: Comandos

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbaricons.caption]
en: Icons
pt: Ícones

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbarstartpath.caption]
en: Starting paths
pt: Caminhos iniciais

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.gbtoolbaroptionsextra.caption]
en: Paths
pt: Caminhos

en: Do this for files and paths for:
pt: Fazer isto para ficheiros e caminhos para:

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
pt: Caminho para relativizar:

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.lbtoolbarfilenamestyle.caption]
en: Way to set paths when adding elements for icons, commands and starting paths:
pt: Como definir caminhos ao adicionar elementos para ícones, comandos e caminhos iniciais:

[ctx: tfrmoptionstoolbase.btnrelativetoolpath.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

en: &Keep terminal window open after executing program
pt: Manter a janela do terminal aberta após executar o programa

en: &Execute in terminal
pt: &Executar no terminal

en: &Use external program
pt: &Usar programa externo

en: A&dditional parameters
pt: Parâmetros a&dicionais

en: &Path to program to execute
pt: Caminho do &programa a executar

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnaddtooltipsfiletype.caption]
en: A&dd
pt: A&dicionar

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnapplytooltipsfiletype.caption]
en: A&pply
pt: A&plicar

[ctx: tfrmoptionstooltips.btncopytooltipsfiletype.caption]
en: Cop&y
pt: Copiar

[ctx: tfrmoptionstooltips.btndeletetooltipsfiletype.caption]
en: Delete
pt: &Eliminar

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.BTNFIELDSSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
pt: Modelo...

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnrenametooltipsfiletype.caption]
en: &Rename
pt: &Renomear

[ctx: tfrmoptionstooltips.btntooltipother.caption]
en: Oth&er...
pt: Outro...

en: Tooltip configuration for selected file type:
pt: Configuração da dica para o tipo de ficheiro seleccionado:

en: General options about tooltips:
pt: Opções gerais sobre dicas:

[ctx: tfrmoptionstooltips.chkshowtooltip.caption]
en: &Show tooltip for files in the file panel
pt: Mostrar sugestão para ficheiros no painel

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSLIST.CAPTION]
en: Category &hint:
pt: Dica da cate&goria:

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
pt: &Máscara da categoria:

en: Tooltip hiding delay:
pt: Atraso para ocultar a dica:

en: Tooltip showing mode:
pt: Modo de mostrar a dica:

en: &File types:
pt: Tipos de &ficheiro:

en: Discard Modifications
pt: Descartar modificações

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeexport.caption]
en: Export...
pt: Exportar...

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeimport.caption]
en: Import...
pt: Importar...

en: Sort Tooltip File Types
pt: Ordenar tipos de ficheiro de dicas

en: With double-click on the bar on top of a file panel
pt: Com duplo clique na barra ao cimo do painel de ficheiros

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenu.ckbdirectoryhotlistfrommenucommand.caption]
en: With the menu and internal command
pt: Com o menu e comando interno

en: Double click in tree select and exit
pt: Duplo clique na árvore selecciona e sai

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenu.ckbfavoritatabsfrommenucommand.caption]
en: With the menu and internal command
pt: Com o menu e comando interno

en: With double-click on a tab (if configured for it)
pt: Com duplo clique num separador (se configurado para tal)

en: When using the keyboard shortcut, it will exit the window returning the current choice
pt: Ao usar o atalho de teclado, sai da janela devolvendo a escolha actual

en: Single mouse click in tree select and exit
pt: Clique único na árvore selecciona e sai

en: Use it for Command Line History
pt: Usar para histórico da linha de comandos

en: Use it for the Dir History
pt: Usar para histórico de Dir

en: Use it for the View History (Visited paths for active view)
pt: Usar para histórico de vistas (caminhos visitados na vista actual)

en: Behavior regarding selection:
pt: Comportamento relativo à selecção:

en: Tree View Menus related options:
pt: Opções relativas a menus da árvore:

en: Where to use Tree View Menus:
pt: Onde usar menus da árvore:

en: *NOTE: Regarding the options like the case sensitivity, ignoring accents or not, these are saved and restored individually for each context from a usage and session to another.
pt: *NOTA: em relação a opções como a sensibilidade a maiúsculas, ignorar ou não os acentos, estas são gravadas e restauradas individualmente para cada contexto de uma utilização e sessão para outra.

en: With Directory Hotlist:
pt: Com a lista de pastas quentes:

en: With Favorite Tabs:
pt: Com separadores favoritos:

en: With History:
pt: Com histórico:

en: Use and display keyboard shortcut for choosing items
pt: Usar e mostrar atalho de teclado para escolher itens

en: Font
pt: Letra

en: Layout and colors options:
pt: Opções de disposição e cores:

en: Background color:
pt: Cor de fundo:

en: Cursor color:
pt: Cor do cursor:

en: Found text color:
pt: Cor do texto encontrado:

en: Found text under cursor:
pt: Texto encontrado sob o cursor:

en: Normal text color:
pt: Cor do texto normal:

en: Normal text under cursor:
pt: Texto normal sob o cursor:

en: Tree View Menu Preview:
pt: Antevisão do menu da árvore:

en: Secondary text color:
pt: Cor de texto secundário:

en: Secondary text under cursor:
pt: Texto secundário sob o cursor:

en: Shortcut color:
pt: Cor do atalho:

en: Shortcut under cursor:
pt: Atalho sob o cursor:

en: Unselectable text color:
pt: Cor de texto não seleccionável:

en: Unselectable under cursor:
pt: Texto não seleccionável sob o cursor:

en: Change color on left and you'll see here a preview of what your Tree View Menus will look likes with this sample.
pt: Altere uma cor à esquerda e verá uma antevisão dos menus de árvore neste exemplo.

en: &Number of columns in book viewer
pt: &Nº de colunas do livro

[ctx: TFRMPACKDLG.BTNCONFIG.CAPTION]
en: Con&figure
pt: Con&figurar

[ctx: TFRMPACKDLG.CAPTION]
en: Pack files
pt: Comprimir ficheiros

en: C&reate separate archives, one per selected file/dir
pt: Criar arquivos separados, um por cada ficheiro/pasta seleccionado

en: Create self e&xtracting archive
pt: Criar arquivo de extracção automática

[ctx: tfrmpackdlg.cbencrypt.caption]
en: Encr&ypt
pt: Encr&iptar

en: Mo&ve to archive
pt: Mo&ver para arquivo

en: &Multiple disk archive
pt: Arquivo de discos &múltiplos

en: P&ut in the TAR archive first
pt: Pôr no arq&uivo TAR primeiro

en: Also &pack path names (only recursed)
pt: Com&primir também nomes de caminhos (só recursivo)

en: Pack file(s) to the file:
pt: Comprimir ficheiro(s) no ficheiro:

en: Packer
pt: Compressor

[ctx: TFRMPACKINFODLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
pt: Fe&char

en: Unpack &all and execute
pt: Descomprimir todos e execut&ar

en: &Unpack and execute
pt: Descomprimir e exec&utar

[ctx: TFRMPACKINFODLG.CAPTION]
en: Properties of packed file
pt: Propriedades do ficheiro comprimido

en: Attributes:
pt: Atributos:

en: Compression ratio:
pt: Taxa de compressão:

en: Date:
pt: Data:

en: Method:
pt: Método:

en: Original size:
pt: Tamanho original:

en: File:
pt: Ficheiro:

en: Packed size:
pt: Tamanho comprimido:

en: Packer:
pt: Compressor:

en: Time:
pt: Hora:

en: Print configuration
pt: Configuração da impressão

en: Margins (mm)
pt: Margens (mm)

en: &Bottom:
pt: &Inferior:

en: &Left:
pt: &Esquerda:

en: &Right:
pt: &Direita:

en: &Top:
pt: &Superior:

en: Close filter panel
pt: Fechar painel de filtragem

en: Enter text to search for or filter by
pt: Insira o texto de filtragem ou filtre por

en: Case Sensitive
pt: Sensível a maiúsculas

en: D
pt: P

[ctx: tfrmquicksearch.sbdirectories.hint]
en: Directories
pt: Pastas

[ctx: tfrmquicksearch.sbfiles.hint]
en: Files
pt: Ficheiros

en: Match Beginning
pt: Comparar início

en: Match Ending
pt: Comparar final

[ctx: TFRMQUICKSEARCH.TGLFILTER.CAPTION]
en: Filter
pt: Filtro

en: Toggle between search or filter
pt: Alternar entre procurar e filtrar

en: &More rules
pt: &Mais regras

en: L&ess rules
pt: M&enos regras

en: Use &content plugins, combine with:
pt: Usar extensões de &conteúdo, combinar com:

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[0].text]
en: Plugin
pt: Extensão

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[1].text]
en: Field
pt: Campo

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[2].text]
en: Operator
pt: Operador

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[3].text]
en: Value
pt: Valor

en: &AND (all match)
pt: &E (tudo verdadeiro)

en: &OR (any match)
pt: &OU (qualquer verdadeiro)

[ctx: tfrmselectduplicates.btnapply.caption]
en: &Apply
pt: &Aplicar

[ctx: tfrmselectduplicates.btncancel.caption]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: tfrmselectduplicates.btnexcludemask.hint]
en: Template...
pt: Modelo...

[ctx: tfrmselectduplicates.btnincludemask.hint]
en: Template...
pt: Modelo...

[ctx: tfrmselectduplicates.btnok.caption]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Select duplicate files
pt: Seleccionar duplicados

en: &Leave at least one file in each group unselected:
pt: Deixar pelo menos um ficheiro por seleccionar em cada grupo:

en: &Remove selection by name/extension:
pt: &Remover selecção por nome/extensão:

en: Select by &name/extension:
pt: Seleccionar por nome/extensão:

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
pt: Cancelar

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
pt: Aceitar

en: Sep&arator
pt: Sep&arador

en: Count from
pt: Contar de

[ctx: tfrmselectpathrange.lblresult.caption]
en: Result:
pt: Resultado:

en: &Select the directories to insert (you may select more than one)
pt: &Seleccionar as pastas a inserir (podem ser várias)

[ctx: tfrmselectpathrange.rbfirstfromend.caption]
en: The en&d
pt: O &fim

[ctx: tfrmselectpathrange.rbfirstfromstart.caption]
en: The sta&rt
pt: O p&rincípio

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
pt: Cancelar

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
pt: Aceitar

en: Count first from
pt: Contar primeiro de

en: Count last from
pt: Contar último de

en: Range description
pt: Descrição do intervalo

[ctx: tfrmselecttextrange.lblresult.caption]
en: Result:
pt: Resultado:

en: &Select the characters to insert:
pt: &Seleccionar os caracteres a inserir:

en: [&First:Last]
pt: [&Primeiro:´+Último]

en: [First,&Length]
pt: [Primeiro,&Tamanho]

[ctx: tfrmselecttextrange.rbfirstfromend.caption]
en: The en&d
pt: O &fim

[ctx: tfrmselecttextrange.rbfirstfromstart.caption]
en: The sta&rt
pt: O p&rincípio

en: The &end
pt: O f&im

en: The s&tart
pt: O &princípio

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change attributes
pt: Alterar atributos

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
pt: Pegajoso

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKARCHIVE.CAPTION]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKCREATIONTIME.CAPTION]
en: Created:
pt: Criado:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKHIDDEN.CAPTION]
en: Hidden
pt: Oculto

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastaccesstime.caption]
en: Accessed:
pt: Acedido:

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastwritetime.caption]
en: Modified:
pt: Modificado:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKREADONLY.CAPTION]
en: Read only
pt: Só de leitura

en: Including subfolders
pt: Incluindo sub-pastas

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKSYSTEM.CAPTION]
en: System
pt: Sistema

en: Timestamp properties
pt: Propriedades do carimbo

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBUNIXATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
pt: Atributos

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBWINATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
pt: Atributos

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblattrinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
pt: (campo cinzento significa valor inalterado)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
pt: Outro

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
pt: Proprietário

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRTEXTSTR.CAPTION]
en: Text:
pt: Texto:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
pt: Executar

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblmodeinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
pt: (campo cinzento significa valor inalterado)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
pt: Ler

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
pt: Escrever

en: &Sort
pt: Ordenar

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
pt: Cancelar

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
pt: Aceitar

en: Drag and drop elements to sort them
pt: Arraste e largue elementos para ordenar

[ctx: tfrmsplitter.btnrelativeftchoice.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Algumas funções para escolher o caminho apropriado

[ctx: TFRMSPLITTER.CAPTION]
en: Splitter
pt: Divisor

en: Require a CRC32 verification file
pt: Requerer um ficheiro de verificação CRC32

en: Size and number of parts
pt: Tamanho e nº. de partes

en: Split the file to directory:
pt: Dividir ficheiro para pasta:

en: &Number of parts
pt: &Número de partes

[ctx: tfrmstartingsplash.lblbuild.caption]
en: Build
pt: Compilação

[ctx: tfrmstartingsplash.lblcommit.caption]
en: Commit
pt: Submeter

en: Operating System
pt: Sistema operativo

en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: tfrmstartingsplash.lblrevision.caption]
en: Revision
pt: Revisão

[ctx: tfrmstartingsplash.lblversion.caption]
en: Version
pt: Versão

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Create symbolic link
pt: Criar ligação simbólica

en: Use &relative path when possible
pt: Usar caminho relativo onde possível

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
pt: &Destino para o qual a ligação aponta

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
pt: Nome da &ligação

en: Delete on both sides
pt: Eliminar nos dois lados

en: <- Delete left
pt: <- Eliminar esquerdo

en: -> Delete right
pt: -> Eliminar direito

en: Remove selection
pt: Remover selecção

en: Select for copying (default direction)
pt: Selecionar para copiar (direcção pré-definida)

en: Select for copying -> (left to right)
pt: Selecionar para copiar -> (esquerda para direita)

en: Reverse copy direction
pt: Inverter direcção da cópia

en: Select for copying <- (right to left)
pt: Selecionar para copiar <- (direita para esquerda)

en: Select for deleting <-> (both)
pt: Seleccionar para eliminar <-> (ambos)

en: Select for deleting <- (left)
pt: Seleccionar para eliminar <-> (esquerda)

en: Select for deleting -> (right)
pt: Seleccionar para eliminar <-> (direita)

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnclose.caption]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btncompare.caption]
en: Compare
pt: Comparar

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsearchtemplate.hint]
en: Template...
pt: Modelo...

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsynchronize.caption]
en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronize directories
pt: Sincronizar pastas

en: asymmetric
pt: assimétrico

en: by content
pt: por conteúdo

en: ignore date
pt: ignorar data

en: only selected
pt: só seleccionados

en: Subdirs
pt: Sub-pastas

en: Show:
pt: Mostrar:

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[0].title.caption]
en: Name
pt: Nome

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[1].title.caption]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[2].title.caption]
en: Date
pt: Data

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[4].title.caption]
en: Date
pt: Data

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[5].title.caption]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[6].title.caption]
en: Name
pt: Nome

en: (in main window)
pt: (na janela principal)

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.menuitemcompare.caption]
en: Compare
pt: Comparar

en: View left
pt: Ver esquerdo

en: View right
pt: Ver direito

en: duplicates
pt: duplicados

en: singles
pt: únicos

en: Please press "Compare" to start
pt: Clique em "Comparar" para iniciar

[ctx: tfrmsyncdirsperformdlg.caption]
en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Confirm overwrites
pt: Confirmar sobrescrição

[ctx: tfrmtreeviewmenu.caption]
en: Tree View Menu
pt: Menu de árvore

en: Select your hot directory:
pt: Seleccione a sua pasta quente:

en: Search is case sensitive
pt: Procurar por maiúsculas

en: Full collapse
pt: Colapso total

en: Full expand
pt: Expansão total

en: Search ignore accents and ligatures
pt: Procura ignorando acentos e ligações

en: Search is not case sensitive
pt: Procura ignorando maiúsculas

en: Search is strict regarding accents and ligatures
pt: Procurar exactamente por acentos e ligações

en: Don't show the branch content "just" because the searched string is found in the branche name
pt: Não mostrar conteúdo do ramo "só" porque a cadeia procurada se encontra no nome do ramo

en: If searched string is found in a branch name, show the whole branch even if elements don't match
pt: Se a cadeia procurada se encontrar num nome de ramo, mostrar todo o ramo, mesmo que os elementos não correspondam

en: Close Tree View Menu
pt: Fechar menu da árvore

[ctx: tfrmtreeviewmenu.tbconfigurationtreeviewmenus.hint]
en: Configuration of Tree View Menu
pt: Configuração do menu da árvore

[ctx: tfrmtreeviewmenu.tbconfigurationtreeviewmenuscolors.hint]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
pt: Configuração das cores do menu da árvore

en: A&dd new
pt: A&dicionar novo

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: C&hange
pt: Al&terar

[ctx: tfrmtweakplugin.btndefault.caption]
en: De&fault
pt: Prede&finição

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
pt: &Aceitar

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin1.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin2.hint]
en: Some functions to select appropriate path
pt: Funções para seleccionar o caminho correcto

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNREMOVE.CAPTION]
en: &Remove
pt: &Remover

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.CAPTION]
en: Tweak plugin
pt: Extensão de afinação

en: De&tect archive type by content
pt: De&tectar tipo de arquivo por conteúdo

en: Can de&lete files
pt: Pode eliminar fi&cheiros

en: Supports e&ncryption
pt: Suporta e&ncriptação

en: Sho&w as normal files (hide packer icon)
pt: Mo&strar como ficheiros normais (ocultar ícone do compressor)

en: Supports pac&king in memory
pt: Suporta co&mpressão em memória

en: Can &modify existing archives
pt: Pode modificar arquivos existentes

en: &Archive can contain multiple files
pt: O &arquivo pode conter múltiplos ficheiros

en: Can create new archi&ves
pt: Pode criar novos arqui&vos

en: S&upports the options dialogbox
pt: S&uporta diálogo de opções

en: Allow searchin&g for text in archives
pt: Permitir procurar texto nos ar&quivos

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLDESCRIPTION.CAPTION]
en: &Description:
pt: &Descrição:

en: D&etect string:
pt: D&etectar cadeia:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLEXTENSION.CAPTION]
en: &Extension:
pt: &Extensão:

en: Flags:
pt: Bandeiras:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLNAME.CAPTION]
en: &Name:
pt: &Nome:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLPLUGIN.CAPTION]
en: &Plugin:
pt: E&xtensão:

[ctx: tfrmtweakplugin.lblplugin2.caption]
en: &Plugin:
pt: Ex&tensão:

[ctx: TFRMVIEWER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About Viewer...
pt: Acerca do visualizador...

en: Displays the About message
pt: Mostra a mensagem Sobre

en: Auto Reload
pt: Recarregar automaticamente

en: Change encoding
pt: Alterar codificação

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.CAPTION]
en: Copy File
pt: Copiar ficheiro

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.HINT]
en: Copy File
pt: Copiar ficheiro

[ctx: tfrmviewer.actcopytoclipboard.caption]
en: Copy To Clipboard
pt: Copiar para a memória

en: Copy To Clipboard Formatted
pt: Copiar formatado para a memória

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.CAPTION]
en: Delete File
pt: Eliminar ficheiro

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.HINT]
en: Delete File
pt: Eliminar ficheiro

[ctx: tfrmviewer.actexitviewer.caption]
en: E&xit
pt: &Sair

[ctx: tfrmviewer.actfind.caption]
en: Find
pt: Localizar

[ctx: tfrmviewer.actfindnext.caption]
en: Find next
pt: Localizar seguinte

[ctx: tfrmviewer.actfindprev.caption]
en: Find previous
pt: Localizar anterior

[ctx: tfrmviewer.actfullscreen.caption]
en: Full Screen
pt: Ecrã completo

[ctx: tfrmviewer.actimagecenter.caption]
en: Center
pt: Centrar

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.CAPTION]
en: &Next
pt: Segui&nte

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.HINT]
en: Load Next File
pt: Carregar o ficheiro seguinte

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADPREVFILE.CAPTION]
en: &Previous
pt: A&nterior

en: Load Previous File
pt: Carregar o ficheiro anterior

en: Mirror Horizontally
pt: Espelhar na horizontal

[ctx: tfrmviewer.actmirrorhorz.hint]
en: Mirror
pt: Espelhar

en: Mirror Vertically
pt: Espelhar na vertical

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.CAPTION]
en: Move File
pt: Mover ficheiro

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.HINT]
en: Move File
pt: Mover ficheiro

[ctx: tfrmviewer.actpreview.caption]
en: Preview
pt: Antever

en: P&rint...
pt: Imp&rimir...

en: Print &setup...
pt: Configurar impre&ssora...

[ctx: TFRMVIEWER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload current file
pt: Recarregar o ficheiro actual

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE180.HINT]
en: Rotate 180 degrees
pt: Rodar 180 graus

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE270.HINT]
en: Rotate -90 degrees
pt: Rodar -90 graus

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE90.HINT]
en: Rotate +90 degrees
pt: Rodar 90 graus

[ctx: tfrmviewer.actsave.caption]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save As...
pt: Gravar como...

en: Save File As...
pt: Gravar ficheiro como...

[ctx: tfrmviewer.actscreenshot.caption]
en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

en: Delay 3 sec
pt: Atrasar 3 seg

en: Delay 5 sec
pt: Atrasar 5 seg

[ctx: tfrmviewer.actselectall.caption]
en: Select All
pt: Seleccionar tudo

[ctx: tfrmviewer.actshowasbin.caption]
en: Show as &Bin
pt: Mostrar como &bin

[ctx: tfrmviewer.actshowasbook.caption]
en: Show as B&ook
pt: Mostrar como livr&o

en: Show as &Dec
pt: Mostrar como &dec

[ctx: tfrmviewer.actshowashex.caption]
en: Show as &Hex
pt: Mostrar como &hex

[ctx: tfrmviewer.actshowastext.caption]
en: Show as &Text
pt: Mostrar como &texto

[ctx: tfrmviewer.actshowaswraptext.caption]
en: Show as &Wrap text
pt: Mostrar como texto aj&ustado

en: Show text c&ursor
pt: Mostrar c&ursor de texto

[ctx: tfrmviewer.actshowgraphics.caption]
en: Graphics
pt: Gráficos

en: Office XML (text only)
pt: Office XML (só texto)

[ctx: tfrmviewer.actshowplugins.caption]
en: Plugins
pt: Extensões

en: Show transparenc&y
pt: Mostrar transparênc&ia

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSTRETCHIMAGE.CAPTION]
en: Stretch
pt: Esticar

en: Stretch Image
pt: Esticar a imagem

[ctx: tfrmviewer.actstretchonlylarge.caption]
en: Stretch only large
pt: Esticar só grandes

[ctx: tfrmviewer.actundo.caption]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: TFRMVIEWER.ACTUNDO.HINT]
en: Undo
pt: Desfazer

en: &Wrap text
pt: Cortar te&xto

en: Zoom
pt: Ampliação

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.caption]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.hint]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.caption]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.hint]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: TFRMVIEWER.BTNCUTTUIMAGE.HINT]
en: Crop
pt: Recortar

[ctx: TFRMVIEWER.BTNFULLSCREEN.HINT]
en: Full Screen
pt: Ecrã completo

en: Export Frame
pt: Exportar quadro

[ctx: TFRMVIEWER.BTNHIGHTLIGHT.HINT]
en: Highlight
pt: Realçar

en: Next Frame
pt: Quadro seguinte

[ctx: TFRMVIEWER.BTNPAINT.HINT]
en: Paint
pt: Pintar

en: Previous Frame
pt: Quadro anterior

en: Red Eyes
pt: Olhos vermelhos

[ctx: TFRMVIEWER.BTNRESIZE.HINT]
en: Resize
pt: Redimensionar

[ctx: tfrmviewer.btnslideshow.caption]
en: Slide Show
pt: Diaporama

[ctx: TFRMVIEWER.CAPTION]
en: Viewer
pt: Visualizador

[ctx: TFRMVIEWER.MIABOUT.CAPTION]
en: About
pt: Sobre

[ctx: TFRMVIEWER.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
pt: &Editar

en: Ellipse
pt: Elipse

[ctx: TFRMVIEWER.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
pt: &Codificar

[ctx: TFRMVIEWER.MIFILE.CAPTION]
en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Image
pt: &Imagem

[ctx: tfrmviewer.mipen.caption]
en: Pen
pt: Caneta

[ctx: TFRMVIEWER.MIROTATE.CAPTION]
en: Rotate
pt: Rodar

[ctx: TFRMVIEWER.MISCREENSHOT.CAPTION]
en: Screenshot
pt: Captura de ecrã

[ctx: TFRMVIEWER.MIVIEW.CAPTION]
en: &View
pt: &Ver

[ctx: tfrmviewer.mnuplugins.caption]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: tfrmviewoperations.btnstartpause.caption]
en: &Start
pt: &Iniciar

en: S&top
pt: &Parar

[ctx: tfrmviewoperations.caption]
en: File operations
pt: Operações de ficheiros

en: Always on top
pt: Sempre no topo

en: &Use "drag && drop" to move operations between queues
pt: &Usar arrastar e largar para mover operações entre filas

[ctx: tfrmviewoperations.mnucanceloperation.caption]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: tfrmviewoperations.mnucancelqueue.caption]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: tfrmviewoperations.mnunewqueue.caption]
en: New queue
pt: Nova fila

[ctx: tfrmviewoperations.mnuoperationshowdetached.caption]
en: Show in detached window
pt: Mostrar em janela separada

en: Put first in queue
pt: Pôr primeiro na fila

en: Put last in queue
pt: Pôr último na fila

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue.caption]
en: Queue
pt: Fila

en: Out of queue
pt: Fora da fila

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
pt: Fila 1

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
pt: Fila 2

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
pt: Fila 3

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
pt: Fila 4

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
pt: Fila 5

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueueshowdetached.caption]
en: Show in detached window
pt: Mostrar em janela separada

en: &Pause all
pt: &Pausar tudo

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
pt: Seguir &ligações

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
pt: Quando a pasta &existe

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.lblfileexists.caption]
en: When file exists
pt: Quando o ficheiro existe

[ctx: TMULTIARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
pt: Quando o ficheiro existir

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.btncancel.caption]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.btnok.caption]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Command line:
pt: Linha de comandos:

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.lbleparameters.editlabel.caption]
en: Parameters:
pt: Parâmetros:

en: Start path:
pt: Caminho inicial:

[ctx: twcxarchivecopyoperationoptionsui.btnconfig.caption]
en: Con&figure
pt: Con&figurar

[ctx: twcxarchivecopyoperationoptionsui.cbencrypt.caption]
en: Encr&ypt
pt: Encr&iptar

[ctx: TWCXARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
pt: Quando o ficheiro existir

[ctx: twfxplugincopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
pt: Copiar d&ata/hora

en: Work in background (separate connection)
pt: Trabalhar em 2º plano (ligação separada)

[ctx: TWFXPLUGINCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
pt: Quando o ficheiro existir

en: You need to provide administrator permission
pt: Tem de fornecer permissão de administrador

en: to copy this object:
pt: para copiar este objecto:

en: to create this object:
pt: para criar este objecto:

en: to delete this object:
pt: para eliminar este objecto:

en: to get attributes of this object:
pt: para obter os atributos deste objecto:

en: to create this hard link:
pt: para criar esta ligação física:

en: to open this object:
pt: para abrir este objecto:

en: to rename this object:
pt: para renomear este objecto:

en: to set attributes of this object:
pt: para definir atributos deste objecto:

en: to create this symbolic link:
pt: para criar esta ligação simbólica:

en: Date taken
pt: Data

[ctx: uexifreader.rsimageheight]
en: Height
pt: Altura

[ctx: uexifreader.rsimagewidth]
en: Width
pt: Largura

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: Camera model
pt: Modelo da câmara

en: Orientation
pt: Orientação

en: This file cannot be found and could help to validate final combination of files:
    %s
    
    Could you make it available and press "OK" when ready,
    or press "CANCEL" to continue without it?
pt: Impossível encontrar o ficheiro que poderia ajudar a validar a combinação final:
    %s
    
    Pode disponibilizá-lo e clicar em "Aceitar", por favor?
    Ou clique em "Cancelar" para continuar.

en: <LNK>
pt: <LIG>

en: Cancel Quick Filter
pt: Cancelar filtro rápido

en: Cancel Current Operation
pt: Cancelar operação actual

en: Enter filename, with extension, for dropped text
pt: Insira o nome do ficheiro com extensão, para texto largado

en: Text format to import
pt: Formato de teto a importar

en: Broken:
pt: Qebrado:

en: General:
pt: Geral:

en: Missing:
pt: Em falta:

en: Read error:
pt: Erro de leitura:

[ctx: ulng.rschecksumverifysuccess]
en: Success:
pt: Sucesso:

en: Enter checksum and select algorithm:
pt: Insira a checksum e escolha o algoritmo:

en: Verify checksum
pt: Verificar checksum

en: Do you want to clear filters for this new search?
pt: Quer limpar os filtros para esta nova procura?

en: Clipboard doesn't contain any valid toolbar data.
pt: Área de transferência sem dados de barra de ferramentas válidos.

en: All;Active Panel;Left Panel;Right Panel;File Operations;Configuration;Network;Miscellaneous;Parallel Port;Print;Mark;Security;Clipboard;FTP;Navigation;Help;Window;Command Line;Tools;View;User;Tabs;Sorting;Log
pt: Tudo;Painel activo;Painel esquerdo;Painel direito;Operações de ficheiro;Configuração;Rede;Diversos;Porta paralela;Imprimir;Marcar;Segurança;Área de transferência;FTP;Navegação;Ajuda;Janela;Linha de comandos;Ferramentas;Ver;Utilizador;Separadores;Ordenar;Diário

en: Legacy sorted;A-Z sorted
pt: Ordem antiga;A -> Z

en: Attr
pt: Atr

[ctx: ulng.rscoldate]
en: Date
pt: Data

[ctx: ulng.rscolname]
en: Name
pt: Nome

[ctx: ulng.rscolsize]
en: Size
pt: Tamanho

en: Align
pt: Alinhar

en: Caption
pt: Legenda

[ctx: ulng.rsconfcoldelete]
en: Delete
pt: Eliminar

en: Field contents
pt: Conteúdo do campo

[ctx: ulng.rsconfcolmove]
en: Move
pt: Mover

[ctx: ulng.rsconfcolwidth]
en: Width
pt: Largura

en: Customize column
pt: Personalizar coluna

en: Configure file association
pt: Configurar associação de ficheiro

en: Confirming command line and parameters
pt: A comfirmar comando e parâmetros

en: Copy (%d) %s
pt: Copiar (%d) %s

en: Auto;Enabled;Disabled
pt: Auto;Activo;Inactivo

en: Imported DC toolbar
pt: Barra DC importada

en: Imported TC toolbar
pt: Barra TC importada

en: _DroppedText
pt: _TextoLargado

en: _DroppedHTMLtext
pt: _TextoHTMLLargado

en: _DroppedRichtext
pt: _RichTextLargado

en: _DroppedSimpleText
pt: _TextoSimplesLargado

en: _DroppedUnicodeUTF16text
pt: _TextoUTF16Largado

en: _DroppedUnicodeUTF8text
pt: _TextoUTF8Largado

en:  Adds:
pt: Adiciona:

en: Comparing...
pt: A comparar...

en:  Deletes:
pt: Elimina:

en: The two files are identical!
pt: Os ficheiros são idênticos!

en:  Matches:
pt: Compara:

en:  Modifies:
pt: Modifica:

[ctx: ulng.rsdifftextdifferenceencoding]
en: Encoding
pt: Codificação

en: Line-endings
pt: Fins-de-linha

en: The text is identical, but the following options are used:
pt: O texto é idêntico, mas são usadas as seguintes opções:

en: The text is identical, but the files do not match!
    The following differences were found:
pt: O texto é idêntico, mas os ficheiros não correspondem!
    Foram encontradas as seguintes diferenças:

en: Ab&ort
pt: Ab&ortar

[ctx: ulng.rsdlgbuttonall]
en: A&ll
pt: T&udo

en: A&ppend
pt: Jun&tar

en: A&uto-rename source files
pt: A&uto-renomear ficheiros fonte

en: Auto-rename tar&get files
pt: Renomear automaticamente os fic&heiros-destino

[ctx: ulng.rsdlgbuttoncancel]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Compare &by content
pt: C&omparar por conteúdo

en: &Continue
pt: &Continuar

en: &Merge
pt: &Unir

en: Mer&ge All
pt: U&nir todos

en: E&xit program
pt: &Sair do programa

en: Ig&nore
pt: Ig&norar

en: I&gnore All
pt: I&gnorar todos

en: &No
pt: &Não

en: Non&e
pt: N&enhum

[ctx: ulng.rsdlgbuttonok]
en: &OK
pt: &Aceitar

en: Ot&her
pt: &Outro

en: &Overwrite
pt: S&obrescrever

en: Overwrite &All
pt: &Sobrescrever todos

en: Overwrite All &Larger
pt: Sobrescrever os &maiores

en: Overwrite All Ol&der
pt: Sobrescrever mais an&tigos

en: Overwrite All S&maller
pt: Sobrescrever m&enores

[ctx: ulng.rsdlgbuttonrename]
en: R&ename
pt: R&enomear

en: &Resume
pt: &Recomeçar

en: Re&try
pt: Repe&tir

en: As Ad&ministrator
pt: Como ad&ministrador

en: &Skip
pt: &Saltar

en: S&kip All
pt: Sa&ltar todos

en: &Unlock
pt: Desblo&quear

en: &Yes
pt: S&im

[ctx: ulng.rsdlgcp]
en: Copy file(s)
pt: Copiar ficheiro(s)

en: Move file(s)
pt: Mover ficheiro(s)

[ctx: ulng.rsdlgoppause]
en: Pau&se
pt: Pau&sa

[ctx: ulng.rsdlgopstart]
en: &Start
pt: &Iniciar

[ctx: ulng.rsdlgqueue]
en: Queue
pt: Fila

en: Speed %s/s
pt: Velocidade %s/s

en: Speed %s/s, time remaining %s
pt: Velocidade %s/s, falta %s

en: Rich Text Format;HTML Format;Unicode Format;Simple Text Format
pt: Rich Text Format;Formato HTML;Formato Unicode;Formato de texto simples

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.DBFREESPACEINDICATOR.CAPTION]
en: Drive Free Space Indicator
pt: Indicador de espaço livre na unidade

en: <no label>
pt: <sem rótulo>

en: <no media>
pt: <sem suporte>

en: Internal Editor of Double Commander.
pt: Editor interno do Double Commander.

en: Goto line:
pt: Ir para linha:

[ctx: ulng.rseditgotolinetitle]
en: Goto Line
pt: Ir para linha

en: new.txt
pt: novo.txt

en: Filename:
pt: Nome de ficheiro:

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: &Backward
pt: &Recuar

[ctx: ulng.rseditsearchcaption]
en: Search
pt: Procurar

en: &Forward
pt: &Avançar

[ctx: ulng.rseditsearchreplace]
en: Replace
pt: Substituir

en: with external editor
pt: com editor externo

en: with internal editor
pt: com editor interno

[ctx: ulng.rsexecuteviashell]
en: Execute via shell
pt: Executar via shell

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalclose]
en: Execute via terminal and close
pt: Executar via terminal e fechar

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalstayopen]
en: Execute via terminal and stay open
pt: Executar via terminal e manter aberto

en: "]" not found in line %s
pt: "]" não encontrado na linha %s

en: No extension defined before command "%s". It will be ignored.
pt: Nenhuma extensão definida antes do comando "%s". Será ignorada.

en: Left;Right;Active;Inactive;Both;None
pt: Esquerdo;Direito;Activo;Inactivo;Ambos;Nenhum

en: No;Yes
pt: Não;Sim

en: Exported_from_DC
pt: Exportado_Do_DC

en: Ask;Overwrite;Skip
pt: Perguntar;Sobrescrever;Saltar

en: Ask;Merge;Skip
pt: Perguntar;Unir;Saltar

en: Ask;Overwrite;Overwrite Older;Skip
pt: Perguntar;Sobrescrever;Sobrescrever mais antigos;Saltar

[ctx: ulng.rsfileopsetpropertyerroroptions]
en: Ask;Don't set anymore;Ignore errors
pt: Perguntar;Não definir mais;Ignorar erros

en: Any files
pt: Quaisquer ficheiros

en: Archiver config files
pt: Ficheiros de configuração do arquivador

en: DC Tooltip files
pt: Ficheiros de dicas do DC

en: Directory Hotlist files
pt: Ficheiros da lista de pastas

en: Executables files
pt: Ficheiros executáveis

en: .ini Config files
pt: Ficheiros de configuração .ini

en: Legacy DC .tab files
pt: Ficheiros .tab antigos do DC

en: Library files
pt: Bibliotecas

en: Plugin files
pt: Extensões

en: Programs and Libraries
pt: Programas e bibliotecas

en: FILTER
pt: FILTRO

en: Define template
pt: Definir modelo

en: %s level(s)
pt: %s nível(is)

en: all (unlimited depth)
pt: todos (profundidade ilimitada)

en: current dir only
pt: só pasta actual

en: Directory %s does not exist!
pt: A pasta %s não existe!

[ctx: ulng.rsfindfound]
en: Found: %d
pt: Encontrados: %d

en: Save search template
pt: Gravar modelo de procura

en: Template name:
pt: Nome do modelo:

[ctx: ulng.rsfindscanned]
en: Scanned: %d
pt: Pesquisado: %d

en: Scanning
pt: A pesquisar

[ctx: ulng.rsfindsearchfiles]
en: Find files
pt: Localizar ficheiros

en: Time of scan:
pt: Hora da digitalização:

en: Begin at
pt: Iniciar em

en: &Console Font
pt: Letra da &consola

en: &Editor Font
pt: Letra do &editor

en: &Log Font
pt: Letra do &diário

en: Main &Font
pt: &Letra do programa

en: Path Font
pt: Letra do caminho

en: &Viewer Font
pt: Letra do visuali&zador

[ctx: ulng.rsfontusageviewerbook]
en: Viewer&Book Font
pt: Letra do livro do vis&ualizador

en: Access date/time
pt: Aceder a data/hora

[ctx: ulng.rsfuncattr]
en: Attributes
pt: Atributos

[ctx: ulng.rsfunccomment]
en: Comment
pt: Comentário

en: Compressed size
pt: Tamanho comprimido

en: Creation date/time
pt: Data/hora de criação

[ctx: ulng.rsfuncext]
en: Extension
pt: Extensão

[ctx: ulng.rsfuncgroup]
en: Group
pt: Grupo

en: Change date/time
pt: Alterar data/hora

en: Link to
pt: Ligar a

en: Modification date/time
pt: Data/hora de modificação

[ctx: ulng.rsfuncname]
en: Name
pt: Nome

en: Name without extension
pt: Nome sem extensão

[ctx: ulng.rsfuncowner]
en: Owner
pt: Proprietário

[ctx: ulng.rsfuncpath]
en: Path
pt: Caminho

[ctx: ulng.rsfuncsize]
en: Size
pt: Tamanho

en: Type
pt: Tipo

en: Error creating hardlink.
pt: Erro ao criar ligação física

en: none;Name, a-z;Name, z-a;Ext, a-z;Ext, z-a;Size 9-0;Size 0-9;Date 9-0;Date 0-9
pt: Nenhuma;Nome, a-z;Nome, z-a;Ext, a-z;Ext, z-a;Tam 9-0;Tam 0-9;Data 9-0;Data 0-9

en: Warning! When restoring a .hotlist backup file, this will erase existing list to replace by the imported one.
    
    Are you sure you want to proceed?
pt: Aviso! Ao restaurar uma segurança .hotlist, a lista existente será apagada pela importada.
    
    Tem a certeza que quer continuar?

en: Copy/Move Dialog
pt: Diálogo Copiar/Mover

[ctx: ulng.rshotkeycategorydiffer]
en: Differ
pt: Diferenciar

en: Edit Comment Dialog
pt: Diálogo Editar comentário

[ctx: ulng.rshotkeycategoryfindfiles]
en: Find files
pt: Localizar ficheiros

en: Main
pt: Principal

[ctx: ulng.rshotkeycategorymultirename]
en: Multi-Rename Tool
pt: Multi-renomear

[ctx: ulng.rshotkeycategoryviewer]
en: Viewer
pt: Visualizador

en: A setup with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt: Já existe uma configuração com esse nome.
    Deseja sobrescrevê-la?

en: Are you sure you want to restore default?
pt: Tem a certeza de que deseja repor a predefinição?

en: Are you sure you want to erase setup "%s"?
pt: Tem a certeza de que deseja apagar a configuração "%s"?

en: Copy of %s
pt: Cópia de %s

en: Input your new name
pt: Insira o seu novo nome

en: You must keep at least one shortcut file.
pt: Tem de ter pelo menos um ficheiro de atalhos.

en: New name
pt: Novo nome

en: "%s" setup has been modified.
    Do you want to save it now?
pt: A configuração "%s" foi modificada.
    Deseja gravá-la agora?

en: No shortcut with "ENTER"
pt: Sem atalho com "ENTER"

en: By command name;By shortcut key (grouped);By shortcut key (one per row)
pt: Por nome de comando;Por tecla de atalho (agrupado);Por tecla de atalho (um por linha)

en: Cannot find reference to default bar file
pt: Impossível encontrar referências ao ficheiro predefinido

en: List of "Find files" windows
pt: Lista de janelas "Localizar ficheiros"

en: Unselect mask
pt: Desseleccionar máscara

en: Select mask
pt: Seleccionar máscara

en: Input mask:
pt: Máscara de entrada:

en: A columns view with that name already exists.
pt: Já existe uma vista em colunas com esse nome.

en: To change current editing colmuns view, either SAVE, COPY or DELETE current editing one
pt: Para alterar edição da vista em colunas actual, GRAVE, COPIE ou ELIMINE a edição actual

en: Configure custom columns
pt: Configurar colunas personalizadas

en: Enter new custom columns name
pt: Insira o novo nome das colunas

[ctx: ulng.rsmnuactions]
en: Actions
pt: Acções

en: Disconnect Network Drive...
pt: Desligar unidade de rede...

[ctx: ulng.rsmnuedit]
en: Edit
pt: Editar

en: Eject
pt: Ejectar

en: Extract here...
pt: Extrair aqui...

en: Map Network Drive...
pt: Mapear unidade de rede...

en: Mount
pt: Montar

[ctx: ulng.rsmnunew]
en: New
pt: Novo

en: No media available
pt: Sem suporte disponível

[ctx: ulng.rsmnuopen]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: ulng.rsmnuopenwith]
en: Open with
pt: Abrir com

[ctx: ulng.rsmnuopenwithother]
en: Other...
pt: Outro...

en: Pack here...
pt: Comprimir aqui...

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Unmount
pt: Desmontar

[ctx: ulng.rsmnuview]
en: View
pt: Ver

en: Account:
pt: Conta:

en: All Double Commander internal commands
pt: Todos os comandos internos do Double Commander

en: Additional parameters for archiver command-line:
pt: Parâmetros adicionais da linha de comandos do arquivador:

en: Do you want to enclose between quotes?
pt: Deseja pôr entre aspas?

en: Bad CRC32 for resulting file:
    "%s"
    
    Do you want to keep the resulting corrupted file anyway?
pt: CRC32 errado no ficheiro resultante:
    "%s"
    
    Quer manter o ficheiro resultante corrompido?

en: You can not copy/move a file "%s" to itself!
pt: Não pode copiar/mover um ficheiro "%s" para si próprio!

en: Cannot delete directory %s
pt: Impossível eliminar a pasta %s

en: Cannot overwrite directory "%s" with non-directory "%s"
pt: Impossível sobrescrever a pasta "%s" com a não-pasta "%s"

en: Change current directory to "%s" failed!
pt: ChDir para [%s] falhou!

en: Remove all inactive tabs?
pt: Remover os separadores inactivos?

en: This tab (%s) is locked! Close anyway?
pt: Este separador (%s) está bloqueado! Fechar mesmo assim?

en: Confirmation of parameter
pt: Confirmação do parâmetro

en: Are you sure you want to quit?
pt: Tem a certeza que quer sair?

en: The file %s has changed. Do you want to copy it backward?
pt: O ficheiro %s foi alterado. Quer repor a cópia anterior?

en: Could not copy backward - do you want to keep the changed file?
pt: Impossível repor a cópia anterior - quer manter o ficheiro alterado?

en: Copy %d selected files/directories?
pt: Copiar %d ficheiros/pastas seleccionados?

en: Copy selected "%s"?
pt: Copiar "%s" seleccionados?

en: < Create a new file type "%s files" >
pt: < Criar novo tipo de ficheiro "ficheiros %s" >

en: Enter location and filename where to save a DC Toolbar file
pt: Insira caminho e nome do ficheiro para gravar a barra do DC

en: Custom action
pt: Acção personalizada

en: Delete the partially copied file ?
pt: Eliminar o ficheiro parcialmente copiado?

en: Delete %d selected files/directories?
pt: Eliminar %d ficheiros/pastas seleccionados?

en: Delete %d selected files/directories into trash can?
pt: Eliminar %d ficheiros/pastas seleccionados para o lixo?

en: Delete selected "%s"?
pt: Eliminar "%s" seleccionado?

en: Delete selected "%s" into trash can?
pt: Eliminar "%s" seleccionados para o lixo?

en: Can not delete "%s" to trash! Delete directly?
pt: Impossível mover "%s" para o lixo! Eliminar directamente?

en: Disk is not available
pt: O disco não está disponível

en: Enter custom action name:
pt: Insira o nome da acção:

en: Enter file extension:
pt: Insira a extensão do ficheiro:

en: Enter name:
pt: Insira o nome:

en: Enter name of new file type to create for extension "%s"
pt: Insira o nome do novo tipo de ficheiro para a extensão "%s"

en: CRC error in archive data
pt: Erro CRC nos dados arquivados

en: Data is bad
pt: Os dados estão mal

en: Can not connect to server: "%s"
pt: Impossível ligar ao servidor: "%s"

en: Cannot copy file %s to %s
pt: Impossível copiar o ficheiro %s para %s

en: There already exists a directory named "%s".
pt: Já existe uma pasta chamada "%s".

en: Date %s is not supported
pt: Data %s não é suportada

en: Directory %s exists!
pt: A pasta %s já existe!

en: Function aborted by user
pt: Função abortada pelo utilizador

en: Error closing file
pt: Erro ao fechar o ficheiro

en: Cannot create file
pt: Impossível criar o ficheiro

en: No more files in archive
pt: Não há mais ficheiros no arquivo

en: Cannot open existing file
pt: Impossível abrir ficheiro existente

en: Error reading from file
pt: Erro ao ler o ficheiro

en: Error writing to file
pt: Erro ao escrever o ficheiro

en: Can not create directory %s!
pt: Impossível criar a pasta %s!

en: Invalid link
pt: Ligação inválida

en: No files found
pt: Ficheiros não encontrados

en: Not enough memory
pt: Memória insuficiente

en: Function not supported!
pt: Função não suportada!

en: Error in context menu command
pt: Erro no comando do menu contextual

en: Error when loading configuration
pt: Erro ao carregar a configuração

en: Syntax error in regular expression!
pt: Erro de sintaxe na expressão regular!

en: Cannot rename file %s to %s
pt: Impossível renomear o ficheiro %s para %s

en: Can not save association!
pt: Impossível gravar associação!

en: Cannot save file
pt: Impossível gravar o ficheiro

en: Can not set attributes for "%s"
pt: Impossível definir atributos para "%s"

en: Can not set date/time for "%s"
pt: Impossível definir data/hora para "%s"

en: Can not set owner/group for "%s"
pt: Impossível definir proprietário/grupo para "%s"

en: Can not set permissions for "%s"
pt: Impossível definir permissões para "%s"

en: Buffer too small
pt: Buffer demasiado pequeno

en: Too many files to pack
pt: Demasiados ficheiros para empacotar

en: Archive format unknown
pt: Formato de arquivo desconhecido

en: Are you sure you want to remove all entries of your Favorite Tabs? (There is no "undo" to this action!)
pt: Tem a certeza qie quer remover todas as entradas dos seus separadores favoritos? Não poderá desfazer a acção!

en: Drag here other entries
pt: Arraste para aqui outras entradas

en: Enter a name for this new Favorite Tabs entry:
pt: Insira um nome para esta entrada

en: Saving a new Favorite Tabs entry
pt: A gravar a nova entrada nos favoritos

en: Number of Favorite Tabs exported successfully: %d on %d
pt: Nº de separadores favoritos exportados com êxito: %d de %d

en: Default extra setting for save dir history for new Favorite Tabs:
pt: Predefinição extra para gravar histórico nos novos separadores favoritos:

en: Number of file(s) imported successfully: %d on %d
pt: Número de ficheiros importados com êxito: %d de %d

en: Legacy tabs imported
pt: Separadores antigos importados

en: Select .tab file(s) to import (could be more than one at the time!)
pt: Escolha o ficheiro .tab a importar (podem ser vários em simultâneo)!

en: Last Favorite Tabs modification have been saved yet. Do you want to save them prior to continue?
pt: A última modificação aos favoritos ainda não foi gravada. Quer gravá-la antes de continuar?

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssimplemode]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
pt: Continuar a gravar o histórico com os favoritos:

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssubmenuname]
en: Submenu name
pt: Nome do sub-menu

en: This will load the Favorite Tabs: "%s"
pt: Assim vai carregar o favorito: "%s"

en: Save current tabs over existing Favorite Tabs entry
pt: Gravar separadores actuais sobre uma entrada de favoritos existente

en: File %s changed, save?
pt: O ficheiro %s foi alterado! Gravar?

en: Overwrite:
pt: Sobrescrever:

en: File %s exists, overwrite?
pt: O ficheiro %s já existe! Sobrescrever?

en: With file:
pt: Pelo ficheiro:

en: File "%s" not found.
pt: Ficheiro "%s" não encontrado

en: File operations active
pt: Operações de ficheiro activas

en: Some file operations have not yet finished. Closing Double Commander may result in data loss.
pt: Há algumas operações de ficheiro por terminar. Fechar o Double Commander pode resultar em perda de dados.

en: The target name length (%d) is more than %d characters!
    %s
    Most programs will not be able to access a file/directory with such a long name!
pt: O tamanho no nome destino (%d) tem mais de %d caracteres!
    %s
    A maioria dos programas não poderá aceder a ficheiros/pastas com nomes tao grandes!

en: File %s is marked as read-only/hidden/system. Delete it?
pt: O ficheiro %s é só de leitura(oculto/de sistema. Eliminá-lo?

en: The file size of "%s" is too big for destination file system!
pt: O tamanho de "%s" é demasiado grande para o sistema de ficheiros destino!

en: Folder %s exists, merge?
pt: A pasta %s já existe! Unir?

en: Follow symlink "%s"?
pt: Seguir ligação simbólica "%s"?

en: Select the text format to import
pt: Seleccione o formato de texto a importar

en: Add %d selected dirs
pt: Adicionar %d pastas seleccionadas

en: Add selected dir:
pt: Adicionar pasta seleccionada:

en: Add current dir:
pt: Adicionar pasta atual:

en: Do command
pt: Comando

en: cm_somthing
pt: cm_algo

[ctx: ulng.rsmsghotdirconfighotlist]
en: Configuration of Directory Hotlist
pt: Configuração da lista de pastas

en: Are you sure you want to remove all entries of your Directory Hotlist? (There is no "undo" to this action!)
pt: Tem a certeza que quer remover todas as entradas da sua lista de pastas? Não poderá desfazer a acção!

en: This will execute the following command:
pt: Assim vai executar o seguinte comando:

en: This is hot dir named
pt: Esta é a pasta chamada

en: This will change active frame to the following path:
pt: Assim vai alterar o painel activo para o seguinte caminho:

en: And inactive frame would change to the following path:
pt: E o painel inactivo mudará para o seguinte caminho:

en: Error backuping entries...
pt: Erro na segurança das entradas...

en: Error exporting entries...
pt: Erro ao exportar entradas...

en: Export all!
pt: Exportar tudo!

en: Export Directory Hotlist - Select the entries you want to export
pt: Exportar lista de pastas - escolha as entradas que quer exportar

en: Export selected
pt: Exportar escolhidas

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportall]
en: Import all!
pt: Importar tudo!

en: Import Directory Hotlist - Select the entries you want to import
pt: Importar lista de pastas - escolha as entradas que quer importar

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportsel]
en: Import selected
pt: Importar escolhidas

[ctx: ulng.rsmsghotdirjustpath]
en: &Path:
pt: Caminho

en: Locate ".hotlist" file to import
pt: Localizar ficheiro .hotlist a importar

en: Hotdir name
pt: Noma da lista

en: Number of new entries: %d
pt: Nº de novas entradas : %d

en: Nothing selected to export!
pt: Nada escolhido para exportar!

en: Hotdir path
pt: Caminho da lista

en: Re-Add selected dir:
pt: Adicionar de novo a pasta escolhida:

en: Re-Add current dir:
pt: Adicionar de novo a pasta actual:

en: Enter location and filename of Directory Hotlist to restore
pt: Insira a localização e nome da lista de pastas a restaurar

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplecommand]
en: Command:
pt: Comando:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimpleendofmenu]
en: (end of sub menu)
pt: (fim do sub-menu)

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplemenu]
en: Menu &name:
pt: Nome do menu:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplename]
en: &Name:
pt: Nome:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimpleseparator]
en: (separator)
pt: (separador)

[ctx: ulng.rsmsghotdirsubmenuname]
en: Submenu name
pt: Nome do sub-menu

en: Hotdir target
pt: Alvo da lista de pastas

en: Determine if you want the active frame to be sorted in a specified order after changing directory
pt: Determine se quer que o painel activo seja ordenado de forma especificada após alterar a pasta

en: Determine if you want the not active frame to be sorted in a specified order after changing directory
pt: Determine se quer que o painel inactivo seja ordenado de forma especificada após alterar a pasta

en: Some functions to select appropriate path relative, absolute, windows special folders, etc.
pt: Algumas funções para seleccionar caminho relativo, absoluto, pastas especiais, etc.

en: Total entries saved: %d
    
    Backup filename: %s
pt: Nº de entradas gravadas: %d
    
    Nome da segurança: %s

en: Total entries exported:
pt: Nº de entradas exportadas:

en: Do you want to delete all elements inside the sub-menu [%s]?
    Answering NO will delete only menu delimiters but will keep element inside sub-menu.
pt: Quer eliminar todos os elementos do sub-menu [%s]?
    Responder NÃO elimina só os delimitadores de menu e mantém os elementos no sub-menu.

en: Enter location and filename where to save a Directory Hotlist file
pt: Insira a localização e nome da lista de pastas a gravar

en: Incorrect resulting filelength for file : "%s"
pt: Tamanho do ficheiro "%s" resultante incorrecto

en: Please insert next disk or something similar.
    
    It is to allow writing this file:
    "%s"
    
    Number of bytes still to write: %d
pt: Por favor, insira o volume seguinte.
    
    É para permitir escrever este ficheiro:
    "%s"
    
    Nº de bytes ainda por escrever: %d

en: Error in command line
pt: Erro na linha de comandos

en: Invalid filename
pt: Nome de ficheiro inválido

en: Invalid format of configuration file
pt: Formato do ficheiro de configuração inválido

en: Invalid path
pt: Caminho inválido

en: Path %s contains forbidden characters.
pt: O caminho %s contém caracteres proibidos.

en: This is not a valid plugin!
pt: Esta não é uma extensão válida!

en: This plugin is built for Double Commander for %s.%sIt can not work with Double Commander for %s!
pt: Esta extensão é feita para o Double Commander para %s.%s, não pode trabalhar com o Double Commander para %s!

en: Invalid quoting
pt: Aspas inválidas

en: Invalid selection.
pt: Selecção inválida.

en: Loading file list...
pt: A carregar lista de ficheiros...

en: Locate TC configuration file (wincmd.ini)
pt: Localizar ficheiro do TC (wincmd.ini)

en: Locate TC executable file (totalcmd.exe or totalcmd64.exe)
pt: Localizar executável do TC (totalcmd.exe ou totalcmd64.exe)

en: Copy file %s
pt: Copiar ficheiro %s

en: Delete file %s
pt: Eliminar ficheiro %s

en: Error:
pt: Erro:

en: Launch external
pt: Iniciar externo

en: Result external
pt: Resultado externo

en: Extract file %s
pt: Extrair ficheiro %s

en: Info:
pt: Informação:

en: Create link %s
pt: Criar ligação %s

en: Create directory %s
pt: Criar pasta %s

en: Move file %s
pt: Mover ficheiro %s

en: Pack to file %s
pt: Comprimir para ficheiro %s

en: Remove directory %s
pt: Remover pasta %s

en: Done:
pt: Feito:

en: Create symlink %s
pt: Criar ligação simbólica %s

en: Test file integrity %s
pt: Testar integridade do ficheiro %s

en: Wipe file %s
pt: Limpar ficheiro %s

en: Wipe directory %s
pt: Limpar pasta %s

en: Master Password
pt: Senha mestra

en: Please enter the master password:
pt: Por favor insira a senha mestra:

en: New file
pt: Novo ficheiro

en: Next volume will be unpacked
pt: O próximo volume será descomprimido

en: No files
pt: Sem ficheiros

en: No files selected.
pt: Sem ficheiros seleccionados

en: No enough free space on target drive, Continue?
pt: Não há espaço suficiente no destino! Continuar?

en: No enough free space on target drive, Retry?
pt: Não há espaço suficiente no destino! Tentar novamente?

en: Can not delete file %s
pt: Impossível eliminar o ficheiro %s

en: Not implemented.
pt: Não implementado.

en: Object does not exist!
pt: O objecto não existe!

[ctx: ulng.rsmsgpanelpreview]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
pt: Abaixo está uma antevisão. Mova o cursor e seleccione ficheiros para ver imediatament o aspecto das várias definições.

[ctx: ulng.rsmsgpassword]
en: Password:
pt: Senha:

en: Passwords are different!
pt: As senhas são diferentes!

en: Please enter the password:
pt: Por favor, insira a senha:

en: Password (Firewall):
pt: Senha (Firewall):

en: Please re-enter the password for verification:
pt: Por favor reinsira a senha para verificação:

en: &Delete %s
pt: &Eliminar %s

en: Preset "%s" already exists. Overwrite?
pt: Predefinição "%s" já existe! Substituir?

en: Problem executing command (%s)
pt: Problema ao executar o comando (%s)

en: Filename for dropped text:
pt: Nome de ficheiro para o texto:

en: Please, make this file available. Retry?
pt: Por favor, disponibilize este ficheiro. Tentar novamente?

en: Enter new friendly name for this Favorite Tabs
pt: Insira novo nome amigável para estes favoritos

en: Enter new name for this menu
pt: Insira novo nome para este menu

en: Rename/move %d selected files/directories?
pt: Renomear/Mover %d ficheiros/pastas seleccionados?

en: Rename/move selected "%s"?
pt: Renomear/Mover "%s" seleccionados?

en: Please, restart Double Commander in order to apply changes
pt: Por favor, reinicie o Double Commander para aplicar as alterações

en: Select to which file type to add extension "%s"
pt: Seleccione a que tipo de ficheiro adicionar a extensão "%s"

en: Selected: %s of %s, files: %d of %d, folders: %d of %d
pt: Seleccionados: %s de %s, ficheiros: %d de %d, pastas: %d de %d

en: Select executable file for
pt: Seleccione executável para

en: Please select only checksum files!
pt: Por favor, seleccione só ficheiros checksum

en: Please select location of next volume
pt: Por favor, seleccione a localização do próximo volume

en: Set volume label
pt: Definir rótulo do volume

en: Special Dirs
pt: Pastas especiais

en: Add path from active frame
pt: Adicionar caminho do painel activo

en: Add path from inactive frame
pt: Adicionar caminho do painel inactivo

en: Browse and use selected path
pt: Procurar e usar caminho seleccionado

en: Use environment variable...
pt: Usar variável de ambiente...

en: Go to Double Commander special path...
pt: Ir para caminho especial do Double Commander...

en: Go to environment variable...
pt: Ir para variável de ambiente...

en: Go to other Windows special folder...
pt: Ir para outra pasta especial do Windows...

en: Go to Windows special folder (TC)...
pt: Ir para pasta especial do Windows (TC)...

en: Make relative to hotdir path
pt: Tornar relativa ao caminho da lista

en: Make path absolute
pt: Tornar caminho absoluto

en: Make relative to Double Commander special path...
pt: Tornar relativo ao caminho especial do Double Commander...

en: Make relative to environment variable...
pt: Tornar relativo a variável de ambiente...

en: Make relative to Windows special folder (TC)...
pt: Tornar relativo a pasta especial do Windows (TC)...

en: Make relative to other Windows special folder...
pt: Tornar relativo a outra pasta especial do Windows...

en: Use Double Commander special path...
pt: Usar caminho especial do Double Commander...

en: Use hotdir path
pt: Usar caminho da lista

en: Use other Windows special folder...
pt: Usar outra pasta especial do Windows...

en: Use Windows special folder (TC)...
pt: Usar pasta especial do Windows (TC)...

en: This tab (%s) is locked! Open directory in another tab?
pt: Este separador (%s) está bloqueado! Abrir pasta noutro separador?

en: Rename tab
pt: Renomear separador

en: New tab name:
pt: Novo nome do separador:

en: Target path:
pt: Caminho destino:

en: Error! Cannot find the TC configuration file:
    %s
pt: Erro! impossível modificar a pasta de configuração do TC:
    %s

en: Error! Cannot find the TC configuration executable:
    %s
pt: Erro! impossível encontrar o executável de configuração do TC:
    %s

en: Error! TC is still running but it should be closed for this operation.
    Close it and press OK or press CANCEL to abort.
pt: Erro! O TC ainda está em execução mas tem de ser fechado para esta operação.
    Feche-o e clique em Aceitar ou clique em Cancelar.

en: Error! Cannot find the desired wanted TC toolbar output folder:
    %s
pt: Erro! impossível encontrar a pasta de saída da barra do TC:
    %s

en: Enter location and filename where to save a TC Toolbar file
pt: Insira localização e nome do ficheiro onde gravar a barra do TC

en: "%s" is now in the clipboard
pt: "%s" está agora na área de transferência

en: Extension of selected file is not in any recognized file types
pt: A extensão do ficheiro seleccionado não é de tipo reconhecido

en: Locate ".toolbar" file to import
pt: Localize o ficheiro ".toolbar" a importar

en: Locate ".BAR" file to import
pt: Localize o ficheiro ".BAR" a importar

en: Enter location and filename of Toolbar to restore
pt: Insira localização e nome do ficheiro a restaurar

en: Saved!
    Toolbar filename: %s
pt: Gravado!
    Nome do ficheiro: %s

en: Too many files selected.
pt: Demasiados ficheiros seleccionados.

en: Undetermined
pt: Indeterminado

en: ERROR: Unexpected Tree View Menu usage!
pt: ERRO: utilização de menu de árvore inesperada!

en: <NO EXT>
pt: <SEM EXT>

en: <NO NAME>
pt: >SEM NOME>

[ctx: ulng.rsmsgusername]
en: User name:
pt: Utilizador:

en: User name (Firewall):
pt: Utilizador (Firewall):

en: Volume label:
pt: Rótulo do volume:

en: Please enter the volume size:
pt: Por favor, insira o tamanho do volume:

en: Wipe %d selected files/directories?
pt: Limpar %d ficheiros/pastas seleccionados?

en: Wipe selected "%s"?
pt: Limpar "%s" seleccionados?

en: with
pt: com

en: Do auto-rename to "name (1).ext", "name (2).ext" etc.?
pt: Renomear automaticamente "nome (1).ext", "nome (2).ext" etc.?

[ctx: ulng.rsmulrencounter]
en: Counter
pt: Contador

[ctx: ulng.rsmulrendate]
en: Date
pt: Data

[ctx: ulng.rsmulrenextension]
en: Extension
pt: Extensão

[ctx: ulng.rsmulrenfilename]
en: Name
pt: Nome

en: No change;UPPERCASE;lowercase;First char uppercase;First Char Of Every Word Uppercase;
pt: Sem alteração;MAIÚSCULAS;minúsculas;Primeira maiúscula;Primeira De Todas As Palavras Maiúscula;

[ctx: ulng.rsmulrenlogstart]
en: Multi-Rename Tool
pt: Multi-renomear

en: Character at position x
pt: Carácter na posição x

en: Characters from position x to y
pt: Caracteres desde a posição x até y

[ctx: ulng.rsmulrenmaskcounter]
en: Counter
pt: Contador

en: Day
pt: Dia

en: Day (2 digits)
pt: Dia (2 dígitos)

en: Day of the week (short, e.g., "mon")
pt: Dia da semana (curto, ex. "Seg")

en: Day of the week (long, e.g., "monday")
pt: Dia da semana (longo, ex. "Segunda")

[ctx: ulng.rsmulrenmaskextension]
en: Extension
pt: Extensão

en: Hour
pt: Hora

en: Hour (2 digits)
pt: Hora (2 dígitos)

en: Minute
pt: Minuto

en: Minute (2 digits)
pt: Minuto (2 dígitos)

en: Month
pt: Mês

en: Month (2 digits)
pt: Mês (2 dígitos)

en: Month name (short, e.g., "jan")
pt: Nome do mês (curto, ex. "Jan")

en: Month name (long, e.g., "january")
pt: Nome do mês (longo, ex. "Janeiro")

[ctx: ulng.rsmulrenmaskname]
en: Name
pt: Nome

en: Second
pt: Segundo

en: Second (2 digits)
pt: Segundo (2 dígitos)

en: Year (2 digits)
pt: Ano (2 dígitos)

en: Year (4 digits)
pt: Ano (4 dígitos)

[ctx: ulng.rsmulrenplugins]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: ulng.rsmulrentime]
en: Time
pt: Hora

en: Warning, duplicate names!
pt: Aviso, nomes duplicados!

en: File contains wrong number of lines: %d, should be %d!
pt: Nº de linhas errado no ficheiro: %d, deveria ser %d!

en: Keep;Clear;Prompt
pt: Manter;Limpar;Perguntar

en: No internal equivalent command
pt: Sem comando interno equivalente

en: Sorry, no "Find files" window yet...
pt: Desculpe, ainda não há "Localizar ficheiros"...

en: Sorry, no other "Find files" window to close and free from memory...
pt: Desculpe, não há mais "Localizar ficheiros" para fechar e libertar memória...

en: Aborted
pt: Abortado

en: Calculating checksum
pt: A calcular a checksum

en: Calculating checksum in "%s"
pt: A calcular a checksum em "%s"

en: Calculating checksum of "%s"
pt: A calcular a checksum de "%s"

[ctx: ulng.rsopercalculatingstatictics]
en: Calculating
pt: A calcular

en: Calculating "%s"
pt: A calcular "%s"

en: Joining
pt: A juntar

en: Joining files in "%s" to "%s"
pt: A juntar ficheiros em "%s" para "%s"

en: Copying
pt: A copiar

en: Copying from "%s" to "%s"
pt: A copiar de "%s" para "%s"

en: Copying "%s" to "%s"
pt: copiar "%s" para "%s"

en: Creating directory
pt: A criar pasta

en: Creating directory "%s"
pt: A criar pasta "%s"

[ctx: ulng.rsoperdeleting]
en: Deleting
pt: A eliminar

en: Deleting in "%s"
pt: A eliminar em "%s"

en: Deleting "%s"
pt: Eliminar "%s"

en: Executing
pt: A executar

en: Executing "%s"
pt: A executar "%s"

en: Extracting
pt: A extrair

en: Extracting from "%s" to "%s"
pt: A extrair de "%s" para "%s"

en: Finished
pt: Terminado

en: Listing
pt: A listar

en: Listing "%s"
pt: A listar "%s"

en: Moving
pt: A mover

en: Moving from "%s" to "%s"
pt: A mover de "%s" para "%s"

en: Moving "%s" to "%s"
pt: A mover "%s" para "%s"

en: Not started
pt: Não iniciado

en: Packing
pt: A comprimir

en: Packing from "%s" to "%s"
pt: A comprimir de "%s" para "%s"

en: Packing "%s" to "%s"
pt: A comprimir "%s" para "%s"

en: Paused
pt: Pausado

en: Pausing
pt: A pausar

en: Running
pt: A executar

en: Setting property
pt: Definir propriedade

en: Setting property in "%s"
pt: Definir propriedade em "%s"

en: Setting property of "%s"
pt: Definir propriedade de "%s"

en: Splitting
pt: A dividir

en: Splitting "%s" to "%s"
pt: A dividir "%s" para "%s"

en: Starting
pt: A iniciar

en: Stopped
pt: Parado

en: Stopping
pt: A parar

en: Testing
pt: A testar

en: Testing in "%s"
pt: A testar em "%s"

en: Testing "%s"
pt: A testar "%s"

en: Verifying checksum
pt: A verificar a checksum

en: Verifying checksum in "%s"
pt: A verificar a checksum em "%s"

en: Verifying checksum of "%s"
pt: A verificar a checksum de "%s"

en: Waiting for access to file source
pt: A aguardar acesso à origem do ficheiro

en: Waiting for user response
pt: A aguardar resposta do utilizador

en: Wiping
pt: A limpar

en: Wiping in "%s"
pt: A limpar em "%s"

en: Wiping "%s"
pt: A limpar "%s"

en: Working
pt: A trabalhar

en: Add at &beginning;Add at the end;Smart add
pt: Adicionar no início;Adicionar no fim;Adicionar inteligente

en: Archive type name:
pt: Nome do tipo de arquivo:

en: Associate plugin "%s" with:
pt: Associar suplemento "%s" com:

en: First;Last;
pt: Primeiro;Último;

en: Classic, legacy order;Alphabetic order (but language still first)
pt: Clássica, ordem antiga;Ordem alfabética (idioma sempre primeiro)

en: Active frame panel on left, inactive on right (legacy);Left frame panel on left, right on right
pt: Painel activo à esquerda, inactivo à direita (antigo);Painel esquerdo à esquerda, direito à direita

en: Enter extension
pt: Insira extensão

en: Add at beginning;Add at the end;Alphabetical sort
pt: Adicionar no início;Adicionar no fim;ordem alfabética

en: separate window;minimized separate window;operations panel
pt: Janela separada;Janela separada minimizada;Painel de operações

en: float
pt: Flutuante

en: Shortcut %s for cm_Delete will be registered, so it can be used to reverse this setting.
pt: Atalho %s para cm_Delete será registado, pelo que poderá ser usado para reverter esta definição.

en: Add hotkey for %s
pt: Adicionar atalho para %s

en: Add shortcut
pt: Adicionar atalho

en: Cannot set shortcut
pt: Impossível definir atalho

en: Change shortcut
pt: Alterar atalho

[ctx: ulng.rsopthotkeyscommand]
en: Command
pt: Comando

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanoverrides]
en: Shortcut %s for cm_Delete has a parameter that overrides this setting. Do you want to change this parameter to use the global setting?
pt: Atalho %s para cm_Delete tem um parâmetro que se sobrepõe a esta definição. Quer alterar o parâmetro para usar a definição global?

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanparameterexists]
en: Shortcut %s for cm_Delete needs to have a parameter changed to match shortcut %s. Do you want to change it?
pt: Atalho %s para cm_Delete tem de ter um parâmetro alterado para corresponder ao atalho %s. Quer alterá-lo?

[ctx: ulng.rsopthotkeysdescription]
en: Description
pt: Descrição

en: Edit hotkey for %s
pt: Editar atalho para %s

en: Fix parameter
pt: Fixar parâmetro

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkey]
en: Hotkey
pt: Atalho

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkeys]
en: Hotkeys
pt: Atalhos

en: <none>
pt: <nenhum>

[ctx: ulng.rsopthotkeysparameters]
en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Set shortcut to delete file
pt: Definir atalho para eliminar ficheiro

en: For this setting to work with shortcut %s, shortcut %s must be assigned to cm_Delete but it is already assigned to %s. Do you want to change it?
pt: Para esta definição funcionar com o atalho %s, o atalho %s tem de ser atribuído a cm_Delete, mas já está atribuído a %s. Quer alterá-lo?

en: Shortcut %s for cm_Delete is a sequence shortcut for which a hotkey with reversed Shift cannot be assigned. This setting might not work.
pt: Atalho %s para cm_Delete é uma sequência para a qual uma tecla de atalho com Shift revertido não pode ser atribuída. Esta definição pode não funcionar.

en: Shortcut in use
pt: Atalho em uso

en: Shortcut %s is already used.
pt: Atalho %s já está em uso.

en: Change it to %s?
pt: Alterar para %s?

en: used for %s in %s
pt: usado para %s em %s

en: used for this command but with different parameters
pt: usado por este comando mas com parâmetros diferentes

[ctx: ulng.rsoptionseditorarchivers]
en: Archivers
pt: Arquivadores

[ctx: ulng.rsoptionseditorautorefresh]
en: Auto refresh
pt: Actualizar automaticamente

[ctx: ulng.rsoptionseditorbehavior]
en: Behaviors
pt: Comportamentos

[ctx: ulng.rsoptionseditorbriefview]
en: Brief
pt: Breve

[ctx: ulng.rsoptionseditorcolors]
en: Colors
pt: Cores

en: Columns
pt: Colunas

[ctx: ulng.rsoptionseditorconfiguration]
en: Configuration
pt: Configuração

en: Custom columns
pt: Personalizar colunas

[ctx: ulng.rsoptionseditordirectoryhotlist]
en: Directory Hotlist
pt: Lista de pastas

en: Drag & drop
pt: Arrastar & Largar

en: Drives list button
pt: Botão da lista de unidades

en: Favorite Tabs
pt: Separadores favoritos

en: File associations extra
pt: Associações extra de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileassoc]
en: File associations
pt: Associações de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilenewfiletypes]
en: New
pt: Novo

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileoperations]
en: File operations
pt: Operações de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilepanels]
en: File panels
pt: Painéis de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilesearch]
en: File search
pt: Procurar ficheiro

en: Files views
pt: Vistas de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfiletypes]
en: File types
pt: Tipos de ficheiros

[ctx: ulng.rsoptionseditorfoldertabs]
en: Folder tabs
pt: Separadores de pastas

en: Folder tabs extra
pt: Separadores extra de pastas

[ctx: ulng.rsoptionseditorfonts]
en: Fonts
pt: Letras

en: Highlighters
pt: Realces

[ctx: ulng.rsoptionseditorhotkeys]
en: Hot keys
pt: Atalhos

[ctx: ulng.rsoptionseditoricons]
en: Icons
pt: Ícones

[ctx: ulng.rsoptionseditorignorelist]
en: Ignore list
pt: Lista Ignorar

en: Keys
pt: Teclas

[ctx: ulng.rsoptionseditorlanguage]
en: Language
pt: Idioma

[ctx: ulng.rsoptionseditorlayout]
en: Layout
pt: Disposição

[ctx: ulng.rsoptionseditorlog]
en: Log
pt: Diário

[ctx: ulng.rsoptionseditormiscellaneous]
en: Miscellaneous
pt: Vários

en: Mouse
pt: Rato

[ctx: ulng.rsoptionseditormultirename]
en: Multi-Rename Tool
pt: Multi-renomear

en: Options have changed in "%s"
    
    Do you want to save modifications?
pt: As opções em "%s" foram alteradas.
    
    Deseja gravar as alterações?

[ctx: ulng.rsoptionseditorplugins]
en: Plugins
pt: Extensões

[ctx: ulng.rsoptionseditorquicksearch]
en: Quick search/filter
pt: Procura/Filtragem rápida

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

[ctx: ulng.rsoptionseditortools]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: ulng.rsoptionseditortooltips]
en: Tooltips
pt: Sugestões

[ctx: ulng.rsoptionseditortreeviewmenu]
en: Tree View Menu
pt: Menu de árvore

en: Tree View Menu Colors
pt: Cores do menu de árvore

en: None;Command Line;Quick Search;Quick Filter
pt: Nenhuma;Linha de comandos;Procura rápida;Filtragem rápida

en: Left button;Right button;
pt: Botão esquerdo;Botão direito;

en: at the top of the file list;after directories (if directories are sorted before files);at sorted position;at the bottom of the file list
pt: Ao cimo da lista de ficheiros;Após as pastas (se as pastas estão ordenadas antes dos ficheiros);Na posição ordenada;No final da lista de ficheiros

en: Plugin %s is already assigned for the following extensions:
pt: A extensão %s já está atribuída às seguintes extensões:

en: D&isable
pt: Desactivar

[ctx: ulng.rsoptpluginenable]
en: E&nable
pt: Ac&tivar

[ctx: ulng.rsoptpluginsactive]
en: Active
pt: Activo

[ctx: ulng.rsoptpluginsdescription]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: ulng.rsoptpluginsfilename]
en: File name
pt: Nome de ficheiro

[ctx: ulng.rsoptpluginsname]
en: Name
pt: Nome

[ctx: ulng.rsoptpluginsregisteredfor]
en: Registered for
pt: Registado para

en: &Sensitive;&Insensitive
pt: &Sensível;&Insensível

en: &Files;Di&rectories;Files a&nd Directories
pt: &Ficheiros;Pa&stas;Ficheiros e &pastas

en: &Hide filter panel when not focused;Keep saving setting modifications for next session
pt: Ocultar painel de filtra&gem quando sem foco;Manter modificações de definições para a sessão seguinte

en: not case sensitive;according to locale settings (aAbBcC);first upper then lower case (ABCabc)
pt: Não sensível a maiúsculas;De acordo com definições regionais (aAbBcC);Primeiro maiúsculas, depois minúsculas (ABCabc)

en: sort by name and show first;sort like files and show first;sort like files
pt: Ordenar por nome e mostrar o primeiro;Ordenar como ficheiros e mostrar o primeiro;Ordenar como ficheiros

en: Top;Bottom;
pt: Cimo;Fundo;

en: S&eparator;Inte&rnal command;E&xternal command;Men&u
pt: S&eparador;Comando inte&rno;Comando e&xterno;Men&u

en: Tooltip file type name:
pt: &Nome da categoria:

en: DC legacy - Copy (x) filename.ext;Windows - filename (x).ext;Other - filename(x).ext
pt: DC clássico - Copiar (x) nome_fich.ext;Windows - nome_fich (x).ext;Outros - nome_fich(x).ext

en: don't change position;use the same setting as for new files;to sorted position
pt: Não alterar posição;Usar a definição para novos ficheiros;Para a posição ordenada

en: Files: %d, folders: %d
pt: Ficheiros: %d, pastas: %d

en: Can not change access rights for "%s"
pt: Impossível alterar direitos de acesso a "%s"

en: Can not change owner for "%s"
pt: Impossível alterar proprietário de "%s"

[ctx: ulng.rspropsfile]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: ulng.rspropsfolder]
en: Directory
pt: Pasta

en: Named pipe
pt: Linha nomeada

en: Special block device
pt: Dispositivo de bloqueio especial

en: Special character device
pt: Dispositivo de carácter especial

en: Symbolic link
pt: Ligação simbólica

en: Unknown type
pt: Tipo desconhecido

en: Search result
pt: Resultado da procura

en: SEARCH
pt: PROCURAR

en: <unnamed template>
pt: <modelo sem nome>

en: A file search using DSX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
pt: Já está em curso uma procura de ficheiro com a extensão DSX.
    Temos de deixar terminar essa antes de iniciar outra nova.

en: A file search using WDX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
pt: Já está em curso uma procura de ficheiro com a extensão WDX.
    Temos de deixar terminar essa antes de iniciar outra nova.

en: Select a directory
pt: Seleccione uma pasta

en: Select your window
pt: Seleccione a sua janela

en: &Show help for %s
pt: Mo&strar ajuda para %s

[ctx: ulng.rssimplewordall]
en: All
pt: Tudo

[ctx: ulng.rssimplewordcategory]
en: Category
pt: Categoria

en: Column
pt: Coluna

[ctx: ulng.rssimplewordcommand]
en: Command
pt: Comando

[ctx: ulng.rssimplewordfilename]
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: files
pt: ficheiros

en: Letter
pt: Carta

en: Result
pt: Resultado

en: WorkDir
pt: Pasta

en: Files: %d, Dirs: %d, Size: %s (%s bytes)
pt: Ficheiros: %d, pastas: %d, tamanho: %s (%s bytes)

en: Unable to create target directory!
pt: Impossível criar pasta destino!

en: Incorrect file size format!
pt: Formato de tamanho de ficheiro incorrecto!

en: Unable to split the file!
pt: Impossível dividir o ficheiro!

en: The number of parts is more than 100! Continue?
pt: O número de partes é superior a 100! Continuar?

en: Automatic;1457664B - 3.5" High Density 1.44M;1213952B - 5.25" High Density 1.2M;730112B - 3.5" Double Density 720K;362496B - 5.25" Double Density 360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R
pt: Automático;1457664B - 3.5" High Density 1.44M;1213952B - 5.25" High Density 1.2M;730112B - 3.5" Double Density 720K;362496B - 5.25" Double Density 360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R

en: Select directory:
pt: Pasta seleccionada:

en: Just preview
pt: Só antevisão

en: Others
pt: Outros

en: Side note
pt: Nota lateral

en: Flat
pt: Plano

en: Limited
pt: Limitado

en: Simple
pt: Simples

en: Fabulous
pt: Fabuloso

en: Marvelous
pt: Maravilhoso

en: Tremendous
pt: Tremendo

en: Choose your directory from Dir History
pt: Escolha a sua pasta do histórico de pastas

en: Choose you Favorite Tabs:
pt: Escolha os seus separadores favoritos:

en: Choose your command from Command Line History
pt: Escolha o seu comando do histórico de comandos

en: Choose your action from Main Menu
pt: Escolha a sua acção do menu principal

en: Choose your action from Maintool bar
pt: Escolha a sua acção da barra de ferramentas

en: Choose your directory from Hot Directory:
pt: Escolha a sua pasta da pasta quente:

en: Choose your directory from File View History
pt: Escolha a sua pasta do histórico de ficheiros

en: Choose your file or your directory
pt: Escolha o seu ficheiro ou pasta

en: Error creating symlink.
pt: Erro ao criar ligação simbólica

[ctx: ulng.rssyndefaulttext]
en: Default text
pt: Texto predefinido

[ctx: ulng.rssynlangplaintext]
en: Plain text
pt: Texto simples

en: Do nothing;Close tab;Access Favorite Tabs;Tabs popup menu
pt: Não fazer nada;Fechar separador;Aceder aos favoritos;Menu contextual

[ctx: ulng.rstimeunitday]
en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Month(s)
pt: Mês(es)

en: Second(s)
pt: Segundo(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Rename Favorite Tabs
pt: Renomear favoritos

en: Rename Favorite Tabs sub-menu
pt: Sub-menu Renomear favoritos

[ctx: ulng.rstooldiffer]
en: Differ
pt: Diferenciar

en: Error opening differ
pt: Erro ao abrir Diferenciar

en: Error opening editor
pt: Erro ao abrir o editor

en: Error opening terminal
pt: Erro ao abrir o terminal

en: Error opening viewer
pt: Erro ao abrir o visualizador

[ctx: ulng.rstoolviewer]
en: Viewer
pt: Visualizador

en: Please report this error to the bug tracker with a description of what you were doing and the following file:%sPress %s to continue or %s to abort the program.
pt: Por favor reporte este erro no rastreio de erros com uma descrição do que estava a fazer e o ficheiro seguinte: %sPrima %s para continuar ou %s para abortar o programa.

en: Both panels, from active to inactive
pt: Ambos os painéis, activo -> inactivo

en: Both panels, from left to right
pt: Ambos os painéis, esquerda -> direita

en: Path of panel
pt: Caminho do painel

en: Enclose each name in brackets or what you want
pt: Cada nome entre parênteses ou o que quiser

en: Just filename, no extension
pt: Só nome, sem extensão

en: Complete filename (path+filename)
pt: Nome completo (caminho e nome)

en: Help with "%" variables
pt: Ajuda com variáveis "%"

en: Will request request user to enter a parameter with a default suggested value
pt: Pede ao utilizador que insira um parâmetro com um valor predefinido sugerido

en: Left panel
pt: Painel esquerdo

en: Temporary filename of list of filenames
pt: Nome ou lista de nomes de ficheiro temporários

en: Temporary filename of list of complete filenames (path+filename)
pt: Nome ou lista de nomes completos de ficheiro temporários (caminho+nome)

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM
pt: Ficheiros na lista em UTF-16 com BOM

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM, inside double quotes
pt: Ficheiros na lista em UTF-16 com BOM, entre aspas

en: Filenames in list in UTF-8
pt: Ficheiros na lista em UTF-8

en: Filenames in list in UTF-8, inside double quotes
pt: Ficheiros na lista em UTF-8, entre aspas

en: Temporary filename of list of filenames with relative path
pt: Nome ou lista de nomes de ficheiro temporários com caminho relativo

en: Only file extension
pt: Só extensão de ficheiro

en: Only filename
pt: Só nome de ficheiro

en: Other example of what's possible
pt: Outro exemplo do que é possível

en: Path, without ending delimiter
pt: Caminho, com delimitador final

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is the "#" sign
pt: Daqui até ao fim da linha, o indicador de variável percentagem é o sinal "#"

en: Return the percent sign
pt: Devolver o sinal percentagem

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is back the "%" sign
pt: Daqui até ao fim da linha, o indicador de variável percentagem é de novo o sinal "%"

en: Prepend each name with "-a " or what you want
pt: Prefixar cada nome com "-a" ou o que quiser

en: %[Prompt user for param;Default value proposed]
pt: %[Pedir parâmetro;Valor predefinido proposto]

en: Filename with relative path
pt: Nome de ficheiro com caminho relativo

en: Right panel
pt: Painel direito

en: Full path of second selected file in right panel
pt: Caminho completo do 2º ficheiro seleccionado no painel direito

en: Show command prior execute
pt: Mostrar comando antes de executar

en: %[Simple message]
pt: %[Mensagem simples]

en: Will show a simple message
pt: Mostra uma mensagem simples

en: Active panel (source)
pt: Painel activo (fonte)

en: Inactive panel (target)
pt: Painel inactivo (destino)

en: Filenames will be quoted from here (default)
pt: Nomes de ficheiros entre aspas (predefinição)

en: Command will be done in terminal, remaining opened at the end
pt: Comando executado no terminal, fica aberto quando terminar

en: Paths will have ending delimiter
pt: Caminhos terão delimitador final

en: Filenames will not be quoted from here
pt: Nomes de ficheiro sem aspas a partir daqui

en: Command will be done in terminal, closed at the end
pt: Comando executado no terminal, fechado quando terminar

en: Paths will not have ending delimiter (default)
pt: Caminhos não terão delimitador final (predefinição)

[ctx: ulng.rsvfsnetwork]
en: Network
pt: Rede

en: Internal Viewer of Double Commander.
pt: Visualizador interno do Double Commander.

en: Bad Quality
pt: Má qualidade

[ctx: ulng.rsviewencoding]
en: Encoding
pt: Codificação

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

[ctx: ulng.rsviewnewsize]
en: New Size
pt: Novo tamanho

en: %s not found!
pt: %s não encontrado!

en: with external viewer
pt: com visualizador externo

en: with internal viewer
pt: com visualizador interno

en: Number of replacement: %d
pt: Nº de substituição: %d

en: No replacement took place.
pt: Não houve substituição.
