Double Commander 1.1.0 alpha - en to ro translation catalogue (1709 entries)

en: Comparing... %d%% (ESC to cancel)
ro: Se compară... %d%% (ESC pentru a renunța)

en: Files found: %d  (Identical: %d, Different: %d, Unique left: %d, Unique right: %d)
ro: Fișiere găsite: %d  (Identice: %d, Diferite: %d, Unice la stânga: %d, Unice la dreapta: %d)

en: Choose template...
ro: Alege șablon...

en: C&heck free space
ro: Verifică spațiul liber (&h)

en: Cop&y attributes
ro: Copiază atribute (&y)

en: Copy o&wnership
ro: Copiază posesor (&w)

en: Copy &permissions
ro: Copiază &permisiunile

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
ro: Copiază d&ată/timp

en: Correct lin&ks
ro: Corectează legături (&k)

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: Drop readonly fla&g
ro: Elimină eticheta doar citire (&g)

en: E&xclude empty directories
ro: E&xclude directoarele goale

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
ro: Urmărește &legăturile

en: &Reserve space
ro: &Rezervă spațiu

en: &Verify
ro: &Verifică

en: What to do when cannot set file time, attributes, etc.
ro: Ce să fac când nu se pot seta numele de fișier, atributele, etc.

en: Use file template
ro: Utilizează șablon

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
ro: Când dir&ectorul există

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When &file exists
ro: Când &fișierul există

en: When ca&nnot set property
ro: Când &nu se poate seta proprietate

en: <no template>
ro: <niciun șablon>

[ctx: TFRMABOUT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ro: În&chide

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

[ctx: TFRMABOUT.CAPTION]
en: About
ro: Despre

[ctx: tfrmabout.lblbuild.caption]
en: Build
ro: Generează

en: Home Page:
ro: Pagină de pornire:

[ctx: TFRMABOUT.LBLREVISION.CAPTION]
en: Revision
ro: Revizie

[ctx: tfrmabout.lblversion.caption]
en: Version
ro: Versiune

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: &Reset
ro: &Resetează

en: Choose attributes
ro: Alege atribute

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBARCHIVE.CAPTION]
en: &Archive
ro: &Arhivează

en: Co&mpressed
ro: Co&mprimat

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBDIRECTORY.CAPTION]
en: &Directory
ro: &Director

en: &Encrypted
ro: Criptat (&e)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBHIDDEN.CAPTION]
en: &Hidden
ro: Ascuns (&h)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBREADONLY.CAPTION]
en: Read o&nly
ro: Doar citire (&n)

en: S&parse
ro: Dis&persat

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ro: Persistent

en: &Symlink
ro: Legătură &simbolică

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSYSTEM.CAPTION]
en: S&ystem
ro: Sistem (&y)

en: &Temporary
ro: &Temporar

en: NTFS attributes
ro: Atribute NTFS

en: General attributes
ro: Atribute generale

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ro: Biți:

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ro: Grup

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ro: Altele

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ro: Execută

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ro: Citește

en: As te&xt:
ro: Ca te&xt:

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ro: Scrie

[ctx: TFRMCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate checksum...
ro: Calculează suma de control...

en: Open checksum file after job is completed
ro: Deschide fișierul sumă de control după ce se termină activitatea

en: C&reate separate checksum file for each file
ro: C&reează sume de control separate pentru fiecare fișier

en: &Save checksum file(s) to:
ro: &Salvează fișierul/fișierele sumă de control în:

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: Verify checksum...
ro: Verifică sumă de control...

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNADD.CAPTION]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: C&onnect
ro: C&onectează

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ro: Șterge (&d)

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ro: &Editează

en: Connection manager
ro: Gestionar de conexiune

en: Connect to:
ro: Conectează la:

en: A&dd To Queue
ro: A&daugă în Coadă

[ctx: TFRMCOPYDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: O&ptions
ro: O&pțiuni

en: Sa&ve these options as default
ro: Sal&vează aceste opțiuni ca implicite

[ctx: TFRMCOPYDLG.CAPTION]
en: Copy file(s)
ro: Copiază fișier(e)

[ctx: tfrmcopydlg.mnunewqueue.caption]
en: New queue
ro: Coadă nouă

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
ro: Coada 1

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
ro: Coada 2

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
ro: Coada 3

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
ro: Coada 4

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
ro: Coada 5

en: Save Description
ro: Salvează descrierea

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: File/folder comment
ro: Comentariu fișier/dosar

en: E&dit comment for:
ro: E&ditează comentariu pentru:

[ctx: TFRMDESCREDIT.LBLENCODING.CAPTION]
en: &Encoding:
ro: Codificar&e:

[ctx: TFRMDIFFER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
ro: Despre

en: Auto Compare
ro: Auto compară

[ctx: tfrmdiffer.actbinarycompare.caption]
en: Binary Mode
ro: Mod Binar

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.CAPTION]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.HINT]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.CAPTION]
en: Copy Block Right
ro: Copiază Bloc la Dreapta

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.HINT]
en: Copy Block Right
ro: Copiază Bloc la Dreapta

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Copy Block Left
ro: Copiază Bloc la Stânga

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.HINT]
en: Copy Block Left
ro: Copiază Bloc la Stânga

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
ro: Refă

en: Select &All
ro: Selectează to&ate

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
ro: Anulează

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ro: Ieșire (&x)

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.CAPTION]
en: First Difference
ro: Prima Diferență

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.HINT]
en: First Difference
ro: Prima Diferență

en: Ignore Case
ro: Ignoră majusculele

en: Ignore Blanks
ro: Ignoră spații goale

en: Keep Scrolling
ro: Păstrează Derularea

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Last Difference
ro: Ultima Diferență

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.HINT]
en: Last Difference
ro: Ultimele Diferențe

en: Line Differences
ro: Diferențe de Linie

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Next Difference
ro: Următoarea Diferență

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.HINT]
en: Next Difference
ro: Următoarea Diferență

en: Open Left...
ro: Deschide la Stânga...

en: Open Right...
ro: Deschide la Dreapta...

en: Paint Background
ro: Pictează Fundalul

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.CAPTION]
en: Previous Difference
ro: Diferența Precedentă

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.HINT]
en: Previous Difference
ro: Diferența Precedentă

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: &Reload
ro: &Reîncarcă

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.HINT]
en: Reload
ro: Reîncarcă

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.CAPTION]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.HINT]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save as...
ro: Salvează ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.HINT]
en: Save as...
ro: Salvează ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.CAPTION]
en: Save Left
ro: Salvează la Stânga

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.HINT]
en: Save Left
ro: Salvează la Stânga

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.CAPTION]
en: Save Left As...
ro: Salvează la Stânga Ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.HINT]
en: Save Left As...
ro: Salvează la Stânga Ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.CAPTION]
en: Save Right
ro: Salvează la Dreapta

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.HINT]
en: Save Right
ro: Salvează la Dreapta

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.CAPTION]
en: Save Right As...
ro: Salvează la Dreapta Ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.HINT]
en: Save Right As...
ro: Salvează la Dreapta Ca...

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
ro: Compară

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.HINT]
en: Compare
ro: Compară

[ctx: TFRMDIFFER.BTNLEFTENCODING.HINT]
en: Encoding
ro: Codificare

[ctx: TFRMDIFFER.BTNRIGHTENCODING.HINT]
en: Encoding
ro: Codificare

[ctx: TFRMDIFFER.CAPTION]
en: Compare files
ro: Compară fișierele

en: &Left
ro: Stânga (&l)

en: &Right
ro: D&reapta

en: &Actions
ro: &Acțiuni

[ctx: TFRMDIFFER.MNUEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ro: &Editează

[ctx: TFRMDIFFER.MNUENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ro: &Codificare

[ctx: TFRMDIFFER.MNUFILE.CAPTION]
en: &File
ro: &Fișier

[ctx: TFRMDIFFER.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: &Options
ro: &Opțiuni

en: Add new shortcut to sequence
ro: Adaugă scurtătură nouă secvenței

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: Remove last shortcut from sequence
ro: Înlătură ultima scurtătură din secvență

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.CGHKCONTROLS.CAPTION]
en: Only for these controls
ro: Doar pentru aceste controale

en: &Parameters (each in a separate line):
ro: &Parametri (fiecare pe un rând separat):

en: Shortcuts:
ro: Scurtături:

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
ro: Despre

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.HINT]
en: About
ro: Despre

en: &Configuration
ro: &Configurare

[ctx: TFRMEDITOR.ACTCONFHIGH.HINT]
en: Configuration
ro: Configurare

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.HINT]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.HINT]
en: Cut
ro: Tăiere

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.HINT]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: tfrmeditor.acteditfind.caption]
en: &Find
ro: Găsește (&f)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFIND.HINT]
en: Find
ro: Găsește

[ctx: tfrmeditor.acteditfindnext.caption]
en: Find next
ro: Găsește următorul

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFINDNEXT.HINT]
en: Find next
ro: Găsește următorul

[ctx: tfrmeditor.acteditgotoline.caption]
en: Goto Line...
ro: Mergi la Linia...

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.HINT]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
ro: Refă ultima acțiune

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.HINT]
en: Redo
ro: Refă ultima acțiune

[ctx: tfrmeditor.acteditrplc.caption]
en: &Replace
ro: Înlocui&re

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITRPLC.HINT]
en: Replace
ro: Înlocuire

en: Select&All
ro: SelectareTo&ate

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITSELECTALL.HINT]
en: Select All
ro: Selectează toate

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
ro: Anulează

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.HINT]
en: Undo
ro: Anulează

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.CAPTION]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.HINT]
en: Close
ro: Închide

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ro: Ieșire (&x)

[ctx: tfrmeditor.actfileexit.hint]
en: Exit
ro: Ieșire

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.CAPTION]
en: &New
ro: &Nou

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.HINT]
en: New
ro: Nou

en: &Open
ro: Deschide (&o)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEOPEN.HINT]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.CAPTION]
en: &Save
ro: &Salvează

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.HINT]
en: Save
ro: Salvează

en: Save &As...
ro: Salvare C&a..

en: Save As
ro: Salvează Ca

[ctx: TFRMEDITOR.HELP1.CAPTION]
en: &Help
ro: Ajutor (&h)

[ctx: TFRMEDITOR.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ro: &Editează

[ctx: TFRMEDITOR.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ro: &Codificare

en: Open as
ro: Deschide ca

[ctx: tfrmeditor.miencodingout.caption]
en: Save as
ro: Salvează ca

[ctx: TFRMEDITOR.MIFILE.CAPTION]
en: &File
ro: &Fișier

en: Syntax highlight
ro: Evidențiere sintaxă

en: End Of Line
ro: Sfârșit de linie

[ctx: tfrmeditsearchreplace.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ro: Revo&care

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHCASESENSITIVE.CAPTION]
en: C&ase sensitivity
ro: Sensibil la m&ajuscule

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHFROMCURSOR.CAPTION]
en: S&earch from caret
ro: Caută d&e la cursor

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expressions
ro: Expresii &regulate

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHSELECTEDONLY.CAPTION]
en: Selected &text only
ro: Doar &textul selectat

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHWHOLEWORDS.CAPTION]
en: &Whole words only
ro: Numai cuvinte întregi (&w)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.GBSEARCHOPTIONS.CAPTION]
en: Option
ro: Opțiuni

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLREPLACEWITH.CAPTION]
en: &Replace with:
ro: Înlocui&re cu:

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLSEARCHFOR.CAPTION]
en: &Search for:
ro: Caută (&s) după:

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.RGSEARCHDIRECTION.CAPTION]
en: Direction
ro: Direcție

[ctx: TFRMEXTRACTDLG.CAPTION]
en: Unpack files
ro: Despachetează fișiere

en: &Unpack path names if stored with files
ro: Despachetează n&umele de căi dacă sunt stocate cu fișierele

en: Unpack each archive to a &separate subdir (name of the archive)
ro: Despachetează fiecare arhivă într-un subdosar &separat (nume de arhivă)

en: O&verwrite existing files
ro: Suprascrie fișierele existente (&v)

en: To the &directory:
ro: Spre &dosarul:

en: &Extract files matching file mask:
ro: &Extrage fișierele ce se potrivesc măștii de fișier:

en: &Password for encrypted files:
ro: &Parolă pentru fișiere criptate:

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.CAPTION]
en: Wait...
ro: Se așteaptă...

en: File name:
ro: Nume fișier:

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.LBLFROMPATH.CAPTION]
en: From:
ro: Din:

en: Click on Close when the temporary file can be deleted!
ro: Apăsați Închide când fișierele temporare pot fi șterse!

[ctx: TFRMFILEOP.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: &To panel
ro: La panou (&t)

en: &View all
ro: &Vizualizează toate

en: Current operation:
ro: Operațiunea curentă:

[ctx: TFRMFILEOP.LBLFROM.CAPTION]
en: From:
ro: Din:

en: To:
ro: La:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ro: Persistent

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.DIVIDERBEVEL3.CAPTION]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ro: Biți:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ro: Grup

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ro: Altul

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ro: Proprietar

en: Contains:
ro: Conține:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ro: Execută

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILE.CAPTION]
en: File name
ro: Nume fișier

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILESTR.CAPTION]
en: File name
ro: Nume fișier

[ctx: tfrmfileproperties.lblfolderstr.caption]
en: Path:
ro: Cale:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLGROUPSTR.CAPTION]
en: &Group
ro: &Grup

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastaccessstr.caption]
en: Accessed:
ro: Ultima accesare:

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastmodifstr.caption]
en: Modified:
ro: Ultima modificare:

en: Status changed:
ro: Ultima schimbare de status:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLOWNERSTR.CAPTION]
en: O&wner
ro: Proprietar (&w)

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ro: Citește

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLSIZESTR.CAPTION]
en: Size:
ro: Mărime:

en: Symlink to:
ro: Legătură simbolică la:

en: Type:
ro: Tip:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ro: Scrie

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ro: Atribute

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: tfrmfinddlg.actcancel.caption]
en: C&ancel
ro: Revoc&are

en: Cancel search and close window
ro: În&chide

[ctx: tfrmfinddlg.actclose.caption]
en: &Close
ro: Închide

[ctx: tfrmfinddlg.actedit.caption]
en: &Edit
ro: &Editează

en: Feed to &listbox
ro: Aprovizionează caseta cu &liste

en: &Go to file
ro: Du-te la fișier (&g)

[ctx: tfrmfinddlg.actintellifocus.caption]
en: Find Data
ro: Găsește Date

en: &Last search
ro: U&ltima căutare

en: &New search
ro: Căutare &nouă

[ctx: tfrmfinddlg.actstart.caption]
en: &Start
ro: Pornește (&s)

[ctx: tfrmfinddlg.actview.caption]
en: &View
ro: &Vizualizare

[ctx: tfrmfinddlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ro: &Adaugă

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNATTRSHELP.CAPTION]
en: &Help
ro: Ajutor (&h)

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSAVETEMPLATE.CAPTION]
en: &Save
ro: &Salvează

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSEARCHDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ro: Șterge (&d)

en: L&oad
ro: Încarcă (&o)

en: S&ave
ro: S&alvează

en: Sa&ve with "Start in directory"
ro: Sal&vează cu "Pornește în director"

en: If saved then "Start in directory" will be restored when loading template. Use it if you want to fix searching to a certain directory
ro: Dacă e salvat atunci "Pornește în director" va fi restaurat când se încarcă șablonul. Utilizați dacă doriți să fixați căutarea la un director anume

en: Use template
ro: Utilizează șablonul

[ctx: TFRMFINDDLG.CAPTION]
en: Find files
ro: Găsește fișiere

en: Case sens&itive
ro: Sensibili&tate la majuscule

en: &Date from:
ro: &Data de la:

en: Dat&e to:
ro: Data (&e) până la:

en: S&ize from:
ro: Măr&ime de la:

en: Si&ze to:
ro: Mărime (&z) până la:

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFINDTEXT.CAPTION]
en: Find &text in file
ro: Găsește &text în fișier

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFOLLOWSYMLINKS.CAPTION]
en: Follow s&ymlinks
ro: Urmează legăturile simbolice (&y)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBNOTCONTAININGTEXT.CAPTION]
en: Find files N&OT containing the text
ro: Găsește fișierele care NU c&onțin textul

en: N&ot older than:
ro: Nu mai vechi (&o) decât:

en: Searc&h for part of file name
ro: Caută după o parte din numele fișierului (&h)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expression
ro: Expresii &regulate

en: Re&place by
ro: Înlocuiește (&p) cu

en: Selected directories and files
ro: Directoarele și &fișierele selectate

en: Reg&ular expression
ro: &Expresie regulată

en: &Time from:
ro: &Timp de la:

en: Ti&me to:
ro: Ti&mp până la:

en: &Use search plugin:
ro: &Utilizează pluginul căutare:

en: Enter directories names that should be excluded from search separated with ";"
ro: Introduceți numele de directoare ce ar trebui excluse de la căutare separate cu ";"

en: Enter files names that should be excluded from search separated with ";"
ro: Introduceți numele de directoare ce ar trebui excluse de la căutare separate cu ";"

en: Enter files names separated with ";"
ro: Introduceți numele de fișiere separate cu ";"

[ctx: TFRMFINDDLG.GBDIRECTORIES.CAPTION]
en: Directories
ro: Directoare

[ctx: TFRMFINDDLG.GBFILES.CAPTION]
en: Files
ro: Fișiere

[ctx: tfrmfinddlg.gbfinddata.caption]
en: Find Data
ro: Găsește Date

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attri&butes
ro: Atri&bute

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLENCODING.CAPTION]
en: Encodin&g:
ro: Codificare (&g):

en: E&xclude subdirectories
ro: E&xclude subdirectoarele

en: &Exclude files
ro: &Exclude fișierele

en: &File mask
ro: Mască &fișier

en: Start in &directory
ro: Pornește în &dosarul

en: Search su&bdirectories:
ro: Caută su&bdosarele:

en: &Previous searches:
ro: Căutări &precedente:

[ctx: tfrmfinddlg.mioptions.caption]
en: Options
ro: Opțiuni

en: Remove from list
ro: Înlătură din listă

en: Show all found items
ro: Arată toate elementele găsite

en: Show In Viewer
ro: Arată în Vizualizator

[ctx: tfrmfinddlg.miviewtab.caption]
en: &View
ro: &Vizualizează

en: Advanced
ro: Avansat

en: Load/Save
ro: Încarcă/Salvează

[ctx: TFRMFINDDLG.TSPLUGINS.CAPTION]
en: Plugins
ro: Module

en: Results
ro: Rezultate

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNFIND.CAPTION]
en: &Find
ro: Găsește (&f)

[ctx: TFRMFINDVIEW.CAPTION]
en: Find
ro: Caută

en: C&ase sensitive
ro: Sensibilitate la m&ajuscule

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: Create hard link
ro: Creează legătură dură

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
ro: &Destinația spre care va duce legătura

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
ro: Nume &legătură

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectall.caption]
en: Import all!
ro: Importă toate!

[ctx: tfrmhotdirexportimport.btnselectiondone.caption]
en: Import selected
ro: Importă selectate

[ctx: tfrmhotdirexportimport.caption]
en: Select the entries your want to import
ro: Selectați elementele pe care doriți să le importați

[ctx: tfrmhotdirexportimport.lbhint.caption]
en: When clicking a sub-menu, it will select the whole menu
ro: Când faceți click într-un sub-meniu, se va selecta întregul meniu

en: Hold CTRL and click entries to select multiple ones
ro: Țineți apăsat CTRL și faceți click pentru a selecta multiple elemente

[ctx: TFRMLINKER.CAPTION]
en: Linker
ro: Legător

en: Save to...
ro: Salvează în...

en: Item
ro: Element

[ctx: TFRMLINKER.LBLFILENAME.CAPTION]
en: &File name
ro: Nume &fișier

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.CAPTION]
en: Do&wn
ro: În jos (&w)

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.HINT]
en: Down
ro: În jos

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.caption]
en: &Remove
ro: Ște&rge

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.hint]
en: Delete
ro: Şterge

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.CAPTION]
en: &Up
ro: În s&us

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.HINT]
en: Up
ro: În sus

[ctx: TFRMMAIN.ACTABOUT.CAPTION]
en: &About
ro: Despre (&a)

en: Add file name to command line
ro: Adaugă numele de fișiere liniei de comandă

en: Add path and file name to command line
ro: Adaugă cale și nume de fișier liniei de comandă

en: Copy path to command line
ro: Copiază calea la linia de comandă

[ctx: tfrmmain.actbriefview.caption]
en: Brief view
ro: Pe scurt

en: Brief View
ro: Vizualizare pe Scurt

en: Calculate &Occupied Space
ro: Calculează spațiul &ocupat

en: Change directory
ro: Schimbă directorul

en: Change directory to home
ro: Schimbă directorul la acasă

en: Change Directory To Parent
ro: Schimbă Directorul la Părinte

en: Change directory to root
ro: Schimbă directorul la rădăcină

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate Check&sum...
ro: Calculează &suma de control...

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: &Verify Checksum...
ro: &Verificare sumă de control...

en: Clear log file
ro: Curăță fișierul jurnal

en: Clear log window
ro: Golește fereastra de jurnal

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSEALLTABS.CAPTION]
en: Close &All Tabs
ro: Închide to&ate Filele

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSETAB.CAPTION]
en: &Close Tab
ro: În&chide fila

en: Next Command Line
ro: Următoarea Linie de Comandă

en: Set command line to next command in history
ro: Setează linia de comandă la comanda următoare în istoric

en: Previous Command Line
ro: Linia de Comandă Precedentă

en: Set command line to previous command in history
ro: Setează linia de comandă la comanda precedentă în istoric

en: Full
ro: Plin

en: Columns View
ro: Vizualizare Coloane

en: Compare by &Contents
ro: Compară după &Conținut

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.CAPTION]
en: Compare Directories
ro: &Compară Dosare

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.HINT]
en: Compare Directories
ro: Compară Dosarele

en: Show context menu
ro: Arată meniul contextual

[ctx: tfrmmain.actcopy.caption]
en: Copy
ro: Copiază

en: Copy all shown &columns
ro: Copiază toate &coloanele afișate

en: Copy Filename(s) with Full &Path
ro: Co&piază numele de fișier(e) cu căi complete

en: Copy &Filename(s) to Clipboard
ro: Copiază numele de &fișier(e) în Clipboard

en: Copy files without asking for confirmation
ro: Copiază fișierele fără a cere confirmarea

en: Copy to same panel
ro: Copiază în același panou

en: &Copy
ro: &Copiază

en: Sho&w Occupied Space
ro: Afișează Spațiu Ocupat (&w)

en: Cu&t
ro: &Taie

[ctx: TFRMMAIN.ACTDELETE.CAPTION]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: TFRMMAIN.ACTDIRHISTORY.CAPTION]
en: Directory history
ro: Istoricul dosarelor

en: Directory &Hotlist
ro: Listă dosare (&h)

[ctx: tfrmmain.actedit.caption]
en: Edit
ro: Editează

en: Edit Co&mment...
ro: Editează Co&mentariu...

en: Edit new file
ro: Editează un fișier nou

en: Edit path field above file list
ro: Editează calea deasupra fișierului listă

en: Swap &Panels
ro: Comută &Panourile

[ctx: TFRMMAIN.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ro: Ieșire (&x)

en: &Extract Files...
ro: D&ezarhivare fișiere...

en: Configuration of File &Associations
ro: Configurarea &asocierilor de fișiere...

en: Com&bine Files...
ro: Com&binare Fișiere...

en: Show &File Properties
ro: Arată Proprietățile &Fișierului

[ctx: TFRMMAIN.ACTFILESPLITER.CAPTION]
en: Spl&it File...
ro: Desparte F&ișierul...

en: &Flat view
ro: Vizualizare plată (&f)

en: Focus command line
ro: Evidențiază linia de comandă

en: Place cursor on first file in list
ro: Pune cursorul pe primul fișier din listă

en: Place cursor on last file in list
ro: Pune cursorul pe ultimul fișier din listă

[ctx: TFRMMAIN.ACTHARDLINK.CAPTION]
en: Create &Hard Link...
ro: Creează Legătură (&h) Dură...

en: &Contents
ro: &Conținut

en: &Horizontal Panels Mode
ro: Mod Panou Orizontal (&h)

en: &Keyboard
ro: Tastatură (&k)

en: Left &= Right
ro: Stânga &= Dreapta

en: Open left drive list
ro: Deschide lista discului din stânga

en: Load Selection from Clip&board
ro: Încarcă Selecția din Clip&board

en: &Load Selection from File...
ro: Încarcă Se&lecția din Fișier...

en: &Load Tabs from File
ro: Încarcă fi&le din fișier

en: Create &Directory
ro: Creează &dosar

en: Select All with the Same E&xtension
ro: Selectează Toate cu aceeași E&xtensie

en: &Invert Selection
ro: &Inversare Selecție

en: &Select All
ro: &Selectează Toate

en: Unselect a Gro&up...
ro: Deselectează un Gr&up...

en: Select a &Group...
ro: Selectează un &Grup...

en: &Unselect All
ro: Deselectează Tot&ul

en: Minimize window
ro: Minimizează fereastra

en: Multi-&Rename Tool
ro: Unealtă &Redenumire Multiplă

en: Network &Connect...
ro: &Conexiune Rețea...

en: Network &Disconnect
ro: &Deconectare Rețea

en: Network &Quick Connect...
ro: Conexiunea Rapidă (&q) Rețea...

en: &New Tab
ro: Filă &Nouă

en: Switch to Nex&t Tab
ro: Schimbă la Fila Urmă&toare

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPEN.CAPTION]
en: Open
ro: Deschide

en: Try open archive
ro: Încearcă deschiderea arhivei

en: Open bar file
ro: Deschide fișier bară

en: Open &Folder in a New Tab
ro: Deschide Dosarul într-o &Filă Nouă

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPENVIRTUALFILESYSTEMLIST.CAPTION]
en: Open &VFS List
ro: Deschide Listă &VFS

en: Operations &Viewer
ro: &Vizualizator de Operații

en: &Options...
ro: &Opțiuni...

en: &Pack Files...
ro: Îm&pachetează Fișierele...

en: Set splitter position
ro: Determină poziția separatorului

en: &Paste
ro: Li&pește

en: Switch to &Previous Tab
ro: Comută la Fila &precedentă

en: Quick filter
ro: Filtru rapid

[ctx: TFRMMAIN.ACTQUICKSEARCH.CAPTION]
en: Quick search
ro: Căutare rapidă

en: &Quick View Panel
ro: Panou Vizualizare Rapidă (&q)

en: &Refresh
ro: &Reîmprospătează

[ctx: tfrmmain.actrename.caption]
en: Move
ro: Mută

en: Move/Rename files without asking for confirmation
ro: Mută/Redenumește fișierele fără a cere confirmare

[ctx: TFRMMAIN.ACTRENAMEONLY.CAPTION]
en: Rename
ro: Redenumește

en: &Rename Tab
ro: &Redenumește Fila

en: &Restore Selection
ro: &Restaurează Selecția

en: Re&verse Order
ro: In&versează Ordinea

en: Right &= Left
ro: Dreapta &= Stânga

en: Open right drive list
ro: Deschide lista discului din dreapta

en: Run &Terminal
ro: Rulează &Terminalul

en: Sa&ve Selection
ro: Sal&vează Selecția

en: Save S&election to File...
ro: Salvează S&elecția în Fișierul...

en: &Save Tabs to File
ro: &Salvează file în fișier

en: &Search...
ro: Caută (&s)...

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change &Attributes...
ro: Schimbă &Atributele...

en: Locked with Directories Opened in New &Tabs
ro: Bloca&t cu Dosarele Deschise în File Noi

en: &Locked
ro: B&locat

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETTABOPTIONPATHRESETS.CAPTION]
en: Locked with &Directory Changes Allowed
ro: Blocat cu Schimbările &Dosarului Permise

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHELLEXECUTE.CAPTION]
en: Open
ro: Deschide

en: Open using system associations
ro: Deschide utilizând asocierile de sistem

en: Show button menu
ro: Arată meniul butonului

en: Show command line history
ro: Arată istoricul liniei de comandă

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHOWMAINMENU.CAPTION]
en: Menu
ro: Meniu

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHOWSYSFILES.CAPTION]
en: Show &Hidden/System Files
ro: Arată Fișierele (&h) Ascunse/Sistem

en: Sort by &Attributes
ro: Sortează după &Atribute

en: Sort by &Date
ro: Sortează după &Dată

en: Sort by &Extension
ro: Sortează după &Extensie

en: Sort by &Name
ro: Sortează după &Nume

en: Sort by &Size
ro: &Sortează după Mărime

en: Enable/disable ignore list file to not show file names
ro: Activează/dezactivează ca fișierul conținând lista de ignorați să arate numele de fișier

[ctx: TFRMMAIN.ACTSYMLINK.CAPTION]
en: Create Symbolic &Link...
ro: Creează &Legătură Simbolică...

en: Syn&chronize dirs...
ro: Se sincronizează dosarele...

en: Target &= Source
ro: Țintă &= Sursă

en: &Test Archive(s)
ro: &Testează Arhivă/Arhive

[ctx: tfrmmain.actthumbnailsview.caption]
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Thumbnails View
ro: Vizualizare în miniatură

en: Toggle fullscreen mode console
ro: Comută modul ecran complet al consolei

en: Transfer dir under cursor to left window
ro: Transferă dosarul de sub cursor spre fereastra din stânga

en: Transfer dir under cursor to right window
ro: Transferă dosarul de sub cursor spre fereastra din dreapta

en: Unselect All with the Same Ex&tension
ro: Deselectează Toate cu Aceeași Ex&tensie

[ctx: tfrmmain.actview.caption]
en: View
ro: Vizualizează

en: Show history of visited paths for active view
ro: Arată istoricul căilor vizitate pentru zona activă

en: Go to next entry in history
ro: Du-te la următoarea intrare în istoric

en: Go to previous entry in history
ro: Du-te la intrarea precedentă în istoric

en: &Visit Double Commander Website
ro: &Vizitați Situl Double Commander

en: Wipe
ro: Ștergere definitivă

[ctx: tfrmmain.btnf10.caption]
en: Exit
ro: Ieșire

[ctx: TFRMMAIN.BTNF7.CAPTION]
en: Directory
ro: Dosar

[ctx: TFRMMAIN.BTNF8.CAPTION]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTDIRECTORYHOTLIST.HINT]
en: Directory Hotlist
ro: Listă dosare

en: Show current directory of the right panel in the left panel
ro: Arată dosarul curent pentru panoul din dreapta în panoul din stânga

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTHOME.HINT]
en: Go to home directory
ro: Mergi la dosarul acasă

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTROOT.HINT]
en: Go to root directory
ro: Mergi în dosarul rădăcină

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTUP.HINT]
en: Go to parent directory
ro: Mergi în dosarul părinte

[ctx: tfrmmain.btnrightdirectoryhotlist.hint]
en: Directory Hotlist
ro: Listă dosare

en: Show current directory of the left panel in the right panel
ro: Arată dosarul curent pentru panoul din stânga în panoul din dreapta

[ctx: TFRMMAIN.LBLCOMMANDPATH.CAPTION]
en: Path
ro: Cale

[ctx: TFRMMAIN.MICANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ro: Renunță

en: Copy...
ro: Copiază...

[ctx: TFRMMAIN.MIHARDLINK.CAPTION]
en: Create link...
ro: Creează o legătură...

[ctx: tfrmmain.milogclear.caption]
en: Clear
ro: Golește

[ctx: TFRMMAIN.MILOGCOPY.CAPTION]
en: Copy
ro: Copiază

en: Hide
ro: Ascunde

[ctx: TFRMMAIN.MILOGSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
ro: Selectează Toate

en: Move...
ro: Mută...

[ctx: TFRMMAIN.MISYMLINK.CAPTION]
en: Create symlink...
ro: Creează legătură simbolică...

en: Tab options
ro: Opțiuni filă

[ctx: TFRMMAIN.MITRAYICONEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ro: Ieșire (&x)

[ctx: tfrmmain.mitrayiconrestore.caption]
en: Restore
ro: Restaurează

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTART.CAPTION]
en: Start
ro: Pornește

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTOP.CAPTION]
en: Cancel
ro: Renunță

en: &Commands
ro: &Comenzi

en: C&onfiguration
ro: C&onfigurare

en: &Files
ro: &Fișiere

[ctx: TFRMMAIN.MNUHELP.CAPTION]
en: &Help
ro: Ajutor (&h)

en: &Mark
ro: &Marchează

[ctx: TFRMMAIN.MNUNETWORK.CAPTION]
en: Network
ro: Rețea

en: &Show
ro: Arată (&s)

[ctx: TFRMMAIN.MNUTABOPTIONS.CAPTION]
en: Tab &Options
ro: &Opțiuni tab

en: &Tabs
ro: File (&t)

[ctx: TFRMMAIN.TBCOPY.CAPTION]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: TFRMMAIN.TBCUT.CAPTION]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: TFRMMAIN.TBDELETE.CAPTION]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: TFRMMAIN.TBEDIT.CAPTION]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: TFRMMAIN.TBPASTE.CAPTION]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.btncancel.caption]
en: &Cancel
ro: Revo&care

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhelp.caption]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhotkey.caption]
en: Hotkey
ro: Tastă rapidă

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ro: &Adaugă

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnattrshelp.caption]
en: &Help
ro: Ajutor (&h)

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: &Define...
ro: &Definește...

[ctx: tfrmmaskinputdlg.chkcasesensitive.caption]
en: Case sensitive
ro: Sensibil la Majuscule

en: Input Mask:
ro: Introduceți masca:

en: O&r select predefined selection type:
ro: Sau selectează tip selecție p&redefinit:

en: Create new directory
ro: Creează dosar nou

en: &Input new directory name:
ro: &Introduceți numele noului dosar:

[ctx: TFRMMODVIEW.CAPTION]
en: New Size
ro: Dimensiune nouă

en: Height :
ro: Înălțime :

en: Quality of compress to Jpg
ro: Calitatea compresiei JPG

en: Width :
ro: Lățime :

[ctx: tfrmmodview.teheight.text]
en: Height
ro: Înălțime

[ctx: TFRMMODVIEW.TEWIDTH.TEXT]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: tfrmmultirename.actanyextmask.caption]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: tfrmmultirename.actclearextmask.caption]
en: Clear
ro: Golește

[ctx: tfrmmultirename.actclearnamemask.caption]
en: Clear
ro: Golește

[ctx: tfrmmultirename.actclose.caption]
en: &Close
ro: În&chide

en: Confi&guration
ro: Configurație

[ctx: tfrmmultirename.actctrextmask.caption]
en: Counter
ro: Contor

[ctx: tfrmmultirename.actctrnamemask.caption]
en: Counter
ro: Contor

[ctx: tfrmmultirename.actdateextmask.caption]
en: Date
ro: Dată

[ctx: tfrmmultirename.actdatenamemask.caption]
en: Date
ro: Dată

[ctx: tfrmmultirename.actdeletepreset.caption]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: tfrmmultirename.actextextmask.caption]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: tfrmmultirename.actextnamemask.caption]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: tfrmmultirename.actinvokeeditor.caption]
en: Edit&or
ro: &Editează

[ctx: tfrmmultirename.actplgnextmask.caption]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: tfrmmultirename.actplgnnamemask.caption]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: tfrmmultirename.actrename.caption]
en: &Rename
ro: &Redenumește

[ctx: tfrmmultirename.actrenamepreset.caption]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: tfrmmultirename.actresetall.caption]
en: Reset &All
ro: Resetează toate

[ctx: tfrmmultirename.actsavepreset.caption]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: tfrmmultirename.actsavepresetas.caption]
en: Save As...
ro: Salvare Ca..

en: Sort
ro: Sortează

[ctx: tfrmmultirename.acttimeextmask.caption]
en: Time
ro: Timpu

[ctx: tfrmmultirename.acttimenamemask.caption]
en: Time
ro: Timpu

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CAPTION]
en: Multi-Rename Tool
ro: RedenumireMultiplă

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CBREGEXP.CAPTION]
en: Regular e&xpressions
ro: E&xpresii regulate

en: &Use substitution
ro: &Utilizează substituție

[ctx: tfrmmultirename.gbcounter.caption]
en: Counter
ro: Contor

en: Find && Replace
ro: Găsește și Înlocuiește

en: Mask
ro: Mască

en: Presets
ro: Presetări

en: &Extension
ro: &Extensie

en: &Find...
ro: Găsește (&f)...

en: File &Name
ro: &Numele Fișierului

en: Re&place...
ro: Înlocuiește (&p)...

en: S&tart Number
ro: Numărul de s&tart

[ctx: TFRMMULTIRENAME.LBWIDTH.CAPTION]
en: &Width
ro: Lățime (&w)

[ctx: tfrmmultirename.miactions.caption]
en: Actions
ro: Actiuni

[ctx: tfrmmultirename.mieditor.caption]
en: Editor
ro: &Editează

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[0].TITLE.CAPTION]
en: Old File Name
ro: Vechiul Nume de Fișier

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[1].TITLE.CAPTION]
en: New File Name
ro: Noul Nume de Fișier

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[2].TITLE.CAPTION]
en: File Path
ro: Calea Fișierului

en: Choose an application
ro: Alege o aplicație

en: Custom command
ro: Comandă personalizată

en: Save association
ro: Salvează asociere

en: Set selected application as default action
ro: Setează aplicația selectată ca acțiune implicită

en: File type to be opened: %s
ro: Tipul de fișier ce va fi deschis: %s

en: Multiple file names
ro: Multiple nume de fișier

en: Multiple URIs
ro: URI-uri Multiple

en: Single file name
ro: Nume de fișier unic

en: Single URI
ro: URI Singular

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNAPPLY.CAPTION]
en: &Apply
ro: &Aplică

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

[ctx: tfrmoptions.btnhelp.caption]
en: &Help
ro: Ajutor

[ctx: TFRMOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ro: Opțiuni

en: Please select one of the subpages, this page does not contain any settings.
ro: Selectați una din subpagini, această pagină nu conține setări.

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveradd.caption]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverapply.caption]
en: A&pply
ro: A&plică

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivercopy.caption]
en: Cop&y
ro: Copiază

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdelete.caption]
en: Delete
ro: Șt&erge

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverother.caption]
en: Oth&er...
ro: Altele...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrelativer.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrename.caption]
en: &Rename
ro: &Redenumește

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiveroptions.caption]
en: Options:
ro: Opțiuni:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverparsingmode.caption]
en: Format parsing mode:
ro: Formatează modul analiză:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchiverenabled.caption]
en: E&nabled
ro: Activat (&n)

en: De&bug mode
ro: Mod depanare (&b)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchivermultiarcoutput.caption]
en: S&how console output
ro: Arată ieșire consolă (&h)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiveradd.caption]
en: Add&ing:
ro: Se adaugă (&i):

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverarchiver.caption]
en: Arc&hiver:
ro: Ar&hivator:

en: De&lete:
ro: Ștergere:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverdescription.caption]
en: De&scription:
ro: De&scriere:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextension.caption]
en: E&xtension:
ro: E&xtensie:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextract.caption]
en: Ex&tract:
ro: Ex&trage:

en: Extract &without path:
ro: Extrage fără cale:

en: ID Po&sition:
ro: Poziție ID:

en: &ID:
ro: ID:

en: ID See&k Range:
ro: Rază de căutare ID:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlist.caption]
en: &List:
ro: &Listă:

en: Archi&vers:
ro: Arhivatoare:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistend.caption]
en: Listing &finish (optional):
ro: &Finalizarea listării (opțional):

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistformat.caption]
en: Listing for&mat:
ro: For&matul listării:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverliststart.caption]
en: Listin&g start (optional):
ro: Pornirea listării (&g opțional):

en: Password &query string:
ro: Șir de interogare parolă:

en: Create self extractin&g archive:
ro: Creează o arhivă cu extracție autonomă:

en: Tes&t:
ro: Test:

en: Auto Configure
ro: Configurare A&utomată

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverexport.caption]
en: Export...
ro: Exportă...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverimport.caption]
en: Import...
ro: Importă...

[ctx: TFRMOPTIONSARCHIVERS.TBARCHIVERADDITIONAL.CAPTION]
en: Additional
ro: Adițional

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHATTRIBUTESCHANGE.CAPTION]
en: When &size, date or attributes change
ro: Când mărimea, data sau atributele se &schimbă

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHEXCLUDEDIRS.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
ro: &Pentru căile următoare și subdosarele lor:

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHFILENAMECHANGE.CAPTION]
en: When &files are created, deleted or renamed
ro: Când &fișierele sunt create, șterse sau redenumite

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHONLYFOREGROUND.CAPTION]
en: When application is in the &background
ro: Când aplicația e în fundal (&b)

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHDISABLE.CAPTION]
en: Disable auto-refresh
ro: Dezactivează auto-împrospătarea

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHENABLE.CAPTION]
en: Refresh file list
ro: Împrospătează lista de fișiere

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBALWAYSSHOWTRAYICON.CAPTION]
en: Al&ways show tray icon
ro: Arată întotdeauna iconița de notificare (&w)

en: Automatically &hide unmounted devices
ro: Ascunde automat dispozitivele demontate (&h)

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBMINIMIZETOTRAY.CAPTION]
en: Mo&ve icon to system tray when minimized
ro: Mută iconița în zona de notificare când se minimizează (&v)

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBONLYONCE.CAPTION]
en: A&llow only one copy of DC at a time
ro: Permite o singură copie DC &la un moment dat

en: Here you can enter one or more drives or mount points, separated by ";".
ro: Aici puteți introduce unul sau mai multe dispozitive sau puncte de montare, separate prin ";".

en: Drives &blacklist
ro: Dispozitive interzise (&b)

en: Columns size
ro: Mărimea coloanelor

en: Show file extensions
ro: Arată extensiile fișierelor

en: ali&gned (with Tab)
ro: aliniate (&g cu Tab)

en: di&rectly after filename
ro: imediat după numele fișie&rului

en: Fixed columns count
ro: Numărul coloanelor fixe

en: Fixed columns width
ro: Lățimea coloanelor fixe

en: Use &Gradient Indicator
ro: Utilizează Indicator colorat &gradat

en: In&dicator Back Color:
ro: Culoarea de fundal a in&dicatorului:

en: &Indicator Fore Color:
ro: Culoarea de prim plan a &Indicatorului:

en: Cut &text to column width
ro: Taie &textul la mărimea coloanei

en: &Horizontal lines
ro: Linii orizontale (&h)

en: &Vertical lines
ro: Linii &verticale

en: A&uto fill columns
ro: Umple a&utomat coloanele

en: Show grid
ro: Arată grila

en: Auto-size columns
ro: Mărime automată coloane

en: Auto si&ze column:
ro: Mărime automată coloană (&z):

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGAPPLY.CAPTION]
en: A&pply
ro: A&plică

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ro: &Editează

en: Co&mmand line history
ro: Istoricul liniei de co&mandă

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.CBDIRHISTORY.CAPTION]
en: &Directory history
ro: Istoricul &dosarului

en: &File mask history
ro: Istoricul măștii &fișierului

en: Sa&ve configuration
ro: Sal&vează configurația

en: Searc&h/Replace history
ro: Istoricul (&h) Caută/Înlocuiește

en: Location of configuration files
ro: Locația fișierelor de configurare

en: Save on exit
ro: Salvați la ieșire

en: Sort order of configuration order in left tree
ro: Ordinea de sortare a ordinii de configurare în arborele stâng

en: Set on command line
ro: Setează în linia de comandă

en: P&rogram directory (portable version)
ro: Dosarul p&rogramului (versiunea portabilă)

en: &User home directory
ro: Dosarul acasă al &utilizatorului

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallallowovercolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor2.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursorcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursortext.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallforecolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivecursorcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivemarkcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallmarkcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinactiveselcolor.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinvertedselection.caption]
en: All
ro: Toate

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btndeleteconfigcolumns.caption]
en: &Delete
ro: Șterge (&d)

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnnewconfig.caption]
en: New
ro: Nou

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnrenameconfigcolumns.caption]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveasconfigcolumns.caption]
en: Save as
ro: Salvează ca

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveconfigcolumns.caption]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
ro: Permite Supraculoare

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbconfigcolumns.text]
en: General
ro: Generale

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbcursorborder.caption]
en: Cursor border
ro: Margine cursor

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor.caption]
en: BackGround:
ro: Fundal:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor2.caption]
en: Background 2:
ro: Fundal 2:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursorcolor.caption]
en: Cursor Color:
ro: Culoare cursor:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursortext.caption]
en: Cursor Text:
ro: Text cursor:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblfontsize.caption]
en: Size:
ro: Mărime:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblforecolor.caption]
en: Text Color:
ro: Culoare text:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblmarkcolor.caption]
en: Mark Color:
ro: Culoare marcaj:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.miaddcolumn.caption]
en: Add column
ro: Adaugă o coloană

en: Position of frame panel after the comparison:
ro: Poziția panoului cadru după comparare:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddcopyofentry.caption]
en: Add a copy of the selected entry
ro: Adaugă o copie a elementului selectat

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddseparator.caption]
en: Add a separator
ro: Adaugă un separator

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddtypeddir.caption]
en: Add directory I will type
ro: Adaugă dosarul pe care îl voi tasta

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actcollapseall.caption]
en: Collapse all
ro: Restrânge toate

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnadd.caption]
en: A&dd...
ro: Adaugă...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnbackup.caption]
en: Bac&kup...
ro: Copie de rezervă...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btndelete.caption]
en: De&lete...
ro: Șterge...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnexport.caption]
en: E&xport...
ro: Exportă...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnimport.caption]
en: Impo&rt...
ro: Importă...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btninsert.caption]
en: &Insert...
ro: Inserează...

en: &Miscellaneous...
ro: Diverse...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnrelativepath.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnrelativetarget.hint]
en: Some functions to select appropriate target
ro: Unele funcții pentru a selecta ținta potrivită

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnsort.caption]
en: &Sort...
ro: Sortează...

en: &When adding directory, add also target
ro: Când se adaugă un dosar, adaugă și ținta

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbfullexpandtree.caption]
en: Alwa&ys expand tree
ro: Extinde întotdeauna arborele

en: Show only &valid environment variables
ro: Arată numai variabilele de mediu valide

en: In pop&up, show [path also]
ro: Arată [și calea] în popup

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbsorthotdirpath.text]
en: Name, a-z
ro: Nume, a-z

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbsorthotdirtarget.text]
en: Name, a-z
ro: Nume, a-z

en: Directory Hotlist (reorder by drag && drop)
ro: Lista de dosare (reordonează cu glisare și fixare)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.gbhotlistotheroptions.caption]
en: Other options
ro: Alte opțiuni

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirname.editlabel.caption]
en: Name:
ro: Nume:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirpath.editlabel.caption]
en: Path:
ro: Cale:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.lbledithotdirtarget.editlabel.caption]
en: &Target:
ro: Țintă:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current le&vel of item(s) selected only
ro: ...numai nivelul curent al intrării/intrărilor selectat(e)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.midetectifpathexist.caption]
en: Scan all &hotdir's path to validate the ones that actually exist
ro: Scanează toată calea dosarului pentru a le valida pe cele care chiar există

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.midetectifpathtargetexist.caption]
en: &Scan all hotdir's path && target to validate the ones that actually exist
ro: Scanează toată calea dosarului și a țintei pentru a le valida pe cele care chiar există

en: to a Directory &Hotlist file (.hotlist)
ro: către o un fișier listare dosar (.hotlist)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommanderk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&keep existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (păstrează pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommandernk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&erase existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (șterge pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo1.caption]
en: Go to &configure TC related info
ro: Mergi la configurarea informațiilor legate de TC

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo2.caption]
en: Go to &configure TC related info
ro: Mergi la configurarea informațiilor legate de TC

en: from a Directory &Hotlist file (.hotlist)
ro: dintr-un fișier listare dosar (.hotlist)

en: from "&wincmd.ini" of TC
ro: din "wincmd.ini" al TC

en: &Restore a backup of Directory Hotlist
ro: Restaurează o copie de rezervă a listării dosarului

en: &Save a backup of current Directory Hotlist
ro: Salvează o copie de rezervă a listării dosarului curentă

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misearchandreplace.caption]
en: Search and &replace...
ro: Caută și înlocuiește...

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to &Z!
ro: ...totul, de la A la Z!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglegroup.caption]
en: ...single &group of item(s) only
ro: ...numai un grup de elemente

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...&content of submenu(s) selected, no sublevel
ro: ...conținutul submeniului/submeniurilor selectate, fără sub-nivel

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and &all sublevels
ro: ...conținutul submeniului/submeniurilor și tuturor sub-nivelurilor

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.mitestresultinghotlistmenu.caption]
en: Test resultin&g menu
ro: Testează meniul ce rezultă

en: Addition from main panel
ro: Adăugare din cadrul principal:

en: From all the supported formats, ask which one to use every time
ro: Dintre toate formatele acceptate, întreabă de fiecare dată care să fie folosit

en: When saving Unicode text, save it in UTF8 format (will be UTF16 otherwise)
ro: Când se salvează text Unicode, salvează-l în format UTF8 (altfel va fi UTF16)

en: When dropping text, generate filename automatically (otherwise will prompt the user)
ro: Când se glisează și fixează text, generează automat un nume de fișier (altfel utilizatorul va fi întrebat)

en: &Show confirmation dialog after drop
ro: &Arată fereastra de confirmare după renunțare

en: When drag && dropping text into panels:
ro: Când se glisează și fixează text în cadre:

en: Place the most desired format on top of list (use dag && drop):
ro: Plasează formatul cel mai dorit în capul listei (folosește glisare și fixare):

en: (if the most desired is not present, we'll take second one and so on)
ro: (dacă cel mai dorit nu este prezent, îl vom folosi pe cel de-al doilea și așa mai departe)

en: (will not work with some source application, so try to uncheck if problem)
ro: (nu va funcționa cu unele aplicații sură, așa că încercați să debifați dacă apar probleme)

en: Show &file system
ro: Arată sistem de &fișiere

en: Show fr&ee space
ro: Arată spațiu lib&er

en: Show &label
ro: Arată etichetă (&l)

en: Drives list
ro: Listă dispozitive

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.backgroundlabel.caption]
en: Bac&kground
ro: Fundal (&k)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BACKGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Bac&kground
ro: Fundal (&k)

en: Reset
ro: Resetează

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.btnsavemask.hint]
en: Save
ro: Salvează

en: Element Attributes
ro: Atribute Element

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.foregroundlabel.caption]
en: Fo&reground
ro: P&rim plan

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.FOREGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Fo&reground
ro: P&rim plan

en: &Text-mark
ro: Marcaj &text

en: Use (and edit) &global scheme settings
ro: Utilizează (și editează) schemă de setări &globală

en: Use &local scheme settings
ro: Utilizează schemă de setări &locală

en: &Bold
ro: Îngroșat (&b)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ro: In&versează

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ro: Oprit (&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ro: Por&nit

en: &Italic
ro: Curs&iv

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ro: In&versează

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ro: Oprit (&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ro: Por&nit

en: &Strike Out
ro: Tăiat (&s)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ro: In&versează

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ro: Oprit (&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ro: Por&nit

en: &Underline
ro: S&ubliniere

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioinvert.caption]
en: In&vert
ro: In&versează

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradiooff.caption]
en: O&ff
ro: Oprit (&f)

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioon.caption]
en: O&n
ro: Por&nit

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnadd.caption]
en: Add...
ro: Adaugă...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btndelete.caption]
en: Delete...
ro: Șterge...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btninsert.caption]
en: Insert...
ro: Inserează...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnrename.caption]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnsort.caption]
en: Sort...
ro: Sortează...

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbfullexpandtree.caption]
en: Always expand tree
ro: Extinde întotdeauna arborele

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbsavedirhistory.text]
en: No
ro: Nu

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.gbfavoritetabsotheroptions.caption]
en: Other options
ro: Alte opțiuni

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddseparator.caption]
en: a separator
ro: un separator

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddsubmenu.caption]
en: sub-menu
ro: sub-meniu

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddsubmenu2.caption]
en: Add sub-menu
ro: Adaugă sub-meniu

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micollapseall.caption]
en: Collapse all
ro: Restrânge toate

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current level of item(s) selected only
ro: ...numai nivelul curent al intrării/intrărilor selectat(e)

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micutselection.caption]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteallfavoritetabs.caption]
en: delete all!
ro: șterge toate!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletecompletesubmenu.caption]
en: sub-menu and all its elements
ro: sub-meniul și toate elementele sale

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletejustsubmenu.caption]
en: just sub-menu but keep elements
ro: doar sub-meniul dar păstrează elementele

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry.caption]
en: selected item
ro: elementul selectat

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry2.caption]
en: Delete selected item
ro: Șterge elementul selectat

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miopenallbranches.caption]
en: Open all branches
ro: Deschide toate ramurile

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mipasteselection.caption]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mirename.caption]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to Z!
ro: ...totul, de la A la Z!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup.caption]
en: ...single group of item(s) only
ro: ...numai un grup de elemente

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup2.caption]
en: Sort single group of item(s) only
ro: Sortează un singur grup de elemente

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...content of submenu(s) selected, no sublevel
ro: ...conținutul submeniului/submeniurilor selectate, fără sub-nivel

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and all sublevels
ro: ...conținutul submeniului/submeniurilor și tuturor sub-nivelurilor

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mitestresultingfavoritetabsmenu.caption]
en: Test resulting menu
ro: Testează meniul ce rezultă

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddact.caption]
en: Add
ro: Adaugă

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddext.caption]
en: Add
ro: &Adaugă

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnaddnewtype.caption]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btndownact.caption]
en: Do&wn
ro: În jos (&d)

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btneditext.caption]
en: Edi&t
ro: Editează

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrelativecommand.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremoveact.caption]
en: Remo&ve
ro: Înlătură (&v)

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremoveext.caption]
en: Re&move
ro: Înlătură (&m)

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnremovetype.caption]
en: &Remove
ro: Înlătu&ră

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrenametype.caption]
en: R&ename
ro: R&edenumește

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathpathhelper.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnupact.caption]
en: &Up
ro: În s&us

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbactions.caption]
en: Actions
ro: Actiuni

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbexts.caption]
en: Extensions
ro: Extensii

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbfiletypes.caption]
en: File types
ro: Tipuri de fișier

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.gbicon.caption]
en: Icon
ro: Iconiță

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblaction.caption]
en: Action &name:
ro: Numele acțiunii:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblcommand.caption]
en: Command:
ro: &Comandă:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblexternalparameters.caption]
en: Parameter&s:
ro: Parametri(&s):

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
ro: Cale de pornire (&h):

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miedit.caption]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.mieditor.caption]
en: Open in Editor
ro: Deschis în Editor

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.migetoutputfromcommand.caption]
en: Get output from command
ro: Ia rezultatul comenzii

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miopen.caption]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.mishell.caption]
en: Run in terminal
ro: Rulează în terminal

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miview.caption]
en: View
ro: Vizualizează

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.miviewer.caption]
en: Open in Viewer
ro: Deschide în Vizualizator

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassocicons.caption]
en: Icons
ro: Iconițe

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.bvlconfirmations.caption]
en: Show confirmation window for:
ro: Arată fereastra de confirmare pentru:

en: Cop&y operation
ro: Operație de copiere (&y)

en: &Delete operation
ro: Operație de ștergere (&d)

en: Dele&te to recycle bin (Shift key reverses this setting)
ro: Ș&terge la coș (Tasta Shift inversează această setare)

en: D&elete to trash operation
ro: Operație de șt&ergere la coș

[ctx: TFRMOPTIONSFILEOPERATIONS.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: D&rop readonly flag
ro: Elimină eticheta doar citi&re

en: &Move operation
ro: Operație de &mutare

en: &Process comments with files/folders
ro: &Procesează comentariile cu fișiere/dosare

en: Select &file name without extension when renaming
ro: Selectează numele de &fișier fără extensie la redenumire

en: Sho&w tab select panel in copy/move dialog
ro: Arată panoul de selecție al filei în fereastra de dialog (&w)

en: S&kip file operations errors and write them to log window
ro: Sari peste erorile din operațiile cu fișiere și scrie-le în fereastra jurnal (&k)

en: Executing operations
ro: Operații în executare

en: User interface
ro: Interfața cu utilizatorul

en: &Buffer size for file operations (in KB):
ro: Mărime tampon pentru operațiile cu fișiere (în K&B):

en: Show operations progress &initially in
ro: Afișează progresul operațiilor &inițial în

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.lbltypeofduplicatedrename.caption]
en: Duplicated name auto-rename style:
ro: Stilul de auto-redenumire a numelor duplicate:

en: &Number of wipe passes:
ro: &Număr de treceri pentru ștergere definitivă:

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
ro: Permite Supraculoare

en: Use &Frame Cursor
ro: Utilizează Cursor Cadru (&f)

en: U&se Inverted Selection
ro: Utilizează &Selecție Inversată

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cbusecursorborder.caption]
en: Cursor border
ro: Margine cursor

en: Bac&kground:
ro: Fundal (&k):

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLBACKGROUNDCOLOR2.CAPTION]
en: Backg&round 2:
ro: Fundal 2 (&k):

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORCOLOR.CAPTION]
en: C&ursor Color:
ro: Culoare C&ursor:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORTEXT.CAPTION]
en: Cursor Te&xt:
ro: Te&xt Cursor:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLMARKCOLOR.CAPTION]
en: &Mark Color:
ro: Culoare &Marcaj:

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLTEXTCOLOR.CAPTION]
en: T&ext Color:
ro: Culoare T&ext:

en: &Search for part of file name
ro: Caută (&s) după parte din numele fișierului

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.gbfilesearch.caption]
en: File search
ro: Căutare de fișiere

en: Use memory mapping for search te&xt in files
ro: Utilizează maparea memoriei pentru căutarea te&xtului în fișiere

en: &Use stream for search text in files
ro: &Utilizează fluxarea pentru căutarea textului în fișiere

[ctx: tfrmoptionsfilesviews.btndefault.caption]
en: De&fault
ro: Implicit (&f)

en: Formatting
ro: Formatare

en: Sorting
ro: Sortare

en: Case s&ensitivity:
ro: S&ensibilitate majuscule:

en: Incorrect format
ro: Format incorect

en: &Date and time format:
ro: Format &dată și timp:

en: File si&ze format:
ro: Format mărime fișier (&z):

en: &Insert new files:
ro: &Inserează fișiere noi:

en: So&rting directories:
ro: So&rtarea dosarelor:

en: &Sort method:
ro: Metodă &sortare:

en: &Move updated files:
ro: &Mută fișierele actualizate:

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ro: &Adaugă

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnattrshelp.caption]
en: &Help
ro: Ajutor (&h)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdelayloadingtabs.caption]
en: Do&n't load file list until a tab is activated
ro: &Nu încărca lista de fișiere până când o filă este activă

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdirbrackets.caption]
en: S&how square brackets around directories
ro: Arată paranteze pătrate în jurul dosarelor (&h)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbhighlightupdatedfiles.caption]
en: Hi&ghlight new and updated files
ro: Evidențiază fișiere noi și actualizate (&g)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbinplacerename.caption]
en: Enable inplace &renaming when clicking twice on a name
ro: Activează &redenumirea când se face click de două ori pe un nume

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cblistfilesinthread.caption]
en: Load &file list in separate thread
ro: Încarcă lista de &fișiere într-un fir de execuție separat

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbloadiconsseparately.caption]
en: Load icons af&ter file list
ro: Încarcă iconițele după lis&ta de fișiere

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbshowsystemfiles.caption]
en: Show s&ystem and hidden files
ro: Arată fișierele ascunse și de sistem (&y)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbspacemovesdown.caption]
en: &When selecting files with <SPACEBAR>, move down to next file (as with <INSERT>)
ro: Când (&w) se selectează fișiere cu <SPACEBAR>, mergi în jos la următorul fișier (ca și cu <INSERT>)

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNADDCATEGORY.CAPTION]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNAPPLYCATEGORY.CAPTION]
en: A&pply
ro: A&plică

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNDELETECATEGORY.CAPTION]
en: D&elete
ro: Șt&erge

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
ro: Șablon...

en: File types colors (sort by drag&&drop)
ro: Culori tipuri de fișiere (sortează după trage și plasează)

en: Category a&ttributes:
ro: A&tribute categorie:

en: Category co&lor:
ro: Cu&loare categorie:

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
ro: &Mască categorie:

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYNAME.CAPTION]
en: Category &name:
ro: &Nume categorie:

[ctx: tfrmoptionsfonts.hint]
en: Fonts
ro: Fonturi

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actaddhotkey.caption]
en: Add &hotkey
ro: Adaugă tastă rapidă (&h)

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actcopy.caption]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdelete.caption]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdeletehotkey.caption]
en: &Delete hotkey
ro: Șterge tastă rapi&dă

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actedithotkey.caption]
en: &Edit hotkey
ro: &Editează tastă rapidă

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actrename.caption]
en: Rename
ro: Redenumește

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBFILTER.CAPTION]
en: &Filter
ro: &Filtru

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCATEGORIES.CAPTION]
en: C&ategories:
ro: C&ategorii:

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCOMMANDS.CAPTION]
en: Co&mmands:
ro: Co&menzi:

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLSCFILES.CAPTION]
en: &Shortcut files:
ro: Fișiere &scurtătură:

[ctx: tfrmoptionshotkeys.micommands.caption]
en: Command
ro: Comandă

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSEXCLUDE.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
ro: &Pentru căile următoare și subdirectoarele lor:

en: Show icons for actions in &menus
ro: Arată iconițe pentru acțiuni în &meniuri

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSSHOWOVERLAY.CAPTION]
en: Show o&verlay icons, e.g. for links
ro: Arată iconițe suprapuse, de exemplu pentru legături (&v)

en: Disable special icons
ro: Dezactivează iconițele speciale

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBICONSSIZE.CAPTION]
en:  Icon size
ro:  Mărime iconiță

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBSHOWICONSMODE.CAPTION]
en:  Show icons to the left of the filename
ro:  Arată iconițe la dreapta numelui de fișier

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALL.CAPTION]
en: A&ll
ro: Toate (&l)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALLANDEXE.CAPTION]
en: All associated + &EXE/LNK (slow)
ro: Toate asociate + &EXE/LNK (lent)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWNONE.CAPTION]
en: &No icons
ro: Fără ico&nițe

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWSTANDARD.CAPTION]
en: Only &standard icons
ro: Doar iconițe &standard

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSEL.CAPTION]
en: A&dd selected names
ro: A&daugă numele selectate

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSELWITHPATH.CAPTION]
en: Add selected names with &full path
ro: Adaugă numele selectate cu calea completă (&f)

[ctx: tfrmoptionsignorelist.btnrelativesavein.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.CHKIGNOREENABLE.CAPTION]
en: &Ignore (don't show) the following files and folders:
ro: &Ignoră (nu arăta) fișierele și dosarele următoare:

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.LBLSAVEIN.CAPTION]
en: &Save in:
ro: &Salvează în:

en: Le&ft, Right arrows change directory (Lynx-like movement)
ro: Săgețile Stânga, Dreapta schimbă dosarul (&f mișcare ca în Lynx)

en: Typing
ro: Tastare

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLALT.CAPTION]
en: Alt+L&etters:
ro: Alt+Lit&ere:

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLCTRLALT.CAPTION]
en: Ctrl+Alt+Le&tters:
ro: Ctrl+Alt+Li&tere:

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLNOMODIFIER.CAPTION]
en: &Letters:
ro: &Litere:

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATDISKPANEL.CAPTION]
en: &Flat buttons
ro: Butoane plate (&f)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATINTERFACE.CAPTION]
en: Flat i&nterface
ro: I&nterfață plată

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFREESPACEIND.CAPTION]
en: Show fr&ee space indicator on drive label
ro: Afișează indicatorul de spațiu lib&er în eticheta discului

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBLOGWINDOW.CAPTION]
en: Show lo&g window
ro: Afișează fereastra jurnalului (&g)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPANELOFOPERATIONS.CAPTION]
en: Show panel of operation in background
ro: Afișează panoul de operații în fundal

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPROGINMENUBAR.CAPTION]
en: Show common progress in menu bar
ro: Afișează progresul bara de meniuri

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCMDLINE.CAPTION]
en: Show command l&ine
ro: Arată l&inia de comandă

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCURDIR.CAPTION]
en: Show current director&y
ro: Arată dosarul curent (&y)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDISKPANEL.CAPTION]
en: Show &drive buttons
ro: Arată butoanele &discului

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDRIVEFREESPACE.CAPTION]
en: Show free s&pace label
ro: Arată eticheta s&pațiului liber

en: Show drives list bu&tton
ro: Arată bu&tonul listei cu dispozitive

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWKEYSPANEL.CAPTION]
en: Show function &key buttons
ro: Arată butoanele funcției cheie (&k)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINMENU.CAPTION]
en: Show &main menu
ro: Afișează &meniul principal

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINTOOLBAR.CAPTION]
en: Show tool&bar
ro: Arată &bara de unelte

en: Show short free space &label
ro: Afișează eticheta spațiului &liber

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWSTATUSBAR.CAPTION]
en: Show &status bar
ro: Arată bara de &stare

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABHEADER.CAPTION]
en: S&how tabstop header
ro: Arată antetul tabstop (&h)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABS.CAPTION]
en: Sho&w folder tabs
ro: Arată filele dosarelor (&w)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTERMWINDOW.CAPTION]
en: Show te&rminal window
ro: Arată fereastra te&rminal

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTWODISKPANELS.CAPTION]
en: Show two drive button bars (fi&xed width, above file windows)
ro: Arată barele cu butoane de două discuri (lățime fi&xă, deasupra ferestrelor de fișiere)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.GBSCREENLAYOUT.CAPTION]
en:  Screen layout
ro:  Aranjament ecran

[ctx: tfrmoptionslog.btnrelativelogfile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGARCOP.CAPTION]
en: &Pack/Unpack
ro: Îm&pachetează/Despachetează

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGCPMVLN.CAPTION]
en: Cop&y/Move/Create link/symlink
ro: Copiază/Mută/Creează legătură/legătură simbolică (&y)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ro: Șterge (&d)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDIROP.CAPTION]
en: Crea&te/Delete directories
ro: Creează/Ș&terge dosarele

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGERRORS.CAPTION]
en: Log &errors
ro: Jurnalizează &erorile

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGFILE.CAPTION]
en: C&reate a log file:
ro: C&reează un fișier jurnal:

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGINFO.CAPTION]
en: Log &information messages
ro: Jurnalizează mesajele de &informare

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGSUCCESS.CAPTION]
en: Log &successful operations
ro: Jurnalizează operațiile cu &succes

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGVFS.CAPTION]
en: &File system plugins
ro: Module sistem de &fișiere

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.GBLOGFILE.CAPTION]
en: File operation log file
ro: Jurnalul operațiilor cu fișiere

en: Log operations
ro: Jurnalizează operații

en: Operation status
ro: Starea operației

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativeoutputpathfortoolbar.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativetcconfigfile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmoptionsmisc.btnrelativetcexecutablefile.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

en: &Remove thumbnails for no longer existing files
ro: Ște&rge miniaturile pentru fișierele inexistente

en: Always &go to the root of a drive when changing drives
ro: Mer&gi întotdeauna la rădăcina discului când schimbi dispozitivele

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKSHOWWARNINGMESSAGES.CAPTION]
en: Show &warning messages ("OK" button only)
ro: Arată mesaje de avertizare (&w doar butonul "OK")

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKTHUMBSAVE.CAPTION]
en: &Save thumbnails in cache
ro: &Salvează miniaturile în cache

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.DBLTHUMBNAILS.CAPTION]
en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: pixels
ro: pixeli

en: &Thumbnail size:
ro: Dimensiune minia&tură:

en: &Selection by mouse
ro: &Selecție cu mausul

[ctx: tfrmoptionsmouse.gbopenwith.caption]
en: Open with
ro: Deschide cu

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Selection
ro: Selecție

en: &Mode:
ro: &Mod:

en: &Line by line
ro: &Linie cu linie

en: Line by line &with cursor movement
ro: Linie cu linie cu mișcarea cursorului (&w)

en: &Page by page
ro: &Pagină cu pagină

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnaddplugin.caption]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnconfigplugin.caption]
en: Con&figure
ro: Con&figurează

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnenableplugin.caption]
en: E&nable
ro: Activare (&n)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnremoveplugin.caption]
en: &Remove
ro: Ște&rge

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btntweakplugin.caption]
en: &Tweak
ro: Ajus&tare

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.lblplugindescription.caption]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ro: Activ

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ro: Modul

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ro: Înregistrat pentru

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ro: Nume fișier

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.lblplugindescription.caption]
en: Searc&h plugins allow one to use alternative search algorithms or external tools (like "locate", etc.)
ro: Modulele de căutare permit utilizarea algoritmilor alternativi sau a uneltelor externe (&h precum "locate", etc.)

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.lblplugindescription.caption]
en: Pack&er plugins are used to work with archives
ro: Module pack&er sunt utilizate pentru a lucra cu arhivele

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.lblplugindescription.caption]
en: Content plu&gins allow one to display extended file details like mp3 tags or image attributes in file lists, or use them in search and multi-rename tool
ro: Modulele de conținut permit afișarea extinsă a detaliilor fișierelor, precum etichete mp3 sau atributele ima&ginii în listele de fișiere, sau utilizarea lor în căutare sau în unealta de redenumire multiplă

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.lblplugindescription.caption]
en: Fi&le system plugins allow access to disks inaccessible by operating system or to external devices like Palm/PocketPC.
ro: Modulele pentru fișiere&le de sistem permit accesul la discurile inaccesibile prin sistemul de operare sau la dispozitive externe precum Palm/PocketPC.

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.lblplugindescription.caption]
en: Vie&wer plugins allow one to display file formats like images, spreadsheets, databases etc. in Viewer (F3, Ctrl+Q)
ro: Modulele de vizualizare (&w) permit afișarea formatelor de fișier cum ar fi imagini, foi de calcul, baze de date etc. în Vizualizator (F3, Ctrl+Q)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTBEGINNING.CAPTION]
en: &Beginning (name must start with first typed character)
ro: Început (numele tre&buie să înceapă cu primul caracter introdus)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTENDING.CAPTION]
en: En&ding (last character before a typed dot . must match)
ro: Sfârșit (ultimul caracter înainte de punct . trebuie să coinci&dă)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CGPOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ro: Opțiuni

en: Exact name match
ro: Potrivire exactă de nume

en: Search case
ro: Căutare

en: Search for these items
ro: Caută după aceste elemente

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSACTIVATEONCLICK.CAPTION]
en: Activate target &panel when clicking on one of its Tabs
ro: Activează &panoul țintă când se face clic pe una din filele sale

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSALWAYSVISIBLE.CAPTION]
en: &Show tab header also when there is only one tab
ro: Arată antetul filei când există o &singură filă

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSCONFIRMCLOSEALL.CAPTION]
en: Con&firm close all tabs
ro: Con&firmă închiderea tuturor filelor

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLIMITOPTION.CAPTION]
en: &Limit tab title length to
ro: &Limitează mărimea titlului filei la

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLOCKEDASTERISK.CAPTION]
en: Show locked tabs &with an asterisk *
ro: Arată (&w) filele blocate cu asterisc *

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSMULTILINES.CAPTION]
en: &Tabs on multiple lines
ro: File pe mai multe linii (&t)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENFOREGROUND.CAPTION]
en: Ctrl+&Up opens new tab in foreground
ro: Ctrl+&Up deschide o filă nouă în prim plan

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENNEARCURRENT.CAPTION]
en: Open &new tabs near current tab
ro: Deschide o filă &nouă în fila curentă

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSSHOWCLOSEBUTTON.CAPTION]
en: Show ta&b close button
ro: Arată &butonul închiderii filei

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.GBTABS.CAPTION]
en: Folder tabs headers
ro: Antetele filelor dosarului

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLCHAR.CAPTION]
en: characters
ro: caractere

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLTABSPOSITION.CAPTION]
en: Ta&bs position
ro: Poziția filelor (&b)

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaultsavedirhistory.text]
en: No
ro: Nu

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermclosecmd.caption]
en: Command:
ro: Comandă:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermcloseparams.caption]
en: Parameters:
ro: Parametri:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopencmd.caption]
en: Command:
ro: Comandă:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopenparams.caption]
en: Parameters:
ro: Parametri:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermcmd.caption]
en: Command:
ro: Comandă:

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermparams.caption]
en: Parameters:
ro: Parametri:

en: C&lone button
ro: Buton de c&lonare

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNDELETEBUTTON.CAPTION]
en: &Delete
ro: Șterge (&d)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNEDITHOTKEY.CAPTION]
en: Edit hot&key
ro: Editează tastă rapidă (&k)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNINSERTBUTTON.CAPTION]
en: &Insert new button
ro: &Inserează un buton nou

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.btnother.caption]
en: Other...
ro: Altul...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNREMOVEHOTKEY.CAPTION]
en: Remove hotke&y
ro: Înlătură tastă rapidă (&y)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.cbflatbuttons.caption]
en: &Flat buttons
ro: Butoane plate (&f)

en: Enter command parameters, each in a separate line. Press F1 to see help on parameters.
ro: Introduceți parametri de comandă, fiecare pe o linie separată. Apăsați F1 pentru a primi ajutor la parametri.

en: Appearance
ro: Aspect

en: &Bar size:
ro: Dimensiune &bară:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALCOMMAND.CAPTION]
en: Co&mmand:
ro: Coman&dă:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALPARAMETERS.CAPTION]
en: Parameter&s:
ro: Parametri(&s):

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblhelponinternalcommand.caption]
en: Help
ro: Ajutor

en: Hot key:
ro: Tastă rapidă:

en: Ico&n:
ro: Ico&niță:

en: Icon si&ze:
ro: Mărime iconiță (&z):

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalcommand.caption]
en: Co&mmand:
ro: Co&mandă:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalparameters.caption]
en: &Parameters:
ro: &Parametri:

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
ro: Cale de pornire (&h):

en: &Tooltip:
ro: Indiciu (&t):

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.mibackup.caption]
en: Backup...
ro: Copie de rezervă...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexport.caption]
en: Export...
ro: Exportă...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcinikeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (păstrează pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexportcurrenttotcininokeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (șterge pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcinikeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (păstrează pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcininokeep.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
ro: către un "wincmd.ini" al TC (șterge pe cel existent)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimport.caption]
en: Import...
ro: Importă...

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misearchandreplace.caption]
en: Search and replace...
ro: Caută și înlocuiește...

en: Button type
ro: Tip de buton

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbaricons.caption]
en: Icons
ro: Iconițe

[ctx: tfrmoptionstoolbase.btnrelativetoolpath.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

en: &Keep terminal window open after executing program
ro: Păstrează fereastra terminal deschisă după execuția programului (&k)

en: &Execute in terminal
ro: &Execută în terminal

en: &Use external program
ro: &Utilizează un program extern

en: A&dditional parameters
ro: Parametri a&diționali

en: &Path to program to execute
ro: Calea spre &programul de executat

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnaddtooltipsfiletype.caption]
en: A&dd
ro: A&daugă

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnapplytooltipsfiletype.caption]
en: A&pply
ro: A&plică

[ctx: tfrmoptionstooltips.btncopytooltipsfiletype.caption]
en: Cop&y
ro: Copiază

[ctx: tfrmoptionstooltips.btndeletetooltipsfiletype.caption]
en: Delete
ro: Șt&erge

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.BTNFIELDSSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
ro: Șablon...

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnrenametooltipsfiletype.caption]
en: &Rename
ro: &Redenumește

[ctx: tfrmoptionstooltips.btntooltipother.caption]
en: Oth&er...
ro: Altele...

[ctx: tfrmoptionstooltips.chkshowtooltip.caption]
en: &Show tooltip for files in the file panel
ro: Arată (&s) indiciu pentru fișierele din panoul de fișiere

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSLIST.CAPTION]
en: Category &hint:
ro: Indiciu categorie (&h):

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
ro: &Mască categorie:

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeexport.caption]
en: Export...
ro: Exportă...

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeimport.caption]
en: Import...
ro: Importă...

en: Cursor color:
ro: Culoare cursor:

en: &Number of columns in book viewer
ro: &Număr de coloane în vizualizatorul de cărți

[ctx: TFRMPACKDLG.BTNCONFIG.CAPTION]
en: Con&figure
ro: Con&figurează

[ctx: TFRMPACKDLG.CAPTION]
en: Pack files
ro: Împachetează fișiere

en: C&reate separate archives, one per selected file/dir
ro: C&reează arhive separate, una per fișierul/dosarul selectat

en: Create self e&xtracting archive
ro: Creează o arhivă cu e&xtracție autonomă

[ctx: tfrmpackdlg.cbencrypt.caption]
en: Encr&ypt
ro: Criptează (&y)

en: Mo&ve to archive
ro: Mută în arhi&vă

en: &Multiple disk archive
ro: Arhivă &multi disc

en: P&ut in the TAR archive first
ro: P&une mai întâi în arhiva TAR

en: Also &pack path names (only recursed)
ro: Îm&pachetează și numele căii (doar recursiv)

en: Pack file(s) to the file:
ro: Împachetează fișierul/fișierele în fișierul:

en: Packer
ro: Programe de împachetat

[ctx: TFRMPACKINFODLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ro: În&chide

en: Unpack &all and execute
ro: Despachetează to&ate și execută

en: &Unpack and execute
ro: Despachetează și exec&ută

[ctx: TFRMPACKINFODLG.CAPTION]
en: Properties of packed file
ro: Proprietățile fișierului împachetat

en: Attributes:
ro: Atribute:

en: Compression ratio:
ro: Rată de compresie:

en: Date:
ro: Dată:

en: Method:
ro: Metodă:

en: Original size:
ro: Dimensiunea originală:

en: File:
ro: Fișier:

en: Packed size:
ro: Mărime împachetată:

en: Packer:
ro: Programe de împachetat:

en: Time:
ro: Timp:

en: Close filter panel
ro: Închide filtrul panoului

en: Enter text to search for or filter by
ro: Introduceți textul de căutat sau filtrul

en: Case Sensitive
ro: Sensibil la Majuscule

[ctx: tfrmquicksearch.sbdirectories.hint]
en: Directories
ro: Dosare

[ctx: tfrmquicksearch.sbfiles.hint]
en: Files
ro: Fișiere

en: Match Beginning
ro: Potrivește inceputul

en: Match Ending
ro: Potrivește sfârșitul

[ctx: TFRMQUICKSEARCH.TGLFILTER.CAPTION]
en: Filter
ro: Filtru

en: Toggle between search or filter
ro: Comută între căutare și filtru

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[0].text]
en: Plugin
ro: Modul

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[3].text]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ro: Revocare

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ro: OK

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ro: Revocare

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ro: OK

en: &Select the characters to insert:
ro: &Selectați caracterele pentru inserție:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change attributes
ro: Schimbă atributele

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ro: Persistent

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKARCHIVE.CAPTION]
en: Archive
ro: Arhivă

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKCREATIONTIME.CAPTION]
en: Created:
ro: Creat:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKHIDDEN.CAPTION]
en: Hidden
ro: Ascuns

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastaccesstime.caption]
en: Accessed:
ro: Accesat:

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastwritetime.caption]
en: Modified:
ro: Modificat:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKREADONLY.CAPTION]
en: Read only
ro: Doar citire

en: Including subfolders
ro: Include subdosarele

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKSYSTEM.CAPTION]
en: System
ro: Sistem

en: Timestamp properties
ro: Proprietăți timestamp

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBUNIXATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ro: Atribute

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBWINATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ro: Atribute

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ro: Biți:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ro: Grup

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblattrinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
ro: (câmpul gri semnifică valori neschimbate)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ro: Altele

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ro: Execută

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblmodeinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
ro: (un câmp gri înseamnă valoare neschimbată)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ro: Citește

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ro: Scrie

en: &Sort
ro: Sortează

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ro: Revocare

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ro: OK

[ctx: tfrmsplitter.btnrelativeftchoice.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: TFRMSPLITTER.CAPTION]
en: Splitter
ro: Separator

en: Size and number of parts
ro: Mărime și număr de părți

en: &Number of parts
ro: &Număr de părți

en: &Bytes
ro: Octeți (&b)

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNGIGAB.CAPTION]
en: &Gigabytes
ro: &Gigaocteți

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNKILOB.CAPTION]
en: &Kilobytes
ro: &Kiloocteți

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNMEGAB.CAPTION]
en: &Megabytes
ro: &Megaocteți

[ctx: tfrmstartingsplash.lblbuild.caption]
en: Build
ro: Generează

[ctx: tfrmstartingsplash.lblrevision.caption]
en: Revision
ro: Revizie

[ctx: tfrmstartingsplash.lblversion.caption]
en: Version
ro: Versiune

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: Create symbolic link
ro: Creează legătură simbolică

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
ro: &Destinația spre care va duce legătura

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
ro: Nume &legătură

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
ro: Închide

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
ro: Compară

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsynchronize.caption]
en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Synchronize directories
ro: Sincronizează dosarele

en: asymmetric
ro: asimetric

en: by content
ro: după conținut

en: ignore date
ro: ignoră data

en: only selected
ro: doar selectate

en: Subdirs
ro: Subdosare

en: Show:
ro: Arată:

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[0].title.caption]
en: Name
ro: Nume

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[1].title.caption]
en: Size
ro: Mărime

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[2].title.caption]
en: Date
ro: Dată

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[4].title.caption]
en: Date
ro: Dată

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[5].title.caption]
en: Size
ro: Mărime

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[6].title.caption]
en: Name
ro: Nume

en: (in main window)
ro: (în fereastra principală)

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.menuitemcompare.caption]
en: Compare
ro: Compară

en: duplicates
ro: duplicate

en: singles
ro: singure

en: Please press "Compare" to start
ro: Apăsați "Compară" pentru a începe

[ctx: TFRMSYNCDIRSPERFORMDLG.CAPTION]
en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Confirm overwrites
ro: Confirmă suprascrierile

en: A&dd new
ro: A&daugă nou

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: C&hange
ro: Sc&himbă

[ctx: tfrmtweakplugin.btndefault.caption]
en: De&fault
ro: Implicit (&f)

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin1.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin2.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ro: Unele funcții pentru a selecta calea potrivită

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNREMOVE.CAPTION]
en: &Remove
ro: Înlătu&ră

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.CAPTION]
en: Tweak plugin
ro: Modul de ajustare

en: De&tect archive type by content
ro: De&tectează tipul arhivei după conținut

en: Can de&lete files
ro: Se pot ș&terge dosarele

en: Supports e&ncryption
ro: Suportă criptare (&n)

en: Sho&w as normal files (hide packer icon)
ro: Arată ca fișiere normale (arată iconița programului de împachetat (&w)

en: Supports pac&king in memory
ro: Suportă împachetarea în memorie (&k)

en: Can &modify existing archives
ro: Poate &modifica arhivele existente

en: &Archive can contain multiple files
ro: &Arhiva poate conține fișiere multiple

en: Can create new archi&ves
ro: Poate crea arhi&ve noi

en: S&upports the options dialogbox
ro: S&uportă fereastra cu opțiuni

en: Allow searchin&g for text in archives
ro: Permite căutarea după text în arhive (&g)

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLDESCRIPTION.CAPTION]
en: &Description:
ro: &Descriere:

en: D&etect string:
ro: D&etectează șir:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLEXTENSION.CAPTION]
en: &Extension:
ro: &Extensie:

en: Flags:
ro: Fanioane:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLNAME.CAPTION]
en: &Name:
ro: &Nume:

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLPLUGIN.CAPTION]
en: &Plugin:
ro: Modul (&p):

[ctx: tfrmtweakplugin.lblplugin2.caption]
en: &Plugin:
ro: Modul (&p):

[ctx: TFRMVIEWER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About Viewer...
ro: Despre Vizualizator...

en: Displays the About message
ro: Afișează mesajul despre

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.CAPTION]
en: Copy File
ro: Copiază fișier

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.HINT]
en: Copy File
ro: Copiază fișier

[ctx: tfrmviewer.actcopytoclipboard.caption]
en: Copy To Clipboard
ro: Copiază în Clipboard

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.CAPTION]
en: Delete File
ro: Șterge fișierul

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.HINT]
en: Delete File
ro: Șterge fișierul

[ctx: tfrmviewer.actexitviewer.caption]
en: E&xit
ro: Ieșire (&x)

[ctx: tfrmviewer.actfind.caption]
en: Find
ro: Găsește

[ctx: tfrmviewer.actfindnext.caption]
en: Find next
ro: Găsește următorul

[ctx: tfrmviewer.actfullscreen.caption]
en: Full Screen
ro: Ecran complet

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.CAPTION]
en: &Next
ro: Î&nainte

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.HINT]
en: Load Next File
ro: Încarcă Fișierul Următor

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADPREVFILE.CAPTION]
en: &Previous
ro: &Precedent

en: Load Previous File
ro: Încarcă Fișierul Precedent

[ctx: tfrmviewer.actmirrorhorz.hint]
en: Mirror
ro: Oglindă

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.CAPTION]
en: Move File
ro: Mută fișier

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.HINT]
en: Move File
ro: Mută fișier

[ctx: tfrmviewer.actpreview.caption]
en: Preview
ro: Previzualizează

[ctx: TFRMVIEWER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload current file
ro: Reîncarcă fișierul curent

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE180.HINT]
en: Rotate 180 degrees
ro: Rotește cu 180 de grade

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE270.HINT]
en: Rotate -90 degrees
ro: Rotește cu -90 de grade

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE90.HINT]
en: Rotate +90 degrees
ro: Rotește cu +90 de grade

[ctx: tfrmviewer.actsave.caption]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Save File As...
ro: Salvare Fișier Ca...

[ctx: tfrmviewer.actscreenshot.caption]
en: Screenshot
ro: Captură ecran

[ctx: tfrmviewer.actselectall.caption]
en: Select All
ro: Selectează toate

[ctx: tfrmviewer.actshowasbin.caption]
en: Show as &Bin
ro: Arată ca &Bin

[ctx: tfrmviewer.actshowasbook.caption]
en: Show as B&ook
ro: Arată ca și Carte (&o)

en: Show as &Dec
ro: Arată ca &Dec

[ctx: tfrmviewer.actshowashex.caption]
en: Show as &Hex
ro: Arată ca &Hex

[ctx: tfrmviewer.actshowastext.caption]
en: Show as &Text
ro: Arată ca &Text

[ctx: tfrmviewer.actshowaswraptext.caption]
en: Show as &Wrap text
ro: Arată ca text &Wrap

[ctx: tfrmviewer.actshowgraphics.caption]
en: Graphics
ro: Grafică

[ctx: tfrmviewer.actshowplugins.caption]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSTRETCHIMAGE.CAPTION]
en: Stretch
ro: Extinde

en: Stretch Image
ro: Extinde Imaginea

[ctx: TFRMVIEWER.ACTUNDO.HINT]
en: Undo
ro: Anulează

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.caption]
en: Zoom In
ro: Mărește

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.caption]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: TFRMVIEWER.BTNCUTTUIMAGE.HINT]
en: Crop
ro: Decupează

[ctx: TFRMVIEWER.BTNFULLSCREEN.HINT]
en: Full Screen
ro: Ecran complet

[ctx: TFRMVIEWER.BTNHIGHTLIGHT.HINT]
en: Highlight
ro: Evidențiază

[ctx: TFRMVIEWER.BTNPAINT.HINT]
en: Paint
ro: Desenează

en: Red Eyes
ro: Ochi roșii

[ctx: TFRMVIEWER.BTNRESIZE.HINT]
en: Resize
ro: Redimensionează

[ctx: TFRMVIEWER.CAPTION]
en: Viewer
ro: Vizualizator

[ctx: TFRMVIEWER.MIABOUT.CAPTION]
en: About
ro: Despre

[ctx: TFRMVIEWER.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ro: &Editează

[ctx: TFRMVIEWER.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ro: &Codificare

[ctx: TFRMVIEWER.MIFILE.CAPTION]
en: &File
ro: &Fișier

en: &Image
ro: &Imagine

[ctx: TFRMVIEWER.MIROTATE.CAPTION]
en: Rotate
ro: Rotește

[ctx: TFRMVIEWER.MISCREENSHOT.CAPTION]
en: Screenshot
ro: Captură ecran

[ctx: TFRMVIEWER.MIVIEW.CAPTION]
en: &View
ro: &Vizualizează

[ctx: tfrmviewer.mnuplugins.caption]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: TMULTIARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ro: Când fișierul există

[ctx: TWCXARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ro: Când fișierul există

[ctx: twfxplugincopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
ro: Copiază d&ată/timp

en: Work in background (separate connection)
ro: Lucrează în fundal (conexiune separată)

[ctx: TWFXPLUGINCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ro: Când fișierul există

en: Cancel Quick Filter
ro: Anulează Filtrul Rapid

en: Cancel Current Operation
ro: Anulează Operațiunea Curentă

en: Broken:
ro: Deteriorat:

en: Missing:
ro: Lipsă:

en: Read error:
ro: Eroare de citire:

[ctx: ulng.rschecksumverifysuccess]
en: Success:
ro: Succes:

en: Enter checksum and select algorithm:
ro: Introduceți suma de control și selectați algoritmul:

en: Verify checksum
ro: Verifică sumă de control

en: Clipboard doesn't contain any valid toolbar data.
ro: Clipboard-ul nu conține date valide.

en: Attr
ro: Atribut

[ctx: ulng.rscoldate]
en: Date
ro: Dată

[ctx: ulng.rscolname]
en: Name
ro: Nume

[ctx: ulng.rscolsize]
en: Size
ro: Mărime

en: Align
ro: Aliniază

en: Caption
ro: Legendă

[ctx: ulng.rsconfcoldelete]
en: Delete
ro: Șterge

en: Field contents
ro: Conținutul câmpului

[ctx: ulng.rsconfcolmove]
en: Move
ro: Mută

[ctx: ulng.rsconfcolwidth]
en: Width
ro: Lățime

en: Customize column
ro: Personalizează coloană

en: Copy (%d) %s
ro: Copiază (%d) %s

en: Ab&ort
ro: Renunță (&b)

[ctx: ulng.rsdlgbuttonall]
en: A&ll
ro: Toate (&l)

en: A&ppend
ro: Adaugă (&p)

en: A&uto-rename source files
ro: A&uto redenumește fișierele sursă

[ctx: ulng.rsdlgbuttoncancel]
en: &Cancel
ro: Revo&care

en: &Continue
ro: &Continuă

en: &Merge
ro: Co&mbină

en: Mer&ge All
ro: Co&mbină toate

en: E&xit program
ro: Părăsește programul (&x)

en: I&gnore All
ro: I&gnoră toate

en: &No
ro: &Nu

en: Non&e
ro: Niciuna (&e)

en: Ot&her
ro: Altele (&h)

en: &Overwrite
ro: Suprascrie (&o)

en: Overwrite &All
ro: Suprascrie To&ate

en: Overwrite All &Larger
ro: Suprascrie Toate Mai Mari (&l)

en: Overwrite All Ol&der
ro: Suprascrie Toate Mai Vechi (&d)

en: Overwrite All S&maller
ro: Suprascrie Toate Mai &Mici

[ctx: ulng.rsdlgbuttonrename]
en: R&ename
ro: R&edenumește

en: &Resume
ro: &Reia

en: Re&try
ro: Reîncearcă (&t)

en: &Skip
ro: &Sari

en: S&kip All
ro: Sari peste toate (&k)

en: &Yes
ro: Da (&y)

[ctx: ulng.rsdlgcp]
en: Copy file(s)
ro: Copiază fișier(e)

en: Move file(s)
ro: Mută fișier(e)

[ctx: ulng.rsdlgoppause]
en: Pau&se
ro: Pauză (&s)

[ctx: ulng.rsdlgopstart]
en: &Start
ro: Pornește (&s)

[ctx: ulng.rsdlgqueue]
en: Queue
ro: Coadă

en: Speed %s/s
ro: Viteză %s/s

en: Speed %s/s, time remaining %s
ro: Viteză %s/s, timp rămas %s

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.DBFREESPACEINDICATOR.CAPTION]
en: Drive Free Space Indicator
ro: Indicator de Spațiu Liber pe Disc

en: <no label>
ro: <fără etichetă>

en: <no media>
ro: <fără disc>

en: Internal Editor of Double Commander.
ro: Editorul Intern al Double Commander.

en: Goto line:
ro: Mergi la linia:

[ctx: ulng.rseditgotolinetitle]
en: Goto Line
ro: Mergi la Linia

en: new.txt
ro: nou.txt

en: Filename:
ro: Numele fișierului:

en: Open file
ro: Deschide fișierul

en: &Backward
ro: Înapoi (&b)

[ctx: ulng.rseditsearchcaption]
en: Search
ro: Caută

en: &Forward
ro: Înainte (&f)

[ctx: ulng.rseditsearchreplace]
en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Ask;Merge;Skip
ro: Întreabă;Combină;Sari

en: Ask;Overwrite;Overwrite Older;Skip
ro: Întreabă;Suprascrie;Suprascrie mai vechi;Sari

[ctx: ulng.rsfileopsetpropertyerroroptions]
en: Ask;Don't set anymore;Ignore errors
ro: Întreabă;Nu mai seta;Ignoră erorile

en: Define template
ro: Definește șablonull

en: %s level(s)
ro: %s nivel(uri)

en: all (unlimited depth)
ro: toate (adâncime nelimitată)

en: current dir only
ro: numai dosarul curent

en: Directory %s does not exist!
ro: Dosarul %s nu există!

[ctx: ulng.rsfindfound]
en: Found: %d
ro: Găsit: %d

en: Save search template
ro: Salvează șablonul căutării

en: Template name:
ro: Numele șablonului:

[ctx: ulng.rsfindscanned]
en: Scanned: %d
ro: Scanat: %d

en: Scanning
ro: Se scanează

[ctx: ulng.rsfindsearchfiles]
en: Find files
ro: Găsește fișiere

en: Begin at
ro: Începi la

en: &Console Font
ro: Fontul &consolei

en: &Editor Font
ro: Font &editor

en: &Log Font
ro: Font jurna&l

en: Main &Font
ro: &Fontul principal

en: &Viewer Font
ro: Font &vizualizator

[ctx: ulng.rsfontusageviewerbook]
en: Viewer&Book Font
ro: Font Vizualizator de Carte (&b)

en: Access date/time
ro: Accesează dată/timp

[ctx: ulng.rsfuncattr]
en: Attributes
ro: Atribute

[ctx: ulng.rsfunccomment]
en: Comment
ro: Comentariu

en: Compressed size
ro: Mărime comprimată

en: Creation date/time
ro: Data/timpul creării

[ctx: ulng.rsfuncext]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: ulng.rsfuncgroup]
en: Group
ro: Grup

en: Link to
ro: Leagă la

en: Modification date/time
ro: Data/timpul modificării

[ctx: ulng.rsfuncname]
en: Name
ro: Nume

en: Name without extension
ro: Nume fișier fără extensie

[ctx: ulng.rsfuncowner]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: ulng.rsfuncpath]
en: Path
ro: Cale

[ctx: ulng.rsfuncsize]
en: Size
ro: Mărime

en: Type
ro: Tip

en: Error creating hardlink.
ro: Eroare la crearea legăturii dure.

en: Copy/Move Dialog
ro: Fereastră de Copiere/Mutare

[ctx: ulng.rshotkeycategorydiffer]
en: Differ
ro: Comparator

[ctx: ulng.rshotkeycategoryfindfiles]
en: Find files
ro: Găsește fișiere

en: Main
ro: Principal

[ctx: ulng.rshotkeycategorymultirename]
en: Multi-Rename Tool
ro: RedenumireMultiplă

[ctx: ulng.rshotkeycategoryviewer]
en: Viewer
ro: Vizualizator

en: Unselect mask
ro: Deselectează masca

en: Select mask
ro: Selectează masca

en: Input mask:
ro: Introduceți masca:

en: Configure custom columns
ro: Configurează coloane personalizate

[ctx: ulng.rsmnuactions]
en: Actions
ro: Actiuni

[ctx: ulng.rsmnuedit]
en: Edit
ro: Editează

en: Eject
ro: Scoate

en: Mount
ro: Montează

[ctx: ulng.rsmnunew]
en: New
ro: Nou

en: No media available
ro: Niciun dispozitiv disponibil

[ctx: ulng.rsmnuopen]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: ulng.rsmnuopenwith]
en: Open with
ro: Deschide cu

[ctx: ulng.rsmnuopenwithother]
en: Other...
ro: Altul...

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Unmount
ro: Demontează

[ctx: ulng.rsmnuview]
en: View
ro: Vizualizează

en: Account:
ro: Cont:

en: Additional parameters for archiver command-line:
ro: Parametri adiționali pentru linia de comandă a arhivatorului:

en: You can not copy/move a file "%s" to itself!
ro: Nu puteți copia/muta un fișier "%s" la sine însuși!

en: Cannot delete directory %s
ro: Nu se poate șterge dosarul %s

en: Change current directory to "%s" failed!
ro: ChDir la [%s] a eșuat!

en: Remove all inactive tabs?
ro: Se înlătură toate filele inactive?

en: This tab (%s) is locked! Close anyway?
ro: Această filă (%s) este blocată! Se închide oricum?

en: Are you sure you want to quit?
ro: Sigur doriți să închideți?

en: Copy %d selected files/directories?
ro: Se copiază %d fișiere/dosare selectate?

en: Copy selected "%s"?
ro: Se copiază selecția "%s"?

en: Delete the partially copied file ?
ro: Se șterge fișierul copiat parțial?

en: Delete %d selected files/directories?
ro: Se șterge %d fișiere/dosare selectate?

en: Delete %d selected files/directories into trash can?
ro: Mutați %d fișiere/dosare selectate la gunoi?

en: Delete selected "%s"?
ro: Se șterge selecția "%s"?

en: Delete selected "%s" into trash can?
ro: Se mută selecția "%s" la gunoi?

en: Can not delete "%s" to trash! Delete directly?
ro: Nu s-a putut muta "%s" la gunoi! Ștergeți dosarul?

en: Disk is not available
ro: Discul nu este disponibil

en: Enter file extension:
ro: Introduceți extensia fișierului:

en: Enter name:
ro: Introduceți numele:

en: CRC error in archive data
ro: Eroare CRC în arhivarea datelor

en: Data is bad
ro: Date corupte

en: Can not connect to server: "%s"
ro: Nu s-a putut efectua conexiunea la server: "%s"

en: Cannot copy file %s to %s
ro: Nu s-a putut copia fișierul %s la %s

en: There already exists a directory named "%s".
ro: Există deja un dosar cu numele de "%s".

en: Date %s is not supported
ro: Data %s nu este admisă

en: Directory %s exists!
ro: Dosarul %s există deja!

en: Function aborted by user
ro: Funcția abandonată de utilizatoru

en: Error closing file
ro: Eroare la închiderea fișierului

en: Cannot create file
ro: Eroare la crearea fisierului

en: No more files in archive
ro: Nici un alt fișier în arhivă

en: Cannot open existing file
ro: Nu se poate deschide un fișier existent

en: Error reading from file
ro: Eroare la citirea din fișier

en: Error writing to file
ro: Eroare la scrierea fișierului

en: Can not create directory %s!
ro: Dosarul %s nu a putut fi creat!

en: Invalid link
ro: Legătură nevalidă

en: No files found
ro: Nici un fișier găsit

en: Not enough memory
ro: Memorie insuficientă

en: Function not supported!
ro: Funcție neadmisă!

en: Error in context menu command
ro: Eroare la comanda din meniul contextul

en: Error when loading configuration
ro: Eroare la încărcarea configurației

en: Syntax error in regular expression!
ro: Eroare de sintaxă în expresia regulă!

en: Cannot rename file %s to %s
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul %s în %s

en: Can not save association!
ro: Nu se poate salva asocierea!

en: Cannot save file
ro: Nu am putut salva fișierul

en: Can not set attributes for "%s"
ro: Nu am putut seta atributele pentru "%s"

en: Can not set date/time for "%s"
ro: Nu am putut seta data/timpul pentru "%s"

en: Can not set owner/group for "%s"
ro: Nu am putut seta proprietarul/grupul pentru "%s"

en: Buffer too small
ro: Memoria tampon este prea mică

en: Too many files to pack
ro: Prea multe fișiere de împachetat

en: Archive format unknown
ro: Format necunoscut de arhivă

en: File %s changed, save?
ro: Fișierul %s a fost modificat, doriți salvarea lui?

en: %s bytes, %s
ro: %s octeți, %s

en: Overwrite:
ro: Suprascrie:

en: File %s exists, overwrite?
ro: Fișierul %s există, se suprascrie?

en: With file:
ro: Cu fișierul:

en: File "%s" not found.
ro: Fișierul "%s" nu a fost găsit.

en: File operations active
ro: Operațiile cu fișiere active

en: Some file operations have not yet finished. Closing Double Commander may result in data loss.
ro: Câteva operații cu fișierele nu au fost finalizate. Închiderea Double Commander ar putea duce la pierderea datelor.

en: File %s is marked as read-only/hidden/system. Delete it?
ro: Fișierul %s e marcat ca doar citibil/ascuns/sistem. Se șterge?

en: The file size of "%s" is too big for destination file system!
ro: Mărimea lui "%s" este prea mare pentru sistemul de fișiere destinație!

en: Folder %s exists, merge?
ro: Dosarul %s există, se combină?

en: Follow symlink "%s"?
ro: Urmează legătura simbolică "%s"?

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportall]
en: Import all!
ro: Importă toate!

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportsel]
en: Import selected
ro: Importă selectate

[ctx: ulng.rsmsghotdirjustpath]
en: &Path:
ro: Cale

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplecommand]
en: Command:
ro: Comandă:

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplename]
en: &Name:
ro: Nume:

en: Error in command line
ro: Eroare în linia de comandă

en: Invalid filename
ro: Nume de fișier nevalid

en: Invalid format of configuration file
ro: Format sau fișier de configurare nevalid

en: Invalid path
ro: Cale nevalidă

en: Path %s contains forbidden characters.
ro: Calea %s conține caracter interzise.

en: This is not a valid plugin!
ro: Acesta nu este un modul valid!

en: This plugin is built for Double Commander for %s.%sIt can not work with Double Commander for %s!
ro: Acest modul este construit pentru Double Commander pentru %s.%sNu poate funcționa cu Double Commander pentru %s!

en: Invalid quoting
ro: Citare nevalidă

en: Invalid selection.
ro: Selecția nu este validă.

en: Loading file list...
ro: Se încarcă lista de fișiere...

en: Copy file %s
ro: Copiază fișierul %s

en: Delete file %s
ro: Șterge fișierul %s

en: Error:
ro: Eroare:

en: Extract file %s
ro: Dezarhivare fișierul %s

en: Info:
ro: Informații:

en: Create link %s
ro: Creează legătura %s

en: Create directory %s
ro: Creează dosarul %s

en: Move file %s
ro: Mută fișierul %s

en: Pack to file %s
ro: Împachetează în fișierul %s

en: Remove directory %s
ro: Elimină dosarul %s

en: Done:
ro: Gata:

en: Create symlink %s
ro: Creează legătura simbolică %s

en: Test file integrity %s
ro: Testează integritatea fișierului %s

en: Wipe file %s
ro: Șterge definitiv fișierul %s

en: Wipe directory %s
ro: Șterge definitiv dosarul %s

en: Master Password
ro: Parolă

en: Please enter the master password:
ro: Introduceți parola:

en: New file
ro: Fișier nou

en: Next volume will be unpacked
ro: Următorul volum va fi despachetat

en: No files
ro: Niciun fișier

en: No files selected.
ro: Niciun fișier selectat.

en: No enough free space on target drive, Continue?
ro: Nu există spațiu suficient pe dispozitivul țintă, continuați?

en: No enough free space on target drive, Retry?
ro: Nu există spațiu suficient pe dispozitivul țintă, reîncercați?

en: Can not delete file %s
ro: Nu poate fi șters fișierul %s

en: Not implemented.
ro: Nu este implementat.

[ctx: ulng.rsmsgpassword]
en: Password:
ro: Parolă:

en: Passwords are different!
ro: Parolele sunt diferite!

en: Please enter the password:
ro: Introduceți parola:

en: Password (Firewall):
ro: Parolă (Paravan de protecție):

en: Please re-enter the password for verification:
ro: Reintroduceți parola pentru verificare:

en: &Delete %s
ro: Șterge (&d) %s

en: Preset "%s" already exists. Overwrite?
ro: Fișierul predefinit "%s" există deja. Suprascrieți?

en: Rename/move %d selected files/directories?
ro: Se redenumesc/mută %d fișiere/dosare selectate?

en: Rename/move selected "%s"?
ro: Se redenumește/mută "%s"?

en: Please, restart Double Commander in order to apply changes
ro: Reporniți Double Commander pentru a aplica modificările

en: Selected: %s of %s, files: %d of %d, folders: %d of %d
ro: Selectate: %s din %s, fișiere: %d din %d, dosare: %d din %d

en: Please select only checksum files!
ro: Vă rugăm să selectați doar fișierele sumă de control!

en: Please select location of next volume
ro: Selectați locația volumului următor

en: Set volume label
ro: Definește eticheta volumului

en: Rename tab
ro: Redenumește fila

en: New tab name:
ro: Noul nume al filei:

en: Target path:
ro: Calea țintei:

en: Too many files selected.
ro: Prea multe fișiere selectate.

[ctx: ulng.rsmsgusername]
en: User name:
ro: Nume utilizator:

en: User name (Firewall):
ro: Nume utilizator (Paravan de protecție):

en: Volume label:
ro: Eticheta volumului:

en: Please enter the volume size:
ro: Introduceți dimensiunea volumului:

en: Wipe %d selected files/directories?
ro: Se șterg definitiv %d fișiere/dosare selectate?

en: Wipe selected "%s"?
ro: Se șterge definitiv selecția "%s"?

[ctx: ulng.rsmulrencounter]
en: Counter
ro: Contor

[ctx: ulng.rsmulrendate]
en: Date
ro: Dată

[ctx: ulng.rsmulrenextension]
en: Extension
ro: Extensie

[ctx: ulng.rsmulrenfilename]
en: Name
ro: Nume

en: No change;UPPERCASE;lowercase;First char uppercase;First Char Of Every Word Uppercase;
ro: Nicio schimbare: MAJUSCULE;minuscule;Majuscule primul char; Primul char din fiecare cuvânt Majusculă

[ctx: ulng.rsmulrenlogstart]
en: Multi-Rename Tool
ro: RedenumireMultiplă

en: Character at position x
ro: Caracter la poziția x

en: Characters from position x to y
ro: Caractere de la poziția x la y

[ctx: ulng.rsmulrenmaskcounter]
en: Counter
ro: Countor

en: Day
ro: Zi

en: Day (2 digits)
ro: Zi (2 cifre)

en: Day of the week (short, e.g., "mon")
ro: Zi a săptămânii (scurt, ex., "mar")

en: Day of the week (long, e.g., "monday")
ro: Zi a săptămânii (lung, ex., "marți")

[ctx: ulng.rsmulrenmaskextension]
en: Extension
ro: Extensie

en: Hour
ro: Oră

en: Hour (2 digits)
ro: Oră (2 cifre)

en: Minute (2 digits)
ro: Minute (2 cifre)

en: Month
ro: Lună

en: Month (2 digits)
ro: Lună (2 cifre)

en: Month name (short, e.g., "jan")
ro: Mule lună (scurt, ex., "ian")

en: Month name (long, e.g., "january")
ro: Nume lună (lung, ex., "ianuarie")

[ctx: ulng.rsmulrenmaskname]
en: Name
ro: Nume

en: Second
ro: Secundă

en: Second (2 digits)
ro: Secundă (2 cifre)

en: Year (2 digits)
ro: An (2 cifre)

en: Year (4 digits)
ro: An (4 cifre)

[ctx: ulng.rsmulrenplugins]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: ulng.rsmulrentime]
en: Time
ro: Timpu

en: Aborted
ro: Anulat

en: Calculating checksum
ro: Se calculează suma de control

en: Calculating checksum in "%s"
ro: Se calculează suma de control în "%s"

en: Calculating checksum of "%s"
ro: Se calculează suma de control a "%s"

[ctx: ulng.rsopercalculatingstatictics]
en: Calculating
ro: Se calculează

en: Calculating "%s"
ro: Se calculează "%s"

en: Joining
ro: Se îmbină

en: Joining files in "%s" to "%s"
ro: Se îmbină fișierele "%s" la "%s"

en: Copying
ro: Se copiază

en: Copying from "%s" to "%s"
ro: Se copiază de la "%s" la "%s"

en: Copying "%s" to "%s"
ro: Se copiază "%s" la "%s"

en: Creating directory
ro: Se creează dosarul

en: Creating directory "%s"
ro: Se creează dosarul "%s"

[ctx: ulng.rsoperdeleting]
en: Deleting
ro: Se șterge

en: Deleting in "%s"
ro: Se șterge în "%s"

en: Deleting "%s"
ro: Se șterge "%s"

en: Executing
ro: Se execută

en: Executing "%s"
ro: Se execută "%s"

en: Extracting
ro: Se extrage

en: Extracting from "%s" to "%s"
ro: Se extrage din "%s" la "%s"

en: Finished
ro: Terminat

en: Listing
ro: Se listează

en: Listing "%s"
ro: Se listează "%s"

en: Moving
ro: Se mută

en: Moving from "%s" to "%s"
ro: Se mută de la "%s" la "%s"

en: Moving "%s" to "%s"
ro: Se mută "%s" la "%s"

en: Not started
ro: Nu a început

en: Packing
ro: Se împachetează

en: Packing from "%s" to "%s"
ro: Se împachetează de la "%s" la "%s"

en: Packing "%s" to "%s"
ro: Se împachetează "%s" la "%s"

en: Paused
ro: Pauzat

en: Pausing
ro: Se pauzează

en: Running
ro: În execuţie

en: Setting property
ro: Se setează proprietatea

en: Setting property in "%s"
ro: Se setează proprietatea în "%s"

en: Setting property of "%s"
ro: Se setează proprietatea lui "%s"

en: Splitting
ro: Se separă

en: Splitting "%s" to "%s"
ro: Se separă "%s" la "%s"

en: Starting
ro: Se pornește

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stopping
ro: Se oprește

en: Testing
ro: Se testează

en: Testing in "%s"
ro: Se testează în "%s"

en: Testing "%s"
ro: Se testează "%s"

en: Verifying checksum
ro: Se verifică suma de control

en: Verifying checksum in "%s"
ro: Se verifică suma de control în "%s"

en: Verifying checksum of "%s"
ro: Se verifică suma de control a lui "%s"

en: Waiting for access to file source
ro: Se așteaptă permisiunea de a accesa sursa fișierului

en: Waiting for user response
ro: Se așteaptă răspunsul utilizatorului

en: Wiping
ro: Se curăță

en: Wiping in "%s"
ro: Se curăță în "%s"

en: Wiping "%s"
ro: Se curăță "%s"

en: Working
ro: Se lucrează

en: Archive type name:
ro: Numele tipului de arhivă:

en: Associate plugin "%s" with:
ro: Asociază modulul "%s" cu:

en: First;Last;
ro: Primul;Ultimul;

en: Enter extension
ro: Introduceți extensia fișierului

en: separate window;minimized separate window;operations panel
ro: separă fereastra;minimizează fereastra separată;panou de operații

en: Shortcut %s for cm_Delete will be registered, so it can be used to reverse this setting.
ro: Scurtătura %s pentru cm_Delete va fi înregistrată, pentru a putea fi inversată această setare.

en: Add hotkey for %s
ro: Adaugă tastă rapidă pentru %s

en: Add shortcut
ro: Adaugă scurtătură

en: Cannot set shortcut
ro: Nu se poate seta scurtătura

en: Change shortcut
ro: Schimbă scurtătura

[ctx: ulng.rsopthotkeyscommand]
en: Command
ro: Comandă

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanoverrides]
en: Shortcut %s for cm_Delete has a parameter that overrides this setting. Do you want to change this parameter to use the global setting?
ro: Scurtătura %s pentru cm_Delete are un parametru ce suprascrie această setare. Doriți să schimbați acest parametru ca să utilizeze setarea globală?

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanparameterexists]
en: Shortcut %s for cm_Delete needs to have a parameter changed to match shortcut %s. Do you want to change it?
ro: Scurtătura %s pentru cm_Delete necesită schimbarea unui parametru pentru a se potrivi cu scurtătura %s. Doriți să o schimbați?

[ctx: ulng.rsopthotkeysdescription]
en: Description
ro: Descriere

en: Edit hotkey for %s
ro: Editează tastă rapidă pentru %s

en: Fix parameter
ro: Repară parametru

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkey]
en: Hotkey
ro: Taste rapide

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkeys]
en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: <none>
ro: <niciuna>

[ctx: ulng.rsopthotkeysparameters]
en: Parameters
ro: Parametri

en: Set shortcut to delete file
ro: Setează scurtătura la fișierul șters

en: For this setting to work with shortcut %s, shortcut %s must be assigned to cm_Delete but it is already assigned to %s. Do you want to change it?
ro: Pentru ca această setare să funcționeze cu scurtătura %s, scurtătura %s trebuie atribuită la cm_Delete dar e deja atribuită lui %s. Doriți să o schimbați?

en: Shortcut %s for cm_Delete is a sequence shortcut for which a hotkey with reversed Shift cannot be assigned. This setting might not work.
ro: Scurtătura %s pentru cm_Delete este o scurtătură secvențială pentru care o tastă rapidă cu Shift inversat nu poate fi atribuită. Această setare ar putea să nu funcționeze.

en: Shortcut in use
ro: Scurtătură în uz

en: Shortcut %s is already used.
ro: Scurtătura %s este deja folosită.

en: Change it to %s?
ro: O schimbați la %s?

en: used for %s in %s
ro: utilizat pentru %s în %s

en: used for this command but with different parameters
ro: utilizat pentru această comandă dar cu parametri diferiți

[ctx: ulng.rsoptionseditorarchivers]
en: Archivers
ro: Arhivatoare

[ctx: ulng.rsoptionseditorautorefresh]
en: Auto refresh
ro: Reîmprospătează automat

[ctx: ulng.rsoptionseditorbehavior]
en: Behaviors
ro: Comportamente

[ctx: ulng.rsoptionseditorbriefview]
en: Brief
ro: Pe scurt

[ctx: ulng.rsoptionseditorcolors]
en: Colors
ro: Culori

en: Columns
ro: Coloane

[ctx: ulng.rsoptionseditorconfiguration]
en: Configuration
ro: Configurație

en: Custom columns
ro: Coloane personalizate

[ctx: ulng.rsoptionseditordirectoryhotlist]
en: Directory Hotlist
ro: Listă dosare

en: Drag & drop
ro: Trage și mută

en: Drives list button
ro: Butonul listei cu dispozitive

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileassoc]
en: File associations
ro: Asocieri de fișier

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilenewfiletypes]
en: New
ro: Nou

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileoperations]
en: File operations
ro: Operații cu fișiere

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilepanels]
en: File panels
ro: Panouri fișiere

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilesearch]
en: File search
ro: Căutare de fișiere

en: Files views
ro: Vedere fișiere

[ctx: ulng.rsoptionseditorfiletypes]
en: File types
ro: Tipuri de fișier

[ctx: ulng.rsoptionseditorfoldertabs]
en: Folder tabs
ro: Filele dosarelor

[ctx: ulng.rsoptionseditorfonts]
en: Fonts
ro: Fonturi

en: Highlighters
ro: Evidențiatoare

[ctx: ulng.rsoptionseditorhotkeys]
en: Hot keys
ro: Taste rapide

[ctx: ulng.rsoptionseditoricons]
en: Icons
ro: Iconițe

[ctx: ulng.rsoptionseditorignorelist]
en: Ignore list
ro: Listă de ignorate

en: Keys
ro: Taste

[ctx: ulng.rsoptionseditorlanguage]
en: Language
ro: Limbă

[ctx: ulng.rsoptionseditorlayout]
en: Layout
ro: Aranjament

[ctx: ulng.rsoptionseditorlog]
en: Log
ro: Jurnal

[ctx: ulng.rsoptionseditormiscellaneous]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Mouse
ro: Maus

[ctx: ulng.rsoptionseditormultirename]
en: Multi-Rename Tool
ro: RedenumireMultiplă

[ctx: ulng.rsoptionseditorplugins]
en: Plugins
ro: Module

[ctx: ulng.rsoptionseditorquicksearch]
en: Quick search/filter
ro: Căutare/filtru rapid

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

[ctx: ulng.rsoptionseditortools]
en: Tools
ro: Unelte

[ctx: ulng.rsoptionseditortooltips]
en: Tooltips
ro: Trucuri

en: None;Command Line;Quick Search;Quick Filter
ro: Nimic;Linie de Comandă;Căutare Rapidă;Filtrare Rapidă

en: Left button;Right button;
ro: Buton stânga;Buton Dreapta

en: at the top of the file list;after directories (if directories are sorted before files);at sorted position;at the bottom of the file list
ro: în vârful listei de fișiere;după dosare (dacă acestea sunt sortate înaintea fișierelor);la poziția sortată;la baza listei de fișiere

en: Plugin %s is already assigned for the following extensions:
ro: Modului %s este deja atribuit următoarelor extensii:

en: D&isable
ro: Dezactivează

[ctx: ulng.rsoptpluginenable]
en: E&nable
ro: Activare (&n)

[ctx: ulng.rsoptpluginsactive]
en: Active
ro: Activ

[ctx: ulng.rsoptpluginsdescription]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: ulng.rsoptpluginsfilename]
en: File name
ro: Nume fișier

[ctx: ulng.rsoptpluginsname]
en: Name
ro: Nume

[ctx: ulng.rsoptpluginsregisteredfor]
en: Registered for
ro: Înregistrat pentru

en: &Sensitive;&Insensitive
ro: &Sensibil;&Insensibil

en: &Files;Di&rectories;Files a&nd Directories
ro: &Fișiere;Dosa&re;Fișiere și Dosare (&n)

en: &Hide filter panel when not focused;Keep saving setting modifications for next session
ro: Ascunde (&h) panoul cu filtre când nu este activ;Continuă salvarea modificărilor setării pentru sesiunea următoare

en: not case sensitive;according to locale settings (aAbBcC);first upper then lower case (ABCabc)
ro: cu majuscule semnificative;potrivit setărilor locale (aAbBcC);mai întâi cu majuscule apoi cu minuscule (ABCabc)

en: sort by name and show first;sort like files and show first;sort like files
ro: sortează după nume și arată primul;sortează ca fișiere și arată primul;sortează ca fișiere

en: Top;Bottom;
ro: Vârf;Bază;

en: S&eparator;Inte&rnal command;E&xternal command;Men&u
ro: S&eparator;Comandă inte&rnă;Comandă e&xternă;Meni&u

en: Tooltip file type name:
ro: &Nume categorie:

en: don't change position;use the same setting as for new files;to sorted position
ro: nu schimba poziția;utilizează aceleași setări ca pentru fișierele noi;la poziția sortată

en: Files: %d, folders: %d
ro: Fișiere: %d, dosare: %d

en: Can not change access rights for "%s"
ro: Nu se pot schimba drepturile de acces pentru "%s"

en: Can not change owner for "%s"
ro: Nu se poate schimba proprietarul lui "%s"

[ctx: ulng.rspropsfile]
en: File
ro: Fișier

[ctx: ulng.rspropsfolder]
en: Directory
ro: Dosar

en: Named pipe
ro: Tub denumit

en: Socket
ro: Soclu

en: Special block device
ro: Dispozitiv bloc special

en: Special character device
ro: Dispozitiv caracter special

en: Symbolic link
ro: Legătură simbolică

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: Search result
ro: Rezultate căutare

en: SEARCH
ro: Caută

en: Select a directory
ro: Selectați un director

en: &Show help for %s
ro: Arată (&s) ajutorul pentru %s

[ctx: ulng.rssimplewordall]
en: All
ro: Toate

[ctx: ulng.rssimplewordcommand]
en: Command
ro: Comandă

en: files
ro: Fișiere

en: Bytes
ro: Octeți

[ctx: ulng.rssizeunitgbytes]
en: Gigabytes
ro: Gigaocteți

[ctx: ulng.rssizeunitkbytes]
en: Kilobytes
ro: Kiloocteți

[ctx: ulng.rssizeunitmbytes]
en: Megabytes
ro: Megaocteți

en: Terabytes
ro: Teraocteți

en: Files: %d, Dirs: %d, Size: %s (%s bytes)
ro: Fișiere: %d, Dosare: %d, Mărime: %s (%s octeți)

en: Unable to create target directory!
ro: Nu s-a putut crea directorul țintă!

en: Incorrect file size format!
ro: Formatul mărimii fișierului este greșit!

en: Unable to split the file!
ro: Nu s-a putut separa fișierul!

en: The number of parts is more than 100! Continue?
ro: Numărul de părți e mai mare de 100! Continuați?

en: Select directory:
ro: Selectați directorul:

en: Error creating symlink.
ro: Eroare la crearea legăturii simbolice.

[ctx: ulng.rssyndefaulttext]
en: Default text
ro: Text implicit

[ctx: ulng.rssynlangplaintext]
en: Plain text
ro: Text simplu

[ctx: ulng.rstimeunitday]
en: Day(s)
ro: Zi(le)

en: Hour(s)
ro: Oră/Ore

en: Minute(s)
ro: Minut(e)

en: Month(s)
ro: Lună/Luni

en: Second(s)
ro: Secundă/Secunde

en: Week(s)
ro: Săptămână/Săptămâni

en: Year(s)
ro: An(i)

[ctx: ulng.rstooldiffer]
en: Differ
ro: Diferențiator

en: Error opening differ
ro: Eroare la deschiderea diferențiatorului

en: Error opening editor
ro: Eroare la deschiderea editorului

en: Error opening terminal
ro: Eroare la deschiderea terminalului

en: Error opening viewer
ro: Eroare la deschiderea vizualizatorului

[ctx: ulng.rstoolviewer]
en: Viewer
ro: Vizualizator

en: Please report this error to the bug tracker with a description of what you were doing and the following file:%sPress %s to continue or %s to abort the program.
ro: Vă rugăm raportați această eroare la sistemul de urmărire a defecțiunilor cu o descriere a ceea ce făceați și a fișierelor implicate:%sApăsați %s pentru a continua sau %s pentru a părăsi programul.

[ctx: ulng.rsvfsnetwork]
en: Network
ro: Rețea

en: Internal Viewer of Double Commander.
ro: Vizualizatorul Intern al Double Commander.

[ctx: ulng.rsviewencoding]
en: Encoding
ro: Codificare

[ctx: ulng.rsviewnewsize]
en: New Size
ro: Dimensiune nouă

en: %s not found!
ro: %s nu a fost găsit!
