Double Commander 1.1.0 alpha - en to ja translation catalogue (2949 entries)

en: Comparing... %d%% (ESC to cancel)
ja: 比較しています…  %d (ESCでキャンセル)

en: Left: Delete %d file(s)
ja: 左: %d個のファイルを削除

en: Right: Delete %d file(s)
ja: 右：%d 個のファイルを削除

en: Files found: %d  (Identical: %d, Different: %d, Unique left: %d, Unique right: %d)
ja: ファイルが見つかりました： 合計%d項目　 (同一：%d　異なる：%d　左側だけに存在：%d,右側だけに存在：%d)

en: Left to Right: Copy %d files, total size: %s (%s)
ja: 左から右へ: %d 個のファイルをコピー,合計サイズ: %s (%s)

en: Right to Left: Copy %d files, total size: %s (%s)
ja: 右から左へ: %d 個のファイルをコピー,合計サイズ: %s (%s)

en: Choose template...
ja: テンプレートを選択…

en: C&heck free space
ja: 空き領域を確認(&h)

en: Cop&y attributes
ja: 属性をコピー(&y)

en: Copy o&wnership
ja: 所有権をコピー(&w)

en: Copy &permissions
ja: ファイル権限をコピー(&p)

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
ja: 日付/時間をコピー(&a)

en: Correct lin&ks
ja: リンクを修正(&k)

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: Drop readonly fla&g
ja: 読み取り専用フラッグをドロップ(&g)

en: E&xclude empty directories
ja: 空のディレクトリを除外(&x)

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
ja: リンクを辿る(&l)

en: &Reserve space
ja: スペースを確保(&R)

en: &Verify
ja: 確認（&V）

en: What to do when cannot set file time, attributes, etc.
ja: ファイルの時間,属性などを設定できない場合どうするか.

en: Use file template
ja: テンプレートを使用

[ctx: tfilesystemcopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
ja: ディレクトリが存在する場合(&e)

[ctx: TFILESYSTEMCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When &file exists
ja: ファイルが存在する場合(&f)

en: When ca&nnot set property
ja: 属性を設定できない場合(&n)

en: <no template>
ja: <テンプレートが存在しない>

[ctx: TFRMABOUT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: TFRMABOUT.CAPTION]
en: About
ja: 本製品について

[ctx: tfrmabout.lblbuild.caption]
en: Build
ja: ビルド

[ctx: tfrmabout.lblfreepascalver.caption]
en: Free Pascal
ja: フリーPascal

en: Home Page:
ja: ホームページ：

en: https://doublecmd.sourceforge.io
ja: http：//doublecmd.sourceforge.net

[ctx: TFRMABOUT.LBLREVISION.CAPTION]
en: Revision
ja: リビジョン

[ctx: TFRMABOUT.LBLTITLE.CAPTION]
en: Double Commander
ja: ダブル・コマンダー

[ctx: tfrmabout.lblversion.caption]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: Choose attributes
ja: 属性を選択

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBARCHIVE.CAPTION]
en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: Co&mpressed
ja: 圧縮(&m)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBDIRECTORY.CAPTION]
en: &Directory
ja: ディレクトリ(&D)

en: &Encrypted
ja: 暗号化済み(&E)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBHIDDEN.CAPTION]
en: &Hidden
ja: 非表示(&H)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBREADONLY.CAPTION]
en: Read o&nly
ja: 読み取り専用(&n)

en: S&parse
ja: スパース・ファイル(&p)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ja: スティッキー

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSUID.CAPTION]
en: SUID
ja: SUIDアクセス権

en: &Symlink
ja: シンボリックリンク(&S)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.CBSYSTEM.CAPTION]
en: S&ystem
ja: システム(&y)

en: &Temporary
ja: テンポラリ(&T)

en: NTFS attributes
ja: NTFS 属性

en: General attributes
ja: 一般的な属性

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ja: ビット：

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ja: グループ

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ja: その他

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ja: 実行

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ja: 読み込み

en: As te&xt:
ja: テキストとして(&x)

[ctx: TFRMATTRIBUTESEDIT.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ja: 書き込み

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Benchmark data size: %d MB
ja: ベンチマーク　データサイズ: %d MB

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Time (ms)
ja: 時間(ms)

en: Speed (MB/s)
ja: スピード(MB/s)

[ctx: TFRMCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate checksum...
ja: チェックサムを計算…

en: Open checksum file after job is completed
ja: 作業完了後にチェックサムファイルを開く

en: C&reate separate checksum file for each file
ja: ファイルごとに個別のチェックサム ファイルを作成(&r)

en: &Save checksum file(s) to:
ja: チェックサム ファイルを保存(&S)：

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: TFRMCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: Verify checksum...
ja: チェックサムを確認…

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNADD.CAPTION]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: C&onnect
ja: 接続(&o)

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: TFRMCONNECTIONMANAGER.BTNEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Connection manager
ja: 接続マネージャ

en: Connect to:
ja: 接続先：

en: A&dd To Queue
ja: キューに追加(&d)

[ctx: TFRMCOPYDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: O&ptions
ja: オプション(&p)

en: Sa&ve these options as default
ja: これらのオプションを規定値として保存(&v)

[ctx: TFRMCOPYDLG.CAPTION]
en: Copy file(s)
ja: ファイルのコピー

[ctx: tfrmcopydlg.mnunewqueue.caption]
en: New queue
ja: 新しいキュー

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
ja: キュー1

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
ja: キュー2

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
ja: キュー3

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
ja: キュー4

[ctx: tfrmcopydlg.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
ja: キュー5

en: Save Description
ja: 説明を保存

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMDESCREDIT.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: File/folder comment
ja: ファイル/フォルダのコメント

en: E&dit comment for:
ja: コメントを編集(&d)：

[ctx: TFRMDESCREDIT.LBLENCODING.CAPTION]
en: &Encoding:
ja: エンコード(&E)

[ctx: TFRMDIFFER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
ja: 本製品について

en: Auto Compare
ja: 自動比較

[ctx: tfrmdiffer.actbinarycompare.caption]
en: Binary Mode
ja: バイナリ モード

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCANCELCOMPARE.HINT]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.CAPTION]
en: Copy Block Right
ja: ブロックを右にコピー

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYLEFTTORIGHT.HINT]
en: Copy Block Right
ja: ブロックを右にコピー

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.CAPTION]
en: Copy Block Left
ja: ブロックを左にコピー

[ctx: TFRMDIFFER.ACTCOPYRIGHTTOLEFT.HINT]
en: Copy Block Left
ja: ブロックを左にコピー

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
ja: やり直し

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: TFRMDIFFER.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ja: 終了(&x)

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.CAPTION]
en: First Difference
ja: 最初の違い

[ctx: TFRMDIFFER.ACTFIRSTDIFFERENCE.HINT]
en: First Difference
ja: 最初の違い

en: Ignore Case
ja: 大文字小文字を区別しない

en: Ignore Blanks
ja: 空白を無視

en: Keep Scrolling
ja: スクロールし続ける

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Last Difference
ja: 最後の違い

[ctx: TFRMDIFFER.ACTLASTDIFFERENCE.HINT]
en: Last Difference
ja: 最後の違い

en: Line Differences
ja: 行の違い

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.CAPTION]
en: Next Difference
ja: 次の違い

[ctx: TFRMDIFFER.ACTNEXTDIFFERENCE.HINT]
en: Next Difference
ja: 次の違い

en: Open Left...
ja: 左を開く…

en: Open Right...
ja: 右を開く…

en: Paint Background
ja: 背景を塗りつぶす

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.CAPTION]
en: Previous Difference
ja: 前の相違点

[ctx: TFRMDIFFER.ACTPREVDIFFERENCE.HINT]
en: Previous Difference
ja: 前の相違点

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

[ctx: TFRMDIFFER.ACTRELOAD.HINT]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.CAPTION]
en: Save
ja: 保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVE.HINT]
en: Save
ja: 保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save as...
ja: 名前を付けて保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVEAS.HINT]
en: Save as...
ja: 名前を付けて保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.CAPTION]
en: Save Left
ja: 左を保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFT.HINT]
en: Save Left
ja: 左を保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.CAPTION]
en: Save Left As...
ja: 名前を付けて左を保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVELEFTAS.HINT]
en: Save Left As...
ja: 名前を付けて左を保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.CAPTION]
en: Save Right
ja: 右を保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHT.HINT]
en: Save Right
ja: 右を保存

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.CAPTION]
en: Save Right As...
ja: 名前を付けて右を保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSAVERIGHTAS.HINT]
en: Save Right As...
ja: 名前を付けて右を保存…

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
ja: 比較

[ctx: TFRMDIFFER.ACTSTARTCOMPARE.HINT]
en: Compare
ja: 比較

[ctx: TFRMDIFFER.BTNLEFTENCODING.HINT]
en: Encoding
ja: エンコード

[ctx: TFRMDIFFER.BTNRIGHTENCODING.HINT]
en: Encoding
ja: エンコード

[ctx: TFRMDIFFER.CAPTION]
en: Compare files
ja: ファイルを比較

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Actions
ja: アクション(&A)

[ctx: TFRMDIFFER.MNUEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: TFRMDIFFER.MNUENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ja: エンコード(&c)

[ctx: TFRMDIFFER.MNUFILE.CAPTION]
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: TFRMDIFFER.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: &Options
ja: オプション(&O)

en: Add new shortcut to sequence
ja: 新しいショートカットをシーケンスに追加

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Remove last shortcut from sequence
ja: シーケンスから最後のショートカットを削除

en: Select shortcut from list of remaining free available keys
ja: 残りの未使用キーのリストからショートカットを選択

[ctx: TFRMEDITHOTKEY.CGHKCONTROLS.CAPTION]
en: Only for these controls
ja: これらのコントロールの場合のみ

en: &Parameters (each in a separate line):
ja: パラメータ（1行に1項目）(&P)

en: Shortcuts:
ja: ショートカット：

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.CAPTION]
en: About
ja: 本製品について

[ctx: TFRMEDITOR.ACTABOUT.HINT]
en: About
ja: 本製品について

en: &Configuration
ja: 設定(&C)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTCONFHIGH.HINT]
en: Configuration
ja: 設定

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.CAPTION]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCOPY.HINT]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.CAPTION]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITCUT.HINT]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.CAPTION]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITDELETE.HINT]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: tfrmeditor.acteditfind.caption]
en: &Find
ja: 検索(&F)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFIND.HINT]
en: Find
ja: 検索

[ctx: tfrmeditor.acteditfindnext.caption]
en: Find next
ja: 次を検索

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITFINDNEXT.HINT]
en: Find next
ja: 次を検索

[ctx: tfrmeditor.acteditfindprevious.caption]
en: Find previous
ja: 前を検索

[ctx: tfrmeditor.acteditgotoline.caption]
en: Goto Line...
ja: 指定行へ移動…

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.CAPTION]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITPASTE.HINT]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.CAPTION]
en: Redo
ja: やり直し

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITREDO.HINT]
en: Redo
ja: やり直し

[ctx: tfrmeditor.acteditrplc.caption]
en: &Replace
ja: 置換(&R)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITRPLC.HINT]
en: Replace
ja: 置換

en: Select&All
ja: すべて選択(&A)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITSELECTALL.HINT]
en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.CAPTION]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: TFRMEDITOR.ACTEDITUNDO.HINT]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.CAPTION]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILECLOSE.HINT]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ja: 終了(&x)

[ctx: tfrmeditor.actfileexit.hint]
en: Exit
ja: 終了

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.CAPTION]
en: &New
ja: 新規(&N)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILENEW.HINT]
en: New
ja: 新規

en: &Open
ja: 開く(&O)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILEOPEN.HINT]
en: Open
ja: 開く

[ctx: tfrmeditor.actfilereload.caption]
en: Reload
ja: 再ロード

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.CAPTION]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: TFRMEDITOR.ACTFILESAVE.HINT]
en: Save
ja: 保存

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)…

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

[ctx: TFRMEDITOR.CAPTION]
en: Editor
ja: エディタ

[ctx: TFRMEDITOR.HELP1.CAPTION]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TFRMEDITOR.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: TFRMEDITOR.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ja: エンコード(&c)

en: Open as
ja: 名前を付けて開く

[ctx: tfrmeditor.miencodingout.caption]
en: Save as
ja: 名前を付けて保存

[ctx: TFRMEDITOR.MIFILE.CAPTION]
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: Syntax highlight
ja: 構文のハイライト表示

en: End Of Line
ja: 行の末尾

[ctx: tfrmeditsearchreplace.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: tfrmeditsearchreplace.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHCASESENSITIVE.CAPTION]
en: C&ase sensitivity
ja: 大文字小文字を区別(&a)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHFROMCURSOR.CAPTION]
en: S&earch from caret
ja: カレットの範囲から検索(&e)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expressions
ja: 正規表現(&R)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHSELECTEDONLY.CAPTION]
en: Selected &text only
ja: 選択した テキストのみ(&t)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.CBSEARCHWHOLEWORDS.CAPTION]
en: &Whole words only
ja: 単語のみ(&W)

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.GBSEARCHOPTIONS.CAPTION]
en: Option
ja: オプション

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLREPLACEWITH.CAPTION]
en: &Replace with:
ja: 置換後の文字列(&R)：

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.LBLSEARCHFOR.CAPTION]
en: &Search for:
ja: 検索する文字列(&S)：

[ctx: TFRMEDITSEARCHREPLACE.RGSEARCHDIRECTION.CAPTION]
en: Direction
ja: 方向

[ctx: TFRMEXTRACTDLG.CAPTION]
en: Unpack files
ja: ファイルを解凍

en: &Unpack path names if stored with files
ja: ファイルに格納されている場合は,パス名を解凍(&U)

en: Unpack each archive to a &separate subdir (name of the archive)
ja: 各アーカイブを個別のサブディレクトリ (アーカイブの名前) に解凍(&s)

en: O&verwrite existing files
ja: 既存のファイルを上書き(&v)

en: To the &directory:
ja: 保存・移動先ディレクトリ(&d)：

en: &Extract files matching file mask:
ja: ファイル マスクに一致するファイルを抽出(&E)：

en: &Password for encrypted files:
ja: ファイル暗号化のためのパスワード(&P)：

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.CAPTION]
en: Wait...
ja: 待つ…

en: File name:
ja: ファイル名：

[ctx: TFRMFILEEXECUTEYOURSELF.LBLFROMPATH.CAPTION]
en: From:
ja: From ：

en: Click on Close when the temporary file can be deleted!
ja: 一時ファイルを削除することができるときに閉じるをクリック!

[ctx: TFRMFILEOP.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &To panel
ja: パネルに(&T)

en: &View all
ja: 全てを見る(&V)

en: Current operation:
ja: 現在の操作：

[ctx: TFRMFILEOP.LBLFROM.CAPTION]
en: From:
ja: From ：

en: To:
ja: To：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
ja: 属性

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ja: スティッキー

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.CBSUID.CAPTION]
en: SUID
ja: SUIDアクセス権

en: Allow &executing file as program
ja: ファイルをプログラムとして実行許可

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.DIVIDERBEVEL3.CAPTION]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ja: ビット：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ja: グループ

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ja: その他

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLATTRTEXTSTR.CAPTION]
en: Text:
ja: テキスト：

en: Contains:
ja: 含む:

[ctx: tfrmfileproperties.lblcreatedstr.caption]
en: Created:
ja: 作成済み：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ja: 実行

en: Execute:
ja: 実行:

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILE.CAPTION]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLFILESTR.CAPTION]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: tfrmfileproperties.lblfolderstr.caption]
en: Path:
ja: パス：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLGROUPSTR.CAPTION]
en: &Group
ja: グループ(&G)

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastaccessstr.caption]
en: Accessed:
ja: 最終アクセス：

[ctx: tfrmfileproperties.lbllastmodifstr.caption]
en: Modified:
ja: 最終変更：

en: Status changed:
ja: 最終ステータス変更：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLOCTAL.CAPTION]
en: Octal:
ja: 8進法：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLOWNERSTR.CAPTION]
en: O&wner
ja: 所有者(&w)

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ja: 読み込み

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLSIZESTR.CAPTION]
en: Size:
ja: サイズ：

en: Symlink to:
ja: シンボリックリンク先：

en: Type:
ja: タイプ：

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ja: 書き込み

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[0].title.caption]
en: Name
ja: 名前

[ctx: tfrmfileproperties.sgplugins.columns[1].title.caption]
en: Value
ja: 値

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ja: 属性

[ctx: tfrmfileproperties.tsplugins.caption]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: TFRMFILEPROPERTIES.TSPROPERTIES.CAPTION]
en: Properties
ja: 属性

[ctx: tfrmfileunlock.btnclose.caption]
en: Close
ja: 閉じる

en: Terminate
ja: 終了する

[ctx: tfrmfileunlock.btnunlock.caption]
en: Unlock
ja: アンロックする

en: Unlock All
ja: 全てをアンロックする

[ctx: tfrmfileunlock.caption]
en: Unlock
ja: アンロックする

en: File Handle
ja: ファイル・ハンドル

en: Process ID
ja: プロセスID

en: Executable Path
ja: 実行パス

[ctx: tfrmfinddlg.actcancel.caption]
en: C&ancel
ja: キャンセル(&a)

en: Cancel search and close window
ja: 検索を終了してウィンドウを閉じる

[ctx: tfrmfinddlg.actclose.caption]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

[ctx: tfrmfinddlg.actconfigfilesearchhotkeys.caption]
en: Configuration of hot keys
ja: ホットキーの設定

[ctx: tfrmfinddlg.actedit.caption]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Feed to &listbox
ja: リストボックスへ送付(&l)

en: Cancel search, close and free from memory
ja: 検索をキャンセル,閉じてメモリから解放

en: For all other "Find files", cancel, close and free from memory
ja: 他の全ての「ファイルを検索」について,キャンセル,閉じてメモリから解放

en: &Go to file
ja: ファイルに移動(&G)

[ctx: tfrmfinddlg.actintellifocus.caption]
en: Find Data
ja: データを検索

en: &Last search
ja: 最後の検索(&L)

en: &New search
ja: 新しい検索(&N)

en: New search (clear filters)
ja: 新規検索（フィルターをクリア）

en: Go to page "Advanced"
ja: 「詳細設定」のページへ

en: Go to page "Load/Save"
ja: 「読み込み/保存」のページへ

en: Switch to Nex&t Page
ja: 次のページに切り替える(&t)

en: Go to page "Plugins"
ja: 「プラグイン」のページへ

en: Switch to &Previous Page
ja: 前のページに切り替える(&P)

en: Go to page "Results"
ja: 「結果」のページへ

en: Go to page "Standard"
ja: 「標準」のページへ

[ctx: tfrmfinddlg.actstart.caption]
en: &Start
ja: 開始(&S)

[ctx: tfrmfinddlg.actview.caption]
en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: tfrmfinddlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNATTRSHELP.CAPTION]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSAVETEMPLATE.CAPTION]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: TFRMFINDDLG.BTNSEARCHDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: L&oad
ja: ロード(&o)

en: S&ave
ja: セーブ(&a)

en: Sa&ve with "Start in directory"
ja: 開始ディレクトリにセーブ(&v)

en: If saved then "Start in directory" will be restored when loading template. Use it if you want to fix searching to a certain directory
ja: 保存された場合は, テンプレートをロードするとき”開始ディレクトリ”を復元します.特定のディレクトリに検索先を固定したい場合これを使います

en: Use template
ja: テンプレートを使用

[ctx: TFRMFINDDLG.CAPTION]
en: Find files
ja: ファイルの検索

en: Case sens&itive
ja: 大文字と小文字を区別(&i)

en: &Date from:
ja: 開始日付(&D)：

en: Dat&e to:
ja: 終了日付(&e)：

en: S&ize from:
ja: 下限サイズ(&i)：

en: Si&ze to:
ja: 上限サイズ(&z)：

en: Search in &archives
ja: アーカイブ中を探索(&a)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFINDTEXT.CAPTION]
en: Find &text in file
ja: ファイル内のテキストを検索(&t)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBFOLLOWSYMLINKS.CAPTION]
en: Follow s&ymlinks
ja: シンボリックリンクを辿る(&y)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBNOTCONTAININGTEXT.CAPTION]
en: Find files N&OT containing the text
ja: 指定したテキストを含まないファイルを検索(&O)

en: N&ot older than:
ja: これより古くない(&o)：

en: Opened tabs
ja: 開いているタブ

en: Searc&h for part of file name
ja: ファイル名の一部を検索(&h)

[ctx: TFRMFINDDLG.CBREGEXP.CAPTION]
en: &Regular expression
ja: 正規表現(&R)

en: Re&place by
ja: 置き換え(&p)

en: Selected directories and files
ja: 選択したディレクトリとファイル(&f)

en: Reg&ular expression
ja: 正規表現(&e)

en: &Time from:
ja: 開始時間(&T)：

en: Ti&me to:
ja: 終了時間(&m)

en: &Use search plugin:
ja: 検索プラグインを使用(&U)：

en: same content
ja: 同じコンテンツ

en: same hash
ja: 同じハッシュ

en: same name
ja: 同じ名前

en: Find du&plicate files:
ja: 重複したファイルを探す(&p):

en: same size
ja: 同じサイズ

[ctx: tfrmfinddlg.chkhex.caption]
en: Hexadeci&mal
ja: 16進数(&m)

en: Enter directories names that should be excluded from search separated with ";"
ja: 検索対象から除外すべきディレクトリ名を”;”で区切って入力

en: Enter files names that should be excluded from search separated with ";"
ja: 検索対象から除外すべきファイル名を”;”で区切って入力

en: Enter files names separated with ";"
ja: ファイル名を”;”で区切って入力

[ctx: tfrmfinddlg.frmcontentplugins.headercontrol.sections[0].text]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmfinddlg.frmcontentplugins.headercontrol.sections[1].text]
en: Field
ja: フィールド

[ctx: tfrmfinddlg.frmcontentplugins.headercontrol.sections[2].text]
en: Operator
ja: 演算子

[ctx: tfrmfinddlg.frmcontentplugins.headercontrol.sections[3].text]
en: Value
ja: 値

[ctx: TFRMFINDDLG.GBDIRECTORIES.CAPTION]
en: Directories
ja: ディレクトリ

[ctx: TFRMFINDDLG.GBFILES.CAPTION]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: tfrmfinddlg.gbfinddata.caption]
en: Find Data
ja: データを検索

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attri&butes
ja: 属性(&b)

[ctx: TFRMFINDDLG.LBLENCODING.CAPTION]
en: Encodin&g:
ja: エンコーディング(&g):

en: E&xclude subdirectories
ja: 除外するディレクトリ(&x)

en: &Exclude files
ja: 除外するファイル(&E)

en: &File mask
ja: ファイルマスク(&F)

en: Start in &directory
ja: 開始するディレクトリ(&d)

en: Search su&bdirectories:
ja: 検索するサブディレクトリ(&b)：

en: &Previous searches:
ja: 以前の検索(&P)：

en: &Action
ja: アクション（&A）

en: For all others, cancel, close and free from memory
ja: 他の全てについて,キャンセル,閉じてメモリから解放

en: Open In New Tab(s)
ja: 新しいタブで開く

[ctx: tfrmfinddlg.mioptions.caption]
en: Options
ja: オプション

en: Remove from list
ja: リストから削除

en: &Result
ja: 結果（&R）

en: Show all found items
ja: 見つかったすべての項目を表示

en: Show In Editor
ja: エディタに表示

en: Show In Viewer
ja: ビューアで表示

[ctx: tfrmfinddlg.miviewtab.caption]
en: &View
ja: 表示(&V)

en: Advanced
ja: 上級

en: Load/Save
ja: ロード/保存

[ctx: TFRMFINDDLG.TSPLUGINS.CAPTION]
en: Plugins
ja: プラグイン

en: Results
ja: 結果

en: Standard
ja: 標準

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMFINDVIEW.BTNFIND.CAPTION]
en: &Find
ja: 検索(&F)

[ctx: TFRMFINDVIEW.CAPTION]
en: Find
ja: 検索

en: C&ase sensitive
ja: 大文字と小文字を区別(&a)

[ctx: tfrmfindview.chkhex.caption]
en: Hexadecimal
ja: 16 進 数

en: Domain:
ja: ドメイン:

[ctx: tfrmgioauthdialog.lblpassword.caption]
en: Password:
ja: パスワード:

[ctx: tfrmgioauthdialog.lblusername.caption]
en: User name:
ja: ユーザ名:

en: Connect anonymously
ja: 匿名で接続する

en: Connect as user:
ja: ユーザーとして接続:

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMHARDLINK.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Create hard link
ja: ハードリンクを作成

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
ja: リンクが指し示す目標(&D)

[ctx: TFRMHARDLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
ja: リンク名(&L)

[ctx: TFRMHOTDIREXPORTIMPORT.BTNSELECTALL.CAPTION]
en: Import all!
ja: 全てをインポート!

[ctx: TFRMHOTDIREXPORTIMPORT.BTNSELECTIONDONE.CAPTION]
en: Import selected
ja: 選択したものをインポート

en: Select the entries your want to import
ja: インポートしたいエントリーを選択

en: When clicking a sub-menu, it will select the whole menu
ja: サブメニューをクリックすると,全体メニューを選択します

en: Hold CTRL and click entries to select multiple ones
ja: 複数のものを選択するには,Ctrlキーを押したままエントリーをクリックします

[ctx: TFRMLINKER.BTNSAVE.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMLINKER.CAPTION]
en: Linker
ja: リンカー

en: Save to...
ja: 保存先…

en: Item
ja: アイテム

[ctx: TFRMLINKER.LBLFILENAME.CAPTION]
en: &File name
ja: ファイル名(&F)

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.CAPTION]
en: Do&wn
ja: 下へ(&w)

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNDOWN.HINT]
en: Down
ja: 下へ

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.caption]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: tfrmlinker.spbtnrem.hint]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.CAPTION]
en: &Up
ja: 上へ(&)U

[ctx: TFRMLINKER.SPBTNUP.HINT]
en: Up
ja: 上へ

[ctx: TFRMMAIN.ACTABOUT.CAPTION]
en: &About
ja: 本製品について(&A)

en: Activate Tab By Index
ja: インデックスでタブをアクティブ化

en: Add file name to command line
ja: コマンドラインにファイル名を追加

en: New search instance...
ja: 新規検索インスタンス…

en: Add path and file name to command line
ja: コマンドラインにパスとファイル名を追加

en: Copy path to command line
ja: コマンドラインにパスをコピー

en: Add Plugin
ja: プラグインの追加

en: &Benchmark
ja: ベンチマーク(&B)

[ctx: tfrmmain.actbriefview.caption]
en: Brief view
ja: 概要表示

en: Brief View
ja: 概要表示

en: Calculate &Occupied Space
ja: 占有スペースを計算(&O)

en: Change directory
ja: ディレクトリを変更

en: Change directory to home
ja: ホームディレクトリに移動

en: Change Directory To Parent
ja: 親ディレクトリに移動

en: Change directory to root
ja: ルートディレクトリに移動

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMCALC.CAPTION]
en: Calculate Check&sum...
ja: チェックサムを計算(&s)…

[ctx: TFRMMAIN.ACTCHECKSUMVERIFY.CAPTION]
en: &Verify Checksum...
ja: チェックサムを確認(&V)…

en: Clear log file
ja: ログファイルをクリア

en: Clear log window
ja: ログウィンドウをクリア

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSEALLTABS.CAPTION]
en: Close &All Tabs
ja: すべてのタブを閉じる(&A)

en: Close Duplicate Tabs
ja: 重複したタブを閉じる

[ctx: TFRMMAIN.ACTCLOSETAB.CAPTION]
en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Next Command Line
ja: 次のコマンドライン

en: Set command line to next command in history
ja: 履歴中の次のコマンドにコマンドラインを移動

en: Previous Command Line
ja: 前のコマンドライン

en: Set command line to previous command in history
ja: 履歴中の前のコマンドにコマンドラインを移動

en: Full
ja: 詳細

en: Columns View
ja: 詳細表示

en: Compare by &Contents
ja: 内容で比較(&C)

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.CAPTION]
en: Compare Directories
ja: ディレクトリを比較

[ctx: TFRMMAIN.ACTCOMPAREDIRECTORIES.HINT]
en: Compare Directories
ja: ディレクトリを比較

en: Configuration of Archivers
ja: アーカイバの構成

[ctx: tfrmmain.actconfigdirhotlist.caption]
en: Configuration of Directory Hotlist
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」の構成

en: Configuration of Favorite Tabs
ja: お気に入りタブの構成

en: Configuration of folder tabs
ja: フォルダー タブの構成

[ctx: tfrmmain.actconfighotkeys.caption]
en: Configuration of hot keys
ja: ホットキーの設定

en: Configuration of Plugins
ja: プラグインの構成

en: Save Position
ja: 位置を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Configuration of searches
ja: 検索の設定

en: Toolbar...
ja: ツールバー…

en: Configuration of tooltips
ja: ツールチップの構成

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenus.caption]
en: Configuration of Tree View Menu
ja: ツリー表示のメニューの構成

[ctx: tfrmmain.actconfigtreeviewmenuscolors.caption]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
ja: ツリー表示メニューの色の構成

en: Show context menu
ja: コンテキストメニューを表示

[ctx: tfrmmain.actcopy.caption]
en: Copy
ja: コピー

en: Copy all tabs to opposite side
ja: 全てのタブを反対側にコピー

en: Copy all shown &columns
ja: 全ての表示されているカラムをコピー(&c)

en: Copy Filename(s) with Full &Path
ja: ファイル名（複数可）をフルパスでクリップボードにコピー(&P)

en: Copy &Filename(s) to Clipboard
ja: ファイル名（複数可）をクリップボードにコピー(&F)

en: Copy names with UNC path
ja: UNCパスで名前をコピー

en: Copy files without asking for confirmation
ja: 確認を求めずにファイルをコピー

en: Copy Full Path of selected file(s) with no ending dir separator
ja: 選択したファイル（複数可）のフルパスを末尾のディレクトリ・セパレータなしでコピー

en: Copy Full Path of selected file(s)
ja: 選択したファイル（複数可）のフルパスをコピー

en: Copy to same panel
ja: 同じパネルにコピー

en: &Copy
ja: コピー

en: Sho&w Occupied Space
ja: 占有スペースを表示(&w)

en: Cu&t
ja: 切り取り(&t)

en: Show Command Parameters
ja: コマンドのパラメータを表示

[ctx: TFRMMAIN.ACTDELETE.CAPTION]
en: Delete
ja: 削除

en: For all searches, cancel, close and free memory
ja: 全ての検索について,キャンセル,閉じてメモリから解放

[ctx: TFRMMAIN.ACTDIRHISTORY.CAPTION]
en: Directory history
ja: ディレクトリ履歴

en: Directory &Hotlist
ja: ディレクトリ・ホットリスト(&H)

en: Select any command and execute it
ja: 任意のコマンドを選択し,それを実行します

[ctx: tfrmmain.actedit.caption]
en: Edit
ja: 編集

en: Edit Co&mment...
ja: コメントを編集(&m)…

en: Edit new file
ja: 新しいファイルを編集

en: Edit path field above file list
ja: ファイルリストのパスフィールドを編集

en: Swap &Panels
ja: パネルの交換(&P)

en: Execute Script
ja: スクリプトを実行

[ctx: TFRMMAIN.ACTEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ja: 終了(&x)

en: &Extract Files...
ja: ファイルを解凍・抽出(&E)…

en: Configuration of File &Associations
ja: ファイルの関連づけの設定(&A)

en: Com&bine Files...
ja: ファイルの結合(&b)…

en: Show &File Properties
ja: ファイル属性の表示(&F)

[ctx: TFRMMAIN.ACTFILESPLITER.CAPTION]
en: Spl&it File...
ja: ファイルの分割(&i)…

en: &Flat view
ja: フラットビュー(&F)

en: &Flat view, only selected
ja: &フラット ビュー,選択のみ(&F)

en: Focus command line
ja: コマンドラインにフォーカス

en: Swap focus
ja: フォーカスの入れ替え

en: Switch between left and right file list
ja: 左右のファイル・リストの切り替え

en: Focus on tree view
ja: ツリー ビューにフォーカス

en: Switch between current file list and tree view (if enabled)
ja: 現在のファイルリストとツリービューを切り替え (有効な場合)

en: Place cursor on first folder or file
ja: 最初のフォルダまたはファイルにカーソルを置く

en: Place cursor on first file in list
ja: リストの最初のファイルにカーソルを置く

en: Place cursor on last folder or file
ja: 最後のフォルダまたはファイルにカーソルを置く

en: Place cursor on last file in list
ja: リストの最後のファイルにカーソルを置く

en: Place cursor on next folder or file
ja: 次のフォルダまたはファイルにカーソルを置く

en: Place cursor on previous folder or file
ja: 前のフォルダまたはファイルにカーソルを置く

[ctx: TFRMMAIN.ACTHARDLINK.CAPTION]
en: Create &Hard Link...
ja: ハードリンクを作成(&H)

en: &Contents
ja: 内容(&C)

en: &Horizontal Panels Mode
ja: 水平パネル モード(&H)

en: &Keyboard
ja: キーボード(&K)

en: Brief view on left panel
ja: 左側パネルの簡易表示

en: Columns view on left panel
ja: 左側パネルのカラム表示

en: Left &= Right
ja: 左 <= 右

en: &Flat view on left panel
ja: 左側パネルのフラット表示(&F)

en: Open left drive list
ja: 左側のドライブリストを開く

en: Re&verse order on left panel
ja: 左側パネルの表示を逆転(&v)

en: Sort left panel by &Attributes
ja: 左側パネルを属性でソート(&A)

en: Sort left panel by &Date
ja: 左側パネルを日付でソート(&D)

en: Sort left panel by &Extension
ja: 左側パネルを拡張子でソート(&E)

en: Sort left panel by &Name
ja: 左側パネルをファイル名でソート(&N)

en: Sort left panel by &Size
ja: 左側パネルをサイズでソート(&S)

en: Thumbnails view on left panel
ja: 左側パネルのサムネール表示

en: Load tabs from Favorite Tabs
ja: お気に入りのタブからタブをロード

en: Load Selection from Clip&board
ja: クリップボードから選択した項目を開く(&b)

en: &Load Selection from File...
ja: ファイルから選択した項目を開く(&L)…

en: &Load Tabs from File
ja: ファイルからタブを読み込む(&L)

en: Create &Directory
ja: ディレクトリを作成(&D)

en: Select All with the Same E&xtension
ja: 同じ拡張子の項目を全て選択(&x)

en: Select all files with same name
ja: 同じ名前を持つすべてのファイルを選択

en: Select all files with same name and extension
ja: 同じ名前と拡張子を持つすべてのファイルを選択

en: Select all in same path
ja: 同じパス内のすべてを選択

en: &Invert Selection
ja: 選択を反転(&I)

en: &Select All
ja: 全て選択(&S)

en: Unselect a Gro&up...
ja: グループの選択を解除(&u)

en: Select a &Group...
ja: グループを選択(&G)

en: &Unselect All
ja: 全ての選択を解除(&U)

en: Minimize window
ja: ウィンドウを最小化

en: Multi-&Rename Tool
ja: 複数リネーム・ツール(&R)

en: Network &Connect...
ja: ネットワーク接続(&C)…

en: Network &Disconnect
ja: ネットワーク切断(&D)

en: Network &Quick Connect...
ja: ネットワークへの（お急ぎ）接続(&Q)…

en: &New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

en: Load the Next Favorite Tabs in the list
ja: リストから次のお気に入りタブを読み込む

en: Switch to Nex&t Tab
ja: 次のタブに切り替え(&t)

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPEN.CAPTION]
en: Open
ja: 開く

en: Try open archive
ja: アーカイブファイルを試しで開く

en: Open bar file
ja: メニューバーファイルを開く

en: Open &Folder in a New Tab
ja: 新しいタブでフォルダを開く(&F)

en: Open Drive by Index
ja: インデックスでドライブを開く

[ctx: TFRMMAIN.ACTOPENVIRTUALFILESYSTEMLIST.CAPTION]
en: Open &VFS List
ja: 仮想ファイルシステム（VFS）リストを開く(&V)

en: Operations &Viewer
ja: オペレーション・ビューア(&V)

en: &Options...
ja: オプション(&O)…

en: &Pack Files...
ja: ファイルを圧縮(&P)…

en: Set splitter position
ja: 分割位置を設定

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: Load the Previous Favorite Tabs in the list
ja: リストから前のお気に入りタブを読み込む

en: Switch to &Previous Tab
ja: 前のタブに切り替え(&P)

en: Quick filter
ja: クイックフィルタ

[ctx: TFRMMAIN.ACTQUICKSEARCH.CAPTION]
en: Quick search
ja: クイック検索

en: &Quick View Panel
ja: クイック ビュー パネル(&Q)

en: &Refresh
ja: リフレッシュ(&R)

en: Reload the last Favorite Tabs loaded
ja: 最後に読み込まれたお気に入りタブを再読み込み

[ctx: tfrmmain.actrename.caption]
en: Move
ja: 移動/変名

en: Move/Rename files without asking for confirmation
ja: 確認を求めることがなくファイルを移動/名前変更

[ctx: TFRMMAIN.ACTRENAMEONLY.CAPTION]
en: Rename
ja: 名前の変更

en: &Rename Tab
ja: タブの名前を変更(&R)

en: Resave on the last Favorite Tabs loaded
ja: 最後に読み込まれたお気に入りタブに再保存

en: &Restore Selection
ja: 選択を元に戻す(&R)

en: Re&verse Order
ja: 順序を逆転(&v)

en: Brief view on right panel
ja: 右側パネルの簡易表示

en: Columns view on right panel
ja: 右側パネルのカラム表示

en: Right &= Left
ja: 左 => 右

en: &Flat view on right panel
ja: 右側パネルのフラット表示(&F)

en: Open right drive list
ja: 右側のドライブリストを開く

en: Re&verse order on right panel
ja: 右側パネルの表示を逆転(&v)

en: Sort right panel by &Attributes
ja: 右側パネルを属性でソート(&A)

en: Sort right panel by &Date
ja: 右側パネルを日付でソート(&D)

en: Sort right panel by &Extension
ja: 右側パネルを拡張子でソート(&E)

en: Sort right panel by &Name
ja: 右側パネルをファイル名でソート(&N)

en: Sort right panel by &Size
ja: 右側パネルをサイズでソート(&S)

en: Thumbnails view on right panel
ja: 右側パネルのサムネール表示

en: Run &Terminal
ja: 端末をこのディレクトリで実行(&T)

en: Save current tabs to a New Favorite Tabs
ja: 現在のタブを新しいお気に入りタブに保存

en: Sa&ve Selection
ja: 選択し項目を保存(&v)

en: Save S&election to File...
ja: 選択した項目をファイルに保存(&e)…

en: &Save Tabs to File
ja: タブをファイルに保存(&S)

en: &Search...
ja: 検索(&S)…

en: All tabs Locked with Dir Opened in New Tabs
ja: 全てのタブをロックしディレクトリの変更は新しいタブで開く

en: Set all tabs to Normal
ja: 全てのタブを通常状態にする

en: Set all tabs to Locked
ja: 全てのタブをロック状態にする

en: All tabs Locked with Dir Changes Allowed
ja: 全てのタブをロックするがディレクトリの移動を許可する

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change &Attributes...
ja: 属性の変更(&A)…

en: Locked with Directories Opened in New &Tabs
ja: ロック済み：ディレクトリの変更は新しいタブで(&T)

en: &Normal
ja: 通常(&N)

en: &Locked
ja: ロック済み(&L)

[ctx: TFRMMAIN.ACTSETTABOPTIONPATHRESETS.CAPTION]
en: Locked with &Directory Changes Allowed
ja: ロック済み：ディレクトリの変更は同じタブで(&D)

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHELLEXECUTE.CAPTION]
en: Open
ja: 開く

en: Open using system associations
ja: システムの関連付けを使用して開く

en: Show button menu
ja: ボタンのメニューを表示

en: Show command line history
ja: コマンドラインヒストリを表示

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHOWMAINMENU.CAPTION]
en: Menu
ja: メニュー

[ctx: TFRMMAIN.ACTSHOWSYSFILES.CAPTION]
en: Show &Hidden/System Files
ja: システムファイルの表示/非表示(&H)

en: Sort by &Attributes
ja: 属性でソート(&A)

en: Sort by &Date
ja: 日付でソート(&D)

en: Sort by &Extension
ja: 拡張子でソート(&E)

en: Sort by &Name
ja: 名前でソート(&N)

en: Sort by &Size
ja: サイズでソート(&S)

en: Open drive list
ja: ドライブリストを開く

en: Enable/disable ignore list file to not show file names
ja: ファイル名を表示しないための「ファイル無視リスト」の有効化/無効化

[ctx: TFRMMAIN.ACTSYMLINK.CAPTION]
en: Create Symbolic &Link...
ja: シンボリックリンクを作成(&L)…

en: Syn&chronize dirs...
ja: ディレクトリの同期…

en: Target &= Source
ja: ターゲット <= ソース

en: &Test Archive(s)
ja: アーカイブをテスト(&T)

[ctx: tfrmmain.actthumbnailsview.caption]
en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thumbnails View
ja: サムネイル表示

en: Toggle fullscreen mode console
ja: フルスクリーンモード・コンソールをトグル

en: Transfer dir under cursor to left window
ja: 左のウィンドウにカーソルの下のディレクトリを転送

en: Transfer dir under cursor to right window
ja: 右のウィンドウにカーソルの下のディレクトリを転送

en: &Tree View Panel
ja: ツリー表示パネル(&T)

en: Sort according to parameters
ja: パラメータに従ってソート

en: Unselect All with the Same Ex&tension
ja: 同じ拡張子の項目を全て選択解除(&t)

en: Unselect all files with same name
ja: 同じ名前を持つすべてのファイルの選択を解除

en: Unselect all files with same name and extension
ja: 同じ名前と拡張子を持つすべてのファイルの選択を解除

en: Unselect all in same path
ja: 同じパス内のすべての選択を解除

[ctx: tfrmmain.actview.caption]
en: View
ja: 表示

en: Show history of visited paths for active view
ja: 訪問済みのパスの履歴をアクティブ・ビューとして表示

en: Go to next entry in history
ja: 履歴内の次のエントリへ移動

en: Go to previous entry in history
ja: 履歴内の前のエントリへ移動

en: View log file
ja: ログファイルの表示

en: View current search instances
ja: 現在の検索インスタンスを表示

en: &Visit Double Commander Website
ja: ダブル・コマンダーのウェブサイトを訪問

en: Wipe
ja: 完全削除（抹殺）

en: Work with Directory Hotlist and parameters
ja: ディレクトリ・ホットリストとパラメータを使用

[ctx: tfrmmain.btnf10.caption]
en: Exit
ja: 終了

[ctx: TFRMMAIN.BTNF7.CAPTION]
en: Directory
ja: ディレクトリの作成

[ctx: TFRMMAIN.BTNF8.CAPTION]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: tfrmmain.btnf9.caption]
en: Terminal
ja: 端末

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTDIRECTORYHOTLIST.HINT]
en: Directory Hotlist
ja: ディレクトリ・ホットリスト

en: Show current directory of the right panel in the left panel
ja: 右側のパネルの現在のディレクトリを左側のパネルに表示

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTHOME.HINT]
en: Go to home directory
ja: ホームディレクトリに移動

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTROOT.HINT]
en: Go to root directory
ja: ルート ディレクトリに移動

[ctx: TFRMMAIN.BTNLEFTUP.HINT]
en: Go to parent directory
ja: 親ディレクトリに移動

[ctx: tfrmmain.btnrightdirectoryhotlist.hint]
en: Directory Hotlist
ja: ディレクトリ・ホットリスト

en: Show current directory of the left panel in the right panel
ja: 左側のパネルの現在のディレクトリを右側のパネルに表示

[ctx: TFRMMAIN.CAPTION]
en: Double Commander
ja: ダブル・コマンダー

[ctx: TFRMMAIN.LBLCOMMANDPATH.CAPTION]
en: Path
ja: パス

en: &20/80
ja: 左右パネルサイズ比 20：80(&2)

en: &30/70
ja: 左右パネルサイズ比 30：70(&3)

en: &40/60
ja: 左右パネルサイズ比 40：60(&4)

en: &50/50
ja: 左右パネルサイズ比 50：50(&5)

en: &60/40
ja: 左右パネルサイズ比 60：40(&6)

en: &70/30
ja: 左右パネルサイズ比 70：30(&7)

en: &80/20
ja: 左右パネルサイズ比 80：20(&8)

[ctx: TFRMMAIN.MICANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Copy...
ja: コピー…

[ctx: TFRMMAIN.MIHARDLINK.CAPTION]
en: Create link...
ja: リンクを作成…

[ctx: tfrmmain.milogclear.caption]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: TFRMMAIN.MILOGCOPY.CAPTION]
en: Copy
ja: コピー

en: Hide
ja: 隠す

[ctx: TFRMMAIN.MILOGSELECTALL.CAPTION]
en: Select All
ja: すべて選択

en: Move...
ja: 移動…

[ctx: TFRMMAIN.MISYMLINK.CAPTION]
en: Create symlink...
ja: シンボリック リンクを作成…

en: Tab options
ja: タブのオプション

[ctx: TFRMMAIN.MITRAYICONEXIT.CAPTION]
en: E&xit
ja: 終了(&x)

[ctx: tfrmmain.mitrayiconrestore.caption]
en: Restore
ja: 復元

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTART.CAPTION]
en: Start
ja: 開始

[ctx: TFRMMAIN.MNUALLOPERSTOP.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: &Commands
ja: コマンド(&C)

en: C&onfiguration
ja: 構成設定(&o)

en: Favorites
ja: お気に入り

en: &Files
ja: ファイル(&F)

[ctx: TFRMMAIN.MNUHELP.CAPTION]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Mark
ja: マーク(&M)

[ctx: TFRMMAIN.MNUNETWORK.CAPTION]
en: Network
ja: ネットワーク(&N)

en: &Show
ja: 表示(&S)

[ctx: TFRMMAIN.MNUTABOPTIONS.CAPTION]
en: Tab &Options
ja: タブのオプション(&O)

en: &Tabs
ja: タブ(&T)

[ctx: TFRMMAIN.TBCOPY.CAPTION]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: TFRMMAIN.TBCUT.CAPTION]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: TFRMMAIN.TBDELETE.CAPTION]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: TFRMMAIN.TBEDIT.CAPTION]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: TFRMMAIN.TBPASTE.CAPTION]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.btncancel.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.btnok.caption]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.caption]
en: Select your internal command
ja: 内部コマンドを選択

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.cbcategorysortornot.text]
en: Legacy sorted
ja: レガシーソート

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.cbcommandssortornot.text]
en: Legacy sorted
ja: レガシーソート

en: Select all categories by default
ja: デフォルトではすべてのカテゴリを選択

en: Selection:
ja: 選択：

en: &Categories:
ja: カテゴリー(&C)：

en: Command &name:
ja: コマンド名(&n)：

en: &Filter:
ja: フィルター(&F)：

en: Hint:
ja: ヒント：

en: Hotkey:
ja: ホットキー：

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandcategory.caption]
en: Category
ja: カテゴリ

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhelp.caption]
en: Help
ja: ヘルプ

en: Hint
ja: ヒント

[ctx: tfrmmaincommandsdlg.lblselectedcommandhotkey.caption]
en: Hotkey
ja: ホットキー

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: tfrmmaskinputdlg.btnattrshelp.caption]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &Define...
ja: 定義(&D)…

[ctx: TFRMMASKINPUTDLG.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: tfrmmaskinputdlg.chkcasesensitive.caption]
en: Case sensitive
ja: 大文字/小文字を区別

en: Ignore accents and ligatures
ja: アクセントと合字を無視します

en: Attri&butes:
ja: 属性(&b)：

en: Input Mask:
ja: 入力マスク：

en: O&r select predefined selection type:
ja: 既定の選択タイプを選定(&r)

en: Create new directory
ja: ディレクトリを新規作成

en: &Input new directory name:
ja: 新規ディレクトリの名前を入力(&I)：

[ctx: TFRMMODVIEW.BTNPATH1.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMMODVIEW.BTNPATH2.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMMODVIEW.BTNPATH3.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMMODVIEW.BTNPATH4.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMMODVIEW.BTNPATH5.CAPTION]
en: ...
ja: …

[ctx: TFRMMODVIEW.CAPTION]
en: New Size
ja: 新しいサイズ

en: Height :
ja: 高さ：

en: Quality of compress to Jpg
ja: JPEGの圧縮品質

en: Width :
ja: 幅：

[ctx: tfrmmodview.teheight.text]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: TFRMMODVIEW.TEWIDTH.TEXT]
en: Width
ja: 幅

[ctx: tfrmmultirename.actanyextmask.caption]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: tfrmmultirename.actanynamemask.caption]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: tfrmmultirename.actclearextmask.caption]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: tfrmmultirename.actclearnamemask.caption]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: tfrmmultirename.actclose.caption]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Confi&guration
ja: 設定

[ctx: tfrmmultirename.actctrextmask.caption]
en: Counter
ja: カウンタ

[ctx: tfrmmultirename.actctrnamemask.caption]
en: Counter
ja: カウンタ

[ctx: tfrmmultirename.actdateextmask.caption]
en: Date
ja: 日付

[ctx: tfrmmultirename.actdatenamemask.caption]
en: Date
ja: 日付

[ctx: tfrmmultirename.actdeletepreset.caption]
en: Delete
ja: 削除

en: Drop Down Presets List
ja: ドロップダウンプリセットリスト

en: Edit Names...
ja: 名前を編集…

en: Edit Current New Names...
ja: 現在の新しい名前を編集…

[ctx: tfrmmultirename.actextextmask.caption]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: tfrmmultirename.actextnamemask.caption]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: tfrmmultirename.actinvokeeditor.caption]
en: Edit&or
ja: 編集(&E)

en: Invoke Relative Path Menu
ja: 相対パスメニューを呼び出す

en: Load Last Preset
ja: 最後のプリセットをロード

en: Load Names from File...
ja: 名前をファイルからロード…

en: Load Preset by Name or Index
ja: 名前またはインデックスでプリセットをロード

en: Load Preset 1
ja: プリセット1をロード

en: Load Preset 2
ja: プリセット2をロード

en: Load Preset 3
ja: プリセット3 をロード

en: Load Preset 4
ja: プリセット4をロード

en: Load Preset 5
ja: プリセット5をロード

en: Load Preset 6
ja: プリセット6をロード

en: Load Preset 7
ja: プリセット7をロード

en: Load Preset 8
ja: プリセット8をロード

en: Load Preset 9
ja: プリセット9をロード

[ctx: tfrmmultirename.actnameextmask.caption]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: tfrmmultirename.actnamenamemask.caption]
en: Filename
ja: ファイル名

[ctx: tfrmmultirename.actplgnextmask.caption]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: tfrmmultirename.actplgnnamemask.caption]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: tfrmmultirename.actrename.caption]
en: &Rename
ja: 名前の変更(&R)

[ctx: tfrmmultirename.actrenamepreset.caption]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: tfrmmultirename.actresetall.caption]
en: Reset &All
ja: 全てリセット(a)

[ctx: tfrmmultirename.actsavepreset.caption]
en: Save
ja: 保存(S)

[ctx: tfrmmultirename.actsavepresetas.caption]
en: Save As...
ja: 名前を付けて保存(A)…

en: Show Preset Menu
ja: プリセットメニューを表示

en: Sort
ja: ソート

[ctx: tfrmmultirename.acttimeextmask.caption]
en: Time
ja: 時間

[ctx: tfrmmultirename.acttimenamemask.caption]
en: Time
ja: 時間

en: View Rename Log File
ja: 名前変更ログ ファイルの表示

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CAPTION]
en: Multi-Rename Tool
ja: 複数リネーム

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CBLOG.CAPTION]
en: &Log result
ja: ログ結果(&L)

en: Append
ja: 追加

[ctx: TFRMMULTIRENAME.CBREGEXP.CAPTION]
en: Regular e&xpressions
ja: 正規表現(&x)

en: &Use substitution
ja: 置き換え(&U)

[ctx: tfrmmultirename.gbcounter.caption]
en: Counter
ja: カウンタ

en: Find && Replace
ja: 検索と置換

en: Mask
ja: マスク

en: Presets
ja: プリセット

en: &Extension
ja: 拡張子(&E)

en: &Find...
ja: 検索(&F)…

en: &Interval
ja: 間隔(&I)

en: File &Name
ja: ファイル名(&N)

en: Re&place...
ja: 置き換え(&p)…

en: S&tart Number
ja: 開始番号(&t)

[ctx: TFRMMULTIRENAME.LBWIDTH.CAPTION]
en: &Width
ja: 幅(&W)

[ctx: tfrmmultirename.miactions.caption]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: tfrmmultirename.mieditor.caption]
en: Editor
ja: 編集(&E)

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[0].TITLE.CAPTION]
en: Old File Name
ja: 古いファイル名

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[1].TITLE.CAPTION]
en: New File Name
ja: 新しいファイル名

[ctx: TFRMMULTIRENAME.STRINGGRID.COLUMNS[2].TITLE.CAPTION]
en: File Path
ja: ファイルのパス

[ctx: tfrmmultirenamewait.caption]
en: Double Commander
ja: ダブル・コマンダー

en: Click OK when you have closed the editor to load the changed names!
ja: エディタを閉じたとき変更した名前をロードするには,OKをクリック！

en: Choose an application
ja: アプリケーションを選択

en: Custom command
ja: カスタム コマンド

en: Save association
ja: 関連付けを保存

en: Set selected application as default action
ja: 選択したアプリケーションを既定のアクションとして設定

en: File type to be opened: %s
ja: 開くべきファイルの種類： %s

en: Multiple file names
ja: 複数のファイル名

en: Multiple URIs
ja: 複数の URL

en: Single file name
ja: 1 つのファイル名

en: Single URI
ja: １つののURI

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNAPPLY.CAPTION]
en: &Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: tfrmoptions.btnhelp.caption]
en: &Help
ja: ヘルプ

[ctx: TFRMOPTIONS.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: TFRMOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ja: オプション

en: Please select one of the subpages, this page does not contain any settings.
ja: サブページの 1 つを選択してください.このページには,何も含まれていません.

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveradd.caption]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiveraddhelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverapply.caption]
en: A&pply
ja: 適用(&p)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivercopy.caption]
en: Cop&y
ja: コピー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdelete.caption]
en: Delete
ja: 削除(&e)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverdeletehelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverextracthelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverextractwithoutpathhelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverlisthelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverother.caption]
en: Oth&er...
ja: その他...

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrelativer.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverrename.caption]
en: &Rename
ja: 名前の変更(&R)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchiverselfextracthelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.btnarchivertesthelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverids.caption]
en: ID's used with cm_OpenArchive to recognize archive by detecting its content and not via file extension:
ja: ファイル拡張子ではなく,その内容を検出することによってアーカイブを認識するために,IDはcm_OpenArchiveと一緒に使用されました:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiveroptions.caption]
en: Options:
ja: オプション:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.bvlarchiverparsingmode.caption]
en: Format parsing mode:
ja: フォーマットの構文解析モード：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchiverenabled.caption]
en: E&nabled
ja: 有効(&n)

en: De&bug mode
ja: デバッグモード(&b)

[ctx: tfrmoptionsarchivers.chkarchivermultiarcoutput.caption]
en: S&how console output
ja: コンソール出力を表示(&h)

en: Use archive name without extension as list
ja: 拡張子のないアーカイブ名をリストとして使用

en: Uni&x file attributes
ja: UNIXファイル属性(&x)

en: &Unix path delimiter "/"
ja: Unix パス区切り文字 “/“(&U)

en: Windows &file attributes
ja: Windowsファイルの属性

en: Windows path deli&miter "\"
ja: Windowsパスの区切り文字 "\"

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiveradd.caption]
en: Add&ing:
ja: 追加(&i)：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverarchiver.caption]
en: Arc&hiver:
ja: アーカイブ作成ツール(&h)：

en: De&lete:
ja: 削除：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverdescription.caption]
en: De&scription:
ja: 説明(&s)：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextension.caption]
en: E&xtension:
ja: 拡張子(&x)：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverextract.caption]
en: Ex&tract:
ja: 抽出(&t)：

en: Extract &without path:
ja: パスを付けずに抽出：

en: ID Po&sition:
ja: IDの位置：

en: &ID:
ja: ID：

en: ID See&k Range:
ja: IDの探査レンジ：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlist.caption]
en: &List:
ja: リスト(&L)：

en: Archi&vers:
ja: アーカイーバ:

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistend.caption]
en: Listing &finish (optional):
ja: リスト表示　終了（オプション）(&f)：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverlistformat.caption]
en: Listing for&mat:
ja: リスト表示　フォーマット(&m)：

[ctx: tfrmoptionsarchivers.lblarchiverliststart.caption]
en: Listin&g start (optional):
ja: リスト表示　開始（オプション）(&g)：

en: Password &query string:
ja: パスワード質問文字列：

en: Create self extractin&g archive:
ja: 自己解凍型のアーカイブを作成：

en: Tes&t:
ja: テスト：

en: Auto Configure
ja: 自動構成(&u)

en: Disable all
ja: すべてを無効にする

en: Discard modifications
ja: 変更を破棄する

en: Enable all
ja: すべてを有効にする

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverexport.caption]
en: Export...
ja: エクスポート…

[ctx: tfrmoptionsarchivers.miarchiverimport.caption]
en: Import...
ja: インポート…

en: Sort archivers
ja: アーカイブを並べ替える

[ctx: TFRMOPTIONSARCHIVERS.TBARCHIVERADDITIONAL.CAPTION]
en: Additional
ja: 追加

[ctx: TFRMOPTIONSARCHIVERS.TBARCHIVERGENERAL.CAPTION]
en: General
ja: 一般

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHATTRIBUTESCHANGE.CAPTION]
en: When &size, date or attributes change
ja: サイズ,日付,属性が変更されたとき(&s)

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHEXCLUDEDIRS.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
ja: 以下のパスとそのサブディレクトリについて(&p)：

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHFILENAMECHANGE.CAPTION]
en: When &files are created, deleted or renamed
ja: ファイルが新規作成,削除,改名されたとき(&f)

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.CBWATCHONLYFOREGROUND.CAPTION]
en: When application is in the &background
ja: アプリケーションがバックグラウンドで動作しているとき(&b)

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHDISABLE.CAPTION]
en: Disable auto-refresh
ja: 自動更新を無効化

[ctx: TFRMOPTIONSAUTOREFRESH.GBAUTOREFRESHENABLE.CAPTION]
en: Refresh file list
ja: ファイル リストを更新

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBALWAYSSHOWTRAYICON.CAPTION]
en: Al&ways show tray icon
ja: 常にトレイアイコンを表示(&w)

en: Automatically &hide unmounted devices
ja: アンマウントされているデバイスを自動的に非表示(&h)

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBMINIMIZETOTRAY.CAPTION]
en: Mo&ve icon to system tray when minimized
ja: 最小化時にアイコンをシステムトレイに移動(&v)

[ctx: TFRMOPTIONSBEHAVIOR.CBONLYONCE.CAPTION]
en: A&llow only one copy of DC at a time
ja: 同時に起動できるダブル・コマンダーの数を1つに限定(&l)

en: Here you can enter one or more drives or mount points, separated by ";".
ja: “;”で区切ることで,複数のドライブやマウントポイントを入力可能.

en: Drives &blacklist
ja: ドライブのブラックリスト(&b)

en: Columns size
ja: カラムサイズ

en: Show file extensions
ja: ファイル拡張子を表示

en: ali&gned (with Tab)
ja: 整列させて（Tabで）(&g)

en: di&rectly after filename
ja: ファイル名の直後に(&d)

en: Auto
ja: 自動

en: Fixed columns count
ja: カラム数を固定

en: Fixed columns width
ja: カラムの幅を固定

en: Use &Gradient Indicator
ja: グラデーション インジケータを使用(&G)

en: In&dicator Back Color:
ja: 背景色のインジケータ(&d)：

en: &Indicator Fore Color:
ja: 前景色のインジケータ(&I)：

en: Cut &text to column width
ja: カラムの幅で文字列を切断(&t)

en: &Extend cell width if text is not fitting into column
ja: テキストが列に合わない場合はセルの幅を広げる(&E)

en: &Horizontal lines
ja: 水平ライン(&H)

en: &Vertical lines
ja: 垂直ライン(&V)

en: A&uto fill columns
ja: カラムを自動的に埋める(&u)

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Auto-size columns
ja: カラムのサイズを自動調整

en: Auto si&ze column:
ja: カラムのサイズを自動調整(&z)：

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGAPPLY.CAPTION]
en: A&pply
ja: 適用(&p)

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.BTNCONFIGEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Co&mmand line history
ja: コマンドラインの履歴(&m)

[ctx: TFRMOPTIONSCONFIGURATION.CBDIRHISTORY.CAPTION]
en: &Directory history
ja: ディレクトリ履歴(&D)

en: &File mask history
ja: ファイルマスクの履歴(&F)

[ctx: tfrmoptionsconfiguration.chkfoldertabs.caption]
en: Folder tabs
ja: フォルダのタブ

en: Sa&ve configuration
ja: 設定を保存(&v)

en: Searc&h/Replace history
ja: 検索と置換の履歴(&h)

en: Main window state
ja: メイン ウィンドウの状態

[ctx: tfrmoptionsconfiguration.gbdirectories.caption]
en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Location of configuration files
ja: 設定ファイルの保存場所

en: Save on exit
ja: 終了時に保存

en: Sort order of configuration order in left tree
ja: ←左側ツリー中での構成設定要素の並べ替え順序

en: Tree state when entering in configuration page
ja: コンフィギュレーション ページに入るときのツリー状態

en: Set on command line
ja: コマンドラインで設定

en: Highlighters:
ja: 強調表示:

en: Icon themes:
ja: アイコンテーマ:

en: Thumbnails cache:
ja: サムネイル キャッシュ:

en: P&rogram directory (portable version)
ja: プログラムディレクトリ (ポータブル版)(&r)

en: &User home directory
ja: ユーザのホームディレクトリ(&U)

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallallowovercolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallallowovercolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor2.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallbackcolor2.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursorcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursorcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursortext.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallcursortext.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallfont.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallforecolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallforecolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivecursorcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivecursorcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivemarkcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallinactivemarkcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallmarkcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnallmarkcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinactiveselcolor.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinactiveselcolor.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinvertedselection.caption]
en: All
ja: 全て

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnalluseinvertedselection.hint]
en: Apply modification to all columns
ja: すべてのカラムに変更を適用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btndeleteconfigcolumns.caption]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnfont.caption]
en: ...
ja: …

en: Go to set default
ja: デフォルトの設定に進みます

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnnewconfig.caption]
en: New
ja: 新規

en: Next
ja: 次へ

en: Previous
ja: 前へ

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnrenameconfigcolumns.caption]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetallowovercolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetallowovercolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor2.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetbackcolor2.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorborder.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorborder.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursorcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursortext.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetcursortext.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetfont.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetfont.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetforecolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetforecolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetframecursor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetframecursor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivecursorcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivecursorcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivemarkcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetinactivemarkcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetmarkcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetmarkcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinactiveselcolor.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinactiveselcolor.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinvertedselection.caption]
en: R
ja: 右

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnresetuseinvertedselection.hint]
en: Reset to default
ja: デフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveasconfigcolumns.caption]
en: Save as
ja: 名前を付けて保存

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.btnsaveconfigcolumns.caption]
en: Save
ja: 保存

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
ja: 強調を許可

en: When clicking to change something, change for all columns
ja: 何かを変更するにはクリックすると,すべてのカラムを変更

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbconfigcolumns.text]
en: General
ja: 一般

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.cbcursorborder.caption]
en: Cursor border
ja: カーソルの境界

en: Use Frame Cursor
ja: 枠型カーソルを使用

en: Use Inactive Selection Color
ja: 非アクティブの選択色を使用

en: Use Inverted Selection
ja: 反転選択を使用

en: Use custom font and color for this view
ja: このビューにはカスタム・フォントと色を使用

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor.caption]
en: BackGround:
ja: 背景：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblbackcolor2.caption]
en: Background 2:
ja: 背景2：

en: &Columns view:
ja: 列ビュー(&C):

en: [Current Column Name]
ja: [現在のカラム名]

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursorcolor.caption]
en: Cursor Color:
ja: カーソルの色：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblcursortext.caption]
en: Cursor Text:
ja: カーソルの文字：

en: &File system:
ja: ファイル システム(&F):

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblfontname.caption]
en: Font:
ja: フォント：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblfontsize.caption]
en: Size:
ja: サイズ：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblforecolor.caption]
en: Text Color:
ja: テキストの色：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivecursorcolor.caption]
en: Inactive Cursor Color:
ja: 非アクティブカーソルの色：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblinactivemarkcolor.caption]
en: Inactive Mark Color:
ja: 非アクティブマークの色:

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblmarkcolor.caption]
en: Mark Color:
ja: マークした項目の色：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.lblpreviewtop.caption]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
ja: 下に示すのはプレビューです.カーソルを動かしファイルを選択すれば,様々な設定のルック＆フィールが直ちに分かります.

en: Settings for column:
ja: カラムの設定：

[ctx: tfrmoptionscustomcolumns.miaddcolumn.caption]
en: Add column
ja: カラムを追加

en: Position of frame panel after the comparison:
ja: 比較した後のフレーム パネルの位置：

en: Add directory of the &active frame
ja: アクティブフレームのディレクトリを追加する(&a)

en: Add &directories of the active && inactive frames
ja: アクティブ・非アクティブなフレームのディレクトリを追加する(&d)

en: Add directory I will bro&wse to
ja: ブラウズするディレクトリを追加(&w)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddcopyofentry.caption]
en: Add a copy of the selected entry
ja: 選択した項目のコピーを追加

en: Add current &selected or active directories of active frame
ja: アクティブフレームの現在の選択されたディレクトリまたはアクティブなディレクトリを追加する(&s)

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddseparator.caption]
en: Add a separator
ja: セパレータを追加

en: Add a sub menu
ja: サブメニューを追加する

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actaddtypeddir.caption]
en: Add directory I will type
ja: 指定するディレクトリを追加

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actcollapseall.caption]
en: Collapse all
ja: すべて折畳む

en: Collapse item
ja: アイテムの折りたたみ

en: Cut selection of entries
ja: エントリの選択部分を切り取る

en: Delete all!
ja: すべてを削除!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actdeleteselecteditem.caption]
en: Delete selected item
ja: 選択した項目の削除

en: Delete sub-menu and all its elements
ja: サブメニューとそのすべての要素を削除する

en: Delete just sub-menu but keep elements
ja: サブメニューのみを削除し,要素を保持する

en: Expand item
ja: アイテムの展開

en: Focus tree window
ja: ツリー ウィンドウにフォーカス

en: Goto first item
ja: 最初の項目へ移動

en: Goto last item
ja: 最後の項目へ移動

en: Go to next item
ja: 次の項目に移動

en: Go to previous item
ja: 前の項目に移動

en: Insert directory of the &active frame
ja: アクティブフレームのディレクトリを追加(&a)

en: Insert &directories of the active && inactive frames
ja: アクティブ・非アクティブなフレームのディレクトリを追加(&d)

en: Insert directory I will bro&wse to
ja: ブラウズするディレクトリを追加(&w)

en: Insert a copy of the selected entry
ja: 選択したエントリのコピーを挿入

en: Insert current &selected or active directories of active frame
ja: アクティブフレームの現在選択されているまたはアクティブなディレクトリを挿入

en: Insert a separator
ja: 区切りを挿入

en: Insert sub menu
ja: サブメニューを挿入

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actinserttypeddir.caption]
en: Insert directory I will type
ja: タイプするディレクトリを挿入

en: Move to next
ja: 次に移動

en: Move to previous
ja: 前に移動

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.actopenallbranches.caption]
en: Open all branches
ja: 全てのブランチを開く

en: Paste what was cut
ja: 切り取ったものを貼り付け

en: Search && replace in &path
ja: パス中で検索・置換(&p)

en: Search && replace in both path and target
ja: パスとターゲットの両方で検索・置換

en: Search && replace in &target path
ja: ターゲットパス中で検索・置換(&t)

en: Tweak path
ja: パスを微調整

en: Tweak target path
ja: ターゲット パスを微調整

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnadd.caption]
en: A&dd...
ja: 追加…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnbackup.caption]
en: Bac&kup...
ja: バックアップ…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btndelete.caption]
en: De&lete...
ja: 削除…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnexport.caption]
en: E&xport...
ja: エクスポート…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnimport.caption]
en: Impo&rt...
ja: インポート…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btninsert.caption]
en: &Insert...
ja: 挿入…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnmiscellaneous.caption]
en: &Miscellaneous...
ja: その他…

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.BTNRELATIVEPATH.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの関数

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.BTNRELATIVETARGET.HINT]
en: Some functions to select appropriate target
ja: 適切なターゲットを選択するいくつかの関数

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.btnsort.caption]
en: &Sort...
ja: ソート…

en: &When adding directory, add also target
ja: ディレクトを追加する場合,ターゲットも追加

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.cbfullexpandtree.caption]
en: Alwa&ys expand tree
ja: ツリーを常に展開

en: Show only &valid environment variables
ja: 有効な環境変数のみを表示

en: In pop&up, show [path also]
ja: ポップアップで表示 [パスも]

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.CBSORTHOTDIRPATH.TEXT]
en: Name, a-z
ja: 名前,a ~ z

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.CBSORTHOTDIRTARGET.TEXT]
en: Name, a-z
ja: 名前,a ~ z

en: Directory Hotlist (reorder by drag && drop)
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」（ドラッグ&ドロップで並べ替え）

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.gbhotlistotheroptions.caption]
en: Other options
ja: その他のオプション

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.LBLEDITHOTDIRNAME.EDITLABEL.CAPTION]
en: Name:
ja: 名前：

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.LBLEDITHOTDIRPATH.EDITLABEL.CAPTION]
en: Path:
ja: パス：

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.LBLEDITHOTDIRTARGET.EDITLABEL.CAPTION]
en: &Target:
ja: ターゲット：

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current le&vel of item(s) selected only
ja: …選択されている要素の現在のレベルのみ

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.MIDETECTIFPATHEXIST.CAPTION]
en: Scan all &hotdir's path to validate the ones that actually exist
ja: 実際に存在する全てのホルダーのパスをスキャンして認証

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.MIDETECTIFPATHTARGETEXIST.CAPTION]
en: &Scan all hotdir's path && target to validate the ones that actually exist
ja: 実際に存在する全てのホルダーのパスとターゲットをスキャンして認証

en: to a Directory &Hotlist file (.hotlist)
ja: ディレクトリ ホットリストのファイル (.hotlist) に

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommanderk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&keep existing)
ja: トータル・コマンダーTC の”wincmd.ini”ファイルへ （既存のものは維持）

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.miexporttototalcommandernk.caption]
en: to a "wincmd.ini" of TC (&erase existing)
ja: トータル・コマンダーTC の”wincmd.ini”ファイルへ （既存のものは削除）

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.migotoconfiguretcinfo1.caption]
en: Go to &configure TC related info
ja: TC関連情報の構成に移動

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.MIGOTOCONFIGURETCINFO2.CAPTION]
en: Go to &configure TC related info
ja: TC関連情報の構成に移動

en: HotDirTestMenu
ja: ホットディレクトリのテストメニュー

en: from a Directory &Hotlist file (.hotlist)
ja: ディレクトリ ホットリストのファイル (.hotlist) から

en: from "&wincmd.ini" of TC
ja: トータル・コマンダーTC の”wincmd.ini”から(&w)

en: &Navigate...
ja: ナビゲート(&N)…

en: &Restore a backup of Directory Hotlist
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」のバックアップを復元

en: &Save a backup of current Directory Hotlist
ja: 現在の「ディレクトリ・ホットリスト」のバックアップを作成

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misearchandreplace.caption]
en: Search and &replace...
ja: 検索と置換…

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to &Z!
ja: …全て,A~Z!

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglegroup.caption]
en: ...single &group of item(s) only
ja: …項目の1グループのみ

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...&content of submenu(s) selected, no sublevel
ja: …選択されたサブメニューの内容（サブレベルではない）

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlist.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and &all sublevels
ja: …選択されたサブメニューと全てのサブレベルの内容

[ctx: TFRMOPTIONSDIRECTORYHOTLIST.MITESTRESULTINGHOTLISTMENU.CAPTION]
en: Test resultin&g menu
ja: 結果のメニューをテスト

en: Tweak &path
ja: パスを微調整(&p)

en: Tweak &target path
ja: ターゲット パスを微調整(&t)

en: Addition from main panel
ja: メインパネルからの追加

en: Apply current settings to directory hotlist
ja: 現在の設定をディレクトリホットリストに適用する

en: Source
ja: ソース

en: Target
ja: ターゲット

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlistextra.gbdirectoryhotlistoptionsextra.caption]
en: Paths
ja: パス

en: Way to set paths when adding them:
ja: パスを追加するときにパスを設定する方法:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlistextra.lblapplysettingsfor.caption]
en: Do this for paths of:
ja: 次のパスに対してこれを行います:

[ctx: tfrmoptionsdirectoryhotlistextra.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
ja: これに対する相対的パス:

en: From all the supported formats, ask which one to use every time
ja: 全てのサポートされているフォーマットから,毎回使用するものを尋ねる

en: When saving Unicode text, save it in UTF8 format (will be UTF16 otherwise)
ja: Unicode テキストを保存するとき UTF8 形式で保存(さもなくば,UTF16形式)

en: When dropping text, generate filename automatically (otherwise will prompt the user)
ja: テキストをドロップするときファイル名を自動的に生成 (さもなくば,ユーザーに操作を要求)

en: &Show confirmation dialog after drop
ja: ドロップした後,確認ダイアログボックスを表示(&S)

en: When drag && dropping text into panels:
ja: パネルにテキストをドラッグ&&ドロップしたとき：

en: Place the most desired format on top of list (use dag && drop):
ja: リストの最初に最も必要な書式を配置 (ドラッグ&&ドロップを利用して)

en: (if the most desired is not present, we'll take second one and so on)
ja: （もし最も必要なものがなければ,2番目を選択.以下同様）

en: (will not work with some source application, so try to uncheck if problem)
ja: （ソースアプリケーションでは動作しない可能性がある.もし問題がある場合はチェックを外してみる.）

en: Show &file system
ja: ファイルシステムを表示

en: Show fr&ee space
ja: 空きスペースを表示(&e)

en: Show &label
ja: ラベルを表示(&l)

en: Drives list
ja: ドライブリスト

en: Auto Indent
ja: 自動インデント

en: Allows to indent the caret, when new line is created with <Enter>, with the same amount of leading white space as the preceding line
ja: Enterで新しい行が作成されたとき,前の行と同じ行頭の空白文字数分だけキャレットをインデントする

en: Right margin:
ja: 右マージン:

en: Caret past end of line
ja: キャレットが行末を通過する

en: Allows caret to go into empty space beyond end-of-line position
ja: キャレットが行末位置を越えて空きスペースに入ることを可能にする

en: Show special characters
ja: 特殊文字を表示

en: Shows special characters for spaces and tabulations
ja: スペースと表の特殊文字を表示

en: Smart Tabs
ja: スマートタブ

en: When using <Tab> key, caret will go to the next non-space character of the previous line
ja: <Tab>キーを使用すると,キャレットは前の行の次の非スペース文字に移動します

en: Tab indents blocks
ja: タブインデントブロック

en: When active <Tab> and <Shift+Tab> act as block indent, unindent when text is selected
ja: アクティブな<Tab>および<Shift + Tab>がブロックインデントとして機能する場合,テキストが選択されている場合はインデントを解除

en: Use spaces instead tab characters
ja: タブ文字の代わりにスペースを使用

en: Converts tab characters to a specified number of space characters (when entering)
ja: タブ文字を指定した数の空白文字に変換します (入力時)

en: Delete trailing spaces
ja: 末尾のスペースを削除する

en: Auto delete trailing spaces, this applies only to edited lines
ja: 末尾のスペースを自動削除しますが,これは編集された行にのみ適用されます

[ctx: tfrmoptionseditor.edtabwidth.hint]
en: Please note that the "Smart Tabs" option takes precedence over the tabulation to be performed
ja: 「スマートタブ」オプションは,テーブル化の実行よりも優先されることに注意してください

en: Internal editor options
ja: 内部エディターのオプション

en: Tab width:
ja: タブ幅:

[ctx: tfrmoptionseditor.lbltabwidth.hint]
en: Please note that the "Smart Tabs" option takes precedence over the tabulation to be performed
ja: 「スマートタブ」オプションは,テーブル化の実行よりも優先されることに注意してください

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.backgroundlabel.caption]
en: Bac&kground
ja: 背景(&k)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BACKGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Bac&kground
ja: 背景

en: Reset
ja: リセット

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.BTNSAVEMASK.HINT]
en: Save
ja: 保存

en: Element Attributes
ja: 要素の属性

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.foregroundlabel.caption]
en: Fo&reground
ja: 前景(&r)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.FOREGROUNDUSEDEFAULTCHECKBOX.CAPTION]
en: Fo&reground
ja: 前景(&r)

en: &Text-mark
ja: テキスト マーク(&T)

en: Use (and edit) &global scheme settings
ja: グローバル設定の使用（と編集）(&g)

en: Use &local scheme settings
ja: ローカルスキーム設定の使用(&l)

en: &Bold
ja: 太字(&B)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ja: 反転(&v)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ja: オフ(&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTBOLDRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ja: オン(&n)

en: &Italic
ja: イタリック(&I)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ja: 反転(&v)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ja: オフ(&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTITALICRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ja: オン(&n)

en: &Strike Out
ja: 取り消し線(&S)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOINVERT.CAPTION]
en: In&vert
ja: 反転(&v)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOOFF.CAPTION]
en: O&ff
ja: オフ(&f)

[ctx: TFRMOPTIONSEDITORCOLORS.TEXTSTRIKEOUTRADIOON.CAPTION]
en: O&n
ja: オン(&n)

en: &Underline
ja: 下線(&U)

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioinvert.caption]
en: In&vert
ja: 反転(&v)

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradiooff.caption]
en: O&ff
ja: オフ(&f)

[ctx: tfrmoptionseditorcolors.textunderlineradioon.caption]
en: O&n
ja: オン(&n)

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnadd.caption]
en: Add...
ja: 追加…

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btndelete.caption]
en: Delete...
ja: 削除…

en: Import/Export
ja: インポート / エクスポート

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btninsert.caption]
en: Insert...
ja: 挿入…

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnrename.caption]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.btnsort.caption]
en: Sort...
ja: ソート…

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbexistingtabstokeep.text]
en: None
ja: なし

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbfullexpandtree.caption]
en: Always expand tree
ja: ツリーを常に展開

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbsavedirhistory.text]
en: No
ja: いいえ

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelleftsavedtabs.text]
en: Left
ja: 左

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.cbtargetpanelrightsavedtabs.text]
en: Right
ja: 右

en: Favorite Tabs list (reorder by drag && drop)
ja: お気に入りタブ リスト (ドラッグ＆ドロップで並び替え)

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.gbfavoritetabsotheroptions.caption]
en: Other options
ja: その他のオプション

en: What to restore where for the selected entry:
ja: 選択したエントリーに対して何をどこに復元するか：

en: Existing tabs to keep:
ja: キープする既存のタブ：

en: Save dir history:
ja: ディレクトリの訪問履歴を保存：

en: Tabs saved on left to be restored to:
ja: 左で保存したタブの復元先：

en: Tabs saved on right to be restored to:
ja: 右で保存したタブの復元先：

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddseparator.caption]
en: a separator
ja: セパレータ

en: Add separator
ja: セパレータを追加

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddsubmenu.caption]
en: sub-menu
ja: サブメニュー

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miaddsubmenu2.caption]
en: Add sub-menu
ja: サブメニューを追加

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micollapseall.caption]
en: Collapse all
ja: すべて折畳む

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micurrentlevelofitemonly.caption]
en: ...current level of item(s) selected only
ja: …選択されている要素の現在のレベルのみ

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.micutselection.caption]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteallfavoritetabs.caption]
en: delete all!
ja: すべてを削除!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletecompletesubmenu.caption]
en: sub-menu and all its elements
ja: サブメニューとすべての要素

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideletejustsubmenu.caption]
en: just sub-menu but keep elements
ja: サブメニューのみ（要素は維持）

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry.caption]
en: selected item
ja: 選択した項目

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mideleteselectedentry2.caption]
en: Delete selected item
ja: 選択した項目の削除

en: Export selection to legacy .tab file(s)
ja: 選択した項目をレガシーな.tabファイル（複数可）にエクスポート

en: FavoriteTabsTestMenu
ja: お気に入りのタブ  テストメニュー

en: Import legacy .tab file(s) according to default setting
ja: デフォルトの設定に従ってレガシー.tabファイル（複数可）をインポート

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miimportlegacytabfilesatpos.caption]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
ja: レガシー.tabファイル（複数可）を選択した位置にインポート

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miimportlegacytabfilesatpos1.caption]
en: Import legacy .tab file(s) at selected position
ja: レガシー.tabファイル（複数可）を選択した位置にインポート

en: Import legacy .tab file(s) at selected position in a sub menu
ja: レガシー.tabファイル（複数可）をサブメニューの選択した位置にインポート

en: Insert separator
ja: セパレーターを挿入

en: Insert sub-menu
ja: サブメニューを挿入

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.miopenallbranches.caption]
en: Open all branches
ja: 全てのブランチを開く

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mipasteselection.caption]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mirename.caption]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misorteverything.caption]
en: ...everything, from A to Z!
ja: …全て,A~Z!

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup.caption]
en: ...single group of item(s) only
ja: …項目の1グループのみ

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglegroup2.caption]
en: Sort single group of item(s) only
ja: 項目の1グループのみをソート

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsinglesubmenu.caption]
en: ...content of submenu(s) selected, no sublevel
ja: …選択されたサブメニューの内容（サブレベルではない）

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.misortsubmenuandsublevel.caption]
en: ...content of submenu(s) selected and all sublevels
ja: …選択されたサブメニューと全てのサブレベルの内容

[ctx: tfrmoptionsfavoritetabs.mitestresultingfavoritetabsmenu.caption]
en: Test resulting menu
ja: 結果のメニューをテスト

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNADDACT.CAPTION]
en: Add
ja: 追加

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNADDEXT.CAPTION]
en: Add
ja: 追加(&A)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNADDNEWTYPE.CAPTION]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

en: C&lone
ja: 複製

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btncommands.hint]
en: Select your internal command
ja: 内部コマンドを選択

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNDOWNACT.CAPTION]
en: Do&wn
ja: 下へ(&D)

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btneditext.caption]
en: Edi&t
ja: 編集

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btninsertact.caption]
en: Insert
ja: 挿入

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btninsertext.caption]
en: &Insert
ja: 挿入

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnparametershelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnrelativecommand.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNREMOVEACT.CAPTION]
en: Remo&ve
ja: 削除(&v)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNREMOVEEXT.CAPTION]
en: Re&move
ja: 削除(&m)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNREMOVETYPE.CAPTION]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNRENAMETYPE.CAPTION]
en: R&ename
ja: 名前の変更(&e)

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathpathhelper.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.btnstartpathvarhelper.hint]
en: Variable reminder helper
ja: 変数リマインダーヘルパー

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.BTNUPACT.CAPTION]
en: &Up
ja: 上へ(&U)

en: Starting path of the command. Never quote this string.
ja: コマンドの開始パス（この文字列は引用符で囲まない）

en: Name of the action. It is never passed to the system, it's just a mnemonic name chosen by you, for you
ja: アクションの名称（これはシステムに渡されるものではなく,あなたのための記憶を助けるためのものです）

en: Parameter to pass to the command. Long filename with spaces should be quoted (manually entering).
ja: コマンドに渡すパラメータ. スペースを含む長いファイル名は引用符で囲むこと（手入力）.

en: Command to execute. Never quote this string.
ja: 実行するコマンド（この文字列は引用符で囲まない）.

en: Action description
ja: アクションの説明

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.GBACTIONS.CAPTION]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.GBEXTS.CAPTION]
en: Extensions
ja: 拡張子

en: Can be sorted by drag & drop
ja: ドラッグ＆ドロップでソート可能

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.GBFILETYPES.CAPTION]
en: File types
ja: ファイルの種類

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.GBICON.CAPTION]
en: Icon
ja: アイコン

en: Actions may be sorted by drag & drop
ja: アクションはドラッグ＆ドロップでソート可能

en: Extensions may be sorted by drag & drop
ja: 拡張子はドラッグ＆ドロップでソート可能

en: File types may be sorted by drag & drop
ja: ファイルの種類はドラッグ＆ドロップでソート可能

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.LBLACTION.CAPTION]
en: Action &name:
ja: アクションの名称：

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.LBLCOMMAND.CAPTION]
en: Command:
ja: コマンド:

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblexternalparameters.caption]
en: Parameter&s:
ja: パラメータ(&s)：

[ctx: tfrmoptionsfileassoc.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
ja: 開始パス(&h)

en: Custom with...
ja: カスタム…

en: Custom
ja: カスタム

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIEDIT.CAPTION]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIEDITOR.CAPTION]
en: Open in Editor
ja: エディタで開く

en: Edit with...
ja: 編集…

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIGETOUTPUTFROMCOMMAND.CAPTION]
en: Get output from command
ja: コマンドの出力を取得

en: Open in Internal Editor
ja: 内部エディタで開く

en: Open in Internal Viewer
ja: 内部ビューアで開く

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIOPEN.CAPTION]
en: Open
ja: 開く

en: Open with...
ja: 開く…

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MISHELL.CAPTION]
en: Run in terminal
ja: 端末内で実行

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIVIEW.CAPTION]
en: View
ja: 見る

[ctx: TFRMOPTIONSFILEASSOC.MIVIEWER.CAPTION]
en: Open in Viewer
ja: ビューアで開く

en: View with...
ja: 表示する…

en: Click me to change icon!
ja: クリックしてアイコンを変更！

en: Apply current settings to all current configured filenames and paths
ja: 現在の設定を全ての現在構成されているファイル名とパスに適用する

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbexecuteviashell.caption]
en: Execute via shell
ja: シェル経由で実行

en: Extended context menu
ja: 拡張コンテキストメニュー

en: File association configuration
ja: ファイルの関連付けの設定

en: Offer to add selection to file association when not included already
ja: 選択した項目をファイルの関連づけに追加することを提案する（未登録の場合）

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cboffertoaddtofileassociations.hint]
en: When accessing file association, offer to add current selected file if not already included in a configured file type
ja: ファイルの関連付けにアクセスする場合,もしどの設定済みのファイルタイプに属していないなら,現在選択されているファイルを追加することを提案する

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalclose.caption]
en: Execute via terminal and close
ja: 端末内で実行した後クローズ

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.cbopensystemwithterminalstayopen.caption]
en: Execute via terminal and stay open
ja: 端末内で実行した後開いたままにする

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassoccommand.caption]
en: Commands
ja: コマンド

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassocicons.caption]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.ckbfileassocstartpath.caption]
en: Starting paths
ja: 開始パス

en: Extended options items:
ja: 拡張オプション項目：

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.gbtoolbaroptionsextra.caption]
en: Paths
ja: パス

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lbfileassocfilenamestyle.caption]
en: Way to set paths when adding elements for icons, commands and starting paths:
ja: アイコン,コマンド,開始パスの要素を追加する際のパスの設定方法:

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lblapplysettingsfor.caption]
en: Do this for files and path for:
ja: ファイルとパスに対して,次の操作を行います:

[ctx: tfrmoptionsfileassocextra.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
ja: これに対する相対的パス:

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.bvlconfirmations.caption]
en: Show confirmation window for:
ja: 確認ウィンドウの表示：

en: Cop&y operation
ja: 「コピー」操作(&y)

en: &Delete operation
ja: 「削除」操作(&D)

en: Dele&te to recycle bin (Shift key reverses this setting)
ja: リサイクル箱へ削除（Shiftキーでこの設定を戻す）(&t)

en: D&elete to trash operation
ja: 「ゴミ箱へ削除」の操作(&e)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEOPERATIONS.CBDROPREADONLYFLAG.CAPTION]
en: D&rop readonly flag
ja: 読み取り専用フラグをドロップ(&r)

en: &Move operation
ja: 「移動」操作(&M)

en: &Process comments with files/folders
ja: ファイル/フォルダのコメントを処理(&P)

en: Select &file name without extension when renaming
ja: 名前を変更するとき,拡張子を除いてファイル名を選択(&f)

en: Sho&w tab select panel in copy/move dialog
ja: コピー/移動ダイアログボックスにタブ選定パネルを表示(&w)

en: S&kip file operations errors and write them to log window
ja: ファイル操作エラーはスキップして,そのエラーをログウィンドウに書く(&k)

en: Verify checksum operation
ja: チェックサム操作の確認

en: Executing operations
ja: 操作を実行中

en: User interface
ja: ユーザインタフェース

en: &Buffer size for file operations (in KB):
ja: ファイル操作用のバッファー サイズ（KB単位）(&B)：

en: Buffer size for &hash calculation (in KB):
ja: ハッシュ値の計算のためのバッファサイズ（KB単位）(&h)：

en: Show operations progress &initially in
ja: 操作の進行状況を最初ここに表示(&i)

[ctx: tfrmoptionsfileoperations.lbltypeofduplicatedrename.caption]
en: Duplicated name auto-rename style:
ja: 重複した名前を自動的に変更するスタイル：

en: &Number of wipe passes:
ja: 完全削除（抹殺）の実行回数(&N)：

en: Reset to DC default
ja: DCのデフォルトにリセット

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cballowovercolor.caption]
en: Allow Overcolor
ja: 強調を許可

en: Use &Frame Cursor
ja: 枠型カーソル(&F)

en: Use Inactive Sel Color
ja: 非アクティブの選択色を使用

en: U&se Inverted Selection
ja: 反転選択を使用(&s)

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.cbusecursorborder.caption]
en: Cursor border
ja: カーソルの境界

en: Bac&kground:
ja: 背景(&k)

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLBACKGROUNDCOLOR2.CAPTION]
en: Backg&round 2:
ja: 背景2(&r)：

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORCOLOR.CAPTION]
en: C&ursor Color:
ja: カーソルの色(&u)：

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLCURSORTEXT.CAPTION]
en: Cursor Te&xt:
ja: カーソルのテキスト(&x)：

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.lblinactivecursorcolor.caption]
en: Inactive Cursor Color:
ja: 非アクティブカーソルの色：

[ctx: tfrmoptionsfilepanelscolors.lblinactivemarkcolor.caption]
en: Inactive Mark Color:
ja: 非アクティブマークの色：

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLMARKCOLOR.CAPTION]
en: &Mark Color:
ja: マーカーの色(&M)：

en: Below is a preview. You may move cursor, select file and get immediately an actual look and feel of the various settings.
ja: プレビューが下に表示されます.カーソルを動かしたりファイルを選択したりすると,実際のルック＆フィールが直ちに分かります.

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.LBLTEXTCOLOR.CAPTION]
en: T&ext Color:
ja: テキストの色(&e)：

en: When launching file search, clear file mask filter
ja: ファイル検索を起動する際,ファイルマスクフィルタをクリア

en: &Search for part of file name
ja: ファイル名の一部を検索(&S)

en: Show menu bar in "Find files"
ja: 「ファイルの検索」にメニューバーを表示

en: Text search in files
ja: ファイル中の文字列検索

[ctx: tfrmoptionsfilesearch.gbfilesearch.caption]
en: File search
ja: ファイル検索

en: Current filters with "New search" button:
ja: 現在のフィルタに「新規検索」ボタンをつける：

en: Default search template:
ja: デフォルトの検索テンプレート：

en: Use memory mapping for search te&xt in files
ja: ファイル中のテキスト検索にメモリマッピングを使って実行(&x)

en: &Use stream for search text in files
ja: ファイル中のテキスト検索をストリームを使って実行(&U)

[ctx: tfrmoptionsfilesviews.btndefault.caption]
en: De&fault
ja: デフォルト(&f)

en: Formatting
ja: フォーマット中

en: Personalized abbreviations to use:
ja: 使用するパーソナライズされた略語:

en: Sorting
ja: ソート中

en: &Byte:
ja: バイト(&B):

en: Case s&ensitivity:
ja: 大文字と小文字を区別(&e)

en: Incorrect format
ja: 正しくないフォーマット

en: &Date and time format:
ja: 日付と時刻のフォーマット(&D)：

en: File si&ze format:
ja: ファイルサイズのフォーマット(&z)：

en: &Gigabyte:
ja: ギガバイト(&G):

en: &Kilobyte:
ja: キロバイト(&K):

en: Megab&yte:
ja: メガバイト(&y):

en: &Insert new files:
ja: 新しいファイルの挿入(&I):

en: O&peration size format:
ja: オペレーションサイズフォーマット:

en: So&rting directories:
ja: ディレクトリをソート中(&r)：

en: &Sort method:
ja: ソート方法(&S)：

en: &Terabyte:
ja: テラバイト(&T):

en: &Move updated files:
ja: 更新されたファイルを移動(&M)：

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnaddattribute.caption]
en: &Add
ja: 追加(&A)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.btnattrshelp.caption]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdblclicktoparent.caption]
en: Enable changing to &parent folder when double-clicking on empty part of file view
ja: ファイルリストの余白部分にダブルクリックした際に親フォルダへ遷移するか(&p)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdelayloadingtabs.caption]
en: Do&n't load file list until a tab is activated
ja: タブが有効になるまではファイルリストをロードしない(&n)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbdirbrackets.caption]
en: S&how square brackets around directories
ja: ディレクトリ名を[角かっこ]で囲んで表示(&n)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbhighlightupdatedfiles.caption]
en: Hi&ghlight new and updated files
ja: 新規ファイルと更新されたファイルをハイライト(&g)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbinplacerename.caption]
en: Enable inplace &renaming when clicking twice on a name
ja: 名前を２回クリックしたら（ダブルクリックではない）,その場所での名前の編集を可能にする(&r)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cblistfilesinthread.caption]
en: Load &file list in separate thread
ja: 別のスレッドでファイルリストをロード(&f)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbloadiconsseparately.caption]
en: Load icons af&ter file list
ja: ファイルリストの後でアイコンをロード(&t)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbshowsystemfiles.caption]
en: Show s&ystem and hidden files
ja: システムファイルと隠しファイルを表示(&y)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.cbspacemovesdown.caption]
en: &When selecting files with <SPACEBAR>, move down to next file (as with <INSERT>)
ja: <SPACE BAR>でファイルを検索するとき下のファイルに移動（＜INSERT＞と同様）(&W)

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.chkmarkmaskfilterwindows.caption]
en: Windows style filter when marking files ("*.*" also select files without extension, etc.)
ja: ファイル作成時にWindowsスタイルのフィルタを使用（「*.*」で拡張子なしのファイルを選択,等）

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.chkmarkmaskshowattribute.caption]
en: Use an independent attribute filter in mask input dialog each time
ja: マスク入力ダイアログで毎回独立した属性フィルターを使用

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.gbmarking.caption]
en: Marking/Unmarking entries
ja: エントリーのマーク/マーク解除

[ctx: tfrmoptionsfilesviewscomplement.lbattributemask.caption]
en: Default attribute mask value to use:
ja: デフォルトで使用する属性マスクの値：

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNADDCATEGORY.CAPTION]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNAPPLYCATEGORY.CAPTION]
en: A&pply
ja: 適用(&p)

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNDELETECATEGORY.CAPTION]
en: D&elete
ja: 削除(&e)

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.BTNSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
ja: テンプレート…

en: File types colors (sort by drag&&drop)
ja: ファイルの種類の色（ドラッグ&&ドロップでソート）

en: Category a&ttributes:
ja: カテゴリーの属性(&t)：

en: Category co&lor:
ja: カテゴリーの色(&l)：

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
ja: カテゴリーのマスク(&m)：

[ctx: TFRMOPTIONSFILETYPESCOLORS.LBLCATEGORYNAME.CAPTION]
en: Category &name:
ja: カテゴリーの名前(&n)：

[ctx: tfrmoptionsfonts.hint]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actaddhotkey.caption]
en: Add &hotkey
ja: ホットキーを追加(&h)

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actcopy.caption]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdelete.caption]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actdeletehotkey.caption]
en: &Delete hotkey
ja: ホットキーを削除(&D)

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actedithotkey.caption]
en: &Edit hotkey
ja: ホットキーを編集(&E)

en: Next category
ja: 次のカテゴリ

en: Make popup the file related menu
ja: ファイル関連のメニューにポップアップを作成

en: Previous category
ja: 前のカテゴリ

[ctx: tfrmoptionshotkeys.actrename.caption]
en: Rename
ja: 名前の変更

en: Restore DC default
ja: DoubleCommanderのデフォルトを復元

en: Save now
ja: 今すぐ保存

en: Sort by command name
ja: コマンド名でソート

en: Sort by hotkeys (grouped)
ja: ホットキーでソート（グループ化して）

en: Sort by hotkeys (one per row)
ja: ホットキーで並べ替え（１行に１つ）

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBFILTER.CAPTION]
en: &Filter
ja: フィルタ(&F)

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCATEGORIES.CAPTION]
en: C&ategories:
ja: カテゴリー(&a)：

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLCOMMANDS.CAPTION]
en: Co&mmands:
ja: コマンド(&m)：

[ctx: TFRMOPTIONSHOTKEYS.LBLSCFILES.CAPTION]
en: &Shortcut files:
ja: ショートカットファイル(&S)：

en: So&rt order:
ja: 順序をソート（&r）：

en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: tfrmoptionshotkeys.micommands.caption]
en: Command
ja: コマンド

en: Sort order
ja: 順序をソート

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[0].title.caption]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[1].title.caption]
en: Hotkeys
ja: ホットキー

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stgcommands.columns[2].title.caption]
en: Description
ja: 説明

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stghotkeys.columns[0].title.caption]
en: Hotkey
ja: ホットキー

[ctx: tfrmoptionshotkeys.stghotkeys.columns[1].title.caption]
en: Parameters
ja: パラメータ

en: Controls
ja: コントロール

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSEXCLUDE.CAPTION]
en: For the following &paths and their subdirectories:
ja: 以下のパスとそのサブディレクトリに対して(&p)：

en: Show icons for actions in &menus
ja: メニューにアクションのアイコンを表示(&m)

en: Show icons on buttons
ja: ボタン上にアイコンを表示

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.CBICONSSHOWOVERLAY.CAPTION]
en: Show o&verlay icons, e.g. for links
ja: オーバーレイアイコンの表示（例：リンクに対して）(&v)

en: &Dimmed hidden files (slower)
ja: 隠しファイルを淡色表示(低速)(&D)

en: Disable special icons
ja: 特別なアイコンを無効化

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBICONSSIZE.CAPTION]
en:  Icon size
ja:  アイコンサイズ

en: Icon theme
ja: アイコンテーマ

en: Show icons
ja: アイコンを表示

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.GBSHOWICONSMODE.CAPTION]
en:  Show icons to the left of the filename
ja:  ファイル名の左にアイコンを表示

en: Disk panel:
ja: ディスクパネル:

en: File panel:
ja: ファイルパネル:

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALL.CAPTION]
en: A&ll
ja: 全て(&l)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWALLANDEXE.CAPTION]
en: All associated + &EXE/LNK (slow)
ja: 全ての関連づけられた項目と実行/リンク（動作が遅くなります）(&E)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWNONE.CAPTION]
en: &No icons
ja: アイコンを表示しない(&N)

[ctx: TFRMOPTIONSICONS.RBICONSSHOWSTANDARD.CAPTION]
en: Only &standard icons
ja: 標準のアイコンのみ(&s)

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSEL.CAPTION]
en: A&dd selected names
ja: 選択した名前を追加(&d)

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.BTNADDSELWITHPATH.CAPTION]
en: Add selected names with &full path
ja: 選択した名前をフルパスで追加(&f)

[ctx: tfrmoptionsignorelist.btnrelativesavein.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.CHKIGNOREENABLE.CAPTION]
en: &Ignore (don't show) the following files and folders:
ja: 以下のファイルとフォルダを無視（表示しない）(&I)：

[ctx: TFRMOPTIONSIGNORELIST.LBLSAVEIN.CAPTION]
en: &Save in:
ja: 指定先に保存(&S)：

en: Le&ft, Right arrows change directory (Lynx-like movement)
ja: 左右の矢印キーでディレクトリの変更（Lynxのような動き）(&f)

en: Typing
ja: 入力中

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLALT.CAPTION]
en: Alt+L&etters:
ja: Alt+文字(&e):

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLCTRLALT.CAPTION]
en: Ctrl+Alt+Le&tters:
ja: Ctrl+Alt+文字(&t):

[ctx: TFRMOPTIONSKEYBOARD.LBLNOMODIFIER.CAPTION]
en: &Letters:
ja: 文字(&L):

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATDISKPANEL.CAPTION]
en: &Flat buttons
ja: 平らなボタン(&F)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFLATINTERFACE.CAPTION]
en: Flat i&nterface
ja: 平らなインターフェース(&n)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBFREESPACEIND.CAPTION]
en: Show fr&ee space indicator on drive label
ja: ドライブラベルの上に空き領域インジケータを表示(&e)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBLOGWINDOW.CAPTION]
en: Show lo&g window
ja: ログウィンドウを表示

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPANELOFOPERATIONS.CAPTION]
en: Show panel of operation in background
ja: バックグランド動作のパネルを表示

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBPROGINMENUBAR.CAPTION]
en: Show common progress in menu bar
ja: メニューバーに共通の進捗状況を表示

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCMDLINE.CAPTION]
en: Show command l&ine
ja: コマンドラインを表示(&i)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWCURDIR.CAPTION]
en: Show current director&y
ja: 現在のディレクトリを表示(&y)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDISKPANEL.CAPTION]
en: Show &drive buttons
ja: ドライブボタンを表示(&d)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWDRIVEFREESPACE.CAPTION]
en: Show free s&pace label
ja: 空き領域のラベルを表示(&p)

en: Show drives list bu&tton
ja: ドライブリストのボタンを表示(&t)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWKEYSPANEL.CAPTION]
en: Show function &key buttons
ja: 機能キーボタンを表示(&k)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINMENU.CAPTION]
en: Show &main menu
ja: メインメニューを表示(&m)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWMAINTOOLBAR.CAPTION]
en: Show tool&bar
ja: ツールバーを表示(&b)

en: Show short free space &label
ja: 空き領域のラベルを短く表示(&l)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWSTATUSBAR.CAPTION]
en: Show &status bar
ja: ステータスバーの表示(&s)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABHEADER.CAPTION]
en: S&how tabstop header
ja: タブストップのヘッダを表示(&h)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBSHOWTABS.CAPTION]
en: Sho&w folder tabs
ja: フォルダのタブを表示(&w)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTERMWINDOW.CAPTION]
en: Show te&rminal window
ja: 端末のウィンドウを表示(&r)

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.CBTWODISKPANELS.CAPTION]
en: Show two drive button bars (fi&xed width, above file windows)
ja: ドライブボタンバーを2つ表示（等幅でファイルウィンドウの上）(&x)

en: Show middle toolbar
ja: 中央ツールバーを表示

[ctx: TFRMOPTIONSLAYOUT.GBSCREENLAYOUT.CAPTION]
en:  Screen layout
ja:  画面レイアウト

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.BTNRELATIVELOGFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: tfrmoptionslog.btnviewlogfile.hint]
en: View log file content
ja: ログファイルの内容を表示

en: Include date in log filename
ja: ログファイル名に日付を含める

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGARCOP.CAPTION]
en: &Pack/Unpack
ja: 圧縮/展開(&P)

en: External command line execution
ja: 外部コマンドラインの実行

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGCPMVLN.CAPTION]
en: Cop&y/Move/Create link/symlink
ja: リンク/シンボリックリンクのコピー/移動/作成(&y)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDELETE.CAPTION]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGDIROP.CAPTION]
en: Crea&te/Delete directories
ja: ディレクトリの作成/削除(&t)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGERRORS.CAPTION]
en: Log &errors
ja: エラーメッセージをログファイルに記録(&e)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGFILE.CAPTION]
en: C&reate a log file:
ja: ログファイルを作成(&r)：

en: Maximum log file count
ja: ログ ファイルの最大数

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGINFO.CAPTION]
en: Log &information messages
ja: 情報メッセージをログファイルに記録(&i)

en: Start/shutdown
ja: 起動/シャットダウン

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGSUCCESS.CAPTION]
en: Log &successful operations
ja: 成功した操作をログファイルに記録(&s)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.CBLOGVFS.CAPTION]
en: &File system plugins
ja: ファイルシステムのプラグイン(&F)

[ctx: TFRMOPTIONSLOG.GBLOGFILE.CAPTION]
en: File operation log file
ja: ファイル操作のログファイル

en: Log operations
ja: 操作をログファイルに記録

en: Operation status
ja: 操作の状態

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVEOUTPUTPATHFORTOOLBAR.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVETCCONFIGFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNRELATIVETCEXECUTABLEFILE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

en: &Remove thumbnails for no longer existing files
ja: 存在しなくなったファイルのサムネールを削除(&R)

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.BTNVIEWCONFIGFILE.HINT]
en: View configuration file content
ja: 設定ファイルの内容を表示

[ctx: tfrmoptionsmisc.chkdesccreateunicode.caption]
en: Create new with the encoding:
ja: このエンコーディングで新規作成：

en: Always &go to the root of a drive when changing drives
ja: ドライブを変更する場合は必ずドライブのルートに移動(&g)

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKSHOWWARNINGMESSAGES.CAPTION]
en: Show &warning messages ("OK" button only)
ja: ワーニングメッセージを表示（”OK”ボタンだけの提供）(&w)

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.CHKTHUMBSAVE.CAPTION]
en: &Save thumbnails in cache
ja: キャッシュにあるサムネールを保存(&S)

[ctx: TFRMOPTIONSMISC.DBLTHUMBNAILS.CAPTION]
en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: File comments (descript.ion)
ja: ファイルコメント（説明

en: Regarding TC export/import:
ja: TCのエクスポート/インポートについて：

[ctx: tfrmoptionsmisc.lbldescrdefaultencoding.caption]
en: Default encoding:
ja: デフォルトのエンコーディング：

en: Configuration file:
ja: 設定ファイル：

en: TC executable:
ja: TCの実行ファイル：

en: Toolbar output path:
ja: ツールバー出力パス：

en: pixels
ja: ピクセル

en: &Thumbnail size:
ja: サムネイルサイズ(&T)：

en: &Selection by mouse
ja: マウスによる選択(&S)

en: The text cursor no longer follows the mouse cursor
ja: テキスト カーソルがマウス カーソルの後に続かなくなりました

en: By clic&king on icon
ja: アイコンをクリックにより(&k)

[ctx: tfrmoptionsmouse.gbopenwith.caption]
en: Open with
ja: ファイルを開くアプリケーション

en: Scrolling
ja: スクロール中

en: Selection
ja: 選択

en: &Mode:
ja: モード(&M)：

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: &Line by line
ja: 行ごと(&L)

en: Line by line &with cursor movement
ja: カーソルを動かしながら行ごと(&w)

en: &Page by page
ja: 1ページごと(&P)

en: Single click (opens files and folders)
ja: シングルクリックでファイルとフォルダを開く

en: Single click (opens folders, double click for files)
ja: シングルクリックでフォルダを開く（ダブルクリックでファイル)

[ctx: tfrmoptionsmultirename.btnmulrenlogfilenamerelative.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: tfrmoptionsmultirename.btnmulrenlogfilenameview.hint]
en: View log file content
ja: ログファイルの内容を表示

en: Individual directories per day
ja: 一日毎に個別のディレクトリ

en: Log filenames with full path
ja: 完全パスを持つログ ファイル名

en: Show menu bar on top
ja: メニュー バーを上に表示

en: Rename log
ja: ログの名前を変更

en: Replace invalid filename character b&y
ja: 無効なファイル名文字をこの文字で置き換える (&y)

en: Append in the same rename log file
ja: 改名した同じログ ファイルに追加する

en: Per preset
ja: プリセットごと

en: Exit with modified preset
ja: 変更されたプリセットで終了

en: Preset at launch
ja: 起動時のプリセット

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnaddplugin.caption]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnconfigplugin.caption]
en: Con&figure
ja: 構成(&f)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnenableplugin.caption]
en: E&nable
ja: 有効(&n)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btnremoveplugin.caption]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.btntweakplugin.caption]
en: &Tweak
ja: 微調整(&T)

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.lblplugindescription.caption]
en: Description
ja: 説明

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginsbase.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.lblplugindescription.caption]
en: Searc&h plugins allow one to use alternative search algorithms or external tools (like "locate", etc.)
ja: 検索プラグインは,代替検索アルゴリズムや外部ツール（例えば”locate”等）の利用を可能にします(&h).

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginsdsx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

en: Apply current settings to all current configured plugins
ja: 現在の設定を現在構成されている全てのプラグインに適用する

en: When adding a new plugin, automatically go in tweak window
ja: 新しいプラグインを追加するときは,自動的に微調整ウィンドウに移動

en: Configuration:
ja: 構成:

en: Lua library file to use:
ja: 使用する Lua ライブラリ ファイル:

[ctx: tfrmoptionspluginsgroup.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
ja: これに対する相対的パス:

en: Plugin filename style when adding a new plugin:
ja: 新しいプラグインを追加するときのプラグインファイル名のスタイル:

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.lblplugindescription.caption]
en: Pack&er plugins are used to work with archives
ja: 圧縮プラグインはアーカイブの操作に使われます(&e)

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginswcx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.lblplugindescription.caption]
en: Content plu&gins allow one to display extended file details like mp3 tags or image attributes in file lists, or use them in search and multi-rename tool
ja: コンテンツ・プラグインは,ファイルリストにおいて,MP3のタグのようなファイルの拡張情報や画像属性の表示を可能にします.またこれは,検索と複数リネームツールで使用します(&g)

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginswdx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.lblplugindescription.caption]
en: Fi&le system plugins allow access to disks inaccessible by operating system or to external devices like Palm/PocketPC.
ja: ファイルシステム・プラグインは,OSによってアクセスを禁止されているディスクやPalm/PocketPCのような外部デバイスへのアクセスを可能にします(&l).

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginswfx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.lblplugindescription.caption]
en: Vie&wer plugins allow one to display file formats like images, spreadsheets, databases etc. in Viewer (F3, Ctrl+Q)
ja: ビューア・プラグインは,ビューアの中で,画像,スプレッドシート,データベース等のフォーマットを表示します(&w).（F3, Ctrl+Q）

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[0].title.caption]
en: Active
ja: 有効

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[1].title.caption]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[2].title.caption]
en: Registered for
ja: 登録済み

[ctx: tfrmoptionspluginswlx.stgplugins.columns[3].title.caption]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTBEGINNING.CAPTION]
en: &Beginning (name must start with first typed character)
ja: 開始文字（名前は最初に入力した文字で始まらなくてはなりません）(&B)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CBEXACTENDING.CAPTION]
en: En&ding (last character before a typed dot . must match)
ja: 終了文字（入力したドット.の直前の文字に一致しなくてはなりません）(&d)

[ctx: TFRMOPTIONSQUICKSEARCHFILTER.CGPOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ja: オプション

en: Exact name match
ja: 完全な名前の一致

en: Search case
ja: 検索ケース

en: Search for these items
ja: これらの項目を検索

en: Keep renamed name when unlocking a tab
ja: タブのロックを解除するとき変更した名前をそのままにする

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSACTIVATEONCLICK.CAPTION]
en: Activate target &panel when clicking on one of its Tabs
ja: タブの１つをクリックしたらターゲットパネルをアクティブにする(&p)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSALWAYSVISIBLE.CAPTION]
en: &Show tab header also when there is only one tab
ja: タブが１つしかなくてもタブヘッダを表示する(&S)

en: Close duplicate tabs when closing application
ja: アプリケーションを閉じる際,重複したタブを閉じる

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSCONFIRMCLOSEALL.CAPTION]
en: Con&firm close all tabs
ja: 全てのタブを閉じてもよいか確認(&f)

en: Confirm close locked tabs
ja: ロックしたタブを閉じる際,確認する

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLIMITOPTION.CAPTION]
en: &Limit tab title length to
ja: タブに表示するタイトルをこの長さに制限する(&L)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSLOCKEDASTERISK.CAPTION]
en: Show locked tabs &with an asterisk *
ja: ロックされたタブにはアスタリスク（*）を表示(&w)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSMULTILINES.CAPTION]
en: &Tabs on multiple lines
ja: タブを複数行に並べる(&T)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENFOREGROUND.CAPTION]
en: Ctrl+&Up opens new tab in foreground
ja: Ctrl+UP 新しいタブをフォアグランドに開く(&U)

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSOPENNEARCURRENT.CAPTION]
en: Open &new tabs near current tab
ja: 新しいタブを現在のタブの近くに開く(&n)

en: Reuse existing tab when possible
ja: 可能であれば既存のタブを再利用する

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.CBTABSSHOWCLOSEBUTTON.CAPTION]
en: Show ta&b close button
ja: タブの「閉じる」ボタンを表示(&b)

en: Always show drive letter in tab title
ja: タブのタイトルにドライブ文字を常に表示

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.GBTABS.CAPTION]
en: Folder tabs headers
ja: タブヘッダのフォルダ

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLCHAR.CAPTION]
en: characters
ja: 文字

en: Action to do when double click on a tab:
ja: タブをダブルクリックした際実行するアクション：

[ctx: TFRMOPTIONSTABS.LBLTABSPOSITION.CAPTION]
en: Ta&bs position
ja: タブの位置(&b)

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaultexistingtabstokeep.text]
en: None
ja: なし

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaultsavedirhistory.text]
en: No
ja: いいえ

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaulttargetpanelleftsaved.text]
en: Left
ja: 左

[ctx: tfrmoptionstabsextra.cbdefaulttargetpanelrightsaved.text]
en: Right
ja: 右

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after resaving
ja: 再保存の後お気に入りのタブの設定に移動

en: Goto to Favorite Tabs Configuration after saving a new one
ja: 新しい設定を保存した後お気に入りのタブの設定に移動

en: Enable Favorite Tabs extra options (select target side when restore, etc.)
ja: お気に入りのタブの追加オプションを有効にします（復元の際ターゲットにする側の選定等）

en: Default extra settings when saving new Favorite Tabs:
ja: 新しいお気に入りのタブを保存する際のデフォルトの追加設定：

en: Folder tabs headers extra
ja: フォルダータブヘッダーの追加

en: When restoring tab, existing tabs to keep:
ja: タブを復元する際維持する既存のタブ：

en: Tabs saved on left will be restored to:
ja: 左側で保存したタブの復元先：

en: Tabs saved on right will be restored to:
ja: 右側で保存したタブの復元先：

[ctx: tfrmoptionstabsextra.lblfavoritetabssavedirhistory.caption]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
ja: お気に入りのタブのディレクトリ履歴を保存し続ける：

en: Default position in menu when saving a new Favorite Tabs:
ja: 新しいお気に入りタブを保存する際のメニュー中のデフォルトの位置：

[ctx: tfrmoptionsterminal.edrunintermcloseparams.hint]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
ja: 端末中で実行されるコマンドを反映するため,通常 {command} がこの位置になくてはなりません

[ctx: tfrmoptionsterminal.edrunintermstayopenparams.hint]
en: {command} should normally be present here to reflect the command to be run in terminal
ja: 端末中で実行されるコマンドを反映するため,通常 {command} がこの位置になくてはなりません

en: Command for just running terminal:
ja: 端末を実行するだけのコマンド：

en: Command for running a command in terminal and close after:
ja: 端末でコマンドを実行し,実行後は端末を閉じるためのコマンド：

en: Command for running a command in terminal and stay open:
ja: 端末でコマンドを実行し,実行後も端末を開いたままにするコマンド：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermclosecmd.caption]
en: Command:
ja: コマンド：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermcloseparams.caption]
en: Parameters:
ja: パラメータ：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopencmd.caption]
en: Command:
ja: コマンド：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbrunintermstayopenparams.caption]
en: Parameters:
ja: パラメータ：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermcmd.caption]
en: Command:
ja: コマンド：

[ctx: tfrmoptionsterminal.lbruntermparams.caption]
en: Parameters:
ja: パラメータ：

en: C&lone button
ja: ボタンを複製(&l)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNDELETEBUTTON.CAPTION]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNEDITHOTKEY.CAPTION]
en: Edit hot&key
ja: ホットキーを編集(&k)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNINSERTBUTTON.CAPTION]
en: &Insert new button
ja: 新しいボタンを挿入(&I)

en: Select
ja: 選択

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.btnother.caption]
en: Other...
ja: その他…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.BTNREMOVEHOTKEY.CAPTION]
en: Remove hotke&y
ja: ホットキーを削除(&y)

en: Suggest
ja: 提案

en: Have DC suggest the tooltip based on button type, command and parameters
ja: ボタンの種類,コマンド,パラメータに基づいてDCにツールチップを提案させる

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.cbflatbuttons.caption]
en: &Flat buttons
ja: 平らなボタン(&F)

en: Report errors with commands
ja: コマンドのエラーを報告

en: Sho&w captions
ja: キャプションを表示(&w)

en: Enter command parameters, each in a separate line. Press F1 to see help on parameters.
ja: コマンドのパラメータを１行に１項目入力.F1キーを押してパラメータについてのヘルプを参照.

en: Appearance
ja: 外観

en: &Bar size:
ja: バーのサイズ(&B)：

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALCOMMAND.CAPTION]
en: Co&mmand:
ja: コマンド(&d)：

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.LBLEXTERNALPARAMETERS.CAPTION]
en: Parameter&s:
ja: パラメータ(&s)：

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblhelponinternalcommand.caption]
en: Help
ja: ヘルプ

en: Hot key:
ja: ホットキー:

en: Ico&n:
ja: アイコン(&n)：

en: Icon si&ze:
ja: アイコンのサイズ(&s)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalcommand.caption]
en: Co&mmand:
ja: コマンド(&m)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblinternalparameters.caption]
en: &Parameters:
ja: パラメータ(&P)

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.lblstartpath.caption]
en: Start pat&h:
ja: 開始パス(&h)

en: Style:
ja: スタイル:

en: &Tooltip:
ja: ツールのヒント(&T)：

en: Add toolbar with ALL DC commands
ja: 全てのDCコマンドを含むツールバーを追加する

en: for an external command
ja: 外部コマンドを

en: for an internal command
ja: 内部コマンドを

en: for a separator
ja: 区切りを

en: for a sub-tool bar
ja: サブツールバーを

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.mibackup.caption]
en: Backup...
ja: バックアップ…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexport.caption]
en: Export...
ja: エクスポート…

en: Current toolbar...
ja: 現在のツールバー…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTCURRENTTODCBAR.CAPTION]
en: to a Toolbar File (.toolbar)
ja: ツールバーファイル (.toolbar)へ

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTCURRENTTOTCBARKEEP.CAPTION]
en: to a TC .BAR file (keep existing)
ja: トータル・コマンダーTCの.BARファイルへ（既存のものは維持）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTCURRENTTOTCBARNOKEEP.CAPTION]
en: to a TC .BAR file (erase existing)
ja: トータル・コマンダーTCの.BARファイルへ（既存のものは削除）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTCURRENTTOTCINIKEEP.CAPTION]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
ja: トータル・コマンダーTCの"wincmd.ini"ファイルへ（既存のものは維持）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTCURRENTTOTCININOKEEP.CAPTION]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
ja: トータル・コマンダーTCの"wincmd.ini"ファイルへ（既存のものは削除）

en: Top toolbar...
ja: トップツールバー…

en: Save a backup of Toolbar
ja: ツールバーのバックアップを保存

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptodcbar.caption]
en: to a Toolbar File (.toolbar)
ja: ツールバーファイル (.toolbar)へ

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcbarkeep.caption]
en: to a TC .BAR file (keep existing)
ja: トータル・コマンダーTCの.BARファイルへ（既存のものは維持）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miexporttoptotcbarnokeep.caption]
en: to a TC .BAR file (erase existing)
ja: トータル・コマンダーTCの.BARファイルへ（既存のものは削除）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTTOPTOTCINIKEEP.CAPTION]
en: to a "wincmd.ini" of TC (keep existing)
ja: トータル・コマンダーTCの"wincmd.ini"ファイルへ（既存のものは維持）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXPORTTOPTOTCININOKEEP.CAPTION]
en: to a "wincmd.ini" of TC (erase existing)
ja: トータル・コマンダーTCの"wincmd.ini"ファイルへ（既存のものは削除）

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXTERNALCOMMANDAFTERCURRENT.CAPTION]
en: just after current selection
ja: 現在の選択の直後に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXTERNALCOMMANDFIRSTELEMENT.CAPTION]
en: as first element
ja: 最初の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXTERNALCOMMANDLASTELEMENT.CAPTION]
en: as last element
ja: 最後の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIEXTERNALCOMMANDPRIORCURRENT.CAPTION]
en: just prior current selection
ja: 現在の選択の直前に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimport.caption]
en: Import...
ja: インポート…

en: Restore a backup of Toolbar
ja: ツールバーのバックアップから復元

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTBACKUPADDCURRENT.CAPTION]
en: to add to current toolbar
ja: 現在のツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTBACKUPADDMENUCURRENT.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
ja: 現在のツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTBACKUPADDMENUTOP.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
ja: トップツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTBACKUPADDTOP.CAPTION]
en: to add to top toolbar
ja: トップツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTBACKUPREPLACETOP.CAPTION]
en: to replace top toolbar
ja: トップツールバーを入れ替え

en: from a Toolbar File (.toolbar)
ja: ツールバーファイル (.toolbar)から

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddcurrent.caption]
en: to add to current toolbar
ja: 現在のツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddmenucurrent.caption]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
ja: 現在のツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddmenutop.caption]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
ja: トップツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbaraddtop.caption]
en: to add to top toolbar
ja: トップツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimportdcbarreplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
ja: トップツールバーを入れ替え

en: from a single TC .BAR file
ja: トータル・コマンダーTCの.BARファイル(1つ）から

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCBARADDCURRENT.CAPTION]
en: to add to current toolbar
ja: 現在のツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCBARADDMENUCURRENT.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
ja: 現在のツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCBARADDMENUTOP.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
ja: トップツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCBARADDTOP.CAPTION]
en: to add to top toolbar
ja: トップツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miimporttcbarreplacetop.caption]
en: to replace top toolbar
ja: トップツールバーを入れ替え

en: from "wincmd.ini" of TC...
ja: トータル・コマンダーTC の”wincmd.ini”から…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCINIADDCURRENT.CAPTION]
en: to add to current toolbar
ja: 現在のツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCINIADDMENUCURRENT.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to current toolbar
ja: 現在のツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCINIADDMENUTOP.CAPTION]
en: to add to a new toolbar to top toolbar
ja: トップツールバーに新しいツールバーを追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCINIADDTOP.CAPTION]
en: to add to top toolbar
ja: トップツールバーに追加

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIIMPORTTCINIREPLACETOP.CAPTION]
en: to replace top toolbar
ja: トップツールバーを入れ替え

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIINTERNALCOMMANDAFTERCURRENT.CAPTION]
en: just after current selection
ja: 現在の選択の直後に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIINTERNALCOMMANDFIRSTELEMENT.CAPTION]
en: as first element
ja: 最初の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIINTERNALCOMMANDLASTELEMENT.CAPTION]
en: as last element
ja: 最後の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MIINTERNALCOMMANDPRIORCURRENT.CAPTION]
en: just prior current selection
ja: 現在の選択の直前に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.misearchandreplace.caption]
en: Search and replace...
ja: 検索と置換…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatoraftercurrent.caption]
en: just after current selection
ja: 現在の選択の直後に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorfirstitem.caption]
en: as first element
ja: 最初の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorlastelement.caption]
en: as last element
ja: 最後の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.miseparatorpriorcurrent.caption]
en: just prior current selection
ja: 現在の選択の直前に

en: in all of all the above...
ja: 上にある全ての項目の全てで…

en: in all commands...
ja: 全てのコマンドで…

en: in all icon names...
ja: 全てのアイコン名で…

en: in all parameters...
ja: 全てのパラメータで…

en: in all start path...
ja: 全ての開始パスで…

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MISUBTOOLBARAFTERCURRENT.CAPTION]
en: just after current selection
ja: 現在の選択の直後に

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MISUBTOOLBARFIRSTELEMENT.CAPTION]
en: as first element
ja: 最初の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MISUBTOOLBARLASTELEMENT.CAPTION]
en: as last element
ja: 最後の要素として

[ctx: tfrmoptionstoolbarbase.MISUBTOOLBARPRIORCURRENT.CAPTION]
en: just prior current selection
ja: 現在の選択の直前に

en: Separator
ja: 区切り

en: Space
ja: スペース

en: Button type
ja: ボタンタイプ

en: Apply current settings to all configured filenames and paths
ja: 現在の設定を全ての構成されているファイル名とパスに適用する

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbarcommand.caption]
en: Commands
ja: コマンド

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbaricons.caption]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.ckbtoolbarstartpath.caption]
en: Starting paths
ja: 開始パス

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.gbtoolbaroptionsextra.caption]
en: Paths
ja: パス

en: Do this for files and paths for:
ja: ファイルとパスに対して,次の操作を行います:

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.lbpathtoberelativeto.caption]
en: Path to be relative to:
ja: これに対する相対的パス:

[ctx: tfrmoptionstoolbarextra.lbtoolbarfilenamestyle.caption]
en: Way to set paths when adding elements for icons, commands and starting paths:
ja: アイコン,コマンド,開始パスの要素を追加する際のパスの設定方法:

[ctx: tfrmoptionstoolbase.btnrelativetoolpath.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

en: &Keep terminal window open after executing program
ja: プログラムの実行後も端末のウィンドウを開いたままにする(&K)

en: &Execute in terminal
ja: 端末内で実行(&E)

en: &Use external program
ja: 使用する外部プログラム(&U)

en: A&dditional parameters
ja: 追加のパラメータ(&d)

en: &Path to program to execute
ja: 実行するプログラムへのパス(&P)

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnaddtooltipsfiletype.caption]
en: A&dd
ja: 追加(&d)

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnapplytooltipsfiletype.caption]
en: A&pply
ja: 適用(&p)

[ctx: tfrmoptionstooltips.btncopytooltipsfiletype.caption]
en: Cop&y
ja: コピー

[ctx: tfrmoptionstooltips.btndeletetooltipsfiletype.caption]
en: Delete
ja: 削除(&e)

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.BTNFIELDSSEARCHTEMPLATE.HINT]
en: Template...
ja: テンプレート…

[ctx: tfrmoptionstooltips.btnrenametooltipsfiletype.caption]
en: &Rename
ja: 名前の変更(&R)

[ctx: tfrmoptionstooltips.btntooltipother.caption]
en: Oth&er...
ja: その他...

en: Tooltip configuration for selected file type:
ja: 選択したファイルタイプのツールチップ設定:

en: General options about tooltips:
ja: ツールチップに関する一般的なオプション:

[ctx: tfrmoptionstooltips.chkshowtooltip.caption]
en: &Show tooltip for files in the file panel
ja: ファイルパネル内のファイルに対してツールチップを表示します(&S)

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSLIST.CAPTION]
en: Category &hint:
ja: カテゴリーのヒント(&h)：

[ctx: TFRMOPTIONSTOOLTIPS.LBLFIELDSMASK.CAPTION]
en: Category &mask:
ja: カテゴリーのマスク(&m)：

en: Tooltip hiding delay:
ja: ツールチップ隠蔽遅延:

en: Tooltip showing mode:
ja: ツールチップ表示モード:

en: &File types:
ja: ファイルの種類(&F):

en: Discard Modifications
ja: 変更を破棄する

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeexport.caption]
en: Export...
ja: エクスポート…

[ctx: tfrmoptionstooltips.mitooltipsfiletypeimport.caption]
en: Import...
ja: インポート…

en: Sort Tooltip File Types
ja: ツールヒント ファイルの種類の並べ替え

en: With double-click on the bar on top of a file panel
ja: ファイルパネルの上のバーをダブルクリックして

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenu.ckbdirectoryhotlistfrommenucommand.caption]
en: With the menu and internal command
ja: メニューと内部コマンド付きで

en: Double click in tree select and exit
ja: ツリー選択でダブルクリックして終了

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenu.ckbfavoritatabsfrommenucommand.caption]
en: With the menu and internal command
ja: メニューと内部コマンド付きで

en: With double-click on a tab (if configured for it)
ja: タブをクリックして（そのように構成されていれば）

en: When using the keyboard shortcut, it will exit the window returning the current choice
ja: キーボードショートカットを使っている場合,現在の選択を返してそのウィンドウを閉じる

en: Single mouse click in tree select and exit
ja: ツリー選択でシングルクリックして終了

en: Use it for Command Line History
ja: コマンド ライン ヒストリに使用

en: Use it for the Dir History
ja: ディレクトリの訪問履歴に使用

en: Use it for the View History (Visited paths for active view)
ja: 内容閲覧履歴に使用

en: Behavior regarding selection:
ja: 選択に関係する挙動：

en: Tree View Menus related options:
ja: ツリー表示メニューに関係するオプション：

en: Where to use Tree View Menus:
ja: ツリー表示メニューをどこで使用するか：

en: *NOTE: Regarding the options like the case sensitivity, ignoring accents or not, these are saved and restored individually for each context from a usage and session to another.
ja: ＊注：大文字小文字の区別,アクセントを無視する・無視しないと入ったオプションは,使用される文脈毎,ならびにセッション毎に個別に保存されまた復元されます.

en: With Directory Hotlist:
ja: ディレクトリ・ホットリストと共に：

en: With Favorite Tabs:
ja: お気に入りとタブと共に：

en: With History:
ja: 履歴と共に：

[ctx: tfrmoptionstreeviewmenucolor.btfont.caption]
en: ...
ja: …

en: Use and display keyboard shortcut for choosing items
ja: 項目の選択のため,キーボードショートカットを使用・表示する

en: Font
ja: フォント

en: Layout and colors options:
ja: レイアウトと色のオプション：

en: Background color:
ja: 背景色：

en: Cursor color:
ja: カーソルの色：

en: Found text color:
ja: 見つかったテキストの色：

en: Found text under cursor:
ja: カーソルが被った見つかったテキスト：

en: Normal text color:
ja: 通常のテキストの色：

en: Normal text under cursor:
ja: カーソルが被った通常のテキスト：

en: Tree View Menu Preview:
ja: ツリー表示メニューのプレビュー：

en: Secondary text color:
ja: 第二のテキストの色：

en: Secondary text under cursor:
ja: カーソルが被った第二のテキスト：

en: Shortcut color:
ja: ショートカットの色：

en: Shortcut under cursor:
ja: カーソルが被ったショートカット：

en: Unselectable text color:
ja: 選択不可能なテキストの色：

en: Unselectable under cursor:
ja: カーソルが被った選択不可能要素：

en: Change color on left and you'll see here a preview of what your Tree View Menus will look likes with this sample.
ja: 左側の色を変更すると,ツリー表示メニューがこのサンプルでどのように見えるかをこの場所でプレビューとして見ることができます.

en: &Number of columns in book viewer
ja: ブックビューアのカラム数(&N)

[ctx: TFRMPACKDLG.BTNCONFIG.CAPTION]
en: Con&figure
ja: 構成(&f)

[ctx: TFRMPACKDLG.CAPTION]
en: Pack files
ja: ファイルを圧縮

en: C&reate separate archives, one per selected file/dir
ja: アーカイブを個別に作成（選択されたファイル/ディレクトリに１個ずつ）(&r)

en: Create self e&xtracting archive
ja: 自己解凍式のアーカイブを作成(&x)

[ctx: tfrmpackdlg.cbencrypt.caption]
en: Encr&ypt
ja: 暗号化(&y)

en: Mo&ve to archive
ja: アーカイブに移動(&v)

en: &Multiple disk archive
ja: 複数ディスクのアーカイブ(&M)

en: P&ut in the TAR archive first
ja: 最初にTARアーカイブに入れる(&u)

en: Also &pack path names (only recursed)
ja: パス名も含める（再帰的）(&p)

en: Pack file(s) to the file:
ja: ファイル（複数可）をこのファイルに詰める：

en: Packer
ja: 圧縮ツール

[ctx: TFRMPACKINFODLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Unpack &all and execute
ja: 全てを解凍して実行(&a)

en: &Unpack and execute
ja: 解凍して実行(&U)

[ctx: TFRMPACKINFODLG.CAPTION]
en: Properties of packed file
ja: 圧縮ファイルの属性

en: Attributes:
ja: 属性：

en: Compression ratio:
ja: 圧縮比：

en: Date:
ja: 日付：

en: Method:
ja: 圧縮方法：

en: Original size:
ja: 元のサイズ：

en: File:
ja: ファイル：

en: Packed size:
ja: 圧縮後のサイズ：

en: Packer:
ja: 圧縮ツール：

en: Time:
ja: 時間：

en: Print configuration
ja: 印刷設定

en: Margins (mm)
ja: マージン (mm)

en: &Bottom:
ja: ボトム(&B):

en: &Left:
ja: 左(&L):

en: &Right:
ja: 右(&R):

en: &Top:
ja: トップ(&T):

en: Close filter panel
ja: フィルターパネルを閉じる

en: Enter text to search for or filter by
ja: 検索する/フィルタに使う文字列を入力

en: Case Sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

[ctx: tfrmquicksearch.sbdirectories.hint]
en: Directories
ja: ディレクトリ

[ctx: tfrmquicksearch.sbfiles.hint]
en: Files
ja: ファイル

en: Match Beginning
ja: 最初にマッチ

en: Match Ending
ja: 最後にマッチ

[ctx: TFRMQUICKSEARCH.TGLFILTER.CAPTION]
en: Filter
ja: フィルタ

en: Toggle between search or filter
ja: 検索とフィルターを入れ替え

en: &More rules
ja: ルールの追加(&M)

en: L&ess rules
ja: ルールの削減(&e)

en: Use &content plugins, combine with:
ja: コンテンツプラグインを使用.組み合わせ(&c)：

[ctx: TFRMSEARCHPLUGIN.HEADERCONTROL.SECTIONS[0].TEXT]
en: Plugin
ja: プラグイン

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[1].text]
en: Field
ja: フィールド

[ctx: tfrmsearchplugin.headercontrol.sections[2].text]
en: Operator
ja: 演算子

[ctx: TFRMSEARCHPLUGIN.HEADERCONTROL.SECTIONS[3].TEXT]
en: Value
ja: 値

en: &AND (all match)
ja: AND (完全一致)(&A)

en: &OR (any match)
ja: OR (部分一致)(&O)

[ctx: tfrmselectduplicates.btnapply.caption]
en: &Apply
ja: 適用(&A)

[ctx: tfrmselectduplicates.btncancel.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: tfrmselectduplicates.btnexcludemask.hint]
en: Template...
ja: テンプレート…

[ctx: tfrmselectduplicates.btnincludemask.hint]
en: Template...
ja: テンプレート…

[ctx: tfrmselectduplicates.btnok.caption]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Select duplicate files
ja: 重複ファイルの選択

en: &Leave at least one file in each group unselected:
ja: 各グループの少なくとも 1 つのファイルを選択解除したままにする(&L)

en: &Remove selection by name/extension:
ja: 名前/拡張子により選択を削除(&R):

en: Select by &name/extension:
ja: 名前/拡張子で選択(&n):

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(C)

[ctx: tfrmselectpathrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ja: OK(O)

en: Sep&arator
ja: 区切り(&a)

en: Count from
ja: カウントの対象

[ctx: tfrmselectpathrange.lblresult.caption]
en: Result:
ja: 結果:

en: &Select the directories to insert (you may select more than one)
ja: 挿入するディレクトリを選択 (複数選択可能)(&S)

[ctx: tfrmselectpathrange.rbfirstfromend.caption]
en: The en&d
ja: 終了(&d)

[ctx: tfrmselectpathrange.rbfirstfromstart.caption]
en: The sta&rt
ja: 開始(&r)

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(C)

[ctx: tfrmselecttextrange.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ja: OK(O)

en: Count first from
ja: 最初のカウントの対象

en: Count last from
ja: 最後のカウントの対象

en: Range description
ja: 範囲の説明

[ctx: tfrmselecttextrange.lblresult.caption]
en: Result:
ja: 結果:

en: &Select the characters to insert:
ja: 挿入する文字を選択(&S)：

en: [&First:Last]
ja: [最初,最後](&F)

en: [First,&Length]
ja: [最初,長さ](&L)

[ctx: tfrmselecttextrange.rbfirstfromend.caption]
en: The en&d
ja: 終了(&d)

[ctx: tfrmselecttextrange.rbfirstfromstart.caption]
en: The sta&rt
ja: 開始(&r)

en: The &end
ja: 終了(&e)

en: The s&tart
ja: 開始(&t)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CAPTION]
en: Change attributes
ja: 属性の変更

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CBSTICKY.CAPTION]
en: Sticky
ja: スティッキー

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKARCHIVE.CAPTION]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKCREATIONTIME.CAPTION]
en: Created:
ja: 作成済み：

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKHIDDEN.CAPTION]
en: Hidden
ja: 非表示

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastaccesstime.caption]
en: Accessed:
ja: アクセス済み：

[ctx: tfrmsetfileproperties.chklastwritetime.caption]
en: Modified:
ja: 修正済み：

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKREADONLY.CAPTION]
en: Read only
ja: 読み取り専用

en: Including subfolders
ja: サブディレクトリを含めて

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.CHKSYSTEM.CAPTION]
en: System
ja: システム

en: Timestamp properties
ja: タイムスタンプの属性

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBUNIXATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ja: 属性

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.GBWINATTRIBUTES.CAPTION]
en: Attributes
ja: 属性

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRBITSSTR.CAPTION]
en: Bits:
ja: ビット：

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRGROUPSTR.CAPTION]
en: Group
ja: グループ

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblattrinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
ja: （値に変更がない場合,フィールドは灰色で表示）

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROTHERSTR.CAPTION]
en: Other
ja: その他

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTROWNERSTR.CAPTION]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLATTRTEXTSTR.CAPTION]
en: Text:
ja: テキスト:

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLEXEC.CAPTION]
en: Execute
ja: 実行権

[ctx: tfrmsetfileproperties.lblmodeinfo.caption]
en: (gray field means unchanged value)
ja: （値に変更がない場合,フィールドは灰色で表示）

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLOCTAL.CAPTION]
en: Octal:
ja: ８進数：

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLREAD.CAPTION]
en: Read
ja: 読み取り

[ctx: TFRMSETFILEPROPERTIES.LBLWRITE.CAPTION]
en: Write
ja: 書き込み

en: &Sort
ja: ソート(&S)

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.cancelbutton.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(C)

[ctx: tfrmsortanything.buttonpanel.okbutton.caption]
en: &OK
ja: OK(O)

en: Drag and drop elements to sort them
ja: 要素をドラッグ アンド ドロップして並べ替える

[ctx: TFRMSPLITTER.BTNRELATIVEFTCHOICE.HINT]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMSPLITTER.CAPTION]
en: Splitter
ja: ファイルの分割

en: Require a CRC32 verification file
ja: CRC32の検証ファイルが必要

en: Size and number of parts
ja: 分割のサイズと個数

en: Split the file to directory:
ja: ファイルをディレクトに分割:

en: &Number of parts
ja: 分割数(&N)

en: &Bytes
ja: バイト(&B)

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNGIGAB.CAPTION]
en: &Gigabytes
ja: ギガバイト(&G)

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNKILOB.CAPTION]
en: &Kilobytes
ja: キロバイト(&K)

[ctx: TFRMSPLITTER.RBTNMEGAB.CAPTION]
en: &Megabytes
ja: メガバイト(&M)

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.CAPTION]
en: Double Commander
ja: ダブル・コマンダー

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLBUILD.CAPTION]
en: Build
ja: ビルド

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLFREEPASCALVER.CAPTION]
en: Free Pascal
ja: フリーPascal

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Platform
ja: プラットフォーム

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLREVISION.CAPTION]
en: Revision
ja: リビジョン

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLTITLE.CAPTION]
en: Double Commander
ja: ダブル・コマンダー

[ctx: TFRMSTARTINGSPLASH.LBLVERSION.CAPTION]
en: Version
ja: バージョン

en: WidgetsetVer
ja: ウィジエットバージョン

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: TFRMSYMLINK.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Create symbolic link
ja: シンボリックリンクを作成

en: Use &relative path when possible
ja: 可能な場合は相対パスを使用

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLEXISTINGFILE.CAPTION]
en: &Destination that the link will point to
ja: リンクが指し示す目標(&D)

[ctx: TFRMSYMLINK.LBLLINKTOCREATE.CAPTION]
en: &Link name
ja: リンク名(&L)

en: Delete on both sides
ja: 両側で削除

en: <- Delete left
ja: <- 左を削除

en: -> Delete right
ja: -> 右を削除

en: Remove selection
ja: 選択を削除

en: Select for copying (default direction)
ja: コピー対象として選択 (既定の方向)

en: Select for copying -> (left to right)
ja: コピー対象として選択 -> (左から右)

en: Reverse copy direction
ja: コピー方向を逆転

en: Select for copying <- (right to left)
ja: コピー対象として選択 <-(右から左)

en: Select for deleting <-> (both)
ja: 削除対象として選択 <-> (両方)

en: Select for deleting <- (left)
ja: 削除対象として選択 <- (左)

en: Select for deleting -> (right)
ja: 削除対象として選択 -> (右)

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.BTNCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
ja: 比較

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsearchtemplate.hint]
en: Template...
ja: テンプレート…

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.btnsynchronize.caption]
en: Synchronize
ja: 同期

en: Synchronize directories
ja: ディレクトリの同期

en: asymmetric
ja: 非対称

en: by content
ja: 内容で

en: ignore date
ja: 日付を無視

en: only selected
ja: 選択項目のみ

en: Subdirs
ja: サブディレクトリ

en: Show:
ja: 表示：

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[0].title.caption]
en: Name
ja: 名前

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[1].title.caption]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[2].title.caption]
en: Date
ja: 日付

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[4].title.caption]
en: Date
ja: 日付

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[5].title.caption]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: tfrmsyncdirsdlg.headerdg.columns[6].title.caption]
en: Name
ja: 名前

en: (in main window)
ja: （メインウィンドウで）

[ctx: TFRMSYNCDIRSDLG.MENUITEMCOMPARE.CAPTION]
en: Compare
ja: 比較

en: View left
ja: 左の項目を表示

en: View right
ja: 右の項目を表示

en: duplicates
ja: 重複

en: singles
ja: 単独

en: Please press "Compare" to start
ja: "比較"ボタンを押して開始

[ctx: TFRMSYNCDIRSPERFORMDLG.CAPTION]
en: Synchronize
ja: 同期

en: Confirm overwrites
ja: 上書きを確認

[ctx: tfrmtreeviewmenu.caption]
en: Tree View Menu
ja: ツリー表示メニュー

en: Select your hot directory:
ja: ホットのディレクトリの選択：

en: Search is case sensitive
ja: 検索は大文字小文字を区別する

en: Full collapse
ja: すべて折りたたむ

en: Full expand
ja: すべて展開する

en: Search ignore accents and ligatures
ja: 検索はアクセントや合字を無視する

en: Search is not case sensitive
ja: 検索は大文字小文字を区別しない

en: Search is strict regarding accents and ligatures
ja: 検索はアクセントや合字を厳密に扱う

en: Don't show the branch content "just" because the searched string is found in the branche name
ja: 検索した文字列がブランチ名に見つかった場合は,分岐の内容を表示しない

en: If searched string is found in a branch name, show the whole branch even if elements don't match
ja: 検索文字列が分岐名に見つかった場合,要素が一致しなくても分岐全体を表示する

en: Close Tree View Menu
ja: ツリー表示メニューを閉じる

[ctx: tfrmtreeviewmenu.tbconfigurationtreeviewmenus.hint]
en: Configuration of Tree View Menu
ja: ツリー表示のメニューの構成

[ctx: tfrmtreeviewmenu.tbconfigurationtreeviewmenuscolors.hint]
en: Configuration of Tree View Menu Colors
ja: ツリー表示メニューの色の構成

en: A&dd new
ja: 新規追加(&d)

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNCANCEL.CAPTION]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: C&hange
ja: 変更(&h)

[ctx: tfrmtweakplugin.btndefault.caption]
en: De&fault
ja: デフォルト(&f)

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNOK.CAPTION]
en: &OK
ja: OK(&O)

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin1.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: tfrmtweakplugin.btnrelativeplugin2.hint]
en: Some functions to select appropriate path
ja: 適切なパスを選択するいくつかの機能

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.BTNREMOVE.CAPTION]
en: &Remove
ja: 削除(&R)

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.CAPTION]
en: Tweak plugin
ja: 微調整用プラグイン

en: De&tect archive type by content
ja: 内容からアーカイブの種類を検出(&t)

en: Can de&lete files
ja: ファイルの削除が可能(&l)

en: Supports e&ncryption
ja: 暗号化をサポート(&n)

en: Sho&w as normal files (hide packer icon)
ja: 通常のファイルとして表示（圧縮ツールのアイコンを隠す）(&w)

en: Supports pac&king in memory
ja: メモリー中での圧縮をサポート(&k)

en: Can &modify existing archives
ja: 存在するアーカイブの修正が可能(&m)

en: &Archive can contain multiple files
ja: アーカイブは複数のファイルを含むことが可能(&A)

en: Can create new archi&ves
ja: 新しいアーカイブの作成が可能(&v)

en: S&upports the options dialogbox
ja: オプションダイアログをサポート(&u)

en: Allow searchin&g for text in archives
ja: アーカイブ中の文字列検索を許可(&g)

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLDESCRIPTION.CAPTION]
en: &Description:
ja: 説明(&D)：

en: D&etect string:
ja: 検出する文字列(&e)：

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLEXTENSION.CAPTION]
en: &Extension:
ja: 拡張子(&E)

en: Flags:
ja: フラグ：

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLNAME.CAPTION]
en: &Name:
ja: 名前(&N)：

[ctx: TFRMTWEAKPLUGIN.LBLPLUGIN.CAPTION]
en: &Plugin:
ja: プラグイン(&P)：

[ctx: tfrmtweakplugin.lblplugin2.caption]
en: &Plugin:
ja: プラグイン(&P)：

[ctx: TFRMVIEWER.ACTABOUT.CAPTION]
en: About Viewer...
ja: ビューアについて…

en: Displays the About message
ja: 「この製品について」メッセージを表示

en: Auto Reload
ja: 自動リロード

en: Change encoding
ja: エンコードの変更

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.CAPTION]
en: Copy File
ja: ファイルをコピー

[ctx: TFRMVIEWER.ACTCOPYFILE.HINT]
en: Copy File
ja: ファイルをコピー

[ctx: tfrmviewer.actcopytoclipboard.caption]
en: Copy To Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy To Clipboard Formatted
ja: クリップボードにフォーマット付きでコピー

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.CAPTION]
en: Delete File
ja: ファイルを削除

[ctx: TFRMVIEWER.ACTDELETEFILE.HINT]
en: Delete File
ja: ファイルを削除

[ctx: tfrmviewer.actexitviewer.caption]
en: E&xit
ja: 終了(&x)

[ctx: tfrmviewer.actfind.caption]
en: Find
ja: 検索

[ctx: tfrmviewer.actfindnext.caption]
en: Find next
ja: 次を検索

[ctx: tfrmviewer.actfindprev.caption]
en: Find previous
ja: 前を検索

[ctx: tfrmviewer.actfullscreen.caption]
en: Full Screen
ja: 全画面

[ctx: tfrmviewer.actimagecenter.caption]
en: Center
ja: センター

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.CAPTION]
en: &Next
ja: 次(&N)

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADNEXTFILE.HINT]
en: Load Next File
ja: 次のファイルをロード

[ctx: TFRMVIEWER.ACTLOADPREVFILE.CAPTION]
en: &Previous
ja: 前(&P)

en: Load Previous File
ja: 前のファイルをロード

en: Mirror Horizontally
ja: 左右反転

[ctx: tfrmviewer.actmirrorhorz.hint]
en: Mirror
ja: ミラーリング

en: Mirror Vertically
ja: 上下反転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.CAPTION]
en: Move File
ja: ファイルを移動

[ctx: TFRMVIEWER.ACTMOVEFILE.HINT]
en: Move File
ja: ファイルを移動

[ctx: tfrmviewer.actpreview.caption]
en: Preview
ja: プレビュー

en: P&rint...
ja: 印刷(&r)…

en: Print &setup...
ja: 印刷の設定(&s)…

[ctx: TFRMVIEWER.ACTRELOAD.CAPTION]
en: Reload
ja: 再ロード

en: Reload current file
ja: 現在のファイルを再ロード

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE180.CAPTION]
en: + 180
ja: 180°回転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE180.HINT]
en: Rotate 180 degrees
ja: 180°回転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE270.CAPTION]
en: - 90
ja: 270°回転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE270.HINT]
en: Rotate -90 degrees
ja: -90°回転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE90.CAPTION]
en: + 90
ja: 90°回転

[ctx: TFRMVIEWER.ACTROTATE90.HINT]
en: Rotate +90 degrees
ja: +90°回転

[ctx: tfrmviewer.actsave.caption]
en: Save
ja: 保存

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSAVEAS.CAPTION]
en: Save As...
ja: 名前を付けて保存…

en: Save File As...
ja: 名前を付けてファイルを保存…

[ctx: tfrmviewer.actscreenshot.caption]
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Delay 3 sec
ja: 3秒遅延

en: Delay 5 sec
ja: 5秒遅延

[ctx: tfrmviewer.actselectall.caption]
en: Select All
ja: 全て選択

en: Show as &Bin
ja: バイナリーとして表示(&B)

en: Show as B&ook
ja: ブックとして表示(&o)

en: Show as &Dec
ja: 十進数として表示（&D）

en: Show as &Hex
ja: 16進数として表示(&H)

en: Show as &Text
ja: テキストとして表示(&T)

en: Show as &Wrap text
ja: ラップテキストとして表示(&W)

en: Show text c&ursor
ja: テキストカーソルを表示(&u)

[ctx: tfrmviewer.actshowgraphics.caption]
en: Graphics
ja: グラフィックス

[ctx: tfrmviewer.actshowplugins.caption]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: TFRMVIEWER.ACTSTRETCHIMAGE.CAPTION]
en: Stretch
ja: 引き延ばし

en: Stretch Image
ja: 画像を引き伸ばし

[ctx: tfrmviewer.actstretchonlylarge.caption]
en: Stretch only large
ja: 引き延ばしだけ

[ctx: TFRMVIEWER.ACTUNDO.HINT]
en: Undo
ja: 元に戻す

en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.caption]
en: Zoom In
ja: ズームイン

[ctx: tfrmviewer.actzoomin.hint]
en: Zoom In
ja: ズームイン

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.caption]
en: Zoom Out
ja: ズームアウト

[ctx: tfrmviewer.actzoomout.hint]
en: Zoom Out
ja: ズームアウト

[ctx: TFRMVIEWER.BTNCUTTUIMAGE.HINT]
en: Crop
ja: トリミングする

[ctx: TFRMVIEWER.BTNFULLSCREEN.HINT]
en: Full Screen
ja: 全画面

en: Export Frame
ja: フレームのエクスポート

[ctx: TFRMVIEWER.BTNHIGHTLIGHT.HINT]
en: Highlight
ja: 強調表示

en: Next Frame
ja: 次のフレーム

[ctx: TFRMVIEWER.BTNPAINT.HINT]
en: Paint
ja: 塗りつぶし

en: Previous Frame
ja: 前のフレーム

en: Red Eyes
ja: 赤目補正

[ctx: TFRMVIEWER.BTNRESIZE.HINT]
en: Resize
ja: サイズ変更

[ctx: tfrmviewer.btnslideshow.caption]
en: Slide Show
ja: スライドショー

[ctx: TFRMVIEWER.CAPTION]
en: Viewer
ja: ビューア

[ctx: TFRMVIEWER.MIABOUT.CAPTION]
en: About
ja: 本製品について

[ctx: TFRMVIEWER.MIEDIT.CAPTION]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Ellipse
ja: 楕円

[ctx: TFRMVIEWER.MIENCODING.CAPTION]
en: En&coding
ja: エンコード(&c)

[ctx: TFRMVIEWER.MIFILE.CAPTION]
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Image
ja: 画像(&I)

[ctx: tfrmviewer.mipen.caption]
en: Pen
ja: ペン

en: Rect
ja: 矩形

[ctx: TFRMVIEWER.MIROTATE.CAPTION]
en: Rotate
ja: 回転

[ctx: TFRMVIEWER.MISCREENSHOT.CAPTION]
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

[ctx: TFRMVIEWER.MIVIEW.CAPTION]
en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: tfrmviewer.mnuplugins.caption]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: tfrmviewoperations.btnstartpause.caption]
en: &Start
ja: 開始(&S)

en: S&top
ja: 停止(&t)

[ctx: tfrmviewoperations.caption]
en: File operations
ja: ファイル操作

en: Always on top
ja: 常に最前面

en: &Use "drag && drop" to move operations between queues
ja: 「ドラッグ &ドロップ」を使用してキュー間で操作を移動(&U)

[ctx: tfrmviewoperations.mnucanceloperation.caption]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: tfrmviewoperations.mnucancelqueue.caption]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: tfrmviewoperations.mnunewqueue.caption]
en: New queue
ja: 新しいキュー

[ctx: tfrmviewoperations.mnuoperationshowdetached.caption]
en: Show in detached window
ja: 分離したウィンドウで表示

en: Put first in queue
ja: キューの先頭に置く

en: Put last in queue
ja: キューに最後に置く

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue.caption]
en: Queue
ja: キュー

en: Out of queue
ja: キューから

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue1.caption]
en: Queue 1
ja: キュー1

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue2.caption]
en: Queue 2
ja: キュー2

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue3.caption]
en: Queue 3
ja: キュー3

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue4.caption]
en: Queue 4
ja: キュー4

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueue5.caption]
en: Queue 5
ja: キュー5

[ctx: tfrmviewoperations.mnuqueueshowdetached.caption]
en: Show in detached window
ja: 分離したウィンドウで表示

en: &Pause all
ja: すべて一時停止(&P)

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.cbfollowlinks.caption]
en: Fo&llow links
ja: リンクを辿る(&l)

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.lbldirectoryexists.caption]
en: When dir&ectory exists
ja: ディレクトリが存在する場合(&e)

[ctx: tgiocopymoveoperationoptionsui.lblfileexists.caption]
en: When file exists
ja: ファイルが存在する場合

[ctx: TMULTIARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ja: ファイルが存在する場合

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.btncancel.caption]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.btnok.caption]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Command line:
ja: コマンドライン:

[ctx: ttfrmconfirmcommandline.lbleparameters.editlabel.caption]
en: Parameters:
ja: パラメータ:

en: Start path:
ja: 開始パス:

[ctx: TWCXARCHIVECOPYOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ja: ファイルが存在する場合

[ctx: twfxplugincopymoveoperationoptionsui.cbcopytime.caption]
en: Copy d&ate/time
ja: 日付/時間をコピー(&a)

en: Work in background (separate connection)
ja: バックグラウンドで動作（別の接続）

[ctx: TWFXPLUGINCOPYMOVEOPERATIONOPTIONSUI.LBLFILEEXISTS.CAPTION]
en: When file exists
ja: ファイルが存在する場合

en: á;â;à;å;ã;ä;ç;é;ê;è;ë;í;î;ì;ï;ñ;ó;ô;ò;ø;õ;ö;ú;û;ù;ü;ÿ;Á;Â;À;Å;Ã;Ä;Ç;É;Ê;È;Ë;Í;Í;Ì;Ï;Ñ;Ó;Ô;Ø;Õ;Ö;ß;Ú;Û;Ù;Ü;Ÿ;¿;¡;œ;æ;Æ;Œ
ja: á;â;à;å;ã;ä;ç;é;ê;è;ë;í;î;ì;ï;ñ;ó;ô;ò;ø;õ;ö;ú;û;ù;ü;ÿ;Á;Â;#195;Å;Ã;Ä;Ç;É;Ê;È;Ë;Í;Í;Ì;Ï;Ñ;Ó;Ô;Ø;Õ;Ö;ß;Ú;Û;Ù;Ü;Ÿ;¿;¡;œ;æ;Æ;Œ

en: You need to provide administrator permission
ja: 管理者権限を与える必要があります

en: to create this object:
ja: このオブジェクトを作成する:

en: to delete this object:
ja: このオブジェクトを削除する:

en: to get attributes of this object:
ja: このオブジェクトの属性を取得する:

en: to create this hard link:
ja: このハード リンクを作成する:

en: to open this object:
ja: このオブジェクトを開く:

en: to rename this object:
ja: このオブジェクトの名前を変更する:

en: to set attributes of this object:
ja: このオブジェクトの属性を設定する:

en: to create this symbolic link:
ja: このシンボリックリンクを作成する:

en: Date taken
ja: 取得日

[ctx: uexifreader.rsimageheight]
en: Height
ja: 高さ

[ctx: uexifreader.rsimagewidth]
en: Width
ja: 幅

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Camera model
ja: カメラモデル

en: Orientation
ja: 方向

en: This file cannot be found and could help to validate final combination of files:
    %s
    
    Could you make it available and press "OK" when ready,
    or press "CANCEL" to continue without it?
ja: このファイル（ファイルの最終的な組み合わせの検証に役立ちます）が見つかりません.
    %s
    
    これファイルが利用可能になり,準備ができたら”OK”を押す.
    そうでない場合は,”キャンセル”を押して継続する.

en: Cancel Quick Filter
ja: クイックフィルタをキャンセル

en: Cancel Current Operation
ja: 現在の操作をキャンセル

en: Enter filename, with extension, for dropped text
ja: ドロップされたテキストについて,拡張子付きでファイル名を入力してください

en: Text format to import
ja: インポートするテキスト形式

en: Broken:
ja: 破損：

en: General:
ja: 一般：

en: Missing:
ja: 紛失：

en: Read error:
ja: 読み取りエラー：

[ctx: ulng.rschecksumverifysuccess]
en: Success:
ja: 成功：

en: Enter checksum and select algorithm:
ja: チェックサムを入力し,アルゴリズムを選択：

en: Verify checksum
ja: チェックサムを確認

en: Total:
ja: 合計：

en: Do you want to clear filters for this new search?
ja: この新規検索のフィルタをクリアしますか？

en: Clipboard doesn't contain any valid toolbar data.
ja: クリップボードには,有効なツールバーのデータが含まれていません.

en: All;Active Panel;Left Panel;Right Panel;File Operations;Configuration;Network;Miscellaneous;Parallel Port;Print;Mark;Security;Clipboard;FTP;Navigation;Help;Window;Command Line;Tools;View;User;Tabs;Sorting;Log
ja: 全て;アクティブパネル;左パネル;右パネル;ファイル操作;設定;ネットワーク;その他;パラレル・ポート;印刷;マーク;セキュリティ;クリップボード;FTP;ナビゲーション;ヘルプ;ウィンドウ;コマンドライン;ツール;ユーザ;タブ;ソーティング;ログ

en: Legacy sorted;A-Z sorted
ja: レガシーな順のソート;A-Z順のソート

en: Attr
ja: 属性

[ctx: ulng.rscoldate]
en: Date
ja: 日付

en: Ext
ja: 拡張子

[ctx: ulng.rscolname]
en: Name
ja: 名前

[ctx: ulng.rscolsize]
en: Size
ja: サイズ

en: Align
ja: 整列

en: Caption
ja: キャプション

[ctx: ulng.rsconfcoldelete]
en: Delete
ja: 削除

en: Field contents
ja: フィールドの内容

[ctx: ulng.rsconfcolmove]
en: Move
ja: 移動

[ctx: ulng.rsconfcolwidth]
en: Width
ja: 幅

en: Customize column
ja: カラムをカスタマイズ

en: Configure file association
ja: ファイルの関連づけを設定

en: Confirming command line and parameters
ja: コマンドラインとパラメータを確認中

en: Copy (%d) %s
ja: コピー(%d) %s

en: Imported DC toolbar
ja: インポートされたDCのツールバー

en: Imported TC toolbar
ja: インポートされたTCのツールバー

en:  Adds:
ja:  追加:

en:  Deletes:
ja:  削除：

en: The two files are identical!
ja: 2つのファイルは同じものです!

en:  Matches:
ja:  一致:

en:  Modifies:
ja:  変更:

en: Ab&ort
ja: 中止(&o)

[ctx: ulng.rsdlgbuttonall]
en: A&ll
ja: 全て(&l)

en: A&ppend
ja: 追加(&p)

en: A&uto-rename source files
ja: ソースファイルの名前を自動修正(&u)

en: Auto-rename tar&get files
ja: ターゲットファイルの自動リネーム(&u)

[ctx: ulng.rsdlgbuttoncancel]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Compare &by content
ja: 内容で比較(&b)

en: &Continue
ja: 継続(&C)

en: &Merge
ja: マージ(&M)

en: Mer&ge All
ja: 全てマージ(&g)

en: E&xit program
ja: プログラムの終了(&x)

en: Ig&nore
ja: 無視（&n）

en: I&gnore All
ja: 全て無視(&g)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: Non&e
ja: 無し(&e)

[ctx: ulng.rsdlgbuttonok]
en: &OK
ja: OK(&O)

en: Ot&her
ja: その他(&h)

en: &Overwrite
ja: 上書き(&O)

en: Overwrite &All
ja: 全て上書き(&A)

en: Overwrite All &Larger
ja: 全ての大きい項目を上書き(&L)

en: Overwrite All Ol&der
ja: 全ての古い項目を上書き(&d)

en: Overwrite All S&maller
ja: 全ての小さい項目を上書き(&m)

[ctx: ulng.rsdlgbuttonrename]
en: R&ename
ja: 名前の変更(&e)

en: &Resume
ja: 再開(&R)

en: Re&try
ja: 再試行(&t)

en: As Ad&ministrator
ja: 管理者として(&m)

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: S&kip All
ja: 全てスキップ(&k)

en: &Unlock
ja: アンロック(&U)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

[ctx: ulng.rsdlgcp]
en: Copy file(s)
ja: ファイルのコピー

en: Move file(s)
ja: ファイルの移動

[ctx: ulng.rsdlgoppause]
en: Pau&se
ja: 一時停止(&s)

[ctx: ulng.rsdlgopstart]
en: &Start
ja: 開始(&S)

[ctx: ulng.rsdlgqueue]
en: Queue
ja: キュー

en: Speed %s/s
ja: スピード %s/s

en: Speed %s/s, time remaining %s
ja: スピード %s/s,残り時間 %s

en: Rich Text Format;HTML Format;Unicode Format;Simple Text Format
ja: リッチテキストフォーマット;HTMLフォーマット;Unicodeフォーマット;テキストフォーマット

[ctx: TFRMOPTIONSFILEPANELSCOLORS.DBFREESPACEINDICATOR.CAPTION]
en: Drive Free Space Indicator
ja: ドライブの空き容量インジケータ

en: <no label>
ja: ＜ラベル無し＞

en: <no media>
ja: ＜メディア無し＞

en: Internal Editor of Double Commander.
ja: ダブル・コマンダーの内部エディタ.

en: Goto line:
ja: 指定行へ移動：

[ctx: ulng.rseditgotolinetitle]
en: Goto Line
ja: 指定行へ移動

en: Filename:
ja: ファイル名：

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: &Backward
ja: 後方へ(&B)

[ctx: ulng.rseditsearchcaption]
en: Search
ja: 検索

en: &Forward
ja: 前方へ(&F)

[ctx: ulng.rseditsearchreplace]
en: Replace
ja: 置換

en: with external editor
ja: 外部エディタを使用

en: with internal editor
ja: 内部エディタを使用

[ctx: ulng.rsexecuteviashell]
en: Execute via shell
ja: シェル内で実行

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalclose]
en: Execute via terminal and close
ja: 端末内で実行した後クローズ

[ctx: ulng.rsexecuteviaterminalstayopen]
en: Execute via terminal and stay open
ja: 端末内で実行した後開いたままにする

en: "]" not found in line %s
ja: “]”が行%sに見つかりません

en: No extension defined before command "%s". It will be ignored.
ja: コマンド "%s" の前に拡張子が定義されていません.無視されます.

en: Left;Right;Active;Inactive;Both;None
ja: 左;右;アクティブ;非アクティブ;両方;なし

en: No;Yes
ja: いいえ;はい

en: Exported_from_DC
ja: DCからエクスポート済み

en: Ask;Overwrite;Skip
ja: 尋ねる;上書き;スキップ

en: Ask;Merge;Skip
ja: 尋ねる;マージ;スキップ

en: Ask;Overwrite;Overwrite Older;Skip
ja: 尋ねる;上書き;古い項目を上書き;スキップ

[ctx: ulng.rsfileopsetpropertyerroroptions]
en: Ask;Don't set anymore;Ignore errors
ja: 尋ねる;これ以上設定しない;エラーを無視

en: Any files
ja: 任意のファイル

en: Archiver config files
ja: アーカイブ構成ファイル

en: DC Tooltip files
ja: DC ツールヒント ファイル

en: Directory Hotlist files
ja: ディレクトリホットリストファイル

en: Executables files
ja: 実行可能ファイル

en: .ini Config files
ja: .ini構成ファイル

en: Legacy DC .tab files
ja: レガシー DC .tab ファイル

en: Library files
ja: ライブラリ ファイル

en: Plugin files
ja: プラグインファイル

en: FILTER
ja: フィルター

en: TC Toolbar files
ja: TC ツールバー ファイル

en: DC Toolbar files
ja: DC ツールバー ファイル

en: .xml Config files
ja: .xml構成ファイル

en: Define template
ja: テンプレートを定義

en: %s level(s)
ja: %s レベル（複数可）

en: all (unlimited depth)
ja: 全て（深さは無制限）

en: current dir only
ja: 現在のディレクトリのみ

en: Directory %s does not exist!
ja: ディレクトリ%sは存在しません！

[ctx: ulng.rsfindfound]
en: Found: %d
ja: 見つかった項目数：%d

en: Save search template
ja: 検索テンプレートを保存

en: Template name:
ja: テンプレート名:

[ctx: ulng.rsfindscanned]
en: Scanned: %d
ja: スキャンした項目数：%d

en: Scanning
ja: スキャン中

[ctx: ulng.rsfindsearchfiles]
en: Find files
ja: ファイルの検索

en: Time of scan:
ja: スキャンの時刻:

en: Begin at
ja: 開始時刻

en: &Console Font
ja: コンソール・フォント(&C)

en: &Editor Font
ja: エディタのフォント(&E)

en: Function Buttons Font
ja: 機能ボタンフォント

en: &Log Font
ja: ログのフォント(&L)

en: Main &Font
ja: メインフォント(&f)

en: Path Font
ja: パスのフォント

en: Search Results Font
ja: 検索結果のフォント

en: Tree View Menu Font
ja: ツリー ビュー メニューのフォント

en: &Viewer Font
ja: ビューアのフォント(&V)

[ctx: ulng.rsfontusageviewerbook]
en: Viewer&Book Font
ja: ブックビューアのフォント(&B)

en: %s of %s free
ja: 空き領域 %s （%s 中）

en: %s free
ja: %s の空き領域

en: Access date/time
ja: アクセス 日付/時間

[ctx: ulng.rsfuncattr]
en: Attributes
ja: 属性

[ctx: ulng.rsfunccomment]
en: Comment
ja: コメント

en: Compressed size
ja: 圧縮されたサイズ

en: Creation date/time
ja: 作成 日付/時間

[ctx: ulng.rsfuncext]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: ulng.rsfuncgroup]
en: Group
ja: グループ

en: Change date/time
ja: 日付/時間を変更

en: Link to
ja: リンク先

en: Modification date/time
ja: 修正 日付/時間

[ctx: ulng.rsfuncname]
en: Name
ja: ファイル名

en: Name without extension
ja: 拡張子なしのファイル名

[ctx: ulng.rsfuncowner]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: ulng.rsfuncpath]
en: Path
ja: パス

[ctx: ulng.rsfuncsize]
en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: 種類

en: Error creating hardlink.
ja: ハードリンク作成時エラーが発生しました.

en: none;Name, a-z;Name, z-a;Ext, a-z;Ext, z-a;Size 9-0;Size 0-9;Date 9-0;Date 0-9
ja: なし;名前(昇順);名前(降順);拡張子(昇順);拡張子(降順);サイズ(降順);サイズ(昇順);日付(降順);日付(昇順)

en: Warning! When restoring a .hotlist backup file, this will erase existing list to replace by the imported one.
    
    Are you sure you want to proceed?
ja: 警告！ .hotlistバックアップファイルを復元する場合,既存のリストは,インポートされたもので置換されるため消去されます.
    
    このまま進めてよろしいですか？

en: Copy/Move Dialog
ja: コピー/移動ダイアログ

[ctx: ulng.rshotkeycategorydiffer]
en: Differ
ja: 差分検出

en: Edit Comment Dialog
ja: コメントダイアログの編集

[ctx: ulng.rshotkeycategoryeditor]
en: Editor
ja: エディタ

[ctx: ulng.rshotkeycategoryfindfiles]
en: Find files
ja: ファイルの検索

en: Main
ja: メイン

[ctx: ulng.rshotkeycategorymultirename]
en: Multi-Rename Tool
ja: 複数リネーム

en: Synchronize Directories
ja: ディレクトリの同期

[ctx: ulng.rshotkeycategoryviewer]
en: Viewer
ja: ビューア

en: A setup with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ja: その名前のセットアップは既に存在します.
    上書きしますか？

en: Are you sure you want to restore default?
ja: 本当にデフォルトを復元しますか？

en: Are you sure you want to erase setup "%s"?
ja: 本当に設定<%s>を消去しますか？

en: Copy of %s
ja: <%s>のコピー

en: Input your new name
ja: あなたの新しい名前を入力

en: You must keep at least one shortcut file.
ja: 少なくとも1つのショートカットファイルを維持しなくてはなりません.

en: New name
ja: 新しい名前

en: "%s" setup has been modified.
    Do you want to save it now?
ja: <%s>セットアップファイルが変更されました.
    今すぐそれを保存しますか？

en: No shortcut with "ENTER"
ja: "ENTER"に対するショートカットはありません

en: By command name;By shortcut key (grouped);By shortcut key (one per row)
ja: コマンド名;ショートカットキー（グループ化して）;ショートカット（１行に1つ）

en: Cannot find reference to default bar file
ja: デフォルトのバーファイルへの参照を見つけることができません

en: List of "Find files" windows
ja: ”ファイル検索”ウィンドウのリスト

en: Unselect mask
ja: 選択解除マスク

en: Select mask
ja: 選択マスク

en: Input mask:
ja: 入力マスク：

en: A columns view with that name already exists.
ja: その名前のカラムビューは既に存在します.

en: To change current editing colmuns view, either SAVE, COPY or DELETE current editing one
ja: 現在編集中のカラムビューを変更するためには,保存,コピーまたは削除します

en: Configure custom columns
ja: カスタム列の構成

en: Enter new custom columns name
ja: 新しいカスタムカラム名を入力

en: Services
ja: サービス

en: Share...
ja: 共有...

[ctx: ulng.rsmnuactions]
en: Actions
ja: アクション

en: <Default>
ja: <デフォルト>

en: Octal
ja: 8 進 数

en: Create Shortcut...
ja: ショートカットを作成…

en: Disconnect Network Drive...
ja: ネットワークドライブの切断…

[ctx: ulng.rsmnuedit]
en: Edit
ja: 編集

en: Eject
ja: 取り出し

en: Extract here...
ja: ここに抽出…

en: Map Network Drive...
ja: ネットワークドライブの割り当て…

en: Mount
ja: マウント

[ctx: ulng.rsmnunew]
en: New
ja: 新規

en: No media available
ja: 利用可能なメディアがありません

[ctx: ulng.rsmnuopen]
en: Open
ja: 開く

[ctx: ulng.rsmnuopenwith]
en: Open with
ja: ファイルを開くアプリケーション

[ctx: ulng.rsmnuopenwithother]
en: Other...
ja: その他…

en: Pack here...
ja: ここでパック…

en: Sort by
ja: ソートのキー

en: Unmount
ja: アンマウント

[ctx: ulng.rsmnuview]
en: View
ja: ビュー

en: Account:
ja: アカウント：

en: All Double Commander internal commands
ja: すべてのダブルコマンダー内部コマンド

en: Description: %s
ja: 説明: %s

en: Additional parameters for archiver command-line:
ja: アーカイバコマンドライン用の追加パラメータ：

en: Do you want to enclose between quotes?
ja: 引用符の中に囲みますか？

en: Bad CRC32 for resulting file:
    "%s"
    
    Do you want to keep the resulting corrupted file anyway?
ja: 下記結果ファイルのCRC32が正しくありません：
    ＜%s＞
    
    それを承知で,この破壊した結果ファイルを保持しますか？

en: You can not copy/move a file "%s" to itself!
ja: ファイル＜%s＞をそれ自身にコピー/移動することはできません！

en: Cannot copy special file %s
ja: 指定されたファイル%sをコピーできません

en: Cannot delete directory %s
ja: ディレクトリ＜%s＞を削除できません

en: Cannot overwrite directory "%s" with non-directory "%s"
ja: ディレクトリ<%s>をディレクトリでない<%s>で上書きすることはできません

en: Change current directory to "%s" failed!
ja: ディレクトリ＜%s＞への移動ができません!

en: Remove all inactive tabs?
ja: 全てのアクティブでないタブを削除しますか？

en: This tab (%s) is locked! Close anyway?
ja: この＜%s＞タブはロックされています.それも,閉じるしますか？

en: Confirmation of parameter
ja: パラメータの確認

en: Are you sure you want to quit?
ja: 終了してもよろしいですか?

en: The file %s has changed. Do you want to copy it backward?
ja: ファイル %s は変更されました.過去に遡ってコピーしますか？

en: Could not copy backward - do you want to keep the changed file?
ja: 過去へのコピーができませんでした.変更したファイルを維持しますか？

en: Copy %d selected files/directories?
ja: 選択した %d 個のファイル/ディレクトリをコピーしますか？

en: Copy selected "%s"?
ja: 選択した＜%s＞をコピーしますか？

en: < Create a new file type "%s files" >
ja: ＜新しいファイルタイプ ”%s ファイル”＞

en: Enter location and filename where to save a DC Toolbar file
ja: DC ツールバー ファイルを保存する場所とファイル名を入力

en: Custom action
ja: カスタムアクション

en: Delete the partially copied file ?
ja: 部分的にコピーされたファイルを削除しますか？

en: Delete %d selected files/directories?
ja: 選択した %d 個のファイル/ディレクトリを削除しますか？

en: Delete %d selected files/directories into trash can?
ja: 選択した %d 個のファイル/ディレクトリをごみ箱に入れて削除しますか？

en: Delete selected "%s"?
ja: 選択された＜%s＞を削除しますか？

en: Delete selected "%s" into trash can?
ja: 選択した＜%s＞をゴミ箱に入れて削除しますか？

en: Can not delete "%s" to trash! Delete directly?
ja: ＜%s＞をゴミ箱に入れて削除することができません.直接削除しますか？

en: Disk is not available
ja: ディスクが利用できません

en: Enter custom action name:
ja: カスタムアクション名を入力：

en: Enter file extension:
ja: ファイルの拡張子を入力：

en: Enter name:
ja: ファイルの種類名を入力：

en: Enter name of new file type to create for extension "%s"
ja: 拡張子＜%s＞のための新しいファイルタイプ名を入力

en: CRC error in archive data
ja: アーカイブ ・ データの CRC エラー

en: Data is bad
ja: データが不良

en: Can not connect to server: "%s"
ja: サーバー＜%s＞に接続できません.

en: Cannot copy file %s to %s
ja: ファイル＜%s＞を＜%s＞にコピーできません

en: Cannot move file %s
ja: ファイル %sを移動できません

en: There already exists a directory named "%s".
ja: ＜%s＞という名前のディレクトが既に存在します.

en: Date %s is not supported
ja: 日付＜%s＞はサポートされていません

en: Directory %s exists!
ja: ディレクトリ＜%s＞が存在します！

en: Function aborted by user
ja: 関数がユーザーによって中止されました

en: Error closing file
ja: ファイルを閉じる際のエラー

en: Cannot create file
ja: ファイルを作成できません

en: No more files in archive
ja: これ以上のファイルがアーカイブには存在しません

en: Cannot open existing file
ja: 既存のファイルを開くことができません

en: Error reading from file
ja: ファイルからの読み取り中のエラー

en: Error writing to file
ja: ファイルへの書き込み中のエラー

en: Can not create directory %s!
ja: ディレクトリ＜%s＞を作成できません！

en: Invalid link
ja: 無効なリンク

en: No files found
ja: ファイルが見つかりません

en: Not enough memory
ja: メモリが不足です

en: Function not supported!
ja: サポートされていない関数!

en: Error in context menu command
ja: コンテキストメニューのコマンドでのエラー

en: Error when loading configuration
ja: 構成の読み込み時のエラー

en: Syntax error in regular expression!
ja: 正規表現での構文エラー！

en: Cannot rename file %s to %s
ja: ファイル名＜%s＞を＜%s＞に変更できません

en: Can not save association!
ja: ファイルの関連付けを保存できません！

en: Cannot save file
ja: ファイルを保存できません

en: Can not set attributes for "%s"
ja: ＜%s＞の属性を設定出来ません.

en: Can not set date/time for "%s"
ja: ＜%s＞の日付/時刻を設定出来ません.

en: Can not set owner/group for "%s"
ja: ＜%s＞の所有者/グループを設定出来ません.

en: Can not set permissions for "%s"
ja: ＜%s＞のファイル権限が設定できません

en: Buffer too small
ja: バッファが小さすぎます

en: Too many files to pack
ja: 圧縮するファイルが多すぎます

en: Archive format unknown
ja: アーカイブのフォーマットが不明です

en: Executable: %s
ja: 実行可能: %s

en: Exit status:
ja: 終了ステータス:

en: Are you sure you want to remove all entries of your Favorite Tabs? (There is no "undo" to this action!)
ja: お気に入りのタブから全てのエントリを本当に削除していいですか？（これは「やり直し」の効かない操作です！）

en: Drag here other entries
ja: ここに他のエントリをドラッグ

en: Enter a name for this new Favorite Tabs entry:
ja: このお気に入りのタブ・エントリの名前を入力:

en: Saving a new Favorite Tabs entry
ja: 新しいお気に入りのタブのエントリを保存中

en: Number of Favorite Tabs exported successfully: %d on %d
ja: 正常にエクスポートされたお気に入りのタブの数： %d個（%d中）

en: Default extra setting for save dir history for new Favorite Tabs:
ja: デフォルトの追加設定（新しいお気に入りのタブのディレクトリ履歴の保存）：

en: Number of file(s) imported successfully: %d on %d
ja: 正常にインポートされたファイルの数：%d個（%d個中）

en: Legacy tabs imported
ja: インポートされたレガシーなタブ

en: Select .tab file(s) to import (could be more than one at the time!)
ja: インポートする.tabファイル（複数可）を選択します（一度に複数かもしれません！）

en: Last Favorite Tabs modification have been saved yet. Do you want to save them prior to continue?
ja: お気に入りのタブへの最終変更がまだ保存されていません.続行する前に保存しますか？

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssimplemode]
en: Keep saving dir history with Favorite Tabs:
ja: お気に入りのタブのディレクトリ履歴を必ず保存：

[ctx: ulng.rsmsgfavoritetabssubmenuname]
en: Submenu name
ja: サブメニューの名前

en: This will load the Favorite Tabs: "%s"
ja: お気に入りのタブをロード：<%s>

en: Save current tabs over existing Favorite Tabs entry
ja: 既存のお気に入りのタブのエントリに現在のタブを保存

en: File %s changed, save?
ja: ファイル＜%s＞は変更されました.保存しますか？

en: %s bytes, %s
ja: %s バイト,  %s

en: Overwrite:
ja: 上書き：

en: File %s exists, overwrite?
ja: ファイル＜%s＞が存在します.上書きしますか？

en: With file:
ja: ファイル：

en: File "%s" not found.
ja: ファイル＜%s＞が見つかりません.

en: File operations active
ja: ファイル操作を実行中です

en: Some file operations have not yet finished. Closing Double Commander may result in data loss.
ja: まだ幾つかのファイル操作が終了していません.この状態でダブル・コマンダーを終了すると,データを失う可能性があります.

en: The target name length (%d) is more than %d characters!
    %s
    Most programs will not be able to access a file/directory with such a long name!
ja: ターゲット名の長さ (%d) は %d 文字以上です!
    %s
    ほとんどのプログラムはこのような長い名前のファイル/ディレクトリにアクセスすることができますされません!

en: File %s is marked as read-only/hidden/system. Delete it?
ja: ファイル %s は読み取り専用/非表示/システムとしてマークされます.それでも削除しますか?

en: Are you sure you want to reload the current file and lose the changes?
ja: 現在のファイルを再ロードすることで加えた変更を失ってもよいですか?

en: The file size of "%s" is too big for destination file system!
ja: ファイル＜%s＞のサイズは,送り先のファイルシステムには大きすぎます！

en: Folder %s exists, merge?
ja: フォルダ＜%s＞が存在します.マージしますか？

en: Follow symlink "%s"?
ja: シンボリックリンク＜%s＞を辿りますか？

en: Select the text format to import
ja: インポートするファイルフォーマットを選択

en: Add %d selected dirs
ja: 選択した %d 個のディレクトリを追加

en: Add selected dir:
ja: 選択したディレクトリを追加:

en: Add current dir:
ja: 現在のディレクトリを追加:

en: Do command
ja: コマンドを実行

[ctx: ulng.rsmsghotdirconfighotlist]
en: Configuration of Directory Hotlist
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」の構成

en: Are you sure you want to remove all entries of your Directory Hotlist? (There is no "undo" to this action!)
ja: 本当に,「ディレクトリ・ホットリスト」の全部の要素を削除しますか？（これは「やり直し」の効かない操作です！）

en: This will execute the following command:
ja: これは右のコマンド実行します：

en: This is hot dir named
ja: これは「ホットディレクトリ」として名前が記録されています

en: This will change active frame to the following path:
ja: アクティブフレームをこのパスに変更します：

en: And inactive frame would change to the following path:
ja: また,非アクティブフレームをこのパスに変更します：

en: Error backuping entries...
ja: 項目のバックアップ中のエラー…

en: Error exporting entries...
ja: 項目のエクスポート中のエラー…

en: Export all!
ja: 全てをエクスポート！

en: Export Directory Hotlist - Select the entries you want to export
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」のエクスポート　－　エクスポートしたい項目を選択して下さい

en: Export selected
ja: 選択した項目をエクスポート

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportall]
en: Import all!
ja: 全てをインポート！

en: Import Directory Hotlist - Select the entries you want to import
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」のインポート　－　インポートしたい項目を選択して下さい

[ctx: ulng.rsmsghotdirimportsel]
en: Import selected
ja: 選択した項目をインポート

[ctx: ulng.rsmsghotdirjustpath]
en: &Path:
ja: パス(&P):

en: Locate ".hotlist" file to import
ja: インポートする＜.hotlist＞ファイルの場所を指定

en: Hotdir name
ja: ホットディレクトリ名

en: Number of new entries: %d
ja: 新しい項目数：%d

en: Nothing selected to export!
ja: エクスポートする項目が何も選択されていません！

en: Hotdir path
ja: ホットディレクトリのパス

en: Re-Add selected dir:
ja: 選択したディレクトリを再度追加:

en: Re-Add current dir:
ja: 現在のディレクトリを再度追加:

en: Enter location and filename of Directory Hotlist to restore
ja: 復元する「ディレクトリ・ホットリスト」の場所とファイル名を入力して下さい

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplecommand]
en: Command:
ja: コマンド：

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimpleendofmenu]
en: (end of sub menu)
ja: （サブメニューの終了）

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplemenu]
en: Menu &name:
ja: メニューの名前：

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimplename]
en: &Name:
ja: 名前：

[ctx: ulng.rsmsghotdirsimpleseparator]
en: (separator)
ja: （区切り）

[ctx: ulng.rsmsghotdirsubmenuname]
en: Submenu name
ja: サブメニューの名前

en: Hotdir target
ja: ホットディレクトリのターゲット

en: Determine if you want the active frame to be sorted in a specified order after changing directory
ja: ディレクトリの変更後,アクティブフレームが指定された順序で並べ替えられる必要があれば指定

en: Determine if you want the not active frame to be sorted in a specified order after changing directory
ja: ディレクトリの変更後,非アクティブフレームが指定された順序で並べ替えられる必要があれば指定

en: Some functions to select appropriate path relative, absolute, windows special folders, etc.
ja: 相対パス,絶対パス,Windowsの特別フォルダ等を適切に選択する関数.

en: Total entries saved: %d
    
    Backup filename: %s
ja: 保存された項目の合計： %d 個
    
    バックアップファイル名： %s

en: Total entries exported:
ja: エクスポートされた項目の合計:

en: Do you want to delete all elements inside the sub-menu [%s]?
    Answering NO will delete only menu delimiters but will keep element inside sub-menu.
ja: サブメニュー＜%s＞中の全ての項目を削除しますか？
    答えが「いいえ」の場合,メニューの区切りだけが消され,サブメニュー中の項目はそのまま残ります.

en: Enter location and filename where to save a Directory Hotlist file
ja: 「ディレクトリ・ホットリスト」ファイルを保存する場所とファイル名を入力して下さい

en: Incorrect resulting filelength for file : "%s"
ja: 結果であるファイルの長さが正しくありません： ＜%s＞

en: Please insert next disk or something similar.
    
    It is to allow writing this file:
    "%s"
    
    Number of bytes still to write: %d
ja: 次のディスクまたは何か同様のものを挿入して下さい.
    
    次のファイルを書き込むためのものです：
    ＜%s＞
    残りの書き込みサイズ：＜%d＞バイト

en: Error in command line
ja: コマンドラインでのエラー

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Invalid format of configuration file
ja: 設定ファイルのフォーマットが無効

en: Invalid hexadecimal number: "%s"
ja: 無効な 16 進数: "%s"

en: Invalid path
ja: 無効なパス

en: Path %s contains forbidden characters.
ja: パス＜%s＞には認められていない文字が含まれています.

en: This is not a valid plugin!
ja: これは有効なプラグインではありません!

en: This plugin is built for Double Commander for %s.%sIt can not work with Double Commander for %s!
ja: このプラグインはダブル・コマンダー＜%s.%s＞のためのにビルドされており,＜%s＞では動作しません！

en: Invalid quoting
ja: 無効な呼び出し

en: Invalid selection.
ja: 無効な選択.

en: Loading file list...
ja: ファイルリストを読み込み中…

en: Locate TC configuration file (wincmd.ini)
ja: トータル・コマンダーTCの設定ファイル(wincmd.ini)の場所を指定

en: Locate TC executable file (totalcmd.exe or totalcmd64.exe)
ja: TCの実行ファイル (totalcmd.exe or totalcmd64.exe)の場所を指定

en: Copy file %s
ja: ファイル＜%s＞をコピー

en: Delete file %s
ja: ファイル＜%s＞を削除

en: Error:
ja: エラー:

en: Launch external
ja: 外部コマンドを起動

en: Result external
ja: 外部コマンドの結果

en: Extract file %s
ja: ファイル＜%s＞を抽出

en: Info:
ja: 情報:

en: Create link %s
ja: リンク＜%s＞を作成

en: Create directory %s
ja: ディレクトリ＜%s＞を作成

en: Move file %s
ja: ファイル＜%s＞を移動

en: Pack to file %s
ja: ファイル＜%s＞に圧縮

en: Program shutdown
ja: プログラムのシャットダウン

en: Program start
ja: プログラムの開始

en: Remove directory %s
ja: ディレクトリ＜%s＞を削除

en: Done:
ja: 完了:

en: Create symlink %s
ja: シンボリックリンク＜%s＞を作成

en: Test file integrity %s
ja: ファイル＜%s＞の完全性をテスト

en: Wipe file %s
ja: ファイル＜%s＞を完全消去（抹殺）

en: Wipe directory %s
ja: ディレクトリ＜%s＞を完全消去（抹殺）

en: Master Password
ja: マスターパスワード

en: Please enter the master password:
ja: マスターパスワードを入力して下さい：

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Next volume will be unpacked
ja: 次のボリュームを解凍します

en: No files
ja: ファイルがありません

en: No files selected.
ja: ファイルが選択されていません.

en: No enough free space on target drive, Continue?
ja: ターゲットドライブには十分な空きスペースがありません.継続しますか？

en: No enough free space on target drive, Retry?
ja: ターゲットドライブには十分な空きスペースがありません.もう一度やりますか？

en: Can not delete file %s
ja: ファイル＜%s＞を削除できません

en: Not implemented.
ja: 機能は提供されていません.

en: Object does not exist!
ja: オブジェクトが存在しません!

en: The action cannot be completed because the file is open in another program:
ja: ファイルが別のプログラムで開かれているため,アクションを完了できません:

[ctx: ulng.rsmsgpanelpreview]
en: Below is a preview. You may move cursor and select files to get immediately an actual look and feel of the various settings.
ja: 下に示すのはプレビューです.カーソルを動かしファイルを選択すれば,様々な設定のルック＆フィールが直ちに分かります.

[ctx: ulng.rsmsgpassword]
en: Password:
ja: パスワード：

en: Passwords are different!
ja: パスワードが一致しません！

en: Please enter the password:
ja: パスワードを入力して下さい：

en: Password (Firewall):
ja: パスワード（ファイアウォール用）：

en: Please re-enter the password for verification:
ja: 確認のためパスワードを再度入力して下さい：

en: &Delete %s
ja: ＜%s＞を削除(&D)

en: Preset "%s" already exists. Overwrite?
ja: プリセット＜%s＞が既に存在します.上書きしますか？

en: Are you sure you want to delete preset "%s"?
ja: プリセット "%s" を削除してもよいですか?

en: Problem executing command (%s)
ja: コマンド＜%s＞を実行中の問題

en: Filename for dropped text:
ja: ドロップした文字列に対するファイル名：

en: Please, make this file available. Retry?
ja: このファイルを使用可能にして下さい.もう一度やりますか？

en: Enter new friendly name for this Favorite Tabs
ja: このお気に入りのタブの分かりやすい名前を入力

en: Enter new name for this menu
ja: このメニューの新しい名前を入力

en: Rename/move %d selected files/directories?
ja: 選択した＜%d＞個のファイル/ディレクトリの名前を変更/移動しますか？

en: Rename/move selected "%s"?
ja: 選択した＜%s＞の名前を変更/移動しますか？

en: Do you want to replace this text?
ja: このテキストを置き換えますか?

en: Please, restart Double Commander in order to apply changes
ja: 諸々の変更を有効にするため,ダブル・コマンダーを再起動して下さい

en: ERROR: Problem loading Lua library file "%s"
ja: エラー: Lua ライブラリ ファイル "%s" の読み込み中に問題が発生

en: Select to which file type to add extension "%s"
ja: ファイルの拡張子＜%s＞をどのファイルタイプに追加するか選択

en: Selected: %s of %s, files: %d of %d, folders: %d of %d
ja: 選択済みファイル：%sバイト（%sバイト中）ファイル個数：%d個（%d個中）ディレクトリ個数：%d個（%d個中）

en: Select executable file for
ja: 実行するファイルを選択

en: Please select only checksum files!
ja: チェックサムファイルだけを選択して下さい！

en: Please select location of next volume
ja: 次のボリュームの場所を選択して下さい

en: Set volume label
ja: ボリュームラベルをセット

en: Special Dirs
ja: 特別なディレクトリ

en: Add path from active frame
ja: アクティブフレームからパスを追加

en: Add path from inactive frame
ja: 非アクティブフレームからパスを追加

en: Browse and use selected path
ja: 選択したパスを参照して使用

en: Use environment variable...
ja: 環境変数を使用…

en: Go to Double Commander special path...
ja: ダブル・コマンダー専用のパスへ移動…

en: Go to environment variable...
ja: 環境変数を取得…

en: Go to other Windows special folder...
ja: その他のWindowsの特別なフォルダに移動…

en: Go to Windows special folder (TC)...
ja: Windowsの特別なフォルダ(TC)に移動…

en: Make relative to hotdir path
ja: ホットディレクトリパスに対して相対にする

en: Make path absolute
ja: パスを絶対パスにする

en: Make relative to Double Commander special path...
ja: ダブル・コマンダーの特別パスに対しての相対パスにする…

en: Make relative to environment variable...
ja: 環境変数に対しての相対パスにする…

en: Make relative to Windows special folder (TC)...
ja: ウィンドウズの特別なフォルダ(TC)に対する相対パスにする…

en: Make relative to other Windows special folder...
ja: その他のWindowsの特別なフォルダに対する相対パスにする…

en: Use Double Commander special path...
ja: ダブル・コマンダーの特別パスを使用…

en: Use hotdir path
ja: ホットディレクトリパスを使用します

en: Use other Windows special folder...
ja: その他のWindowsの特別なフォルダを使用する…

en: Use Windows special folder (TC)...
ja: Windowsの特別なフォルダ(TC)を使用する…

en: This tab (%s) is locked! Open directory in another tab?
ja: このタブ＜%s＞はロックされています！　他のタブで開きますか？

en: Rename tab
ja: タブの名前を変更

en: New tab name:
ja: 新しいタブの名前：

en: Target path:
ja: ターゲットのパス：

en: Error! Cannot find the TC configuration file:
    %s
ja: エラー！：TCの設定ファイルが見つかりません：
    ＜%s＞

en: Error! Cannot find the TC configuration executable:
    %s
ja: エラー！：TCの設定実行ファイルが見つかりません：
    %s

en: Error! TC is still running but it should be closed for this operation.
    Close it and press OK or press CANCEL to abort.
ja: エラー！：TCはまだ動作していますが,この操作のために終了する必要があります.
    閉じてOKを押すか,キャンセルを押して中止.

en: Error! Cannot find the desired wanted TC toolbar output folder:
    %s
ja: エラー！：お望みのTCツールバー出力フォルダが見つかりません：
    %s

en: Enter location and filename where to save a TC Toolbar file
ja: トータル・コマンダーTCツールバーファイルを保存する場所とファイル名を入力して下さい

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired results including loss of data and system instability. The process will not be given the chance to save its state or data before it is terminated. Are you sure you want to terminate the process?
ja: 警告: プロセスを終了すると,データの損失やシステムの不安定化など,望ましくない結果が生じる可能性があります.プロセスは,終了する前に状態またはデータを保存する機会を与えられません.プロセスを終了しますか?

en: "%s" is now in the clipboard
ja: ＜”%s”＞が現在クリップボードにあります

en: Extension of selected file is not in any recognized file types
ja: 選択したファイルの拡張子は認識可能なファイルタイプにありません

en: Locate ".toolbar" file to import
ja: インポートすべき＜.toolbar＞ファイルの場所を指定して下さい

en: Locate ".BAR" file to import
ja: インポートすべき＜.BAR＞ファイルの場所を指定して下さい

en: Enter location and filename of Toolbar to restore
ja: 復元するツールバーの場所とファイル名を入力して下さい

en: Saved!
    Toolbar filename: %s
ja: ツールバーを保存しました.
    ファイル名： %s

en: Too many files selected.
ja: 選択されたファイル名が多すぎます.

en: Undetermined
ja: 特定不能

en: ERROR: Unexpected Tree View Menu usage!
ja: エラー：予期しないツリー表示メニューの使用方法！

en: URL:
ja: URL：

en: <NO EXT>
ja: ＜拡張子無し＞

en: <NO NAME>
ja: ＜名前無し＞

[ctx: ulng.rsmsgusername]
en: User name:
ja: ユーザ名：

en: User name (Firewall):
ja: ユーザ名（ファイアウォール用）：

en: VERIFICATION:
ja: 検証：

en: Do you want to verify selected checksums?
ja: 選択したチェックサムを確認しますか?

en: The target file is corrupted, checksum mismatch!
ja: ターゲット ファイルが壊れています.チェックサムの不一致です!

en: Volume label:
ja: ボリュームラベル：

en: Please enter the volume size:
ja: ボリュームサイズを入力して下さい：

en: Do you want to configure Lua library location?
ja: Lua ライブラリの場所を設定しますか?

en: Wipe %d selected files/directories?
ja: 選択した＜%d＞個のファイル/ディレクトリを完全削除（抹殺）しますか？

en: Wipe selected "%s"?
ja: 選択した＜%s＞を完全削除（抹殺）しますか？

en: Wrong password!
    Please try again!
ja: 間違ったパスワードです!
    もう一度お試しください!

en: Do auto-rename to "name (1).ext", "name (2).ext" etc.?
ja: 「名前(1).拡張子」「名前(2).拡張子」などに自動に名前を変更しますか?

[ctx: ulng.rsmulrencounter]
en: Counter
ja: カウンタ

[ctx: ulng.rsmulrendate]
en: Date
ja: 日付

en: Preset name
ja: プリセット名

en: Define variable name
ja: 変数名の定義

en: Define variable value
ja: 変数値の定義

en: Enter variable name
ja: 変数名を入力

en: Enter value for variable "%s"
ja: 変数"%s" の値を入力

en: Ignore, just save as the [Last One];Prompt user to confirm if we save it;Save automatically
ja: 無視して[最後の1つ]として保存;保存するかどうかをユーザーに確認;自動的に保存

[ctx: ulng.rsmulrenextension]
en: Extension
ja: 拡張子

[ctx: ulng.rsmulrenfilename]
en: Name
ja: ファイル名

en: No change;UPPERCASE;lowercase;First char uppercase;First Char Of Every Word Uppercase;
ja: 変更無し;大文字;小文字;最初だけ大文字;各単語の先頭を大文字;

en: [The last used]
ja: [最後に使用]

en: Last masks under [Last One] preset;Last preset;New fresh masks
ja: [最後の1つ]のプリセットの下の最後のマスク;最後のプリセット;新しいマスク

[ctx: ulng.rsmulrenlogstart]
en: Multi-Rename Tool
ja: 複数リネーム

en: Character at position x
ja: 位置ｘの文字

en: Characters from position x to y
ja: 位置ｘからｙの文字

en: Complete date
ja: 完了日

en: Complete time
ja: 完了時間

[ctx: ulng.rsmulrenmaskcounter]
en: Counter
ja: カウンタ

en: Day
ja: 日

en: Day (2 digits)
ja: 日（2桁）

en: Day of the week (short, e.g., "mon")
ja: 曜日（短縮形　例：”mon”)

en: Day of the week (long, e.g., "monday")
ja: 曜日（完全形　例：”monday”)

[ctx: ulng.rsmulrenmaskextension]
en: Extension
ja: 拡張子

en: Complete filename with path and extension
ja: パスと拡張子を持つ完全なファイル名

en: Complete filename, char from pos x to y
ja: 完全なファイル名,pos x から y までの文字

en: Hour
ja: 時間

en: Hour (2 digits)
ja: 時間（2桁）

en: Minute
ja: 分

en: Minute (2 digits)
ja: 分（2桁）

en: Month
ja: 月

en: Month (2 digits)
ja: 月（2桁）

en: Month name (short, e.g., "jan")
ja: 月の名前（短縮形　例：”jan”）

en: Month name (long, e.g., "january")
ja: 月の名前（完全形　例：”january”）

[ctx: ulng.rsmulrenmaskname]
en: Name
ja: ファイル名

en: Parent folder(s)
ja: 親フォルダ

en: Second
ja: 秒

en: Second (2 digits)
ja: 秒（2桁）

en: Variable on the fly
ja: 実行段階での変数

en: Year (2 digits)
ja: 年（2桁）

en: Year (4 digits)
ja: 年(4桁）

[ctx: ulng.rsmulrenplugins]
en: Plugins
ja: プラグイン

en: Save preset as
ja: プリセットを別名で保存

en: Preset name already exists. Overwrite?
ja: プリセット名は既に存在します.上書きしますか?

en: Enter new preset name
ja: 新しいプリセット名を入力

en: "%s" preset has been modified.
    Do you want to save it now?
ja: 「%s」プリセットが変更済みです.
    今すぐ保存しますか?

en: Sorting presets
ja: プリセットの並べ替え

[ctx: ulng.rsmulrentime]
en: Time
ja: 時間

en: Warning, duplicate names!
ja: 警告,重複した名前!

en: File contains wrong number of lines: %d, should be %d!
ja: ファイルに含まれる行数が正しくありません：%dは%dでなくてはなりません！

en: Keep;Clear;Prompt
ja: 維持;クリア;プロンプト

en: No internal equivalent command
ja: 内部コマンドに等価なものは存在しません

en: Sorry, no "Find files" window yet...
ja: ”ファイル検索"ウィンドウがまだありません…

en: Sorry, no other "Find files" window to close and free from memory...
ja: 閉じてメモリから解放すべき他の"ファイル検索"ウィンドはありません…

en: Development
ja: 開発

en: Education
ja: 教育

en: Games
ja: ゲーム

[ctx: ulng.rsopenwithgraphics]
en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Applications (*.app)|*.app|All files (*)|*
ja: アプリ (*.app)|*.app|すべてのファイル (*)|*

en: Multimedia
ja: マルチ メディア

[ctx: ulng.rsopenwithnetwork]
en: Network
ja: ネットワーク(&N)

en: Office
ja: オフィス

[ctx: ulng.rsopenwithother]
en: Other
ja: その他

en: Science
ja: 科学

en: Settings
ja: 設定

[ctx: ulng.rsopenwithsystem]
en: System
ja: システム

en: Accessories
ja: アクセサリー

en: Aborted
ja: 中止しました

en: Calculating checksum
ja: チェックサムを計算中

en: Calculating checksum in "%s"
ja: ＜%s＞でチェックサムを計算中

en: Calculating checksum of "%s"
ja: ＜%s＞のチェックサムを計算中

[ctx: ulng.rsopercalculatingstatictics]
en: Calculating
ja: 計算中

en: Calculating "%s"
ja: ＜%s＞を計算中

en: Joining
ja: 結合中

en: Joining files in "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞にあるファイルを＜%s＞に結合中

en: Copying
ja: コピー中

en: Copying from "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞から＜%s＞にコピー中

en: Copying "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞を＜%s＞にコピー中

en: Creating directory
ja: ディレクトリを作成中

en: Creating directory "%s"
ja: ディレクトリ＜%s＞を作成中

[ctx: ulng.rsoperdeleting]
en: Deleting
ja: 削除中

en: Deleting in "%s"
ja: ＜%s＞で削除中

en: Deleting "%s"
ja: ＜%s＞を削除中

en: Executing
ja: 実行中

en: Executing "%s"
ja: ＜%s＞を実行中

en: Extracting
ja: 抽出中

en: Extracting from "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞から＜%s＞に抽出中

en: Finished
ja: 完了

en: Listing
ja: リスト中

en: Listing "%s"
ja: ＜%s＞をリスト中

en: Moving
ja: 移動中

en: Moving from "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞から＜%s＞に移動中

en: Moving "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞を＜%s＞に移動中

en: Not started
ja: 開始していません

en: Packing
ja: 圧縮中

en: Packing from "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞から＜%s＞に圧縮中

en: Packing "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞を＜%s＞に圧縮中

en: Paused
ja: 一時停止

en: Pausing
ja: 一時停止中

en: Running
ja: 実行中

en: Setting property
ja: 属性を設定中

en: Setting property in "%s"
ja: ＜%s＞で属性を設定中

en: Setting property of "%s"
ja: ＜%s＞の属性を設定中

en: Splitting
ja: 分割中

en: Splitting "%s" to "%s"
ja: ＜%s＞を＜%s＞に分割中

en: Starting
ja: 開始中

en: Stopped
ja: 停止済み

en: Stopping
ja: 停止中

en: Testing
ja: テスト中

en: Testing in "%s"
ja: ＜%s＞でテスト中

en: Testing "%s"
ja: ＜%s＞をテスト中

en: Verifying checksum
ja: チェックサムを検証中

en: Verifying checksum in "%s"
ja: ＜%s＞でチェックサムを検証中

en: Verifying checksum of "%s"
ja: ＜%s＞のチェックサムを検証中

en: Waiting for access to file source
ja: ファイルソースへのアクセスを待機中

en: Waiting for user response
ja: ユーザの応答を待機中

en: Wiping
ja: 完全削除（抹殺）中

en: Wiping in "%s"
ja: ＜%s＞で完全削除（抹殺）中

en: Wiping "%s"
ja: ＜%s＞を完全削除（抹殺）中

en: Working
ja: 動作中

en: Add at &beginning;Add at the end;Smart add
ja: 最初に追加;最後に追加;賢く追加

en: Adding new tooltip file type
ja: 新規ファイルタイプのヒントを追加

en: To change current editing archive configuration, either APPLY or DELETE current editing one
ja: 現在編集中のアーカイブ構成を変更するには,[適用] または [削除] をクリックします

en: Mode dependent, additional command
ja: モード依存,追加コマンド

en: Add if it is non-empty
ja: 空でない場合は追加

en: Archive File (long name)
ja: アーカイブ ファイル (長い名前)

en: Select archiver executable
ja: アーカイバ実行プログラムの選択

en: Archive file (short name)
ja: アーカイブ ファイル (短い名前)

en: Change Archiver Listing Encoding
ja: アーカイブ・リスト・エンコードの変更

[ctx: ulng.rsoptarchiverconfirmdelete]
en: Are you sure you want to delete: "%s"?
ja: "%s" を本当に削除してもよいですか?

en: Exported Archiver Configuration
ja: エクスポートされたアーカイバ構成

en: errorlevel
ja: エラーレベル

en: Export archiver configuration
ja: アーカイ構成のエクスポート

[ctx: ulng.rsoptarchiverexportdone]
en: Exportation of %d elements to file "%s" completed.
ja: %d要素のファイル”%s”へのエクスポートが完了しました.

[ctx: ulng.rsoptarchiverexportprompt]
en: Select the one(s) you want to export
ja: エクスポートする項目を選択します

en: Filelist (long names)
ja: ファイルリスト (長い名前)

en: Filelist (short names)
ja: ファイルリスト (短い名前)

en: Import archiver configuration
ja: アーカイバ構成のインポート

[ctx: ulng.rsoptarchiverimportdone]
en: Importation of %d elements from file "%s" completed.
ja: %d要素のファイル”%s”からのインポートが完了しました.

en: Select the file to import archiver configuration(s)
ja: アーカイバ構成をインポートするファイルを選択

[ctx: ulng.rsoptarchiverimportprompt]
en: Select the one(s) you want to import
ja: インポートするファイルを選択します

en: Use name only, without path
ja: パス名なしでファイル名だけを使用

en: Use path only, without name
ja: ファイル名なしでパス名だけを使用

en: Archive Program (long name)
ja: アーカイブプログラム(長い名前)

en: Archive Program (short name)
ja: アーカイブプログラム(短い名前)

en: Quote all names
ja: すべての名前を引用

en: Quote names with spaces
ja: スペース付きで名前を引用

en: Single filename to process
ja: 処理する単一のファイル名

en: Target subdirecory
ja: ターゲットサブディレコリー

en: Use ANSI encoding
ja: ANSI エンコードを使用

en: Use UTF8 encoding
ja: UTF8 エンコードを使用

en: Enter location and filename where to save archiver configuration
ja: アーカイバの設定を保存する場所とファイル名を入力

en: Archive type name:
ja: アーカイブのタイプ名：

en: Associate plugin "%s" with:
ja: プラグイン＜%s＞を右に関連づけ：

en: First;Last;
ja: 最初;最後;

en: Classic, legacy order;Alphabetic order (but language still first)
ja: クラッシックな順番;レガシーな順番;アルファベットの順番

en: Full expand;Full collapse
ja: 完全に展開する;完全に折りたたむ

en: Active frame panel on left, inactive on right (legacy);Left frame panel on left, right on right
ja: アクティブパネルを左に,非アクティブパネルを右に（レガシーな仕様）;左のパネルを左に,右のパネルを右に

en: Enter extension
ja: 拡張子を入力

en: Add at beginning;Add at the end;Alphabetical sort
ja: 最初に追加;最後に追加;アルファベット順にソート

en: separate window;minimized separate window;operations panel
ja: 独立ウィンドウ;最小化した独立ウインドウ;操作パネル

en: float
ja: 小数

en: Shortcut %s for cm_Delete will be registered, so it can be used to reverse this setting.
ja: ショートカット＜%s＞をcm_Delete用に登録しようとしています.この設定を逆にするために使用できます.

en: Add hotkey for %s
ja: ＜%s＞のホットキーを追加

en: Add shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Cannot set shortcut
ja: ショートカットを設定できません

en: Change shortcut
ja: ショートカットを変更

[ctx: ulng.rsopthotkeyscommand]
en: Command
ja: コマンド

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanoverrides]
en: Shortcut %s for cm_Delete has a parameter that overrides this setting. Do you want to change this parameter to use the global setting?
ja: ショートカット＜%s＞（cm_Delete用）には,この設定に優先するパラメータがあります.グローバル設定を使うため,このパラメータを変更しますか？

[ctx: ulng.rsopthotkeysdeletetrashcanparameterexists]
en: Shortcut %s for cm_Delete needs to have a parameter changed to match shortcut %s. Do you want to change it?
ja: ショートカット＜%s＞（cm_Delete用）は,ショートカット＜%s＞に一致するよう変更すべきパラメータがあります.その変更をしますか？

[ctx: ulng.rsopthotkeysdescription]
en: Description
ja: 説明

en: Edit hotkey for %s
ja: ＜%s＞のホットキーを編集

en: Fix parameter
ja: パラメータを修正/確定して下さい

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkey]
en: Hotkey
ja: ホットキー

[ctx: ulng.rsopthotkeyshotkeys]
en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: <none>
ja: ＜無し＞

[ctx: ulng.rsopthotkeysparameters]
en: Parameters
ja: パラメータ

en: Set shortcut to delete file
ja: ファイル削除のショートカットを設定

en: For this setting to work with shortcut %s, shortcut %s must be assigned to cm_Delete but it is already assigned to %s. Do you want to change it?
ja: この設定をショートカット＜%s＞で使えるようにするためには,ショートカット＜%s＞を（cm_Delete）にアサインする必要がありますが,既に＜%s＞アサインされています.これを変更しますか？

en: Shortcut %s for cm_Delete is a sequence shortcut for which a hotkey with reversed Shift cannot be assigned. This setting might not work.
ja: ショートカット＜%s＞（cm_Delete用）は,シーケンスショートカットであり逆Shiftのホットキーはアサインできません.この設定は恐らく動作しません.

en: Shortcut in use
ja: ショートカットは使用中です

en: Shortcut %s is already used.
ja: ショートカット＜%s＞は既に使用中です.

en: Change it to %s?
ja: 変更して＜%s＞にしますか？

en: used for %s in %s
ja: ＜%s＞で＜%s＞のために使用中です

en: used for this command but with different parameters
ja: このコマンドのために別のパラメータで使用中

[ctx: ulng.rsoptionseditorarchivers]
en: Archivers
ja: アーカイーバ

[ctx: ulng.rsoptionseditorautorefresh]
en: Auto refresh
ja: 自動更新

[ctx: ulng.rsoptionseditorbehavior]
en: Behaviors
ja: システム全体の挙動

[ctx: ulng.rsoptionseditorbriefview]
en: Brief
ja: 概要表示

[ctx: ulng.rsoptionseditorcolors]
en: Colors
ja: 色彩設定

en: Columns
ja: 詳細表示

[ctx: ulng.rsoptionseditorconfiguration]
en: Configuration
ja: 設定

en: Custom columns
ja: 詳細表示のカスタム設定

[ctx: ulng.rsoptionseditordirectoryhotlist]
en: Directory Hotlist
ja: ディレクトリ・ホットリスト

en: Directory Hotlist Extra
ja: ディレクトリホットリスト追加

en: Drag & drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drives list button
ja: ドライブリストボタン

en: Favorite Tabs
ja: お気に入りのタブ

en: File associations extra
ja: ファイルの関連づけ（追加）

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileassoc]
en: File associations
ja: ファイルの関連づけ

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilenewfiletypes]
en: New
ja: 新規

[ctx: ulng.rsoptionseditorfileoperations]
en: File operations
ja: ファイル操作

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilepanels]
en: File panels
ja: ファイルパネル

[ctx: ulng.rsoptionseditorfilesearch]
en: File search
ja: ファイル検索

en: Files views
ja: ファイルビュー

en: Files views extra
ja: ファイルビューの追加

[ctx: ulng.rsoptionseditorfiletypes]
en: File types
ja: ファイルタイプ

[ctx: ulng.rsoptionseditorfoldertabs]
en: Folder tabs
ja: フォルダのタブ

en: Folder tabs extra
ja: フォルダー タブの追加

[ctx: ulng.rsoptionseditorfonts]
en: Fonts
ja: フォント

en: Highlighters
ja: 強調表示

[ctx: ulng.rsoptionseditorhotkeys]
en: Hot keys
ja: ホットキー

[ctx: ulng.rsoptionseditoricons]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: ulng.rsoptionseditorignorelist]
en: Ignore list
ja: 無視するリスト

en: Keys
ja: キー設定

[ctx: ulng.rsoptionseditorlanguage]
en: Language
ja: 表示言語

[ctx: ulng.rsoptionseditorlayout]
en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: ulng.rsoptionseditorlog]
en: Log
ja: ログ

[ctx: ulng.rsoptionseditormiscellaneous]
en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mouse
ja: マウス

[ctx: ulng.rsoptionseditormultirename]
en: Multi-Rename Tool
ja: 複数リネーム

en: Options have changed in "%s"
    
    Do you want to save modifications?
ja: “%s” でオプションが変更されました.
    
    変更を保存しますか？

[ctx: ulng.rsoptionseditorplugins]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: ulng.rsoptionseditorquicksearch]
en: Quick search/filter
ja: クイック検索/フィルタ

[ctx: ulng.rsoptionseditorterminal]
en: Terminal
ja: 端末

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Toolbar Extra
ja: ツールバーの追加

en: Toolbar Middle
ja: ツールバー中央

[ctx: ulng.rsoptionseditortools]
en: Tools
ja: ツール

[ctx: ulng.rsoptionseditortooltips]
en: Tooltips
ja: ツールのヒント

[ctx: ulng.rsoptionseditortreeviewmenu]
en: Tree View Menu
ja: ツリー表示メニュー

en: Tree View Menu Colors
ja: ツリー表示メニューの色

en: None;Command Line;Quick Search;Quick Filter
ja: 無し;コマンドライン;クイック検索;クイックフィルター

en: Left button;Right button;
ja: 左ボタン;右ボタン;

en: at the top of the file list;after directories (if directories are sorted before files);at sorted position;at the bottom of the file list
ja: ファイルリストの先頭;ディレクトリの後（ディレクトリがファイルの前にソートされている場合）;ソートされた位置;ファイルリストの末尾

en: Personalized float;Personalized byte;Personalized kilobyte;Personalized megabyte;Personalized gigabyte;Personalized terabyte
ja: パーソナライズされた 実数;バイト;キロバイト;メガバイト;ギガバイト;テラバイト

en: Plugin %s is already assigned for the following extensions:
ja: プラグイン＜%s＞は既に右の拡張子にアサインされています：

en: D&isable
ja: 無効にする

[ctx: ulng.rsoptpluginenable]
en: E&nable
ja: 有効(&n)

[ctx: ulng.rsoptpluginsactive]
en: Active
ja: 有効

[ctx: ulng.rsoptpluginsdescription]
en: Description
ja: 説明

[ctx: ulng.rsoptpluginsfilename]
en: File name
ja: ファイル名

en: By extension
ja: 拡張子により

en: By Plugin
ja: プラグインにより

[ctx: ulng.rsoptpluginsname]
en: Name
ja: 名前

en: Sorting WCX plugins is only possible when showing plugins by extension!
ja: WCXプラグインのソートは,プラグインを拡張子で表示する場合にのみ可能!

[ctx: ulng.rsoptpluginsregisteredfor]
en: Registered for
ja: 登録済み

en: Renaming tooltip file type
ja: ツールヒント ファイルの種類の名前を変更

en: &Sensitive;&Insensitive
ja: 影響される;影響されない(&S)

en: &Files;Di&rectories;Files a&nd Directories
ja: ファイル;ディレクトリ;ファイルとディレクトリ(&F)

en: &Hide filter panel when not focused;Keep saving setting modifications for next session
ja: フォーカスが外れたらフィルターパネルを隠す(&H);次のセッションのため設定の変更を保存

en: not case sensitive;according to locale settings (aAbBcC);first upper then lower case (ABCabc)
ja: 大文字小文字の区別なし;ロケールの設定による(aAbBcC);最初に大文字次に小文字(ABCabc)

en: sort by name and show first;sort like files and show first;sort like files
ja: 名前でソートして常に最初に表示;ファイルと同一視してソートし最初に表示;ファイルと区別せずソート

en: Alphabetical, considering accents;Alphabetical with special characters sort;Natural sorting: alphabetical and numbers;Natural with special characters sort
ja: アクセントを考慮の上アルファベット順;特殊文字のソート付きアルファベット順;自然なソート;アルファベット・数字の順;特殊文字のソート付き自然なソート

en: Top;Bottom;
ja: 上部;下部;

en: S&eparator;Inte&rnal command;E&xternal command;Men&u
ja: 区切り;内部コマンド;外部コマンド;メニュー(&e)

en: To change file type tooltip configuration, either APPLY or DELETE current editing one
ja: ファイル タイプ ツールヒントの設定を変更するには,[適用] または [削除] をクリックします

en: Tooltip file type name:
ja: カテゴリーの名前(&n)：

en: "%s" already exists!
ja: 「%s」はすでに存在します!

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeconfirmdelete]
en: Are you sure you want to delete: "%s"?
ja: "%s" を本当に削除してもよいですか?

en: Exported tooltip file type configuration
ja: エクスポートされたツールヒント ファイル タイプの構成

en: Export tooltip file type configuration
ja: ツールヒント ファイル タイプの構成をエクスポート

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeexportdone]
en: Exportation of %d elements to file "%s" completed.
ja: %d要素のファイル”%s”へのエクスポートが完了しました.

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeexportprompt]
en: Select the one(s) you want to export
ja: エクスポートする項目を選択します

en: Import tooltip file type configuration
ja: ツールヒント ファイル タイプの構成をインポート

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeimportdone]
en: Importation of %d elements from file "%s" completed.
ja: %d要素のファイル”%s”からのインポートが完了しました.

en: Select the file to import tooltip file type configuration(s)
ja: ツールヒント ファイル タイプの構成をインポートするファイルを選択

[ctx: ulng.rsopttooltipfiletypeimportprompt]
en: Select the one(s) you want to import
ja: インポートするファイルを選択します

en: Enter location and filename where to save tooltip file type configuration
ja: ツールヒントファイルタイプの設定を保存する場所とファイル名を入力

en: Tooltip file type name
ja: ツールヒント ファイルの種類名

en: DC legacy - Copy (x) filename.ext;Windows - filename (x).ext;Other - filename(x).ext
ja: DCレガシー：　Copy (x) ファイル名.拡張子;Windows：　ファイル名 (x).拡張子;その他：　ファイル名(x).拡張子

en: don't change position;use the same setting as for new files;to sorted position
ja: 位置を変えない;新しいファイルには同じ設定を使う;ソートした位置へ

en: With complete absolute path;Path relative to %COMMANDER_PATH%;Relative to the following
ja: 完全な絶対パス;%COMMANDER_PATH%への相対パス;以下に対する相対パス

en: contains(case)
ja: 含む(大文字小文字区別)

en: contains
ja: 含む

en: =(case)
ja: 等しい(大文字小文字を区別)

en: Field "%s" not found!
ja: フィールド "%s" が見つかりません!

en: !contains(case)
ja: 含まない(大文字小文字区別)

en: !contains
ja: 含まない

en: !=(case)
ja: 不一致(大文字小文字区別)

en: !regexp
ja: 正規表現に一致しない

en: Plugin "%s" not found!
ja: プラグイン"%s"が見つかりません!

en: regexp
ja: 正規表現

[ctx: ulng.rspluginsearchunitnotfoundforfield]
en: Unit "%s" not found for field "%s" !
ja: ユニット "%s" がフィールド “%s”用に見つかりません!

en: Files: %d, folders: %d
ja: ファイル：%d,フォルダ：%d

en: Can not change access rights for "%s"
ja: ＜%s＞のアクセス権限の変更ができません.

en: Can not change owner for "%s"
ja: ＜%s＞の所有権の変更ができません.

[ctx: ulng.rspropsfile]
en: File
ja: ファイル

[ctx: ulng.rspropsfolder]
en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Named pipe
ja: 名前付きパイプ

en: Socket
ja: ソケット

en: Special block device
ja: スペシャル・ブロック・デバイス

en: Special character device
ja: スペシャル・キャラクタ・デバイス

en: Symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: Unknown type
ja: 不明なタイプ

en: Search result
ja: 検索結果

en: SEARCH
ja: 検索

en: <unnamed template>
ja: ＜名前のないテンプレート＞

en: A file search using DSX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
ja: DSXプラグインを使用したファイル検索が既に動いています.
    新しいものを起動するためには既に動いているものが終了する必要があります.

en: A file search using WDX plugin is already in progress.
    We need that one to be completed before to launch a new one.
ja: WDXプラグインを使用したファイル検索が既に動いています.
    新しいものを起動するためには既に動いているものが終了する必要があります.

en: Select a directory
ja: ディレクトリを１つ選択して下さい

en: Newest;Oldest;Largest;Smallest;First in group;Last in group
ja: 最新;最古;最大;最小;グループの最初;グループの最後

en: Select your window
ja: ウィンドウを選択

en: &Show help for %s
ja: ＜%s＞のヘルプを表示(&S)

[ctx: ulng.rssimplewordall]
en: All
ja: 全て

[ctx: ulng.rssimplewordcategory]
en: Category
ja: カテゴリ

en: Column
ja: カラム

[ctx: ulng.rssimplewordcommand]
en: Command
ja: コマンド

en: Error
ja: エラー

en: Failed!
ja: 失敗しました!

en: False
ja: 無効

[ctx: ulng.rssimplewordfilename]
en: Filename
ja: ファイル名

en: files
ja: ファイル

en: Letter
ja: 文字

en: Param
ja: パラメータ

en: Result
ja: 結果

en: Success!
ja: 成功！

en: True
ja: 真

en: Variable
ja: 変数

en: WorkDir
ja: 作業ディレクトリ

en: Bytes
ja: バイト

[ctx: ulng.rssizeunitgbytes]
en: Gigabytes
ja: Gバイト

[ctx: ulng.rssizeunitkbytes]
en: Kilobytes
ja: Kバイト

[ctx: ulng.rssizeunitmbytes]
en: Megabytes
ja: Mバイト

en: Terabytes
ja: Tバイト

en: Files: %d, Dirs: %d, Size: %s (%s bytes)
ja: ファイル：%d,ディレクトリ：%d,サイズ：%s (%s バイト)

en: Unable to create target directory!
ja: ターゲットディレクトリを作成できません！

en: Incorrect file size format!
ja: 正しくないファイルサイズのフォーマットです！

en: Unable to split the file!
ja: ファイルを分割できません！

en: The number of parts is more than 100! Continue?
ja: パーツの数が100を超えます！続けますか？

en: Automatic;1457664B - 3.5" High Density 1.44M;1213952B - 5.25" High Density 1.2M;730112B - 3.5" Double Density 720K;362496B - 5.25" Double Density 360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R
ja: 自動;1457664B - 3.5”高密度1.44M;1213952B - 5.25”高密度1.2M;730112B - 3.5”倍密度720K;362496B - 5.25”倍密度360K;98078KB - ZIP 100MB;650MB - CD 650MB;700MB - CD 700MB;4482MB - DVD+R

en: Select directory:
ja: ディレクトリを選択：

en: Just preview
ja: プレビューだけ

en: Others
ja: その他

en: Side note
ja: 備考

en: Flat
ja: 平らな表示

en: Limited
ja: 限定的

en: Simple
ja: 単純

en: Fabulous
ja: すばらしい

en: Marvelous
ja: 驚異的

en: Tremendous
ja: 途方もない

en: Choose your directory from Dir History
ja: ディレクトリ訪問履歴からディレクトリを選択

en: Choose you Favorite Tabs:
ja: お気に入りタブを選択：

en: Choose your command from Command Line History
ja: コマンドライン履歴からコマンドを選択

en: Choose your action from Main Menu
ja: メインメニューからアクションを選択

en: Choose your action from Maintool bar
ja: メインツールバーからアクションを選択

en: Choose your directory from Hot Directory:
ja: ホットディレクトリからディレクトリを選択：

en: Choose your directory from File View History
ja: ファイル表示履歴からディレクトリを選択

en: Choose your file or your directory
ja: ファイルまたはディレクトリを選択

en: Error creating symlink.
ja: シンボリックリンクの作成中のエラー.

[ctx: ulng.rssyndefaulttext]
en: Default text
ja: デフォルトの文字列

[ctx: ulng.rssynlangplaintext]
en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Do nothing;Close tab;Access Favorite Tabs;Tabs popup menu
ja: 何もしない;タブを閉じる;お気に入りのタブにアクセス;タブのポップアップメニュー

[ctx: ulng.rstimeunitday]
en: Day(s)
ja: 日

en: Hour(s)
ja: 時

en: Minute(s)
ja: 分

en: Month(s)
ja: 月

en: Second(s)
ja: 秒

en: Week(s)
ja: 週

en: Year(s)
ja: 年

en: Rename Favorite Tabs
ja: お気に入りのタブの名前を変更

en: Rename Favorite Tabs sub-menu
ja: お気に入りのタブのサブメニューの名前を変更

[ctx: ulng.rstooldiffer]
en: Differ
ja: 差分検出ツール

[ctx: ulng.rstooleditor]
en: Editor
ja: エディタ

en: Error opening differ
ja: エラー：差分検出ツールの開始

en: Error opening editor
ja: エラー：エディタの開始

en: Error opening terminal
ja: エラー：端末の開始

en: Error opening viewer
ja: エラー：ビューアの開始

[ctx: ulng.rstoolterminal]
en: Terminal
ja: 端末

en: System default;1 sec;2 sec;3 sec;5 sec;10 sec;30 sec;1 min;Never hide
ja: システムのデフォルト;1 秒;2 秒;3 秒;5 秒;10 秒;30 秒;1 分;隠さない

en: Combine DC and system tooltip, DC first (legacy);Combine DC and system tooltip, system first;Show DC tooltip when possible and system when not;Show DC tooltip only;Show system tooltip only
ja: DC とシステムのツールチップを組み合わせる.DC が最初(レガシー);DCとシステムのツールチップを組み合わせる.システムを最初;可能な場合は DC ツールチップを表示し,相でない場合はシステム;DC ツールチップのみを表示;システム ツールヒントのみを表示

[ctx: ulng.rstoolviewer]
en: Viewer
ja: ビューア

en: Please report this error to the bug tracker with a description of what you were doing and the following file:%sPress %s to continue or %s to abort the program.
ja: このエラーを「何をしている時に起きたかを書いて」次の＜%s＞ファイルと一緒に,バグ追跡システムに報告して下さい.＜%s＞を押して継続；または,＜%s＞を押してプログラムを終了.

en: Both panels, from active to inactive
ja: 左右両パネル（アクティブから非アクティブへ）

en: Both panels, from left to right
ja: 左右両パネル（左から右へ）

en: Path of panel
ja: パネルのパス

en: Enclose each name in brackets or what you want
ja: 名前または何をしたいかを括弧で囲みます

en: Just filename, no extension
ja: 拡張子なしでファイル名のみ

en: Complete filename (path+filename)
ja: 完全なファイル名（パス＋ファイル名）

en: Help with "%" variables
ja: 変数＜”%”＞のヘルプ

en: Will request request user to enter a parameter with a default suggested value
ja: デフォルトの推奨値つきでパラメータを入力するようユーザに求めます

en: Last directory of panel's path
ja: パネルのパスの最後のディレクトリ

en: Last directory of file's path
ja: ファイルのパスの最後のディレクトリ

en: Left panel
ja: 左パネル

en: Temporary filename of list of filenames
ja: ファイル名のリストを保存する一時ファイル名

en: Temporary filename of list of complete filenames (path+filename)
ja: 完全なファイル名（パス＋ファイル名）のリストを保存する一時ファイル名

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM
ja: リスト中のファイル名はBOM付きUTF-16 エンコーディング

en: Filenames in list in UTF-16 with BOM, inside double quotes
ja: リスト中のファイル名はBOM付きUTF-16エンコーディング（二重引用符の中）

en: Filenames in list in UTF-8
ja: リスト中のファイル名はUTF-8エンコーディング

en: Filenames in list in UTF-8, inside double quotes
ja: リスト中のファイル名はUTF-8エンコーディング（二重引用符の中）

en: Temporary filename of list of filenames with relative path
ja: 相対パスでのファイル名のリストを保存する一時ファイル名

en: Only file extension
ja: ファイル拡張子のみ

en: Only filename
ja: ファイル名のみ

en: Other example of what's possible
ja: 何が可能かを示す他の例

en: Path, without ending delimiter
ja: パス（行末の区切り文字無し）

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is the "#" sign
ja: この位置から行末まで（パーセント変数インジケータは”#”）

en: Return the percent sign
ja: パーセント記号を返します

en: From here to the end of the line, the percent-variable indicator is back the "%" sign
ja: この位置から行末まで（パーセント変数インジケータは”%”）

en: Prepend each name with "-a " or what you want
ja: 名前のの前に “-a” またはしたいことを付加

en: %[Prompt user for param;Default value proposed]
ja: %[パラメータの入力を求める;デフォルトの値を提案する]

en: Filename with relative path
ja: 相対パスでのファイル名

en: Right panel
ja: 右パネル

en: Full path of second selected file in right panel
ja: 右パネル中で2番目に選択されたファイルのフルパス

en: Show command prior execute
ja: 実行前にコマンドを表示

en: %[Simple message]
ja: %[簡単なメッセージ]

en: Will show a simple message
ja: 簡単なメッセージが表示されます

en: Active panel (source)
ja: アクティブパネル（ソース）

en: Inactive panel (target)
ja: 非アクティブパネル（ターゲット）

en: Filenames will be quoted from here (default)
ja: ファイル名はここから引用されます（デフォルト）

en: Command will be done in terminal, remaining opened at the end
ja: コマンドは端末で実行され,終了後も端末は開いたままです

en: Paths will have ending delimiter
ja: パスには行末の区切り文字がつきます

en: Filenames will not be quoted from here
ja: ファイル名はここから引用されることはありません

en: Command will be done in terminal, closed at the end
ja: コマンドは端末で実行され,終了後に端末は閉じます

en: Paths will not have ending delimiter (default)
ja: パスには行末の区切り文字がつきません（デフォルト）

[ctx: ulng.rsvfsnetwork]
en: Network
ja: ネットワーク

en: Internal Viewer of Double Commander.
ja: ダブル・コマンダーの内部ビューア.

en: Bad Quality
ja: 劣悪な品質

[ctx: ulng.rsviewencoding]
en: Encoding
ja: エンコード

en: Image Type
ja: 画像タイプ

[ctx: ulng.rsviewnewsize]
en: New Size
ja: 新しいサイズ

en: %s not found!
ja: ＜%s＞はありません！

en: Pen;Rect;Ellipse
ja: ペン;矩形;楕円

en: with external viewer
ja: 外部ビューアで

en: with internal viewer
ja: 内部ビューアで

en: Number of replacement: %d
ja: 置換の回数：%d

en: No replacement took place.
ja: 置換は起こりませんでした.
