dpkg 1.17.10 - en to tr translation catalogue (980 entries)

en: failed to fstat archive
tr: arşive fstat çağrısı yapılamadı

en: failed to read archive '%.255s'
tr: '%.255s' arşivi okunamadı

en: unable to create '%.255s'
tr: '%.255s' oluşturulamadı

en: unable to close file '%s'
tr: '%s' dosyası kapatılamadı

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
tr: arşiv boyutundaki '%c' karakteri geçersiz, arşiv: '%.250s', üye '%.16s'

en: unable to write file '%s'
tr: '%s' dosyasına yazılamadı

en: ar member name '%s' length too long
tr: ar üye adı '%s' çok uzun

en: ar member size %jd too large
tr: ar üye boyutu %jd çok büyük

en: generated corrupt ar header for '%s'
tr: '%s' dosyası için yaratılan ar başlığı bozuk

en: failed to fstat ar member file (%s)
tr: ar üye dosyası (%s) için fstat çağrısı başarısız

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
tr: üye dosyası (%s) ar dosyasına (%s) eklenemiyor: %s

en: may not be empty string
tr: boş bir dizgi olamaz

en: must start with an alphanumeric
tr: mimari adı bir harf ya da rakamla başlamalıdır

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
tr: '%c' karakteri kullanılamaz (sadece harfler, rakamlar ve '%s' karakterlerine izin veriliyor)

[ctx: architecture]
en: <none>
tr: <yok>

[ctx: architecture]
en: <empty>
tr: <boş>

en: error writing to architecture list
tr: mimari listesine yazılırken bir sorun yaşandı

en: unable to create new file '%.250s'
tr: yeni dosya (%.250s) oluşturulamadı

en: unable to write new file '%.250s'
tr: yeni dosyaya (%.250s) yazılamadı

en: unable to flush new file '%.250s'
tr: yeni '%.250s' dosyasına flush çağrısı başarısız oldu

en: unable to sync new file '%.250s'
tr: yeni '%.250s' dosyasına sync çağrısı başarısız oldu

en: unable to close new file '%.250s'
tr: yeni '%.250s' dosyası kapatılamadı

en: error removing old backup file '%s'
tr: eski yedek dosyası '%s' kaldırılırken sorun yaşandı

en: error creating new backup file '%s'
tr: yeni yedek dosyası '%s' oluşturulurken sorun yaşandı

en: cannot remove '%.250s'
tr: '%.250s' kaldırılamadı

en: error installing new file '%s'
tr: yeni dosya (%s) kurulamadı

en: failed to write
tr: yazma başarısız

en: failed to read
tr: okuma başarısız

en: unexpected end of file or stream
tr: beklenmeyen dosya ya da akış sonu

en: failed to seek
tr: seek çağrısı başarısız oldu

en: unable to execute %s (%s)
tr: %s (%s) çalıştırılamadı

en: PATH is not set
tr: PATH ayarlanmamış

en: %s: pass-through copy error: %s
tr: %s: doğrudan kopyalama hatası: %s

en: %s: error binding input to gzip stream
tr: %s: girdi gzip akışına bağlanırken sorun yaşandı

en: %s: internal gzip read error: '%s'
tr: %s: dâhilî gzip okuma hatası: '%s'

en: %s: internal gzip write error
tr: %s: dâhilî gzip yazma hatası

en: %s: error binding output to gzip stream
tr: %s: çıktı gzip akışına bağlanırken sorun yaşandı

en: %s: internal gzip read error
tr: %s: dâhilî gzip okuma hatası

en: %s: internal gzip write error: '%s'
tr: %s: dâhilî gzip yazma hatası: '%s'

en: %s: internal gzip write error: %s
tr: %s: dâhilî gzip yazma hatası: %s

en: %s: error binding input to bzip2 stream
tr: %s: girdi bzip2 akışına bağlanırken sorun yaşandı

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
tr: %s: dâhilî bzip2 okuma hatası: '%s'

en: %s: internal bzip2 write error
tr: %s: dâhilî bzip2 yazma hatası

en: %s: error binding output to bzip2 stream
tr: %s: çıktı bzip2 akışına bağlanırken sorun yaşandı

en: %s: internal bzip2 read error
tr: %s: dâhilî bzip2 okuma hatası

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
tr: %s: dâhilî bzip2 yazma hatası: '%s'

en: unexpected bzip2 error
tr: beklenmeyen bzip2 hatası

en: internal error (bug)
tr: dâhilî hata

en: memory usage limit reached
tr: bellek kullanım sınırına erişildi

en: unsupported compression preset
tr: önceden tanımlı sıkıştırma ayarı desteklenmiyor

en: unsupported options in file header
tr: dosya başlığında desteklenmeyen seçenekler var

en: compressed data is corrupt
tr: sıkıştırılmış veri bozuk

en: unexpected end of input
tr: beklenmeyen girdi sonu

en: file format not recognized
tr: dosya biçimi algılanamadı

en: unsupported type of integrity check
tr: desteklenmeyen tutarlılık denetimi türü

en: %s: lzma read error
tr: %s: lzma okuma hatası

en: %s: lzma write error
tr: %s: lzma yazma hatası

en: %s: lzma close error
tr: %s: lzma kapatma hatası

en: %s: lzma error: %s
tr: %s: lzma hatası: %s

en: unknown compression strategy
tr: bilinmeyen sıkıştırma stratejisi

en: unable to check existence of '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasının varlığı denetlenemedi

en: cannot read info directory
tr: info dizini okunamıyor

en: error trying to open %.250s
tr: %.250s açılırken bir sorun yaşandı

en: corrupt info database format file '%s'
tr: veritabanı biçim dosyası (%s) bozuk

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
tr: bilgi veritabanı biçimi (%d) geçersiz ya da çok yeni; daha yeni bir dpkg sürümünü deneyin

en: info file %s/%s not associated to any package
tr: bilgi dosyası (%s/%s) hiçbir paket ile ilişkili değil

en: error creating hard link '%.255s'
tr: '%.255s' sabit bağı oluşturulurken bir sorun yaşandı

en: error while writing '%s'
tr: '%s' yazılırken sorun yaşandı

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
tr: '%2$s' paketinin denetim dosyasının (%1$s) sonundaki yeni satır karakteri eksik

en: control file '%s' for package '%s' is missing value
tr: '%2$s' paketinin denetim dosyasında (%1$s) eksik değer var

en: control file '%s' for package '%s' is missing value separator
tr: '%2$s' paketinin denetim dosyasında (%1$s) eksik değer ayırıcı karakter var

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
tr: '%2$s' paketinin denetim dosyası (%1$s) boş bir dosya adı içeriyor

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
tr: yönlendirmeler çakışıyor (hem '%.250s' hem de '%.250s' içeriyor)

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
tr: '%.250s' paketinin dosya listesi dosyasının sonundaki yeni satır karakteri eksik

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
tr: '%.250s' paketinin dosya listesi dosyası boş satır içeriyor

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
tr: '%.250s' paketinin dosyalarını listeleyen dosya bulunamadı; paketin hâlihazırda hiçbir dosyasının olmadığı varsayılıyor

en: (Reading database ...
tr: (Veritabanı okunuyor ...

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
tr[0]: %d dosya veya dizin kurulu durumda.)
tr[1]: %d dosya veya dizin kurulu durumda.)

en: invalid statoverride uid %s
tr: geçersiz statoverride kullanıcı kimliği (%s)

en: invalid statoverride gid %s
tr: geçersiz statoverride grup kimliği (%s)

en: invalid statoverride mode %s
tr: geçersiz statoverride kipi (%s)

en: reading statoverride file '%.250s'
tr: statoverride dosyası (%.250s) okunuyor

en: statoverride file is missing final newline
tr: statoverride dosyasının sonunda yeni satır karakteri yok

en: statoverride file contains empty line
tr: statoverride dosyası boş satır içeriyor

en: syntax error in statoverride file
tr: statoverride dosyasında söz dizimi hatası

en: unexpected end of line in statoverride file
tr: statoverride dosyasında beklenmeyen satır sonu

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
tr: '%.250s' dosyası için birden fazla statoverride dosyası mevcut

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
tr: güncelleme dizini, adı çok uzun olan '%.250s' dosyasını barındırıyor (uzunluk=%d, azami=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
tr: güncelleme dizini farklı uzunluktaki dosya adlarına sahip dosyalar barındırıyor (%d ve %d)

en: cannot scan updates directory '%.255s'
tr: güncelleme dizini (%.255s) taranamadı

en: failed to remove incorporated update file %.255s
tr: birleştirilmiş güncelleme dosyası %.255s silinirken sorun yaşandı

en: unable to fill %.250s with padding
tr: %.250s dosyasına dolgu yapılamadı

en: unable to flush %.250s after padding
tr: %.250s dosyası dolgu yapıldıktan sonra temizlenemedi

en: unable to seek to start of %.250s after padding
tr: dolgu yapıldıktan sonra %.250s dosyasının başına gidilemedi

en: requested operation requires superuser privilege
tr: bu işlem süper kullanıcı ayrıcalıklarına ihtiyaç duyar

en: failed to remove my own update file %.255s
tr: güncelleme dosyası %.255s kaldırılamadı

en: unable to write updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu yazılamadı

en: unable to flush updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu temizlenemedi

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu kısaltılamadı

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu eşitlenemedi

en: unable to close updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu kapatılamadı

en: unable to install updated status of '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin güncellenmiş durumu kurulamadı

en: format version with too big major component
tr: biçim sürümünün ana bileşeni çok büyük

en: format version with empty major component
tr: biçim sürümünün ana bileşeni boş

en: format version has no dot
tr: biçim sürümünde nokta yok

en: format version with too big minor component
tr: biçim sürümünün ikincil bileşeni çok büyük

en: format version with empty minor component
tr: biçim sürümünün ikincil bileşeni boş

en: format version followed by junk
tr: biçim sürümünü takip eden geçersiz karakterler

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
tr: '%s' dizininin dosya tanımlayıcısı alınamadı

en: unable to sync directory '%s'
tr: '%s' dizini için sync çağrısı başarısız oldu

en: unable to open directory '%s'
tr: '%s' dizini açılamadı

en: unable to open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamadı

en: unable to sync file '%s'
tr: '%s' dosyası için sync çağrısı başarısız oldu

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
tr: '%.50s' paketinin ayrıntıları '%.250s' dosyasına yazılırken sorun yaşandı

en: unable to set buffering on %s database file
tr: "%s" veritabanı dosyasının tamponu ayarlanamadı

en: error
tr: hata

en: out of memory for new error context
tr: yeni hata bağlamı için bellek yetersiz

en: error while cleaning up
tr: temizlik yapılırken sorun yaşandı

en: too many nested errors during error recovery
tr: hata kurtarma esnasında çok fazla yuvalanmış hatayla karşılaşıldı

en: out of memory for new cleanup entry
tr: yeni temizlik girdisi için bellek yetersiz

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
tr: çok argümanlı yeni temizlik girdisi için bellek yetersiz

en: unrecoverable fatal error, aborting
tr: kurtarılamaz ciddi hata, işlem iptal ediliyor

en: outside error context, aborting
tr: hata bağlamı dışında, işlem iptal ediliyor

en: internal error
tr: dâhilî hata

en: value for '%s' field not allowed in this context
tr: '%s' alanı için bu değere bu bağlamda izin verilmez

en: value for '%s' field has malformed line '%.*s'
tr: '%s' alanının değeri hatalı biçimlenmiş bir satır içeriyor (%.*s)

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
tr: '%s' alanında paket adı değeri yok ya da geçersiz bir paket adı verilmiş

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
tr: '%s' alanındaki paket adı (%.255s) geçersiz: %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
tr: '%s' alanında mimari adı verilmemiş ya da geçersiz bir mimari adı verilmiş

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı: '%.255s' geçersiz bir mimari adı: %s

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı:
     geçersiz sürüm ilişkisi (%c%c)

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı:
     '%c' artık kullanılmamaktadır, bunun yerine '%c=' ya da '%c%c' kullanın

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı:
     sürüm numarasında örtük eşleşme, `=' kullanmanız önerilir

en: only exact versions may be used for '%s' field
tr: '%s' alanında sadece tam olarak belirtilmiş sürümler kullanılabilir

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı:
     sürüm değeri bir harf ya da rakamla başlamıyor, boşluk eklemeniz önerilir

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
tr: '%s' alanı, '%.255s' referansı: sürüm değerinin sonu yok

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
tr: '%s' alanı, '%.255s' paketine olan referanstan sonra söz dizimi hatası

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
tr: geçersiz askıda tetikleyici adı (%.255s): %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
tr: mükerrer askıda tetikleyici adı (%.255s)

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
tr: beklenen tetikleyicilerde geçersiz paket adı (%.255s): %s

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
tr: mükerrer beklenen tetikleyici paketi (%.255s)

en: unable to stat source file '%.250s'
tr: '%.250s' kaynak dosyasına stat çağrısı yapılamadı

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
tr: hedef dosyanın (%.250s) sahibi değiştirilemedi

en: unable to set mode of target file '%.250s'
tr: hedef dosyanın (%.250s) kipi ayarlanamadı

en: unable to unlock %s
tr: %s dosyasının kilidi açılamadı

en: unable to check file '%s' lock status
tr: '%s' dosyasının kilit durumu denetlenemedi

en: unable to lock %s
tr: %s kilitlenemedi

en: could not open log '%s': %s
tr: günlük dosyası '%s' açılamadı: %s

en: <package status and progress file descriptor>
tr: <paket durumu ve ilerleme dosyası tanımlayıcısı>

en: unable to write to status fd %d
tr: durum dosyası tanımlayıcısına (%d) yazılamadı

en: failed to allocate memory
tr: bellek ayırma başarısız oldu

en: failed to dup for fd %d
tr: %d dosya tanımlayıcısının dup çağrısı başarısız

en: failed to dup for std%s
tr: std%s için dup çağrısı başarısız

en: failed to create pipe
tr: boru yaratma başarısız oldu

en: error writing to '%s'
tr: '%s' dosyasına yazılamadı

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
tr: %.250s dosyasının dosya tanımlayıcı bayrakları okunamadı

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
tr: %.250s dosyasının close-on-exec bayrağı ayarlanamadı

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
tr: --%s seçeneği geçerli bir paket adı kullanılmasını gerektirir ama '%.250s' bu şartları sağlamıyor: %s

en: configuration error: %s:%d: %s
tr: yapılandırma hatası: %s:%d: %s

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
tr: yapılandırma dosyası (%.255s) okuma amacıyla açılamadı: %s

en: unbalanced quotes in '%s'
tr: şu satırda parantezler dengede değil: '%s'

en: unknown option '%s'
tr: bilinmeyen seçenek (%s)

en: '%s' needs a value
tr: '%s' bir değer gerektirir

en: '%s' does not take a value
tr: '%s' bir değer almaz

en: read error in configuration file '%.255s'
tr: '%.255s' yapılandırma dosyası okunamadı

en: error closing configuration file '%.255s'
tr: '%.255s' yapılandırma dosyası kapatılamadı

en: error opening configuration directory '%s'
tr: '%s' yapılandırma dizini açılamadı

en: unknown option --%s
tr: bilinmeyen seçenek --%s

en: --%s option takes a value
tr: --%s seçeneğine bir değer verilmesi gerekiyor

en: --%s option does not take a value
tr: --%s seçeneği bir değer almaz

en: unknown option -%c
tr: bilinmeyen seçenek -%c

en: -%c option takes a value
tr: -%c seçeneğine bir değer verilmesi gerekiyor

en: -%c option does not take a value
tr: -%c seçeneği bir değer almaz

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
tr: --%s seçeneği için geçersiz tam sayı: '%.250s'

en: invalid integer for -%c: '%.250s'
tr: -%c seçeneği için geçersiz tam sayı: '%.250s'

en: obsolete option '--%s'
tr: '--%s' seçeneği kullanımdan kalkmıştır

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
tr: -%c (--%s) ve -%c (--%s) eylemleri bir arada kullanılamaz

en: duplicate value for '%s' field
tr: '%s' alanı için mükerrer değer

en: user-defined field name '%.*s' too short
tr: kullanıcı tanımlı alan adı (%.*s) çok kısa

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
tr: kullanıcı tanımlı '%.*s' alanındaki değer mükerrer durumda

en: package has status %s but triggers are awaited
tr: paket '%s' durumunda ama beklenen tetikleyiciler var

en: package has status %s but triggers are pending
tr: paket '%s' durumunda ama askıda olan tetikleyiciler var

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
tr: birlikte kurulamayacak birden fazla paket mevcut; bu durum büyük olasılıkla resmî olmayan dpkg sürümlerinden yükseltilme kaynaklıdır

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
tr: birlikte kurulamayan ve birlikte kurulabilen paket örnekleri mevcut; bu durum büyük olasılıkla resmî olmayan dpkg sürümlerinden yükseltilme kaynaklıdır

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
tr: paket bilgi dosyası '%.255s' okumak için açılamadı

en: can't stat package info file '%.255s'
tr: paket bilgi dosyasına (%.255s) stat çağrısı yapılamadı

en: reading package info file '%s': %s
tr: paket bilgi dosyası (%s) okunuyor: %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
tr: paket bilgi dosyasına (%.255s) mmap çağrısı yapılamadı

en: reading package info file '%.255s'
tr: paket bilgi dosyası (%.255s) okunuyor

en: empty field name
tr: boş alan adı

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
tr: alan adı (%.*s) kısa çizgi ile başlayamaz

en: end of file after field name '%.*s'
tr: alan adından (%.*s) sonra dosya sonu karakteri

en: newline in field name '%.*s'
tr: alan adında (%.*s) yeni satır karakteri

en: MSDOS end of file (^Z) in field name '%.*s'
tr: alan adında (%.*s) MSDOS dosya sonu karakteri (^Z)

en: field name '%.*s' must be followed by colon
tr: alan adından (%.*s) sonra iki nokta üst üste işareti gelmelidir

en: end of file before value of field '%.*s' (missing final newline)
tr: '%.*s' alanının değerinden önce dosya sonu karakteri (sondaki yeni satır karakteri eksik)

en: MSDOS end of file (^Z) in value of field '%.*s' (missing newline?)
tr: '%.*s' alanının değerinde MSDOS dosya sonu karakteri (^Z) (yeni satır karakteri eksik olabilir)

en: blank line in value of field '%.*s'
tr: '%.*s' alanının değerinde boş satır

en: end of file during value of field '%.*s' (missing final newline)
tr: '%.*s' alanının değerinde dosya sonu karakteri (sondaki yeni satır karakteri eksik)

en: failed to close after read: '%.255s'
tr: '%.255s' dosyası okunduktan sonra kapatılamadı

en: several package info entries found, only one allowed
tr: birden fazla paket bilgi girdisi bulundu ama sadece bir girdiye izin veriliyor

en: no package information in '%.255s'
tr: '%.255s' dosyası hiç bir paket bilgisi içermiyor

en: must start with an alphanumeric character
tr: bir harf ya da rakam ile karakter ile başlamalıdır

[ctx: version]
en: <none>
tr: <yok>

en: version string is empty
tr: sürüm dizgisi boş

en: version string has embedded spaces
tr: sürüm dizgisinde boşluk karakterleri var

en: epoch in version is empty
tr: sürüm numarasındaki devir sayısı boş

en: epoch in version is not number
tr: sürüm numarasındaki devir kısmı bir sayı değil

en: epoch in version is negative
tr: sürüm numarasındaki devir sayısı negatif

en: epoch in version is too big
tr: sürüm numarasındaki devir sayısı çok büyük

en: nothing after colon in version number
tr: sürüm numarasında iki noktadan sonra karakter yok

en: revision number is empty
tr: düzeltme numarası boş

en: version number is empty
tr: sürüm numarası boş

en: version number does not start with digit
tr: sürüm numarası rakam ile başlamıyor

en: invalid character in version number
tr: sürüm numarasında geçersiz karakter

en: invalid character in revision number
tr: revizyon numarasında geçersiz karakter

en: unable to securely remove '%.255s'
tr: '%.255s' güvenli bir biçimde kaldırılamadı

en: rm command for cleanup
tr: temizlik için rm komutu

en: invalid character '%c' in field width
tr: alan genişliğinde geçersiz '%c' karakteri

en: field width is out of range
tr: alan genişliği aralığın dışında

en: missing closing brace
tr: kapatma parantezi eksik

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
tr: '%s' paket adı birden fazla kurulu pakete işaret ediyor

en: (no description available)
tr: (açıklama mevcut değil)

en: version '%s' has bad syntax: %s
tr: '%s' sürümünü hatalı söz dizimine sahip: %s

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
tr: '%s%s%s' tanımlayıcısında geçersiz paket adı: %s

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
tr: '%s:%s' tanımlayıcısında geçersiz mimari adı: %s

en: warning
tr: uyarı

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
tr: çok baytlı '%s' dizgisi bir geniş karakter dizgisine dönüştürülemiyor

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
tr: çok baytlı '%s' dizisi bir geniş karakter dizgisine dönüştürülemiyor

en: error un-catching signal %s: %s
tr: %s sinyali serbest bırakılamadı: %s

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
tr: %2$.250s çalıştırılmadan önce %1$s sinyali gözardı edilemedi

en: %s (subprocess): %s
tr: %s (alt süreç): %s

en: fork failed
tr: fork sistem çağrısı başarısız oldu

en: %s subprocess returned error exit status %d
tr: %s alt süreci %d hatalı çıkış kodu ile sona erdi

en: %s subprocess was interrupted
tr: %s alt süreci kesintiye uğradı

en: %s subprocess was killed by signal (%s)%s
tr: %s alt süreci (%s)%s sinyali ile sona erdirildi

en: , core dumped
tr: , bellek dökümü yapıldı

en: %s subprocess failed with wait status code %d
tr: %s alt süreci %d durum kodu döndürerek başarısız oldu

en: wait for %s subprocess failed
tr: %s alt sürecini bekleme çağrısı başarısız oldu

en: cannot stat pathname '%s'
tr: '%s' konumuna stat çağrısı başarısız oldu

en: cannot open directory '%s'
tr: '%s' dizini açılamadı

en: treewalk root %s is not a directory
tr: treewalk kök dizini %s bir dizin değil

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
tr: tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) açılamadı

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
tr: tetikleyici erteleme dosyasına (%.250s) stat çağrısı yapılamadı

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
tr: yeni tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) açılamadı/oluşturulamadı

en: syntax error in triggers deferred file '%.250s' at line %d character %zd '%s'
tr: tetikleyici erteleme dosyasındaki (%.250s) %d numaralı satır %zd karakterinde söz dizimi hatası '%s'

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
tr: tetikleyici erteleme dosyasında (%.250s) geçersiz paket adı (%.250s)

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
tr: tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) okunurken sorun yaşandı

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
tr: yeni tetikleyici erteleme dosyasına (%.250s) yazılamadı

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
tr: yeni tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) kapatılamadı

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
tr: yeni tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) kurulamadı

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
tr: tetikleyici adı (%.250s) geçersiz veya bilinmeyen bir söz dizimi kullanıyor (`%.250s' paketinin tetikleyici ilgi listesinde)

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
tr: '%.250s' paketinin tetikleyici ilgi listesi açılamadı

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
tr: tetikleyici ilgi listesine (%.250s) rewind çağrısı yapılamadı

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
tr: tetikleyici ilgi listesi (%.250s) söz dizimi hatası içeriyor; paket adı (%.250s) hatalı: %.250s

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
tr: '%.250s' dosya adı ve '%.250s' paketi için mükerrer tetikleyici ilgi dosyası

en: unable to read file triggers file '%.250s'
tr: tetikleyici erteleme dosyası (%.250s) okunamadı

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
tr: tetikleyici ilgi dosyasında (%.250s) söz dizimi hatası

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
tr: dosya tetikleyici kaydı geçersiz bir paket adından (%.250s) söz ediyor. (ilgilenilen dosya '%.250s'): %.250s

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
tr: tetikleyici ci dosyası (%.250s) tetikleyici adında (%.250s) geçersiz bir tetikleyici söz dizimi içeriyor: %.250s

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
tr: tetikleyici 'ci' dosyası (%.250s) açılamadı

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
tr: tetikleyici ci dosyası bilinmeyen bir yönerge söz dizimi içeriyor

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
tr: tetikleyici ci dosyası bilinmeyen bir yönerge içeriyor (%.250s)

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
tr: tetikleyici durum dizini (%.250s) oluşturulamadı

en: empty trigger names are not permitted
tr: boş tetikleyici adlarına izin verilmiyor

en: trigger name contains invalid character
tr: tetikleyici adı geçersiz karakter içeriyor

en: read error in '%.250s'
tr: '%.250s' dosyası okunamadı

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
tr: fgets çağrısı '%.250s' dosyasından boş dizgi döndürüyor

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasında çok uzun bir satır veya eksik yeni satır karakteri var

en: unexpected end of file reading '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasında beklenmeyen dosya sonu

en: error formatting string into varbuf variable
tr: dizgi varbuf değişkeni olarak biçimlendirilirken bir sorun yaşandı

en: Set all force options
tr: Tüm zorlama seçeneklerini ayarla

en: Replace a package with a lower version
tr: Bir paketi eski bir sürümüyle değiştir

en: Configure any package which may help this one
tr: Bu pakete yardımcı olabilecek tüm paketleri yapılandır

en: Try to (de)install things even when not root
tr: root değilken bile paketleri kurmayı/kaldırmayı dene

en: PATH is missing important programs, problems likely
tr: PATH önemli programları içermiyor, muhtemel sorunlar

en: Install a package even if it fails authenticity check
tr: Paketi gerçekliği doğrulanamasa bile kur

en: Process even packages with wrong versions
tr: Yanlış sürüme sahip paketleri bile işle

en: Overwrite a file from one package with another
tr: Başka bir dosyayı paketin bir dosyasının üzerine yaz

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
tr: Yönlendirilmemiş bir dosyayı yönlendirilmiş olanın üzerine yaz

en: Overwrite one package's directory with another's file
tr: Bir paketin dosyasını başka bir paketin dizininin üzerine yaz

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
tr: Paket açarken güvenli G/Ç işlemlerini kullanma

en: Do not chroot into maintainer script environment
tr: Geliştirici betiği ortamı kök dizinini chroot ile değiştirme

en: Always use the new config files, don't prompt
tr: Her zaman yeni yapılandırma dosyalarını kullan, soru sorma

en: Always use the old config files, don't prompt
tr: Her zaman eski yapılandırma dosyalarını kullan, soru sorma

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
tr: Yeni yapılandırma dosyaları için, eğer varsa öntanımlı ayarı
    kullan ve soru sorma. Öntanımlı bir ayar yoksa ve confold ya da
    confnew seçeneklerinden biri belirtilmediyse ne yapılacağı size
    sorulacaktır

en: Always install missing config files
tr: Eksik yapılandırma dosyalarını her zaman kur

en: Offer to replace config files with no new versions
tr: Yeni sürümü olmasa da yapılandırma dosyalarını değiştirmeyi teklif et

en: Process even packages with wrong or no architecture
tr: Yanlış mimariye sahip ya da mimarisi olmayan paketleri bile işle

en: Install even if it would break another package
tr: Başka bir paketi bozacak olsa bile kur

en: Allow installation of conflicting packages
tr: Çakışan paketlerin kurulumuna izin ver

en: Turn all dependency problems into warnings
tr: Tüm bağımlılık sorunlarını uyarılara dönüştür

en: Turn dependency version problems into warnings
tr: Tüm bağımlılık sürümü sorunlarını uyarılara dönüştür

en: Remove packages which require installation
tr: Kurulum gerektiren paketleri kaldır

en: Remove an essential package
tr: Temel bir paketi kaldır

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
tr: 
    UYARI - [!] ile işaretlenmiş seçenekler kurulumunuza ciddi şekilde zarar verebilir.
    [*] ile işaretlenmiş seçenekler öntanımlı olarak etkin durumdadır.

en: <standard output>
tr: <standart çıktı>

en: unknown force/refuse option '%.*s'
tr: bilinmeyen zorlama/reddetme seçeneği '%.*s'

en: obsolete force/refuse option '%s'
tr: kullanımdan kalkmış zorlama/reddetme seçeneği '%s'

en: overriding problem because --force enabled:
tr: --force seçeneği kullanımda olduğu için sorunlar gözardı ediliyor:

en: cannot open security status notification channel
tr: durum bildirim kanalı açılamadı

en: cannot get security labeling handle
tr: güvenlik etiketi dosya sapı alınamadı

en: cannot set security context for file object '%s'
tr: '%s' dosya nesnesinin güvenlik bağlamı ayarlanamadı

en: Debian %s version %s.
tr: Debian %s sürüm %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
tr: Bu bir özgür yazılımdır; kopyalama şartları için GNU Genel Kamu Lisansı
    sürüm 2 ya da daha yenisine bakın. Hiçbir garanti verilmez.

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
tr: dosya adı tar borusuna yazılamadı (%s)

en: control member
tr: denetim üyesi

en: newline not allowed in pathname '%s'
tr: dosya konumlarında (%s) yeni satır karakteri kullanılamaz

en: data member
tr: veri üyesi

en: unable to stat control directory
tr: denetim dizinine stat çağrısı yapılamadı

en: control directory is not a directory
tr: denetim dizini bir dizin değil

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
tr: denetim dizini geçersiz izinlere (%03lo) sahip (geçerli izinler >=0755 ve <=0775 aralığındadır)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
tr: geliştirici betiği (%.50s) normal bir dosya ya da bir sembolik bağ değil

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
tr: geliştirici betiği (%.50s) geçersiz izinlere (%03lo) sahip (geçerli izinler >=0555 ve <=0775 aralığındadır)

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
tr: geliştirici betiğine (%.50s) stat çağrısı yapılamaz

en: error opening conffiles file
tr: conffiles dosyası açılırken sorun yaşandı

en: empty string from fgets reading conffiles
tr: fgets conffiles dosyasını okurken boş dizgi döndürdü

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
tr: yapılandırma dosyası adı (%s) çok uzun ya da dosyanın sonunda yeni satır karakteri yok

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
tr: yapılandırma dosyası adının (%s) sonunda boşluk karakterleri var

en: conffile '%.250s' does not appear in package
tr: yapılandırma dosyası (%.250s) pakette yok

en: conffile '%.250s' is not stattable
tr: yapılandırma dosyasına (%.250s) stat çağrısı yapılamıyor

en: conffile '%s' is not a plain file
tr: yapılandırma dosyası (%s) normal bir dosya değil

en: conffile name '%s' is duplicated
tr: yapılandırma dosyası adı (%s) mükerrer

en: error reading conffiles file
tr: conffiles dosyası okunamadı

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
tr: paket adı küçük harf, rakam ya da `-+.` olmayan karakterler içeriyor

en: package architecture is missing or empty
tr: paket mimarisi eksik ya da boş bırakılmış

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
tr: '%s' dosyası kullanıcı tanımlı bir Öncelik değeri (%s) içeriyor

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
tr[0]: denetim dosyaları hakkındaki %d uyarı gözardı ediliyor
tr[1]: denetim dosyaları hakkındaki %d uyarı gözardı ediliyor

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
tr: '%.250s' arşivinin varlığı denetlenemedi

en: failed to chdir to '%.255s'
tr: '%.255s' konumuna dizin değiştirme çağrısı başarısız

en: compressing tar member
tr: tar üyesi sıkıştırılıyor

en: <compress> from tar -cf
tr: <sıkıştır> tar -cf

en: unable to parse timestamp '%.255s'
tr: '%.255s' zaman damgası ayrıştırılamadı

en: --%s needs a <directory> argument
tr: --%s seçeneği <dizin> argümanının kullanımını gerektirir

en: --%s takes at most two arguments
tr: --%s en çok iki argüman alır

en: target is directory - cannot skip control file check
tr: hedef bir dizin - denetim dosyası denetimi atlanamaz

en: not checking contents of control area
tr: denetim alanının içeriği denetlenmeyecek

en: building an unknown package in '%s'.
tr: '%s' konumunda bilinmeyen bir paket inşa ediliyor.

en: building package '%s' in '%s'.
tr: '%s' paketi '%s' konumunda inşa ediliyor.

en: failed to make temporary file (%s)
tr: geçici dosya oluşturulamadı (%s)

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
tr: geçici dosyanın (%s) bağı kaldırılamadı, %s

en: failed to rewind temporary file (%s)
tr: geçici dosyaya (%s) rewind çağrısı yapılamadı

en: failed to stat temporary file (%s)
tr: geçici dosyaya (%s) stat çağrısı yapılamadı

en: error writing '%s'
tr: '%s' arşivi yazılamadı

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
tr: '%s' üyesi '%s' arşivine kopyalanamadı: %s

en: shell command to move files
tr: dosya taşımakta kullanılan kabuk komutu

en: unexpected end of file in %s in %.255s
tr: %s arşivinin %.255s kısmında beklenmeyen dosya sonu

en: error reading %s from file %.255s
tr: %2$.255s arşivinin %1$s kısmı okunurken bir sorun yaşandı

en: archive magic version number
tr: arşiv sihirli sürüm numarası

en: archive member header
tr: arşiv üye başlığı

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
tr: '%.250s' dosyası bozuk - arşiv başlığındaki sürüm numarası kısmı geçersiz

en: file '%.250s' is not a Debian binary archive (try dpkg-split?)
tr: '%.250s' dosyası bir Debian ikili arşivi değil (dpkg-split kullanmayı deneyin)

en: archive information header member
tr: arşiv bilgisi başlığı üyesi

en: archive has no newlines in header
tr: arşivin başlık kısmında hiç yeni satır yok

en: archive has invalid format version: %s
tr: arşiv geçersiz bir biçim sürümüne sahip: %s

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
tr: arşivin sürüm numarası %d.%d; lütfen dpkg-deb'in daha yeni bir sürümünü kullanın

en: cannot skip archive member from '%s': %s
tr: '%s' arşivinden arşiv üyesi atlanamaz: %s

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
tr: '%s' arşivinin '%.*s' üyesinde bilinmeyen bir sıkıştırma biçimi kullanılıyor, pes ediliyor

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
tr: '%.250s' arşivi iki denetim öğesine sahip, pes ediliyor

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
tr: '%s' arşivinde '%.*s' üyesi '%s' üyesinden önce gelmemelidir, vazgeçiliyor

en:  new Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd bytes.
tr:  yeni Debian paketi, sürüm %d.%d.
     boyut %jd bayt: denetim arşivi=%jd bayt.

en: archive control member size
tr: arşiv denetim üyesi boyutu

en: archive has malformed control member size '%s'
tr: arşivin denetim üyesi boyutu hatalı (%s)

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
tr: '%s' arşivinin arşiv denetim üyesi atlanamıyor: %s

en:  old Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd, main archive=%jd.
tr:  eski Debian paketi, sürüm %d.%d.
     boyut %jd bayt: denetim arşivi=%jd, ana arşiv=%jd.

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
tr: bu dosya ASCII kipinde indirildiği için bozuk olarak
     inmiş bir arşive benziyor

en: '%.255s' is not a Debian format archive
tr: '%.255s' dosyası Debian biçimli bir arşiv değil

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
tr: arşiv üyesi '%s' arşivinden kopyalanamıyor: %s

en: cannot close decompressor pipe
tr: sıkıştırmayı açma borusu kapatılamıyor

en: failed to create directory
tr: dizin oluşturulamadı

en: failed to chdir to directory
tr: dizine geçilemedi

en: <decompress>
tr: <aç>

en: paste
tr: yapıştır

en: --%s needs a .deb filename argument
tr: --%s seçeneği bir .deb dosyası argümanının kullanımını gerektirir

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
tr: --%s seçeneği (bir .deb dosyası olacak şekilde) sadece bir argüman alır

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
tr: --%s seçeneği (.deb dosyası ve dizin olacak şekilde) en fazla iki argüman alır

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
tr: --%s seçeneği .deb dosyası ve dizin argümanlarının kullanımını gerektirir

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
tr: --%s seçeneği bir hedef dizin kullanımını gerektirir.
    Belki de dpkg --install komutunu kullanmalısınız ?

en: --%s does not support (yet) reading the .deb from standard input
tr: --%s seçeneği (henüz) standart girdiden .deb dosyası okuyamaz

en: unable to create temporary directory
tr: geçici dizin oluşturulamadı

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
tr: denetim dosyası (%s) '%s' arşivinden çıkarılamadı: %s

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
tr: '%.255s' arşivi hiç '%.255s' denetim bileşeni içermiyor

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
tr[0]: %d gerekli denetim bileşeni eksik
tr[1]: %d gerekli denetim bileşeni eksik

en: cannot scan directory '%.255s'
tr: '%.255s' dizini taranamadı

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
tr:  %7jd bayt, %5d satır   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
tr:      normal bir dosya değil    %.255s

en: no 'control' file in control archive!
tr: denetim arşivinde 'control' dosyası yok!

en: error in show format: %s
tr: gösterme biçimi hatalı: %s

en: --%s takes exactly one argument
tr: --%s seçeneği sadece bir argüman alır

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
tr: Debian '%s' paket arşivi arka ucu sürüm %s.

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
tr:   -?, --help                       Bu yardım iletisini göster.
          --version                    Sürüm numarasını göster.

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
tr: <deb> Debian biçimindeki bir arşiv dosyasının adıdır.
    <c-dosya> yönetimsel dosya bileşeninin adıdır.
    <c-alanı> esas `control' dosyasındaki bir alanın adıdır.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
tr: Biçim söz dizimi:
      Biçim, her paket için çıktıya yazılacak bir dizgidir. Biçim standart
      atlatma karakterlerini (\n 'yeni satır', \r 'satır başı' veya \\ 'normal
      eğik çizgi') içerebilir. Paket alanlarına ${değişken[;genişlik]} söz dizimi
      ile değişken başvuruları eklenerek paket bilgileri dahil edilebilir. Aksi
      belirtilmediği sürece alanlar sağa dayalıdır. Genişlik negatif olarak
      belirtilirse sola dayalı olur.

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
tr: 
    Sisteminizdeki paketleri kurmak veya kaldırmak için 'dpkg' kullanın. Kullanıcı
    dostu paket yönetimi için 'apt' veya 'aptitude' kullanın. 'dpkg-deb --extract'
    komutu ile açılmış paketler düzgün şekilde kurulmamıştır !

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
tr: *.deb paketlerine müdahale etme hakkında bilgi almak için dpkg-deb --help yazın;
    Paket kurma ve kaldırma hakkında bilgi almak için dpkg --help yazın.

en: invalid deb format version: %s
tr: deb format sürümü geçersiz: %s

en: unknown deb format version: %s
tr: deb format sürümü bilinmiyor: %s

en: unknown compression strategy '%s'!
tr: bilinmeyen sıkıştırma stratejisi '%s'!

en: unknown compression type '%s'!
tr: bilinmeyen sıkıştırma türü '%s'!

en: obsolete compression type '%s'; use xz instead
tr: '%s' sıkıştırma türü artık kullanılmamaktadır; bunun yerine xz kullanın

en: obsolete compression type '%s'; use xz or gzip instead
tr: '%s' sıkıştırma türü artık kullanılmamaktadır; bunun yerine xz veya gzip kullanın

en: need an action option
tr: bir eylem seçeneği belirtilmesi gerekiyor

en: invalid compressor parameters: %s
tr: geçersiz sıkıştırıcı parametreleri: %s

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
tr: '%s' sıkıştırma türü tek biçimli sıkıştırmayı desteklemez

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
tr: '%.250s' dosyası bozuk - şuradaki rakam (kod %d) geçersiz: %s

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
tr: '%s' dosyası bozuk - şuradaki tam sayı izin verilen aralığın dışında: %s

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
tr: '%.250s' dosyası bozuk - %.250s eksik

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
tr: '%.250s' dosyası bozuk - %.250s satırından sonra yeni satır eksik

en: error reading %.250s
tr: %.250s dosyası okunurken sorun yaşandı

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
tr: '%.250s' dosyası bozuk - ilk başlığın son kısmı hatalı

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
tr: '%.250s' dosyası bozuk - hatalı dolgu karakteri (kod %d)

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
tr: '%.250s' dosyası bozuk - info kısmında boş karakterler

en: format version number
tr: format sürümü numarası

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
tr: '%.250s' dosyasının format sürümü geçersiz: %s

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
tr: '%.250s' dosyasının format sürümü %d.%d; daha yeni bir dpkg-split sürümü kullanın

en: package name
tr: paket adı

en: package version number
tr: paket sürüm numarası

en: package file MD5 checksum
tr: paket dosyası MD5 sağlama toplamı

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
tr: '%.250s' dosyası bozuk - MD5 sağlama toplamı hatalı '%.250s'

en: archive total size
tr: arşiv toplam boyutu

en: archive part offset
tr: arşiv parça ofseti

en: archive part numbers
tr: arşiv parça numarası

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
tr: '%.250s' dosyası bozuk - arşiv parça numaraları arasında / karakteri yok

en: number of archive parts
tr: arşiv parça sayısı

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
tr: '%.250s' dosyası bozuk - yanlış sayıda arşiv parçası

en: archive parts number
tr: arşiv parça numarası

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
tr: '%.250s' dosyası bozuk - arşiv parça numarası hatalı

en: package architecture
tr: paket mimarisi

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
tr: '%.250s' dosyası bozuk - ikinci başlığın sonundaki kısım bozuk

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
tr: '%.250s' dosyası bozuk - ikinci üye bir veri üyesi değil

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
tr: '%.250s' dosyası bozuk - verilen boyutlar için parça sayısı yanlış

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
tr: '%.250s' dosyası bozuk - verilen parça sayısına göre boyut yanlış

en: file '%.250s' is corrupt - too short
tr: '%.250s' dosyası bozuk - çok küçük

en: cannot open archive part file '%.250s'
tr: arşiv parça dosyası '%.250s' açılamadı

en: file '%.250s' is not an archive part
tr: '%.250s' dosyası bir arşiv parçası değil

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
tr: %s:
        Parça formatı sürümü:                     %d.%d
        Hangi paketin parçası:                    %s
        Paketin sürümü:                           %s
        Paketin mimarisi:                         %s
        Paketin MD5 sağlama toplamı:              %s
        Paketin büyüklüğü:                        %jd bayt
        Paketi parçalama aralığı:                 %jd bayt
        Parça numarası:                           %d/%d
        Parça büyüklüğü:                          %jd bayt
        Parça konumu:                             %jd bayt
        Parça dosyası boyutu (kullanılan kısım):  %jd bayt

[ctx: architecture]
en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

en: --%s requires one or more part file arguments
tr: --%s seçeneği bir ya da daha fazla parça dosyası argümanı gerektirir

en: file '%s' is not an archive part
tr: '%s' dosyası bir arşiv parçası değil

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
tr[0]: %s paketi %d parçadan bir araya getiriliyor:
tr[1]: %s paketi %d parçadan bir araya getiriliyor:

en: unable to open output file '%.250s'
tr: çıktı dosyası (%.250s) açılamadı

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
tr: girdi parça dosyası (%.250s) (tekrar) açılamadı

en: cannot skip split package header for '%s': %s
tr: '%s' bölünmüş paket başlığı atlanamadı: %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
tr: bölünmüş paket parçası '%s' '%s' parçasına eklenemedi: %s

en: done
tr: tamam

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
tr: '%.250s' ve '%.250s' dosyaları aynı dosyanın parçaları değiller

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
tr: %d. parçanın birden çok sürümü var - en azından '%.250s' ve '%.250s'

en: part %d is missing
tr: %d. parça eksik

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
tr: Debian '%s' paket parçalama/birleştirme aracı; sürüm %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
tr: Kullanım: %s [<seçenek> ...] <komut>

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
tr: Komutlar:
      -s|--split <dosya> [<önek>]      Arşivi parçalara ayır.
      -j|--join <parça> <parça> ...    Parçaları bir araya getir.
      -I|--info <parça> ...            Bir parça hakkındaki bilgileri göster.
      -a|--auto -o <bütün> <parça>     Parçaları otomatik olarak bir araya getir.
      -l|--listq                       Eşleşmeyen parçaları listele.
      -d|--discard [<dosya adı> ...]   Eşleşmeyen parçaları at.

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
tr: Çıkış durumu kodu:
      0 = tamam
      1 = --auto ile birlikte, dosya bir parça değil
      2 = sorun var

en: Type dpkg-split --help for help.
tr: Yardım almak için dpkg-split --help komutunu kullanın.

en: part size is far too large or is not positive
tr: parça boyutu çok büyük ya da pozitif değil

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
tr: parça boyutu en az %d KiB olmalıdır (başlığa izin vermek için)

en: <standard error>
tr: <standart hata>

en: unable to read depot directory '%.250s'
tr: depo dizini '%.250s' okunamadı

en: --auto requires the use of the --output option
tr: --auto seçeneği --output seçeneğinin kullanılmasını gerektirir

en: --auto requires exactly one part file argument
tr: --auto seçeneği tam olarak bir adet parça dosyası argümanı gerektirir

en: unable to read part file '%.250s'
tr: parça dosyası '%.250s' okunamadı

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
tr: '%.250s' dosyası çok parçalı bir arşivin parçası değil.

en: unable to reopen part file '%.250s'
tr: parça dosyası '%.250s' tekrar açılamadı

en: unable to open new depot file '%.250s'
tr: yeni depo dosyası '%.250s' açılamadı

en: cannot extract split package part '%s': %s
tr: paket parçası (%s) açılamadı: %s

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
tr: yeni depo dosyası (%.250s), '%.250s' konumuna taşınamadı

en: Part %d of package %s filed (still want
tr: %2$s paketinin %1$d. parçası dosyalandı. (bazı parçalar hâlâ gerekli:

en:  and
tr:  ve

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
tr: kullanılmış depo dosyası (%.250s) silinemedi

en: --%s takes no arguments
tr: --%s seçeneği argüman almaz

en: Junk files left around in the depot directory:
tr: Depo dizininde silinmesi gereken bazı dosyalar bırakıldı:

en: unable to stat '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasına stat çağrısı başarısız oldu

en:  %s (%jd bytes)
tr:  %s (%jd bayt)

en:  %s (not a plain file)
tr:  %s (normal bir dosya değil)

en: Packages not yet reassembled:
tr: Henüz tekrar bir araya getirilmemiş paketler:

en:  Package %s: part(s)
tr:  %s paketi: parça(lar)

en: part file '%.250s' is not a plain file
tr: parça dosyası (%.250s) normal bir dosya değil

en: (total %jd bytes)
tr: (toplam %jd bayt)

en: unable to discard '%.250s'
tr: '%.250s' dosyası atılamadı

en: Deleted %s.
tr: %s dosyası silindi.

en: package field value extraction
tr: paket alan değeri açma

en: unable to open source file '%.250s'
tr: kaynak dosya (%.250s) açılamıyor

en: unable to fstat source file
tr: kaynak dosyaya fstat çağrısı yapılamadı

en: source file '%.250s' not a plain file
tr: kaynak dosya (%.250s) normal bir dosya değil

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
tr[0]: %s paketi %d parçaya bölünüyor:
tr[1]: %s paketi %d parçaya bölünüyor:

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
tr: başlık çok büyük, bu da parçayı çok büyük yapıyor; paket adı veya sürümü aşırı
    derecede uzun olmalı, pes ediliyor

en: --split needs a source filename argument
tr: --split seçeneği bir kaynak dosya adı argümanının kullanımını gerektirir

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
tr: --split seçeneği en fazla bir kaynak dosya adı ve hedef öneki alır

en: Use --help for help about diverting files.
tr: Dosyaları yönlendirme hakkında yardım almak için --help seçeneğini kullanın.

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
tr: Komutlar:
      [--add] <dosya>           yönlendirme ekle.
      --remove <dosya>          yönlendirmeyi kaldır.
      --list [<glob-örüntüsü>]  dosya yönlendirmelerini göster.
      --listpackage <dosya>     dosyayı hangi paketlerin yönlendirdiğini göster.
      --truename <dosya>        yönlendirilmiş dosyanın asıl adını döndür.

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
tr: Ekleme işleminde öntanımlı seçenekler --local ve --divert <özgün>.distrib
    şeklindedir.
    Kaldırma işleminde --package veya --local ve --divert seçenekleri
    belirtiliyorsa eşleşmelidir.
    Paket preinst/postrm betikleri --package ve --divert seçeneklerini her zaman
    belirtmelidir.

en: cannot stat file '%s'
tr: '%s' dosyasına stat çağrısı başarısız

en: error checking '%s'
tr: '%s' denetlenirken bir sorun yaşandı

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
tr: yeniden adlandırma işlemi, '%s' dosyasının farklı bir dosya olan '%s'
      ile değiştirilmesine yol açacağı için iptal ediliyor

en: unable to create file '%s'
tr: '%s' dosyası oluşturulamadı

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
tr: '%s', '%s' olarak kopyalanamıyor: %s

en: cannot rename '%s' to '%s'
tr: '%s', '%s' olarak yeniden adlandırılamıyor

en: rename: remove duplicate old link '%s'
tr: yeniden adlandırma: eski bağı kaldır (%s)

en: unable to remove copied source file '%s'
tr: kopyalanmış kaynak dosyası (%s) kaldırılamadı

en: filename "%s" is not absolute
tr: "%s" dosya adı mutlak değil

en: file may not contain newlines
tr: dosya adı yeni satır karakteri içeremez

en: local diversion of %s
tr: %s dosyasının yerel yönlendirmesi

en: local diversion of %s to %s
tr: %s dosyasının %s hedefine yerel yönlendirmesi

en: diversion of %s by %s
tr: %s dosyasının %s kaynaklı yönlendirmesi

en: diversion of %s to %s by %s
tr: %s dosyasının %s hedefine %s kaynaklı yönlendirmesi

en: any diversion of %s
tr: %s dosyasının tüm yönlendirmeleri

en: any diversion of %s to %s
tr: %s dosyasının %s hedefine tüm yönlendirmeleri

en: --%s needs a single argument
tr: --%s seçeneği bir adet argüman kullanımını gerektirir

en: cannot divert directories
tr: dizinler yönlendirilemedi

en: cannot divert file '%s' to itself
tr: '%s' dosyası kendine yönlendirilemedi

en: Leaving '%s'
tr: '%s' bırakılıyor

en: '%s' clashes with '%s'
tr: '%s', '%s' ile çakışıyor

en: Adding '%s'
tr: '%s' ekleniyor

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
tr: yönlendiren paketin (%2$s) sahip olduğu '%1$s' paketinin yönlendirilme isteği gözardı ediliyor

en: No diversion '%s', none removed.
tr: '%s' yönlendirmesi yok, hiçbir yönlendirme kaldırılmadı.

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
tr: yönlendirmede eşleşmezlik
      '%s' kaldırılırken
      '%s' ile karşılaşıldı

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
tr: pakette eşleşmezlik
      '%s' kaldırılırken
      '%s' ile karşılaşıldı

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
tr: Paylaşılan yönlendirmeyi (%s) kaldırma isteği gözardı ediliyor.

en: Removing '%s'
tr: Kaldırılıyor: '%s'

en: package may not contain newlines
tr: paket adı yeni satır karakteri içeremez

en: divert-to may not contain newlines
tr: yönlendirme seçeneği yeni satır içeremez

en: Use --help for help about overriding file stat information.
tr: Dosya istatistikleri bilgisi geçersiz kılma hakkında yardım için --help kullanın.

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
tr: Komutlar:
      --add <sahip> <grup> <kip> <yol>
                               veritabanına yeni bir <yol> girdisi ekle.
      --remove <yol>           <yol> girdisini veritabanından kaldır.
      --list [<glob-örüntüsü>] veritabanında bulunan geçersiz kılmaları listele.

en: stripping trailing /
tr: sondaki / karakteri kaldırılıyor

en: user '%s' does not exist
tr: '%s' kullanıcısı mevcut değil

en: group '%s' does not exist
tr: '%s' grubu mevcut değil

en: error setting ownership of '%.255s'
tr: '%.255s' dosyasının sahipliği ayarlanırken bir sorun yaşandı

en: error setting permissions of '%.255s'
tr: '%.255s' dosyasının izinleri ayarlanırken bir sorun yaşandı

en: --%s needs four arguments
tr: --%s dört adet argüman kullanımını gerektirir

en: path may not contain newlines
tr: dosya konumu yeni satır karakteri içeremez

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
tr: '%s' için mevcut bir geçersiz kılma dosyası var, ama --force seçeneği belirtildiği için bu dosya gözardı edilecek

en: an override for '%s' already exists; aborting
tr: '%s' için mevcut bir geçersiz kılma var; işlem iptal ediliyor

en: --update given but %s does not exist
tr: --update kullanıldı ama %s mevcut değil

en: no override present
tr: herhangi bir geçersiz kılma mevcut değil

en: --update is useless for --remove
tr: --remove için --update gereksizdir

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
tr: Bu yardımcı araç hakkında yardım almak için dpkg-trigger --help komutunu kullanın.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
tr: Debian %s paket tetikleyici yardımcı programı sürüm %s.

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
tr: Komutlar:
      --check-supported                dpkg'nin tetikleyici desteğini sorgula.

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
tr: bir geliştirici betiğinden (ya da --by-package seçeneği ile) çağrılmalıdır

en: takes one argument, the trigger name
tr: bir adet argüman alır (tetikleyici adı)

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
tr: beklenen paket adı (%.250s) geçersiz: %.250s

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
tr: geçersiz tetikleyici adı '%.250s': %.250s

en: triggers data directory not yet created
tr: tetikleyici veri dizini henüz oluşturulmadı

en: trigger records not yet in existence
tr: tetikleyici kayıtları henüz mevcut değil

en: no packages found matching %s
tr: %s ile eşleşen bir paket bulunamadı

note: TRANSLATORS: This is the header that appears on 'dpkg-query -l'. The * string should remain under 80 characters. The uppercase letters in * the state values denote the abbreviated letter that will appear on * the first three columns, which should ideally match the English one * (e.g. Remove → supRim
en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
tr: İstenen=bilinmeyen(U)/kur(I)/kaldır(R)/temizle(P)/tut(H)
    | Durum=kurulu-değil(N)/kurulu(I)/yapılandırma-dosyası(C)/açılmış(U)
    |/yarı-yapılandırılmış(F)/yarı-kurulu(H)/tetikleyici-bekliyor(W)
    |/tetikleyici-askıda(T)/ Hata?=(yok)/tekrar-kur(R) (Durum,Hata: büyük-harf=kötü)

en: Name
tr: Ad

en: Version
tr: Sürüm

en: Architecture
tr: Mimari

en: Description
tr: Açıklama

en: diversion by %s from: %s
tr: %s tarafından şuradan yönlendirme: %s

en: diversion by %s to: %s
tr: %s tarafından şuraya yönlendirme: %s

en: local diversion from: %s
tr: şuradan yerel yönlendirme: %s

en: local diversion to: %s
tr: şuraya yerel yönlendirme: %s

en: --search needs at least one file name pattern argument
tr: --search seçeneği en az bir dosya adı örüntüsü argümanı kullanımını gerektirir

en: no path found matching pattern %s
tr: %s örüntüsüne uyan bir konum bulunamadı

en: package '%s' is not installed and no information is available
tr: '%s' paketi kurulu değil ve hakkında bilgi yok

en: package '%s' is not available
tr: '%s' paketi kullanılabilir değil

en: --%s needs at least one package name argument
tr: --%s seçeneği en az bir adet paket adı argümanı kullanımını gerektirir

en: package '%s' is not installed
tr: '%s' paketi kurulu değil

en: Package '%s' does not contain any files (!)
tr: '%s' paketi hiç dosya içermiyor (!)

en: locally diverted to: %s
tr: yerel olarak şuraya yönlendirilmiş: %s

en: package diverts others to: %s
tr: paket diğerlerini şuraya yönlendiriyor: %s

en: diverted by %s to: %s
tr: %s tarafından şuraya yönlendirilmiş: %s

en: control file contains %c
tr: 'control' dosyası %c karakterini barındırıyor

en: --%s takes one package name argument
tr: --%s seçeneği bir adet paket adı argümanı alır

en: --%s takes exactly two arguments
tr: --%s tam iki argüman alır

en: control file '%s' does not exist
tr: denetim dosyası '%s' mevcut değil

en: Debian %s package management program query tool version %s.
tr: Debian %s paket yönetim programı sorgulama aracı sürüm %s.

en: Use --help for help about querying packages.
tr: Paket sorgulama hakkında yardım almak için --help seçeneğini kullanın.

en: error reading from dpkg-deb pipe
tr: dpkg-deb borusundan okuma yapılırken bir sorun yaşandı

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
tr: '%.255s' dosyasının dolgu karakterleri atlanamadı: %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
tr: '%.255s' dosyası borudan atlanamıyor (değiştirilmiş veya hariç bırakılmış): %s

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
tr: '%.255s' oluşturulamadı ('%.255s' işlenirken)

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
tr: açılmış '%.255s' verisi '%.255s' konumuna kopyalanamıyor: %s

en: error closing/writing '%.255s'
tr: '%.255s' kapatılırken/yazılırken bir sorun yaşandı

en: error creating pipe '%.255s'
tr: '%.255s' borusu oluşturulurken bir sorun yaşandı

en: error creating device '%.255s'
tr: '%.255s' aygıtı oluşturulurken bir sorun yaşandı

en: error creating symbolic link '%.255s'
tr: '%.255s' sembolik bağı oluşturulurken bir sorun yaşandı

en: error creating directory '%.255s'
tr: '%.255s' dizini oluşturulurken bir sorun yaşandı

en: error setting timestamps of '%.255s'
tr: '%.255s' konumunun zaman damgaları ayarlanırken bir sorun yaşandı

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
tr: '%.255s' sembolik bağının sahipliği ayarlanırken bir sorun yaşandı

en: unable to read link '%.255s'
tr: '%.255s' bağı okunamadı

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
tr: '%.250s' sembolik bağının boyutu değişmiş (eskiden: %jd şimdi: %zd)

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
tr: paylaşılan '%.250s' dosyasının üzerine yazılmaya çalışılıyor, dosya %.250s paketinin diğer örneklerinden farklı

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
tr: mevcut sembolik bağa (%.250s) stat çağrısı yapılamadı

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
tr: '%2$.250s' sembolik bağı için önerilen yeni hedefe (%1$.250s) stat çağrısı yapılamadı

en: newline not allowed in archive object name '%.255s'
tr: arşiv nesnelerinin adlarında yeni satır karakteri kullanılamaz (%.255s)

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
tr: '%2$.250s' dosyasının yönlendirilmiş sürümü olan '%1$.250s' dosyasının üzerine yazmaya çalışıyor (paket: %3$.100s)

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
tr: '%2$.250s' dosyasının yönlendirilmiş sürümü olan '%1$.250s' dosyasının üzerine yazmaya çalışıyor

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
tr: '%.255s' dosyasının yeni sürümü kurulmadan önce temizlik esnasında sorun yaşandı

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
tr: geri yüklenmiş '%.255s' dosyasının başka bir sürümü kurulmadan önce stat çağrısı yapılamadı

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
tr: arşiv bilinmeyen 0x%2$x türündeki '%1$.255s' nesnesini içeriyor

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
tr: Eski paketteki dosyalar değiştiriliyor %s (%s) ...

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
tr: Kurulu paketteki dosyalar ile değiştiriliyor %s (%s) ...

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
tr: %2$.250s %3$.250s paketindeki '%1$.250s' dizininin üzerine dizin olmayan bir dosya yazılmaya çalışılıyor

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
tr: %2$.250s %3$.250s paketinde de bulunan '%1$.250s' dosyasının üzerine yazılmaya çalışılıyor

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
tr: yeni sürümün kurulabilmesi için '%.255s' taşınacaktı ama bir sorun yaşandı

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
tr: '%.255s' için yedek sembolik bağ oluşturulamadı

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
tr: '%.255s' yedek sembolik bağının sahibi değiştirilemedi

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
tr: yeni sürümün kurulumundan önce '%.255s' için yedek bağ oluşturulamadı

en: unable to install new version of '%.255s'
tr: '%.255s' dosyasının yeni sürümü kurulamadı

en: unable to open '%.255s'
tr: '%.255s' açılamadı

en: unable to sync file '%.255s'
tr: '%.255s' dosyası diske yazılamadı

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
tr: evet, %2$s paketinin bozduğu %1$s paketinin yapılandırılması kaldırılacak

en: regarding %s containing %s:
    %s
tr: %s dosyası, %s paketi:
    %s

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
tr: bozukluk gözardı ediliyor, devam edilecek!

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
tr: %.250s paketini kurmak %.250s paketini bozar ve yapılandırmanın kaldırılmasına
      izin verilmiyor (--auto-deconfigure seçeneğinin yardımı dokunabilir)

en: installing %.250s would break existing software
tr: %.250s paketini kurmak diğer yazılımların işlevini bozar

en: considering removing %s in favour of %s ...
tr: %2$s için %1$s paketinin kaldırılması düşünülüyor ...

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
tr: %s düzgün şekilde kurulmamış; bu pakete bağlı tüm bağımlılıklar gözardı ediliyor

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
tr: %2$s paketini sağladığı için %1$s paketini kaldırmak sorun olabilir ...

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
tr: %s paketi yeniden kurulum gerektiriyor ama isteğiniz üzerine kaldırılacak

en: package %s requires reinstallation, will not remove
tr: %s paketi yeniden kurulum gerektiriyor, kaldırılmayacak

en: yes, will remove %s in favour of %s
tr: evet, %2$s için %1$s kaldırılacak

en: conflicting packages - not installing %.250s
tr: paketler çakışıyor - %.250s kurulmayacak

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
tr: çakışma gözardı ediliyor, devam edilecek!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
tr: --%s --recursive seçeneği en az bir adet yol argümanı kullanımını gerektirir

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
tr: arama yapıldı ama hiç (*.deb örüntüsüyle eşleşen) paket bulunamadı

en: --%s needs at least one package archive file argument
tr: --%s seçeneği en az bir adet paket arşivi dosyası argümanına ihtiyaç duyar

en: cannot access archive '%s'
tr: '%s' arşivine ulaşılamıyor

en: archive '%s' is not a regular file
tr: '%s' arşivi normal bir dosya değil

en: Selecting previously unselected package %s.
tr: Daha önce seçili olmayan %s paketi seçiliyor.

en: Skipping unselected package %s.
tr: Seçili olmayan %s paketi atlanıyor.

en: version %.250s of %.250s already installed, skipping
tr: %2$.250s paketinin %1$.250s sürümü zaten kurulu, atlanıyor

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s
tr: %.250s, %.250s sürümünden %.250s sürümüne düşürülüyor

en: will not downgrade %.250s from %.250s to %.250s, skipping
tr: %.250s, %.250s sürümünden %.250s sürümüne düşürülmeyecek, atlanıyor

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
tr: '%.250s' dosyasının yedek kopyanın tekrar kurulabilmesi için dosyanın yeni kurulan sürümü silinecekti ama bir sorun yaşandı

en: unable to restore backup version of '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasının yedeği geri yüklenemedi

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasının yedeği kaldırılamadı

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasının yeni kurulmuş olan sürümü kaldırılamadı

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
tr: '%.250s' dosyasının yeni açılmış olan sürümü kaldırılamadı

en: Configuration file '%s'
tr: Yapılandırma dosyası '%s'

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
tr: Yapılandırma dosyası '%s' (aslında '%s')

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
tr:  ==> Sistemdeki dosya ya siz ya da bir betik oluşturmuş.
     ==> Bu dosya aynı zamanda bir paket tarafından da sağlanıyor.

en:      Not modified since installation.
tr:      Kurulumdan bu yana değiştirilmemiş.

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
tr:  ==> Kurulumdan bu yana (siz ya da bir betik tarafından) değiştirilmiş.

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
tr:  ==> Kurulumdan bu yana (siz ya da bir betik tarafından) silinmiş.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
tr:  ==> Paket dağıtıcısı güncellenmiş bir sürümü yayımlamış.

en:      Version in package is the same as at last installation.
tr:      Paketteki sürüm son kurulumdakiyle aynı.

en:  ==> Using new file as you requested.
tr:  ==> İsteğiniz üzerine yeni dosya kullanılıyor.

en:  ==> Using current old file as you requested.
tr:  ==> İsteğiniz üzerine halihazırdaki eski dosya kullanılıyor.

en:  ==> Keeping old config file as default.
tr:  ==> Eski yapılandırma dosyası öntanımlı olarak tutuluyor.

en:  ==> Using new config file as default.
tr:  ==> Yeni yapılandırma dosyası öntanımlı olarak kullanılıyor.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
tr:    Bu durum için ne yapmak istersiniz ?  Seçenekleriniz şunlardır:
        Y ya da I : paket geliştiricisinin sürümünü kullan
        N ya da O : mevcut/kurulu durumdaki sürümü kullanmaya devam et
          D       : sürümler arasındaki farkları göster
          Z       : durumu incelemek için bir kabuk başlat

en:  The default action is to keep your current version.
tr:  Öntanımlı eylem mevcut sürümü korumaktır.

en:  The default action is to install the new version.
tr:  Öntanımlı eylem yeni sürümü kurmaktır.

en: [default=N]
tr: [öntanımlı=H]

en: [default=Y]
tr: [öntanımlı=E]

en: [no default]
tr: [öntanımlı yok]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
tr: standart hataya yazılamıyor, yapılandırma dosyası isteminden önce fark edildi

en: read error on stdin at conffile prompt
tr: yapılandırma dosyası istemi esnasında standart girdiden okuma hatası

en: end of file on stdin at conffile prompt
tr: yapılandırma dosyası istemi esnasında standart girdide dosya sonu karakteri

en: conffile difference visualizer
tr: yapılandırma dosyası fark görselleştirici

en: Type 'exit' when you're done.
tr: İşiniz bittiğinde çıkmak için `exit' yazın.

en: conffile shell
tr: yapılandırma dosyası kabuğu

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
tr: yeni dağıtık yapılandırma dosyasına (%.250s) stat çağrısı yapılamadı

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
tr: şu anda kurulu olan yapılandırma dosyasına (%.250s) stat çağrısı yapılamadı

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
tr: 
    '%s' yapılandırma dosyası sisteminizde mevcut değil.
    İsteğiniz üzerine yeni yapılandırma dosyası kuruluyor.

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
tr: %s: eski yedek (%.250s) kaldırılamadı: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
tr: %s: '%.250s' dosyasının adı '%.250s' olarak değiştirilemedi: %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
tr: %s: '%.250s' kaldırılamadı: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
tr: %s: eski dağıtık sürüm (%.250s) kaldırılamadı: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
tr: %s: '%.250s' (üzerine yazılmadan önce) kaldırılamadı: %s

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
tr: %s: '%.250s', '%.250s' konumuna bağlanamadı: %s

en: Installing new version of config file %s ...
tr: Yapılandırma dosyasının yeni sürümü kuruluyor: %s ...

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
tr: '%.250s', '%.250s' olarak kurulamadı

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
tr: '%s' adında kurulu bir paket olmadığı için yapılandırma gerçekleştirilemiyor

en: package %.250s is already installed and configured
tr: %.250s paketi kurulmuş ve yapılandırılmış

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
tr: %.250s paketi yapılandırma için hazır değil
     bu paket yapılandırılamaz (mevcut durum '%.250s')

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
tr: %s yapılandırılamaz çünkü %s hazır değil (mevcut durum: '%s')

en: package %s %s cannot be configured because %s is at a different version (%s)
tr: %s %s yapılandırılamıyor çünkü %s paketi farklı bir sürümde (%s)

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
tr: bağımlılık sorunları yüzünden %s paketi yapılandırılamıyor:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
tr: bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
tr: %s: bağımlılık sorunları var ama isteğiniz üzerine yapılandırılıyor:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
tr: paket çok tutarsız bir durumda; yapılandırmaya teşebbüs
     etmeden önce paketi yeniden kurmanız daha iyi olur

en: Setting up %s (%s) ...
tr: Ayarlanıyor: %s (%s) ...

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
tr: %s: yapılandırma dosyasına stat çağrısı yapılamadı (%s)
     (= '%s'): %s

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
tr: %s: yapılandırma dosyası döngüsel bir bağ (%s)
     (= '%s')

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
tr: %s: yapılandırma dosyasına readlink çağrısı yapılamadı (%s)
     (= '%s'): %s

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
tr: %s: yapılandırma dosyası (%.250s) bozuk bir dosya adına işaret ediyor
     ('%s', '%s' konumuna işaret eden bir sembolik bağ)

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
tr: %s: yapılandırma dosyası (%.250s) normal bir dosya ya da sembolik bağ değil (= '%s')

en: %s depends on %s
tr: %s, %s paketine bağımlı

en: %s pre-depends on %s
tr: %s, %s paketine ön bağımlı

en: %s recommends %s
tr: %s, %s paketini tavsiye eder

en: %s suggests %s
tr: %s, %s paketini önerir

en: %s breaks %s
tr: %s, %s paketini bozar

en: %s conflicts with %s
tr: %s, %s paketi ile çakışır

en: %s enhances %s
tr: %s, %s paketini geliştirir

en:   %.250s is to be removed.
tr:   %.250s kaldırılacak.

en:   %.250s is to be deconfigured.
tr:   %.250s paketinin yapılandırması kaldırılacak.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
tr:   %.250s kurulacak, ama sürümü %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
tr:   %.250s kurulu, ama sürümü %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
tr:   %.250s paketi açılmış, ama hiç yapılandırılmamış.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
tr:   %.250s paketi açılmış, ama sürümü %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
tr:   %.250s paketinin yapılandırılmış en son sürümü %.250s.

en:   %.250s is %s.
tr:   %.250s %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
tr:   %.250s, %.250s paketini sağlıyor ama kaldırılacak.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
tr:   %.250s, %.250s paketini sağlıyor ama yapılandırması kaldırılacak.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
tr:   %.250s, %.250s paketini sağlıyor ama %s.

en:   %.250s is not installed.
tr:   %.250s kurulu değil.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
tr:   %.250s (sürüm %.250s) kurulacak.

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
tr:   %.250s (sürüm %.250s) mevcut ve %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
tr:   %.250s, %.250s paketini sağlıyor ve kurulacak.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
tr:   %.250s, %.250s paketini sağlıyor, mevcut ve %s.

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
tr: Aşağıdaki paketler kurulumları esnasında yaşanan sorunlardan ötürü
    sıkıntılı durumdadır. Bu paketlerin ve bu paketlere bağımlı olan
    diğer paketlerin işlev görebilmeleri için bu paketler yeniden kurul-
    malıdır:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
tr: Aşağıdaki paketler açılmış ama henüz yapılandırılmamış. Bu pa-
    ketler işlev görür hale gelebilmeleri için dpkg --configure ko-
    mutu ile veya dselect'teki menü seçeneği kullanılarak yapılandı-
    rılmalıdırlar:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
tr: Aşağıdaki paketlerin yapılandırma işlemleri, büyük olasılıkla ilk
    yapılandırılmalarında çıkan sorunlardan dolayı, yarım kalmış durumda.
    Yapılandırma işlemi dpkg --configure <paket> komutu ile ya da dselect
    menü seçeneği kullanılarak tekrar denenmelidir:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
tr: Aşağıdaki paketler, kurulum esnasında yaşanan sorunlar nedeniyle yarı
    kurulmuş durumdalar. Kurulum büyük olasılıkla tekrar denenerek tamamlana-
    bilir; ya da bu paketler dselect veya dpkg --remove kullanılarak kaldırı-
    labilir:

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
tr: Aşağıdaki paketler diğer paketlerde etkinleştirdikleri tetiklemelerin
    işlenmesini bekliyorlar. Bu işleme dselect ya da dpkg --configure --pending
    (ya da dpkg --triggers-only) komutu kullanılarak talep edilebilir:

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
tr: Aşağıdaki paketler tetiklenmiş ama tetikleyiciler henüz işlenmemiş. Tetikleyici
    işlemelerin yapılmasını istemek için dselect ya da dpkg --configure --pending
    (ya da dpkg --triggers-only) komutları kullanılabilir:

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
tr: Veritabanında aşağıdaki paketlerin liste denetim dosyalarının kaydı yok,
    bu yüzden bu paketlerin yeniden kurulmaları gerekiyor:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
tr: Veritabanında aşağıdaki paketlerin md5sums denetim dosyalarının kaydı yok,
    bu yüzden bu paketlerin yeniden kurulmaları gerekiyor:

en: The following packages do not have an architecture:
tr: Aşağıdaki paketlerin bir mimarisi yok:

en: The following packages have an illegal architecture:
tr: Aşağıdaki paketler geçersiz bir mimariye sahip:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
tr: Aşağıdaki paketler bilinmeyen bir yabancı mimariye ait; bu durum ön uç
    araçlarında bağımlılık sorunlarına yol açar. dpkg --add-architecture komutu
    ile yabancı mimarileri kaydedebilir ve bu sorunu düzeltebilirsiniz:

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
tr: Başka bir işlem veritabanını yazmak için kilitlemiş ve şu anda veritabanını
    değiştiriyor olabilir. Aşağıdaki sorunlardan bazıları bundan kaynaklı olabilir.

[ctx: section]
en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

en:  %d in %s:
tr:  %2$s bölümünden %1$d paket:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
tr[0]:  şu bölümden %d paket:
tr[1]:  şu bölümden %d paket:

en: multiple Conflicts and Replaces
tr: birden fazla 'Çakışır' ve 'Değiştirir' değeri

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
tr: önbağımlılıklar sağlanamıyor:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
tr: %.250s için önbağımlılıklar sağlanamıyor (%.250s için isteniyordu)

en: --%s takes one <pkgname> argument
tr: --%s seçeneği bir adet <paket adı> argümanı alır

en: package name '%s' is invalid: %s
tr: paket adı (%s) geçersiz: %s

en: --%s takes one <trigname> argument
tr: --%s seçeneği bir adet <tetikleyici adı> argümanı alır

en: trigger name '%s' is invalid: %s
tr: tetikleyici adı (%s) geçersiz: %s

en: --%s takes one <archname> argument
tr: --%s seçeneği bir <mimari adı> argümanı alır

en: architecture name '%s' is invalid: %s
tr: mimari adı (%s) geçersiz: %s

en: --%s takes one <version> argument
tr: --%s seçeneği bir <sürüm> argümanı alır

en: version '%s' has bad syntax
tr: '%s' sürümünü hatalı söz dizimine sahip

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
tr: --compare-versions seçeneği 3 argüman alır: <sürüm> <ilişki> <sürüm>

en: --compare-versions bad relation
tr: --compare-versions kötü ilişki

en: --%s used with obsolete relation operator '%s'
tr: --%s seçeneği kullanımdan kalkmış olan '%s' işleci ile kullanıldı

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
tr: başarısız paketler listesinin yeni girdisi için bellek ayrılamadı: %s

en: too many errors, stopping
tr: çok fazla hata oldu, işlem durduruluyor

en: error processing package %s (--%s):
     %s
tr: %s paketi işlenirken sorun yaşandı (--%s):
     %s

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
tr: %s arşivi işlenirken sorun yaşandı (--%s):
     %s

en: Errors were encountered while processing:
tr: İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:

en: Processing was halted because there were too many errors.
tr: Çok fazla hatayla karşılaşıldığı için işlem yarıda kesildi.

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
tr: %s paketi tutuluyordu ama yine de isteğiniz üzerine işlenecek

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
tr: %s paketi tutuluyor, bu pakete dokunulmayacak. Geçersiz kılmak için
      --force-hold seçeneğini kullanabilirsiniz.

en: not installed
tr: kurulu değil

en: not installed but configs remain
tr: kurulu değil ama yapılandırma dosyaları duruyor

en: broken due to failed removal or installation
tr: başarısız kaldırma veya kurulum nedeniyle bozuk

en: unpacked but not configured
tr: paket açılmış ama yapılandırılmamış

en: broken due to postinst failure
tr: kurulum sonrası betiği başarısız olduğu için bozuk

en: awaiting trigger processing by another package
tr: başka bir paketin tetikleyicilerinin işlenmesini bekliyor

en: triggered
tr: tetiklenmiş

en: installed
tr: kurulu

en: '%s' not found in PATH or not executable
tr: '%s' PATH değişkeninde bulunamadı ya da çalıştırılabilir bir dosya değil

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
tr[0]: %d program PATH değişkeninde bulunamadı ya da çalıştırılabilir bir dosya değil
    %s
tr[1]: %d program PATH değişkeninde bulunamadı ya da çalıştırılabilir bir dosya değil
    %s

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
tr: Not: root kullanıcısının PATH ortam değişkeni genelde /usr/local/sbin, /usr/sbin ve /sbin'i içerir

en: Debian '%s' package management program version %s.
tr: Debian '%s' paket yönetim programı sürüm %s.

en: Validatable things: pkgname, archname, trigname, version.
tr: Geçerliliği denetlenebilen alanlar: paket adı, mimari adı, tetikleyici adı, sürüm numarası.

en: Use dpkg with -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    on archives (type %s --help).
tr: Arşivler için dpkg -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    kullanın (%s --help yazın).

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
tr: --compare-versions seçeneğinin kullandığı karşılaştırma işleçleri:
      lt le eq ne ge gt         (boş sürümler diğer her sürümden daha eski sayılır);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl   (boş sürümler diğer her sürümden daha yeni sayılır);
      < << <= = >= >> >         (control dosyası söz dizimi ile uyumluluk için).

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
tr: Kullanıcı dostu paket yönetimi için 'apt' veya 'aptitude' kullanın.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
tr: Paket kurma ve kaldırma hakkında yardım almak için dpkg --help yazın [*];
    Kullanıcı dostu paket yönetimi için 'apt' veya 'aptitude' araçlarını kullanın;
    dpkg ile kullanabileceğiniz hata ayıklama bayraklarının listesini görmek için
    dpkg -Dhelp yazın;
    Zorlama seçeneklerinin listesini görmek için dpkg --force-help yazın;
    *.deb dosyalarını değiştirme hakkında bilgi almak için dpkg-deb --help yazın;
    
    [*] ile işaretlenmiş komutlar çok miktarda çıktı üretir - 'less' ya da
    'more' araçları ile birlikte kullanın !

en: Generally helpful progress information
tr: Genelde faydalı ilerleme bilgisi

en: Invocation and status of maintainer scripts
tr: Geliştirici betiklerinin çağrıları ve durumları

en: Output for each file processed
tr: İşlenen her dosya için çıktı

en: Lots of output for each file processed
tr: İşlenen her dosya için çok fazla çıktı

en: Output for each configuration file
tr: Her yapılandırma dosyası için çıktı

en: Lots of output for each configuration file
tr: Her bir yapılandırma dosyası için çok fazla çıktı

en: Dependencies and conflicts
tr: Bağımlılıklar ve çakışmalar

en: Lots of dependencies/conflicts output
tr: Çok fazla bağımlılık/çakışma çıktısı

en: Trigger activation and processing
tr: Tetikleyici etkinleştirme ve işleme

en: Lots of output regarding triggers
tr: Tetikleyicilerle ilgili çok fazla çıktı

en: Silly amounts of output regarding triggers
tr: Tetikleyicilerle ilgili çok çok fazla çıktı

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
tr: dpkg/info dizini gibi şeyler hakkında çok fazla bilgi

en: Insane amounts of drivel
tr: Aşırı miktarda gereksiz bilgi

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
tr: %s hata ayıklama seçeneği, --debug=<sekizlik> ya da -D<sekizlik>:
    
     Numara  Kaynaktaki ref.  Açıklama

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
tr: 
    Hata ayıklama seçenekleri bit tabanlı veya işleci ile bir arada kullanılabilir.
    Anlamların ve değerlerin ileride değişebileceğini göz önünde bulundurun.

en: --%s requires a positive octal argument
tr: --%s seçeneği pozitif bir sekizlik argüman gerektirir

en: unknown verify output format '%s'
tr: bilinmeyen doğrulama çıktısı biçimi '%s'

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
tr: --%s seçeneğine verilen virgülle ayrılmış değerde (%.250s) boş bir paket adı var

en: error executing hook '%s', exit code %d
tr: '%s' kancası çalıştırılırken sorun yaşandı, çıkış kodu %d

en: status logger
tr: durum günlükçüsü

en: architecture '%s' is illegal: %s
tr: '%s' mimarisi geçerli değil: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
tr: '%s' mimarisi önceden ayrılmış ve eklenemez

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
tr: yabancı olmayan '%s' mimarisi kaldırılamıyor

en: removing architecture '%s' currently in use by database
tr: veritabanı tarafından hâlâ kullanılan '%s' mimarisi kaldırılıyor

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
tr: veritabanı tarafından hâlâ kullanılmakta olan '%s' mimarisi kaldırılamıyor

en: couldn't open '%i' for stream
tr: '%i' akış için açılamadı

en: unexpected end of file before end of line %d
tr: %d. satır bitmeden önce beklenmeyen dosya sonu karakteri

en: cannot set primary group ID to root
tr: birincil grup tanımlayıcısı root olarak ayarlanamadı

en: unable to setenv for subprocesses
tr: alt süreç için setenv çağrısı başarısız oldu

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
tr: paketleri, içinde geldikleri dosyanın adlarını değil paket adlarını kullanarak belirtmelisiniz

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
tr: --%s --pending, seçenek olmayan bir argüman almaz

en: Package %s listed more than once, only processing once.
tr: %s paketi bir çok kez listelenmiş, sadece bir kez işlem yapılacak.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
tr: programın bu çalışmasında %s paketinin bir çok kopyası
     açılmış ! Paket sadece bir kez yapılandırılacak.

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
tr: %.250s paketi tetikleyicilerin işlenmesi için hazır değil
     (paket şu an '%.250s' durumunda ve askıda tetikleyici yok)

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
tr:   %2$s paketini sağlayan %1$s paketi kaldırılacak.

en:   Package %s is to be removed.
tr:   %s paketi kaldırılacak.

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
tr:   Sistemde mevcut olan %s paketinin %s tarafından sağlanan sürümü %s.

en:   Version of %s on system is %s.
tr:   Sistemde mevcut olan %s paketinin sürümü %s.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
tr:   %2$s paketini sağlayan %1$s paketi tetikleyici işlemlerini bekliyor.

en:   Package %s awaits trigger processing.
tr:   %s paketi tetikleyici işlemlerini bekliyor.

en: also configuring '%s' (required by '%s')
tr: '%s' paketi de yapılandırılıyor ('%s' paketinin gereksinimi üzerine)

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
tr:   %2$s paketini sağlayan %1$s henüz yapılandırılmadı.

en:   Package %s is not configured yet.
tr:   %s paketi henüz yapılandırılmadı.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
tr:   %2$s paketini sağlayan %1$s kurulu değil.

en:   Package %s is not installed.
tr:   '%s' paketi kurulu değil.

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
tr:  %s (%s), %s paketini bozar ve %s.

en:   %s (%s) provides %s.
tr:   %s (%s), %s paketini sağlar.

en:   Version of %s to be configured is %s.
tr:   %s paketinin yapılandırılacak olan sürümü %s.

en:  depends on
tr:  şuna bağımlı:

en: ; however:
tr: , ama:

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
tr: %.250s paketi kurulu olmadığı için kaldırma isteği gözardı ediliyor

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
tr: sadece yapılandırma dosyaları kurulu olduğu için %.250s paketini kaldırma isteği
    gözardı ediliyor; dosyaları da kaldırmak için --purge seçeneğini kullanın

en: this is an essential package; it should not be removed
tr: bu temel bir pakettir ve kaldırılmamalıdır

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
tr: bağımlılık sorunları nedeniyle %s paketi kaldırılamıyor:
    %s

en: dependency problems - not removing
tr: bağımlılık sorunları - kaldırma yapılamıyor

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
tr: %s: bağımlılık sorunları var, yine de isteğiniz üzerine kaldırılıyor:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
tr: paket fazlasıyla tutarsız bir durumda; paketi kaldırmadan
     önce yeniden kurmalısınız

en: Would remove or purge %s (%s) ...
tr: Kaldırılabilir ya da temizlenebilirdi %s (%s) ...

en: Removing %s (%s) ...
tr: Kaldırılıyor: %s (%s) ...

en: unable to delete control info file '%.250s'
tr: denetim dosyası '%.250s' silinemedi

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
tr: %.250s kaldırılırken '%.250s' dizini kaldırılmadı: %s - dizin bir bağlama noktası olabilir mi?

en: unable to securely remove '%.250s'
tr: '%.250s' güvenli biçimde kaldırılamadı

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
tr: %.250s kaldırılırken '%.250s' dizini boş olmadığı için kaldırılmadı

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
tr: Yapılandırma dosyaları kaldırılıyor: %s (%s) ...

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
tr: eski yapılandırma dosyası '%.250s' (= '%.250s') kaldırılamadı

en: cannot read config file directory '%.250s' (from '%.250s')
tr: yapılandırma dosyası dizini '%.250s' okunamadı (%.250s kaynaklı)

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
tr: eski yedek yapılandırma dosyası '%.250s' kaldırılamadı (%.250s)

en: cannot remove old files list
tr: eski dosyaların listesi kaldırılamadı

en: can't remove old postrm script
tr: eski postrm betiği kaldırılamadı

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
tr: '%.250s' konumunda çalıştırma izinleri ayarlanamadı

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
tr: dpkg'ın düzgün çalışabilmesi için 'admindir', 'instdir'in içinde bulunmalıdır

en: failed to chroot to '%.250s'
tr: '%.250s' konumuna chroot çağrısı başarısız

en: unable to setenv for maintainer script
tr: geliştirici betiği için setenv çağrısı başarısız oldu

en: cannot set security execution context for maintainer script
tr: geliştirici betiğinin güvenlik bağlamı ayarlanamadı

en: installed %s package %s script
tr: %s paketi %s betiği kuruldu

en: unable to stat %s '%.250s'
tr: %s '%.250s' için stat çağrısı başarısız oldu

en: new %s package %s script
tr: yeni %s paketi %s betiği

en: old %s package %s script
tr: eski %s paketi %s betiği

en: unable to stat %s '%.250s': %s
tr: %s '%.250s' stat çağrısı yapılamadı: %s

en: trying script from the new package instead ...
tr: bunun yerine yeni paketteki betik deneniyor ...

en: there is no script in the new version of the package - giving up
tr: paketin yeni sürümünde herhangi bir betik yok - vazgeçiliyor

en: ... it looks like that went OK
tr: ... görünüşe göre sorunsuz geçti

en: unexpected end of file in package name at line %d
tr: %d. satırdaki paket adında beklenmeyen dosya sonu karakteri

en: unexpected end of line in package name at line %d
tr: %d. satırdaki paket adında beklenmeyen satır sonu karakteri

en: unexpected end of file after package name at line %d
tr: %d. satırdaki paket adından sonra beklenmeyen dosya sonu karakteri

en: unexpected end of line after package name at line %d
tr: %d. satırdaki paket adından sonra beklenmeyen satır sonu karakteri

en: unexpected data after package and selection at line %d
tr: %d. satırdaki paket ve seçimden sonra beklenmeyen veri

en: illegal package name at line %d: %.250s
tr: %d. satırdaki paket adı geçersiz: %.250s

en: package not in status nor available database at line %d: %.250s
tr: %d. satırdaki paket ne durum ne de kullanılabilir paketler veritabanında mevcut değil: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
tr: %d. satırdaki istenen durum bilinmiyor: %.250s

en: read error on standard input
tr: standart girdide okuma hatası

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
tr: tetikleyiciler işlenirken bir döngüyle karşılaşıldı:
     döngüye yol açması olası paket zinciri şöyledir:

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
tr: 
     şu paketlerin askıdaki tetikleyicileri çözümlenemiyor olabilir:

en: triggers looping, abandoned
tr: tetikleyiciler döngüye girdi, işlem yarıda kesiliyor

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
tr: bağımlılık sorunları yüzünden %s tetikleyicileri işlenemiyor:
    %s

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
tr: bağımlılık sorunları - tetikleyiciler işlenmeden bırakılıyor

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
tr: %s: bağımlılık sorunlarına rağmen isteğiniz üzerine tetikleyiciler işleniyor:
    %s

en: Processing triggers for %s (%s) ...
tr: Tetikleyiciler işleniyor: %s (%s) ...

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
tr: '%.250s' dosyasının yokluğundan emin olunamadı

en: split package reassembly
tr: paket parçalarını bir araya getirme

en: reassembled package file
tr: tekrar bir araya getirilmiş paket dosyası

en: subprocess %s returned error exit status %d
tr: alt süreç %s %d çıkış kodu ile sona erdi

en: Authenticating %s ...
tr: Doğrulanıyor: %s ...

en: package signature verification
tr: paket imza doğrulaması

en: verification on package %s failed!
tr: %s paketi doğrulanamadı!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
tr: %s paketi doğrulanamadı; yine de isteğiniz üzerine kuruluyor

en: passed
tr: geçti

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
tr: %s ile ilgili %s, önbağımlılık sorunu:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
tr: önbağımlılık sorunu - %.250s kurulmuyor

en: ignoring pre-dependency problem!
tr: önbağımlılık sorunu gözardı ediliyor!

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
tr: %3$s (%4$s) paketinin kaldırılabilmesi için %1$s (%2$s) yapılandırması kaldırılıyor ...

en: read error in %.250s
tr: şurada okuma hatası: %.250s

en: error closing %.250s
tr: %.250s kapatılırken sorun yaşandı

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
tr: paketin eski sürümü '%.250s' ile başlayan çok uzun bir bilgi dosyası adına sahip

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
tr: artık kullanılmayan bilgi dosyası (%.250s) kaldırılamadı

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
tr: yeni (varsayılan) bilgi dosyası (%.250s) kurulamadı

en: unable to open temp control directory
tr: geçici denetim dizini açılamadı

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
tr: paket ('%.50s' ile başlayan) çok uzun bir denetim bilgisi dosya adı içeriyor

en: package control info contained directory '%.250s'
tr: paket denetim bilgi dizini '%.250s' dizinini içeriyor

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
tr: '%.250s' dizinine yapılan rmdir çağrısı dizin olmadığını söylemedi

en: package %s contained list as info file
tr: %s paketi listeyi bilgi dosyası olarak içeriyor

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
tr: yeni bilgi dosyası (%.250s) '%.250s' olarak kurulamadı

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
tr: eski '%.250s' dosyasına stat çağrısı yapılamadı, dosya silinmeyecek: %s

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
tr: eski '%.250s' dizini silinemedi: %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
tr: eski yapılandırma dosyası (%.250s) boş bir dizindi (ve şimdi silindi)

en: unable to stat other new file '%.250s'
tr: diğer yeni dosyaya '%.250s' stat çağrısı yapılamadı

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
tr: eski dosya (%.250s) bazı yeni dosyalarla aynı! (hem '%.250s' hem de '%.250s'

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
tr: eski '%.250s' dosyası güvenli biçimde kaldırılamadı: %s

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
tr: (Tümüyle değiştirilmiş olan %s paketinin ortadan kalkışı kaydediliyor.)

en: package control information extraction
tr: paket denetim bilgisi açma

en: Recorded info about %s from %s.
tr: %s paketinin bilgileri %s dosyasına kaydedildi.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
tr: paket mimarisi (%s) sistemin mimarisi (%s) ile uyuşmuyor

en: Preparing to unpack %s ...
tr: Paket açılacak: %s ...

en: Unpacking %s (%s) ...
tr: Paket açılıyor: %s (%s) ...

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
tr: Paket açılıyor: %1$s (%3$s) üzerine (%2$s) ...

en: package filesystem archive extraction
tr: paket dosya sistemi arşiv açma

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
tr: olası izleyen sıfırlar dpkg-deb'den kaldırılamadı: %s

en: --%s takes at most one Packages-file argument
tr: --%s seçeneği en fazla bir adet Paket-dosyası argümanı alır

en: Replacing available packages info, using %s.
tr: Kullanılabilir paketler bilgisi %s ile değiştiriliyor.

en: Updating available packages info, using %s.
tr: Kullanılabilir paketler bilgisi %s ile güncelleniyor.

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
tr[0]: %d paket hakkındaki bilgi güncellendi.
tr[1]: %d paket hakkındaki bilgiler güncellendi.

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
tr: '--%s' kullanımdan kalkmıştır; kullanılamayan paketler otomatik olarak temizlenmektedir

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
tr: Komutlar:
      --install <bağ> <ad> <yol> <öncelik>
        [--slave <bağ> <ad> <yol>] ...
                               sisteme bir alternatif grubu ekle.
      --remove <ad> <yol>      <ad> alternatif grubundan <yol>'u kaldır.
      --remove-all <ad>        alternatifler sisteminden <ad>'ı kaldır.
      --auto <ad>              <name> ana bağını otomatik kipe ayarla.
      --display <ad>           <ad> grubu hakkındaki bilgileri göster.
      --query <ad>             --display <ad> komutunun ayrıştırılabilir sürümü.
      --list <ad>              <ad> grubunun tüm hedeflerini listele.
      --get-selections         ana alternatiflerin adlarını ve durumlarını listele.
      --set-selections         alternatiflerin durumlarını standart girdiden oku.
      --config <ad>            <ad> grubu için alternatifleri göster ve hangi
                               alternatifin kullanılacağını sor.
      --set <ad> <yol>         <yol>'u <ad> için alternatif olarak ayarla.
      --all                    tüm alternatifler için --config seçeneğini çağır.

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
tr: <bağ>, %s/<ad> konumuna işaret eden sembolik bağdır.
      (örneğin /usr/bin/pager)
    <ad>, bu bağ grubunun kullanacağı esas addır.
      (örneğin pager)
    <yol>, alternatif hedef dosyalardan birinin dosya sistemindeki konumudur.
      (örneğin /usr/bin/less)
    <öncelik> bir tam sayıdır; öncelik sayısı daha büyük olan seçeneklerin otomatik
      kipteki önceliği diğerlerine göre daha yüksektir.

en: Use '%s --help' for program usage information.
tr: Programın kullanım bilgileri için '%s --help' komutunu kullanın.

en: malloc failed (%zu bytes)
tr: malloc çağrısı başarısız oldu (%zu bayt)

en: wait for subprocess %s failed
tr: %s alt süreci wait çağrısı başarısız oldu

en: unable to remove '%s'
tr: '%s' dosyası silinemedi

en: cannot append to '%s'
tr: '%s' dosyasının sonuna eklenemedi

en: auto mode
tr: otomatik kip

en: manual mode
tr: elle ayarlanmış kip

en: unexpected end of file while trying to read %s
tr: %s okunmaya çalışılırken beklenmeyen dosya sonu karakteri

en: while reading %s: %s
tr: %s okunurken: %s

en: line not terminated while trying to read %s
tr: %s okunmaya çalışılırken bitirilmemiş bir satırla karşılaşıldı

en: %s corrupt: %s
tr: %s dosyası bozuk: %s

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
tr: 'update-alternatives' dosyalarında yeni satır karakteri kullanılamaz (%s)

en: slave name
tr: bağımlı adı

en: duplicate slave name %s
tr: mükerrer bağımlı adı (%s)

en: slave link
tr: bağımlı bağ

en: slave link same as main link %s
tr: bağımlı bağ ana bağ (%s) ile aynı

en: duplicate slave link %s
tr: mükerrer bağımlı bağ (%s)

en: master file
tr: ana dosya

en: duplicate path %s
tr: mükerrer yol (%s)

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
tr: %s alternatifi (%s bağ grubunun bir parçası) mevcut değil; alternatifler listesinden kaldırılıyor

en: priority
tr: öncelik

en: slave file
tr: bağımlı dosya

en: priority of %s: %s
tr: %s önceliği: %s

en: priority of %s is out of range: %s
tr: %s alternatifinin önceliği izin verilen aralığın dışında: %s

en: status
tr: durum

en: invalid status
tr: geçersiz durum

en: master link
tr: ana bağ

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
tr: kullanımdan kalkan bağımlı bağ kaldırılıyor:  %s (%s)

en: unable to flush file '%s'
tr: '%s' dosyasına flush çağrısı yapılamadı

en:   link best version is %s
tr:   bağ için en iyi sürüm %s

en:   link best version not available
tr:   bağ için en iyi sürüm mevcut değil

en:   link currently points to %s
tr:   mevcut bağ %s konumuna işaret ediyor

en:   link currently absent
tr:   bağ mevcut değil

en:   link %s is %s
tr:   %s bağı %s konumuna işaret ediyor

en:   slave %s is %s
tr:   bağımlı %s bağı %s konumuna işaret ediyor

en: %s - priority %d
tr: %s - öncelik %d

en:   slave %s: %s
tr:   bağımlı %s: %s

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
tr[0]: %2$s alternatifi için %1$d seçenek var (%3$s sağlanıyor).
tr[1]: %2$s alternatifi için %1$d seçenek var (%3$s sağlanıyor).

en: Selection
tr: Seçim

en: Path
tr: Yol

en: Priority
tr: Öncelik

en: Status
tr: Durum

en: Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
tr: Mevcut seçimi[*] korumak için <enter>'a basın ya da seçiminizin numarasını girin:

en: There is no program which provides %s.
tr: %s alternatifini sağlayan bir program yok.

en: Nothing to configure.
tr: Yapılandırılacak bir şey yok.

en: not replacing %s with a link
tr: %s bir bağ ile değiştirilmiyor

en: can't install unknown choice %s
tr: bilinmeyen seçim (%s) kurulamıyor

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
tr: %1$s oluşturulmayacak çünkü (%3$s bağ grubunun) ilişkili %2$s dosyası bulunamıyor

en: not removing %s since it's not a symlink
tr: sembolik bağ %s kaldırılmıyor

en: alternative %s for %s not registered; not removing
tr: %s alternatifi %s için kayıtlı değil; kaldırılmayacak

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
tr: elle seçilmiş alternatif kaldırılıyor - %s alternatifi otomatik kipe geçiriliyor

en: alternative %s for %s not registered; not setting
tr: %2$s için %1$s alternatifi kayıtlı değil; ayarlama yapılmıyor

en: setting up automatic selection of %s
tr: %s alternatifinin otomatik seçimi ayarlanıyor

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
tr: %s/%s alternatifinin otomatik güncellenmesi devre dışı bırakılmış; dokunulmayacak

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
tr: otomatik güncelleştirmeleri tekrar etkinleştirmek için '%s --auto %s' komutunu kullanın

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
tr: %2$s (%3$s) alternatifini sağlaması için %1$s otomatik kipte kullanılıyor

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
tr: %2$s (%3$s) alternatifini sağlaması için %1$s elle ayarlanmış kipte kullanılıyor

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
tr: %s alternatifi güncelleniyor çünkü %s bağ grubu bağımlı bağları değiştirdi

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
tr: %2$s bağ grubu bozuk olduğu için %1$s alternatifi tekrar kuruluyor

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
tr: mevcut %1$s alternatifi bilinmiyor, %3$s bağ grubu için %2$s alternatifine geçiliyor

en: line too long or not terminated while trying to read %s
tr: %s okunamadı: satır çok uzun ya da bitirilmemiş

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
tr: alternatif adı (%s) '/' ve boşluk karakterleri içeremez

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
tr: alternatif bağ olması gerektiği kadar mutlak değil: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
tr: alternatif yolu olması gerektiği kadar mutlak değil: %s

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
tr: %s, %s alternatifine bağlı olduğu için ana alternatif olamaz

en: alternative link %s is already managed by %s
tr: alternatif %s bağı hâlihazırda %s tarafından yönetiliyor

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
tr: %s ana alternatiftir ve %s alternatifine bağımlı olamaz

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
tr: %1$s, %3$s alternatifine bağımlı olduğu için %2$s alternatifine bağımlı olamaz

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
tr: alternatif %1$s bağı hâlihazırda (%3$s alternatifine bağımlı) %2$s tarafından yönetiliyor

en: two commands specified: --%s and --%s
tr: iki komut belirtildi: --%s ve --%s

en: unknown argument '%s'
tr: bilinmeyen argüman '%s'

en: --%s needs <name> <path>
tr: --%s seçeneği <ad> ve <yol> argümanlarının kullanımını gerektirir

en: --%s needs <name>
tr: --%s <ad> argümanının kullanımını gerektirir

en: --%s needs a <file> argument
tr: --%s seçeneği <dosya> argümanının kullanımını gerektirir

en: no alternatives for %s
tr: %s için hiçbir alternatif bulunmuyor

en: <standard input>
tr: <standart girdi>

en: Run update-alternatives to modify system alternative selections
tr: Sistemdeki alternatif seçimlerini değiştirmek için update-alternatives komutunu kullanın

en: Authentication is required to run update-alternatives
tr: update-alternatives komutunu çalıştırmak için kimlik doğrulama gerekmektedir
