dpkg 1.17.0 - en to pa translation catalogue (57 entries)

en: cannot remove '%.250s'
pa: `%.250s' ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: cannot read info directory
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: (Reading database ...
pa: (ਡਾਟਾਬੇਸ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: unknown option --%s
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਚੋਣ --%s

en: unknown option -%c
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਚੋਣ -%c

en: duplicate value for '%s' field
pa: `%s' ਖੇਤਰ ਦਾ ਦੂਹਰਾ ਮੁੱਲ

en: (no description available)
pa: (ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ)

en: warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Debian %s version %s.
pa: ਡੇਬੀਅਨ %s ਵਰਜਨ %s

en: error opening conffiles file
pa: conffiles ਫਾਇਲ ਅਪਵਾਦ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: error reading conffiles file
pa: conffiles ਫਾਇਲ ਅਪਵਾਦ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: error writing '%s'
pa: `%s' ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: failed to create directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: failed to chdir to directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: error reading %.250s
pa: %.250s ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: part %d is missing
pa: %d ਭਾਗ ਗੁੰਮ ਹੈ

en:  and
pa:  ਅਤੇ

en:  %s (not a plain file)
pa:  %s (ਇੱਕ ਸਧਾਰਨ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ)

en: Packages not yet reassembled:
pa: ਪੈਕੇਜ ਹਾਲੇ ਮੁੜ-ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ:

en: Deleted %s.
pa: %s ਹਟਾਇਆ।

en: filename "%s" is not absolute
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ "%s" ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Package '%s' does not contain any files (!)
pa: ਪੈਕੇਜ `%s' 'ਚ ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ (!)

en:  The default action is to keep your current version.
pa:  ਤੁਹਾਡੇ ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਜਨ ਨੂੰ ਰੱਖਣ ਲਈ ਮੂਲ ਕਾਰਵਾਈ ਹੈ।

en:  The default action is to install the new version.
pa:  ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਮੂਲ ਕਾਰਵਾਈ ਹੈ।

en: Installing new version of config file %s ...
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ %s ਦਾ ਨਵਾਂ ਵਰਜਨ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Setting up %s (%s) ...
pa: %s (%s) ਸੈੱਟਅੱਪ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en:   %.250s is to be removed.
pa:   %.250s ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
pa:   %.250s ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ, ਪਰ ਵਰਜਨ %.250s ਹੈ।

en:   %.250s is %s.
pa:   %.250s %s ਹੈ।

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
pa:   %.250s %.250s ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਪਰ %s ਹੈ।

en:   %.250s is not installed.
pa:   %.250s ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
pa:   %.250s (ਵਰਜਨ %.250s) ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
pa:   %.250s %.250s ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en:  %d in %s:
pa:  %2$s %1$d ਵਿੱਚ:

en: not installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: not installed but configs remain
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਰ ਸੰਰਚਨਾ ਰਹੇਗੀ

en: installed
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਇਆ

en: Debian '%s' package management program version %s.
pa: ਡੇਬੀਅਨ `%s' ਪੈਕੇਜ ਮੈਨਜੇਮਿੰਟ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਰਜਨ %s ਹੈ।

en: Package %s listed more than once, only processing once.
pa: ਪੈਕੇਜ %s ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਵਾਰ ਵੇਖਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਕਾਰਵਾਈ ਅਧੀਨ ਇੱਕ ਵਾਰ ਹੀ ਆਏਗਾ।

en:   Package %s is to be removed.
pa:   ਪੈਕੇਜ %s ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en:   Version of %s on system is %s.
pa:   %s ਦਾ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ %s ਵਰਜਨ ਹੈ।

en:   Package %s is not configured yet.
pa:   ਪੈਕੇਜ %s ਹਾਲੇ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en:   Package %s is not installed.
pa:   ਪੈਕੇਜ %s ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en:  depends on
pa:  ਨਿਰਭਰ ਹੈ

en: ; however:
pa: ; ਪਰ:

en: unable to delete control info file '%.250s'
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਫਾਇਲ ਜਾਣਕਾਰੀ `%.250s' ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: cannot remove old files list
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਫਾਇਲ ਸੂਚੀ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: reassembled package file
pa: ਪੈਕੇਜ ਫਾਇਲ ਮੁੜ-ਜੋੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: passed
pa: ਪਾਸ ਹੋਇਆ

en: read error in %.250s
pa: %.250s ਪੜ੍ਹਨ 'ਚ ਗਲਤੀ

en: error closing %.250s
pa: %.250s ਬੰਦ ਕਰਨ 'ਚ ਗਲਤੀ

en: duplicate path %s
pa: ਦੁਹਰਾ ਮਾਰਗ %s

en: unknown argument '%s'
pa: ਲਾਜ਼ਮੀ ਮੁੱਲ `%s'
