dpkg 1.22.0 - en to sv translation catalogue (1182 entries)

en: failed to fstat archive
sv: kunde inte ta status på arkivet

en: failed to read archive '%.255s'
sv: kunde inte läsa arkivet ”%.255s”

en: unable to create '%.255s'
sv: kunde inte skapa ”%.255s”

en: unable to close file '%s'
sv: kunde inte stänga filen ”%s”

en: invalid character '%c' in archive '%.250s' member '%.16s' size
sv: ogiltigt tecken ”%c” i arkivet ”%.250s” medlemmen ”%.16s” storlek

en: unable to write file '%s'
sv: kunde inte skriva filen ”%s”

en: ar member name '%s' length too long
sv: ar-medlemmens namn ”%s” är för långt

en: ar member size %jd too large
sv: ar-medlemmens storlek %jd för stor

en: ar member time %jd too large
sv: ar-medlemmens tid %jd för stor

en: generated corrupt ar header for '%s'
sv: genererade trasigt ar-huvud för ”%s”

en: failed to fstat ar member file (%s)
sv: kunde inte ta status (fstat) på del av ar-fil (%s)

en: cannot append ar member file (%s) to '%s': %s
sv: kan inte lägga till ar-medlemsfilen (%s) till ”%s”: %s

en: may not be empty string
sv: får ej vara tomma strängen

en: must start with an alphanumeric
sv: måste börja med ett alfanumeriskt

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
sv: tecknet ”%c” ej tillåtet (endast tecken, siffror och tecknen ”%s” tillåts)

[ctx: architecture]
en: <none>
sv: <ingen>

[ctx: architecture]
en: <empty>
sv: <tom>

en: error writing to architecture list
sv: fel vid skrivning till arkitekturlistan

en: cannot create base directory for %s
sv: kan skapa baskatalog för %s

en: unable to create new file '%.250s'
sv: kunde inte skapa ny fil ”%.250s”

en: unable to write new file '%.250s'
sv: kunde inte skriva till ny fil ”%.250s”

en: unable to flush new file '%.250s'
sv: kunde inte tömma (flush) ny fil ”%.250s”

en: unable to sync new file '%.250s'
sv: kunde inte synkronisera ny fil ”%.250s”

en: unable to close new file '%.250s'
sv: kunde inte ta stänga ny fil ”%.250s”

en: error removing old backup file '%s'
sv: fel vid borttagning av gammal säkerhetskopia ”%s”

en: error creating new backup file '%s'
sv: fel vid skapande av ny säkerhetskopia ”%s”

en: cannot remove '%.250s'
sv: kan inte ta bort ”%.250s”

en: error installing new file '%s'
sv: fel vid installation av ny fil ”%s”

en: failed to write
sv: misslyckades att skriva

en: failed to read
sv: misslyckades att läsa

en: unexpected end of file or stream
sv: oväntat slut på fil eller ström

en: failed to seek
sv: misslyckades att söka

en: unable to execute %s (%s)
sv: kunde inte köra %s (%s)

en: PATH is not set
sv: PATH är inte satt

en: %s: pass-through copy error: %s
sv: %s: vidareförmedlat fel vid kopiering: %s

en: %s: error binding input to gzip stream
sv: %s: ett fel uppstod då indata skulle kopplas till gzip-ström

en: %s: internal gzip read error: '%s'
sv: %s: internt gzip-läsfel: ”%s”

en: %s: internal gzip write error
sv: %s: internt gzip-skrivfel

en: %s: internal gzip read error: %s
sv: %s: internt gzip-läsfel: %s

en: %s: error binding output to gzip stream
sv: %s: ett fel uppstod då utdata skulle kopplas till gzip-ström

en: %s: internal gzip read error
sv: %s: internt gzip-läsfel

en: %s: internal gzip write error: '%s'
sv: %s: internt gzip-skrivfel: ”%s”

en: %s: internal gzip write error: %s
sv: %s: internt gzip-skrivfel: %s

en: %s: error binding input to bzip2 stream
sv: %s: ett fel uppstod då indata skulle kopplas till bzip2-ström

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
sv: %s: internt bzip2-läsfel: ”%s”

en: %s: internal bzip2 write error
sv: %s: internt bzip2-skrivfel

en: %s: error binding output to bzip2 stream
sv: %s: ett fel uppstod då utdata skulle kopplas till bzip2-ström

en: %s: internal bzip2 read error
sv: %s: internt bzip2-läsfel

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
sv: %s: internt bzip2-skrivfel: ”%s”

en: unexpected bzip2 error
sv: oväntat bzip2-fel

en: internal error (bug)
sv: internt fel (bugg)

en: memory usage limit reached
sv: nådde gräns för minnesanvändning

en: unsupported compression preset
sv: komprimeringsförinställning stöds ej

en: unsupported options in file header
sv: filhuvudet innehåller alternativ som inte stöds

en: compressed data is corrupt
sv: komprimerade data är trasiga

en: unexpected end of input
sv: oväntat slut på indata

en: file format not recognized
sv: filformatet känns inte igen

en: unsupported type of integrity check
sv: typen av integritetskontroll stöds ej

en: %s: lzma read error
sv: %s: lzma-läsfel

en: %s: lzma write error
sv: %s: lzma-skrivfel

en: %s: lzma close error
sv: %s: fel vid stängning (lzma)

en: %s: lzma error: %s
sv: %s: lzma-fel: %s

en: %s: zstd error: %s
sv: %s: zstd-fel: %s

en: %s: cannot create zstd decompression context
sv: %s: kan inte skapa zstd-uppackarsammanhang

en: %s: cannot create zstd compression context
sv: %s: kan inte skapa zstd-packarsammanhang

en: %s: zstd read error
sv: %s: zstd-läsfel

en: %s: zstd write error
sv: %s: zstd-skrivfel

en: %s: zstd close error
sv: %s: fel vid stängning (zstd)

en: invalid compression level %d
sv: ogiltig komprimeringsnivå för %d

en: unknown compression strategy
sv: okänd komprimeringsstrategi

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
sv: uppdateringskatalogen innehåller filen ”%.250s” vars namn är för långt (längd=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
sv: uppdateringskatalogen innehåller filer med olika långa namn (både %d och %d)

en: cannot create the dpkg updates directory %s
sv: kan inte skapa dpkg-uppdateringskatalogen ”%.255s”

en: cannot scan updates directory '%.255s'
sv: kan inte genomsöka uppdateringskatalogen ”%.255s”

en: failed to remove incorporated update file %.255s
sv: kunde inte ta bort den hanterade uppdateringsfilen ”%.255s”

en: unable to fill %.250s with padding
sv: kunde inte fylla ut %.250s

en: unable to flush %.250s after padding
sv: kunde inte tömma %.250s efter utfyllnad

en: unable to seek to start of %.250s after padding
sv: kunde inte söka till början av %.250s efter utfyllnad

en: unable to check lock file for dpkg database directory %s
sv: kunde inte kontrollera låsfilen för dpkg-databaskatalogen '%s'

en: unable to open/create dpkg frontend lock for directory %s
sv: kunde inte öppna/skapa låsfil för dpkg-framändan för katalogen %s

en: unable to open/create dpkg database lock file for directory %s
sv: kunde inte öppna/skapa låsfil för dpkg-databas för katalogen %s

en: you do not have permission to lock the dpkg database directory %s
sv: du har inte rättigheter att låsa dpkg-databaskatalogen %s

en: dpkg frontend lock
sv: lås för dpkg-framända

en: dpkg database lock
sv: lås för dpkg-databas

en: requested operation requires superuser privilege
sv: efterfrågad operation kräver superanvändarbehörighet

en: cannot create the dpkg database directory %s
sv: kan inte skapa dpkg-databaskatalogen %s

en: unable to access the dpkg database directory %s
sv: kunde inte komma åt dpkgs databaskatalog %s

en: required read/write access to the dpkg database directory %s
sv: behövde läs-/skrivåtkomst till dpkgs databaskatalog %s

en: failed to remove my own update file %.255s
sv: kunde inte ta bort min egen uppdateringsfil %.255s

en: unable to write updated status of '%.250s'
sv: kunde inte skriva uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to flush updated status of '%.250s'
sv: kunde inte tömma uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
sv: kunde inte klippa för uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
sv: kunde inte synkronisera uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to close updated status of '%.250s'
sv: kunde inte stänga uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to install updated status of '%.250s'
sv: kunde inte installera uppdaterad status för ”%.250s”

en: unable to check existence of '%.250s'
sv: kunde inte kontrollera om ”%.250s” existerar

en: cannot read info directory
sv: kan inte läsa infokatalog

en: error trying to open %.250s
sv: fel vid öppning av %.250s

en: corrupt info database format file '%s'
sv: trasig formatfil för informationsdatabasen: ”%s”

en: info database format (%d) is bogus or too new; try getting a newer dpkg
sv: infodatabasens format (%d) är tokigt eller för nytt; försök få tag i en nyare dpkg

en: info file %s/%s not associated to any package
sv: informationsfilen %s/%s inte associerad med något paket

en: error creating hard link '%.255s'
sv: fel vid skapande av hårda länken ”%.255s”

en: error while writing '%s'
sv: fel vid skrivning av ”%s”

en: control file '%s' for package '%s' is missing final newline
sv: styrfilen ”%s” för paketet ”%s” saknar avslutande radbrytning

en: control file '%s' for package '%s' is missing value
sv: styrfilen ”%s” för paketet ”%s” saknar ett värde

en: control file '%s' for package '%s' is missing value separator
sv: styrfilen ”%s” för paketet ”%s” saknar värdeavdelare

en: control file '%s' for package '%s' contains empty filename
sv: styrfilen ”%s” för paketet ”%s” innehåller tomt filnamn

en: loading control file '%s' for package '%s'
sv: läser styrfilen ”%s” för paketet ”%s”

en: failed to open diversions file
sv: kunde inte öppna omdirigeringsfil

en: failed to fstat diversions file
sv: kunde inte ta status på omdirigeringsfil

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
sv: motsägande omdirigeringar av ”%.250s” eller ”%.250s”

en: loading files list file for package '%s'
sv: läser fillistfilen för paketet ”%s”

en: files list file for package '%.250s' missing; assuming package has no files currently installed
sv: fillistfilen för paketet ”%.250s” saknas; antar att paketet inte har några filer installerade

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
sv: fillistfilen för paketet ”%.250s” saknar avslutande radbrytning

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
sv: fillistfilen för paketet ”%.250s” innehåller tomt filnamn

en: (Reading database ...
sv: (Läser databasen ...

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
sv[0]: %d fil och katalog installerad.)
sv[1]: %d filer och kataloger installerade.)

en: invalid statoverride uid %s
sv: felaktig statoverride-uid %s

en: invalid statoverride gid %s
sv: felaktig statoverride-gid %s

en: invalid statoverride mode %s
sv: felaktigt statoverride-läge %s

en: failed to open statoverride file
sv: kunde inte öppna statoverride-fil

en: failed to fstat statoverride file
sv: kunde inte ta status på statoverride-fil

en: reading statoverride file '%.250s'
sv: läser statoverride-fil ”%.250s”

en: statoverride file is missing final newline
sv: statoverride-fil saknar avslutande radbrytning

en: statoverride file contains empty line
sv: statoverride-fil innehåller tomrad

en: syntax error in statoverride file
sv: syntaxfel i statoverride-fil

en: unknown system user '%s' in statoverride file; the system user got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
sv: okänd systemanvändare ”%s” i statoverride-filen; systemanvändaren togs bort
    innan överskrivningen, vilket sannolikt är ett fel i paketeringen, för att
    återhämta dig kan du ta bort överskrivningen manuellt med %s

en: unexpected end of line in statoverride file
sv: oväntat radslut i statoverride-fil

en: unknown system group '%s' in statoverride file; the system group got removed
    before the override, which is most probably a packaging bug, to recover you
    can remove the override manually with %s
sv: okänd systemgrupp ”%s” i statoverride-filen; systemgruppen togs bort innan
    överskrivningen, vilket sannolikt är ett fel i paketeringen, för att återhämta
    dig kan du ta bort överskrivningen manuellt med %s

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
sv: flera statoverride är satta för filen ”%.250s”

en: format version with too big major component
sv: formatversion med för stor huvudkomponent

en: format version with empty major component
sv: formatversion med tom huvudkomponent

en: format version has no dot
sv: formatversion saknar punkt

en: format version with too big minor component
sv: formatversion med för stor underkomponent

en: format version with empty minor component
sv: formatversion med tom underkomponent

en: format version followed by junk
sv: formatversion följs av skräp

en: cannot parse debug mask from environment variable %s
sv: kan inte tolka felsökningsmask från miljövariabeln %s

en: unable to get file descriptor for directory '%s'
sv: kunde inte få tag i filhandtag för katalogen '%s'

en: unable to sync directory '%s'
sv: kunde inte synkronisera katalogen ”%s”

en: unable to open directory '%s'
sv: kunde inte öppna katalogen ”%s”

en: unable to open file '%s'
sv: kunde inte öppna filen ”%s”

en: unable to sync file '%s'
sv: kunde inte synkronisera filen ”%s”

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
sv: misslyckades med att skriva detaljer om ”%.50s” till ”%.250s”

en: unable to set buffering on %s database file
sv: kunde inte ställa in buffring av %s-databasfil

en: failed to write %s database stanza about '%s' to '%s'
sv: kunde inte skriva %s-databaspost om ”%s” till ”%s”

en: error
sv: fel

en: out of memory for new error context
sv: minnet slut för ny felsammanhang

en: error while cleaning up
sv: fel vid upprensning

en: too many nested errors during error recovery
sv: för många nästlade fel vid feluppstädning

en: out of memory for new cleanup entry
sv: minnet slut för ny uppstädningspost

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
sv: minnet slut för ny uppstädningspost med många parametrar

en: unrecoverable fatal error, aborting
sv: oåterkalleligt ödesdigert fel, avbryter

en: outside error context, aborting
sv: utanför felsammanhang, avbryter

en: an error occurred with no error handling in place
sv: ett fel uppstod utan att felhanteringen var på plats

en: internal error
sv: internt fel

en: is missing a value
sv: saknar värde

en: has invalid value '%.50s'
sv: har felaktigt värde ”%.50s”

en: has trailing junk
sv: har skräp på slutet

en: invalid package name in '%s' field: %s
sv: felakigt paketnamn i fältet ”%s”: %s

en: empty archive details '%s' field
sv: tomt arkivdetaljfält ”%s”

en: archive details '%s' field not allowed in status file
sv: arkivdetaljfältet ”%s” ej tillåtet i statusfilen

en: too many values in archive details '%s' field (compared to others)
sv: för många värden i arkivdetaljfältet ”%s” (jämfört med andra)

en: too few values in archive details '%s' field (compared to others)
sv: för få värden i arkivdetaljsfältet ”%s” (jämfört med andra)

en: boolean (yes/no) '%s' field: %s
sv: booleskt fält (ja/nej) ”%s”: %s

en: quadstate (foreign/allowed/same/no) '%s' field: %s
sv: 4-statusfält (foreign/allowed/same/no) ”%s”: %s

en: '%s' is not a valid architecture name in '%s' field: %s
sv: ”%s” är inte ett giltigt arkitekturnamn i fältet ”%s”: %s

en: word in '%s' field: %s
sv: ord i ”%s”-fältet: %s

en: obsolete '%s' field used
sv: föråldrat fält ”%s” använt

en: value for '%s' field not allowed in this context
sv: värdet för fältet ”%s” ej tillåtet i detta sammanhang

en: first (want) word in '%s' field: %s
sv: första ordet (vill) i ”%s”-fältet: %s

en: second (error) word in '%s' field: %s
sv: andra ordet (fel) i ”%s”-fältet: %s

en: third (status) word in '%s' field: %s
sv: tredje ordet (status) i ”%s”-fältet: %s

en: '%s' field value '%.250s'
sv: ”%s”-fältvärdet ”%.250s”

en: value for '%s' field has malformed line '%.*s'
sv: värde för ”%s” har fel format på raden ”%.*s”

en: value for '%s' field has line starting with non-space '%c'
sv: värde för fältet ”%s” innehåller rad som börjar med icke-blanksteg ”%c”

en: root or empty directory listed as a conffile in '%s' field
sv: rot- eller tom katalog listas som konfigurationsfil i fältet ”%s”

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
sv: ”%s”-fältet: saknat paketnamn, eller skräptecken där paketnamnet förväntades

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
sv: ”%s”-fältet: ogiltigt paketnamn ”%.255s”: %s

en: '%s' field, missing architecture name, or garbage where architecture name expected
sv: ”%s”-fältet: saknat arkitekturnamn, eller skräptecken där arkitekturnamnet förväntades

en: '%s' field, reference to '%.255s': invalid architecture name '%.255s': %s
sv: ”%s”-fältet, referens till ”%.255s”: ogiltigt arkitekturnamn ”%.255s”: %s

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
sv: ”%s”-fältet: referens till ”%.255s”:
     felaktigt versionsberoende %c%c

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
sv: ”%s”-fältet: referens till ”%.255s”:
     ”%c” är föråldrat, använd ”%c=” eller ”%c%c” istället

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
sv: ”%s”-fältet: referens till ”%.255s”:
     implicit exakt träff på versionsnummer, använd hellre ”=”

en: only exact versions may be used for '%s' field
sv: enbart exakta versionsnummer kan användas i fältet ”%s”

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
sv: ”%s”-fältet: referens till ”%.255s”:
     versionsvärdet börjar med icke-alfanumeriskt tecken, lägg till ett blanksteg

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
sv: ”%s”-fältet: referens till ”%.255s”: versionsnumret ej avslutat

en: '%s' field, reference to '%.255s': version contains '%c' instead of '%c'
sv: ”%s”-fältet, referens till ”%.255s”: versionen innehåller ”%c” istället för ”%c”

en: '%s' field, reference to '%.255s': version '%s'
sv: ”%s”-fältet, referens till ”%.255s”: version ”%s”

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
sv: ”%s”-fältet: syntaktiskt fel efter referens till paket ”%.255s”

en: alternatives ('|') not allowed in '%s' field
sv: alternativ (”|”) tillåts inte i ”%s”-fältet

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
sv: ogiltigt förestående utlösarnamn ”%.255s”: %s

en: duplicate pending trigger '%.255s'
sv: dubblerad förestående utlösare ”%.255s”

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
sv: ogiltigt paketnamn i väntad utlösare ”%.255s”: %s

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
sv: dubblerad väntad utlösare för paketet ”%.255s”

en: unable to stat source file '%.250s'
sv: kunde inte ta status på källfilen ”%.250s”

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
sv: kunde inte ändra ägandeskap på målfilen ”%.250s”

en: unable to set mode of target file '%.250s'
sv: kunde inte ställa in läge på målfilen ”%.250s”

en: cannot stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: %s is not a regular file
sv: %s är inte en vanlig fil

en: cannot read %s
sv: kan inte läsa %s

en: cannot open %s
sv: kunde inte öppna %s

en: unable to unlock %s
sv: kunde inte låsa upp %s

en: unable to check file '%s' lock status
sv: kunde inte testa låsstatus för filen ”%s”

en: unable to lock %s
sv: kunde inte låsa %s

en: Note: removing the lock file is always wrong, can damage the locked area
    and the entire system. See <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>.
sv: Observera: det är alltid fel att ta bort låsfilen och kan skada det låsta
    området och hela systemet. Se <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#db-lock>.

en: %s was locked by another process
    %s
sv: %s är låst av en annan process
    %s

en: %s was locked by another process with pid %d
    %s
sv: %s är låst av en annan process med PID %d
    %s

en: cannot open file %s
sv: kan inte ööpna filen %s

en: pager to show file
sv: bläddrare att visa filen med

en: cannot write file %s into the pager
sv: kan inte skriva filen %s till bläddraren

en: could not open log '%s': %s
sv: kunde inte öppna logg ”%s”: %s

en: cannot get local time to log into '%s': %s
sv: kan inte hämta lokal tid att logga till ”%s”: %s

en: cannot write to log file '%s': %s
sv: kan skriva till loggfilen ”%s”: %s

en: <package status and progress file descriptor>
sv: <filhandtag för paketstatus och förlopp>

en: unable to write to status fd %d
sv: kunde inte skriva till statusfilidentifierare %d

en: failed to allocate memory
sv: misslyckades att allokera minne

en: failed to dup for fd %d
sv: kunde inte duplicera filhandtag %d

en: failed to dup for std%s
sv: kunde inte duplicera std%s

en: failed to create pipe
sv: kunde inte skapa rör

en: error writing to '%s'
sv: fel vid skrivning till ”%s”

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
sv: kunde inte läsa filidentifierarflaggor för ”%.250s”

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
sv: kunde inte ställa in ”close-on-exec”-flaggan på ”%.250s”

en: --%s needs a valid package name but '%.250s' is not: %s
sv: --%s behöver ett giltigt paketnamn. ”%.250s” är inte det; %s

en: configuration error: %s:%d: %s
sv: konfigureringsfel: %s:%d: %s

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
sv: kunde inte öppna konfigurationsfilen ”%.255s” för läsning: %s

en: unbalanced quotes in '%s'
sv: obalanserade citattecken i ”%s”

en: unknown option '%s'
sv: okänd flagga ”%s”

en: '%s' needs a value
sv: ”%s” tar ett värde

en: '%s' does not take a value
sv: ”%s” tar inget värde

en: read error in configuration file '%.255s'
sv: fel vid läsning av konfigurationsfil ”%.250s”

en: error closing configuration file '%.255s'
sv: fel vid läsning av konfigurationsfil ”%.250s”

en: error opening configuration directory '%s'
sv: fel vid öppning av konfigurationskatalogen ”%s”

en: missing program name in argv[0]
sv: programnamn saknas i argv[0]

en: unknown option --%s
sv: okänd flagga --%s

en: --%s option takes a value
sv: flaggan --%s tar ett värde

en: --%s option does not take a value
sv: flaggan --%s tar inget värde

en: unknown option -%c
sv: okänd flagga -%c

en: -%c option takes a value
sv: flaggan -%c tar ett värde

en: -%c option does not take a value
sv: flaggan -%c tar inget värde

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
sv: ogiltigt heltal för --%s: ”%.250s”

en: invalid integer for -%c: '%.250s'
sv: ogiltigt heltal för -%c: ”%.250s”

en: obsolete option '--%s'
sv: föråldrad flagga ”--%s”

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
sv: motstridiga åtgärder %c (--%s) och -%c (--%s)

en: duplicate value for '%s' field
sv: dubblerat värde för ”%s”-fältet

en: user-defined field name '%.*s' too short
sv: användardefinierat fältnamn ”%.*s” för kort

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
sv: dubblerat värde för användardefinierat fält ”%.*s”

en: missing '%s' field
sv: fältet ”%s” saknas

en: empty value for '%s' field
sv: tomt värde för ”%s”-fältet

en: package has '%s' field but is missing architecture
sv: paketet har fältet ”%s” men saknar arkitektur

en: package has '%s' field but is architecture '%s'
sv: paketet har fältet ”%s” men är arkitektur ”%s”

en: '%s' field present for package with inappropriate '%s' field
sv: ”%s”-fältet närvarande för paket med olämpligt fält ”%s”

en: package has status %s but triggers are awaited
sv: paketet har status %s men utlösare är förväntade

en: package has status %s but no triggers awaited
sv: paketet har status %s men inga utlösare är förväntade

en: package has status %s but triggers are pending
sv: paketet har status %s med utlösare är förestående

en: package has status %s but no triggers pending
sv: paketet har status %s med inga utlösare är förestående

en: package has status %s and has conffiles, forgetting them
sv: paket har status %s och har konfigurationsfiler, glömmer dem

en: multiple non-coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
sv: det förekommer flera instanser av paket som inte kan installeras sida vid sida; antagligen på grund av uppgradering från en inofficiell dpkg

en: mixed non-coinstallable and coinstallable package instances present; most probably due to an upgrade from an unofficial dpkg
sv: det förekommer en blandning av instanser av paket som kan och som inte kan installeras sida vid sida; antagligen på grund av uppgradering från en inofficiell dpkg

en: package %s (%s) with field '%s: %s' is not co-installable with %s which has multiple installed instances
sv: paketet %s (%s) med fältet ”%s: %s” kan inte installeras sida vid sida med %s som har flera installerade instanser

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
sv: kunde inte öppna paketinformationsfil ”%.255s” för läsning

en: can't stat package info file '%.255s'
sv: kan inte ta status på paketinformationsfil ”%.255s”

en: reading package info file '%s': %s
sv: läser paketinfofilen ”%s”: %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
sv: kan inte minnesmappa paketinformationsfil ”%.255s”

en: reading package info file '%.255s'
sv: läser paketinfofilen ”%.255s”

en: empty field name
sv: tomt fältnamn

en: field name '%.*s' cannot start with hyphen
sv: fältnamnet ”%.*s” kan inte inledas med bindestreck

en: end of file after field name '%.*s'
sv: filslut efter fältnamn ”%.*s”

en: newline in field name '%.*s'
sv: nyradstecken i fältnamn ”%.*s”

en: MSDOS end of file (^Z) in field name '%.*s'
sv: MSDOS-filslut (^Z) i fältnamn ”%.*s”

en: field name '%.*s' must be followed by colon
sv: fältnamnet ”%.*s” måste följas av kolon

en: end of file before value of field '%.*s' (missing final newline)
sv: filslut före värde på fält ”%.*s” (saknar sista nyradstecknet)

en: MSDOS end of file (^Z) in value of field '%.*s' (missing newline?)
sv: MSDOS-filslut (^Z) i värde på fält ”%.*s” (saknar nyradstecken?)

en: blank line in value of field '%.*s'
sv: tomrad i värdet för fältet ”%.*s”

en: end of file during value of field '%.*s' (missing final newline)
sv: filslut inuti värde på fält ”%.*s” (saknar sista nyradstecknet)

en: failed to close after read: '%.255s'
sv: kunde inte stänga efter läsning: ”%.255s”

en: several package info entries found, only one allowed
sv: flera paketinformationsposter funna, bara en tillåts

en: no package information in '%.255s'
sv: ingen paketinformation i ”%.255s”

en: parsing file '%s' near line %d package '%s':
sv: tolkar filen ”%s” nära rad %d paket ”%s”:

en: parsing file '%.255s' near line %d:
sv: tolkar filen ”%.255s” nära rad %d:

en: must start with an alphanumeric character
sv: måste börja med ett alfanumeriskt tecken

[ctx: version]
en: <none>
sv: <ingen>

en: version string is empty
sv: versionssträng ej tom

en: version string has embedded spaces
sv: versionssträng har inbäddade blanksteg

en: epoch in version is empty
sv: epok i versionen är tom

en: epoch in version is not number
sv: epok i versionen är inte ett tal

en: epoch in version is negative
sv: epok i versionen är negativ

en: epoch in version is too big
sv: epok i versionen är för stor

en: nothing after colon in version number
sv: ingenting efter kolon i versionsnumret

en: revision number is empty
sv: revisionsnummer är tomt

en: version number is empty
sv: versionsnummer är tomt

en: version number does not start with digit
sv: versionsnumret börjar inte med en siffra

en: invalid character in version number
sv: felaktigt tecken i versionsnumret

en: invalid character in revision number
sv: felaktigt tecken i revisionsnumret

en: unable to securely remove '%.255s'
sv: kunde inte säkert ta bort ”%.255s”

en: rm command for cleanup
sv: rm-kommando för städning

en: invalid character '%c' in field width
sv: ogiltigt tecken ”%c” i fältbredd

en: field width is out of range
sv: fältbredden är utanför tillåtet område

en: missing closing brace
sv: avslutande klammerparentes saknas

en: cannot get package %s filesystem last modification time
sv: kan inte hämta filsystemets sista modifieringstid för paketet %s

en: ambiguous package name '%s' with more than one installed instance
sv: tvetydigt paketnamn ”%s” med mer än en installerad instans

en: (no description available)
sv: (beskrivning saknas)

en: version '%s' has bad syntax: %s
sv: versionen ”%s” har felaktig syntax: %s

en: illegal package name in specifier '%s%s%s': %s
sv: ogiltigt paketnamn i specificerare ”%s%s%s”: %s

en: illegal architecture name in specifier '%s:%s': %s
sv: ogiltigt arkitekturnamn i specificerare ”%s:%s”: %s

note: TRANSLATORS: This is part of the progress output, it is a decimal * percentage.
en: %d%%
sv: %d %%

en: warning
sv: varning

en: cannot convert multibyte string '%s' to a wide-character string
sv: kan inte konvertera multibytesträngen ”%s” till en bred-teckensträng

en: cannot convert multibyte sequence '%s' to a wide character
sv: kan inte konvertera multibytesekvensen ”%s” till ett brett tecken

en: error un-catching signal %s: %s
sv: kunde inte stänga av hantering av signalen %s: %s

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
sv: kunde inte ignorera signal %s innan %.250s startas

en: %s (subprocess): %s
sv: %s (underprocess): %s

en: fork failed
sv: förgrening (fork) misslyckades

en: %s subprocess returned error exit status %d
sv: underprocessen %s gav felkod %d vid avslut

en: %s subprocess was interrupted
sv: underporcessen %s avbröts

en: %s subprocess was killed by signal (%s)%s
sv: underprocessen %s dödades av signal (%s)%s

en: , core dumped
sv: , minnesutskrift skapad

en: %s subprocess failed with wait status code %d
sv: underprocessen %s misslyckades med väntstatuskod %d

en: wait for %s subprocess failed
sv: väntan på underprocessen %s misslyckades

en: invalid tar header size field
sv: ogiltigt storleksfält i tar-huvud

en: invalid tar header mtime field
sv: ogiltigt mtime-fält i tar-huvud

en: invalid tar header uid field
sv: ogiltigt uid-fält i tar-huvud

en: invalid tar header gid field
sv: ogiltigt gid-fält i tar-huvud

en: invalid tar header checksum field
sv: ogiltigt kontrollsummefält i tar-huvud

en: invalid tar header checksum
sv: ogiltig kontrollsumma för tar-huvud

en: partially read tar header
sv: delvis läst tar-huvud

en: invalid tar header with empty name field
sv: ogiltigt tar-huvud med tomt namnfält

en: unsupported GNU tar header type '%c'
sv: GNU-tar-huvudtypen ”%c” stöds inte

en: unsupported Solaris tar header type '%c'
sv: Solaris-tar-huvudtypen ”%c” stöds inte

en: unsupported PAX tar header type '%c'
sv: PAX-tar-huvudtypen ”%c” stöds inte

en: unknown tar header type '%c'
sv: okänd tar-huvudtyp ”%c”

en: cannot stat pathname '%s'
sv: kan inte ta status på sökvägsnamnet ”%s”

en: cannot open directory '%s'
sv: kan inte öppna katalogen ”%s”

en: treewalk root %s is not a directory
sv: trädvandringsroten %s är inte en katalog

en: unable to open/create triggers lock file '%.250s'
sv: kunde inte öppna/skapa utlösarlåsfilen ”%.250s”

en: triggers database lock
sv: databaslås för utlösare

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte ta öppna fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte ta status på fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte öppna/skapa ny fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: syntax error in triggers deferred file '%.250s' at line %d character %zd '%s'
sv: syntaxfel i utlösarfördröjningsfilen ”%.250s” på rad %d vid tecken %zd ”%s”

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
sv: ogiltigt paketnamn ”%.250s” i utlösarfördröjningsfilen ”%.250s”

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
sv: fel vid läsning av fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte skriva ny fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte ta stänga ny fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
sv: kunde inte installera ny fil för uppskjutna utlösare, ”%.250s”

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
sv: ogiltig eller okänd syntax i utlösarnamnet ”%.250s” (i utlösare som visar intresse för paketet ”%.250s”)

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
sv: kunde inte öppna utlösarintresselistfilen ”%.250s”

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
sv: kunde inte spola tillbaka utlösarintressefilen ”%.250s”

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
sv: syntaxfel i utlösarintressefilen ”%.250s”; ogiltigt paketnamn ”%.250s”: %.250s

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
sv: dubblerad filutlösarintresse för filnamnet ”%.250s” och paketet ”%.250s”

en: unable to read file triggers file '%.250s'
sv: kunde inte läsa filutlösarfil ”%.250s”

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
sv: syntaxfel i filutlösarfil ”%.250s”

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
sv: filutlösarpost anger det ogiltiga paketnamnet ”%.250s” (för intresse för filen ”%.250s”): %.250s

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
sv: utlösar-ci-filen ”%.250s” innehåller ogiltig utlösarsyntax i utlösarnamnet %.250s: %.250s

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
sv: kunde inte öppna utlösar-ci-fil ”%.250s”

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
sv: utlösar-ci-filen innehåller ogiltig syntax för direktiv

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
sv: utlösar-ci-filen innehåller okänt direktiv ”%.250s”

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
sv: kunde inte skapa utlösarstatuskatalogen ”%.250s”

en: empty trigger names are not permitted
sv: tomma utlösarnamn är inte tillåtna

en: trigger name contains invalid character
sv: utlösarnamnet innehåller ogiltigt tecken

en: read error in '%.250s'
sv: läsfel i ”%.250s”

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
sv: fgets gav en tom sträng från ”%.250s”

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
sv: för lång rad eller saknat nyradstecken i ”%.250s”

en: unexpected end of file reading '%.250s'
sv: oväntat filslut vid läsning av %.250s

en: cannot grow varbuf to size %zu; it would overflow
sv: kan inte öka storlek på varbuf till %zu; den skulle spilla

en: error formatting string into varbuf variable
sv: felaktig formateringssträng i varbuf-variablen

en: Set all force options
sv: Aktivera alla tvingande flaggor

en: Use MAC based security if available
sv: Använd MAC-baserad säkerhet om tillgänglig

en: Replace a package with a lower version
sv: Ersätt paket med en lägre version

en: Configure any package which may help this one
sv: Konfigurera godtyckligt paket som kan hjälpa detta

en: Install or remove incidental packages even when on hold
sv: Installera eller ta bort oväsentliga paket även när de hålls

en: Try to (de)install things even when not root
sv: Försök (av)installera saker även som icke-root

en: PATH is missing important programs, problems likely
sv: PATH saknar viktiga program, problem trolliga

en: Install a package even if it fails authenticity check
sv: Installera paket även om autentisering misslyckas

en: Process even packages with wrong versions
sv: Hantera även paket med fel versioner

en: Overwrite an existing stat override when adding it
sv: Skriv över en befintlig statoverride när den läggs till

en: Ignore a missing stat override when removing it
sv: Ignorera saknad statoverride när den tas bort

en: Overwrite a file from one package with another
sv: Skriv över pakets fil med ett annats

en: Overwrite a diverted file with an undiverted version
sv: Skriv över omdirigerad fil med ej omdirigerad

en: Overwrite one package's directory with another's file
sv: Skriv över ett pakets katalog med ett annats fil

en: Do not perform safe I/O operations when unpacking
sv: Utför ej säkra I/O-operationer vid uppackning

en: Do not chroot into maintainer script environment
sv: Byt inte rotkatalog (chroot) in i utvecklarskriptmiljön

en: Always use the new config files, don't prompt
sv: Använd alltid nya konfigurationsfiler, fråga ej

en: Always use the old config files, don't prompt
sv: Använd alltid gamla konfigurationsfiler, fråga ej

en: Use the default option for new config files if one
    is available, don't prompt. If no default can be found,
    you will be prompted unless one of the confold or
    confnew options is also given
sv: Använd förval för nya konfigurationsfiler om sådant
    finns, fråga ej. Om inget förval finns tillfrågas du
    såvida inte flaggorna confold eller confnew också angivit

en: Always install missing config files
sv: Installera alltid saknade konfigurationsfiler

en: Offer to replace config files with no new versions
sv: Erbjud ersätta konfigurationsfiler som saknar nya versioner

en: Process even packages with wrong or no architecture
sv: Hantera även paket med fel eller saknad arkitektur

en: Install even if it would break another package
sv: Installera även om ett annat paket skulle gå sönder

en: Allow installation of conflicting packages
sv: Tillåt installera paket som är i konflikt

en: Turn all dependency problems into warnings
sv: Gör alla beroendeproblem till varningar

en: Turn dependency version problems into warnings
sv: Gör versionsberoendeproblem till varningar

en: Remove packages which require installation
sv: Ta bort paket som kräver installation

en: Remove a protected package
sv: Ta bort ett skyddat paket

en: Remove an essential package
sv: Ta bort ett systemkritiskt paket

en: %s forcing options - control behavior when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
sv: %s tvingande flaggor - bestämmer vad som händer vid fel:
      varna men fortsätt: --force-<sak>,<sak>,...
      stanna med fel:     --refuse-<sak>,<sak>,... | --no-force-<sak>,<sak>,...
     Tvinga saker:

en: 
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
sv: 
    VARNING - flaggor markerade [!] kan tillfoga stor skada till din installation.
    Tvingande flaggor markerade [*] är förvalda.

en: <standard output>
sv: <standard ut>

en: 
    Currently enabled options:
     %s
sv: 
    Flaggor som är aktiva för närvarande:
     %s

en: unknown force/refuse option '%.*s'
sv: okänd flagga för force/refuse: ”%.*s”

en: obsolete force/refuse option '%s'
sv: föråldrad tvingande/vägrande flagga ”%s”

en: overriding problem because --force enabled:
sv: ignorerar problem då --force använts:

en: cannot open security status notification channel
sv: kan inte öppna säkerhetsstatusmeddelandekanalen

en: cannot get security labeling handle
sv: kan inte hämta handtag för säkerhetsetiketter

en: cannot set security context for file object '%s'
sv: kan inte sätta säkerhetssammanhang för filobjektet ”%s”

en: failed to write filename to tar pipe (%s)
sv: kunde inte skriva filnamn till tar-rör (%s)

en: control member
sv: kontrolldel

en: newline not allowed in pathname '%s'
sv: nyradstecken inte tillåtet i sökvägsnamn ”%s”

en: data member
sv: datadel

en: unable to stat control directory
sv: kunde inte ta status på kontrollkatalog

en: control directory is not a directory
sv: kontrollkatalogen är inte en katalog

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
sv: kontrollkatalogen har felaktig behörighet %03lo (måste vara >=0755 och <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
sv: utvecklarskript ”%.50s” är inte en vanlig fil eller symbolisk länk

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
sv: utvecklarskript ”%.50s” har felaktig behörighet %03lo (måste vara >=0555 och <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
sv: kunde inte ta status på utvecklarskript ”%.50s”

en: error opening conffiles file
sv: fel vid öppning av filen conffiles

en: empty string from fgets reading conffiles
sv: tom sträng från fgets när conffiles lästes

en: conffile name '%s' is too long, or missing final newline
sv: konfigurationsfilnamnet ”%s” är för långt eller saknar avslutande nyradstecken

en: empty and whitespace-only lines are not allowed in conffiles
sv: conffiles får inte innehålla rader som är tomma eller bara innehåller blanktecken

en: line with conffile filename '%s' has leading white spaces
sv: rad med konfigurationsfilnamnet ”%s” innehåller inledande blanksteg

en: conffile name '%s' is not an absolute pathname
sv: konfigurationsfilnamnet ”%s” är inte ett absolut sökvägsnamn

en: conffile name missing after flag '%s'
sv: konfigurationsfilnamn saknas efter flaggan ”%s”

en: unknown flag '%s' for conffile '%s'
sv: okänd flagga ”%s” för konfigurationsfilen ”%s”

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
sv: konfigurationsfilnamnet ”%s” innehåller avslutande blanksteg

en: conffile '%.250s' does not appear in package
sv: konfigurationsfilen ”%.250s” finns inte i paketet

en: conffile '%.250s' is not stattable
sv: kunde inte ta status på konfigurationsfilen ”%.50s”

en: conffile '%s' is present but is requested to be removed
sv: konfigurationsfilen ”%s” finns men ombeds tas bort

en: conffile '%s' is not a plain file
sv: konfigurationsfilen ”%s” är inte en vanlig fil

en: conffile name '%s' is duplicated
sv: konfigurationsfilnamnet ”%s” duplicerat

en: error reading conffiles file
sv: fel vid läsning av filen conffiles

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
sv: paketnamnet har tecken som inte är gemena alfanumeriska eller ”-+.”

en: package architecture is missing or empty
sv: paketarkitekturen saknas eller är tom

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
sv: ”%s” innehåller användardefinierat värde för Priority ”%s”

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
sv[0]: ignorerar %d varning om kontrollfilerna
sv[1]: ignorerar %d varningar om kontrollfilerna

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
sv: kunde inte kontrollera om arkivet ”%.250s” existerar

en: failed to chdir to '%.255s'
sv: kunde inte byta katalog till ”%.255s”

en: compressing tar member
sv: komprimerar tar-medlem

en: <compress> from tar -cf
sv: <komprimerare> från tar -cf

en: unable to parse timestamp '%.255s'
sv: kunde inte tolka tidsstämpel ”%.255s”

en: --%s needs a <directory> argument
sv: --%s behöver ett <katalog>-argument

en: --%s takes at most two arguments
sv: --%s tar högst två argument

en: target is directory - cannot skip control file check
sv: målet är en katalog - kan inte hoppa över kontroll av konfigurationsfiler

en: not checking contents of control area
sv: kontrollerar inte innehållet i kontrollområdet

en: building an unknown package in '%s'.
sv: bygger ett okänt paket i ”%s”.

en: building package '%s' in '%s'.
sv: bygger paketet ”%s” i ”%s”.

en: failed to make temporary file (%s)
sv: kunde inte skapa temporärfil (%s)

en: failed to unlink temporary file (%s), %s
sv: kunde inte ta bort temporärfil (%s), %s

en: failed to rewind temporary file (%s)
sv: kunde inte gå till början av temporär fil (%s)

en: failed to stat temporary file (%s)
sv: kunde inte ta status (stat) på temporär fil (%s)

en: error writing '%s'
sv: fel vid skrivning av ”%s”

en: cannot copy '%s' into archive '%s': %s
sv: kan inte kopiera ”%s” in i arkivet ”%s”: %s

en: shell command to move files
sv: skalkommando för att flytta filer

en: unexpected end of file in %s in %.255s
sv: oväntat filslut i %s i %.255s

en: error reading %s from file %.255s
sv: fel vid läsning av %s från filen %.255s

en: archive magic version number
sv: magiskt versionsnummer för arkiv

en: archive member header
sv: huvud för arkivdel

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive header magic
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktigt magiskt nummer i arkivhuvud

en: file '%.250s' is not a Debian binary archive (try dpkg-split?)
sv: filen ”%.250s” är inte ett Debianbinärarkiv (försök med dpkg-split?)

en: archive information header member
sv: huvud för arkivinformation

en: archive has no newlines in header
sv: arkivet har inga nyradstecken i huvudet

en: archive has invalid format version: %s
sv: arkivet har ogiltig formatversion: %s

en: archive is format version %d.%d; get a newer dpkg-deb
sv: arkivet är formatversion %d.%d; hämta en nyare dpkg-deb

en: cannot skip archive member from '%s': %s
sv: kan inte hoppa över arkivdel från ”%s”: %s

en: archive '%s' uses unknown compression for member '%.*s', giving up
sv: arkivet ”%s” använder okänd komprimering för medlemmen ”%.*s”, ger upp

en: archive '%.250s' contains two control members, giving up
sv: arkivet ”%.250s” innehåller två kontrolldelar, ger upp

en: archive '%s' has premature member '%.*s' before '%s', giving up
sv: arkivet ”%s” har förtida medlem ”%.*s” före ”%s”, ger upp

en:  new Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd bytes.
sv:  nytt Debianpaket, version %d.%d.
     storlek %jd byte: kontrollarkiv= %jd byte.

en: archive control member size
sv: storlek på arkivkontrolldel

en: archive has malformed control member size '%s'
sv: arkivet har felformaterad kontroldellängd ”%s”

en: cannot skip archive control member from '%s': %s
sv: kan inte hoppa över arkivkontrolldel från ”%s”: %s

en:  old Debian package, version %d.%d.
     size %jd bytes: control archive=%jd, main archive=%jd.
sv:  gammalt Debianpaket, version %d.%d.
     storlek %jd byte: kontrollarkiv= %jd, huvudarkiv= %jd.

en: file looks like it might be an archive which has been
     corrupted by being downloaded in ASCII mode
sv: filen verkar vara ett arkiv som har gått sönder genom
    att ha hämtats i ASCII-läge

en: '%.255s' is not a Debian format archive
sv: ”%.255s” är inte ett Debianarkiv

en: cannot copy archive member from '%s' to decompressor pipe: %s
sv: kan inte kopiera arkivdel från ”%s” till uppackarens rör: %s

en: cannot close decompressor pipe
sv: kan inte stänga uppackarens rör

en: decompressing archive '%s' (size=%jd) member '%s'
sv: packar upp arkivet ”%s” (storlek=%jd) medlem ”%s”

en: failed to create directory
sv: kunde inte skapa katalog

en: unexpected pre-existing pathname %s
sv: oväntat redan existernade sökvägsnamn %s

en: failed to chdir to directory
sv: kunde inte byta till katalogen

en: <decompress>
sv: <dekomprimering>

en: paste
sv: klistra in

en: --%s needs a .deb filename argument
sv: --%s behöver ett .deb-filnamn som argument

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
sv: --%s tar bara ett argument (.deb-filnamn)

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
sv: --%s tar som mest två argument (.deb och katalog)

en: --%s needs .deb filename and directory arguments
sv: --%s behöver .deb-filnamn och katalog som argument

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
sv: --%s behöver en målkatalog.
    Kanske är det dpkg --install du vill använda?

en: --%s does not support (yet) reading the .deb from standard input
sv: --%s stöder inte (ännu) att läsa .deb från standard in

en: unable to create temporary directory
sv: kunde inte skapa temporär katalog

en: cannot extract control file '%s' from '%s': %s
sv: kan inte hämta ut styrfilen ”%s” från ”%s”: %s

en: '%.255s' contains no control component '%.255s'
sv: ”%.255s” innehåller ingen kontrollkomponent ”%.255s”

en: open component '%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
sv: öppnande av komponenten ”%.255s” (i %.255s) misslyckades på ett oväntat sätt

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
sv[0]: %d efterfrågad kontrollkomponent saknas
sv[1]: %d efterfrågade kontrollkomponenter saknas

en: cannot scan directory '%.255s'
sv: kan inte läsa katalogen ”%.255s”

en: cannot stat '%.255s' (in '%.255s')
sv: kan inte ta status på ”%.255s” (i ”%.255s”)

en: cannot open '%.255s' (in '%.255s')
sv: kan inte öppna ”%.255s” (i ”%.255s”)

en: failed to read '%.255s' (in '%.255s')
sv: kunde inte läsa ”%.255s” (i ”%.255s”)

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
sv:  %7jd byte, %5d rader   %c  %-20.127s %.127s

en:  %7jd bytes, %5d lines   %c  %.127s
sv:  %7jd byte, %5d rader   %c  %.127s

en:      not a plain file          %.255s
sv:      inte en vanlig fil        %.255s

en: no 'control' file in control archive!
sv: ingen ”control”-fil i kontrollarkivet!

en: error in show format: %s
sv: fel i show-format: %s

en: --%s takes exactly one argument
sv: --%s tar exakt ett argument

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
sv: Debian ”%s” paketarkiveringsprogram version %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
sv: Detta är fri programvara; se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti.

en: Usage: %s [<option>...] <command>
sv: Användning: %s [<flagga>...] <kommando>

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile>...]     Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield>...]   Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      -R|--raw-extract <deb> <directory>
                                       Extract control info and files.
      --ctrl-tarfile <deb>             Output control tarfile.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
sv: Kommandon:
      -b|--build <katalog> [<deb>]     Bygg ett arkiv.
      -c|--contents <deb>              Visa innehåll.
      -I|--info <deb> [<kfil>...]      Visa information på standard ut.
      -W|--show <deb>                  Visa information om paket.
      -f|--field <deb> [<kfält>...]    Visa fält på standard ut.
      -e|--control <deb> [<katalog>]   Extrahera kontrollinformation.
      -x|--extract <deb> <katalog>     Extrahera filer.
      -X|--vextract <deb> <katalog>    Extrahera och lista filer.
      -R|--raw-extracct <deb> <ktalog> Extrahera kontrollinfo och filer.
      --ctrl-tarfile <deb>             Skapa styr-tarfil.
      --fsys-tarfile <deb>             Skapa filsystem-tarfil.

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
sv:   -?|--help                        Visa detta hjälpmeddelande.
         --version                     Visa versionsnummer.

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
sv: <deb> är filnamnet på ett arkiv i Debianformat.
    <kfil> är namnet på en administrativ filkomponent.
    <kfält> är namnet på ett fält i den huvud-”control”-filen.

en: Options:
      -v, --verbose                    Enable verbose output.
      -D, --debug                      Enable debugging output.
          --showformat=<format>        Use alternative format for --show.
          --deb-format=<format>        Select archive format.
                                         Allowed values: 0.939000, 2.0 (default).
          --nocheck                    Suppress control file check (build bad
                                         packages).
          --root-owner-group           Forces the owner and groups to root.
          --threads-max=<threads>      Use at most <threads> with compressor.
          --[no-]uniform-compression   Use the compression params on all members.
      -z#                              Set the compression level when building.
      -Z<type>                         Set the compression type used when building.
                                         Allowed types: gzip, xz, zstd, none.
      -S<strategy>                     Set the compression strategy when building.
                                         Allowed values: none; extreme (xz);
                                         filtered, huffman, rle, fixed (gzip).
sv: Flaggor:
      -v, --verbose                    Aktivera informativ utdata.
      -D, --debug                      Aktivera felsökningsutdata.
          --showformat=<format>        Använd alternativt format för --show.
          --deb-format=<format>        Välj arkivformat.
                                         Tillåtet: 0.939000, 2.0 (standard).
          --nocheck                    Stäng av kontrollfilstest (skapar
                                       trasiga paket).
          --root-owner-group           Tvingar ägare och grupper till root.
          --threads-max=<trådar>       Använd som mest <trådar> i komprimerare.
          --[no-]uniform-compression   Använd komprimeringsparam. för alla delar.
      -z#                              Ställer in komprimering vid byggning.
      -Z<typ>                          Väljer komprimeringstyp för byggning.
                                        Tillåtna typer: gzip, xz, zstd, none
      -S<strategy>                     Välj komprimeringsstrategi för byggning.
                                        Tillåtna värden: none; extreme (xz);
                                         filtered, huffman, rle, fixed (gzip).

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
sv: Formatsyntax:
      Ett format är en sträng som kommer skrivas ut för varje paket. Formatet
      kan innehålla de vanliga teckensekvenserna \n (ny rad), \r (vagnretur)
      eller \\ (vanligt omvänt snedstreck). Paketinformation kan läggas in genom
      att lägga in variabelreferenser till paketfält genom att använda syntaxen
      ${var[;bredd]}. Fälten kommer att högerjusteras såvida inte bredden anges
      negativt, i vilket fall vänsterjustering kommer användas.

en: 
    Use 'dpkg' to install and remove packages from your system, or
    'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management. Packages
    unpacked using 'dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
sv: 
    Använd ”dpkg” för att installera och ta bort paket från ditt system, eller
    ”apt” eller ”aptitude” för användarvänlig pakethantering.  Paket
    som packas upp med ”dpkg-deb --extract” blir inte korrekt installerade!

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
sv: Skriv dpkg-deb --help för hjälp om att hantera *.deb-filer
    Skriv dpkg --help för hjälp om att installera och avinstallera paket.

en: invalid deb format version: %s
sv: felaktig deb-formatversion: %s

en: unknown deb format version: %s
sv: okänd deb-formatversion: %s

en: unknown compression strategy '%s'!
sv: okänd komprimeringsstrategi ”%s”!

en: unknown compression type '%s'!
sv: okänd komprimeringstyp ”%s”.

en: obsolete compression type '%s'; use xz instead
sv: föråldrad komprimeringstyp ”%s”; använd xz istället

en: obsolete compression type '%s'; use xz or gzip instead
sv: föråldrad komprimeringstyp ”%s”; använd xz eller gzip istället

en: need an action option
sv: behöver en åtgärd att utföra

en: unsupported deb format '%d.%d' with non-uniform compression
sv: deb-formatet ”%d.%d” stöds ej för icke-enhetlig komprimering

en: invalid compressor parameters: %s
sv: ogiltiga komprimeringsflaggor: %s

en: unsupported compression type '%s' with uniform compression
sv: komprimeringsmetoden ”%s” stöds ej för enhetlig komprimering

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktig siffra (kod %d) i %s

en: file '%s' is corrupt; out of range integer in %s
sv: filen ”%s” är trasig; heltal utanför tillåtet område i %s

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
sv: filen ”%.250s” är trasig - %.250s saknas

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
sv: filen ”%.250s” är trasig - nyradstecken saknas efter %.250s

en: error reading %.250s
sv: fel vid läsning av %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
sv: filen ”%.250s” är trasig - fel magisk siffra i slutet av första huvudet

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktigt utfyllnadstecken (kod %d)

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
sv: filen ”%.250s” är trasig - nulltecken i infodelen

en: format version number
sv: formatversionsnummer

en: file '%.250s' has invalid format version: %s
sv: filen ”%.250s” har ogiltig formatversion: %s

en: file '%.250s' is format version %d.%d; get a newer dpkg-split
sv: filen ”%.250s” är formatversion %d.%d; hämta en nyare dpkg-split

en: package name
sv: paketnamn

en: package version number
sv: paketversionsnummer

en: package file MD5 checksum
sv: MD5-kontrollsumma för paketfil

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktig MD5-kontrollsumma ”%.250s”

en: archive total size
sv: totalstorlek för arkiv

en: archive part offset
sv: offset för arkivdel

en: archive part numbers
sv: delnummer för arkiv

en: file '%.250s' is corrupt - no slash between archive part numbers
sv: filen ”%.250s” är trasig - inget snedstreck mellan arkivdelnummer

en: number of archive parts
sv: antal arkivdelar

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of archive parts
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktigt antal arkivdelar

en: archive parts number
sv: delnummer för arkiv

en: file '%.250s' is corrupt - bad archive part number
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktigt arkivdelnummer

en: package architecture
sv: paketarkitektur

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
sv: filen ”%.250s” är trasig - felaktig magisk siffra i slutet på andra huvudet

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
sv: filen ”%.250s” är trasig - andra medlemmen är inte datadelen

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
sv: filen ”%.250s” är trasig - fel antal delar för angivna storlekar

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
sv: filen ”%.250s” är trasig - storleken är fel för angivet delnummer

en: file '%.250s' is corrupt - too short
sv: filen ”%.250s” är trasig - för kort

en: cannot open archive part file '%.250s'
sv: kan inte öppna arkivdelen i fil ”%.250s”

en: file '%.250s' is not an archive part
sv: filen ”%.250s” är inte en arkivdel

en: %s:
        Part format version:            %d.%d
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... architecture:           %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %jd bytes
            ... split every:            %jd bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %jd bytes
        Part offset:                    %jd bytes
        Part file size (used portion):  %jd bytes
sv: %s:
        Formatversion för del:          %d.%d
        Del av paket:                   %s
           ... version:                 %s
            ...arloteltir:              %s
           ... MD5-kontrollsumma:       %s
           ... längd:                   %jd byte
           ... dela vid:                %jd byte
        Delnummer:                      %d/%d
        Dellängd:                       %jd byte
        Deloffset:                      %jd byte
        Delfilstorlek (använd del):     %jd byte

[ctx: architecture]
en: <unknown>
sv: <okänd>

en: --%s requires one or more part file arguments
sv: --%s kräver en eller flera delfilsargument

en: file '%s' is not an archive part
sv: filen ”%s” är inte en del av ett arkiv

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
sv[0]: Slår ihop paketet %s från %d del:
sv[1]: Slår ihop paketet %s från %d delar:

en: unable to open output file '%.250s'
sv: kunde inte öppna utdatafil ”%.250s”

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
sv: kunde inte (åter)öppna indatadelfil ”%.250s”

en: cannot skip split package header for '%s': %s
sv: kan inte hoppa över huvud för delat paket för ”%s”: %s

en: cannot append split package part '%s' to '%s': %s
sv: kan inte lägga till delad paketdel ”%s” till ”%s”: %s

en: done
sv: klar

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
sv: filerna ”%.250s” och ”%.250s” är inte delar av samma fil

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
sv: det finns flera versioner av del %d - åtminstone ”%.250s” och ”%.250s”

en: part %d is missing
sv: fel %d saknas

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
sv: Debian ”%s” verktyg för delning/sammanslagning, version %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
sv: Användning: %s [<flagga> ...] <kommando>

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
sv: Kommandon:
      -s|--split <fil> [<prefix>]      Dela ett arkiv.
      -j|--join <del> <del> ...        Slå ihop delar.
      -I|--info <del> ...              Visa information om en del.
      -a|--auto -o <komplett> <del>    Samla delar automatiskt.
      -l|--listq                       Lista omatchade delar.
      -d|--discard [<filnamn> ...]     Kasta omatchade delar.

en: Options:
          --depotdir <directory>       Use <directory> instead of %s/%s.
          --admindir <directory>       Use <directory> instead of %s.
          --root <directory>           Use <directory> instead of %s.
      -S, --partsize <size>            In KiB, for -s (default is 450).
      -o, --output <file>              Filename, for -j (default is
                                         <package>_<version>_<arch>.deb).
      -Q, --npquiet                    Be quiet when -a is not a part.
          --msdos                      Generate 8.3 filenames.
sv: Flaggor:
          --depotdir <katalog>         Använd <katalog> istället för %s/%s.
          --admindir <katalog>         Använd <katalog> istället för %s.
          --root <katalog>             Använd <katalog> istället för %s.
      -S, --partsize <storlek>         I kibyte, för -s (förval är 450).
      -o, --output <fil>               Filnamn, för -j (förval är
                                         <paket>_<version>_<ark>.deb)
      -Q, --npquiet                    Var tyst när -a inte är en del.
          --msdos                      Skapa 8.3-filnamn.

en: Exit status:
      0 = ok
      1 = with --auto, file is not a part
      2 = trouble
sv: Felstatus:
      0 = OK
      1 = med --auto, fil är inte en del
      2 = problem

en: Type dpkg-split --help for help.
sv: Skriv dpkg-split --help för hjälp.

en: part size is far too large or is not positive
sv: delstorlek är för stor eller ej positiv

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
sv: delstorleken måste vara minst %d KiB (för att tillåta huvud)

en: <standard error>
sv: <standard fel>

en: unable to read depot directory '%.250s'
sv: kunde inte läsa depåkatalog ”%.250s”

en: --auto requires the use of the --output option
sv: --auto kräver att --output används

en: --auto requires exactly one part file argument
sv: --auto tar exakt ett filargument

en: unable to read part file '%.250s'
sv: kunde inte läsa delfil ”%.250s”

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
sv: Filen ”%.250s” är inte del av ett flerdelat arkiv.

en: cannot create directory %s
sv: kan inte skapa katalogen %s

en: unable to reopen part file '%.250s'
sv: kunde inte öppna om delfilen ”%.250s”

en: unable to open new depot file '%.250s'
sv: kunde inte öppna ny depåfil ”%.250s”

en: cannot extract split package part '%s': %s
sv: kan inte hämta ut delad paketdel ”%s”: %s

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
sv: kunde inte namnändra ny depåfil ”%.250s” till ”%.250s”

en: Part %d of package %s filed (still want
sv: Del %d av paket %s sparad (behöver fortfarande

en:  and
sv:  och

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
sv: kunde inte ta bort använd depåfil ”%.250s”

en: --%s takes no arguments
sv: --%s tar inget argument

en: Junk files left around in the depot directory:
sv: Skräpfiler kvar i depåkatalogen:

en: unable to stat '%.250s'
sv: kunde inte ta status på ”%.250s”

en:  %s (%jd bytes)
sv:  %s (%jd byte)

en:  %s (not a plain file)
sv:  %s (inte en vanlig fil)

en: Packages not yet reassembled:
sv: Paket ännu ej återskapade:

en:  Package %s: part(s)
sv:  Paketet %s: del(ar)

en: part file '%.250s' is not a plain file
sv: delfil ”%.250s” är inte en vanlig fil

en: (total %jd bytes)
sv: (totalt %jd byte)

en: unable to discard '%.250s'
sv: kunde inte kasta bort ”%.250s”

en: Deleted %s.
sv: Tog bort %s.

en: package field value extraction
sv: extrahering av paketfältvärde

en: <dpkg-deb --info pipe>
sv: <dpkg-deb --info rör>

en: unable to open source file '%.250s'
sv: kunde inte öppna källfil ”%.250s”

en: unable to fstat source file
sv: kunde inte ta status på källfil

en: source file '%.250s' not a plain file
sv: källfil ”%.250s” inte en vanlig fil

en: cannot compute MD5 digest for file '%s': %s
sv: kan inte beräkna MD5-kondensat för filen ”%s”: %s

en: Splitting package %s into %d part:  | Splitting package %s into %d parts:
sv[0]: Delar paketet %s i %d del:
sv[1]: Delar paketet %s i %d delar:

en: header is too long, making part too long; the package name or version
    numbers must be extraordinarily long, or something; giving up
sv: huvudet är för långt, vilket gör delen för lång; paketnamnet eller
    versionsnumret måste vara väldigt långt, eller något sådant; ger upp

en: --split needs a source filename argument
sv: --split kräver ett källfilnamnsargument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
sv: --split tar som mest ett källfilnamn och ett destinationsprefix

en: Use --help for help about diverting files.
sv: Använd --help för hjälp om att omdirigera filer.

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
sv: Kommandon:
      [--add] <fil>            lägg till en omdirigering.
      --remove <fil>           ta bort omdirigeringen.
      --list [<jokertecken>]   visa omdirigerade filer.
      --listpackage <fil>      visa vilket paket som omdirigerar filen.
      --truename <fil>         visa den omdirigerade filen.

en: Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --no-rename              do not move the file aside (or back) (default).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
sv: Flaggor:
      --package <paket>        namn på paketet vars exemplar av <fil> inte skall
                               omdirigeras.
      --local                  versioner från alla paket omdirigeras.
      --divert <mål>           namnet som används av andra pakets versioner.
      --rename                 flytta faktiskt bort filen (eller tillbaka).
      --no-rename              flytta inte bort (eller tillbaka) filen (förval).
      --admindir <katalog>     välj katalog för omdirigeringsfilen.
      --instdir <katalog>      välj rotkatalog, men inte admin.-katalog.
      --root <katalog>         välj katalog för rotfilsystemet.
      --test                   gör ingenting, bara demonstrera.
      --quiet                  arbeta tyst, med minimal utdata.
      --help                   visa detta hjälpmeddelande.
      --version                visa versionsnummer.

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
sv: När du lägger till är förval --local och --divert <original>.distrib.
    När du tar bort måste --package eller --local samt --divert stämma om de
    anges. Skripten preinst/postrm i paket skall alltid ange --package och --divert.

en: please specify --no-rename explicitly, the default will change to --rename in 1.20.x
sv: vänligen ange --no-rename explicit, förvalet kommer ändras till --rename i 1.20.x

en: cannot stat file '%s'
sv: kan inte ta status på filen ”%s”

en: error checking '%s'
sv: fel vid kontroll av ”%s”

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
sv: namnbyte innebär överskrivning av ”%s” med
      annan fil ”%s”, ej tillåtet

en: unable to create file '%s'
sv: kunde inte skapa filen ”%s”

en: cannot copy '%s' to '%s': %s
sv: kan inte kopiera ”%s” till ”%s”: %s

en: cannot rename '%s' to '%s'
sv: kan inte byta namn på ”%s” till ”%s”

en: rename: remove duplicate old link '%s'
sv: namnbyte: ta bort duplicerad gammal länk ”%s”

en: unable to remove copied source file '%s'
sv: kunde inte ta bort kopierad källfil ”%.250s”

en: filename "%s" is not absolute
sv: filnamnet ”%s” är inte absolut

en: file may not contain newlines
sv: filnamnet kan inte innehålla nyradstecken

en: local diversion of %s
sv: lokal omdirigering av %s

en: local diversion of %s to %s
sv: lokal omdirigering av %s till %s

en: diversion of %s by %s
sv: omdirigering av %s av %s

en: diversion of %s to %s by %s
sv: omdirigering av %s till %s av %s

en: any diversion of %s
sv: alla omdirigeringar av %s

en: any diversion of %s to %s
sv: alla omdirigeringar av %s till %s

en: --%s needs a single argument
sv: --%s behöver ett ensamt argument

en: cannot divert directories
sv: kan inte omdirigera kataloger

en: cannot divert file '%s' to itself
sv: Kan inte omdirigera filen ”%s” till sig själv

en: Leaving '%s'
sv: Låter ”%s” vara

en: '%s' clashes with '%s'
sv: ”%s” krockar med ”%s”

en: Adding '%s'
sv: Lägger till ”%s”

en: Ignoring request to rename file '%s' owned by diverting package '%s'
sv: Ignorerar begäran att byta namn på filen ”%s” som ägs av det omdirigerande paketet ”%s”

en: diverting file '%s' from an Essential package with rename is dangerous, use --no-rename
sv: omdirigerar filen ”%s” från ett systemkritiskt paket med rename är farligt, använd --no-rename

en: No diversion '%s', none removed.
sv: Ingen omdirigering ”%s”, ingen borttagen.

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
sv: sammanblandning i divert-to
      vid borttagning av ”%s”
      hittade ”%s”

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
sv: sammanblandning av paket
      vid borttagning av ”%s”
      hittade ”%s”

en: Ignoring request to remove shared diversion '%s'.
sv: Ignorerar begäran att ta bort delad omdirigering ”%s”.

en: Removing '%s'
sv: Tar bort ”%s”

en: package may not contain newlines
sv: paket kan inte innehålla nyradstecken

en: divert-to may not contain newlines
sv: målet kan inte innehålla nyradstecken

en: Use --help for help about overriding file stat information.
sv: Använd --help för hjälp om att överstyra ”stat”-information för filer.

en: Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <path>
                               add a new <path> entry into the database.
      --remove <path>          remove <path> from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
sv: Kommandon:
      --add <ägare> <grupp> <läge> <sökväg>
                               lägg till en ny sökvägspost i databasen.
      --remove <sökväg>        ta bort sökväg från databasen.
      --list [<jokertecken>]   visa befintliga överskrivningar i databasen.

en: Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --instdir <directory>    set the root directory, but not the admin dir.
      --root <directory>       set the directory of the root filesystem.
      --update                 immediately update <path> permissions.
      --force                  deprecated alias for --force-all.
      --force-<thing>[,...]    override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...] stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]   ditto.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
sv: Flaggor:
      --admindir <katalog>     välj katalog för statoverride-filen.
      --instdir <katalog>      välj rotkatalog, men inte admin.-katalog.
      --root <katalog>         välj katalog för rotfilsystemet.
      --update                 uppdatera behörigheter för sökväg omedelbart.
      --force                  föråldrat alias till --force-all.
      --force-<sak>[,...]      överstyr problem - se --force-help.
      --no-force-<sak>[,...]   stanna när problem uppstår.
      --refuse-<sak>[,...]     dito.
      --quiet                  tyst körning, minimal utdata.
      --help                   visa detta hjälpmeddelande.
      --version                visa versionen.

en: stripping trailing /
sv: tar bort avslutande /

en: user '%s' does not exist
sv: användaren ”%s” finns inte

en: group '%s' does not exist
sv: gruppen ”%s” finns inte

en: error setting ownership of '%.255s'
sv: fel när ägandeskap för ”%.255s” skulle ställas in

en: error setting permissions of '%.255s'
sv: fel när behörighet för ”%.255s” skulle ställas in

en: --%s needs four arguments
sv: --%s behöver fyra argument

en: path may not contain newlines
sv: sökvägen kan inte innehålla nyradstecken

en: an override for '%s' already exists, but --force specified so will be ignored
sv: det finns redan en överskrivning för ”%s”, men --force angavs, så den kommer att ignoreras

en: an override for '%s' already exists; aborting
sv: det finns redan en överskrivning för ”%s”, avbryter

en: --update given but %s does not exist
sv: --update angavs men %s finns inte

en: no override present
sv: det finns inga överskrivningar

en: --update is useless for --remove
sv: --update är oanvändbar tillsammans med --remove

en: deprecated --%s option; use --%s instead
sv: föråldrad flagga --%s, använd --%s istället

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
sv: Skriv dpkg-trigger --help för hjälp om detta verktyg.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
sv: Debian ”%s” paketutlösarverktyg version %s.

en: Usage: %s [<option>...] <trigger-name>
           %s [<option>...] <command>
sv: Användning: %s [<flagga>...] <utlösarnamn>
                %s [<flagga>...] <kommando>

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
sv: Kommandon:
      --check-supported                Se om den aktiva dpkg stöder utlösare.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --await                          Package needs to await the processing.
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
sv: Flaggor:
      --admindir=<katalog>             Använd <katalog> istället för %s.
      --root=<katalog>                 Använd <katalog> istället för %s.
      --by-package=<paket>             Överstyr den avvaktande utlösaren (sätts
                                       normalt av dpkg).
      --await                          Paketet måste vänta på hanteringen.
      --no-await                       Inga paket behöver vänta på hanteringen.
      --no-act                         Bara testa - ändra ingenting på riktigt.

en: must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
sv: måste anropas från ett utvecklarskript (eller med flaggan --by-package)

en: takes one argument, the trigger name
sv: tar bara ett argument, namnet på utlösaren

en: illegal awaited package name '%.250s': %.250s
sv: ogiltigt namn ”%.250s” på paket som väntas på: %.250s

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
sv: ogiltigt utlösarnamn ”%.250s”: %.250s

en: triggers data directory not yet created
sv: utlösardatakatalogen har inte skapats ännu

en: trigger records not yet in existence
sv: utlösarposter finns inte ännu

en: no packages found matching %s
sv: inga paket hittades som matchar %s

note: TRANSLATORS: This is the header that appears on 'dpkg-query -l'. The * string should remain under 80 characters. The uppercase letters in * the state values denote the abbreviated letter that will appear on * the first three columns, which should ideally match the English one * (e.g. Remove → supRim
en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
sv: Önskat=Okänd(U)/Installera(I)/Radera(R)/Rensa(P)/Håll(H)
    | Status.=Ej inst.(N)/(I)nst./Konffil.(C)/(U)ppack./Halvkonf.(F)/(H)alvinst.
    | /       Vänt.utl(W)/Föresl.utl(T)
    |/ Fel?Inget(=)/Ominstallera(R)/Båda(X) (Status,Fel: versaler=illa)

en: Name
sv: Namn

en: Architecture
sv: Arkitektur

en: Description
sv: Beskrivning

en: showing package list on pager
sv: visar paketlista i bläddrare

en: diversion by %s from: %s
sv: omdirigering av %s från: %s

en: diversion by %s to: %s
sv: omdirigering av %s till: %s

en: local diversion from: %s
sv: lokal omdirigering från: %s

en: local diversion to: %s
sv: lokal omdirigering till: %s

en: --search needs at least one file name pattern argument
sv: --search behöver åtminstone ett filnamnsmönsterargument

en: no path found matching pattern %s
sv: hittade ingen sökväg som motsvarar mönstret %s

en: package '%s' is not installed and no information is available
sv: paketet ”%s” är inte installerat och ingen information finns

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files.
sv: Använd dpkg --info (= dpkg-deb --info) för att undersöka arkivfiler.

en: package '%s' is not available
sv: paketet ”%s” är ej tillgängligt

en: --%s needs at least one package name argument
sv: --%s behöver åtminstone ett paket som argument

en: package '%s' is not installed
sv: paketet ”%s” är ej installerat

en: Package '%s' does not contain any files (!)
sv: Paketet ”%s” innehåller inga filer (!)

en: locally diverted to: %s
sv: lokalt omdirigerad till: %s

en: package diverts others to: %s
sv: paketet omdirigerar andra till: %s

en: diverted by %s to: %s
sv: omdirigerat av %s till: %s

en: Use dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list archive files contents.
sv: Använd dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) för att visa innehåll i arkivfiler.

en: control file contains %c
sv: styrfilen innehåller %c

en: --%s takes one package name argument
sv: --%s tar ett paketnamn som argument

en: --%s takes exactly two arguments
sv: --%s tar exakt två argument

en: control file '%s' does not exist
sv: kontrollfilen ”%s” finns inte

en: Debian %s package management program query tool version %s.
sv: Debian ”%s” pakethanteringsprogram, frågeverktyg version %s.

en: Commands:
      -s, --status [<package>...]      Display package status details.
      -p, --print-avail [<package>...] Display available version details.
      -L, --listfiles <package>...     List files 'owned' by package(s).
      -l, --list [<pattern>...]        List packages concisely.
      -W, --show [<pattern>...]        Show information on package(s).
      -S, --search <pattern>...        Find package(s) owning file(s).
          --control-list <package>     Print the package control file list.
          --control-show <package> <file>
                                       Show the package control file.
      -c, --control-path <package> [<file>]
                                       Print path for package control file.
sv: Kommandon:
      -s|--status [<paket>...]         Visa detaljer om paketstatus.
      -p|--print-avail [<paket>...]    Visa detaljer om tillgänglig version.
      -L|--listfiles <paket> ...       Visa filer som ”ägs” av paket.
      -l|--list [<mönster>...]         Visa kortfattad paketlista.
      -W|--show [<mönster>...]         Visa information om paket.
      -S|--search <mönster>...         Sök paket som äger fil(er).
         --control-list <paket>        Visa lista över styrfiler i paketet.
         --control-show <paket> <fil>  Visa paketets styrfil.
      -c|--control-path <paket> [<fil>]Visa sökväg för paketets styrfil.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>               Use <directory> instead of %s.
      --load-avail                     Use available file on --show and --list.
      --no-pager                       Disables the use of any pager.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
sv: Flaggor:
      --admindir=<katalog>             Använd <katalog> i.st.f %s
      --root=<katalog>                 Använd <katalog> i.st.f %s
      --load-avail                     Använd available-fil i --show och --list.
      --no-pager                       Använd inte någon bläddrare.
      -f|--showformat=<format>         Använd alternativt format för --show

en: Use --help for help about querying packages.
sv: Använd --help för hjälp om att fråga paket.

en: error reading from dpkg-deb pipe
sv: fel vid läsning från dpkg-deb-rör

en: cannot skip padding for file '%.255s': %s
sv: kan inte hoppa över vaddering för filen ”%.255s”: %s

en: cannot skip file '%.255s' (replaced or excluded?) from pipe: %s
sv: kan inte hoppa över filen ”%.255s” (ersatt eller utesluten?) från röret: %s

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
sv: kunde inte skapa ”%.255s” (vid hantering av ”%.255s”)

en: cannot copy extracted data for '%.255s' to '%.255s': %s
sv: kan inte kopiera extraherade data för ”%.255s” till ”%.255s”: %s

en: error closing/writing '%.255s'
sv: fel vid stängning/skrivning ”%.255s”

en: error creating pipe '%.255s'
sv: fel vid skapande av röret ”%.255s”

en: error creating device '%.255s'
sv: fel vid skapande av enheten ”%.255s”

en: error creating symbolic link '%.255s'
sv: fel vid skapande av symboliska länken ”%.255s”

en: error creating directory '%.255s'
sv: fel vid skapande av katalogen ”%.255s”

en: cannot compute MD5 digest for file '%.255s' in tar archive: %s
sv: kan inte beräkna MD5-kondensat för filen ”%.255s” i tar-arkivet: %s

en: error setting timestamps of '%.255s'
sv: fel när tidsstämplingarna på ”%.255s” skulle ställas in

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
sv: fel vid inställning av ägandeskap av symboliska länken ”%.255s”

en: unable to read link '%.255s'
sv: kunde inte läsa länken ”%.255s”

en: symbolic link '%.250s' size has changed from %jd to %zd
sv: storleken på den symboliska länken ”%.250s” har ändrats från %jd till %zd

en: trying to overwrite shared '%.250s', which is different from other instances of package %.250s
sv: försöker skriva över delad ”%.250s” som skiljer sig från andra instanser av paketet %.250s

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
sv: kunde inte ta status på (avreferera) befintlig symbolisk länk ”%.250s”

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
sv: kunde inte ta status på (avreferera) föreslaget nytt mål ”%.250s” för symbolisk länk ”%.250s”

en: newline not allowed in archive object name '%.255s'
sv: nyrad tillåts inte i arkivobjektnamn ”%.255s”

en: conffile '%s' marked for removal on upgrade, shipped in package
sv: konfigurationsfilen ”%s” markerad för borttagning i uppgradering, finns i paketet

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
sv: försökte skriva över ”%.250s”, vilket är den omdirigerade varianten av ”%.250s” (paket: %.100s)

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
sv: försökte skriva över ”%.250s”, vilket är den omdirigerade varianten av ”%.250s”

en: unable to stat '%.255s' (which was about to be installed)
sv: kunde inte läsa status för ”%.255s” (vilket var just skulle installeras)

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
sv: kunde inte rensa upp i röran runt ”%.255s” innan en ny version installeras

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
sv: kunde inte ta status på återställd ”%.255s” innan en ny version installeras

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
sv: arkivet innehåller objektet ”%.255s” av okänd typ 0x%x

en: Replacing files in old package %s (%s) ...
sv: Ersätter filer i det gamla paketet %s (%s) ...

en: Replaced by files in installed package %s (%s) ...
sv: Ersätta av filer i det installerade paketet %s (%s) ...

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
sv: försöker skriva över katalogen ”%.250s” från paketet %.250s %.250s med icke-katalog

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
sv: försöker skriva över ”%.250s” som också finns i paketet %.250s %.250s

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
sv: kunde inte flytta undan ”%.255s” för att installera ny version

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
sv: kunde inte säkerhetskopiera symbolisk länk för ”%.255s”

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
sv: kunde inte byta ägare på säkerhetskopierad symbolisk länk för ”%.255s”

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
sv: kunde inte skapa säkerhetskopierad länk av ”%.255s” innan den nya versionen installeras

en: unable to install new version of '%.255s'
sv: kunde inte installera ny version av ”%.255s”

en: unable to open '%.255s'
sv: kunde inte öppna ”%.255s”

en: unable to sync file '%.255s'
sv: kunde inte synkronisera filen ”%.250s”

en: ignoring dependency problem with installation of %s:
    %s
sv: ignorerar beroendeproblem med installation av %s:
    %s

en: no, cannot proceed with installation of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
sv: nej, kan inte fortsätta med installation av %s (--auto-deconfigure hjälper):
    %s

en: ignoring dependency problem with removal of %s:
    %s
sv: ignorerar beroendeproblem med borttagning av %s:
    %s

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable removal of %s
sv: funderar på att avkonfigurera det systemkritiska
     paketet %s för att kunna ta bort %s

en: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
sv: nej, %s är systemkritiskt, kommer inte att avkonfigurera
     det för att kunna ta bort %s

en: considering deconfiguration of protected
     package %s, to enable removal of %s
sv: funderar på att avkonfigurera det skyddade
     paketet %s för att kunna ta bort %s

en: no, %s is protected, will not deconfigure
     it in order to enable removal of %s
sv: nej, %s är skyddat, kommer inte att avkonfigurera
     det för att kunna ta bort %s

en: no, cannot proceed with removal of %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
sv: nej, kan inte fortsätta med borttagning av %s (--auto-deconfigure hjälper):
    %s

en: considering deconfiguration of %s, which would be broken by installation of %s ...
sv: funderar på att avkonfigurera %s, vilket skulle förstöras av installation av %s ...

en: yes, will deconfigure %s (broken by %s)
sv: ja, kommer att avkonfigurera %s (förstörs av %s).

en: regarding %s containing %s:
    %s
sv: angående %s som innehåller %s:
    %s

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
sv: ignorerar förstörelse, kan ändå fortsätta!

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
sv: installation av %.250s skulle förstöra %.250s, och
     avkonfigurering tillåts inte (--auto-deconfigure kanske hjälper)

en: installing %.250s would break existing software
sv: installation av %.250s skulle förstöra befintliga program

en: considering removing %s in favour of %s ...
sv: funderar på att ta bort %s till förmån för %s ...

en: %s is not properly installed; ignoring any dependencies on it
sv: %s är ej korrekt installerat - ignorerar dess beroenden

en: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
sv: kan ha problem att ta bort %s, eftersom det tillhandahåller %s ...

en: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you requested
sv: paketet %s måste ominstalleras, men tar bort det ändå enligt ditt önskemål

en: package %s requires reinstallation, will not remove
sv: paketet %s kräver återinstallation, tar inte bort

en: yes, will remove %s in favour of %s
sv: ja, kommer att ta bort %s till förmån för %s

en: conflicting packages - not installing %.250s
sv: paketkonflikt - installerar inte %.250s

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
sv: ignorerar konflikt, kan ändå fortsätta!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
sv: --%s --recursive kräver åtminstone ett sökvägsargument

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
sv: sökte, men hittade inga paket (filer som matchar *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
sv: --%s kräver åtminstone ett argument som är en paketfil

en: cannot access archive '%s'
sv: kan inte komma åt arkivet ”%s”

en: archive '%s' is not a regular file
sv: arkivet ”%s” är inte en vanlig fil

en: Selecting previously unselected package %s.
sv: Väljer tidigare ej valt paket %s.

en: Skipping unselected package %s.
sv: Hoppar över ej valt paket %s.

en: version %.250s of %.250s already installed, skipping
sv: version %.250s av %.250s redan installerat, hoppar över

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s
sv: nedgraderar %.250s från %.250s till %.250s

en: will not downgrade %.250s from %.250s to %.250s, skipping
sv: nedgraderar inte %.250s från version %.250s till %.250s, hoppar över

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
sv: kunde inte ta bort nyss installerad version av ”%.250s” för att möjliggöra återinstallation av säkerhetskopia

en: unable to restore backup version of '%.250s'
sv: kunde inte återställa säkerhetskopierad version av ”%.250s”

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
sv: kunde inte ta bort säkerhetskopierad version av ”%.250s”

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
sv: kunde inte ta bort nyinstallerad version av ”%.250s”

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
sv: kunde inte ta bort nyss uppackad version av ”%.250s”

en: Configuration file '%s'
sv: Konfigurationsfil ”%s”

en: Configuration file '%s' (actually '%s')
sv: Konfigurationsfil ”%s” (faktiskt ”%s”)

en:  ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
sv:  ==> Den fil som nu finns skapades av dig eller ett skript.
     ==> Paketansvariges version finns även i paketet du installerar.

en:      Not modified since installation.
sv:      Ej modifierad sedan installationen.

en:  ==> Modified (by you or by a script) since installation.
sv:  ==> Modifierad (av dig eller en skriptfil) sedan installationen.

en:  ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
sv:  ==> Borttagen (av dig eller en skriptfil) sedan installationen.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
sv:  ==> Paketdistributören har uppdaterat konfigurationsfilen.

en:      Version in package is the same as at last installation.
sv:      Versionen i paketet är samma som vid senaste installationen.

en:  ==> Using new file as you requested.
sv:  ==> Använder ny fil enligt önskemål.

en:  ==> Using current old file as you requested.
sv:  ==> Använder nuvarande gammal fil enligt önskemål.

en:  ==> Keeping old config file as default.
sv:  ==> Behåller gammal konfigurationsfil enligt förval.

en:  ==> Using new config file as default.
sv:  ==> Använder ny konfigurationsfil enligt förval.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
sv:    Vad vill du göra åt det?  Dina möjligheter är:
       Y eller I: installera paketansvariges version
       N eller O: behåll din nu installerade version
          D     : visa skillnaderna mellan versionerna
          Z     : starta ett skal för att undersöka situationen

en:  The default action is to keep your current version.
sv:  Förvald åtgärd är att behålla din nuvarande version.

en:  The default action is to install the new version.
sv:  Förvald åtgärd är att installera den nya versionen.

en: [default=N]
sv: [förval=N]

en: [default=Y]
sv: [förval=Y]

en: [no default]
sv: [inget förval]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
sv: fel vid skrivning till stderr, upptäcktes innan konfigurationsfilfrågan

en: read error on stdin at conffile prompt
sv: läsfel på standard in vid konfigurationsfilsfrågan

en: end of file on stdin at conffile prompt
sv: filslut på standard in vid konfigurationsfilsfråga

en: conffile difference visualizer
sv: visualiserare för konfigurationsfilsskillnader

en: Useful environment variables:
sv: Användbara miljövariabler:

en: Type 'exit' when you're done.
sv: Skriv ”exit” när du är klar.

en: conffile shell
sv: skal för hantering av konfigurationsfiler

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
sv: kunde inte ta status på ny distribuerad konfigurationsfil ”%.250s”

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
sv: kunde inte ta status på nu installerad konfigurationsfil ”%.250s”

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
sv: 
    Konfigurationsfilen ”%s” existerar inte på ditt system.
    Installerar ny konfigurationsfil enligt önskemål.

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
sv: %s: misslyckades med att ta bort gammal säkerhetskopia ”%.250s”: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
sv: %s: misslyckades med att namnändra ”%.250s” till ”%.250s”: %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
sv: %s: misslyckades med att ta bort ”%.250s”: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
sv: %s: misslyckades med att ta bort tidigare distribuerad version ”%.250s”: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
sv: %s: misslyckades med att ta bort ”%.250s” (före överskrivning): %s

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
sv: %s: misslyckades med att länka ”%.250s” till ”%.250s”: %s

en: Installing new version of config file %s ...
sv: Installerar ny version av konfigurationsfilen %s ...

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
sv: kunde inte installera ”%.250s” som ”%.250s”

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
sv: inget paket med namnet ”%s” är installerat, kan inte konfigurera

en: package %.250s is already installed and configured
sv: paketet %.250s är redan installerat och konfigurerat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
sv: paketet %.250s är inte redo för att konfigureras
     kan inte konfigurera (aktuell status är ”%.250s”)

en: package %s cannot be configured because %s is not ready (current status '%s')
sv: paketet %.250s kan inte konfigureras då %s inte är redo (aktuell status är ”%.250s”)

en: package %s %s cannot be configured because %s is at a different version (%s)
sv: paketet %s %s kan inte konfigureras då %s är på en annan version (%s)

en: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
sv: beroendeproblem förhindrar konfigurering av %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
sv: beroendeproblem - lämnar okonfigurerad

en: %s: dependency problems, but configuring anyway as you requested:
    %s
sv: %s: beroendeproblem, men konfigurerar ändå enligt önskemål:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting configuration
sv: Paketet är i ett väldigt dåligt inkonsistent läge; du bör
     ominstallera det innan du försöker konfigurera.

en: Setting up %s (%s) ...
sv: Ställer in %s (%s) ...

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
sv: %s: kunde inte ta status på konfigurationsfilen ”%s”
     (= ”%s”): %s

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
sv: %s: konfigurationsfilen ”%s” är en cirkulär länk
     (= ”%s”)

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
sv: %s: kunde inte läsa länken till konfigurationsfilen ”%s”
     (= ”%s”): %s

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
sv: %s: konfigurationsfilen ”%.250s” blir ett degenererat filnamn
     (”%s” är en symbolisk länk till ”%s”)

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
sv: %s: konfigurationfilen ”%.250s” är inte en vanlig fil eller symbolisk länk (= ”%s”)

en: %s: unable to open %s to compute its digest: %s
sv: %s: kunde inte öppna %s för att beräkna dess kondensat: %s

en: %s depends on %s
sv: %s är beroende av %s

en: %s pre-depends on %s
sv: %s är i förväg beroende av %s

en: %s recommends %s
sv: %s rekommenderar %s

en: %s suggests %s
sv: %s föreslår %s

en: %s breaks %s
sv: %s förstör %s

en: %s conflicts with %s
sv: %s är i konflikt med %s

en: %s enhances %s
sv: %s förbättrar %s

en:   %.250s is to be removed.
sv:   %.250s kommer att tas bort.

en:   %.250s is to be deconfigured.
sv:   %.250s kommer att avkonfigureras.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
sv:   %.250s kommer att installeras, men är version %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
sv:   %.250s är installerad, men är version %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
sv:   %.250s är uppackad, men har aldrig konfigurerats.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
sv:   %.250s är uppackad, men är version %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
sv:   senast konfigurerad version av %.250s är %.250s.

en:   %.250s is %s.
sv:   %.250s är %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s men kommer att tas bort.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s men kommer att avkonfigureras.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
sv: %.250s tillhandahåller %.250s men men är %s.

en:   %.250s is not installed.
sv:   %.250s är inte installerad.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
sv:   %.250s (version %.250s) kommer att installeras.

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
sv:   %.250s (version %.250s) är närvarande och %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s och kommer att installeras.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
sv:   %.250s tillhandahåller %.250s och är närvarande och %s.

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
sv: Följande paket är i oordning på grund av allvarliga problem när de
    installerades. De måste ominstalleras om de (och paket som är
    beroende av dem) ska fungera korrekt:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
sv: Följande paket har packats upp men inte konfigurerats ännu. De måste
    konfigureras med dpkg --configure eller menyvalet ”configure” i
    dselect för att de ska fungera:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
sv: Följande paket är bara delvis konfigurerade, troligtvis på grund av problem
    vid deras första konfiguration. Nytt konfigurationsförsök bör göras med
    dpkg --configure <paket> eller menyvalet ”configure” i dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
sv: Följande paket är bara delvis konfigurerade, på grund av problem under
    installationen. Installationen kan troligtvis genomföras genom att försöka
    igen. Paketen kan tas bort via dselect eller dpkg --remove:

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
sv: Följande paket avvaktar hantering av utlösare de aktiverat i andra
    paket. Hantering kan efterfrågas genom att använda dselect eller
    dpkg --configure --pending (eller dpkg --triggers-only):

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
sv: Följande paket har utlösts, men hanteringen av utlösare är ännu inte
    utförd. Hantering kan efterfrågas genom att använda dselect eller
    dpkg --configure --pending (eller dpkg --triggers-only):

en: The following packages are missing the list control file in the
    database, they need to be reinstalled:
sv: Följande paket saknar list-kontrollfilen i databasen, de
    behöver installeras på nytt:

en: The following packages are missing the md5sums control file in the
    database, they need to be reinstalled:
sv: Följande paket saknar md5sums-kontrollfilen i databasen, de
    behöver installeras på nytt:

en: The following packages do not have an architecture:
sv: Följande paket saknar arkitektur:

en: The following packages have an illegal architecture:
sv: Följande paket har en ogiltig arkitektur:

en: The following packages have an unknown foreign architecture, which will
    cause dependency issues on front-ends. This can be fixed by registering
    the foreign architecture with dpkg --add-architecture:
sv: Följande paket har en okänd oegen arkitektur, vilket kommer skapa
    beroendeproblem i pakethanterarskal. Detta kan rättas genom att registrera
    den oegna arkitekturen med dpkg --add-architecture:

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
sv: En annan process har låst databasen för skrivning, och kanske ändrar den
    just nu, en del av de problem som följer kan komma på grund av detta.

[ctx: section]
en: <unknown>
sv: <okänd>

en:  %d in %s:
sv:  %d i %s:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
sv[0]:  %d paket, från följande avdelning:
sv[1]:  %d paket, från följande avdelningar:

en: the Pre-Depends field
sv: fältet ”Pre-Depends”

en: epochs in versions
sv: epok i versioner

en: long filenames in .deb archives
sv: långa filnamn i .deb-arkiv

en: multiple Conflicts and Replaces
sv: många konflikter och ersätter

en: multi-arch fields and semantics
sv: fält och semantik för flera arkitekturer

en: versioned relationships in the Provides field
sv: bereoenden med versionsnummer i fältet Provides

en: the Protected field
sv: fältet Protected

en: cannot parse dpkg running version '%s': %s
sv: kunde tolka körande dpkg-version ”%s”: %s

en: Running version of dpkg does not support %s.
     Please upgrade to at least dpkg %s, and then try again.
sv: Versionen av dpkg har inte stöd för %s.
     Uppgradera till åtminstone dpkg %s och försök sedna igen.

en: %s assert options - assert whether features are supported:
sv: %s-påståendeflaggor - testa om funktioner stöds:

en: unknown --%s-<feature>
sv: okänd --%s-<feature>

en: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
sv: kan inte komma på hur i förväg-beroendet kan tillfredsställas:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
sv: kan inte tillfredsställa i förvägberoende för %.250s (krävs på grund av %.250s)

en: --%s takes one <pkgname> argument
sv: --%s tar ett <paketnamn>-argument

en: package name '%s' is invalid: %s
sv: paketnamnet ”%s” är ogiltigt: %s

en: --%s takes one <trigname> argument
sv: --%s tar ett <utlösarnamn>-argument

en: trigger name '%s' is invalid: %s
sv: utlösarnamnet ”%s” är ogiltigt: %s

en: --%s takes one <archname> argument
sv: --%s tar ett <arkitekturnamn>-argument

en: architecture name '%s' is invalid: %s
sv: arkitekturnamnet ”%s” är ogiltigt: %s

en: --%s takes one <version> argument
sv: --%s tar ett <version>-argument

en: version '%s' has bad syntax
sv: versionen ”%s” har felaktig syntax

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
sv: --compare-versions tar tre argument: <version> <relation> <version>

en: --compare-versions bad relation
sv: --compare-versions: ogiltig relation

en: --%s used with obsolete relation operator '%s'
sv: --%s använd med föråldrad relationsoperator ”%s”

en: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages: %s
sv: misslyckades med att allokera minne för ny post i listan över misslyckade paket: %s

en: too many errors, stopping
sv: för många fel, stannar

en: error processing package %s (--%s):
     %s
sv: fel vid hantering av paketet %s (--%s):
     %s

en: error processing archive %s (--%s):
     %s
sv: fel vid hantering av arkivet %s (--%s):
     %s

en: Errors were encountered while processing:
sv: Fel uppstod vid hantering:

en: Processing was halted because there were too many errors.
sv: Hanteringen avbröts då för många fel uppstod.

en: package %s was on hold, processing it anyway as you requested
sv: paketet %s skulle kvarhållas, men hanteras ändå enligt önskemål

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
sv: Paketet %s kvarhålles, rör det inte. --force-hold ignorerar.

en: not installed
sv: ej installerat

en: not installed but configs remain
sv: ej installerat, men konfigurationsfiler kvarstår

en: broken due to failed removal or installation
sv: trasigt p.g.a misslyckad borttagning eller installation

en: unpacked but not configured
sv: uppackat, men okonfigurerat

en: broken due to postinst failure
sv: trasigt p.g.a fel i postinst

en: awaiting trigger processing by another package
sv: avvaktar hantering av utlösare för ett annat paket

en: triggered
sv: utlöst

en: installed
sv: installerat

en: '%s' not found in PATH or not executable
sv: ”%s” finns ej i PATH eller är inte exekverbar

en: %d expected program not found in PATH or not executable
    %s | %d expected programs not found in PATH or not executable
    %s
sv[0]: %d förväntat program hittades inte i PATH eller är inte exekverbart
    %s
sv[1]: %d förväntade program hittades inte i PATH eller är inte exekverbara
    %s

en: Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin
sv: Obs! roots PATH bör vanligtvis innehålla /usr/local/sbin, /usr/sbin och /sbin

en: Debian '%s' package management program version %s.
sv: Debian ”%s” pakethanteringsprogram version %s.

en: Commands:
      -i|--install       <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --unpack           <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      -A|--record-avail  <.deb file name>... | -R|--recursive <directory>...
      --configure        <package>... | -a|--pending
      --triggers-only    <package>... | -a|--pending
      -r|--remove        <package>... | -a|--pending
      -P|--purge         <package>... | -a|--pending
      -V|--verify [<package>...]       Verify the integrity of package(s).
      --get-selections [<pattern>...]  Get list of selections to stdout.
      --set-selections                 Set package selections from stdin.
      --clear-selections               Deselect every non-essential package.
      --update-avail [<Packages-file>] Replace available packages info.
      --merge-avail [<Packages-file>]  Merge with info from file.
      --clear-avail                    Erase existing available info.
      --forget-old-unavail             Forget uninstalled unavailable pkgs.
      -s|--status [<package>...]       Display package status details.
      -p|--print-avail [<package>...]  Display available version details.
      -L|--listfiles <package>...      List files 'owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern>...]         List packages concisely.
      -S|--search <pattern>...         Find package(s) owning file(s).
      -C|--audit [<package>...]        Check for broken package(s).
      --yet-to-unpack                  Print packages selected for installation.
      --predep-package                 Print pre-dependencies to unpack.
      --add-architecture <arch>        Add <arch> to the list of architectures.
      --remove-architecture <arch>     Remove <arch> from the list of architectures.
      --print-architecture             Print dpkg architecture.
      --print-foreign-architectures    Print allowed foreign architectures.
      --assert-help                    Show help on assertions.
      --assert-<feature>               Assert support for the specified feature.
      --validate-<thing> <string>      Validate a <thing>'s <string>.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compare version numbers - see below.
      --force-help                     Show help on forcing.
      -Dh|--debug=help                 Show help on debugging.
sv:   -i|--install      <.deb-filnamn>... | -R|--recursive <kat>...
      --unpack          <.deb-filnamn>... | -R|--recursive <kat>...
      -A|--record-avail <.deb-filnamn>... | -R|--recursive <kat>...
      --configure        <paketnamn>... | -a|--pending
      --triggers-only    <paketnamn>... | -a|--pending
      -r|--remove        <paketnamn>... | -a|--pending
      -P|--purge         <paketnamn>... | -a|--pending
      -V|--verify <paketnamn>...       Bekräfta pakets integritet.
      --get-selections [<mönster>...]  Sänd lista över val till standard ut.
      --set-selections                 Sätt paketval från standard in.
      --clear-selections               Avmakera alla icke-systemkritiska paket.
      --update-avail [<Packages-fil>]  Ersätt existerande paketinfo.
      --merge-avail [<Packages-fil>]   Slå ihop med info från fil.
      --clear-avail                    Ta bort tillgänglig info.
      --forget-old-unavail             Glöm oinstallerade otillgängliga paket.
      -s|--status <paketnamn>...       Visa detaljer om paketstatus.
      -p|--print-avail <paketnamn>...  Visa detaljer om tillgänglig version.
      -L|--listfiles <paketnamn>...    Visa filer ”ägda” av paket.
      -l|--list [<mönster>...]         Visa sammanfattande paketlista.
      -S|--search <mönster>...         Sök paket som äger fil(er).
      -C|--audit [<paket>...]          Se efter trasiga paket.
      --yet-to-unpack                  Visa paket markerade för installation.
      --predep-package                 Visa förvägsberoenden att packa upp.
      --add-architecture <ark>         Lägg till <ark> i arkitekturlistan.
      --remove-architecture <ark>      Ta bort <ark> från arkitekturlistan.
      --print-architecture             Visa dpkg-arkitektur.
      --print-foreign-architectures    Visa tillåtna oegna arkitekturer.
      --assert-help                    Visa hjälp för påståenden.
      --assert-<funktion>              Kräv stöd för angiven funktion.
      --validate-<sak> <sträng>        Bekräfta en <sak>:s <sträng>.
      --compare-versions <a> <rel> <b> Jämför versionsnummer - se nedan.
      --force-help                     Visa hjälp för tvingande.
      -Dh|--debug=help                 Visa hjälp för felsökning.

en: Validatable things: pkgname, archname, trigname, version.
sv: Saker som kan bekräftas: pkgname, archname, trigname, version.

en: Use dpkg with -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    on archives (type %s --help).
sv: Använd dpkg med -b, --build, -c, --contents, -e, --control, -I, --info,
      -f, --field, -x, --extract, -X, --vextract, --ctrl-tarfile, --fsys-tarfile
    på arkiv (skriv %s --help.)

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      --pre-invoke=<command>     Set a pre-invoke hook.
      --post-invoke=<command>    Set a post-invoke hook.
      --path-exclude=<pattern>   Do not install paths which match a shell pattern.
      --path-include=<pattern>   Re-include a pattern after a previous exclusion.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages with same installed version/arch.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --verify-format=<format>   Verify output format (supported: 'rpm').
      --no-pager                 Disables the use of any pager.
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --status-logger=<command>  Send status change updates to <command>'s stdin.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>[,...]
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-<thing>[,...]      Override problems (see --force-help).
      --no-force-<thing>[,...]   Stop when problems encountered.
      --refuse-<thing>[,...]     Ditto.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
      --robot                    Use machine-readable output on some commands.
sv: Flaggor:
      --admindir=<katalog>       Använd <katalog> i.st.f %s.
      --root=<katalog>           Installera på alternativt rotkatalog.
      --instdir=<katalog>        Byt installationsrot, men inte admin.-katalog.
      --pre-invoke=<command>     Ange en krok för körning.
      --post-invoke=<command>    Ange en krok efter körning.
      --path-exclude=<mönster>   Installera inte sökvägar som motsvarar ett skalmönster.
      --path-include=<mönster>   Inkludera åter ett mönster efter tidigare exkludering.
      -O|--selected-only         Hoppa över paket ej valda för install./uppgrad.
      -E|--skip-same-version     Hoppa över paket med samma installead version/ark.
      -G|--refuse-downgrade      Hoppa över paket med tidigare version än install.
      -B|--auto-deconfigure      Installera även om det förstör andra paket.
      --[no-]triggers            Hoppa över eller tvinga hantering av utlösare.
      --verify-format=<format>   Bekräfta utdataformat (stöds: 'rpm').
      --no-pager                 Använd inte någon bläddrare.
      --no-debsig                Försök inte verifiera paketsignaturer
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Säg bara vad som skulle hända - utför ingenting.
      -D|--debug=<oktalt>        Slå på felsökning (se -Dhelp eller --debug=help).
      --status-fd <n>            Sänd statusändringar till filidentifierare <n>.
      --status-logger=<kommando> Sänd statusändringar till <kommando>s standard in.
      --log=<filnamn>            Logga statusändringar och åtgärder till <filnamn>.
      --ignore-depends=<paket>[,...]
                                 Ignorera beroenden angående <paket>.
      --force-<sak>[,...]        Överstyr problem - se --force-help.
      --no-force-<sak>[,...]     Stanna när problem uppstår.
      --refuse-<sak>[,...]       Dito.
      --abort-after <n>          Avbryt efter <n> fel
      --robot                    Använd maskinläsbar utdata för vissa kommandon.

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
sv: Jämförelseoperatorer för --compare-versions är:
     lt le eq ne ge gt       (tom version anses lägre än alla andra versioner)
     lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (tom version anses högre än alla andra versioner)
     < << <= = >= >> >       (endast för kompatibilitet med kontrollfilssyntax)

en: Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management.
sv: Använd ”apt” eller ”aptitude” för användarvänlig pakethantering.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use 'apt' or 'aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through 'less' or 'more' !
sv: Skriv dpkg --help för hjälp om att installera och avinstallera paket [*];
    Använd ”apt” eller ”aptitude” för användarvänlig pakethantering;
    Skriv dpkg -Dhelp för en lista över värden för dpkgs felsökningsflagga;
    Skriv dpkg --force-help för en lista över tvingande flaggor;
    Skriv dpkg-deb --help för hjälp om manipulering av *.deb-filer;
    
    Flaggor markerade med [*] ger mycket utdata - kör genom ”less” eller ”more”!

en: Generally helpful progress information
sv: Allmänt hjälpsam förloppsinformation

en: Invocation and status of maintainer scripts
sv: Anrop och status för utvecklarskript

en: Output for each file processed
sv: Utdata för varje fil som hanteras

en: Lots of output for each file processed
sv: Massvis med utdata för varje fil som hanteras

en: Output for each configuration file
sv: Utdata för varje konfigurationsfil

en: Lots of output for each configuration file
sv: Massvis med utdata för varje konfigurationsfil

en: Dependencies and conflicts
sv: Beroenden och konflikter

en: Lots of dependencies/conflicts output
sv: Massvis av beroende-/konfliktutdata

en: Trigger activation and processing
sv: Utlösaraktivering och -hantering

en: Lots of output regarding triggers
sv: Massvis med utdata om utlösare

en: Silly amounts of output regarding triggers
sv: Knäppa mängder utdata om utlösare

en: Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
sv: Massvis av pladder om bl.a dpkg/info-katalogen

en: Insane amounts of drivel
sv: Knäppa mängder pladder

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     Number  Ref. in source   Description
sv: %s felsökningsval, --debug=<oktalt> eller -D<oktalt>:
    
        Tal   Ref. i källkod    Beskrivning

en: 
    Debugging options can be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
sv: 
    Felsökningsflaggor kombineras med bitvis eller.
    Notera att betydelser och värden kan komma att ändras.

en: --%s requires a positive octal argument
sv: --%s kräver ett positivt oktalt argument

en: unknown verify output format '%s'
sv: okänd utdataformat ”%s” för bekräftelse

en: null package name in --%s comma-separated list '%.250s'
sv: tomt paketnamn i --%s kommaseparerade lista ”%.250s”

en: error executing hook '%s', exit code %d
sv: fel vid exekvering av kroken ”%s”, felkod %d

en: status logger
sv: statusloggare

en: architecture '%s' is illegal: %s
sv: arkitekturen ”%s” är ogiltig: %s

en: architecture '%s' is reserved and cannot be added
sv: arkitekturen ”%s” är reserverad och kan inte läggas till

en: cannot remove non-foreign architecture '%s'
sv: kan inte ta bort den icke oegna arkitekturen ”%s”

en: removing architecture '%s' currently in use by database
sv: tar bort arkitekturen ”%s” som för närvarande används av databasen

en: cannot remove architecture '%s' currently in use by the database
sv: kan inte ta bort arkitekturen ”%s” som för närvarande används av databasen

en: couldn't open '%i' for stream
sv: kunde inte öppna ”%i” för ström

en: unexpected end of file before end of line %d
sv: oväntat filslut före slut på rad %d

en: cannot set primary group ID to root
sv: kan inte sätta primär grupp-ID till root

en: unable to setenv for subprocesses
sv: kunde inte utföra setenv för underprocesser

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
sv: du måste ange paket med sina egna namn, inte genom att ange namnen på de filer de kommer i

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
sv: --%s --pending tar inga argument som inte är flaggor

en: --%s (without --pending) needs at least one package name argument
sv: --%s (utan --pending) behöver åtminstone ett paket som argument

en: Package %s listed more than once, only processing once.
sv: Paketet %s är listat mer än en gång, hanterar det bara en gång.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
sv: Mer än en kopia av paketet %s har packats upp
     under körningen! Konfigurerar det bara en gång.

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
sv: paketet %.250s är inte redo för hantering av utlösare
     (aktuell status är ”%.250s” med inga förestående utlösare)

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
sv:   Paketet %s, som tillhandahåller %s, kommer att tas bort.

en:   Package %s is to be removed.
sv:   Paketet %s kommer att tas bort.

en:   Version of %s on system, provided by %s, is %s.
sv:   Versionen av %s på systemet, tillhandahållen av %s, är %s.

en:   Version of %s on system is %s.
sv:   Versionen av %s på systemet är %s.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
sv:   Paketet %s, som tillhandahåller %s, väntar på hantering av utlösare.

en:   Package %s awaits trigger processing.
sv:   Paketet %s väntar på hantering av utlösare.

en: also configuring '%s' (required by '%s')
sv: konfigurerar även ”%s” (krävs av ”%s”)

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
sv:   Paketet %s, som tillhandahåller %s, har inte konfigurerats ännu.

en:   Package %s is not configured yet.
sv:   Paketet %s har inte konfigurerats ännu.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
sv:   Paketet %s, som tillhandahåller %s, är ej installerat.

en:   Package %s is not installed.
sv:   Paketet %s är ej installerat.

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
sv:  %s (%s) förstör %s och är %s.

en:   %s (%s) provides %s.
sv:   %s (%s) tillhandahåller %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
sv:   Versionen av %s som skall konfigureras är %s.

en:  depends on
sv:  är beroende av

en: ; however:
sv: , men:

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed
sv: ignorerar begäran att ta bort %.250s som inte har installerats

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system; use --purge to remove them too
sv: ignorerar begäran att ta bort %.250s, enbart
     konfigurationsfiler finns på systemet. Använd --purge för att ta bort dem

en: this is an essential package; it should not be removed
sv: Detta är ett systemkritiskt paket; det bör inte tas bort.

en: this is a protected package; it should not be removed
sv: detta är ett skyddat paket; det bör inte tas bort.

en: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
sv: beroendeproblem förhindrar borttagning av %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
sv: beroendeproblem - tar inte bort

en: %s: dependency problems, but removing anyway as you requested:
    %s
sv: %s: beroendeproblem, men tar bort ändå enligt önskemål:
    %s

en: package is in a very bad inconsistent state; you should
     reinstall it before attempting a removal
sv: paketet är i ett väldigt dåligt inkonsistent läge; du bör
     ominstallera det innan du försöker ta bort det.

en: Would remove or purge %s (%s) ...
sv: Skulle ta bort eller helt radera %s (%s) ...

en: Removing %s (%s) ...
sv: Tar bort %s (%s) ...

en: unable to delete control info file '%.250s'
sv: kunde inte ta bort kontrollinformationsfil ”%.250s”

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
sv: när %.250s togs bort kunde inte katalogen ”%.250s” tas bort: %s - katalogen kan vara en monteringspunkt?

en: unable to securely remove '%.250s'
sv: kunde inte säkert ta bort ”%.255s”

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed
sv: när %.250s togs bort var inte katalogen ”%.250s” tom, så den togs inte bort

en: Purging configuration files for %s (%s) ...
sv: Raderar konfigurationsfiler för %s (%s) ...

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
sv: kan inte ta bort gammal konfigurationsfil ”%.250s” (= ”%.250s”)

en: cannot read config file directory '%.250s' (from '%.250s')
sv: kan inte läsa konfigurationsfilskatalog ”%.250s” (från ”%.250s”)

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
sv: kan inte ta bort gammal kopia av konfigurationsfil ”%.250s” (av ”%.250s”)

en: cannot remove old files list
sv: kan inte ta bort gammal fillista

en: can't remove old postrm script
sv: kunde inte ta bort gammalt postrm-skript

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
sv: kunde inte ställa in körrättigheter på ”%.250s”

en: admindir must be inside instdir for dpkg to work properly
sv: administrationskatalogen måste vara inuti dpkgs installationsktalog för att fungera korrekt

en: not enough privileges to change root directory with --force-not-root, consider using --force-script-chrootless?
sv: inte tillräckliga behörigheter för att ändra rotkatalog med --force-not-root, överväg att använda --force-script-chrootless?

en: failed to chroot to '%.250s'
sv: kunde inte byta filsystemsrot till ”%.250s”

en: unable to setenv for maintainer script
sv: kunde inte utföra setenv för utvecklarskript

en: cannot set security execution context for maintainer script
sv: kan inte sätta säkerhetsexekveringssammanhang för för utvecklarskript

en: installed %s package %s script
sv: installerat paket %s:s skript %s

en: unable to stat %s '%.250s'
sv: kunde inte ta status på %s ”%.250s”

en: new %s package %s script
sv: nytt paket %s:s skript %s

en: old %s package %s script
sv: gammalt paket %s:s skript %s

en: unable to stat %s '%.250s': %s
sv: kunde inte ta status på %s ”%.250s”: %s

en: trying script from the new package instead ...
sv: försöker skript från det nya paketet istället ...

en: there is no script in the new version of the package - giving up
sv: det finns inget skript i den nya versionen av paketet - ger upp

en: ... it looks like that went OK
sv: ... det verkar ha fungerat

en: unexpected end of file in package name at line %d
sv: oväntat filslut i paketnamn på rad %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
sv: oväntat radslut i paketnamn på rad %d

en: unexpected end of file after package name at line %d
sv: oväntat filslut efter paketnamn på rad %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
sv: oväntat radslut efter paketnamn på rad %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
sv: oväntad data efter paket och val på rad %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
sv: ogiltigt paketnamn på rad %d: %.250s

en: package not in status nor available database at line %d: %.250s
sv: paket inte status- eller available-databasen på rad %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
sv: okänd önskad status på rad %d: %.250s

en: read error on standard input
sv: läsfel på standard in

en: found unknown packages; this might mean the available database
    is outdated, and needs to be updated through a frontend method;
    please see the FAQ <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections>
sv: upptäckte okända paket; det här kan betyda att available-databasen
    är föråldrad och behöver uppdateras via ett skal;
    se FAQ-dokumentet <https://wiki.debian.org/Teams/Dpkg/FAQ#set-selections>

en: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
sv: cykel upptäckt vid hantering av utlösare:
     paketkedja vars utlösare är eller kan vara orsak:

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
sv: 
     paketens förestående utlösare som är eller kanske inte kan analyseras:

en: triggers looping, abandoned
sv: utlösare i slinga, avbryts

en: dependency problems prevent processing triggers for %s:
    %s
sv: beroendeproblem förhindrar hantering av utlösare av %s:
    %s

en: dependency problems - leaving triggers unprocessed
sv: beroendeproblem - lämnar utlösare obehandlade

en: %s: dependency problems, but processing triggers anyway as you requested:
    %s
sv: %s: beroendeproblem, men hanterar ändå utlösare enligt önskemål:
    %s

en: Processing triggers for %s (%s) ...
sv: Hanterar utlösare för %s (%s) ...

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
sv: fel då det skulle säkerställas att ”%.250s” ej existerar

en: split package reassembly
sv: återskapande av delad paketfil

en: reassembled package file
sv: återskapade paketfil

en: subprocess %s returned error exit status %d
sv: underprocessen %s gav felkod %d

en: Authenticating %s ...
sv: Autentiserar %s ...

en: package signature verification
sv: verifiering av paketsignatur

en: verification on package %s failed!
sv: verifiering av paketet %s misslyckades!

en: verification on package %s failed; but installing anyway as you requested
sv: verifiering av paket %s misslyckades; men installerar ändå enligt önskemål

en: passed
sv: lyckades

en: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
sv: angående %s innehållandes %s, problem med för-beroenden:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
sv: för-beroendeproblem - installerar inte %.250s

en: ignoring pre-dependency problem!
sv: ignorerar för-beroendeproblem!

en: De-configuring %s (%s), to allow removal of %s (%s) ...
sv: Avkonfigurerar %s (%s), så att vi kan ta bort %s (%s) ...

en: De-configuring %s (%s), to allow installation of %s (%s) ...
sv: Avkonfigurerar %s (%s), så att vi kan installera %s (%s) ...

en: De-configuring %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
sv: Avkonfigurerar %s (%s), så att vi kan konfigurera %s (%s) ...

en: conffile file contains an empty line
sv: konfigurationsfil-filen innehåller tomrad

en: read error in %.250s
sv: läsfel i %.250s

en: error closing %.250s
sv: fel vid stängning av %.250s

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
sv: gammal version av paketet har för lång informationsfilnamn som börjar på ”%.250s”

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
sv: kunde inte ta bort gammal informationsfil ”%.250s”

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
sv: kunde inte installera (vad som antas vara) ny informationsfil ”%.250s”

en: unable to open temp control directory
sv: kunde inte öppna temporär kontrollkatalog

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
sv: paketet innehåller för långt kontrollinformationsfilnamn (börjar på ”%.50s”)

en: package control info contained directory '%.250s'
sv: paketets kontrollinformation innehåller katalogen ”%.250s”

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
sv: ”rmdir” på paketets kontrollinformation ”%.250s” svarade inte ”ej katalog”

en: package %s contained list as info file
sv: paketet %s innehåller list som informationsfil

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
sv: kunde inte installera ny informationsfil ”%.250s” som ”%.250s”

en: Removing obsolete conffile %s ...
sv: Tar bort föråldrad konfigurationsfil %s ...

en: Obsolete conffile '%s' has been modified by you.
sv: Föråldrad konfigurationsfil ”%s” har ändrats av dig.

en: Saving as %s ...
sv: Sparar som %s ...

en: %s: cannot rename obsolete conffile '%s' to '%s': %s
sv: %s: kan inte byta namn på föråldrad konfigurationsfil ”%s” till ”%s”: %s

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
sv: kunde inte ta status på gammal fil ”%.250s” så den tas inte bort: %s

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
sv: kunde inte ta bort gammal katalog ”%.250s”: %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
sv: gammal konfigurationfil ”%.250s” var en tom katalog (och har nu tagits bort)

en: unable to stat other new file '%.250s'
sv: kunde inte ta status på andra ny fil ”%.250s”

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
sv: gammal fil ”%.250s” är samma som ett flertal nya filer! (både ”%.250s” och ”%.250s”)

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
sv: kunde inte säkert ta bort gammal fil ”%.250s”: %s

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
sv: (Noterar att %s försvunnit, vilken helt har ersatts.)

en: package control information extraction
sv: hämtning av paketkontrollinformation

en: Recorded info about %s from %s.
sv: Lagrade information om %s från %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
sv: paketarkitekturen (%s) matchar inte systemets (%s)

en: Preparing to unpack %s ...
sv: Förbereder att packa upp %s ...

en: Unpacking %s (%s) ...
sv: Packar upp %s (%s) ...

en: Unpacking %s (%s) over (%s) ...
sv: Packar upp %s (%s) över (%s) ...

en: package filesystem archive extraction
sv: extrahering av paketfilsystem

en: corrupted filesystem tarfile in package archive
sv: trasig filsystems-tarfil i paketarkivet

en: cannot zap possible trailing zeros from dpkg-deb: %s
sv: kan inte döda möjliga avslutande nollor från dpkg-deb: %s

en: Removing %s (%s), to allow configuration of %s (%s) ...
sv: Tar bort %s (%s), så att vi kan konfigurera %s (%s) ...

en: --%s takes at most one Packages-file argument
sv: --%s tar som mest en Packages-fil som argument

en: unable to access dpkg database directory '%s' for bulk available update
sv: kunde inte komma åt dpkg:s databaskatalog ”%s” för sammanslagen uppdatering av tillgängliga paket

en: required write access to dpkg database directory '%s' for bulk available update
sv: behöver skrivåtkomst till dpkg:s databaskatalog ”%s” för sammanslagen uppdatering av tillgängliga paket

en: Replacing available packages info, using %s.
sv: Ersätter information om tillgängliga paket med %s.

en: Updating available packages info, using %s.
sv: Uppdaterar information om tillgängliga paket med %s.

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
sv[0]: Information om %d paket uppdaterades.
sv[1]: Information om %d paket uppdaterades.

en: obsolete '--%s' option; unavailable packages are automatically cleaned up
sv: föråldrad flagga '--%s', otillgängliga paket rensas upp automatiskt

en: Commands:
      --install <link> <name> <path> <priority>
        [--slave <link> <name> <path>] ...
                               add a group of alternatives to the system.
      --remove <name> <path>   remove <path> from the <name> group alternative.
      --remove-all <name>      remove <name> group from the alternatives system.
      --auto <name>            switch the master link <name> to automatic mode.
      --display <name>         display information about the <name> group.
      --query <name>           machine parseable version of --display <name>.
      --list <name>            display all targets of the <name> group.
      --get-selections         list master alternative names and their status.
      --set-selections         read alternative status from standard input.
      --config <name>          show alternatives for the <name> group and ask the
                               user to select which one to use.
      --set <name> <path>      set <path> as alternative for <name>.
      --all                    call --config on all alternatives.
sv: Kommandon:
      --install <länk> <namn> <sökväg> <prioritet>
        [--slave <länk> <namn> <sökväg>] ...
                               lägg till en alternativgrupp till systemet.
      --remove <namn> <sökväg> ta bort <sökväg> från alternativgruppen <namn>.
      --remove-all <namn>      ta bort gruppen <namn> från alternativsystemet.
      --auto <namn>            växla huvudlänken <namn> till automatiskt läge.
      --display <namn>         visa information om gruppen <namn>.
      --list <namn>            visa alla mål för gruppen <namn>.
      --get-selections         visar huvudalternativnamn och deras status.
      --set-selections         läser alternativstatus från standard in.
      --config <namn>          visa alternativ för gruppen <namn> och be
                               användaren välja vilken som skall användas.
      --set <namn> <sökväg>    lägg till <sökväg> som alternativ för <namn>.
      --all                    anropa --config på samtliga alternativ.

en: <link> is the symlink pointing to %s/<name>.
      (e.g. /usr/bin/pager)
    <name> is the master name for this link group.
      (e.g. pager)
    <path> is the location of one of the alternative target files.
      (e.g. /usr/bin/less)
    <priority> is an integer; options with higher numbers have higher priority in
      automatic mode.
sv: <länk> är länken som pekar till %s/<namn>.
      (t.ex. /usr/bin/pager)
    <namn> är huvudnamnet för länkgruppen.
      (t.ex. pager)
    <sökväg> är platsen för en av de alternativa målfilerna.
      (t.ex. /usr/bin/less)
    <prioritet> är ett heltal; alternativ med högre värde har högre
      prioritet i automatiskt läge.

en: Options:
      --altdir <directory>     change the alternatives directory
                                 (default is %s).
      --admindir <directory>   change the administrative directory
                                 (default is %s).
      --instdir <directory>    change the installation directory.
      --root <directory>       change the filesystem root directory.
      --log <file>             change the log file.
      --force                  allow replacing files with alternative links.
      --skip-auto              skip prompt for alternatives correctly configured
                               in automatic mode (relevant for --config only)
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --verbose                verbose operation, more output.
      --debug                  debug output, way more output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
sv: Flaggor:
      --altdir <katalog>       ändra alternatives-katalogen.
                                 (förväl är %s).
      --admindir <katalog>     ändra administrativ katalog.
                                 (förväl är %s).
      --instdir <katalog>      ändra installationskatalog.
      --root <katalog>         ändra katalog för rotfilsystemet.
      --log <fil>              ändra loggfil.
      --force                  tillåt ersätta filer med alternativ länk.
      --skip-auto              hoppa över fråga för korrekt konfigurerade alternativ
                               i automatiskt läge (relevant endast för --config)
      --quiet                  tyst funktion, minimal utdata.
      --verbose                informativ funktion, mer utdata.
      --debug                  felsökningsutdata, mycket mer utdata.
      --help                   visar detta hjälpmeddelande.
      --version                visar versionsnummer.

en: Use '%s --help' for program usage information.
sv: Använd ”%s --help” för hjälp om hur du använder programmet.

en: malloc failed (%zu bytes)
sv: malloc misslyckades (%zu byte)

en: wait for subprocess %s failed
sv: väntan på underporcessen %s misslyckades

en: unable to remove '%s'
sv: kunde inte ta bort ”%s”

en: cannot create log directory '%s'
sv: kan inte skapa loggkatalogen ”%s”

en: cannot append to '%s'
sv: kunde inte lägga till i ”%s”

en: cannot get local time to log into '%s'
sv: kan inte hämta lokal tid för att logga till ”%s”

en: unable to read link '%s%.255s'
sv: kunde inte läsa länken ”%s%.255s”

en: unable to get file '%s%s' metadata
sv: kunde inte hämta metadata för filen ”%s%s”

en: cannot set symlink '%s' timestamp
sv: Kan inte sätta tidsstämpel för den symboliska länken ”%s”

en: auto mode
sv: automatiskt läge

en: manual mode
sv: manuellt läge

en: unexpected end of file while trying to read %s
sv: oväntat filslut när %s försökte läsas

en: while reading %s: %s
sv: vid läsning av %s: %s

en: line not terminated while trying to read %s
sv: rad inte avbslutad när %s försökte läsas

en: %s corrupt: %s
sv: %s trasig: %s

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
sv: nyradstecken tillåts inte i update-alternatives-file (%s)

en: slave name
sv: slavnamn

en: duplicate slave name %s
sv: duplicerat slavnamn %s

en: slave link
sv: slavlänk

en: slave link same as main link %s
sv: slavlänken är samma som huvudlänken %s

en: duplicate slave link %s
sv: duplicerad slavlänk %s

en: master file
sv: huvudfil

en: duplicate path %s
sv: duplicerad sökväg %s

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist; removing from list of alternatives
sv: alternativet för %s (ingår i länkgruppen %s) finns inte; tar bort från listan över alternativ

en: priority
sv: prioritet

en: slave file
sv: slavfil

en: priority of %s: %s
sv: prioritet på %s: %s

en: priority of %s is out of range: %s
sv: prioriteten på %s är utanför tillåtet område: %s

en: invalid status
sv: felaktig status

en: master link
sv: huvudlänk

en: discarding obsolete slave link %s (%s)
sv: kastar bort föråldrad slavlänk %s (%s)

en: cannot create administrative directory '%s'
sv: kan inte skapa administrativ katalog ”%s”

en: unable to flush file '%s'
sv: kunde inte tömma (flush) filen ”%s”

en: cannot stat file '%s%s'
sv: kan inte ta status på filen ”%s%s”

en:   link best version is %s
sv:   länkens bästa version är %s

en:   link best version not available
sv:   länkens bästa version är inte tillgänglig

en:   link currently points to %s
sv:   länken pekar för närvarande på %s

en:   link currently absent
sv:   länken saknas för närvarande

en:   link %s is %s
sv:   länken %s är %s

en:   slave %s is %s
sv:   slaven %s är %s

en: %s - priority %d
sv: %s - prioritet %d

en:   slave %s: %s
sv:   slav %s: %s

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
sv[0]: Det finns %d val för alternativet %s (som tillhandahåller %s).
sv[1]: Det finns %d val för alternativet %s (som tillhandahåller %s).

en: Selection
sv: Val

en: Path
sv: Sökväg

en: Priority
sv: Prioritet

en: Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
sv: Tryck <enter> för att behålla standardvärdet[*], eller ange nummer på önskat val:

en: There is no program which provides %s.
sv: Det finns inga program som tillhandahåller %s.

en: Nothing to configure.
sv: Inget att konfigurera.

en: not replacing %s with a link
sv: ersätter inte %s med en länk

en: cannot create alternatives directory '%s'
sv: kan inte skapa alternativkatalog ”%s”

en: can't install unknown choice %s
sv: kan inte installera det okända valet %s

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist
sv: hoppar över att skapa %s då den associerade filen %s (från länkgruppen %s) inte finns

en: not removing %s since it's not a symlink
sv: tar inte bort %s eftersom det inte är en symbolisk länk

en: alternative %s for %s not registered; not removing
sv: alternativet %s för %s har inte registrerats; tar inte bort

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
sv: tar bort manuellt valda alternativ - växlar %s till autoläge

en: alternative %s for %s not registered; not setting
sv: alternativet %s för %s har inte registrerats; ställer inte in

en: there is no program which provides %s
sv: det finns inga program som tillhandahåller %s

en: %s%s/%s is dangling; it will be updated with best choice
sv: %s%s/%s är lös; den kommer uppdateras med det bästa alternativet

en: %s%s/%s has been changed (manually or by a script); switching to manual updates only
sv: %s%s/%s har ändrats (manuellt eller av ett skript); växlar till enbart manuella uppdateringar

en: setting up automatic selection of %s
sv: aktiverar automatiskt val av %s

en: renaming %s slave link from %s%s to %s%s
sv: byter namn på slavlänken %s från %s%s till %s%s

en: renaming %s link from %s%s to %s%s
sv: byter namn på länken %s från %s%s till %s%s

en: automatic updates of %s/%s are disabled; leaving it alone
sv: automatiska uppdateringar av %s/%s är inaktiverad; låter den vara.

en: to return to automatic updates use '%s --auto %s'
sv: för att återgå till automatiska uppdateringar, använd ”%s --auto %s”

en: using %s to provide %s (%s) in auto mode
sv: använder %s för att tillhandahålla %s (%s) i autoläge

en: using %s to provide %s (%s) in manual mode
sv: använder %s för att tillhandahålla %s (%s) i manuellt läge

en: updating alternative %s because link group %s has changed slave links
sv: uppdaterar alternativet %s då länkgruppen %s har bytt slavlänkar

en: forcing reinstallation of alternative %s because link group %s is broken
sv: tvingar ominstallation av alternativet %s då länkgruppen %s är trasig

en: current alternative %s is unknown, switching to %s for link group %s
sv: det nuvarande alternativet %s är okänt, växlar till %s för länkgruppen %s

en: selecting alternative %s as auto
sv: väljer alternativet %s som auto

en: selecting alternative %s as choice %s
sv: väljer alternativet %s som val %s

en: alternative %s unchanged because choice %s is not available
sv: alternativet %s oändrat eftersom valet %s inte är tillgängligt

en: skip unknown alternative %s
sv: hoppar över okänt alternativ ”%s”

en: line too long or not terminated while trying to read %s
sv: rad för lång eller inte avslutad när %s försökte läsas

en: skip invalid selection line: %s
sv: hoppar över trasig valrad: %s

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces
sv: alternativnamnet (%s) får inte innehålla ”/” eller blanksteg

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
sv: alternativlänken är inte absolut som den borde vara: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
sv: alternativsökvägen är inte absolut som den borde vara: %s

en: alternative %s can't be master: it is a slave of %s
sv: alternativet %s kan inte vara huvudalternativ: det är en slav till %s

en: alternative link %s is already managed by %s
sv: alternativlänken %s hanteras redan av %s

en: alternative path %s%s doesn't exist
sv: alternativsökvägen %s%s finns inte

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a master alternative
sv: alternativet %s kan inte vara en slav till %s: det är huvudalternativet

en: alternative %s can't be slave of %s: it is a slave of %s
sv: alternativet %s kan inte vara en slav till %s: det är en slav till %s

en: alternative link %s is already managed by %s (slave of %s)
sv: alternativlänken %s hanteras redan av %s. (slav till %s)

en: two commands specified: --%s and --%s
sv: två kommandon angivna: --%s och --%s

en: unknown argument '%s'
sv: okänt argument ”%s”

en: --%s needs <link> <name> <path> <priority>
sv: --%s behöver <länk> <namn> <sökväg> <prioritet>

en: <link> '%s' is the same as <path>
sv: <länken> ”%s” är samma som <sökväg>

en: priority '%s' must be an integer
sv: prioriteten ”%s” måste vara ett heltal

en: priority '%s' is out of range
sv: prioriteten ”%s” är utanför tillåtet område

en: --%s needs <name> <path>
sv: --%s behöver <namn> <sökväg>

en: --%s needs <name>
sv: --%s behöver <namn>

en: --%s only allowed with --%s
sv: --%s tillåts endast tillsammans med --%s

en: --%s needs <link> <name> <path>
sv: --%s behöver <länk> <namn> <sökväg>

en: <name> '%s' is both primary and slave
sv: <namnet> ”%s” är både primär och slav

en: <link> '%s' is both primary and slave
sv: <länken> ”%s” är både primär och slav

en: duplicate slave <name> '%s'
sv: duplicerat slav-<namn> ”%s”

en: duplicate slave <link> '%s'
sv: duplicerad slav-<länk> ”%s”

en: --%s needs a <file> argument
sv: --%s behöver ett <fil>-argument

en: need --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s or --%s
sv: behöver --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s, --%s eller --%s

en: no alternatives for %s
sv: inga alternativ för %s

en: <standard input>
sv: <standard in>

en: Run update-alternatives to modify system alternative selections
sv: Kör update-alternatives för att ändra systemets val av alternativ

en: Authentication is required to run update-alternatives
sv: Autentisering krävs för att köra update-alternatives
