dragonplayer - en to ar translation catalogue (76 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
ar: &شغل

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
ar: شغّل وسائط

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

[ctx: @action]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: @action]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
ar: المستوى

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
ar: المقياس المفضل

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
ar: الحجم 100٪

en: <b>Adjust video scale?</b>
ar: <b>أأعدل مقاس الفيديو؟</b>

en: Video CD
ar: قرص فيديو

en: Audio CD
ar: قرص صوتي

en: Data CD
ar: قرص بيانات

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
ar: اختر قرصا

en: Select a disc to play.
ar: اختر قرصا لتشغله.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
ar: مرحباً بك في مشغل التنين

en: Dragon Player
ar: مشغل التنين

en: A video player that has a usability focus
ar: مشغل فيديو يركز على الاستعمالية

en: Improvements and polish
ar: تحسينات و تلميع

en: Creator of Phonon
ar: منشئ فونون

en: Dragon Player icon
ar: أيقونة مشغل دراجن

en: Handbook
ar: كتيب الاستعمال

en: Great reference code
ar: مرجع عظيم للشفرة البرمجية

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
ar: كان Yatta الفيديو الوحيد على حاسوبي المحمول لأختبر به. :)

en: MPRIS v2 support
ar: دعم MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
ar: النقل إلى بلازما 5

en: Play DVD Video
ar: شغّل فيديو ديفيدي

en: Play 'URL'
ar: شغّل 'عنوانا'

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
ar: النّسبة ال&باعيّة

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
ar: &قنوات الصّوت

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
ar: ال&ترجمة

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
ar: حدد تل&قائيا

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
ar: م&شوّهة (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
ar: &حجم النافذة

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
ar: <qt>تعذر تهيئة Phonon بنجاح. سيخرج مشغل التنين الآن.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
ar: شغّل ملفاً…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
ar: افتح ملف وسائط لتشغله

[ctx: @action]
en: Play Stream…
ar: شغّل بث…

[ctx: @action]
en: Play Disc
ar: شغّل قرص

[ctx: @action]
en: Increase Volume
ar: زد الصوت

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
ar: اخفض الصوت

[ctx: @action]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
ar: اكتم

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
ar: استعد قياس الفيديو

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
ar: بدّل القائمة

en: Position Slider
ar: موضع المزلاق

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
ar: إعدادات الفيديو

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
ar: نسخة واحد فقط

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: @action next chapter]
en: Next
ar: التالي

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
ar: أرجع 10٪ للخلف

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
ar: تقدم 10٪ للأمام

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
ar: ارجع 10 ثواني للخلف

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
ar: اذهب 10 ثواني للأمام

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
ar: اكتم

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
ar: سؤل مشغل دراجن فتح عنوان فارغ ، هذا لا يمكن.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
ar: اختر ملف لتشغّيله

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
ar: اختر بث لتشغّيله

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
ar: البث:

en: Sorry, no media was found in the drop
ar: عذراً ، لا يوجد وسيط في المُلقى

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
ar: شغّل فيديو

en: No media loaded
ar: لا يوجد وسيط محمل

en: Paused
ar: أوقِفَ مؤقتا

en: The file is not a playlist
ar: الملف ليس قائمة تشغيل

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
ar: لا يستطيع مشغل التنين تنزيل قائمة التشغيل البيعدة %1.

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
ar: <qt>قائمة التشغيل ،<i>'%1'</i>،  لا يمكن ترجمتها ، ربما تكون فارغة؟</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
ar: لا يستطيع مشغل التنين فتح الملف : %1

en: Track %1/%2
ar: المسار %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
ar: السّطوع:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
ar: التّباين:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
ar: الصّبغة:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
ar: التّشبّع:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
ar: استعد المبدئيات

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
ar: ا&ختيار ترجمة DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
ar: آ&ليّ
