kdemultimedia - en to bs translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: <b>Adjust video scale?</b>
bs: <b>Podesiti razmjeru?</b>

en: Data CD
bs: CD sa podacima

en: Select a disc to play.
bs: Izaberite disk za puštanje.

en: A video player that has a usability focus
bs: Video plejer kome je upotrebljivost najvažnija

en: Improvements and polish
bs: Poboljšanja i poliranje

en: Creator of Phonon
bs: Stvaralac Phonona

en: Dragon Player icon
bs: Ikona DragonPlayer-a

en: Handbook
bs: Priručnik

en: Great reference code
bs: Odličan uporedni kôd

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
bs: „Yatta“ je bio jedini video na mom laptopu sa kojim bih testirao. :)

en: MPRIS v2 support
bs: MPRIS v2 podrška

en: Play DVD Video
bs: Pusti DVD video

en: Play 'URL'
bs: Pusti URL

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
bs: <qt>Phonon ne može uspješno inicijalizovati. Dragon Player će sada biti prekinut.</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
bs: Povećaj jačinu

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
bs: Smanji jačinu

en: Position Slider
bs: Klizač položaja

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
bs: Dragonlayer je upitan da otvori prazan URL, što ne može.

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
bs: Tok za izvođenje

en: Sorry, no media was found in the drop
bs: Žao nam je, nema medija u prevučenom

en: No media loaded
bs: Nema učitanog medija

en: Paused
bs: Pauzirano

en: The file is not a playlist
bs: Datoteka nije lista puštanja

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
bs: DragonPlayer ne može da preuzme udaljenu listu puštanja: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
bs: <qt>Lista puštanja <i>%1</i> ne može se protumačiti. Možda je prazna?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
bs: DragonPlayer ne može da otvori datotekul: %1
