dragonplayer - en to da translation catalogue (68 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
da: &Afspil

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @action]
en: Play
da: Afspil

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
da: Foretrukket skala

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
da: Skala 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
da: <b>Justér videoskala?</b>

[ctx: Digital Versatile Disc, but keep it short]
en: DVD
da: Dvd

en: Video CD
da: Video-cd

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Data CD
da: Data-cd

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
da: Vælg en disk

en: Select a disc to play.
da: Vælg en disk til afspilning.

en: A video player that has a usability focus
da: En videoafspiller med fokus på brugervenlighed

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
da: Ophavsret 2006, Max Howell
    Ophavsret 2007, Ian Monroe

en: Improvements and polish
da: Forbedringer og polering

en: Creator of Phonon
da: Udvikler af Phonon

en: Dragon Player icon
da: Dragon Player-ikon

en: Handbook
da: Håndbog

en: Great reference code
da: Glimrende referencekode

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
da: Yatta var tilfældigvis den eneste video på min bærbar til at teste med. :)

en: MPRIS v2 support
da: MPRIS v2-understøttelse

en: Port to KF5/Plasma 5
da: Portering til KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
da: Afspil dvd-video

en: Play 'URL'
da: Afspil 'URL'

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
da: As&pektforhold

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
da: &Lydkanaler

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
da: &Undertekster

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
da: Bestem &automatisk

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
da: Ana&morfisk (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
da: &Vinduesstørrelse

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
da: <qt>Phonon kunne ikke initialiseres. Dragon Player vil nu afslutte.</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrken

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrken

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
da: Lydløs

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
da: Nulstil videoskala

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
da: Slå menu til og fra

en: Position Slider
da: Position-slider

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
da: Videoindstillinger

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
da: Kun én instans

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: @action next chapter]
en: Next
da: Næste

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
da: Gå 10% tilbage

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
da: Gå 10% fremad

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
da: Gå 10 sekunder tilbage

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
da: Gå 10 sekunder frem

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
da: Lydløs

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
da: Dragon Player blev bedt om at åbne en tom URL, det kan den ikke.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
da: Vælg en fil til afspilning

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
da: Stream der skal afspilles

en: Sorry, no media was found in the drop
da: Beklager, intet medie blev fundet i droppet

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
da: afspiller en video

en: No media loaded
da: Intet medie indlæst

en: Paused
da: På pause

en: The file is not a playlist
da: Filen er ikke en spilleliste

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
da: Dragon Player kunne ikke downloade den eksterne spilleliste: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
da: <qt>Spillelisten <i>%1</i>, kunne ikke fortolkes. Måske er den tom? </qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
da: Dragon Player kunne ikke åbne filen: %1

en: Track %1/%2
da: Spor %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
da: Lysstyrke:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
da: Kontrast:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
da: Farvetone:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
da: Mætning:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
da: Gendan standardindstillinger

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
da: Luk

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
da: Valg af undertekst til &dvd

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
da: &Automatisk
