dragonplayer - en to el translation catalogue (76 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
el: &Αναπαραγωγή

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: @action]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
el: Ένταση

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
el: Προτιμώμενη κλίμακα

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
el: Κλίμακα 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
el: <b>Προσαρμογή κλίμακας βίντεο;</b>

en: Video CD
el: Βίντεο CD

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Data CD
el: CD δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
el: Επιλέξτε ένα δίσκο

en: Select a disc to play.
el: Επιλέξτε ένα δίσκο για αναπαραγωγή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
el: Καλώς ήρθατε στον αναπαραγωγέα Dragon

en: Dragon Player
el: Αναπαραγωγέας Dragon

en: A video player that has a usability focus
el: Ένας αναπαραγωγέας βίντεο με επίκεντρο τη χρηστικότητα

en: Improvements and polish
el: Βελτιώσεις και διόρθωση

en: Creator of Phonon
el: Δημιουργός του Phonon

en: Dragon Player icon
el: Εικονίδιο του αναπαραγωγέα Dragon

en: Handbook
el: Εγχειρίδιο

en: Great reference code
el: Σπουδαίος κώδικας αναφοράς

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
el: Το Yatta έτυχε να είναι το μόνο βίντεο στο φορητό μου για δοκιμή. :)

en: MPRIS v2 support
el: Υποστήριξη MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
el: Μεταφορά στο KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
el: Αναπαραγωγή βίντεο DVD

en: Play 'URL'
el: Αναπαραγωγή 'URL'

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
el: Α&ναλογία διαστάσεων

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
el: &Κανάλια ήχου

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
el: &Υπότιτλοι

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
el: Αυτόματος &καθορισμός

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
el: Ανα&μορφικό (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
el: &Μέγεθος παραθύρου

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
el: <qt>Η αρχικοποίηση του Phonon δεν ήταν επιτυχής. Το Dragon Player θα κλείσει.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
el: Αναπαραγωγή αρχείου…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
el: Άνοιγμα αρχείου πολυμέσων για αναπαραγωγή

[ctx: @action]
en: Play Stream…
el: Αναπαραγωγή ροής…

[ctx: @action]
en: Play Disc
el: Αναπαραγωγή δίσκου

[ctx: @action]
en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης ήχου

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης ήχου

[ctx: @action]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
el: Κλείσιμο ήχου

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
el: Επαναφορά κλίμακας βίντεο

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
el: Εναλλαγή μενού

en: Position Slider
el: Κύλιση θέσης

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
el: Μία διεργασία μόνο

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
el: Προηγούμενο

[ctx: @action next chapter]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
el: Επιστροφή 10% πίσω

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
el: Μετάβαση 10% εμπρός

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
el: Επιστροφή 10 δευτερόλεπτα πίσω

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
el: Μετάβαση 10 δευτερόλεπτα εμπρός

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
el: Κλείσιμο ήχου

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
el: Ζητήθηκε από τον Dragon το άνοιγμα ενός κενού URL: αδύνατη λειτουργία.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για αναπαραγωγή

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
el: Ροή για αναπαραγωγή

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
el: Ροή:

en: Sorry, no media was found in the drop
el: Δυστυχώς, δεν βρέθηκαν πολυμέσα στην εναπόθεση

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
el: Αναπαραγωγή βίντεο

en: No media loaded
el: Δε φορτώθηκαν πολυμέσα

en: Paused
el: Σε παύση

en: The file is not a playlist
el: Το αρχείο δεν βρίσκεται στη λίστα αναπαραγωγής

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
el: Ο αναπαραγωγέας Dragon αδυνατεί να λάβει την απομακρυσμένη λίστα αναπαραγωγής: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
el: <qt>Η λίστα αναπαραγωγής, <i>'%1'</i>, δεν μπορεί να ερμηνευτεί. Μήπως είναι κενή;</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
el: Ο αναπαραγωγέας Dragon αδυνατεί να ανοίξει το αρχείο: %1

en: Track %1/%2
el: Κομμάτι %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
el: Λαμπρότητα:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
el: Αντίθεση:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
el: Απόχρωση:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
el: Κορεσμός:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
el: Επαναφορά προκαθορισμένων

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
el: Επιλογή υποτίτλων &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
el: &Αυτόματο
