dragonplayer - en to fi translation catalogue (76 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
fi: &Toista

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
fi: Toista media

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @action]
en: Play
fi: Toista

[ctx: @action]
en: Pause
fi: Tauko

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
fi: Suosittu kuvasuhde

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
fi: Skaalaa 100 %:iin

en: <b>Adjust video scale?</b>
fi: <b>Säädetäänkö videon kuvasuhdetta?</b>

en: Video CD
fi: Video-CD

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Data CD
fi: Data-CD

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
fi: Valitse levy

en: Select a disc to play.
fi: Valitse toistettava levy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
fi: Tervetuloa Dragon Playeriin

en: A video player that has a usability focus
fi: Käytettävyyteen keskittyvä videosoitin

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
fi: Tekijänoikeudet 2006, Max Howell
    Tekijänoikeudet 2007, Ian Monroe

en: Improvements and polish
fi: Parannukset ja hienosäätö

en: Creator of Phonon
fi: Phononin tekijä

en: Dragon Player icon
fi: Dragon Playerin kuvake

en: Handbook
fi: Ohjekirja

en: Great reference code
fi: Loistava viitekoodi

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
fi: Yatta sattui olemaan ainoa video kannettavassani, jolla testata :)

en: MPRIS v2 support
fi: MPRIS v2 -tuki

en: Port to KF5/Plasma 5
fi: Sovitus KF5:een/Plasma 5:een

en: Play DVD Video
fi: Toista DVD-video

en: Play 'URL'
fi: Toista ”verkko-osoite”

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
fi: &Kuvasuhde

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
fi: &Äänikanavat

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
fi: &Tekstitys

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
fi: Määritä &automaattisesti

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
fi: Anamor&finen (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
fi: &Ikkunan koko

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
fi: <qt>Phononin alustus ei onnistunut. Dragon Player lopetetaan.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
fi: Toista tiedosto…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
fi: Avaa toistettava mediatiedosto

[ctx: @action]
en: Play Stream…
fi: Suoratoista…

[ctx: @action]
en: Play Disc
fi: Toista levy…

[ctx: @action]
en: Increase Volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

[ctx: @action]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
fi: Vaimenna

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
fi: Palauta videon kuvasuhde

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
fi: Näytä tai piilota valikko

en: Position Slider
fi: Sijaintiliukusäädin

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
fi: Videoasetukset

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
fi: Vain yksi instanssi

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @action next chapter]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
fi: Palaa 10 % taaksepäin

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
fi: Siirry 10 % eteenpäin

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
fi: Palaa 10 sekuntia taaksepäin

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
fi: Siirry 10 sekuntia eteenpäin

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
fi: Vaimenna

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
fi: Dragon Player ei voi avata tyhjää verkko-osoitetta.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
fi: Valitse toistettava tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
fi: Valitse toistettava virta

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
fi: Virta:

en: Sorry, no media was found in the drop
fi: Mediaa ei löytynyt

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
fi: toistaa videota

en: No media loaded
fi: Mediaa ei ole ladattu

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: The file is not a playlist
fi: Valitsemasi tiedosto ei ole soittolista

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
fi: Dragon Player ei saanut ladatuksi etäsoittolistaa: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
fi: <qt>Soittolistaa <i>'%1'</i> ei voitu tulkita. Soittolista saattaa olla tyhjä.</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
fi: Dragon Player ei saanut auki tiedostoa: %1

en: Track %1/%2
fi: Kappale %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
fi: Kirkkaus:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
fi: Kontrasti:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
fi: Sävy:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
fi: Kylläisyys:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
fi: &DVD-tekstityksen valinta

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
fi: &Automaattinen
