dragonplayer - en to fr translation catalogue (74 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
fr: &Lire

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
fr: Lire un média

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

[ctx: @action]
en: Play
fr: Lire

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
fr: Échelle préférée

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
fr: Échelle à 100 %

en: <b>Adjust video scale?</b>
fr: <b>Ajuster l'échelle de la vidéo ?</b>

[ctx: %1 is the disc type, %2 is the name of the disc that the user can choose. Ex. 'DVD: OfficeSpace']
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: Video CD
fr: CD vidéo

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Data CD
fr: CD de données

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
fr: Sélectionner un disque

en: Select a disc to play.
fr: Sélectionner un disque à lire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
fr: Bienvenu dans DragonPlayer

en: A video player that has a usability focus
fr: Un lecteur vidéo conçu pour sa facilité d'utilisation

en: Improvements and polish
fr: Améliorations et finitions

en: Creator of Phonon
fr: Créateur de Phonon

en: Dragon Player icon
fr: Icône de Dragon Player

en: Handbook
fr: Manuel de l'utilisateur

en: Great reference code
fr: Code de référence

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
fr: Il se trouve que « Yatta » était la seule vidéo sur mon ordinateur portable avec laquelle faire des tests. :)

en: MPRIS v2 support
fr: Prise en charge de « MPRIS v2 »

en: Port to KF5/Plasma 5
fr: Portage vers KF5 / Plasma 5

en: Play DVD Video
fr: Lire un DVD

en: Play 'URL'
fr: Lire une « URL »

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
fr: Aspect et P&roportions

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
fr: Canaux &audio

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
fr: &Sous-titres

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
fr: Déterminer &automatiquement

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &4:3
fr: &4 : 3

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
fr: Ana&morphique (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
fr: &Taille de la fenêtre

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
fr: <qt>Phonon ne peut être initialisé correctement. Dragon Player va maintenant s'arrêter.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
fr: Lire un fichier...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
fr: Ouvrir un fichier de média pour lecture

[ctx: @action]
en: Play Stream…
fr: Lire un flux...

[ctx: @action]
en: Play Disc
fr: Lire un disque

[ctx: @action]
en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
fr: Réduire le volume

[ctx: @action]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
fr: Couper le son

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
fr: Réinitialiser l'échelle de la vidéo

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
fr: Afficher ou cacher le menu

en: Position Slider
fr: Curseur de position

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
fr: Paramètres vidéo

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
fr: Une instance seulement

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: @action next chapter]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
fr: Revenir 10 % en arrière

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
fr: Aller 10 % en avant

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
fr: Revenir 10 secondes en arrière

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
fr: Aller 10 secondes en avant

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
fr: Muet

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
fr: Impossible pour Dragon Player d'ouvrir une URL vide.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
fr: Sélectionner un fichier à lire

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
fr: Flux à lire

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
fr: Flux :

en: Sorry, no media was found in the drop
fr: Désolé, aucun média n'a été trouvé

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
fr: Lecture d'une vidéo en cours

en: No media loaded
fr: Aucun média chargé

en: Paused
fr: En pause

en: The file is not a playlist
fr: Le fichier n'est pas une liste de lecture

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
fr: Impossible pour Dragon Player de télécharger la liste de lecture distante : %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
fr: <qt>Impossible d'interpréter la liste de lecture, <i>%1</i>. Peut être est-elle vide ?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
fr: Impossible pour Dragon Player d'ouvrir le fichier : %1

en: Track %1/%2
fr: Piste %1 / %2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
fr: Luminosité :

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
fr: Contraste :

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
fr: Teinte :

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
fr: Saturation :

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
fr: Restaurer la configuration par défaut

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
fr: Sélection des sous-titres du &DVD
