KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (69 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
hu: &Lejátszás

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

[ctx: @action]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: @action]
en: Pause
hu: Szünet

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
hu: Hangerő

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
hu: Méretezés

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
hu: 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
hu: <b>Egyedi méret?</b>

en: Audio CD
hu: Hang-CD

en: Data CD
hu: Adat-CD

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
hu: Lemezválasztás

en: Select a disc to play.
hu: Válassza ki a lejátszandó lemezt.

en: A video player that has a usability focus
hu: Könnyen kezelhető videólejátszó

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
hu: (C) Max Howell, 2006.
    (C) Ian Monroe, 2007.

en: Improvements and polish
hu: Javítások, csiszolás

en: Creator of Phonon
hu: A Phonon készítője

en: Dragon Player icon
hu: Dragon Player ikon

en: Handbook
hu: Kézikönyv

en: Great reference code
hu: Kitűnő referenciakód

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
hu: A Yatta volt a laptopomon az egyetlen tesztelhető videó :)

en: MPRIS v2 support
hu: MPRISv2 támogatás

en: Port to KF5/Plasma 5
hu: Portolás KF5-re/Plasma 5-re

en: Play DVD Video
hu: DVD lejátszása

en: Play 'URL'
hu: Adott URL lejátszása

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
hu: &Képarány

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
hu: &Hangcsatornák

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
hu: &Feliratok

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
hu: &Automatikus felismerés

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
hu: Ana&morf (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
hu: &Ablakméret

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
hu: <qt>A Phonon nem inicializálható. A Dragon Player kilép.</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
hu: Hangerő növelése

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
hu: Hangerő csökkentése

[ctx: @action]
en: Stop
hu: Leállítás

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
hu: Némítás

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
hu: Alapértelmezett nagyítás

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
hu: Menü

en: Position Slider
hu: Pozíciójelző

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
hu: Videóbeállítások

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
hu: Csak egy példány

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
hu: Előző

[ctx: @action next chapter]
en: Next
hu: Következő

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
hu: 10%-kal vissza

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
hu: 10%-kal előre

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
hu: Vissza 10 másodperccel

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
hu: Előre 10 másodperccel

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
hu: Némítás

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
hu: Üres URL-t nem lehet megnyitni.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
hu: Válassza ki a lejátszandó fájlt

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
hu: Lejátszandó adatfolyam

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
hu: Adatfolyam:

en: Sorry, no media was found in the drop
hu: Nem található lejátszható anyag az ejtett fájlban

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
hu: videó lejátszása

en: No media loaded
hu: Nincs betöltve média

en: Paused
hu: Szünet

en: The file is not a playlist
hu: Ez a fájl nem lejátszólista

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
hu: Nem sikerült letölteni ezt a távoli lejátszólistát: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
hu: <qt>A lejátszólista (<i>%1</i>) feldolgozása nem sikerült. Lehet, hogy üres.</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
hu: Nem sikerült megnyitni ezt a fájlt: %1

en: Track %1/%2
hu: %1/%2. szám

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
hu: Fényerő:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
hu: Kontraszt:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
hu: Árnyalat:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
hu: Telítettség:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
hu: Alapállapotba

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
hu: &DVD felirat

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
hu: &Automatikus
