dragonplayer - en to it translation catalogue (74 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
it: Ri&produci

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
it: Riproduci supporto

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

[ctx: @action]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: @action]
en: Pause
it: Sospendi

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
it: Dimensione preferita

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
it: Dimensione 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
it: <b>Regolare la dimensione del video?</b>

en: Video CD
it: CD video

en: Audio CD
it: CD audio

en: Data CD
it: CD dati

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
it: Seleziona un disco

en: Select a disc to play.
it: Seleziona un disco da riprodurre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
it: Benvenuto in Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
it: Un lettore video facile da usare

en: Improvements and polish
it: Miglioramenti e finezze

en: Creator of Phonon
it: Ideatore di Phonon

en: Dragon Player icon
it: Icona di Dragon Player

en: Handbook
it: Manuale

en: Great reference code
it: Ottimo codice di riferimento

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
it: Yatta è stato l'unico video sul mio portatile per fare i test. :)

en: MPRIS v2 support
it: supporto MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
it: Adattamento a KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
it: Riproduci DVD

en: Play 'URL'
it: Riproduci URL

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
it: P&roporzioni

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
it: C&anali audio

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
it: &Sottotitoli

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
it: Determina &automaticamente

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
it: Ana&morfico (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
it: &Dimensione della finestra

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
it: <qt>Phonon non può essere inizializzato correttamente. Dragon Player termina qui.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
it: Riproduci file…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
it: Apri un file multimediale per la riproduzione

[ctx: @action]
en: Play Stream…
it: Riproduci flusso…

[ctx: @action]
en: Play Disc
it: Riproduci disco

[ctx: @action]
en: Increase Volume
it: Aumenta volume

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
it: Diminuisci volume

[ctx: @action]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
it: Silenzia

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
it: Reimposta dimensione del video

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
it: Attiva menu

en: Position Slider
it: Cursore della posizione

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
it: Impostazioni video

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
it: Unica istanza

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: @action next chapter]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
it: Torna indietro del 10%

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
it: Vai avanti del 10%

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
it: Torna indietro di 10 secondi

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
it: Vai avanti di 10 secondi

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
it: Silenzia

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
it: Dragon Player non può aprire un URL vuoto.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
it: Seleziona file da riprodurre

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
it: Flusso da riprodurre

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
it: Flusso:

en: Sorry, no media was found in the drop
it: Nessun supporto trovato nel rilascio

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
it: riproduzione di un video

en: No media loaded
it: Nessun supporto caricato

en: Paused
it: In pausa

en: The file is not a playlist
it: Il file non è una scaletta

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
it: Dragon Player non è riuscito a scaricare la scaletta remota: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
it: <qt>La scaletta, <i>«%1»</i>, non può essere interpretata. Forse è vuota?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
it: Dragon Player non è riuscito ad aprire il file: %1

en: Track %1/%2
it: Traccia %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
it: Luminosità:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
it: Contrasto:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
it: Tonalità:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
it: Saturazione:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
it: Ripristina i valori predefiniti

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
it: Selezione sottotitoli del &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
it: &Automatica
