dragonplayer - en to nds translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: <b>Adjust video scale?</b>
nds: <b>Video-Ansichtgrött topassen?</b>

en: Video CD
nds: Video-CD

en: Audio CD
nds: Klang-CD

en: Data CD
nds: Daten-CD

en: Select a disc to play.
nds: Schiev utsöken, de Du afspelen wullt

en: Dragon Player
nds: Drakenspeler

en: A video player that has a usability focus
nds: En Videoafspeler mit en Fokus op Bruukborkeit

en: Improvements and polish
nds: Verbetern un Poleren

en: Creator of Phonon
nds: Maker vun Phonon

en: Dragon Player icon
nds: Drakenspeler-Lüttbild

en: Great reference code
nds: Grootoordig Kode för't Naslaan

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
nds: Dat eenigste Video op mien Klappreekner, mit dat ik rümproberen kunn

en: MPRIS v2 support
nds: Ünnerstütten för MPRIS Ver. 2

en: Play DVD Video
nds: Video-DVD afspelen

en: Play 'URL'
nds: "URL" afspelen

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
nds: <qt>Phonon lett sik nich torechtmaken. De Drakenspeler stiegt nu ut.</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
nds: Luder maken

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
nds: Lieser maken

en: Position Slider
nds: Stüerschuver

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
nds: De Drakenspeler schull en leddig URL opmaken. Dat kann he nich.

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
nds: Stroom, den Du afspelen wullt

en: Sorry, no media was found in the drop
nds: In de Övergaav lett sik keen Medium finnen

en: No media loaded
nds: Keen Medium laadt

en: Paused
nds: Anhollen

en: The file is not a playlist
nds: De Datei is keen Afspeellist

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
nds: De Drakenspeler kunn de de feern Afspeellist nich daalladen: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
nds: <qt>De Afspeellist <i>%1</i> lett sik nich verstahn. Is se villicht leddig?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
nds: De Drakenspeler kann de Datei nich opmaken: %1
