dragonplayer - en to nl translation catalogue (68 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
nl: Afs&pelen

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
nl: Media afspelen

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: In&stellingen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

[ctx: @action]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: @action]
en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
nl: Voorkeurgrootte

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
nl: Grootte 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
nl: <b>Videogrootte aanpassen</b>

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
nl: Selecteer een schijf

en: Select a disc to play.
nl: Selecteer een schijf om af te spelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
nl: Welkom bij Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
nl: Een videospeler met focus op gebruiksgemak

en: Improvements and polish
nl: Verbeteringen en afwerking

en: Creator of Phonon
nl: Ontwikkelaar van Phonon

en: Dragon Player icon
nl: Het pictogram van Dragon Player

en: Handbook
nl: Handboek

en: Great reference code
nl: Fantastische voorbeeldcode

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
nl: De enige video die ik op mijn laptop kon gebruiken om te testen. :)

en: MPRIS v2 support
nl: MPRIS v2 ondersteuning

en: Port to KF5/Plasma 5
nl: Overgezet naar KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
nl: DVD-video afspelen

en: Play 'URL'
nl: 'URL' afspelen

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
nl: Aspect ver&houding

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
nl: &Audiokanalen

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
nl: Ondertitel&s

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
nl: A&utomatisch detecteren

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
nl: Ana&morfisch

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
nl: &Venstergrootte

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
nl: <qt>Phonon kon niet met succes worden geïnitialiseerd. Dragon Player zal worden beëindigd.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
nl: Bestand afspelen…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
nl: Een mediumbestand openen voor afspelen

[ctx: @action]
en: Play Stream…
nl: Stream afspelen…

[ctx: @action]
en: Play Disc
nl: Schijf afspelen

[ctx: @action]
en: Increase Volume
nl: Volume verhogen

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
nl: Volume verlagen

[ctx: @action]
en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
nl: Dempen

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
nl: Herstellen Video

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
nl: Menu tonen/verbergen

en: Position Slider
nl: Positie-schuifbalk

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
nl: Video-instellingen

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
nl: Alleen één exemplaar

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: @action next chapter]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
nl: 10% teruggaan

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
nl: 10% vooruitgaan

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
nl: 10 seconden teruggaan

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
nl: 10 seconden vooruitgaan

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
nl: Dempen

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
nl: Dragon Player kan de gevraagde URL niet openen omdat deze leeg is

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
nl: Selecteer een bestand om af te spelen

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
nl: Te spelen stream

en: Sorry, no media was found in the drop
nl: Geen media gevonden

[ctx: Notification inhibition reason]
en: Playing a video
nl: Een video wordt afgespeeld

en: No media loaded
nl: Geen media geladen

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: The file is not a playlist
nl: Het bestand is geen afspeelijst

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
nl: Dragon Player kon de afspeellijst niet downloaden: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
nl: <qt>De afspeellijst <i>'%1'</i> kon niet worden gelezen. Is deze misschien leeg?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
nl: Dragon Player kon het bestand niet openen: %1

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
nl: Helderheid:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
nl: Tint:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
nl: Verzadiging:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
nl: Standaarden herstellen

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
nl: &DVD-Ondertitels selecteren

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
nl: &Automatisch
