dragonplayer - en to nn translation catalogue (74 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
nn: &Spel

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
nn: Spel medium

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

[ctx: @action]
en: Play
nn: Spel

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
nn: Lydstyrke

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
nn: Føretrekt skalering

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
nn: Skaler 100 %

en: <b>Adjust video scale?</b>
nn: <b>Juster filmskalering?</b>

en: Video CD
nn: Video-CD

en: Audio CD
nn: Lyd-CD

en: Data CD
nn: Data-CD

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
nn: Vel ei plate

en: Select a disc to play.
nn: Vel plata du vil spela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
nn: Velkommen til Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
nn: Ein filmspelar som prøver å vera brukarvenleg

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
nn: © 2006 Max Howell
    © 2007 Ian Monroe

en: Improvements and polish
nn: Forbetringar og finpussing

en: Creator of Phonon
nn: Utvikla Phonon

en: Dragon Player icon
nn: Ikonet til Dragon Player

en: Handbook
nn: Handbok

en: Great reference code
nn: Super referansekode

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
nn: Yatta var tilfeldigvis den einaste videoen på den berbare maskina mi som eg kunne testa. :)

en: MPRIS v2 support
nn: MPRIS v2-støtte

en: Port to KF5/Plasma 5
nn: Porting til KF5 / Plasma 5

en: Play DVD Video
nn: Spel DVD-film

en: Play 'URL'
nn: Spel «adresse»

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
nn: &Breidd/høgd-forhold

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
nn: &Lydkanalar

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
nn: &Teksting

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
nn: Fastset &automatisk

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
nn: Ana&morfisk (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
nn: &Vindaugsstorleik

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
nn: <qt>Klarte ikkje starta Phonon. Dragon Player vert no avslutta.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
nn: Spel fil …

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
nn: Opna mediefil for avspeling

[ctx: @action]
en: Play Stream…
nn: Spel straum …

[ctx: @action]
en: Play Disc
nn: Spel plate

[ctx: @action]
en: Increase Volume
nn: Høgare lyd

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
nn: Lågare lyd

[ctx: @action]
en: Stop
nn: Stopp

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
nn: Demp

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
nn: Nullstill filmskalering

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
nn: Meny på/av

en: Position Slider
nn: Tidsglidebrytar

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
nn: Filminnstillingar

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
nn: Berre éin instans

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: @action next chapter]
en: Next
nn: Neste

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
nn: Gå 10 % tilbake

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
nn: Gå 10 % fram

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
nn: Gå 10 sekund tilbake

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
nn: Gå 10 sekund fram

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
nn: Demp

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
nn: Dragon Player vart spurt om å opna ei tom adresse.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
nn: Vel fila du vil spela

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
nn: Straum å spela av

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
nn: Straum:

en: Sorry, no media was found in the drop
nn: Fann ingen medium

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
nn: spelar ein video

en: No media loaded
nn: Ingen medium lasta

en: Paused
nn: Pause

en: The file is not a playlist
nn: Fila er ikkje ei speleliste

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
nn: Dragon Player klarte ikkje lasta ned nettspelelista: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
nn: <qt>Klarte ikkje tolka spelelista <i>«%1»</i>. Ho er kanskje tom?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
nn: Dragon Player klarte ikkje opna fila: %1

en: Track %1/%2
nn: Spor %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
nn: Lysstyrke:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
nn: Kontrast:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
nn: Nyanse:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
nn: Fargemetting:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
nn: Tilbakestill til standard

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
nn: Val av &DVD-teksting
