dragonplayer - en to pa translation catalogue (65 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
pa: ਚਲਾਓ(&P)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੇਨ ਟੂਲਬਾਰ

[ctx: @action]
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

[ctx: @action]
en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਕੇਲ

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
pa: ਸਕੇਲ 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
pa: <b>ਵੀਡਿਓ ਸਕੇਲ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?</b>

en: Video CD
pa: ਵੀਡਿਓ CD

en: Audio CD
pa: ਆਡੀਓ CD

en: Data CD
pa: ਡਾਟਾ CD

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
pa: ਡਿਸਕ ਚੁਣੋ

en: Select a disc to play.
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇੱਕ ਡਿਸਕ ਚੁਣੋ

en: Dragon Player
pa: ਡਰੈਗਨ ਪਲੇਅਰ

en: A video player that has a usability focus
pa: ਇੱਕ ਵੀਡਿਓ ਪਲੇਅਰ, ਜੋ ਕਿ ਵਰਤੋਂ ਨੂੰ ਧਿਆਨ 'ਚ ਰੱਖ ਕੇ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Improvements and polish
pa: ਸੁਧਾਰ ਅਤੇ ਪਾਲਿਸ਼

en: Creator of Phonon
pa: ਫੋਨੋਨ ਦਾ ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Dragon Player icon
pa: ਡਰੈਗਨ ਪਲੇਅਰ ਆਈਕਾਨ

en: Handbook
pa: ਹੈਂਡਬੁੱਕ

en: Great reference code
pa: ਮਹਾਨ ਰੈਫਰੈਂਸ ਕੋਡ

en: MPRIS v2 support
pa: MPRIS v2 ਸਹਿਯੋਗ

en: Play DVD Video
pa: DVD ਵੀਡਿਓ ਚਲਾਓ

en: Play 'URL'
pa: 'URL' ਚਲਾਓ

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
pa: ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ(&R)

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
pa: ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ(&A)

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ(&S)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਪਛਾਣੋ(&A)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ(&W)

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
pa: <qt>ਫੋਨੋਨ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਡਰੈਗਨ ਪਲੇਅਰ ਹੁਣ ਬੰਦ ਹੋਵੇਗਾ।</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

[ctx: @action]
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
pa: ਵੀਡਿਓ ਸਕੇਲ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
pa: ਮੇਨੂ ਬਦਲੋ

en: Position Slider
pa: ਸਥਿਤੀ ਸਲਾਈਡਰ

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
pa: ਵੀਡਿਓ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
pa: ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਹੀ ਮੌਕਾ

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: @action next chapter]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
pa: 10% ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
pa: 10% ਅੱਗੇ ਜਾਓ

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
pa: 10 ਸਕਿੰਟ ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
pa: 10 ਸਕਿੰਟ ਅੱਗੇ ਜਾਓ

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
pa: ਸਟਰੀਮ ਨੂੰ ਚਲਾਓ

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
pa: ਸਟਰੀਮ:

en: Sorry, no media was found in the drop
pa: ਅਫਸੋਸ, ਡਰੋਪ ਤੋਂ ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
pa: ਵੀਡੀਓ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: No media loaded
pa: ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Paused
pa: ਵਿਰਾਮ

en: The file is not a playlist
pa: ਫਾਇਲ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
pa: ਡਰੈਗਨ ਪਲੇਅਰ ਰਿਮੋਟ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ: %1

en: Dragon Player could not open the file: %1
pa: ਡਰੈਗਨ ਪਲੇਅਰ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ: %1

en: Track %1/%2
pa: ਟਰੈਕ %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
pa: ਚਮਕ:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
pa: ਆਭਾ:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
pa: ਸੰਤ੍ਰਿਪਤਾ:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
pa: &DVD ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਚੋਣ

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
pa: ਆਟੋ(&A)
