dragonplayer - en to pt_BR translation catalogue (75 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
pt_BR: Re&produzir

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
pt_BR: Reproduzir mídia

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt_BR: &Configurações

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

[ctx: @action]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

[ctx: @action]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
pt_BR: Escala preferida

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
pt_BR: Escala a 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
pt_BR: <b>Ajustar a escala do vídeo?</b>

en: Video CD
pt_BR: CD de vídeo

en: Audio CD
pt_BR: CD de áudio

en: Data CD
pt_BR: CD de dados

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
pt_BR: Selecione um disco

en: Select a disc to play.
pt_BR: Selecione um disco a reproduzir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
pt_BR: Bem-vindo ao Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
pt_BR: Um reprodutor de vídeo com foco na usabilidade

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
pt_BR: Direitos autorais 2006, Max Howell
    Direitos autorais 2007, Ian Monroe

en: Improvements and polish
pt_BR: Melhorias e polimento

en: Creator of Phonon
pt_BR: Criador do Phonon

en: Dragon Player icon
pt_BR: Ícone do Dragon Player

en: Handbook
pt_BR: Manual

en: Great reference code
pt_BR: Ótimo código de referência

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
pt_BR: Yatta foi o único vídeo no meu laptop para testá-lo. :)

en: MPRIS v2 support
pt_BR: Suporte a MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
pt_BR: Migração para o KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
pt_BR: Reproduzir DVD de vídeo

en: Play 'URL'
pt_BR: Reproduzir 'URL'

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
pt_BR: &Taxa de proporção

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
pt_BR: C&anais de áudio

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
pt_BR: Legenda&s

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
pt_BR: Determinar &automaticamente

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
pt_BR: Ana&mórfico (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
pt_BR: &Tamanho da janela

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
pt_BR: <qt>O Phonon não pôde ser iniciado corretamente. O Dragon Player será encerrado agora.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
pt_BR: Reproduzir arquivo...

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
pt_BR: Abrir um arquivo de mídia para reprodução

[ctx: @action]
en: Play Stream…
pt_BR: Reproduzir transmissão...

[ctx: @action]
en: Play Disc
pt_BR: Reproduzir disco

[ctx: @action]
en: Increase Volume
pt_BR: Aumentar volume

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
pt_BR: Diminuir volume

[ctx: @action]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
pt_BR: Mudo

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
pt_BR: Restaurar escala do vídeo

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
pt_BR: Trocar o menu

en: Position Slider
pt_BR: Controle deslizante de posição

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
pt_BR: Configurações de vídeo

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
pt_BR: Apenas uma instância

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: @action next chapter]
en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
pt_BR: Voltar 10%

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
pt_BR: Adiantar 10%

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
pt_BR: Voltar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
pt_BR: Adiantar 10 segundos

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
pt_BR: Foi solicitada a abertura de uma URL vazia no Dragon Player; não é possível.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
pt_BR: Selecione um arquivo para reproduzir

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
pt_BR: Transmissão a reproduzir

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
pt_BR: Transmissão:

en: Sorry, no media was found in the drop
pt_BR: Desculpe, nenhuma mídia foi encontrada

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
pt_BR: reproduzindo um vídeo

en: No media loaded
pt_BR: Nenhuma mídia carregada

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: The file is not a playlist
pt_BR: O arquivo não é uma lista de reprodução

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
pt_BR: O Dragon Player não pôde obter a lista de reprodução remota: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
pt_BR: <qt>A lista de reprodução, <i>'%1'</i>, não pôde ser interpretada. Talvez ela esteja vazia?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
pt_BR: O Dragon Player não pôde abrir o arquivo: %1

en: Track %1/%2
pt_BR: Faixa %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
pt_BR: Brilho:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
pt_BR: Contraste:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
pt_BR: Tonalidade:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
pt_BR: Saturação:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
pt_BR: Restaurar padrões

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
pt_BR: Seleção de legendas do &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
pt_BR: &Automático
