dragonplayer - en to ro translation catalogue (75 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
ro: &Redare

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
ro: Redă mediu

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: @action]
en: Play
ro: Redă

[ctx: @action]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
ro: Volum

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
ro: Scalare preferată

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
ro: Scalare 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
ro: <b>Ajustați scalarea video?</b>

en: Video CD
ro: Disc video

en: Audio CD
ro: Disc audio

en: Data CD
ro: Disc cu date

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
ro: Alegeți un disc

en: Select a disc to play.
ro: Alegeți un disc de redat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
ro: Bun venit la Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
ro: Un lector video orientat spre utilizabilitate

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
ro: Drept de autor 2006, Max Howell
    Drept de autor 2007, Ian Monroe

en: Improvements and polish
ro: Îmbunătățiri și lustruire

en: Creator of Phonon
ro: Creatorul Phonon

en: Dragon Player icon
ro: Pictograma Dragon Player

en: Handbook
ro: Manualul

en: Great reference code
ro: Cod de referință minunat

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
ro: S-a întâmplat să fie singurul film din calculatorul meu pentru a testa. :)

en: MPRIS v2 support
ro: Susținere MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
ro: Portare la KF5/Plasma 5

en: Play DVD Video
ro: Redă video DVD

en: Play 'URL'
ro: Redă „URL”

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
ro: &Raport de aspect

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
ro: Canale &audio

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
ro: &Subtitre

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
ro: Determină &automat

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
ro: Ana&morfic (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
ro: Dimensiune &fereastră

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
ro: <qt>Phonon nu a putut fi inițializat corect. Dragon Player se va termina acum.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
ro: Redă fișier…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
ro: Deschide un fișier multimedia pentru redare

[ctx: @action]
en: Play Stream…
ro: Redă flux…

[ctx: @action]
en: Play Disc
ro: Redă disc

[ctx: @action]
en: Increase Volume
ro: Mărește volumul

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
ro: Micșorează volumul

[ctx: @action]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
ro: Muțește

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
ro: Reinițializează scala imaginii

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
ro: Comută meniul

en: Position Slider
ro: Glisor de poziție

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
ro: Configurări video

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
ro: Numai o instanță

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
ro: Precedent

[ctx: @action next chapter]
en: Next
ro: Următor

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
ro: Întoarce cu 10% înapoi

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
ro: Mergi cu 10% înainte

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
ro: Întoarce cu 10 secunde înapoi

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
ro: Mergi cu 10 secunde înainte

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
ro: Muțește

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
ro: Dragon Player i s-a cerut să deschidă un URL gol; nu poate.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
ro: Alegeți fișierul de redat

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
ro: Flux de redat

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
ro: Flux:

en: Sorry, no media was found in the drop
ro: Nu s-a găsit niciun mediu de redat în ceea ce ați lăsat

[ctx: Notification inhibition reason]
en: Playing a video
ro: Se redă un video

en: No media loaded
ro: Niciun mediu încărcat

en: Paused
ro: Întrerupt

en: The file is not a playlist
ro: Fișierul nu este o listă de redare

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
ro: Dragon Player nu a putut reda lista de redare distantă: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
ro: <qt>Lista de redare <i>„%1”</i> nu a putut fi interpretată. Poate e goală?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
ro: Dragon Player nu a putut deschide fișierul: %1

en: Track %1/%2
ro: Pistă %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
ro: Luminozitate:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
ro: Nuanță:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
ro: Saturație:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
ro: Restabilește implicite

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ro: Închide

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
ro: Alegere subtitre &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
ro: &Automat
