dragonplayer - en to ru translation catalogue (75 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
ru: &Воспроизведение

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
ru: Воспроизведение мультимедиа

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

[ctx: @action]
en: Play
ru: Воспроизведение

[ctx: @action]
en: Pause
ru: Приостановить

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
ru: Громкость

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
ru: Предпочтительный масштаб

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
ru: Масштаб 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
ru: <b>Подобрать масштаб видео?</b>

en: Audio CD
ru: Аудиодиск

en: Data CD
ru: Диск с данными

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
ru: Выбор диска

en: Select a disc to play.
ru: Выбрать диск для воспроизведения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
ru: Добро пожаловать в Dragon Player

en: A video player that has a usability focus
ru: Проигрыватель видео, ставящий своей первостепенной задачей удобство использования

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
ru: © Max Howell, 2006
    © Ian Monroe, 2007

en: Improvements and polish
ru: Улучшения

en: Creator of Phonon
ru: Создатель Phonon

en: Dragon Player icon
ru: Значок программы

en: Handbook
ru: Руководство пользователя

en: Great reference code
ru: Отличный образец кода

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
ru: Ятта (Yatta) просто попросила посмотреть видео на ноутбуке.

en: MPRIS v2 support
ru: Поддержка MPRIS v2

en: Port to KF5/Plasma 5
ru: Перенос на KDE Frameworks 5 и Plasma 5

en: Play DVD Video
ru: Воспроизвести DVD

en: Play 'URL'
ru: Воспроизвести URL

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
ru: Соотношение &сторон

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
ru: &Звуковые дорожки

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
ru: &Субтитры

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
ru: Определять &автоматически

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
ru: Ана&морфотный (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
ru: &Размер окна

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
ru: <qt>Не удалось инициализировать Phonon. Работа проигрывателя Dragon будет завершена.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
ru: Воспроизвести файл…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
ru: Открыть мультимедийный файл для воспроизведения

[ctx: @action]
en: Play Stream…
ru: Воспроизвести поток…

[ctx: @action]
en: Play Disc
ru: Воспроизвести диск…

[ctx: @action]
en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

[ctx: @action]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
ru: Выключить звук

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
ru: Сбросить масштаб видео

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
ru: Меню

en: Position Slider
ru: Позиция проигрывания

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
ru: Параметры видео

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
ru: Только один экземпляр

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
ru: Предыдущая глава

[ctx: @action next chapter]
en: Next
ru: Следующая глава

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
ru: Перейти на 10% назад

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
ru: Перейти на 10% вперёд

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
ru: Перейти на 10 секунд назад

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
ru: Перейти на 10 секунд вперёд

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
ru: Без звука

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
ru: Невозможно открыть пустой адрес.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
ru: Выберите файл для воспроизведения

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
ru: Поток для воспроизведения

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
ru: Поток:

en: Sorry, no media was found in the drop
ru: Диск не найден

[ctx: Notification inhibition reason]
en: Playing a video
ru: Воспроизведение видео

en: No media loaded
ru: Мультимедийный файл не выбран.

en: Paused
ru: Приостановлено

en: The file is not a playlist
ru: Этот файл не является списком воспроизведения

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
ru: Невозможно загрузить сетевой список воспроизведения: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
ru: <qt>Невозможно открыть список воспроизведения <i>%1</i>. Возможно, он пуст.</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
ru: Невозможно открыть файл «%1»

en: Track %1/%2
ru: Дорожка %1/%2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
ru: Яркость:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
ru: Контрастность:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
ru: Тон:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
ru: Насыщенность:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
ru: Значения по умолчанию

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
ru: Выбор субтитров &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
ru: &Автоматически
