dragonplayer - en to sr@latin translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

en: <b>Adjust video scale?</b>
sr@latin: <b>Podesiti razmeru?</b>

en: Video CD
sr@latin: video CD

en: Audio CD
sr@latin: audio CD

en: Data CD
sr@latin: CD sa podacima

en: Select a disc to play.
sr@latin: Izaberite disk za puštanje.

en: Dragon Player
sr@latin: Zmajev plejer

en: A video player that has a usability focus
sr@latin: Video plejer kome je upotrebljivost najvažnija

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
sr@latin: © 2006, Maks Hauel
    © 2007, Ijan Monro

en: IRC:
    irc.freenode.net #dragonplayer
    
    Feedback:
    imonroe@kde.org
sr@latin: IRC:
    irc.freenode.net #dragonplayer
    
    Reagovanja:
    imonroe@kde.org

en: Improvements and polish
sr@latin: Poboljšanja i poliranje

en: Creator of Phonon
sr@latin: Stvaralac Phonona

en: Dragon Player icon
sr@latin: Ikonica Zmajevog plejera

en: Handbook
sr@latin: Priručnik

en: Great reference code
sr@latin: Odličan uporedni kôd

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
sr@latin: „Yatta“ je bio jedini video na mom laptopu sa kojim bih testirao. :)

en: MPRIS v2 support
sr@latin: Podrška za MPRIS 2

en: Port to KF5/Plasma 5
sr@latin: Prenošenje na KF5/Plasmu 5

en: Play DVD Video
sr@latin: Pusti DVD video

en: Play 'URL'
sr@latin: Pusti URL

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
sr@latin: <qt>Pripremanje Phonona nije uspelo. Zmajev plejer će sada biti napušten.</qt>

[ctx: @action]
en: Increase Volume
sr@latin: Pojačaj zvuk

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
sr@latin: Smanji zvuk

en: Position Slider
sr@latin: Klizač položaja

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
sr@latin: Zmajevom plejeru je zatraženo da otvori prazan URL; neće moći.

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
sr@latin: Tok za puštanje

en: Sorry, no media was found in the drop
sr@latin: Izvinite, nema medijuma u prevučenom.

en: No media loaded
sr@latin: Nema učitanog medijuma

en: Paused
sr@latin: Pauzirano

en: What media would you like to play?
sr@latin: Koji medijum želite da pustite?

en: The file is not a playlist
sr@latin: Fajl nije lista puštanja

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
sr@latin: Zmajev plejer ne može da preuzme udaljenu listu puštanja: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
sr@latin: <qt>Lista puštanja <i>%1</i> ne može da se protumači. Možda je prazna?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
sr@latin: Zmajev plejer ne može da otvori fajl: %1

en: This file could not be found. Would you like to remove it from the playlist?
sr@latin: Ovaj fajl se ne može naći. Želite li da ga uklonite sa liste puštanja?

en: Track %1/%2
sr@latin: Numera %1/%2
