dragonplayer - en to sv translation catalogue (24 entries)

[ctx: @title]
en: Open Video File or Network Stream
sv: Öppna videofil eller nätverksström

en: Dragon Player
sv: Dragon videospelare

en: A video player that has a usability focus
sv: En videospelare med fokus på användarvänlighet

[ctx: @action:button]
en: Application Menu
sv: Programmeny

[ctx: @action:button stop playback]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action:button]
en: Unmute
sv: Tysta inte

[ctx: @action:button]
en: Mute
sv: Tysta

[ctx: @action:button video subtitle]
en: Subtitles
sv: Textning

[ctx: @action:button selector for no subtitle]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @action:button track selector]
en: Audio Track
sv: Ljudspår

[ctx: @action:button track selector]
en: Video Track
sv: Videospår

[ctx: @action opens about app page]
en: About
sv: Om

[ctx: @action:button open file dialog]
en: Open…
sv: Öppna…

[ctx: @action:button]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @action:button]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @action:button]
en: Exit Fullscreen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: @action:button]
en: Enter Fullscreen
sv: Gå till fullskärm

[ctx: @info %2 is the name of a distribution]
en: Dragon Player only supports the QtMultimedia library’s “ffmpeg” backend, but a different one is currently in use.
    <nl/><nl/>
    Please <link url="%1">contact the %2 developers</link> about this issue.
sv: Dragon spelare stöder endast gränssnittet "ffmpeg" i bibliotekets QtMultimedia, men ett annat används för närvarande.
    <nl/><nl/>
    Kontakta <link url="%1">utvecklarna av %2</link> angående problemet.

[ctx: @info]
en: Not all video codecs are installed. Video playback support may be less reliable than expected.
    Please install codecs-extra by running:
    <para><command>flatpak install org.freedesktop.Platform.codecs-extra//25.08-extra</command></para>
sv: Alla videoavkodare är inte installerade. Stödet för videouppspelning kan vara mindre tillförlitligt än förväntat.
    Installera codecs-extra genom att köra:
    <para><command>flatpak install org.freedesktop.Platform.codecs-extra//25.08-extra</command></para>

[ctx: @info %2 is the name of a distribution]
en: Could not locate full support for the H.264 video codec; video playback support may be less reliable than expected.
    <nl/><nl/>
    Please <link url="%1">contact the %2 developers</link> about this issue, or to find out how to install the missing video codecs.
sv: Kunde inte hitta fullständigt stöd för videoavkodaren H.264. Stödet för videouppspelning kan vara mindre tillförlitligt än förväntat.
    <nl/><nl/>
    Kontakta <link url="%1">utvecklarna av %2</link> angående problemet, eller för att ta reda på hur man installerar de saknade videoavkodarna.

[ctx: @action:button open volume slider popup]
en: Show volume controls
sv: Visa volymkontroller

[ctx: @title]
en: Welcome to Dragon Player
sv: Välkommen till Dragon spelare

[ctx: @info]
en: Dragon Player is a simple video player. Open a video to get started:
sv: Dragon spelare är en enkel videospelare. Öppna en video för att komma igång:

[ctx: @action:button]
en: Open Video File or Network Stream
sv: Öppna videofil eller nätverksström
