dragonplayer - en to uk translation catalogue (77 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Play
uk: &Пуск

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (play_media_menu)
en: Play Media
uk: Відтворити

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: &Параметри

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

[ctx: @action]
en: Play
uk: Пуск

[ctx: @action]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: @option:check Volume of sound output]
en: Volume
uk: Гучність

[ctx: @action:button]
en: Preferred Scale
uk: Бажаний масштаб

[ctx: @action:button]
en: Scale 100%
uk: Масштаб 100%

en: <b>Adjust video scale?</b>
uk: <b>Відрегулювати масштаб відео?</b>

en: Video CD
uk: Відео КД

en: Audio CD
uk: Аудіо-КД

en: Data CD
uk: КД з даними

[ctx: @title:window]
en: Select a Disc
uk: Вибрати диск

en: Select a disc to play.
uk: Виберіть диск для відтворення.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Welcome to Dragon Player
uk: Вітаємо у програвачі Dragon

en: Dragon Player
uk: Програвач Dragon

en: A video player that has a usability focus
uk: Програвач відео, зосереджений на зручності у користуванні

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
uk: © Max Howell, 2006
    © Ian Monroe, 2007

en: Improvements and polish
uk: Покращення і шліфування

en: Creator of Phonon
uk: Творець Phonon

en: Dragon Player icon
uk: Піктограма Dragon Player

en: Handbook
uk: Підручник

en: Great reference code
uk: Чудовий зразковий код

en: Yatta happened to be the only video on my laptop to test with. :)
uk: Це було єдине відео на моєму лептопі, з яким можна було проводити тестування. :)

en: MPRIS v2 support
uk: Підтримка MPRIS версії 2

en: Port to KF5/Plasma 5
uk: Портування на KF5/Плазму 5

en: Play DVD Video
uk: Відтворити відео-DVD

en: Play 'URL'
uk: Відтворити «URL»

[ctx: @title:menu]
en: Aspect &Ratio
uk: Формат &зображення

[ctx: @title:menu]
en: &Audio Channels
uk: Канали &аудіо

[ctx: @title:menu]
en: &Subtitles
uk: &Субтитри

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Determine &Automatically
uk: Визначити &автоматично

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: Ana&morphic (16:9)
uk: Ана&морфотний (16:9)

[ctx: @option:radio aspect ratio]
en: &Window Size
uk: &Розміри вікна

en: <qt>Phonon could not be successfully initialized. Dragon Player will now exit.</qt>
uk: <qt>Не вдалося ініціалізувати Phonon. Зараз роботу програвача Dragon буде завершено.</qt>

[ctx: @action]
en: Play File…
uk: Відтворити файл…

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a media file for playback
uk: Відкрити файл мультимедійних даних для відтворення

[ctx: @action]
en: Play Stream…
uk: Відтворити потік…

[ctx: @action]
en: Play Disc
uk: Відтворити диск

[ctx: @action]
en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

[ctx: @action]
en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

[ctx: @action]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: @action Mute the sound output]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: @action]
en: Reset Video Scale
uk: Відновити масштаб відео

[ctx: @action]
en: Menu Toggle
uk: Перемикач меню

en: Position Slider
uk: Повзунок позиції

[ctx: @option:check]
en: Video Settings
uk: Параметри відео

[ctx: @option:check Whether only one instance of dragon can be started and will be reused when the user tries to play another file.]
en: One Instance Only
uk: Лише один екземпляр

[ctx: @action previous chapter]
en: Previous
uk: Назад

[ctx: @action next chapter]
en: Next
uk: Далі

[ctx: @action]
en: Return 10% Back
uk: Повернутися на 10% назад

[ctx: @action]
en: Go 10% Forward
uk: Перейти на 10% вперед

[ctx: @action]
en: Return 10 Seconds Back
uk: Повернутися на 10 секунд

[ctx: @action]
en: Go 10 Seconds Forward
uk: Перейти на 10 секунд вперед

[ctx: @option:check Mute the sound output]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Dragon Player was asked to open an empty URL; it cannot.
uk: Dragon Player наказано відкрити порожню адресу URL; це неможливо.

[ctx: @title:window]
en: Select File to Play
uk: Вибір файла для відтворення

[ctx: @title:window]
en: Stream to Play
uk: Потік даних, який слід відтворити

[ctx: @label:textbox]
en: Stream:
uk: Потік:

en: Sorry, no media was found in the drop
uk: Вибачте, у скинутому відсутні записи для відтворення

[ctx: Notification inhibition reason]
en: playing a video
uk: відтворюємо відео

en: No media loaded
uk: Не завантажено відео

en: Paused
uk: Призупинено

en: The file is not a playlist
uk: Файл не знаходиться у списку відтворення

en: Dragon Player could not download the remote playlist: %1
uk: Dragon Player не вдалося отримати віддалений список відтворення: %1

en: <qt>The playlist, <i>'%1'</i>, could not be interpreted. Perhaps it is empty?</qt>
uk: <qt>Список відтворення, <i>«%1»</i>, неможливо розібрати. Можливо він порожній?</qt>

en: Dragon Player could not open the file: %1
uk: Dragon Player не вдалося відкрити файл: %1

en: Track %1/%2
uk: Композиція %1 з %2

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, brightnessLabel)
en: Brightness:
uk: Яскравість:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contrastLabel)
en: Contrast:
uk: Контрастність:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hueLabel)
en: Hue:
uk: Відтінок:

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saturationLabel)
en: Saturation:
uk: Насиченість:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Restore Defaults
uk: Відновити типові

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @option:radio]
en: &DVD Subtitle Selection
uk: Вибір субтитрів &DVD

[ctx: @option:radio audio language]
en: &Auto
uk: &Авто
