dragonplayer - en to uk translation catalogue (26 entries)

[ctx: @title]
en: Open Video File or Network Stream
uk: Відкрити файл відео або потік відтворення

en: Dragon Player
uk: Програвач Dragon

en: A video player that has a usability focus
uk: Програвач відео, зосереджений на зручності у користуванні

en: Copyright 2006, Max Howell
    Copyright 2007, Ian Monroe
    Copyright 2022 Harald Sitter
uk: © Max Howell, 2006
    © Ian Monroe, 2007
    © Harald Sitter, 2022

[ctx: @action:button]
en: Application Menu
uk: Меню програми

[ctx: @action:button stop playback]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: @action:button]
en: Unmute
uk: Увімкнути звук

[ctx: @action:button]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: @action:button video subtitle]
en: Subtitles
uk: Субтитри

[ctx: @action:button selector for no subtitle]
en: None
uk: Немає

[ctx: @action:button track selector]
en: Audio Track
uk: Звукова доріжка

[ctx: @action:button track selector]
en: Video Track
uk: Відеодоріжка

[ctx: @action opens about app page]
en: About
uk: Про програму

[ctx: @action:button open file dialog]
en: Open…
uk: Відкрити…

[ctx: @action:button]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: @action:button]
en: Pause
uk: Призупинити

[ctx: @action:button]
en: Exit Fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: @action:button]
en: Enter Fullscreen
uk: Повноекранний режим

[ctx: @info %2 is the name of a distribution]
en: Dragon Player only supports the QtMultimedia library’s “ffmpeg” backend, but a different one is currently in use.
    <nl/><nl/>
    Please <link url="%1">contact the %2 developers</link> about this issue.
uk: У програвачі Dragon передбачено підтримку лише модуля «ffmpeg» бібліотеки QtMultimedia, але зараз використано інший модуль.
    <nl/><nl/>
    Будь ласка, <link url="%1">повідомте розробникам %2</link> про цю проблему.

[ctx: @info]
en: Not all video codecs are installed. Video playback support may be less reliable than expected.
    Please install codecs-extra by running:
    <para><command>flatpak install org.freedesktop.Platform.codecs-extra//25.08-extra</command></para>
uk: Встановлено не усі відеокодеки. Підтримка відтворення відео може бути менш надійною, ніж слід.
    Будь ласка, встановіть codecs-extra за допомогою такої команди:
    <para><command>flatpak install org.freedesktop.Platform.codecs-extra//25.08-extra</command></para>

[ctx: @info %2 is the name of a distribution]
en: Could not locate full support for the H.264 video codec; video playback support may be less reliable than expected.
    <nl/><nl/>
    Please <link url="%1">contact the %2 developers</link> about this issue, or to find out how to install the missing video codecs.
uk: Не вдалося виявити повної підтримки кодека відео H.264; відтворення відео може бути не таким надійним, як мало б бути.
    <nl/><nl/>
    Будь ласка, <link url="%1">повідомте розробникам %2</link> про цю проблему або знайдіть спосіб встановити відеокодеки, яких не вистачає.

[ctx: @info overlay on top of video. %1 is the amount of time played %2 is the total duration of the video]
en: %1 / %2
uk: %1 з %2

[ctx: @action:button open volume slider popup]
en: Show volume controls
uk: Показати засоби керування гучністю

[ctx: @title]
en: Welcome to Dragon Player
uk: Вітаємо у програвачі Dragon

[ctx: @info]
en: Dragon Player is a simple video player. Open a video to get started:
uk: Dragon Player — простий відеопрогравач. Спочатку відкрийте відео:

[ctx: @action:button]
en: Open Video File or Network Stream
uk: Відкрити файл відео або потік відтворення
