drawing - en to ca translation catalogue (423 entries)

en: Drawing
ca: Dibuix

en: Simple drawing utility
ca: Utilitat de dibuix simple

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
ca: Paint;Pintura;Esbós;Pinzell;

en: New Window
ca: Finestra nova

en: New Image
ca: Imatge nova

en: Edit Image in Clipboard
ca: Edita la imatge al porta-retalls

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
ca: La versió 1.0.2 presenta diverses correccions d'errors menors i diverses traduccions noves.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
ca: La versió 1.0.1 presenta diverses correccions d'errors menors i diverses traduccions noves.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
ca: La versió 1.0.0 millora el rendiment de la representació, que és visible quan s'editen imatges grans amb una CPU modesta.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
ca: Ara podeu utilitzar la nova eina «Inclinar», per a inclinar una imatge des d'un rectangle a un paral·lelogram. Aquesta deformació es pot aplicar horitzontalment o verticalment.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
ca: Utilitzant l'eina «Escalar», podeu establir opcionalment la mida nova com a percentatge relatiu en lloc d'un valor absolut en píxels.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
ca: La finestra i el seu menú principal

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
ca: La selecció i les accions associades

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
ca: Amplia en formes diverses

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
ca: S'ha obert el menú «nova imatge»

en: File
ca: Fitxer

en: Open an image
ca: Obre una imatge

en: New Blank Image
ca: Imatge en blanc nova

en: New Image With Custom Size
ca: Imatge nova amb mida personalitzada

en: New Image From Selection
ca: Imatge nova des de la selecció

en: New Image From Clipboard
ca: Imatge nova des del porta-retalls

en: Reload file
ca: Torna a carregar el fitxer

en: Image properties
ca: Propietats de la imatge

en: Save
ca: Desa

en: Save without transparency
ca: Desa sense transparència

en: Save as…
ca: Anomena i desa…

en: Export as…
ca: Exporta com a…

en: Copy to clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: Print
ca: Imprimeix

en: Close Image
ca: Tanca la imatge

en: Close Window
ca: Tanca la finestra

en: Quit all windows
ca: Surt de totes les finestres

en: Edit
ca: Edita

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Rebuild from history
ca: Reconstrueix des de l'historial

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Cut
ca: Retalla

en: Copy
ca: Copia

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Paste
ca: Enganxa

en: Import
ca: Importa

en: Preferences
ca: Preferències

en: View
ca: Visualitza

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: Optimal Zoom
ca: Zoom òptim

en: Zoom Out
ca: Redueix

en: Original Zoom
ca: Zoom original

en: Zoom In
ca: Apropa

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
ca: Posició

en: Go Left
ca: Ves a l'esquerra

en: Go Up
ca: Ves amunt

en: Go Down
ca: Ves avall

en: Go Right
ca: Ves a la dreta

en: Tab at the left
ca: Pestanya a l'esquerra

en: Tab at the right
ca: Pestanya a la dreta

en: Refresh
ca: Actualitza

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
ca: Monitora la velocitat dels fotogrames

en: Dark theme variant
ca: Variant del tema fosc

en: Show the menu-bar
ca: Mostra la barra de menús

en: Hide toolbars
ca: Amaga les barres d'eines

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Edit Main Color…
ca: Edita el color principal…

en: Edit Secondary Color…
ca: Edita el color secundari…

en: Use color editor by default
ca: Utilitza l'editor de color per defecte

en: Exchange colors
ca: Intercanvia els colors

en: Color application mode
ca: Mode d'aplicació de color

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
ca: Ressalta

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
ca: Text fosc sobre fons clar

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
ca: Text clar sobre fons fosc

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
ca: Modes HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
ca: Només el to

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
ca: Només saturació

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
ca: To i saturació

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
ca: Només lluminositat

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
ca: Altres modes

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
ca: Color de la font Raw

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
ca: Diferència

en: Don't use the colors but…
ca: No utilitzis els colors però…

en: Erase
ca: Esborra

en: Tools
ca: Eines

en: Previous tool
ca: Eina anterior

en: Active tool
ca: Eina activa

en: Show tools names
ca: Mostra els noms de les eines

en: Bigger width
ca: Amplada més gran

en: Smaller width
ca: Amplada més petita

en: Troubleshoot selection
ca: Soluciona la selecció

en: Cancel transformation
ca: Cancel·la la transformació

en: Apply transformation
ca: Aplica la transformació

en: Options
ca: Opcions

en: Help
ca: Ajuda

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Report a bug
ca: Informa d'un error

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
ca: Índex

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
ca: Pàgines individuals

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
ca: Ajuda bàsica

en: Help about zooming
ca: Ajuda sobre el zoom

en: Help about the full-screen mode
ca: Ajuda sobre el mode de pantalla completa

en: Help about classic tools
ca: Ajuda sobre les eines clàssiques

en: Help about colors
ca: Ajuda sobre els colors

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
ca: Ajuda sobre les eines de transformació

en: Help about selection
ca: Ajuda sobre la selecció

en: What's new
ca: Novetats

en: About Drawing
ca: Quant al Dibuix

en: Open
ca: Obre

en: Share the image
ca: Comparteix la imatge

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
ca: La imatge ha canviat al disc, voleu tornar a carregar-la?

en: Reload
ca: Torna a carregar

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Use these settings by default
ca: Utilitza aquests paràmetres per defecte

en: Images
ca: Imatges

en: Window
ca: Finestra

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
ca: píxels

en: centimeters
ca: centímetres

en: inches
ca: polzades

en: Close selection
ca: Tanca la selecció

en: Deselect
ca: Desselecciona

en: Crop
ca: Escapça

en: Scale
ca: Escala

en: Rotate
ca: Gira

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
ca: Inclinar

en: Filters
ca: Filtres

en: More actions
ca: Més accions

en: Invert selection
ca: Inverteix la selecció

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
ca: Defineix com a imatge actual

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
ca: Expandeix la imatge per a ajustar-la

en: Open As New Image
ca: Obre com a imatge nova

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: Main menu
ca: Menú principal

en: Toggle the menu-bar
ca: Commuta la barra de menús

en: Image
ca: Imatge

en: Open a picture
ca: Obre una imatge

en: Reload image from disk
ca: Torna a carregar la imatge del disc

en: Save picture as…
ca: Desa la imatge com a…

en: Close the active image
ca: Tanca la imatge activa

en: Open the tool options menu
ca: Obre el menú d'opcions de l'eina

en: Back to previous tool
ca: Torna a l'eina anterior

en: Apply a transformation
ca: Aplica una transformació

en: Toggle the preview
ca: Commuta la previsualització

en: Selection
ca: Selecció

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
ca: Suprimeix la selecció

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
ca: Importa un fitxer com a selecció

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
ca: Edita el color principal (clic esquerre)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
ca: Edita el color secundari (clic dret)

en: History
ca: Historial

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
ca: Navegació

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Toggle fullscreen mode
ca: Commuta el mode de pantalla completa

en: Toggle toolbars visibility
ca: Commuta la visibilitat de les barres d'eines

en: Touch gestures
ca: Gestos tàctils

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: Exit fullscreen
ca: Surt de la pantalla completa

en: Undo %s
ca: Desfés %s

en: Redo %s
ca: Refés %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
ca: S'ha intentat desar un estat no vàlid

en: Error: no tool '%s'
ca: Error: no hi ha cap eina «%s»

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
ca: Pixbuf nou buit, no s'ha aplicat cap canvi a %s

en: Unsaved file
ca: Fitxer sense desar

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
ca: %s fotogrames per segon

note: Description of a command line option
en: Show the app version
ca: Mostra la versió de l'aplicació

note: Description of a command line option
en: Open a new window
ca: Obre una finestra nova

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
ca: Obre una pestanya nova

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
ca: Edita el contingut del porta-retalls

en: This version isn't stable!
ca: Aquesta versió no és estable!

en: Report bugs or ideas
ca: Informa d'errors o idees

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
ca: Autors del conjunt d'icones «Art Libre» del GNOME

en: Simple image editor for Linux
ca: Editor d'imatges senzill per a Linux

en: Official webpage
ca: Pàgina web oficial

en: Error opening this file.
ca: Error en obrir aquest fitxer.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
ca: Volíeu dir %s?

en: Cancel
ca: Cancel·la

note: Context: Create a new image
en: Create
ca: Crea

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
ca: Imatges noves

en: Default width
ca: Amplada predeterminada

en: Default height
ca: Alçada predeterminada

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
ca: Color predeterminat

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
ca: Desament d'imatges

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
ca: Les imatges JPEG i BMP no poden gestionar la transparència.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
ca: Si deseu les imatges en aquests formats, què voleu utilitzar per a reemplaçar els píxels transparents?

en: White
ca: Blanc

en: Black
ca: Negre

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
ca: Tauler d'escacs

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
ca: Res

en: Ask before saving
ca: Pregunta abans de desar

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
ca: Podeu fer zoom amb Ctrl i el desplaçament, o només amb el desplaçament.

en: See the user help manual for explanations.
ca: Vegeu el manual d'ajuda de l'usuari per a les explicacions.

en: Use 'Ctrl' to zoom
ca: Utilitzeu «Ctrl» per a ampliar

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
ca: Aparença

en: Use big icons
ca: Utilitza icones grans

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
ca: Eines addicionals

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
ca: Aquestes eines no són tan fiables i útils com haurien de ser, per la qual cosa no totes estan habilitades per defecte.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
ca: Goma d'esborrar

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
ca: Marcador

en: Brush
ca: Pinzell

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
ca: Punts

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
ca: Selecció lliure

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
ca: Selecció de color

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
ca: Selector de color

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
ca: Pintor

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
ca: Opcions avançades

en: Preview size
ca: Mida de la previsualització

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
ca: Característiques de desenvolupament

en: Background color
ca: Color de fons

en: Prefer dark theme variant
ca: Prefereix la variant del tema fosc

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
ca: Disposició

en: The recommended value is "Automatic".
ca: El valor recomanat és «Automàtic».

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
ca: Automàtic

en: Compact
ca: Compacta

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
ca: Antic

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
ca: Antic (icones simbòliques)

en: Menubar only
ca: Només la barra de menús

en: Toolbar only
ca: Només la barra d'eines

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
ca: Només la barra d'eines (icones simbòliques)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
ca: Camí

en: Colorspace
ca: Espai de color

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
ca: Format no vàlid

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
ca: No s'ha pogut desar %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
ca: Sense títol

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
ca: aquesta imatge

en: Discard
ca: Descarta

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
ca: Hi ha modificacions sense desar a %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
ca: S'ha seleccionat una part de la imatge: els píxels de sota de la selecció es desaran amb un color que potser no espereu!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
ca: No s'han aplicat les modificacions de l'eina actual.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
ca: Aplica i desa

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
ca: Desselecciona i desa

en: Save anyway
ca: Desa igualment

en: Do you want to save anyway?
ca: Voleu desar igualment?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
ca: Substitueix

en: This file format doesn't support transparent colors.
ca: Aquest format de fitxer no permet colors transparents.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
ca: Podeu desar la imatge com a fitxer PNG, o reemplaçar la transparència amb:

en: Replace transparency with:
ca: Substitueix la transparència amb:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
ca: El pixbuf de selecció és buit.

en: The selection path is empty.
ca: El camí de selecció és buit.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
ca: No s'ha pogut carregar l'eina: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
ca: S'ha produït un error en iniciar l'aplicació, si us plau, informeu d'aquest error.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
ca: És la primera vegada que utilitzeu el Dibuix %s, voleu llegir les novetats?

en: Yes
ca: Sí

en: The clipboard doesn't contain any image.
ca: El porta-retalls no conté cap imatge.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
ca: El fitxer %s ja està obert

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
ca: Torna-ho a obrir

en: Switch to this image
ca: Canvia a aquesta imatge

en: Modifications will take effect in the next new window.
ca: Les modificacions tindran efecte en la següent finestra nova.

en: Press F11 to exit fullscreen.
ca: Premeu F11 per a sortir de la pantalla completa.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
ca: S'ha produït un error en carregar la subfinestra inferior per a l'eina «%s»,si us plau informeu d'aquest error.

en: Loading %s
ca: S'està carregant %s

en: New Tab
ca: Pestanya nova

en: Discard changes
ca: Descarta els canvis

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
ca: On voleu obrir %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
ca: aquests fitxers

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
ca: Què voleu fer amb %s?

en: Image copied to clipboard
ca: Imatge copiada al porta-retalls

en: Import a picture
ca: Importa una imatge

en: Required tool is not available
ca: L'eina necessària no està disponible

en: Grey
ca: Gris

en: Orange
ca: Taronja

en: Brown
ca: Marró

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
ca: Probablement marró

en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Blue
ca: Blau

en: Yellow
ca: Groc

en: Purple
ca: Porpra

en: Cyan
ca: Cian

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
ca: Probablement turquesa

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
ca: Nom de color desconegut

en: All pictures
ca: Totes les imatges

en: PNG images
ca: Imatges PNG

en: JPEG images
ca: Imatges JPEG

en: BMP images
ca: Imatges BMP

en: %s isn't an image.
ca: %s no és una imatge.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
ca: Aquesta aplicació no pot carregar imatges WEBP.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
ca: Malgrat el seu nom, %s és un fitxer WEBP.

en: Continue
ca: Continua

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
ca: La zona sembla poc delimitada, o és molt complexa.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
ca: Aquest algoritme pot no ser capaç de gestionar l'àrea desitjada.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
ca: Voleu interrompre l'operació, o deixar que l'eina lluiti?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
ca: percentatges

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
ca: graus

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
ca: Ressalta (fosc)

en: Main color
ca: Color principal

en: Secondary color
ca: Color secundari

en: Tool size
ca: Mida de l'eina

en: No options
ca: Cap opció

en: How the color will be applied to the existing pixels
ca: Com s'aplicarà el color als píxels existents

en: Back to the palette
ca: Torna a la paleta

en: Palette
ca: Paleta

en: Use this editor by default
ca: Utilitza aquest editor per defecte

en: Selection options
ca: Opcions de selecció

en: Replace with…
ca: Reemplaça per…

en: Transparency
ca: Transparència

en: Extract from this color
ca: Extreu d'aquest color

en: More options
ca: Més opcions

en: Expand with…
ca: Expandeix amb…

en: Select a filter…
ca: Selecciona un filtre…

en: Angle (degrees)
ca: Angle (graus)

en: Rotate left
ca: Gira a l'esquerra

en: Rotate right
ca: Gira a la dreta

en: Flip horizontally
ca: Inverteix horitzontalment

en: Flip vertically
ca: Inverteix verticalment

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
ca: Mantén les proporcions

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
ca: Sempre

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
ca: En escalar des de les cantonades

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
ca: Mai

en: Horizontal deformation
ca: Deformació horitzontal

en: Vertical deformation
ca: Deformació vertical

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
ca: No s'ha pogut iniciar l'operació: ID d'eina incorrecte (s'esperava {0}, s'ha obtingut {1})

en: Line shape
ca: Forma de línia

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
ca: Arrodoneix

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
ca: Quadrat

en: Outline
ca: Contorn

en: No dashes
ca: Sense guions

en: Simple dashes
ca: Guions simples

en: Long dashes
ca: Guions llargs

en: Short dashes
ca: Guions curts

en: Alternated dashes
ca: Guions alternatius

en: No arrow
ca: Sense fletxa

en: Simple arrow
ca: Fletxa simple

en: Double arrow
ca: Fletxa doble

en: Antialiasing
ca: Antialiàsing

en: Simple brush
ca: Pinzell simple

en: Airbrush
ca: Aerògraf

en: Hairy brush
ca: Pinzell de pèl

en: Calligraphic nib
ca: Punta cal·ligràfica

en: Right-handed nib
ca: Punta per a dretans

en: Vertical nib
ca: Punta vertical

en: Left-handed nib
ca: Punta per a esquerrans

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
ca: Punta horitzontal

en: Pencil
ca: Llapis

en: Blur
ca: Difuminat

en: Shuffle pixels
ca: Mescla els píxels

en: Shuffle and blur
ca: Barreja i difuminat

en: Solid color
ca: Color sòlid

en: Change saturation
ca: Canvia la saturació

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
ca: Vel

en: Add transparency
ca: Afegeix transparència

en: Increase contrast
ca: Augmenta el contrast

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
ca: Difumina

en: Fast blur
ca: Difuminat ràpid

en: Slow blur
ca: Difuminat lent

en: Blur direction
ca: Direcció del difuminat

note: Context: about the blur direction
en: No direction
ca: Sense direcció

en: Invert colors
ca: Inverteix els colors

en: Color gradient
ca: Degradat del color

en: Locked direction
ca: Direcció bloquejada

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
ca: Comportament

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
ca: Encerclar i emplenar

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
ca: Esborra i reemplaça

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
ca: Imatge sencera

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
ca: Suprimeix el color

en: Dots type
ca: Tipus de punts

en: Circle
ca: Cercle

en: Cross
ca: Creu

en: X-shaped cross
ca: Creu en forma de X

en: Include a number
ca: Inclou un nombre

en: Next number
ca: Nombre següent

en: Reset number
ca: Reinicia el nombre

en: Decrement number
ca: Disminueix el nombre

en: Increment number
ca: Incrementa el nombre

en: Solid outline
ca: Esquema sòlid

en: Dashed outline
ca: Esquema de guions

en: No outline
ca: Sense contorn

en: Filling
ca: Ompliment

en: Empty shape
ca: Forma buida

en: Horizontal gradient
ca: Degradat horitzontal

en: Vertical gradient
ca: Degradat vertical

en: Radial gradient
ca: Degradat radial

en: Rounded rectangle
ca: Rectangle arrodonit

en: Polygon
ca: Polígon

en: Free shape
ca: Forma lliure

en: Close shape
ca: Tanca la forma

en: Insert here
ca: Insereix aquí

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Select a font…
ca: Selecciona un tipus de lletra…

en: Italic
ca: Cursiva

en: Bold
ca: Negreta

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
ca: Fons

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
ca: Sense fons

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
ca: Ombra

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
ca: Fons del rectangle

en: Curve
ca: Corba

en: Curve options
ca: Opcions de corba

en: Dashed arrow
ca: Fletxa amb guions

en: Arrow
ca: Fletxa

en: Dashed
ca: Guió

en: Brush options
ca: Opcions del pinzell

en: Eraser options
ca: Opcions de la goma d'esborrar

en: Highlighter options
ca: Opcions del marcador

en: Line
ca: Línia

en: Line options
ca: Opcions de línia

en: Painting options
ca: Opcions de pintura

en: Click on an area to replace its color by transparency
ca: Feu clic en una àrea per a reemplaçar el seu color per la transparència

en: Click on the canvas to entirely paint it
ca: Feu clic sobre el llenç per a pintar-lo completament

en: Pencil options
ca: Opcions del llapis

en: Points options
ca: Opcions dels punts

en: Next number: %s
ca: Nombre següent: %s

en: Shape
ca: Forma

en: Shape options
ca: Opcions de la forma

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
ca: Omple amb el color principal

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
ca: Omple amb color secundari

en: Click on the shape's first point to close it.
ca: Feu clic al primer punt de la forma per a tancar-la.

en: Text options
ca: Opcions del text

en: Density depends on the stylus pressure
ca: La densitat depèn de la pressió del llapis

en: Density depends on the mouse speed
ca: La densitat depèn de la velocitat del ratolí

en: Width depends on the stylus pressure
ca: L'amplada depèn de la pressió del llapis

en: Width depends on the line orientation
ca: L'amplada depèn de l'orientació de la línia

en: Width depends on the mouse speed
ca: L'amplada depèn de la velocitat del ratolí

en: Drag the selection or right-click on the canvas
ca: Arrossegueu la selecció o feu clic amb el botó dret sobre el llenç

en: Select an area or right-click on the canvas
ca: Seleccioneu una àrea o feu clic dret sobre el llenç

en: Rectangle selection
ca: Selecció de rectangle

en: Error: invalid values
ca: Error: valors no vàlids

en: Cropping the selection
ca: Escapça la selecció

en: Active filter
ca: Filtre actiu

en: Click on the image to preview the selected filter
ca: Feu clic a la imatge per a previsualitzar el filtre seleccionat

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
ca: Relleu

en: Rotating options
ca: Opcions de rotació

en: Rotating the selection
ca: Gira la selecció

en: Rotating the canvas
ca: Rotació del llenç

en: Scaling options
ca: Opcions d'escalat

en: Scaling the selection
ca: Escalat de la selecció

en: Scaling the canvas
ca: Escalat del llenç

en: Blur radius
ca: Radi del difuminat

en: Saturation
ca: Saturació
