drawing - en to cs translation catalogue (458 entries)

en: Drawing
cs: Kreslení

en: Simple drawing utility
cs: Jednoduchý kreslicí nástroj

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
cs: Paint;Kreslení;Skica;Tužka;

en: New Window
cs: Nové okno

en: New Image
cs: Nový obrázek

en: Edit Image in Clipboard
cs: Upravit obrázek ve schránce

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
cs: Upravte snímky obrazovek

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
cs: Tento základní editor obrázků umí zvětšovat, ořezávat nebo otáčet s obrázky, používat základní filtry, vložit nebo cenzurovat text a manipulovat s vybranou sekcí obrázku

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
cs: A samozřejmě, lze i kreslit použitím nástrojů jako například Tužka, Čára, Křivka, ale i pomocí mnoha tvarů, štětců a jejich barev a možností

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
cs: Mezi podporované typy souborů patří PNG, JPEG a BMP

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
cs: Verze 1.0.2 obsahuje několik drobných oprav chyb a různé nové překlady.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
cs: Verze 1.0.1 obsahuje několik drobných oprav chyb a různé nové překlady.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
cs: Verze 1.0.0 zlepšuje výkon vykreslování, což se projeví při úpravách velkých obrázků se slabým procesorem.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
cs: Nyní můžete použít nový nástroj "zkosení", který nakloní obrázek z obdélníku na rovnoběžník. Takovou deformaci lze použít ve vodorovném i svislém směru.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
cs: Stisknutím klávesy "ctrl" zobrazíte souřadnice kurzoru. Pokud to uděláte běhen práce s nástrojem, můžou se také zobrazit data navíc, například rozměry tvaru kterým kreslíte

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
cs: Pomocí nástroje "měřítko" můžete volitelně nastavit novou velikost jako relativní procento, nikoli jako absolutní hodnotu v pixelech.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
cs: Okno a jeho hlavní menu

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
cs: Výběr a akce s ním spojené

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
cs: Přiblížení v různých tvarech

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
cs: Otevřeno menu "nový obrázek"

en: File
cs: Soubor

en: Open an image
cs: Otevřít obrázek

en: New Blank Image
cs: Nový prázdný obrázek

en: New Image With Custom Size
cs: Nový obrázek s vlastní velikostí

en: New Image From Selection
cs: Nový obrázek z výběru

en: New Image From Clipboard
cs: Nový obrázek ze schránky

en: Reload file
cs: Znovu načíst soubor

en: Image properties
cs: Vlastnosti obrázku

en: Reset canvas
cs: Obnovit plátno

en: Save
cs: Uložit

en: Save without transparency
cs: Uložit bez zachování průhlednosti

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
cs: Zpracovat jako NFT

en: Save as…
cs: Uložit jako...

en: Export as…
cs: Exportovat jako...

en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

en: Print
cs: Tisknout

en: Close Image
cs: Zavřít obrázek

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Quit all windows
cs: Zavřít všechna okna

en: Edit
cs: Upravit

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Dopředu

en: Rebuild from history
cs: Znovu načíst z historie

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Paste
cs: Vložit

en: Import
cs: Importovat

en: Preferences
cs: Předvolby

en: View
cs: Zobrazit

en: Preview
cs: Náhled

en: Zoom
cs: Přiblížení

en: Optimal Zoom
cs: Optimální přiblížení

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Original Zoom
cs: Původní přiblížení

en: Zoom In
cs: Přiblížit

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
cs: Pozice

en: Go Left
cs: Vlevo

en: Go Up
cs: Nahoru

en: Go Down
cs: Dolů

en: Go Right
cs: Vpravo

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
cs: Přejít na úplný vrch

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
cs: Přejít na úplný spodek

en: Tab at the left
cs: Záložka nalevo

en: Tab at the right
cs: Záložka napravo

en: Refresh
cs: Obnovit

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
cs: Sledování snímkové frekvence

en: Show the menu-bar
cs: Zobrazit panel menu

en: Hide toolbars
cs: Skrýt panely nástrojů

en: Fullscreen
cs: Zapnout zobrazení na celou obrazovku

en: Colors
cs: Barvy

en: Edit Main Color…
cs: Upravit hlavní barvu...

en: Edit Secondary Color…
cs: Upravit vedlejší barvu...

en: Use color editor by default
cs: Ve výchozím nastavení použít editor barev

en: Exchange colors
cs: Otočit barvy

en: Color application mode
cs: Barevný režim aplikace

en: Normal
cs: Normální

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
cs: Zvýraznění

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
cs: Tmavý text na světlém pozadí

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
cs: Světlý text na tmavém pozadí

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
cs: Režimy HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
cs: Pouze odstín

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
cs: Pouze sytost

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
cs: Odstín a sytost

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
cs: Pouze světlost

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
cs: Ostatní režimy

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
cs: Neupravená barva zdroje

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
cs: Rozdíl

en: Don't use the colors but…
cs: Nepoužívat barvy, ale ...

en: Erase
cs: Vymazat

en: Tools
cs: Nástroje

en: Previous tool
cs: Předchozí nástroj

en: Active tool
cs: Aktivní nástroj

en: Show tools names
cs: Zobrazit názvy nástrojů

en: Bigger width
cs: Větší šířka

en: Smaller width
cs: Menší šířka

en: Troubleshoot selection
cs: Odstranit potíže s výběrem

en: Cancel transformation
cs: Zrušit transformaci

en: Apply transformation
cs: Použít transformaci

en: Options
cs: Možnosti

en: Help
cs: Nápověda

en: Shortcuts
cs: Zkratky

en: Report a bug
cs: Nahlásit chybu

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
cs: Rejstřík

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
cs: Jednotlivé stránky

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
cs: Základní nápověda

en: Help about zooming
cs: Nápověda k přiblížení

en: Help about the full-screen mode
cs: Nápověda k  zobrazení na celou obrazovku

en: Help about classic tools
cs: Nápověda ke klasickým nástrojům

en: Help about colors
cs: Nápověda k barvám

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
cs: Nápověda k transformačním nástrojům

en: Help about selection
cs: Nápověda k výběru

en: What's new
cs: Co je nového

en: About Drawing
cs: O Kreslení

en: Open
cs: Otevřít

en: Share the image
cs: Sdílet obrázek

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
cs: Obrázek byl změněn. Přejete si ho znovu načíst?

en: Reload
cs: Znovu načíst

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Color
cs: Barva

en: Use these settings by default
cs: Používat toto nastavení automaticky

en: Images
cs: Obrázky

en: Window
cs: Okno

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
cs: pixely

en: centimeters
cs: centimatry

en: inches
cs: palce

en: Close selection
cs: Zrušit výběr

en: Deselect
cs: Zrušit výběr

en: Crop
cs: Oříznout

en: Scale
cs: Změnit velikost

en: Rotate
cs: Otočit

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
cs: Zšikmit

en: Filters
cs: Filtry

en: More actions
cs: Více akcí

en: Invert selection
cs: Invertovat výběr

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
cs: Definovat jako aktuální obrázek

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
cs: Rozšířit plátno na tuto velikost

en: Open As New Image
cs: Otevřít jako nový obrázek

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: General
cs: Obecné

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Toggle the menu-bar
cs: Přepnout panel menu

en: Image
cs: Obrázek

en: Open a picture
cs: Otevřít obrázek

en: Reload image from disk
cs: Znovu načíst obrázek z disku

en: Save picture as…
cs: Uložit obrázek jako...

en: Close the active image
cs: Zavřít aktivní obrázek

en: Open the tool options menu
cs: Otevřít nástrojové menu

en: Back to previous tool
cs: Zpět k předchozímu nástroji

en: Apply a transformation
cs: Použít transformaci

en: Toggle the preview
cs: Přepnout náhled

en: Selection
cs: Výběr

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
cs: Smazat výběr

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
cs: Importovat soubor jako výběr

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
cs: Upravit hlavní barvu (kliknout levým tlačítkem)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
cs: Upravit vedlejší barvu (kliknout pravým tlačítkem)

en: History
cs: Historie

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
cs: Navigace

en: Tabs
cs: Záložky

en: Toggle fullscreen mode
cs: Zapnout/vypnout zobrazení na celou obrazovku

en: Toggle toolbars visibility
cs: Zobrazit/skrýt nástrojové panely

en: Touch gestures
cs: Dotyková gesta

en: Loading…
cs: Načítání...

en: Exit fullscreen
cs: Ukončit zobrazení na celou obrazovku

en: Undo %s
cs: Zpět %s

en: Redo %s
cs: Dopředu %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
cs: Pokus o uložení neplatného stavu

en: Error: no tool '%s'
cs: Chyba: žádný nástroj "%s"

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
cs: Nový pixbuf prázdný, na %s nebyla použita žádná změna

en: Unsaved file
cs: Neuložený soubor

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
cs: %s snímků za sekundu

note: Description of a command line option
en: Show the app version
cs: Zobrazit verzi aplikace

note: Description of a command line option
en: Open a new window
cs: Otevřít nové okno

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
cs: Otevřít novou záložku

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
cs: Upravit obsah schránky

en: This version isn't stable!
cs: Tato verze není stabilní!

en: Report bugs or ideas
cs: Nahlásit chyby nebo nápady

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
cs: Autoři sady ikon GNOME „Art Libre“

en: Simple image editor for Linux
cs: Jednoduchý editor obrázků pro Linux

en: Official webpage
cs: Oficiální web

en: Error opening this file.
cs: Při otevírání tohoto souboru došlo k chybě.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
cs: Měli jste na mysli %s ?

en: Cancel
cs: Zrušit

note: Context: Create a new image
en: Create
cs: Vytvořit

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
cs: Nové obrázky

en: Default width
cs: Výchozí šířka

en: Default height
cs: Výchozí výška

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
cs: Výchozí barva

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
cs: Ukládání obrázků

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
cs: Obrázky JPEG a BMP neumožňují průhlednost.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
cs: Pokud ukládáte obrázky v těchto formátech, co chcete použít k nahrazení průhledných pixelů?

en: White
cs: Bílá

en: Black
cs: Černá

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
cs: Šachovnice

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
cs: Nic

en: Ask before saving
cs: Zeptat se před uložením

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
cs: Přibližovat můžete pomocí Ctrl + posouvání nebo pouze posouváním.

en: See the user help manual for explanations.
cs: Vysvětlení najdete v uživatelské příručce.

en: Use 'Ctrl' to zoom
cs: Používat "Ctrl" pro přiblížení

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
cs: Vzhled

en: Use big icons
cs: Použít velké ikony

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
cs: Další nástroje

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
cs: Tyto nástroje nejsou tak spolehlivé a užitečné, jak by měly být, takže ve výchozím nastavení nejsou všechny povoleny.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
cs: Guma

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
cs: Zvýrazňovač

en: Brush
cs: Štětec

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
cs: Body

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
cs: Volný výběr

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
cs: Výběr barvy

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
cs: Kapátko

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
cs: Kyblík

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
cs: Pokročilé možnosti

en: Preview size
cs: Velikost náhledu

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
cs: Funkce pro vývojáře

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Prefer dark theme variant
cs: Upřednostňovat tmavé téma

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
cs: Rozložení

en: The recommended value is "Automatic".
cs: Doporučená hodnota je „Automaticky“.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
cs: Automaticky

en: Compact
cs: Kompaktní

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
cs: Tradiční

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
cs: Tradiční (symbolické ikony)

en: Menubar only
cs: Pouze menu

en: Toolbar only
cs: Pouze panel nástrojů

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
cs: Pouze panel nástrojů (symbolické ikony)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
cs: Cesta

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
cs: Formát

en: Colorspace
cs: Barevný prostor

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
cs: Chybný formát

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
cs: Nepovedlo se uložit %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
cs: Bez názvu

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
cs: tento obrázek

en: Discard
cs: Zahodit

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
cs: U obrázku %s existují neuložené úpravy.

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
cs: Úpravy aktuálního nástroje nebyly použity.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
cs: Potvrdit a Uložit

en: Save anyway
cs: Přesto uložit

en: Do you want to save anyway?
cs: Chcete soubor přesto uložit?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
cs: Nahradit

en: This file format doesn't support transparent colors.
cs: Tento formát souboru nepodporuje průhledné barvy.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
cs: Obrázek můžete uložit jako soubor PNG nebo průhlednost nahradit:

en: Replace transparency with:
cs: Nahradit průhlednost:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
cs: Výběrový pixbuf je prázdný.

en: The selection path is empty.
cs: Výběrová cesta je prázdná.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
cs: Nepodařilo se načíst nástroj: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
cs: Při spuštění aplikace došlo k chybě, tuto chybu prosím nahlaste.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
cs: Je to poprvé, kdy spouštíte Kreslení %s, chcete si přečíst, co je nového?

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: The clipboard doesn't contain any image.
cs: Schránka neobsahuje žádný obrázek.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
cs: Soubor %s je již otevřen

en: Modifications will take effect in the next new window.
cs: Úpravy se projeví v dalším novém okně.

en: Press F11 to exit fullscreen.
cs: Stiskněte F11 pro ukončení zobrazení na celou obrazovku

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
cs: Chyba při načítání spodního panelu pro nástroj "%s", prosím, nahlaste tuto chybu.

en: Loading %s
cs: Načítání %s

en: New Tab
cs: Nová záložka

en: Discard changes
cs: Zahodit změny

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
cs: Kde si přejete otevřít %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
cs: těmito soubory

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
cs: Co si přejete udělat s %s?

en: Image copied to clipboard
cs: Obrázek zkopírován do schránky.

en: Import a picture
cs: Importovat obrázek

en: Required tool is not available
cs: Požadovaný nástroj není k dispozici

en: Transparent
cs: Průhledný

en: %s%% transparent
cs: %s%% průhledný

en: Grey
cs: Šedá

en: Orange
cs: Oranžová

en: Brown
cs: Hnědá

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
cs: Pravděpodobně hnědá

en: Red
cs: Červená

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrá

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Magenta
cs: Purpurová

en: Purple
cs: Fialová

en: Cyan
cs: Tyrkysová

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
cs: Pravděpodobně zelenomodrá

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
cs: Neznámý název barvy

en: All pictures
cs: Všechny obrázky

en: PNG images
cs: PNG obrázky

en: JPEG images
cs: JPEG obrázky

en: BMP images
cs: BMP obrázky

en: %s isn't an image.
cs: %s není obrázek.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
cs: Omlouváme se, ale tato aplikace nepodporuje obrázky WEBP.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
cs: Navzdory své příponě je %s stále obrázek WEBP.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
cs: Tato oblast se zdá být špatně vymezená nebo je velmi složitá.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
cs: Tento algoritmus nemusí být schopen spravovat požadovanou oblast.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
cs: Chcete operaci přerušit nebo nechat nástroj se snažit?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
cs: procenta

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
cs: stupně

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
cs: Zvýraznění (tmavé)

en: Main color
cs: Hlavní barva

en: Secondary color
cs: Vedlejší barva

en: Tool size
cs: Velikost nástroje

en: No options
cs: Žádné možnosti

en: How the color will be applied to the existing pixels
cs: Jak bude barva použita na stávající pixely

en: Back to the palette
cs: Zpět na paletu

en: Palette
cs: Paleta

en: Use this editor by default
cs: Použít tento editor jako výchozí

en: Selection options
cs: Možnosti výběru

en: Replace with…
cs: Nahradit s...

en: Transparency
cs: Průhlednost

en: Extract from this color
cs: Extraktovat z této barvy

en: More options
cs: Více možností

en: Expand with…
cs: Rozbalit pomocí...

en: Select a filter…
cs: Vybrat filtr...

en: Angle (degrees)
cs: Úhel (stupně)

en: Angle
cs: Úhel

en: Rotate left
cs: Otočit vlevo

en: Rotate right
cs: Otočit vpravo

en: Flip horizontally
cs: Překlopit horizontálně

en: Flip vertically
cs: Překlopit vertikálně

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
cs: Uzamknout poměr stran

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
cs: Vždy

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
cs: Při změně velikosti z rohů

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
cs: Nikdy

en: Horizontal deformation
cs: Horizontální deformace

en: Vertical deformation
cs: Vertikální deformace

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
cs: Nelze spustit operaci: nesprávné ID nástroje (očekáváno {0}, získáno {1})

en: Line shape
cs: Tvar konce čáry

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
cs: Zakulacený

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
cs: Rovný

en: Outline
cs: Obrys

en: No dashes
cs: Bez přerušování

en: Simple dashes
cs: Základní přerušování

en: Long dashes
cs: Dlouhé přerušování

en: Short dashes
cs: Krátké přerušování

en: Alternated dashes
cs: Střídavé přerušování

en: No arrow
cs: Žádná šipka

en: Simple arrow
cs: Jednoduchá šipka

en: Double arrow
cs: Dvojitá šipka

en: Antialiasing
cs: Uhladit

en: Simple brush
cs: Jednoduchý štětec

en: Airbrush
cs: Stříkaný vzduchem

en: Hairy brush
cs: "Chlupatý" štětec

en: Calligraphic nib
cs: Kaligrafické pero

en: Right-handed nib
cs: Pravoruké pero

en: Vertical nib
cs: Vertikální pero

en: Left-handed nib
cs: Levoruké pero

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
cs: Horizontální pero

en: Pencil
cs: Tužka

en: Rectangle
cs: Obdélník

en: Blur
cs: Rozmazat

en: Shuffle pixels
cs: Promíchat pixely

en: Shuffle and blur
cs: Promíchat a rozmazat

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
cs: Mozaika

en: Solid color
cs: Plná barva

en: Change saturation
cs: Změnit saturaci

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
cs: Maska

en: Add transparency
cs: Přidat průhlednost

en: Increase contrast
cs: Zvýšit kontrast

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
cs: Rozostření

en: Fast blur
cs: Rychlé rozostření

en: Slow blur
cs: Pomalé rozostření

en: Blur direction
cs: Směr rozostření

note: Context: about the blur direction
en: No direction
cs: Žádný směr

en: Invert colors
cs: Invertovat barvy

en: Color gradient
cs: Barevný přechod

en: Locked direction
cs: Uzamčený směr

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
cs: Chování

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
cs: Označit a vyplnit

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
cs: Smazat a nahradit

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
cs: Celý obrázek

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
cs: Odstranit barvu

en: Dots type
cs: Typ bodů

en: Circle
cs: Kruh

en: Cross
cs: Kříž

en: X-shaped cross
cs: Kříž ve tvaru X.

en: Include a number
cs: Uvést číslo

en: Next number
cs: Další číslo

en: Reset number
cs: Resetovat číslo

en: Decrement number
cs: Zmenšit číslo

en: Increment number
cs: Zvětšit číslo

en: Solid outline
cs: Plný obrys

en: Dashed outline
cs: Přerušovaný obrys

en: No outline
cs: Žádný obrys

en: Filling
cs: Vyplňující

en: Empty shape
cs: Prázdný tvar

en: Horizontal gradient
cs: Horizontální přechod

en: Vertical gradient
cs: Vertikální přechod

en: Radial gradient
cs: Kruhový přechod

en: Rounded rectangle
cs: Zaoblený obdélník

en: Oval
cs: Ovál

en: Polygon
cs: Mnohoúhelník

en: Free shape
cs: Volný tvar

en: Close shape
cs: Uzavřený tvar

en: Insert here
cs: Vložit sem

en: Select a font…
cs: Vybrat font...

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Bold
cs: Tučné

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
cs: Pozadí

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
cs: Žádné pozadí

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
cs: Stín

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
cs: Pozadí obdélníku

en: Curve
cs: Křivka

en: Curve options
cs: Možnosti křivky

en: Draw a second segment to complete the curve
cs: Nakreslete druhou část pro dokončení křivky

en: Dashed arrow
cs: Přerušovaná šipka

en: Arrow
cs: Šipka

en: Dashed
cs: Přerušované

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
cs: Stiskněte <Alt> pro přepnutí na možnost 'Obrys'

en: Brush options
cs: Možnosti štětce

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
cs: Stiskněte <Shift> pro vymazání obdelníkové oblasti

en: Press <Shift> to erase a path instead
cs: Stiskněte <Shift> pro vymazání trasy

en: Eraser options
cs: Možnosti gumy

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
cs: Stiskněte <Shift> pro dočasné zvýraznění ná tmavém pozadí

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
cs: Stiskněte <Shift> pro dočasné zvýraznění ná světlém pozadí

en: Highlighter options
cs: Možnosti zvýrazňovače

en: Line
cs: Čára

en: Length: %spx
cs: Délka: %spx

en: Line options
cs: Možnosti čáry

en: Press <Shift> to unlock the line direction
cs: Stiskněte <Shift> pro odemčení směru čáry

en: Press <Shift> to lock the line direction
cs: Stiskněte <Shift> pro uzamčení směru čáry

en: Painting options
cs: Možnosti výplně

en: Click on an area to replace its color by transparency
cs: Kliknutím na oblast nahradíte její barvu průhledností

en: Click on the canvas to entirely paint it
cs: Kliknutím na plátno jej vyplníte

en: May not work for complex shapes
cs: Nemusí fungovat pro složité tvary

en: It will not work well if the area's edges are blurry
cs: Nebude správně pracovat pokud má oblast rozmazané okraje

en: Pencil options
cs: Možnosti tužky

en: Points options
cs: Možnosti bodů

en: Next number: %s
cs: Následující číslo: %s

en: Shape
cs: Tvar

en: Radius: %spx
cs: Poloměr: %spx

en: Shape options
cs: Možnosti tvaru

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
cs: Vyplněno hlavní barvou

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
cs: Vyplněno vedlejší barvou

en: Click on the shape's first point to close it.
cs: Kliknutím na první bod obrazce jej zavřete.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
cs: Stiskněte <Alt>, <Shift>, nebo obojí pro rychlé změnění možnosti 'Výplň'

en: Text options
cs: Možnosti fontu

en: Density depends on the stylus pressure
cs: Hustota závisí na tlaku stylusu

en: Density depends on the mouse speed
cs: Hustota závisí na rychlosti myši

en: Width depends on the stylus pressure
cs: Šířka závisí na tlaku stylusu

en: Width depends on the line orientation
cs: Šířka závisí na orientaci čáry

en: Width depends on the mouse speed
cs: Šířka závisí na rychlosti myši

en: Drag the selection or right-click on the canvas
cs: Přetáhněte výběr nebo klikněte pravým tlačítkem na plátno

en: Select an area or right-click on the canvas
cs: Vyberte oblast nebo klikněte pravým tlačítkem na plátno

en: Rectangle selection
cs: Výběr obdélníku

en: Error: invalid values
cs: Chyba: neplatné hodnoty

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
cs: Ořežávané strany napovídá kurzor myší

en: Cropping the selection
cs: Oříznutí výběru

en: Don't forget to confirm the operation!
cs: Nezapomeňte potvrdit operaci!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
cs: Stiskněte <Alt>, <Shift>, nebo obojí pro rychlé změnění funkce 'Rozšířit'

en: Active filter
cs: Aktivní filtr

en: Click on the image to preview the selected filter
cs: Kliknutím na obrázek zobrazíte náhled vybraného filtru

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
cs: Převést na reliéf

en: Rotating options
cs: Možnosti otočení

en: Rotating the selection
cs: Otočení výběru

en: Rotating the canvas
cs: Otočení plátna

en: Scaling options
cs: Možnosti změny velikosti

en: Scaling the selection
cs: Změna velikosti výběru

en: Scaling the canvas
cs: Změna velikosti plátna

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
cs: Stiskněte <Shift> pro rychlé přepnutí možnosti 'uzamknout proporce'

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
cs: Směry deformace jsou ukazovány kurzorem myši

en: Blur radius
cs: Poloměr rozostření

en: Saturation
cs: Saturace
