drawing - en to de translation catalogue (478 entries)

en: Drawing
de: Zeichnung

en: Simple drawing utility
de: Einfaches Zeichenprogramm

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
de: Paint;Skizze;Bleistift;Zeichnen;Malen;Zeichnung;

en: New Window
de: Neues Fenster

en: New Image
de: Neues Bild

en: Edit Image in Clipboard
de: Bild in Zwischenablage bearbeiten

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
de: Bearbeiten von Bildschirmfotos oder Memes

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
de: Dieses einfache Bildbearbeitungsprogramm kann die Größe von Bildern ändern, sie zuschneiden oder drehen, einfache Filter anwenden oder auch Text einfügen oder unkenntlich machen. Es lässt sich auch eine bestimmte Auswahl im Bild bearbeiten (Ausschneiden/Kopieren/Einfügen/Ziehen/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
de: Und natürlich können Sie auch zeichnen! Verwenden Sie Werkzeuge, wie den Bleistift, verschiedene Pinsel, viele Formen, gerade Linien oder das Bogenwerkzeug. Und das alles in den verschiedensten Farben und Optionen.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
de: Die unterstützten Dateitypen sind PNG, JPEG und BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
de: Die Version 1.0.2 enthält mehrere kleine Fehlerbehebungen und verschiedene neue Übersetzungen.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
de: Die Version 1.0.1 enthält mehrere kleine Fehlerbehebungen und verschiedene neue Übersetzungen.

en: By popular demand, the "highlighter" tool is now enabled by default, and the message dialog to warn you about the release notes is less intrusive.
de: Auf vielfachen Wunsch ist das Hervorheben-Werkzeug nun standardmäßig aktiviert und das Hinweisfenster mit den Versionsinformationen ist nun weniger aufdringlich.

en: The main improvement in this update is the zoom workflow: since the version 1.0.0 it's possible to zoom in very deep, but the process was very slow, and the view didn't stay well centered around the mouse pointer; and once at 2000%%, scrolling up or down, or left or right, was quite violent. These problems should all have disappeared in this new version!
de: Die größte Verbesserung in dieser Aktualisierung ist die Arbeitsweise beim Zoomen: Seit der Version 1.0.0 ist es möglich, sehr tief zu zoomen. Allerdings war der Prozess sehr langsam und die Ansicht war nicht sehr gut auf den Mauszeiger zentriert. Und über 2000%% war das Scrollen nach oben oder unten, nach links oder rechts, ziemlich schwer. Solche Probleme sollten nun in der dieser Version der Vergangenheit angehören!

en: Incorrect command line parsing when using the app outside of a flatpak sandbox has also been fixed.
de: Ungültige Befehlszeilenanalyse beim Verwenden dieser Anwendung außerhalb einer Flatpak-Sandbox wurde nun ebenfalls behoben.

en: For users on elementary OS, a small issue concerning window resizing has been mended too.
de: Für die Anwender von elementary OS wurde ein kleiner Fehler behoben, der bei einer Größenänderung des Fensters entstand.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
de: Version 1.0.0 verbessert die Rendering-Leistung. Das macht sich besonders bemerkbar beim Bearbeiten großer Bilder mit einem schwachen Prozessor.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
de: Sie können jetzt ein neues Werkzeug namens Verzerren verwenden, um ein Bild von einem Rechteck zu einem Parallelogramm zu neigen. So eine Verformung kann horizontal und vertikal angewendet werden.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
de: Sie können Werkzeuge mit Tastenkürzeln (Alt+Buchstabe) auswählen. Dies funktioniert möglicherweise noch nicht mit Sprachen, die ein nicht-lateinisches Alphabet verwenden.

en: Zooming very deep is now possible, and the rendering will be very crisp, even at 2000%%.
de: Äußerst tiefes Zoomen ist nun möglich, wobei die Darstellung ziemlich sauber sein dürfte, sogar bei 2000%%.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
de: Drücken von "Strg" zeigt die Cursor-Koordinaten in einer Minihilfe an. Bei der Verwendung eines Werkzeugs kann es zusätzliche Infos anzeigen, wie beispielsweise die Abmessungen der gerade zu zeichnenden Form!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
de: Das Drücken von "Shift" oder "Alt" beim Verwenden eines Werkzeuges aktiviert bestimmte Optionen, wie z.B. das Sperren der Richtung beim Werkzeug "Linie" oder das Wechseln der Füllmethode bei Formen.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
de: Mit dem Werkzeug "Skalieren" können Sie die neue Größe optional als relativen Prozentsatz statt als absoluten Wert in Pixeln festlegen.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
de: Das Fenster mit dem Hauptmenü

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
de: Die Auswahl und die damit verknüpften Aktionen

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
de: Zoomen in verschiedenen Formen

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
de: Menü "Neues Bild" geöffnet

en: File
de: Datei

en: Open an image
de: Ein Bild öffnen

en: New Blank Image
de: Neues leeres Bild

en: New Image With Custom Size
de: Neues Bild mit eigener Größe

en: New Image From Selection
de: Neues Bild aus der Auswahl

en: New Image From Clipboard
de: Neues Bild aus der Zwischenablage

en: Reload file
de: Datei neu laden

en: Image properties
de: Bildeigenschaften

en: Reset canvas
de: Leinwand zurücksetzen

en: Save
de: Speichern

en: Save without transparency
de: Speichern ohne Transparenz

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
de: Als NFT vorbereiten…

en: Save as…
de: Speichern als…

en: Export as…
de: Exportieren als…

en: Copy to clipboard
de: In Zwischenablage kopieren

en: Print
de: Drucken

en: Close Image
de: Bild schließen

en: Close Window
de: Fenster schließen

en: Quit all windows
de: Alle Fenster schließen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Undo
de: Rückgängig

en: Redo
de: Wiederherstellen

en: Rebuild from history
de: Wiederherstellen aus Verlauf

en: Select all
de: Alles auswählen

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Copy
de: Kopieren

en: Delete
de: Löschen

en: Paste
de: Einfügen

en: Import
de: Importieren

en: Preferences
de: Einstellungen

en: View
de: Ansicht

en: Preview
de: Vorschau

en: Optimal Zoom
de: Optimaler Zoom

en: Zoom Out
de: Herauszoomen

en: Original Zoom
de: Original-Zoom

en: Zoom In
de: Hineinzoomen

en: Go Left
de: Nach links

en: Go Up
de: Nach oben

en: Go Down
de: Nach unten

en: Go Right
de: Nach rechts

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
de: Zum Ende nach links gehen

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
de: Nach ganz oben gehen

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
de: Nach ganz unten gehen

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
de: Zum Ende nach rechts gehen

en: Tab at the left
de: Reiter links

en: Tab at the right
de: Reiter rechts

en: Refresh
de: Aktualisieren

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
de: Track Framerate

en: Dark theme variant
de: Variante mit dunklem Thema

en: Show the menu-bar
de: Menüleiste anzeigen

en: Hide toolbars
de: Werkzeugleisten ausblenden

en: Fullscreen
de: Vollbildansicht

en: Colors
de: Farben

en: Edit Main Color…
de: Hauptfarbe bearbeiten…

en: Edit Secondary Color…
de: Zweitfarbe bearbeiten…

en: Use color editor by default
de: Farbwähler standardmäßig verwenden

en: Exchange colors
de: Farben tauschen

en: Color application mode
de: Farbanwendungsmodus

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
de: Hervorheben

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
de: Dunkler Text auf hellem Hintergrund

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
de: Heller Text auf dunklem Hintergrund

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
de: HSL-Modi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
de: Nur Farbton

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
de: Nur Sättigung

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
de: Farbton und Sättigung

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
de: Nur Helligkeit

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
de: Andere Modi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
de: Quellfarbe

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
de: Gegensätzlich

en: Don't use the colors but…
de: Benutze nicht die Farben, sondern …

en: Erase
de: Löschen

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Previous tool
de: Vorheriges Werkzeug

en: Active tool
de: Aktives Werkzeug

en: Show tools names
de: Werkzeugnamen anzeigen

en: Bigger width
de: Größere Breite

en: Smaller width
de: Kleinere Breite

en: Troubleshoot selection
de: Problembehandlung bei der Auswahl

en: Cancel transformation
de: Umwandlung abbrechen

en: Apply transformation
de: Umwandlung anwenden

en: Options
de: Optionen

en: Help
de: Hilfe

en: Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: Report a bug
de: Einen Fehler melden

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
de: Individuelle Seiten

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
de: Grundlegende Hilfe

en: Help about zooming
de: Hilfe zu Zoomen

en: Help about the full-screen mode
de: Hilfe zur Vollbildansicht

en: Help about classic tools
de: Hilfe zu klassischen Werkzeugen

en: Help about colors
de: Hilfe zu Farben

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
de: Hilfe zu umwandelnden Werkzeugen

en: Help about selection
de: Hilfe zur Auswahl

en: What's new
de: Neuigkeiten

en: About Drawing
de: Info zu Zeichnung

en: Open
de: Öffnen

en: Share the image
de: Bild teilen

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
de: Das Bild auf dem Datenträger wurde geändert. Möchten Sie es neu laden?

en: Reload
de: Neu laden

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Color
de: Farbe

en: Use these settings by default
de: Diese Einstellungen standardmäßig verwenden

en: Images
de: Bilder

en: Window
de: Fenster

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
de: Pixel

en: centimeters
de: Zentimeter

en: inches
de: Zoll

en: Close selection
de: Auswahl schließen

en: Deselect
de: Abwählen

en: Crop
de: Zuschneiden

en: Scale
de: Skalieren

en: Rotate
de: Drehen

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
de: Verzerren

en: Filters
de: Filter

en: More actions
de: Weitere Aktionen

en: Invert selection
de: Auswahl umkehren

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
de: Als aktuelles Bild bestimmen

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
de: Bild passend erweitern

en: Open As New Image
de: Als neues Bild öffnen

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: General
de: Allgemein

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Toggle the menu-bar
de: Menüleiste umschalten

en: Image
de: Bild

en: Open a picture
de: Ein Bild öffnen

en: Reload image from disk
de: Bild von Festplatte neu laden

en: Save picture as…
de: Bild speichern als…

en: Close the active image
de: Aktives Bild schließen

en: Open the tool options menu
de: Menü mit Optionen für Werkzeug öffnen

en: Back to previous tool
de: Zurück zum vorherigen Werkzeug

en: Apply a transformation
de: Anwenden einer Umwandlung

en: Toggle the preview
de: Vorschau umschalten

en: Selection
de: Auswahl

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
de: Auswahl löschen

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
de: Importieren einer Datei als Auswahl

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
de: Bearbeiten der Hauptfarbe (Linksklick)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
de: Bearbeiten der Zweitfarbe (Rechtsklick)

en: History
de: Verlauf

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
de: Steuerung

en: Tabs
de: Reiter

en: Toggle fullscreen mode
de: Vollbildansicht umschalten

en: Toggle toolbars visibility
de: Sichtbarkeit der Werkzeugleisten umschalten

en: Touch gestures
de: Touch-Gesten

en: Loading…
de: Wird geladen…

en: Exit fullscreen
de: Vollbildansicht schließen

en: Undo %s
de: Rückgängig %s

en: Redo %s
de: Wiederherstellen %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
de: Versuch, einen ungültigen Status zu speichern

en: Error: no tool '%s'
de: Fehler: Kein Werkzeug '%s'

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
de: Neuer Pixbuf ist leer, keine Änderung an %s angewendet

en: Unsaved file
de: Nicht gespeicherte Datei

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
de: %s Bilder pro Sekunde

note: Description of a command line option
en: Show the app version
de: Version der Anwendung anzeigen

note: Description of a command line option
en: Open a new window
de: Neues Fenster öffnen

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
de: Neuen Tab öffnen

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
de: Inhalt der Zwischenablage bearbeiten

en: This version isn't stable!
de: Diese Version ist nicht fertig!

en: Report bugs or ideas
de: Fehler oder Ideen melden

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
de: Symbolsatz-Autoren von GNOME's "Art Libre"

en: Simple image editor for Linux
de: Einfacher Bildbearbeiter für Linux

en: Official webpage
de: Offizielle Internetseite

en: Error opening this file.
de: Fehler beim Öffnen dieser Datei.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
de: Meinten Sie vielleicht %s ?

en: Cancel
de: Abbrechen

note: Context: Create a new image
en: Create
de: Erstellen

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
de: Neue Bilder

en: Default width
de: Standardbreite

en: Default height
de: Standardhöhe

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
de: Standardfarbe

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
de: Speichern von Bildern

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
de: JPEG- und BMP-Bilder unterstützen keine Transparenz.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
de: Wenn Sie Ihre Bilder in diesem Format speichern möchten, werden die transparenten Pixel ersetzt. Was möchten Sie dafür nutzen?

en: White
de: Weiß

en: Black
de: Schwarz

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
de: Schachbrett

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
de: Nichts

en: Ask before saving
de: Vor dem Speichern fragen

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
de: Sie können Zoomen mit STR+Scrollen oder nur mit Scrollen.

en: See the user help manual for explanations.
de: Schauen Sie in die Hilfeseiten für Erklärungen.

en: Use 'Ctrl' to zoom
de: 'STRG' für Zoomen nutzen

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: Use big icons
de: Große Symbole verwenden

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
de: Zusätzliche Werkzeuge

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
de: Diese Werkzeuge sind nicht so zuverlässig und nützlich, wie sie sein sollten. Daher sind nicht alle standardmäßig aktiviert.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
de: Radiergummi

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
de: Hervorhebung

en: Brush
de: Pinsel

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
de: Punkte

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
de: Freie Auswahl

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
de: Farbauswahl

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
de: Farbwähler

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
de: Füllen

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
de: Erweiterte Einstellungen

en: Preview size
de: Vorschaugröße

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
de: Entwicklungsfunktionen

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Prefer dark theme variant
de: Dunkles Thema anwenden

en: The recommended value is "Automatic".
de: Der empfohlene Wert ist "Automatisch".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
de: Automatisch

en: Compact
de: Kompakt

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
de: Altmodisch

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
de: Traditionell (einfarbig)

en: Menubar only
de: Nur Menüleiste

en: Toolbar only
de: Nur Werkzeugleiste

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
de: Nur Werkzeugleiste (einfarbig)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
de: Pfad

en: Colorspace
de: Farbraum

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
de: Ungültiges Format

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
de: Speichern von %s fehlgeschlagen

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
de: Unbenannt

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
de: diesem Bild

en: Discard
de: Verwerfen

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
de: Es gibt Änderungen an %s, die noch nicht gespeichert wurden.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
de: Ein Teil des Bildes ist ausgewählt: Die Pixel unter der Auswahl werden in einer Farbe gespeichert, die Sie vielleicht nicht erwarten!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
de: Änderungen aus dem aktuellen Werkzeug wurden nicht angewendet.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
de: Anwenden & Speichern

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
de: Abwählen & Speichern

en: Save anyway
de: Trotzdem speichern

en: Do you want to save anyway?
de: Möchten Sie trotzdem speichern?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
de: Ersetzen

en: This file format doesn't support transparent colors.
de: Dieses Dateiformat unterstützt keine transparenten Farben.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
de: Sie können das Bild als PNG-Datei speichern oder die Transparenz ersetzen mit:

en: Replace transparency with:
de: Transparenz ersetzen mit:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
de: Die Auswahl pixbuf ist leer.

en: The selection path is empty.
de: Der Auswahlpfad ist leer.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
de: Fehler beim Laden des Werkzeugs: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
de: Fehler beim Starten der Anwendung. Bitte melden Sie diesen Fehler.

en: It's the first time you use Drawing, would you like to read the help manual?
de: Sie nutzen das erste Mal Zeichnung. Wollen Sie sich das Hilfe-Handbuch ansehen?

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
de: Sie nutzen das erste Mal Zeichnung %s. Wollen Sie sich ansehen, was es Neues gibt?

en: These news will always be available in the help manual: click the 'Help' menu item whenever you want!
de: Diese Neuigkeiten werden immer im Hilfe-Handbuch verfügbar sein: Klicken Sie auf den Menüeintrag 'Hilfe', wann immer Sie möchten!

en: No
de: Nein

en: Yes
de: Ja

en: The clipboard doesn't contain any image.
de: Die Zwischenablage enthält keine Bilder.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
de: Die Datei %s ist bereits geöffnet

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
de: Nochmal öffnen

en: Switch to this image
de: Zu diesem Bild wechseln

en: Modifications will take effect in the next new window.
de: Die Änderungen werden im nächsten neuen Fenster angewendet.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
de: Mittelklick oder F8 drücken, um Steuerung anzuzeigen bzw. zu verstecken.

en: Press F11 to exit fullscreen.
de: Taste F11 drücken, um Vollbildansicht zu schließen.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
de: Fehler beim Laden des unteren Bereichs für das Werkzeug '%s'. Bitte melden Sie diesen Fehler.

en: Loading %s
de: %s wird geladen

en: New Tab
de: Neuer Tab

en: Discard changes
de: Änderungen verwerfen

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
de: Wo möchten Sie %s öffnen?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
de: diese Dateien

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
de: Was möchten Sie mit %s machen?

en: Image copied to clipboard
de: Bild in Zwischenablage kopiert

en: Import a picture
de: Ein Bild importieren

en: Required tool is not available
de: Benötigtes Werkzeug ist nicht verfügbar

en: Transparent
de: Transparenz

en: %s%% transparent
de: %s%% Transparenz

en: Grey
de: Grau

en: Brown
de: Braun

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
de: Eher braun

en: Red
de: Rot

en: Green
de: Grün

en: Blue
de: Blau

en: Yellow
de: Gelb

en: Purple
de: Violett

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
de: Eher türkis

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
de: Unbekannter Farbname

en: All pictures
de: Alle Bilder

en: PNG images
de: PNG-Bilder

en: JPEG images
de: JPEG-Bilder

en: BMP images
de: BMP-Bilder

en: %s isn't an image.
de: %s ist kein Bild.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
de: Entschuldigung, WEBP-Bilder können in dieser Anwendung nicht geladen werden.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
de: Trotz seines Namens ist %s eine WEBP-Datei.

en: Continue
de: Weiter

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
de: Der Bereich scheint schlecht abgegrenzt zu sein oder ist sehr komplex.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
de: Dieser Algorithmus ist möglicherweise nicht in der Lage, den gewünschten Bereich zu erkennen.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
de: Möchten Sie den Vorgang abbrechen oder soll das Werkzeug es trotzdem versuchen?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
de: Prozent

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
de: Grad

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
de: Hervorhebung (dunkel)

en: Main color
de: Hauptfarbe

en: Secondary color
de: Zweitfarbe

en: Tool size
de: Werkzeuggröße

en: No options
de: Keine Optionen

en: How the color will be applied to the existing pixels
de: Wie die Farbe auf die vorhandenen Pixel angewendet wird

en: Back to the palette
de: Zurück zur Palette

en: Use this editor by default
de: Diesen Farbwähler standardmäßig nutzen

en: Selection options
de: Optionen für Auswahl

en: Replace with…
de: Ersetzen mit…

en: Transparency
de: Transparenz

en: Extract from this color
de: Aus dieser Farbe extrahieren

en: More options
de: Weitere Optionen

en: Expand with…
de: Erweitern mit…

en: Select a filter…
de: Filter auswählen…

en: Angle (degrees)
de: Winkel (Grad)

en: Angle
de: Winkel

en: Rotate left
de: Nach links drehen

en: Rotate right
de: Nach rechts drehen

en: Flip horizontally
de: Horizontal spiegeln

en: Flip vertically
de: Vertikal spiegeln

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
de: Verhältnisse beibehalten

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
de: Immer

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
de: Beim Skalieren an den Ecken

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
de: Beim manuellen Einstellen von Werten

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
de: Nie

en: Pixels
de: Pixel

en: Percentage
de: Prozent

en: Horizontal deformation
de: Horizontale Verformung

en: Vertical deformation
de: Vertikale Verformung

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
de: Vorgang nicht durchführbar: falsche Werkzeug-ID (erwartet {0}, erhalten {1})

en: Line shape
de: Linienform

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
de: Rund

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
de: Rechteckig

en: Outline
de: Außenlinie

en: No dashes
de: Keine Striche

en: Simple dashes
de: Einfache Striche

en: Long dashes
de: Lange Striche

en: Short dashes
de: Kurze Striche

en: Alternated dashes
de: Abwechselnde Striche

en: No arrow
de: Kein Pfeil

en: Simple arrow
de: Einfacher Pfeil

en: Double arrow
de: Doppelpfeil

en: Antialiasing
de: Kantenglättung

en: Simple brush
de: Einfacher Pinsel

en: Hairy brush
de: Haariger Pinsel

en: Calligraphic nib
de: Kalligraphische Feder

en: Right-handed nib
de: Rechts gehaltene Feder

en: Vertical nib
de: Vertikale Feder

en: Left-handed nib
de: Links gehaltene Feder

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
de: Horizontale Feder

en: Pencil
de: Bleistift

en: Rectangle
de: Rechteck

en: Blur
de: Verwischen

en: Shuffle pixels
de: Pixel mischen

en: Shuffle and blur
de: Mischen und Verwischen

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
de: Mosaik

en: Solid color
de: Einfarbig

en: Change saturation
de: Sättigung ändern

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
de: Schleier

en: Add transparency
de: Transparenz hinzufügen

en: Increase contrast
de: Kontrast erhöhen

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
de: Unschärfe

en: Fast blur
de: Schnelle Unschärfe

en: Slow blur
de: Langsame Unschärfe

en: Blur direction
de: Unschärfe-Richtung

note: Context: about the blur direction
en: No direction
de: Keine Richtung

en: Blur horizontally
de: Horizontal verwischen

en: Blur vertically
de: Vertikal verwischen

en: Invert colors
de: Farben tauschen

en: Straighten the line
de: Linie begradigen

en: Color gradient
de: Farbverlauf

en: Locked direction
de: Richtung gesperrt

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
de: Verhalten

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
de: Einkreisen und füllen

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
de: Löschen und ersetzen

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
de: Gesamtes Bild

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
de: Farbe entfernen

en: Dots type
de: Punktetyp

en: Circle
de: Kreis

en: Cross
de: Kreuz

en: X-shaped cross
de: X-förmiges Kreuz

en: Include a number
de: Eine Nummer einschließen

en: Next number
de: Nächste Nummer

en: Reset number
de: Nummer zurücksetzen

en: Decrement number
de: Dekrementnummer

en: Increment number
de: Inkrementzahl

en: Solid outline
de: Durchgehende Außenlinie

en: Dashed outline
de: Gestrichelte Außenlinie

en: No outline
de: Keine Außenlinie

en: Filling
de: Füllung

en: Empty shape
de: Leere Form

en: Horizontal gradient
de: Horizontaler Farbverlauf

en: Vertical gradient
de: Vertikaler Farbverlauf

en: Radial gradient
de: Radialer Farbverlauf

en: Rounded rectangle
de: Abgerundetes Rechteck

en: Polygon
de: Vieleck

en: Free shape
de: Freie Form

en: Close shape
de: Form schließen

en: Insert here
de: Hier einfügen

en: Font
de: Schriftart

en: Select a font…
de: Schriftart auswählen…

en: Italic
de: Kursiv

en: Bold
de: Fett

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
de: Hintergrund

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
de: Ohne Hintergrund

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
de: Schatten

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
de: Dünne Außenlinie

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
de: Dicke Außenlinie

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
de: Rechteckiger Hintergrund

en: Curve
de: Bogen

en: Curve options
de: Optionen für Bögen

en: Draw a second segment to complete the curve
de: Ein zweiten Teil zeichnen, um den Bogen zu vervollständigen

en: Dashed arrow
de: Gestrichelter Pfeil

en: Arrow
de: Pfeil

en: Dashed
de: Gestrichelt

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
de: Taste <Alt> drücken zum Umschalten der Option 'Außenlinie'

en: Brush options
de: Optionen für Pinsel

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
de: Taste <Shift> drücken, um stattdessen einen rechteckigen Bereich zu löschen

en: Press <Shift> to erase a path instead
de: Taste <Shift> drücken, um stattdessen einen Pfad zu löschen

en: Eraser options
de: Optionen für Radiergummi

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
de: Taste <Shift> drücken, um stattdessen temporär etwas auf dunklem Hintergrund hervorzuheben

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
de: Taste <Shift> drücken, um stattdessen temporär etwas auf hellem Hintergrund hervorzuheben

en: Highlighter options
de: Optionen für Hervorhebung

en: Line
de: Linie

en: Width: %spx
de: Breite: %spx

en: Height: %spx
de: Höhe: %spx

en: Length: %spx
de: Länge: %spx

en: Line options
de: Optionen für Linien

en: Press <Shift> to unlock the line direction
de: Drücken Sie <Shift>, um die Linienrichtung zu entsperren

en: Press <Shift> to lock the line direction
de: Drücken Sie <Shift>, um die Linienrichtung zu sperren

en: Painting options
de: Optionen für Füllen

en: Click on an area to replace its color by transparency
de: Klicken Sie auf einen Bereich, um dessen Farbe durch Transparenz zu ersetzen

en: Click on the canvas to entirely paint it
de: Leinwand anklicken, um sie vollständig auszumalen

en: May not work for complex shapes
de: Funktioniert möglicherweise nicht für komplexe Formen

en: It will not work well if the area's edges are blurry
de: Es funktioniert nicht gut, wenn die Ränder des Bereichs verschwommen sind

en: Pencil options
de: Optionen für Bleistift

en: Points options
de: Optionen für Punkte

en: Next number: %s
de: Nächste Nummer: %s

en: Shape
de: Form

en: Shape options
de: Optionen für Formen

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
de: Füllen mit der Hauptfarbe

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
de: Füllen mit der Zweitfarbe

en: Click on the shape's first point to close it.
de: Klicken Sie auf den ersten Punkt der Form, um es zu schließen.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
de: Tasten <Alt>, <Shift> oder beides drücken, um schnell die Option für 'Füllen' zu wechseln

en: Text options
de: Optionen für Schriftart

en: Density depends on the stylus pressure
de: Die Dichte hängt vom Druck auf den Stylus ab

en: Density depends on the mouse speed
de: Die Dichte hängt von der Mausgeschwindigkeit ab

en: Width depends on the stylus pressure
de: Die Breite hängt vom Druck auf den Stylus ab

en: Width depends on the line orientation
de: Die Breite hängt von der Linienausrichtung ab

en: Width depends on the mouse speed
de: Die Breite hängt von der Mausgeschwindigkeit ab

en: Drag the selection or right-click on the canvas
de: Auswahl ziehen oder Rechtsklick auf die Leinwand

en: Select an area or right-click on the canvas
de: Bereich auswählen oder Rechtsklick auf die Leinwand

en: Rectangle selection
de: Rechteckauswahl

en: Error: invalid values
de: Fehler: Ungültige Werte

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
de: Optionen für Erweitern

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
de: Die Seiten, die Sie beschneiden, werden durch den Mauszeiger angedeutet

en: Cropping the selection
de: Auswahl zuschneiden

en: Cropping or expanding the canvas
de: Leinwand zuschneiden oder erweitern

en: Don't forget to confirm the operation!
de: Vergessen Sie nicht, den Vorgang zu bestätigen!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
de: Tasten <Alt>, <Shift> oder beide drücken, um schnell die Option für 'Erweitern mit' zu wechseln

en: Active filter
de: Aktiver Filter

en: Click on the image to preview the selected filter
de: Klicken Sie für eine Vorschau zum ausgewählten Filter auf das Bild

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
de: Prägung

en: Rotating options
de: Drehoptionen

en: Rotating the selection
de: Auswahl drehen

en: Rotating the canvas
de: Leinwand drehen

en: Scaling options
de: Skalierungsoptionen

en: Scaling the selection
de: Auswahl skalieren

en: Scaling the canvas
de: Leinwand skalieren

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
de: Taste <Shift> drücken, um schnell die Option für 'Verhältnisse sperren' umzuschalten

en: Skewing options
de: Optionen für Verzerren

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
de: Die Richtungen der Verformung werden durch den Mauszeiger angedeutet

en: Skewing the selection
de: Auswahl verzerren

en: Skewing the canvas
de: Leinwand verzerren

en: Blur radius
de: Unschärferadius

en: Saturation
de: Sättigung
