drawing - en to es translation catalogue (482 entries)

en: Drawing
es: Dibujo

en: Simple drawing utility
es: Utilidad de dibujo sencilla

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
es: Paint;Pintar;Boceto;Lápiz;

en: New Window
es: Ventana nueva

en: New Image
es: Imagen nueva

en: Edit Image in Clipboard
es: Editar imagen del portapapeles

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
es: Editar capturas de pantalla o memes

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
es: Este editor de imágenes básico puede cambiar el tamaño, recortar o girar una imagen, aplicar filtros sencillos, insertar o censurar texto y manipular una parte seleccionada de la imagen (cortar/copiar/pegar/arrastrar/...)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
es: Y, por supuesto, ¡puede dibujar! Utilizando herramientas como el lápiz, la línea recta, la herramienta de curva, muchas formas, varios pinceles, y sus diversos colores y opciones.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
es: Los tipos de archivo admitidos son PNG, JPEG y BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
es: La versión 1.0.2 presenta varias correcciones de errores menores y varias traducciones nuevas.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
es: La versión 1.0.1 presenta varias correcciones de errores menores y varias traducciones nuevas.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
es: La versión 1.0.0 mejora el rendimiento de la renderización, lo que es visible cuando se editan imágenes grandes con una CPU poco potente.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
es: Ahora puede utilizar la nueva herramienta "sesgar", para inclinar una imagen de un rectángulo a un paralelogramo. Dicha deformación puede aplicarse horizontal o verticalmente.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
es: Puede seleccionar herramientas con aceleradores de teclado (Alt+letra). Es posible que esto no funcione todavía con los idiomas que usan un alfabeto no latino.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
es: Al pulsar "ctrl" se mostrarán las coordenadas del cursor en un consejo sobre la herramienta. Si lo hace mientras usa una herramienta, puede mostrar datos adicionales, por ejemplo, ¡las dimensiones de la forma que está dibujando!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
es: Al pulsar "mayúsculas" o "alt" cuando se usa una herramienta se activan opciones específicas, como bloquear la dirección de la herramienta "línea" o cambiar el estilo de relleno de una forma.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
es: Con la herramienta "escala", puede establecer opcionalmente el nuevo tamaño como un porcentaje relativo en lugar de un valor absoluto en píxeles.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
es: La ventana y su menú principal

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
es: La selección y las acciones asociadas a ella

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
es: Hacer zoom de varias formas

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
es: El menú de "imagen nueva" se abrió

en: File
es: Archivo

en: Open an image
es: Abrir una imagen

en: New Blank Image
es: Imagen nueva en blanco

en: New Image With Custom Size
es: Imagen nueva con tamaño personalizado

en: New Image From Selection
es: Imagen nueva desde selección

en: New Image From Clipboard
es: Imagen nueva desde portapapeles

en: Reload file
es: Recargar archivo

en: Image properties
es: Propiedades de imagen

en: Reset canvas
es: Restablecer lienzo

en: Save
es: Guardar

en: Save without transparency
es: Guardar sin transparencia

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
es: Preparar como NFT…

en: Save as…
es: Guardar como…

en: Export as…
es: Exportar como…

en: Copy to clipboard
es: Copiar al portapapeles

en: Print
es: Imprimir

en: Close Image
es: Cerrar imagen

en: Close Window
es: Cerrar ventana

en: Quit all windows
es: Cerrar todas las ventanas

en: Edit
es: Editar

en: Undo
es: Deshacer

en: Redo
es: Rehacer

en: Rebuild from history
es: Reconstruir desde el historial

en: Select all
es: Seleccionar todo

en: Cut
es: Cortar

en: Copy
es: Copiar

en: Delete
es: Eliminar

en: Paste
es: Pegar

en: Import
es: Importar

en: Preferences
es: Preferencias

en: View
es: Ver

en: Preview
es: Previsualización

en: Zoom
es: Ampliación

en: Optimal Zoom
es: Ampliación óptima

en: Zoom Out
es: Alejar

en: Original Zoom
es: Ampliación original

en: Zoom In
es: Acercar

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
es: Posición

en: Go Left
es: Ir a la izquierda

en: Go Up
es: Ir arriba

en: Go Down
es: Ir abajo

en: Go Right
es: Ir a la derecha

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
es: Ir al extremo izquierdo

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
es: Ir a la parte superior

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
es: Ir a la parte inferior

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
es: Ir al extremo derecho

en: Tab at the left
es: Pestaña a la izquierda

en: Tab at the right
es: Pestaña a la derecha

en: Refresh
es: Refrescar

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
es: Monitorizar la velocidad de los fotogramas

en: Dark theme variant
es: Variante del tema oscuro

en: Show the menu-bar
es: Mostrar la barra de menús

en: Hide toolbars
es: Ocultar barras de herramientas

en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Colors
es: Colores

en: Edit Main Color…
es: Editar color principal…

en: Edit Secondary Color…
es: Editar color secundario…

en: Use color editor by default
es: Utilizar editor de colores por defecto

en: Exchange colors
es: Intercambiar colores

en: Color application mode
es: Modo de aplicación de color

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
es: Resaltar

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
es: Texto oscuro sobre fondo claro

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
es: Texto claro sobre fondo oscuro

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
es: Modos HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
es: Solo matiz

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
es: Solo saturación

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
es: Matiz y saturación

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
es: Solo luminosidad

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
es: Otros modos

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
es: Color de origen en bruto

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
es: Diferencia

en: Don't use the colors but…
es: No utilizar los colores pero…

en: Erase
es: Borrar

en: Tools
es: Herramientas

en: Previous tool
es: Herramienta anterior

en: Active tool
es: Herramienta activa

en: Show tools names
es: Mostrar nombres de herramientas

en: Bigger width
es: Mayor anchura

en: Smaller width
es: Menor anchura

en: Troubleshoot selection
es: Solución de problemas de la selección

en: Cancel transformation
es: Cancelar transformación

en: Apply transformation
es: Aplicar transformación

en: Options
es: Opciones

en: Help
es: Ayuda

en: Shortcuts
es: Atajos

en: Report a bug
es: Informar de un fallo

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
es: Índice

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
es: Páginas individuales

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
es: Ayuda básica

en: Help about zooming
es: Ayuda acerca del zoom

en: Help about the full-screen mode
es: Ayuda acerca del modo de pantalla completa

en: Help about classic tools
es: Ayuda acerca de las herramientas clásicas

en: Help about colors
es: Ayuda acerca de los colores

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
es: Ayuda acerca de las herramientas de transformación

en: Help about selection
es: Ayuda acerca de la selección

en: What's new
es: Novedades

en: About Drawing
es: Acerca de Dibujo

en: Open
es: Abrir

en: Share the image
es: Compartir la imagen

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
es: La imagen cambió en el disco, ¿quiere recargarla?

en: Reload
es: Recargar

en: 100%
es: 100 %

en: Width
es: Anchura

en: Height
es: Altura

en: Use these settings by default
es: Utilizar estos ajustes de manera predeterminada

en: Images
es: Imágenes

en: Window
es: Ventana

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
es: píxeles

en: centimeters
es: centímetros

en: inches
es: pulgadas

en: Close selection
es: Cerrar selección

en: Deselect
es: Deseleccionar

en: Crop
es: Recortar

en: Scale
es: Escalar

en: Rotate
es: Girar

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
es: Sesgar

en: Filters
es: Filtros

en: More actions
es: Más acciones

en: Invert selection
es: Invertir selección

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
es: Definir como imagen actual

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
es: Ampliar la imagen para que se ajuste

en: Open As New Image
es: Abrir como imagen nueva

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos del teclado

en: Main menu
es: Menú principal

en: Toggle the menu-bar
es: Conmutar la barra de menús

en: Image
es: Imagen

en: Open a picture
es: Abrir una imagen

en: Reload image from disk
es: Recargar imagen desde disco

en: Save picture as…
es: Guardar imagen como…

en: Close the active image
es: Cerrar la imagen activa

en: Open the tool options menu
es: Abrir el menú de opciones

en: Back to previous tool
es: Volver a la herramienta anterior

en: Apply a transformation
es: Aplicar una transformación

en: Toggle the preview
es: Conmutar previsualización

en: Selection
es: Selección

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
es: Eliminar la selección

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
es: Importar un archivo como selección

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
es: Editar el color principal (botón principal del ratón)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
es: Editar el color secundario (botón secundario del ratón)

en: History
es: Historial

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
es: Navegación

en: Tabs
es: Pestañas

en: Toggle fullscreen mode
es: Cambiar al modo de pantalla completa

en: Toggle toolbars visibility
es: Cambiar la visibilidad de las barras de herramientas

en: Touch gestures
es: Gestos táctiles

en: Loading…
es: Cargando…

en: Exit fullscreen
es: Salir de pantalla completa

en: Undo %s
es: Deshacer %s

en: Redo %s
es: Rehacer %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
es: Intento de guardar un estado no válido

en: Error: no tool '%s'
es: Error: no hay herramienta '%s'

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
es: Nuevo pixbuf vacío, no se aplica ningún cambio a los %s

en: Unsaved file
es: Archivo no guardado

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
es: %s fotogramas por segundo

note: Description of a command line option
en: Show the app version
es: Muestra la versión de la aplicación

note: Description of a command line option
en: Open a new window
es: Abre una ventana nueva

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
es: Abre una pestaña nueva

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
es: Edita el contenido del portapapeles

en: This version isn't stable!
es: ¡Esta versión no es estable!

en: Report bugs or ideas
es: Informar de fallos o proponer ideas

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
es: Autores del conjunto de iconos «Art Libre» de GNOME

en: Simple image editor for Linux
es: Sencillo editor de imágenes para Linux

en: Official webpage
es: Sitio web oficial

en: Error opening this file.
es: Error al abrir este archivo.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
es: ¿Quiso decir %s?

note: This string displays the zoom level: %s will be replaced with a number, while %% will be rendered as the symbol '%'
en: %s%%
es: %s %%

en: Cancel
es: Cancelar

note: Context: Create a new image
en: Create
es: Crear

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
es: Imágenes nuevas

en: Default width
es: Anchura predeterminada

en: Default height
es: Altura predeterminada

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
es: Color predeterminado

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
es: Guardado de imágenes

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
es: Las imágenes JPEG y BMP no admiten la transparencia.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
es: Si guarda la imagen en alguno de estos formatos, ¿qué quiere utilizar para reemplazar los píxeles transparentes?

en: White
es: Blanco

en: Black
es: Negro

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
es: Tablero de ajedrez

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
es: Nada

en: Ask before saving
es: Preguntar antes de guardar

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
es: Puede ampliar con Ctrl + rueda del ratón, o bien solo la rueda.

en: See the user help manual for explanations.
es: Consulte el manual de operación para obtener explicaciones.

en: Use 'Ctrl' to zoom
es: Utilizar Ctrl para ampliar

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
es: Apariencia

en: Use big icons
es: Usar iconos grandes

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
es: Herramientas adicionales

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
es: Estas herramientas no son tan confiables y útiles como deberían ser, por lo que no todas están habilitadas de forma predeterminada.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
es: Borrador

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
es: Resaltador

en: Brush
es: Pincel

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
es: Puntos

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
es: Selección libre

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
es: Selección por color

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
es: Selector de color

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
es: Relleno

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
es: Opciones avanzadas

en: Preview size
es: Tamaño de previsualización

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
es: Funcionalidades experimentales

en: Background color
es: Color de fondo

en: Prefer dark theme variant
es: Preferir la variante de tema oscuro

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
es: Disposición

en: The recommended value is "Automatic".
es: El valor recomendado es «Automático».

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
es: Automático

en: Compact
es: Compacto

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
es: Tradicional

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
es: Tradicional (símbolos)

en: Menubar only
es: Solo barra de menús

en: Toolbar only
es: Solo barra de herramientas

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
es: Solo barra de herramientas (monocromático)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
es: Ruta

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
es: Formato

en: Colorspace
es: Espacio de color

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
es: Formato no válido

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
es: Error al guardar %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
es: Sin título

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
es: esta imagen

en: Discard
es: Descartar

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
es: Hay cambios no guardados en %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
es: Una parte de la imagen está seleccionada: ¡los píxeles que están debajo de la selección se guardarán con un color no esperado!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
es: No se han aplicado las modificaciones de la herramienta actual.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
es: Aplicar y guardar

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
es: Desmarcar y guardar

en: Save anyway
es: Guardar de todos modos

en: Do you want to save anyway?
es: ¿Quiere guardar de todos modos?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
es: Reemplazar

en: This file format doesn't support transparent colors.
es: Este formato de archivo no admite colores transparentes.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
es: Puede guardar la imagen como archivo PDF o reemplazar la transparencia por:

en: Replace transparency with:
es: Reemplazar la transparencia con:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
es: El pixbuf de selección está vacío.

en: The selection path is empty.
es: La ruta de selección está vacía.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
es: Error al cargar la herramienta: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
es: Error al iniciar la aplicación; por favor, informe acerca del fallo.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
es: Es la primera vez que utiliza Drawing %s, ¿quiere leer las novedades?

en: Yes
es: Sí

en: The clipboard doesn't contain any image.
es: El portapapeles no contiene ninguna imagen.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
es: El archivo %s ya está abierto

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
es: Abrir de nuevo

en: Switch to this image
es: Cambiar a esta imagen

en: Modifications will take effect in the next new window.
es: Los cambios tendrán efecto en la próxima ventana nueva.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
es: Haga clic con el medio o pulse F8 para mostrar/ocultar los controles.

en: Press F11 to exit fullscreen.
es: Presione F11 para salir de la pantalla completa.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
es: Error al cargar el panel inferior de la herramienta '%s', por favor informe de este error.

en: Loading %s
es: Cargando %s

en: New Tab
es: Pestaña nueva

en: Discard changes
es: Descartar cambios

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
es: ¿Dónde quiere abrir %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
es: estos archivos

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
es: ¿Qué quiere hacer con %s?

en: Image copied to clipboard
es: Imagen copiada al portapapeles

en: Import a picture
es: Importar una imagen

en: Required tool is not available
es: La herramienta requerida no está disponible

en: Transparent
es: Transparente

en: %s%% transparent
es: %s %% transparente

en: Grey
es: Gris

en: Orange
es: Naranja

en: Brown
es: Marrón

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
es: Probablemente marrón

en: Red
es: Rojo

en: Green
es: Verde

en: Blue
es: Azul

en: Yellow
es: Amarillo

en: Purple
es: Morado

en: Cyan
es: Cian

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
es: Probablemente turquesa

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
es: Nombre de color desconocido

en: All pictures
es: Todas las imágenes

en: PNG images
es: Imágenes PNG

en: JPEG images
es: Imágenes JPEG

en: BMP images
es: Imágenes BMP

en: %s isn't an image.
es: %s no es una imagen.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
es: Lo sentimos, las imágenes WEBP no pueden ser cargadas por esta aplicación.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
es: A pesar de su nombre, %s es un archivo WEBP.

en: Continue
es: Continuar

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
es: El área parece estar delineada deficientemente o es altamente compleja.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
es: Es posible que este algoritmo no sea capaz de rellenar el área deseada.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
es: ¿Quiere cancelar la operación o permitir que la herramienta lo intente?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
es: porcentajes

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
es: grados

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
es: Rotulador (oscuro)

en: Main color
es: Color principal

en: Secondary color
es: Color secundario

en: Tool size
es: Tamaño de herramienta

en: No options
es: Sin opciones

en: How the color will be applied to the existing pixels
es: Cómo se aplicará el color en los píxeles existentes

en: Back to the palette
es: Volver a la paleta

en: Palette
es: Paleta

en: Use this editor by default
es: Utilizar este editor por defecto

en: Selection options
es: Opciones de selección

en: Replace with…
es: Reemplazar con…

en: Transparency
es: Transparencia

en: Extract from this color
es: Extraer de este color

en: More options
es: Más opciones

en: Expand with…
es: Expandir con…

en: Select a filter…
es: Seleccionar un filtro…

en: Angle (degrees)
es: Ángulo (grados)

en: Angle
es: Ángulo

en: Rotate left
es: Girar a la izquierda

en: Rotate right
es: Girar a la derecha

en: Flip horizontally
es: Voltear horizontalmente

en: Flip vertically
es: Voltear verticalmente

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
es: Mantener proporciones

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
es: Siempre

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
es: Al escalar desde las esquinas

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
es: Al ajustar los valores manualmente

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
es: Nunca

en: Pixels
es: Píxeles

en: Percentage
es: Porcentajes

en: Horizontal deformation
es: Deformación horizontal

en: Vertical deformation
es: Deformación vertical

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
es: No se puede iniciar la operación: identificación de la herramienta equivocada (se espera {0}, se tiene {1})

en: Line shape
es: Forma de línea

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
es: Extremos redondeados

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
es: Extremos cuadrados

en: Outline
es: Contorno

en: No dashes
es: Sin guiones

en: Simple dashes
es: Guiones simples

en: Long dashes
es: Guiones largos

en: Short dashes
es: Guiones cortos

en: Alternated dashes
es: Guiones alternados

en: No arrow
es: Sin flecha

en: Simple arrow
es: Flecha simple

en: Double arrow
es: Doble flecha

en: Antialiasing
es: Antidistorsión

en: Simple brush
es: Pincel sencillo

en: Airbrush
es: Aerógrafo

en: Hairy brush
es: Pincel peludo

en: Calligraphic nib
es: Punta caligráfica

en: Right-handed nib
es: Punta para diestros

en: Vertical nib
es: Punta vertical

en: Left-handed nib
es: Punta para zurdos

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
es: Punta horizontal

en: Pencil
es: Lápiz

en: Rectangle
es: Rectángulo

en: Blur
es: Difuminar

en: Shuffle pixels
es: Mezclar píxeles

en: Shuffle and blur
es: Mezclar y difuminar

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
es: Mosaico

en: Solid color
es: Color sólido

en: Change saturation
es: Cambiar saturación

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
es: Velar

en: Add transparency
es: Añadir transparencia

en: Increase contrast
es: Aumentar contraste

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
es: Desenfoque

en: Fast blur
es: Desenfoque rápido

en: Slow blur
es: Desenfoque lento

en: Blur direction
es: Dirección de desenfique

note: Context: about the blur direction
en: No direction
es: Sin dirección

en: Blur horizontally
es: Desenfocar horizontalmente

en: Blur vertically
es: Desenfocar verticalmente

en: Invert colors
es: Invertir colores

en: Straighten the line
es: Enderezar la línea

en: Color gradient
es: Degradado de colores

en: Locked direction
es: Dirección bloqueada

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
es: Comportamiento

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
es: Rodear y rellenar

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
es: Borrar y reemplazar

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
es: Imagen completa

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
es: Eliminar color

en: Dots type
es: Tipo de puntos

en: Circle
es: Círculo

en: Cross
es: Cruz

en: X-shaped cross
es: Cruz en forma de X

en: Include a number
es: Incluir un número

en: Next number
es: Siguiente número

en: Reset number
es: Restablecer el número

en: Decrement number
es: Reducir el número

en: Increment number
es: Incrementar el número

en: Solid outline
es: Contorno sólido

en: Dashed outline
es: Contorno discontinuo

en: No outline
es: Sin contorno

en: Filling
es: Relleno

en: Empty shape
es: Forma vacía

en: Horizontal gradient
es: Degradado horizontal

en: Vertical gradient
es: Degradado vertical

en: Radial gradient
es: Degradado radial

en: Rounded rectangle
es: Rectángulo redondeado

en: Oval
es: Óvalo

en: Polygon
es: Polígono

en: Free shape
es: Forma libre

en: Close shape
es: Forma cerrada

en: Insert here
es: Insertar aquí

en: Font
es: Tipo de letra

en: Select a font…
es: Seleccionar un tipo de letra…

en: Italic
es: Cursiva

en: Bold
es: Negrita

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
es: Fondo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
es: Sin fondo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
es: Sombra

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
es: Contorno fino

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
es: Contorno grueso

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
es: Fondo del rectángulo

en: Curve
es: Curva

en: Curve options
es: Opciones de curva

en: Draw a second segment to complete the curve
es: Dibujar un segundo segmento para completar la curva

en: Dashed arrow
es: Flecha discontinua

en: Arrow
es: Flecha

en: Dashed
es: Discontinua

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
es: Pulse <Alt> para conmutar la opción de "contorno"

en: Brush options
es: Opciones de pincel

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
es: Pulse <Shift> para borrar un área rectangular en su lugar

en: Press <Shift> to erase a path instead
es: Pulse <Shift> para borrar una ruta en su lugar

en: Eraser options
es: Opciones de borrado

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
es: Pulse <Shift> para resaltar temporalmente sobre fondo oscuro en su lugar

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
es: Pulse <Shift> para resaltar temporalmente sobre fondo claro en su lugar

en: Highlighter options
es: Opciones del resaltador

en: Line
es: Línea

en: Width: %spx
es: Anchura: %spx

en: Height: %spx
es: Altura: %spx

en: Length: %spx
es: Longitud: %spx

en: Line options
es: Opciones de línea

en: Press <Shift> to unlock the line direction
es: Pulse <Shift> para desbloquear la dirección de la línea

en: Press <Shift> to lock the line direction
es: Pulse <Shift> para bloquear la dirección de la línea

en: Painting options
es: Opciones de relleno

en: Click on an area to replace its color by transparency
es: Pulse en un área para reemplazar su color por transparencia

en: Click on the canvas to entirely paint it
es: Pulse en el lienzo para pintarlo completamente

en: May not work for complex shapes
es: Puede no funcionar para formas complejas

en: It will not work well if the area's edges are blurry
es: No funcionará bien si los bordes del área son difusos

en: Pencil options
es: Opciones de lápiz

en: Points options
es: Opciones de puntos

en: Next number: %s
es: Siguiente número: %s

en: Shape
es: Forma

en: Radius: %spx
es: Radio: %spx

en: Shape options
es: Opciones de forma

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
es: Relleno con el color principal

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
es: Relleno con el color secundario

en: Click on the shape's first point to close it.
es: Pulse en el primer punto de la forma para cerrarla.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
es: Pulse <Alt>, <Shift>, o ambas, para cambiar rápidamente la opción de "relleno"

en: Text
es: Texto

en: Text options
es: Opciones de tipo de letra

en: Density depends on the stylus pressure
es: La densidad depende de la presión del lápiz óptico

en: Density depends on the mouse speed
es: La densidad depende de la velocidad del ratón

en: Width depends on the stylus pressure
es: La anchura depende de la presión del lápiz óptico

en: Width depends on the line orientation
es: La anchura depende de la orientación de la línea

en: Width depends on the mouse speed
es: La anchura depende de la velocidad del ratón

en: Drag the selection or right-click on the canvas
es: Arrastre la selección o pulse con el botón secundario del ratón en el lienzo

en: Select an area or right-click on the canvas
es: Seleccione un área o pulse con el botón secundario del ratón en el lienzo

en: Rectangle selection
es: Selección rectangular

en: Error: invalid values
es: Error: valores no válidos

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
es: Opciones de ampliación

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
es: Los lados que vaya a recortar se indican con el puntero del ratón

en: Cropping the selection
es: Recortando la selección

en: Cropping or expanding the canvas
es: Recortar o ampliar el lienzo

en: Don't forget to confirm the operation!
es: ¡No olvide confirmar la operación!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
es: Pulse <Alt>, <Shift>, o ambas, para cambiar rápidamente la opción "ampliar con"

en: Active filter
es: Filtro activo

en: Click on the image to preview the selected filter
es: Pulse en la imagen para obtener una previsualización del filtro seleccionado

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
es: Repujado

en: Rotating options
es: Opciones de rotación

en: Rotating the selection
es: Girando la selección

en: Rotating the canvas
es: Girando el lienzo

en: Scaling options
es: Opciones de escalado

en: Scaling the selection
es: Escalando la selección

en: Scaling the canvas
es: Escalando el lienzo

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
es: Pulse <Shift> para activar rápidamente la opción de "bloquear proporciones"

en: Skewing options
es: Opciones de sesgo

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
es: Las direcciones de la deformación se indican con el puntero del ratón

en: Skewing the selection
es: Sesgar la selección

en: Skewing the canvas
es: Sesgar el lienzo

en: Blur radius
es: Radio de desenfoque

en: Saturation
es: Saturación
