drawing - en to eu translation catalogue (415 entries)

en: Simple drawing utility
eu: Marrazteko utilitate sinplea

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
eu: Paint;Zirriborroa;Arkatza;

en: New Window
eu: Leiho berria

en: New Image
eu: Irudi berria

en: Edit Image in Clipboard
eu: Arbeleko irudia editatu

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
eu: Editatu pantaila-argazkiak edo memeak

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
eu: Oinarrizko irudi-editore honek irudi baten tamaina aldatu, moztu edo biratu dezake,iragazkiak aplikatu, testua txertatu eta irudiaren zati bat manipulatu(moztu/kopiatu/itsatsi/arrastatu/...)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
eu: Eta, noski, marraztu dezakezu! Erabili dezakezu hainbat tresna: arkatza, lerro zuzena, kurba, forma asko, hainbat pintzel kolore eta aukeraanitzekin.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
eu: Onartutako fitxategi motak PNG, JPEG eta BMP dira.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
eu: 1.0.2 bertsioak errore txiki batzuen zuzenketa eta itzulpen berriak biltzen ditu.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
eu: 1.0.1 bertsioak errore txiki batzuen zuzenketa eta itzulpen berriak biltzen ditu.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
eu: 1.0.0 bertsioak errendatze-errendimendua hobetzen du, PUZ eskas baten bidez irudi handiak editatzean nabaritzen dena.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
eu: Orain "okertu" tresna berria erabil dezakezu irudi bat laukizuzen batetik paralelogramo batera okertzeko. Deformazio hori horizontalean edo bertikalean aplika daiteke

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
eu: Teklatu azeleragailuekin tresnak hauta ditzakezu (Alt+letra). Baliteke honek oraindik ez funtzionatzea latindarra ez den alfabetoa erabiltzen duten hizkuntzekin.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
eu: "ctrl" sakatzean kurtsorearen koordenatuak bistaratuko dira. Tresna bat erabiltzen duzun bitartean egiten baduzu, baliteke datu gehigarriak bistaratzea, adibidez marrazten ari zaren formaren neurriak!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
eu: Tresna bat erabiltzean "shift", edo "alt" sakatzean aukera zehatzak gaitzen dira, hala nola, "lerroa" tresnaren norabidea blokeatzea edo forma baten betetze estiloa aldatzea.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
eu: "Eskala" tresna erabiliz, aukeran ezar dezakezu tamaina berria portzentaje erlatibo gisa eta ez pixeletan balio absolutu gisa.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
eu: Leihoa eta bere menu nagusia

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
eu: Hautapena eta horrekin lotutako ekintzak

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
eu: Hainbat formaren zooma

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
eu: "irudi berria" menu irekia

en: File
eu: Fitxategia

en: Open an image
eu: Ireki irudi bat

en: New Blank Image
eu: Irudi zuri berria

en: New Image With Custom Size
eu: Tamaina pertsonalizatua duen irudi berria

en: New Image From Selection
eu: Irudi berria hautapenetik

en: New Image From Clipboard
eu: Irudi berri arbelatik

en: Reload file
eu: Birkargatu fitxategia

en: Image properties
eu: Irudiaren propietateak

en: Reset canvas
eu: Berrezarri oihala

en: Save
eu: Gorde

en: Save without transparency
eu: Gorde gardentasunik gabe

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
eu: Prestatu NFT gisa…

en: Save as…
eu: Gorde honela…

en: Export as…
eu: Esportatu honela…

en: Copy to clipboard
eu: Kopiatu arbelera

en: Print
eu: Inprimatu

en: Close Image
eu: Itxi irudia

en: Close Window
eu: Itxi leihoa

en: Quit all windows
eu: Itxi leiho guztiak

en: Edit
eu: Editatu

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Rebuild from history
eu: Leheneratu historialetik

en: Select all
eu: Hautatu guztia

en: Cut
eu: Ebaki

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Import
eu: Inportatu

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: View
eu: Ikusi

en: Preview
eu: Aurrebista

en: Optimal Zoom
eu: Zoomik egokiena

en: Zoom Out
eu: Txikiagotu

en: Original Zoom
eu: Jatorrizko tamaina

en: Zoom In
eu: Handiagotu

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
eu: Kokapena

en: Go Left
eu: Ezkerretara

en: Go Up
eu: Gora

en: Go Down
eu: Behera

en: Go Right
eu: Eskuinera

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
eu: Joan ezkerreko muturrera

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
eu: Goraino joan

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
eu: Beheraino joan

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
eu: Joan eskuineko muturrera

en: Tab at the left
eu: Ezkerreko fitxa

en: Tab at the right
eu: Eskuineko fitxa

en: Refresh
eu: Freskatu

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
eu: Jarraitu fotograma-tasa

en: Hide toolbars
eu: Ezkutatu tresna-barrak

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Colors
eu: Koloreak

en: Edit Main Color…
eu: Editatu kolore nagusia…

en: Edit Secondary Color…
eu: Editatu bigarren kolorea…

en: Use color editor by default
eu: Erabili kolore editorea lehenespenez

en: Exchange colors
eu: Trukatu koloreak

en: Color application mode
eu: Koloreen aplikazio modua

en: Normal
eu: Normala

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
eu: Nabarmendu

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
eu: Testu iluna atzeko plano argian

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
eu: Testu argia atzeko plano ilunean

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
eu: HSL moduak

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
eu: Ñabardura bakarrik

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
eu: Saturazioa bakarrik

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
eu: Ñabardura eta saturazioa

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
eu: Argitasuna bakarrik

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
eu: Bestelako moduak

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
eu: Jatorrizko kolorea

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
eu: Diferentzia

en: Don't use the colors but…
eu: Ez erabili koloreak baina…

en: Erase
eu: Ezabatu

en: Tools
eu: Tresnak

en: Previous tool
eu: Aurreko tresna

en: Show tools names
eu: Erakutsi tresnen izenak

en: Bigger width
eu: Zabalagoa

en: Smaller width
eu: Estuagoa

en: Troubleshoot selection
eu: Hautapen arazoak konpontzen

en: Options
eu: Aukerak

en: Help
eu: Laguntza

en: Shortcuts
eu: Laster-teklak

en: Report a bug
eu: Errore baten berri eman

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
eu: Aurkibidea

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
eu: Banakako orriak

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
eu: Oinarrizko laguntza

en: Help about the full-screen mode
eu: Pantaila osoko moduaren gainek laguntza

en: Help about classic tools
eu: Tresnen gaineko laguntza

en: Help about colors
eu: Koloreen gaineko laguntza

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
eu: Eraldatzeko tresnen gaineko laguntza

en: Help about selection
eu: Hautaketaren gaineko laguntza

en: What's new
eu: Zer berri

en: About Drawing
eu: Drawing-i buruz

en: Open
eu: Ireki

en: Share the image
eu: Partekatu irudia

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
eu: Irudia aldatua izan da diskoan, nahi duzu berriro kargatzea?

en: Reload
eu: Birkargatu

en: 100%
eu: %100

en: Width
eu: Zabalera

en: Height
eu: Altuera

en: Color
eu: Kolorea

en: Use these settings by default
eu: Erabili ezarpen hauek lehenespenez

en: Images
eu: Irudiak

en: Window
eu: Leihoa

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
eu: píxel

en: centimeters
eu: zentimetro

en: inches
eu: hazbete

en: Close selection
eu: Itxi hautaketa

en: Deselect
eu: Desautatu

en: Crop
eu: Moztu

en: Scale
eu: Eskalatu

en: Rotate
eu: Biratu

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
eu: Etzan

en: Filters
eu: Iragazkiak

en: More actions
eu: Ekintza gehiago

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
eu: Zabaldu irudia doitzeko

en: Open As New Image
eu: Ireki irudi berri gisa

en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

en: General
eu: Orokorra

en: Main menu
eu: Menu nagusia

en: Image
eu: Irudia

en: Open a picture
eu: Ireki irudi bat

en: Reload image from disk
eu: Birkargatu irudia diskotik

en: Save picture as…
eu: Gorde irudia honela…

en: Close the active image
eu: Itxi uneko irudia

en: Back to previous tool
eu: Atzera aurreko tresnara

en: Apply a transformation
eu: Aplikatu eraldaketa

en: Toggle the preview
eu: Trukatu aurrebista

en: Selection
eu: Hautapena

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
eu: Ezabatu hautapena

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
eu: Inportatu fitxategia hautapen gisa

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
eu: Editatu kolore nagusia (saguaren ezker klika)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
eu: Editatu bigarren kolorea (saguaren eskuin klika)

en: History
eu: Historiala

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
eu: Nabigazioa

en: Tabs
eu: Fitxak

en: Toggle toolbars visibility
eu: Aldatu tresna-barren ikusgaitasuna

en: Touch gestures
eu: Ukipen keinuak

en: Exit fullscreen
eu: Irten pantaila osotik

en: Undo %s
eu: Desegin %s

en: Redo %s
eu: Berregin %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
eu: Saiatu egoera baliogabea gordetzen

en: Error: no tool '%s'
eu: Errorea: ez dago '%s' tresna

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
eu: Pixbuf berria hutsik dago, ez zaio aldaketarik aplikatu %s-ri

en: Unsaved file
eu: Gorde gabeko fitxategia

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
eu: segunduko %s fotograma

note: Description of a command line option
en: Show the app version
eu: Erakutsi aplikazioaren bertsioa

note: Description of a command line option
en: Open a new window
eu: Ireki leiho berria

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
eu: Ireki fitxa berria

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
eu: Editatu arbelaren edukia

en: This version isn't stable!
eu: Bertsio hau ez da egonkorra!

en: Report bugs or ideas
eu: Errore edo ideien berri eman

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
eu: GNOMEren "Art Libre" ikono bildumaren egileak

en: Simple image editor for Linux
eu: Linuxerako irudi editore sinplea

en: Official webpage
eu: Webgune ofiziala

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
eu: Esan nahi duzu %s ?

en: Cancel
eu: Utzi

note: Context: Create a new image
en: Create
eu: Sortu

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
eu: Irudi berriak

en: Default width
eu: Zabalera lehenetsia

en: Default height
eu: Altuera lehenetsia

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
eu: Kolore lehenetsia

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
eu: Irudiak gordetzen

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
eu: JPEG eta BMP irudiek ezin dute gardentasuna kudeatu.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
eu: Irudia formatu horietako batean gordetzen baduzu, zer erabili nahi duzu pixel gardenen ordez?

en: White
eu: Zuria

en: Black
eu: Beltza

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
eu: Xake-taula

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
eu: Ezer ez

en: Ask before saving
eu: Galdetu gorde aurretik

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
eu: Handiagotzeko Ktrl + saguaren gurpila edo gurpilaren bidez bakarrik.

en: See the user help manual for explanations.
eu: Begiratu erabiltzailearen laguntza-eskuliburua azalpenetarako.

en: Use 'Ctrl' to zoom
eu: Erabili 'Ktrl' zoomerako

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
eu: Itxura

en: Use big icons
eu: Erabili ikono handiak

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
eu: Tresna gehigarriak

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
eu: Tresna hauek ez dira behar beste fidagarriak eta erabilgarriak, horregatik ez daude berez aktibatuta.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
eu: Borragoma

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
eu: Nabarmentzailea

en: Brush
eu: Pintzela

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
eu: Puntuak

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
eu: Hautapen librea

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
eu: Kolore hautaketa

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
eu: Kolore-hautatzailea

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
eu: Betegarria

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
eu: Aukera aurreratuak

en: Preview size
eu: Aurrebistaren tamaina

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
eu: Garapen eginbideak

en: Background color
eu: Atzeko planoaren kolorea

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
eu: Diseinua

en: The recommended value is "Automatic".
eu: Gomendatutako balioa "Automatikoa" da.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
eu: Automatikoa

en: Compact
eu: Trinkoa

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
eu: Tradizionala

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
eu: Tradizionala (ikur ikonoak)

en: Menubar only
eu: Menu-barra bakarrik

en: Toolbar only
eu: Tresna-barra bakarrik

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
eu: Tresna-barra bakarrik (ikur ikonoak)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
eu: Bide-izena

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
eu: Formatua

en: Colorspace
eu: Kolore-eredua

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
eu: Formatu baliogabea

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
eu: Errorea %s gordetzean

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
eu: Izenik gabe

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
eu: irudi hau

en: Discard
eu: Baztertu

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
eu: %s fitxategian gorde gabeko aldaketak daude.

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
eu: Uneko tresnaren aldaketak ez dira aplikatu

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
eu: Aplikatu eta gorde

en: Save anyway
eu: Gorde edonola

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
eu: Ordeztu

en: This file format doesn't support transparent colors.
eu: Fitxategi formatu honek ez du kolore gardenik onartzen.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
eu: Irudia PNG formatuan gorde dezakezu edo gardentasunen ordez hau jarri:

en: Replace transparency with:
eu: Gardentasunaren ordez hau jarri:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
eu: Pixbuf hautaketa hutsik dago

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
eu: Errorea tresna kargatzean: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
eu: Errorea aplikazioa abiaraztean, mesedez eman errorearen berri.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
eu: Drawing %s erabiltzen duzun lehenengo aldia da, nahi duzu jakin zer dagoen berri?

en: No
eu: Ez

en: Yes
eu: Bai

en: The clipboard doesn't contain any image.
eu: Arbelean ez dago irudirik.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
eu: %s fitxategia dagoeneko irekita dago

en: Modifications will take effect in the next new window.
eu: Aldaketok hurrengo leiho berrian gauzatuko dira.

en: Press F11 to exit fullscreen.
eu: Sakatu F11 pantaila osotik irteteko

en: Loading %s
eu: Kargatzen %s

en: New Tab
eu: Fitxa berria

en: Discard changes
eu: Baztertu aldaketak

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
eu: Non ireki nahi duzu %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
eu: fitxategi hauek

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
eu: Zer egin nahi duzu %s-rekin?

en: Import a picture
eu: Inportatu irudi bat

en: Required tool is not available
eu: Eskatutako tresna ez dago erabilgarri

en: Transparent
eu: Gardena

en: %s%% transparent
eu: %s %% garden

en: Grey
eu: Grisa

en: Orange
eu: Laranja

en: Brown
eu: Marroia

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
eu: Marroia seguruenik

en: Red
eu: Gorria

en: Green
eu: Berdea

en: Blue
eu: Urdina

en: Yellow
eu: Horia

en: Purple
eu: Morea

en: Cyan
eu: Ziana

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
eu: Turkesa seguruenik

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
eu: Kolore izen ezezaguna

en: All pictures
eu: Irudi guztiak

en: PNG images
eu: PNG irudiak

en: JPEG images
eu: JPEG irudiak

en: BMP images
eu: IBMP irudiak

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
eu: Sentitzen dugu, aplikazio honek ezin ditu WEBP irudiak kargatu.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
eu: Duen izena izan arren, %s WEBP fitxategia da.

en: Continue
eu: Jarraitu

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
eu: Area hori ongi zehaztu gabe dago, edo oso konplexua da.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
eu: Algoritmo horrek agian ezin du eskatutako area kudeatu.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
eu: Nahi duzu ataza gelditu, edo tresna horrekin saiakera egin?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
eu: ehunekoak

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
eu: graduak

en: Main color
eu: Kolore nagusia

en: Secondary color
eu: Bigarren kolorea

en: Tool size
eu: Tresnaren tamaina

en: No options
eu: Aukerarik gabe

en: How the color will be applied to the existing pixels
eu: Nola zabalduko da kolorea dauden pixeletan

en: Back to the palette
eu: Atzera paletara

en: Palette
eu: Paleta

en: Use this editor by default
eu: Erabili editore hau lehenespenez

en: Selection options
eu: Hautatzeko aukerak

en: Replace with…
eu: Ordeztu honekin…

en: Transparency
eu: Gardentasuna

en: Extract from this color
eu: Atera kolore horretatik

en: More options
eu: Aukera gehiago

en: Expand with…
eu: Zabaldu honekin…

en: Select a filter…
eu: Aukeratu iragazkia…

en: Angle (degrees)
eu: Angelua (gradu)

en: Angle
eu: Angelua

en: Rotate left
eu: Biratu ezkerrera

en: Rotate right
eu: Biratu eskuinera

en: Flip horizontally
eu: Irauli horizontalki

en: Flip vertically
eu: Irauli bertikalki

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
eu: Mantendu proportzioak

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
eu: Beti

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
eu: Izkinatik eskalatzean

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
eu: Inoiz ez

en: Horizontal deformation
eu: Itxuraldaketa horizontala

en: Vertical deformation
eu: Itxuraldaketa bertikala

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
eu: Ezin izan da eragiketa hasi: ID trena okerra (espero zen {0}, {1} lortu da)

en: Line shape
eu: Marraren forma

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
eu: Mutur borobilduak

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
eu: Mutur karratuak

en: Outline
eu: Ertza

en: Alternated dashes
eu: Txandakatutako marratxoak

en: Simple arrow
eu: Gezi sinplea

en: Antialiasing
eu: Antialiasing-a

en: Airbrush
eu: Aerografoa

en: Calligraphic nib
eu: Luma kaligrafikoa

en: Right-handed nib
eu: Eskuineko luma

en: Left-handed nib
eu: Ezkerreko luma

en: Pencil
eu: Arkatza

en: Rectangle
eu: Laukizuzena

en: Blur
eu: Lausotu

en: Shuffle pixels
eu: Ausazko píxelak

en: Shuffle and blur
eu: Ausazkoak eta lausotu

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
eu: Mosaikoa

en: Solid color
eu: Kolore solidoa

en: Change saturation
eu: Aldatu saturazioa

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
eu: Beloa

en: Add transparency
eu: Gehitu gardentasuna

en: Increase contrast
eu: Handitu kontrastea

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
eu: Lausotzea

en: Fast blur
eu: Lausotze azkarra

en: Slow blur
eu: Lausotze motela

en: Blur direction
eu: Lausotzearen norabidea

note: Context: about the blur direction
en: No direction
eu: Norabiderik gabe

en: Invert colors
eu: Trukatu koloreak

en: Color gradient
eu: Kolore gradientea

en: Locked direction
eu: Blokeatutako norabidea

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
eu: Portaera

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
eu: Borobildu eta bete

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
eu: Ezabatu eta ordeztu

en: Dots type
eu: Puntukakoa

en: Circle
eu: Zirkulua

en: Cross
eu: Gurutzea

en: X-shaped cross
eu: X formako gurutzea

en: Include a number
eu: Zenbakia barnean

en: Next number
eu: Hurrengo zenbakia

en: Reset number
eu: Berrabiarazi zenbakiak

en: Decrement number
eu: Atzerako zenbakia

en: Increment number
eu: Aurrerako zenbakia

en: Solid outline
eu: Ertz solidoa

en: Dashed outline
eu: Ertz etena

en: No outline
eu: Ertzik gabe

en: Filling
eu: Betegarria

en: Empty shape
eu: Forma hutsa

en: Horizontal gradient
eu: Gradiente horizontala

en: Vertical gradient
eu: Gradiente bertikala

en: Radial gradient
eu: Gradiente erradiala

en: Rounded rectangle
eu: Laukizuzen borobildua

en: Oval
eu: Elipsea

en: Polygon
eu: Poligonoa

en: Free shape
eu: Forma librea

en: Close shape
eu: Itxi forma

en: Insert here
eu: Txertatu hemen

en: Font
eu: Letra-mota

en: Select a font…
eu: Hautatu letra-mota…

en: Italic
eu: Etzana

en: Bold
eu: Lodia

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
eu: Atzeko kolorea

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
eu: Atzeko kolorerik gabe

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
eu: Itzala

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
eu: Betegarri laukizuzena

en: Curve
eu: Kurba

en: Curve options
eu: Kurbaren aukerak

en: Dashed arrow
eu: Puntukako gezia

en: Arrow
eu: Gezia

en: Dashed
eu: Etena

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
eu: Sakatu <Alt> 'eskema' aukera aldatzeko

en: Press <Shift> to erase a path instead
eu: Sakatu <Maius> eremu laukizuzen bat ezabatzeko

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
eu: Sakatu <Maius> atzeko plano ilunean aldi baterako nabarmentzeko

en: Line
eu: Marra

en: Length: %spx
eu: Luzera: %spx

en: Line options
eu: Marraren aukerak

en: Press <Shift> to unlock the line direction
eu: Sakatu <Maius> lerroaren norabidea desblokeatzeko

en: Press <Shift> to lock the line direction
eu: Sakatu <Maius> lerroaren norabidea blokeatzeko

en: Painting options
eu: Margoaren aukerak

en: Click on an area to replace its color by transparency
eu: Klikatu area batean kolorea kendu eta gardena uzteko

en: May not work for complex shapes
eu: Baliteke forma konplexuetan ez funtzionatzea

en: It will not work well if the area's edges are blurry
eu: Ez du ondo funtzionatuko eremuaren ertzak lausoak badira

en: Pencil options
eu: Arkatzaren aukerak

en: Next number: %s
eu: Hurrengo zenbakia: %s

en: Shape
eu: Forma

en: Radius: %spx
eu: Erradioa: %spx

en: Shape options
eu: Formaren aukerak

en: Click on the shape's first point to close it.
eu: Klikatu formaren lehenengo puntuan bera ixteko.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
eu: Sakatu <Alt>, <Maius> edo biak, 'betetzea' aukera azkar aldatzeko

en: Text
eu: Testua

en: Text options
eu: Letra motaren aukerak

en: Width depends on the stylus pressure
eu: Zabalera lumaren presioaren araberakoa

en: Width depends on the mouse speed
eu: Zabalera saguaren abiaduraren araberakoa

en: Drag the selection or right-click on the canvas
eu: Arrastatu hautapena edo oihalean eskuin klik egin

en: Select an area or right-click on the canvas
eu: Hautatu area bat edo oihalean eskuin klik egin

en: Rectangle selection
eu: Laukizuzen formako hautapena

en: Error: invalid values
eu: Errorea: datu baliogabeak

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
eu: Moztuko dituzun aldeak saguaren erakuslearen bidez adierazten dira

en: Cropping the selection
eu: Hautapena mozten

en: Don't forget to confirm the operation!
eu: Ez ahaztu eragiketa baieztatzea!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
eu: Sakatu <Alt>, <Maius> edo biak, 'zabaldu honekin' aukera azkar aldatzeko

en: Click on the image to preview the selected filter
eu: Klikatu irudia hautatutako iragazkia aurreikusteko

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
eu: Bozeldu

en: Rotating the selection
eu: Hautapena biratzen

en: Rotating the canvas
eu: Oihala biratzen

en: Scaling the selection
eu: Hautapena eskalatzen

en: Scaling the canvas
eu: Oihala eskalatzen

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
eu: Sakatu <Maius> 'blokeatu proportzioak' aukera azkar aldatzeko

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
eu: Deformazioaren noranzkoak saguaren erakusleak iradokitzen ditu

en: Blur radius
eu: Lausotze erradioa

en: Saturation
eu: Saturazioa
