drawing - en to fi translation catalogue (290 entries)

en: Drawing
fi: Piirtäminen

en: Simple drawing utility
fi: Helppo piirustus apuohjelma

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
fi: Paint;Maali;Luonnos;Lyijykynä;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New Image
fi: Uusi kuva

en: Edit Image in Clipboard
fi: Muokkaa kuvaa leikepöydällä

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
fi: Versio 1.0.2 sisältää useita pieniä virhekorjauksia ja uusia käännöksiä.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
fi: Versio 1.0.1 sisältää useita pieniä virhekorjauksia ja uusia käännöksiä.

en: File
fi: Tiedosto

en: Open an image
fi: Avaa kuva

en: New Blank Image
fi: Uusi tyhjä kuva

en: New Image With Custom Size
fi: Uusi kuva, jossa mukautettu koko

en: New Image From Selection
fi: Uusi kuva valinnasta

en: New Image From Clipboard
fi: Uusi kuva leikepöydältä

en: Reload file
fi: Lataa uudelleen

en: Image properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Save
fi: Tallenna

en: Save as…
fi: Tallenna nimellä…

en: Export as…
fi: Vie nimellä…

en: Print
fi: Tulosta

en: Close Image
fi: Sulje kuva

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Quit all windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Toista

en: Rebuild from history
fi: Rakenna uudelleen historiasta

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Delete
fi: Poista

en: Paste
fi: Liitä

en: Import
fi: Tuonti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: View
fi: Näytä

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Optimal Zoom
fi: Optimaalinen näkymä

en: Zoom Out
fi: Loitontaa

en: Original Zoom
fi: Alkuperäinen koko

en: Zoom In
fi: Lähennä

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
fi: Paikka

en: Go Left
fi: Mene vasemmalle

en: Go Up
fi: Mene ylös

en: Go Down
fi: Mene alas

en: Go Right
fi: Mene oikealle

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Fullscreen
fi: Kokonäyttö

en: Colors
fi: Värit

en: Edit Main Color…
fi: Muokkaa pääväriä...

en: Edit Secondary Color…
fi: Muokkaa toissijaista väriä…

en: Use color editor by default
fi: Käytä värieditoria oletuksena

en: Exchange colors
fi: Vaihda värejä

en: Color application mode
fi: Värin sovellustila

en: Normal
fi: Normaali

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
fi: Eroavuus

en: Don't use the colors but…
fi: Älä käytä värejä, mutta…

en: Erase
fi: Pyyhi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Previous tool
fi: Edellinen työkalu

en: Show tools names
fi: Näytä työkalujen nimet

en: Troubleshoot selection
fi: Vianmääritys

en: Options
fi: Valinnat

en: Help
fi: Apua

en: Shortcuts
fi: Pikakuvakkeet

en: Report a bug
fi: Ilmoita virheestä

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
fi: Sisällysluettelo

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
fi: Perusohjeet

en: Help about selection
fi: Ohje valinnasta

en: About Drawing
fi: Tietoja ohjelmasta

en: Open
fi: Avaa

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Use these settings by default
fi: Käytä näitä asetuksia oletuksena

en: Images
fi: Kuvat

en: Window
fi: Ikkuna

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
fi: pikseliä

en: centimeters
fi: senttimetriä

en: inches
fi: tuumaa

en: Close selection
fi: Sulje valinta

en: Deselect
fi: Valitsematta

en: Crop
fi: Rajaa

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Rotate
fi: Kieritä

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
fi: Vinossa

en: Filters
fi: Suodattimet

en: More actions
fi: Lisää toimintoja

en: Open As New Image
fi: Avaa uutena kuvana

en: General
fi: Yleinen

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Image
fi: Kuva

en: Open a picture
fi: Avaa kuva

en: Reload image from disk
fi: Lataa kuva levyltä

en: Save picture as…
fi: Tallenna kuva nimellä…

en: Close the active image
fi: Sulje aktiivinen kuva

en: Back to previous tool
fi: Takaisin edelliseen työkaluun

en: Toggle the preview
fi: Vaihda esikatseluun

en: Selection
fi: Valinta

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
fi: Poista valinta

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
fi: Tuo tiedosto valintana

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
fi: Muokkaa pääväriä (vasen napsautus)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
fi: Muokkaa seuraavaa väriä (napsauta hiiren oikealla painikkeella)

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Exit fullscreen
fi: Poistu kokonäytöstä

en: Undo %s
fi: Kumoa %s

en: Redo %s
fi: Uudelleen %s

en: Unsaved file
fi: Tallentamaton tiedosto

note: Description of a command line option
en: Show the app version
fi: Näytä sovelluksen versio

note: Description of a command line option
en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
fi: Muokkaa leikepöydän sisältöä

en: This version isn't stable!
fi: Tämä versio ei ole vakaa!

en: Report bugs or ideas
fi: Ilmoita virheistä tai ideoita

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
fi: GNOMEn "Art Libre" -kuvakesarjan kirjoittajat

en: Official webpage
fi: Virallinen verkkosivu

en: Cancel
fi: Peru

note: Context: Create a new image
en: Create
fi: Luo

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
fi: Uusia kuvia

en: Default width
fi: Oletusleveys

en: Default height
fi: Oletuskorkeus

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
fi: Kuvien tallennus

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
fi: JPEG- ja BMP-kuvat eivät pysty käsittelemään läpinäkyvyyttä.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
fi: Jos tallennat kuvat näihin muotoihin, mitä haluat käyttää korvaamaan läpinäkyvät pikselit?

en: White
fi: Valkoinen

en: Black
fi: Musta

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
fi: Tarkistusalusta

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
fi: Mitään

en: Ask before saving
fi: Kysy ennen tallentamista

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
fi: Voit zoomata painamalla Ctrl+vieritys tai vain vieritys.

en: Use 'Ctrl' to zoom
fi: Käytä 'Ctrl' zoomataksesi

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
fi: Ulkomuoto

en: Use big icons
fi: Käytä suuria kuvakkeita

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
fi: Lisätyökalut

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
fi: Nämä työkalut eivät ole niin luotettavia ja hyödyllisiä kuin niiden pitäisi olla, joten ne eivät ole oletuksena käytössä.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
fi: Pyyhekumi

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
fi: Korostekynä

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
fi: Vapaa valinta

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
fi: Värin valinta

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
fi: Värin poiminta

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
fi: Maalaa

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
fi: Edistyneet asetukset

en: Preview size
fi: Esikatselun koko

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
fi: Kehitysvaiheen ominaisuudet

en: Background color
fi: Taustaväri

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
fi: Asettelu

en: The recommended value is "Automatic".
fi: Suositeltu arvo on "Automaattinen".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Compact
fi: Tiivis

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
fi: Perinteinen

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
fi: Perinteinen (symboliset kuvakkeet)

en: Menubar only
fi: Vain valikkopalkki

en: Toolbar only
fi: Vain työkalurivi

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
fi: Vain työkalurivi (symboliset kuvakkeet)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
fi: Polku

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
fi: Muoto

en: Colorspace
fi: Värialue

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
fi: Väärä muoto

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
fi: Kohteen %s tallentaminen epäonnistui

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
fi: Nimetön

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
fi: tämä kuva

en: Discard
fi: Hylkää

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
fi: Täällä on %s tallentamattomia muutoksia.

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
fi: Korvaa

en: This file format doesn't support transparent colors.
fi: Tämä tiedostomuoto ei tue läpinäkyviä värejä.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
fi: Voit tallentaa kuvan PNG-tiedostona tai korvata läpinäkyvyyden:

en: Replace transparency with:
fi: Korvaa läpinäkyvyys seuraavilla:

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
fi: Työkalun lataus epäonnistui: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
fi: Virhe sovelluksen käynnistämisessä, ilmoita tästä virheestä.

en: Modifications will take effect in the next new window.
fi: Muutokset tulevat voimaan seuraavassa uudessa ikkunassa.

en: Loading %s
fi: Ladataan %s

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
fi: Missä haluat avata %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
fi: nämä tiedostot

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
fi: Mitä haluat tehdä kohteen %s kanssa?

en: Import a picture
fi: Tuo kuva

en: Required tool is not available
fi: Pakollinen työkalu ei ole käytettävissä

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: %s%% transparent
fi: %s%% läpinäkyvä

en: Grey
fi: Harmaa

en: Orange
fi: Oranssi

en: Brown
fi: Ruskea

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
fi: Todennäköisesti ruskea

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Magenta
fi: Purppura

en: Purple
fi: Violetti

en: Cyan
fi: Syaani

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
fi: Todennäköisesti turkoosi

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
fi: Tuntematon värin nimi

en: All pictures
fi: Kaikki kuvat

en: PNG images
fi: PNG-kuvat

en: JPEG images
fi: JPEG-kuvat

en: BMP images
fi: BMP-kuvat

en: Continue
fi: Jatka

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
fi: Alue näyttää huonosti rajatulta tai erittäin monimutkaiselta.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
fi: Tämä algoritmi ei ehkä pysty hallitsemaan haluttua aluetta.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
fi: Haluatko keskeyttää toiminnan tai antaa työkalun taistella?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
fi: prosentit

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
fi: astetta

en: Main color
fi: Pääväri

en: Secondary color
fi: Seuraava väri

en: Tool size
fi: Työkalun koko

en: No options
fi: Ei vaihtoehtoja

en: How the color will be applied to the existing pixels
fi: Kuinka väriä käytetään olemassa oleviin kuvapisteisiin

en: Back to the palette
fi: Takaisin palettiin

en: Palette
fi: Paletti

en: Use this editor by default
fi: Käytä tätä editoria oletuksena

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: More options
fi: Lisää vaihtoehtoja

en: Select a filter…
fi: Valitse suodatin…

en: Angle (degrees)
fi: Kulma (astetta)

en: Angle
fi: Kulma

en: Rotate left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate right
fi: Kierrä oikealle

en: Flip horizontally
fi: Peilaa vaaka suunnassa

en: Flip vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
fi: Pidä mittasuhteet

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
fi: Aina

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
fi: Kulmista skaalattaessa

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
fi: Koskaan

en: Horizontal deformation
fi: Vaakasuuntainen muodonmuutos

en: Vertical deformation
fi: Pystysuora muodonmuutos

en: Line shape
fi: Viivan muoto

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
fi: Pyöreä

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
fi: Neliö

en: Outline
fi: Ääriviiva

en: Antialiasing
fi: Reunojen

en: Pencil
fi: Lyijykynä

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Blur
fi: Sumeus

en: Change saturation
fi: Vaihda kylläisyys

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
fi: Peittää

en: Add transparency
fi: Lisää läpinäkyvyys

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
fi: Sumentaminen

en: Fast blur
fi: Nopea sumeus

en: Slow blur
fi: Hidas sumeus

en: Blur direction
fi: Sumennuksen suunta

note: Context: about the blur direction
en: No direction
fi: Ei suuntaa

en: Invert colors
fi: Käännä värit

en: Color gradient
fi: Värin liukuväri

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
fi: Käyttäytyminen

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
fi: Ympäröi ja täytä

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
fi: Pyyhi ja korvaa

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Horizontal gradient
fi: Vaakasuuntainen liukuväri

en: Vertical gradient
fi: Pystysuora liukuväri

en: Radial gradient
fi: Säteinen liukuväri

en: Rounded rectangle
fi: Pyöristetty suorakulmio

en: Oval
fi: Soikea

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Free shape
fi: Vapaalla muodolla

en: Close shape
fi: Sulje muoto

en: Insert here
fi: Lisää tähän

en: Font
fi: Fontti

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Bold
fi: Vahvennettu

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
fi: Tausta

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
fi: Ei taustaa

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
fi: Varjo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
fi: Suorakulmion tausta

en: Curve
fi: Käyrä

en: Curve options
fi: Käyrän asetukset

en: Dashed arrow
fi: Katkoviivattu nuoli

en: Arrow
fi: Nuoli

en: Dashed
fi: Katkoviiva

en: Line
fi: Viiva

en: Line options
fi: Viivan asetukset

en: Painting options
fi: Maalauksen vaihtoehdot

en: Click on an area to replace its color by transparency
fi: Napsauta aluetta korvataksesi sen väri läpinäkyvyydellä

en: Pencil options
fi: Lyijykynän asetukset

en: Shape
fi: Muoto

en: Shape options
fi: Muodon asetukset

en: Click on the shape's first point to close it.
fi: Napsauta muodon ensimmäistä kohtaa sulkeaksesi sen.

en: Text
fi: Teksti

en: Text options
fi: Fontin asetukset

en: Drag the selection or right-click on the canvas
fi: Vedä valintaa tai napsauta hiiren kakkospainikkeella alustaa

en: Select an area or right-click on the canvas
fi: Valitse alue tai napsauta hiiren kakkospainikkeella alustaa

en: Rectangle selection
fi: Suorakulmion valinta

en: Error: invalid values
fi: Virhe: virheelliset arvot

en: Cropping the selection
fi: Rajaa valintaan

en: Click on the image to preview the selected filter
fi: Napsauttamalla kuvaa voit esikatsella valittua suodatinta

en: Rotating the selection
fi: Valinnan kääntäminen

en: Rotating the canvas
fi: Alustan kääntäminen

en: Scaling the selection
fi: Valinnan skaalaaminen

en: Scaling the canvas
fi: Alustan skaalaaminen

en: Blur radius
fi: Hämärrä säde

en: Saturation
fi: Kylläisyys
