drawing - en to he translation catalogue (294 entries)

en: Drawing
he: ציור

en: Simple drawing utility
he: כלי ציור פשוט

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
he: Paint;שרטט;עיפרון;

en: New Window
he: חלון חדש

en: New Image
he: תמונה חדשה

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
he: החלון והתפריט הראשי שלו

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
he: נפתח תפריט „תמונה חדשה”

en: File
he: קובץ

en: Open an image
he: פתיחת תמונה

en: New Blank Image
he: תמונה חדשה ריקה

en: New Image With Custom Size
he: תמונה חדשה בגודל מותאם אישית

en: New Image From Selection
he: יצירת תמונה חדשה מהבחירה

en: New Image From Clipboard
he: תמונה חדשה מלוח הגזירים

en: Reload file
he: טעינת הקובץ מחדש

en: Image properties
he: מאפייני תמונה

en: Reset canvas
he: איפוס לוח הציור

en: Save
he: שמירה

en: Save without transparency
he: שמירה ללא שקיפות

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
he: העלאה לרשת NFT…

en: Save as…
he: שמירה בשם…

en: Export as…
he: ייצוא בשם…

en: Copy to clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: Print
he: הדפסה

en: Close Image
he: סגירת התמונה

en: Close Window
he: סגירת החלון

en: Quit all windows
he: יציאה מכל החלונות

en: Edit
he: עריכה

en: Undo
he: ביטול פעולה

en: Redo
he: חידוש פעולה

en: Rebuild from history
he: בנה מחדש מההסטוריה

en: Select all
he: בחירה בהכל

en: Cut
he: גזירה

en: Copy
he: העתקה

en: Delete
he: מחיקה

en: Paste
he: הדבקה

en: Import
he: ייבוא

en: Preferences
he: מאפיינים

en: View
he: הצגה

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Zoom
he: תקריב

en: Optimal Zoom
he: מרחק מיטבי

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Original Zoom
he: מרחק מקורי

en: Zoom In
he: התקרבות

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
he: מיקום

en: Go Left
he: מעבר שמאלה

en: Go Up
he: מעבר למעלה

en: Go Down
he: מעבר למטה

en: Go Right
he: מעבר ימינה

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
he: מעבר לקצה השמאלי

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
he: מעבר לקצה העליון

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
he: מעבר לקצה התחתון

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
he: מעבר לקצה הימני

en: Refresh
he: ריענון

en: Colors
he: צבעים

en: Edit Main Color…
he: עריכת הצבע הראשי…

en: Edit Secondary Color…
he: עריכת הצבע המשני…

en: Exchange colors
he: החלף צבעים

en: Normal
he: רגיל

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
he: מודגש

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
he: שוני

en: Erase
he: מחק

en: Tools
he: כלים

en: Previous tool
he: כלי קודם

en: Show tools names
he: הצג שמות כלים

en: Cancel transformation
he: ביטול שינוי הצורה

en: Apply transformation
he: החלת שינוי הצורה

en: Options
he: אפשרויות

en: Help
he: עזרה

en: Shortcuts
he: קיצורי דרך

en: Report a bug
he: דווח על באג

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
he: עזרה בסיסית

en: Help about zooming
he: עזרה לגבי התקריב

en: Help about colors
he: עזרה לגבי הצבעים

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
he: עזרה לגבי כלי שינוי הצורה

en: Help about selection
he: עזרה לגבי הבחירה

en: What's new
he: מה חדש

en: About Drawing
he: על אודות „ציור”

en: Open
he: פתיחה

en: Share the image
he: שיתוף התמונה

en: Reload
he: טעינה מחדש

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Color
he: צבע

en: Images
he: תמונות

en: Window
he: חלון

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
he: פיקסלים

en: centimeters
he: סנטימטרים

en: inches
he: אינצ׳ים

en: Deselect
he: ביטול הבחירה

en: Crop
he: חיתוך

en: Scale
he: שינוי קנה מידה

en: Rotate
he: סיבוב

en: More actions
he: אפשרויות נוספות

en: Invert selection
he: היפוך הבחירה

en: Open As New Image
he: פתח כתמונה חדשה

en: General
he: כללי

en: Main menu
he: תפריט ראשי

en: Image
he: תמונה

en: Open a picture
he: פתיחת תמונה

en: Save picture as…
he: שמירת תמונה בשם…

en: Close the active image
he: סגור תמונה נוכחית

en: Open the tool options menu
he: פתיחת תפריט האפשרויות

en: Back to previous tool
he: חזרה לכלי הקודם

en: Toggle the preview
he: הצגת/הסתרת התצוגה המקדימה

en: Selection
he: בחירה

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
he: מחיקת הבחירה

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
he: ערוך את הצבע הראשי (לחיצה שמאלית)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
he: ערוך את צבע המשנה (לחיצה שמאלית)

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
he: ניווט

en: Loading…
he: בטעינה…

en: Exit fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Undo %s
he: ביטול פעולה %s

en: Redo %s
he: חידוש פעולה %s

en: Unsaved file
he: קובץ לא שמור

note: Description of a command line option
en: Show the app version
he: הצגת גרסת היישום

note: Description of a command line option
en: Open a new window
he: פתח חלון חדשה

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
he: פתח לשונית חדשה

en: Report bugs or ideas
he: דווח באגים או רעיונות

en: Simple image editor for Linux
he: עורך תמונות פשוט עבור לינוקס

en: Official webpage
he: אתר האינטרנט הרשמי

en: Error opening this file.
he: שגיאה בפתיחת קובץ זה.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
he: האם התכוונת ל־„%s”?

en: Cancel
he: ביטול

note: Context: Create a new image
en: Create
he: יצירה

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
he: תמונות חדשות

en: Default width
he: רוחב ברירת מחדל

en: Default height
he: גובה ברירת מחדל

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
he: צבע ברירת מחדל

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
he: שמירת תמונות

en: White
he: לבן

en: Black
he: שחור

en: Ask before saving
he: בקשת אישור לשמירה

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
he: מראה

en: Use big icons
he: שימוש בסמלים גדולים

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
he: כלים נוספים

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
he: מחק

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
he: בחירה חופשית

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
he: אפשרויות צבע

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
he: בוחר צבעים

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
he: צבע

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
he: אפשרויות מתקדמות

en: Preview size
he: גודל תצוגה מקדימה

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
he: תכונות פיתוח

en: Background color
he: צבע רקע

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
he: פריסה

en: The recommended value is "Automatic".
he: האפשרות המומלצת היא "אוטומטית".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
he: אוטומטית

en: Compact
he: חסכונית

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
he: מסורתי

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
he: מסורתי (סמלים סימבוליים)

en: Menubar only
he: סרגל תפריט בלבד

en: Toolbar only
he: סרגל כלים בלבד

en: %s px
he: %s פיקסלים

en: %s cm
he: %s ס״מ

en: %s in
he: %s אינצ׳ים

note: Context: the path of the edited file
en: Path
he: נתיב

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
he: תבנית

en: Colorspace
he: מרחב צבעים

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
he: תבנית לא תקינה

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
he: שמירת %s נכשלה

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
he: ללא שם

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
he: תמונה זו

en: Discard
he: מחיקת שינויים

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
he: יש שינויים שלא נשמרו לקובץ %s.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
he: החלה ושמירה

en: Save anyway
he: שמירה בכל זאת

en: Do you want to save anyway?
he: לשמור בכל זאת?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
he: החלפה

en: Error starting the application, please report this bug.
he: שגיאה בפתיחת היישום, נא לדווח באג זה.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
he: זאת הפעם הראשונה שלך ב־„ציור” %s, האם ברצונך לראות מה חדש?

en: No
he: לא

en: Yes
he: כן

en: The clipboard doesn't contain any image.
he: לוח הגזירים אינו מכיל תמונות כלל.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
he: הקובץ %s כבר פתוח

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
he: פתיחה חוזרת

en: Press F11 to exit fullscreen.
he: יש ללחוץ על F11 כדי לצאת ממסך מלא.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
he: שגיאה בטעינת החלונית התחתונה של הכלי „%s”, נא לדווח על התקלה הזאת.

en: Loading %s
he: %s בטעינה

en: New Tab
he: לשונית חדשה

en: Discard changes
he: ביטול השינויים

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
he: היכן ברצונך לפתוח את %s?

en: Image copied to clipboard
he: התמונה הועתקה ללוח הגזירים

en: Import a picture
he: ייבוא תמונה

en: Grey
he: אפור

en: Orange
he: כתום

en: Brown
he: חום

en: Red
he: אדום

en: Green
he: ירוק

en: Blue
he: כחול

en: Yellow
he: צהוב

en: Purple
he: סגול

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
he: שם צבע לא ידוע

en: All pictures
he: כל התמונות

en: PNG images
he: תמונות PNG

en: JPEG images
he: תמונות JPEG

en: BMP images
he: תמונות BMP

en: %s isn't an image.
he: הקובץ %s אינו תמונה.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
he: יישום זה אינו תומך בטעינת תמונות WEBP, עימך הסליחה.

en: Continue
he: המשך

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
he: האזור לא נראה תחום בראוי, או שמאוד מסובך.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
he: לא בטוח שסדרה זו תוכל לנהל את האזור הרצוי.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
he: האם ברצונך לבטל את הפעולה, או לתת לכלי להיאבק?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
he: אחוזים

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
he: מעלות

en: Main color
he: צבע ראשי

en: Secondary color
he: צבע משנה

en: Tool size
he: גודל כלי

en: No options
he: אין אפשרויות

en: Back to the palette
he: חזרה ללוח הצבעים

en: Palette
he: לוח צבעים

en: Use this editor by default
he: עשה שימוש בעורך זה בברירת המחדל

en: Selection options
he: אפשרויות בחירה

en: Replace with…
he: החלפה עם…

en: Transparency
he: שקיפות

en: More options
he: אפשרויות נוספות

en: Select a filter…
he: בחירת מסנן…

en: Angle (degrees)
he: זווית (מעלות)

en: Angle
he: מעלה

en: Rotate left
he: סובב שמאלה

en: Rotate right
he: סובב ימינה

en: Flip horizontally
he: הפוך אופקית

en: Flip vertically
he: הפוך אנכית

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
he: שמירה על היחס

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
he: תמיד

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
he: אף פעם

en: Pixels
he: פיקסלים

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
he: עגול

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
he: מרובע

en: Outline
he: קו מתאר

en: Simple arrow
he: חץ פשוט

en: Double arrow
he: חץ כפול

en: Antialiasing
he: החלקת עקומות

en: Simple brush
he: מברשת פשוטה

en: Hairy brush
he: מברשת שעירה

en: Pencil
he: עיפרון

en: Rectangle
he: מלבן

en: Shuffle pixels
he: ערבוב פיקסלים

en: Add transparency
he: הוספת שקיפות

en: Invert colors
he: היפוך צבעים

en: Color gradient
he: מעבר צבעים

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
he: התנהגות

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
he: הקף ומלא

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
he: מחק והחלף

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
he: כל התמונה

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
he: הסרת צבע

en: Circle
he: עיגול

en: No outline
he: ללא קו מתאר

en: Filling
he: מילוי

en: Horizontal gradient
he: מעבר אופקי

en: Vertical gradient
he: מעבר אנָכי

en: Oval
he: סגלגל

en: Polygon
he: מצולע

en: Free shape
he: צורה חופשית

en: Insert here
he: הכנס כאן

en: Font
he: גופן

en: Select a font…
he: בחירת גופן…

en: Italic
he: נטוי

en: Bold
he: מודגש

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
he: רקע

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
he: ללא רקע

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
he: צל

en: Arrow
he: חץ

en: Brush options
he: אפשרויות מברשת

en: Eraser options
he: אפשרויות מחק

en: Line
he: קו

en: Width: %spx
he: רוחב: %s פיקסלים

en: Height: %spx
he: גובה: %s פיקסלים

en: Line options
he: אפשרויות קו

en: Painting options
he: אפשרויות צביעה

en: Click on an area to replace its color by transparency
he: לחץ על אזור כדי  להחליף את צבעו לפי שקיפות

en: Pencil options
he: אפשרויות עיפרון

en: Shape
he: צורה

en: Radius: %spx
he: רדיוס: %s פיקסלים

en: Shape options
he: אפשרויות

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
he: מילוי עם הצבע הראשי

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
he: מילוי עם הצבע המשני

en: Text
he: טקסט

en: Text options
he: אפשרויות טקסט

en: Drag the selection or right-click on the canvas
he: גרור את הבחירה או לחץ לחיצה ימנית על לוח הציור

en: Select an area or right-click on the canvas
he: גרור את הבחירה או לחץ לחיצה שמאלית על לוח הציור

en: Rectangle selection
he: בחירה מלבנית

en: Error: invalid values
he: שגיאה: ערכים בלתי־חוקיים

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
he: אפשרויות הרחבה

en: Cropping the selection
he: חיתוך הבחירה

en: Cropping or expanding the canvas
he: חיתוך או הרחבת לוח הציור

en: Active filter
he: הפעלת סינון

en: Rotating options
he: אפשרויות סיבוב

en: Rotating the selection
he: סיבוב הבחירה

en: Rotating the canvas
he: סיבוב לוח הציור

en: Scaling options
he: אפשרויות קנה מידה

en: Scaling the selection
he: שינוי קנה המידה של הבחירה

en: Scaling the canvas
he: שינוי קנה המידה של לוח הציור

en: Saturation
he: רווייה
