drawing - en to hi translation catalogue (100 entries)

en: Drawing
hi: चित्र

en: Simple drawing utility
hi: सरल चित्र यूटिलिटी

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
hi: पेंट;स्केच;पेंसिल;

en: New Window
hi: नई विंडो

en: New Image
hi: नई इमेज

en: Edit Image in Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड की इमेज को एडिट करें

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
hi: स्क्रीनशेत या मीम एडिट करें

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
hi: विंडो और इसका प्राथमिक मेनू

en: File
hi: फाइल

en: Open an image
hi: इमेज खोलें

en: New Blank Image
hi: नई खाली इमेज

en: New Image With Custom Size
hi: कस्टम आकार की नई इमेज

en: New Image From Selection
hi: सिलेक्शन से नयी इमेज

en: New Image From Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से नयी इमेज

en: Reload file
hi: फाइल दोबारा लोड करें

en: Image properties
hi: इमेज के गुण

en: Reset canvas
hi: कैनवास रीसेट करें

en: Save
hi: सेव करें

en: Save without transparency
hi: पारदर्शिता के बिना सेव करें

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
hi: एन.एफ.टी .  के रूप में तैयार करें...

en: Save as…
hi: प्रारूप चुनें फिर सेव करें

en: Export as…
hi: प्रारूप चुनें फिर निर्यात करें

en: Copy to clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Print
hi: प्रिंट

en: Close Image
hi: इमेज बंद करें

en: Close Window
hi: विंडो बंद करें

en: Quit all windows
hi: सभी विंडो बंद करें

en: Edit
hi: एडिट

en: Undo
hi: पूर्ववत् करें

en: Redo
hi: फिरसे करें

en: Select all
hi: सब कुछ सेलेक्ट करें

en: Cut
hi: कट करें

en: Copy
hi: कॉपी करें

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Paste
hi: पेस्ट करें

en: Import
hi: इम्पोर्ट करें

en: View
hi: दृश्य

en: Zoom
hi: कैमरा का स्थान बदलें

en: Optimal Zoom
hi: कैमरे को सर्वोत्तम स्थान पर रखें

en: Zoom Out
hi: कैमरे को कैनवास के नजदीक लाएं

en: Original Zoom
hi: कैमरे को प्रारंभिक स्थान पर लाएं

en: Zoom In
hi: कैमरे को कैनवास से दूर लाएं

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
hi: स्थान बदलें

en: Go Left
hi: बाएं जाएं

en: Go Up
hi: ऊपर जाएं

en: Go Down
hi: नीचे जाएं

en: Go Right
hi: दाहिने जाएं

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
hi: बाईने अंत तक जाएं

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
hi: ऊपरी सिरे तक जाये

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
hi: निचले सिरे तक जाएं

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
hi: दाहिने अंत तक जाएं

en: Refresh
hi: ताजा करें

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन का प्रयोग करें

en: Colors
hi: रंग

en: Normal
hi: साधारण

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
hi: प्रमुखता से दिखाएं

en: Erase
hi: मिटाये

en: Tools
hi: औजार

en: Previous tool
hi: पिछला औजार

en: Active tool
hi: सक्रिय औजार

en: Show tools names
hi: औजार के नाम दिखाएं

en: Bigger width
hi: चौड़ाई बड़ी करें

en: Smaller width
hi: चौड़ाई छोटी करें

en: Troubleshoot selection
hi: सिलेक्शन में समस्या का हल निकालें

en: Cancel transformation
hi: परिवर्तन रद्द करें

en: Apply transformation
hi: परिवर्तन लागू करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Help
hi: सहायता

en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट

en: Report a bug
hi: समस्या सूचित करें

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
hi: सूचि

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
hi: मूल सहायता

en: What's new
hi: नया चीजें

en: Open
hi: खोलें

en: Share the image
hi: इमेज को प्रसारित करें

en: Reload
hi: फाइल दोबारा लोड करें

en: 100%
hi: १००%

en: Window
hi: विंडो

en: centimeters
hi: सेन्टीमीटर्स

en: inches
hi: इनचेस

en: Crop
hi: क्रॉप

en: Scale
hi: स्केल

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: Image
hi: इमेज

en: Selection
hi: सिलेक्शन

en: History
hi: इतिहास

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Exit fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन का प्रयोग ना करें

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: Context: Create a new image
en: Create
hi: बनायें

en: White
hi: सफेद

en: Black
hi: काला

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
hi: दिखावट

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
hi: रबड़

en: elementary OS
hi: एलिमेंट्री ओ.स.

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
hi: पुराना

en: Line
hi: रेखा

en: Line options
hi: रेखा विकल्प

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Text options
hi: टेक्स्ट विकल्प
