drawing - en to hr translation catalogue (483 entries)

en: Drawing
hr: Crtanje

en: Simple drawing utility
hr: Jednostavan program za crtanje

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
hr: Paint;Slikanje;Skiciranje;Olovka;

en: New Window
hr: Novi prozor

en: New Image
hr: Nova slika

en: Edit Image in Clipboard
hr: Uredi sliku u međuspremniku

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
hr: Uredi snimke ekrana ili memova

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
hr: Ovaj osnovni uređivač slika može promijeniti veličinu, obrezati ili okrenuti sliku, primijeniti jednostavne filtre, umetnuti ili cenzurirati tekst te manipulirati odabranim dijelom slike (izrezati/kopirati/umetnuti/povući/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
hr: I naravno, moguće je crtati! Korištenjem alata poput olovke, ravne crte, alata za krivulje, mnogih oblika, raznih kistova i njihovih različitih boja i opcija.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
hr: Podržane vrste datoteka uključuju PNG, JPEG i BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
hr: Verzija 1.0.2 sadrži nekoliko ispravki manjih programskih grešaka i razne nove prijevode.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
hr: Verzija 1.0.1 sadrži nekoliko ispravki manjih programskih grešaka i razne nove prijevode.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
hr: Verzija 1.0.0 poboljšava performanse iscrtavanja, što je vidljivo pri uređivanju velikih slika sa slabim CPU-om.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
hr: Sada se može koristiti novi alat „Ukosi” za naginjanje slike iz pravokutnika u paralelogram. Ta se deformacija može primijeniti vodoravno ili okomito.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
hr: Alati se mogu birati pomoću tipkovnih prečaca (Alt+slovo]. Ovo možda još neće raditi s jezicima koji ne koriste latiničnu abecedu.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
hr: Pritiskom tipke „ctrl” prikazat će se koordinate kursora u opisu alata. Ako to učiniš dok koristiš alat, prikazat će se dodatni podaci, na primjer dimenzije oblika koji crtaš!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
hr: Pritiskom tipke „shift” ili „alt” za vrijeme korištenja alata, omogućuju se određene opcije, kao što je zaključavanje smjera za alat „crta” ili mijenjanje stila ispunjavanja oblika.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
hr: Pomoću alata „Skaliraj” može se po želji postaviti nova veličina kao relativan postotak, umjesto kao apsolutna vrijednost u pikselima.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
hr: Prozor i njegov glavni izbornik

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
hr: Odabir i s njime povezane radnje

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
hr: Zumiranje u raznim oblicima

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
hr: Izbornik „Nova slika” otvoren

en: File
hr: Datoteka

en: Open an image
hr: Otvori jednu sliku

en: New Blank Image
hr: Nova prazna slika

en: New Image With Custom Size
hr: Nova slika prilagođene veličine

en: New Image From Selection
hr: Nova slika iz odabira

en: New Image From Clipboard
hr: Nova slika iz međuspremnika

en: Reload file
hr: Ponovo učitaj datoteku

en: Image properties
hr: Svojstva slike

en: Reset canvas
hr: Obnovi platno

en: Save
hr: Spremi

en: Save without transparency
hr: Spremi bez prozirnosti

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
hr: Pripremi kao NFT …

en: Save as…
hr: Spremi kao …

en: Export as…
hr: Izvezi kao …

en: Copy to clipboard
hr: Kopiraj u međuspremnik

en: Print
hr: Ispiši

en: Close Image
hr: Zatvori sliku

en: Close Window
hr: Zatvori prozor

en: Quit all windows
hr: Zatvori sve prozore

en: Edit
hr: Uredi

en: Undo
hr: Poništi

en: Redo
hr: Ponovi

en: Rebuild from history
hr: Izgradi ponovo iz povijesti

en: Select all
hr: Odaberi sve

en: Cut
hr: Izreži

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Delete
hr: Izbriši

en: Paste
hr: Umetni

en: Import
hr: Uvezi

en: Preferences
hr: Postavke

en: View
hr: Prikaz

en: Preview
hr: Pregled

en: Zoom
hr: Uvećanje

en: Optimal Zoom
hr: Optimalno uvećanje

en: Zoom Out
hr: Umanji prikaz

en: Original Zoom
hr: Izvorno uvećanje

en: Zoom In
hr: Uvećaj prikaz

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
hr: Položaj

en: Go Left
hr: Idi lijevo

en: Go Up
hr: Idi gore

en: Go Down
hr: Idi dolje

en: Go Right
hr: Idi desno

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
hr: Idi skroz lijevo

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
hr: Idi skroz gore

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
hr: Idi skroz dolje

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
hr: Idi skroz desno

en: Tab at the left
hr: Kartica lijevo

en: Tab at the right
hr: Kartica desno

en: Refresh
hr: Aktualiziraj

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
hr: Prati brzinu kadrova

en: Dark theme variant
hr: Varijanta tamne teme

en: Show the menu-bar
hr: Pokaži traku izbornika

en: Hide toolbars
hr: Sakrij traku alata

en: Fullscreen
hr: Cjeloekranski prikaz

en: Colors
hr: Boje

en: Edit Main Color…
hr: Uredi glavnu boju …

en: Edit Secondary Color…
hr: Uredi sporednu boju …

en: Use color editor by default
hr: Standardno koristi uređivač boja

en: Exchange colors
hr: Zamijeni boje

en: Color application mode
hr: Modus programa u boji

en: Normal
hr: Normalno

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
hr: Isticanje

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
hr: Tamni tekst na svijetloj pozadini

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
hr: Svijetli tekst na tamnoj pozadini

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
hr: HLS modusi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
hr: Samo nijansa

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
hr: Samo zasićenost

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
hr: Nijansa i zasićenost

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
hr: Samo osvjetljenost

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
hr: Drugi modusi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
hr: Neobrađena izvorna boja

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
hr: Razlika

en: Don't use the colors but…
hr: Ne koristi boje, već …

en: Erase
hr: Izbriši

en: Tools
hr: Alati

en: Previous tool
hr: Prethodni alat

en: Active tool
hr: Aktivni alat

en: Show tools names
hr: Prikaži imena alata

en: Bigger width
hr: Veća širina

en: Smaller width
hr: Manja širina

en: Troubleshoot selection
hr: Ispravi problem s odabirom

en: Cancel transformation
hr: Prekini transformaciju

en: Apply transformation
hr: Primijeni transformaciju

en: Options
hr: Opcije

en: Help
hr: Pomoć

en: Shortcuts
hr: Prečaci

en: Report a bug
hr: Prijavi grešku

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
hr: Indeks

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
hr: Individualne stranice

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
hr: Osnovna pomoć

en: Help about zooming
hr: Pomoć za uvećanje

en: Help about the full-screen mode
hr: Pomoć za cjeloekranski prikaz

en: Help about classic tools
hr: Pomoć za klasične alate

en: Help about colors
hr: Pomoć za boje

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
hr: Pomoć za alate transformacija

en: Help about selection
hr: Pomoć za odabir

en: What's new
hr: Novosti

en: About Drawing
hr: O programu Crtanje

en: Open
hr: Otvori

en: Share the image
hr: Dijeli sliku

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
hr: Slika se promijenila na disku. Želiš li je ponovo učitati?

en: Reload
hr: Učitaj ponovo

en: 100%
hr: 100 %

en: Width
hr: Širina

en: Height
hr: Visina

en: Color
hr: Boja

en: Use these settings by default
hr: Standardno koristi ove postavke

en: Images
hr: Slike

en: Window
hr: Prozor

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
hr: piksela

en: centimeters
hr: centimetra

en: inches
hr: inča

en: Close selection
hr: Zatvori odabir

en: Deselect
hr: Odznači

en: Crop
hr: Odreži

en: Scale
hr: Skaliraj

en: Rotate
hr: Okreni

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
hr: Ukosi

en: Filters
hr: Filtri

en: More actions
hr: Daljnje radnje

en: Invert selection
hr: Preokreni odabir

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
hr: Odredi kao trenutačnu sliku

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
hr: Prilagodi sliku na ovu širinu

en: Open As New Image
hr: Otvori kao novu sliku

en: Keyboard Shortcuts
hr: Tipkovni prečaci

en: General
hr: Opće

en: Main menu
hr: Glavni izbornik

en: Toggle the menu-bar
hr: Uključi/isključi traku izbornika

en: Image
hr: Slika

en: Open a picture
hr: Otvori jednu sliku

en: Reload image from disk
hr: Ponovo učitaj sliku s diska

en: Save picture as…
hr: Spremi sliku kao …

en: Close the active image
hr: Zatvori aktivnu sliku

en: Open the tool options menu
hr: Otvori izbornik opcija alata

en: Back to previous tool
hr: Natrag na prethodni alat

en: Apply a transformation
hr: Primijeni jednu transformaciju

en: Toggle the preview
hr: Uključi/isključi pregled

en: Selection
hr: Odabir

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
hr: Izbriši odabir

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
hr: Uvezi jednu datoteku kao odabir

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
hr: Uredi glavnu boju (pritisni lijevi gumb miša)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
hr: Uredi sporednu boju (pritisni desni gumb miša)

en: History
hr: Povijest

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
hr: Navigacija

en: Tabs
hr: Kartice

en: Toggle fullscreen mode
hr: Uključi/isključi cjeloekranski prikaz

en: Toggle toolbars visibility
hr: Uključi/isključi vidljivost trake alata

en: Touch gestures
hr: Dodirne geste

en: Loading…
hr: Učitavanje …

en: Exit fullscreen
hr: Zatvori cjeloekranski prikaz

en: Undo %s
hr: Poništi %s

en: Redo %s
hr: Ponovi %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
hr: Pokušaj spremanja nevaljanog stanja

en: Error: no tool '%s'
hr: Greška: ne postoji alat „%s”

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
hr: Novi pixbuf je prazan, bez promjene na %s

en: Unsaved file
hr: Nespremljena datoteka

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
hr: %s kadra u sekundi

note: Description of a command line option
en: Show the app version
hr: Prikaži verziju programa

note: Description of a command line option
en: Open a new window
hr: Otvori novi prozor

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
hr: Otvori novu karticu

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
hr: Uredi sadržaj međuspremnika

en: This version isn't stable!
hr: Ovo nije stabilna verzija!

en: Report bugs or ideas
hr: Prijavi greške ili ideje

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
hr: Autori GNOME-ovog kompleta ikona „Art Libre”

en: Simple image editor for Linux
hr: Jednostavan program za crtanje za Linux

en: Official webpage
hr: Službena web-stranica

en: Error opening this file.
hr: Greška pri otvaranju datoteke.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
hr: Misliš li možda %s?

note: This string displays the zoom level: %s will be replaced with a number, while %% will be rendered as the symbol '%'
en: %s%%
hr: %s %%

en: Cancel
hr: Odustani

note: Context: Create a new image
en: Create
hr: Stvori

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
hr: Nove slike

en: Default width
hr: Standardna širina

en: Default height
hr: Standardna visina

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
hr: Standardna boja

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
hr: Spremanje slika

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
hr: JPEG i BMP slike ne podržavaju prozirnost.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
hr: Ako spremiš slike u ovim formatima, što želiš koristiti kao zamjenu za prozirne pikslove?

en: White
hr: Bijelu boju

en: Black
hr: Crnu boju

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
hr: Šahovnicu

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
hr: Ništa

en: Ask before saving
hr: Pitaj prije spremanja

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
hr: Uvećaj pomoću Ctrl+klizanje ili samo klizanjem.

en: See the user help manual for explanations.
hr: Za objašnjenja pogledaj priručnik za korisničku pomoć.

en: Use 'Ctrl' to zoom
hr: Koristi „Ctrl” za uvećvaanje

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
hr: Izgled

en: Use big icons
hr: Koristi velike ikone

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
hr: Dodatni alati

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
hr: Ovi alati nisu pouzdani i korisni kao što bi trebali biti, stoga neki nisu standardno aktivirani.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
hr: Gumica

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
hr: Isticanje

en: Brush
hr: Kist

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
hr: Točke

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
hr: Prostoručni odabir

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
hr: Biranje boje

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
hr: Kapaljka

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
hr: Bojanje

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
hr: Napredne opcije

en: Preview size
hr: Veličina pregleda

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
hr: Funkcije u razvoju

en: Background color
hr: Boja pozadine

en: Prefer dark theme variant
hr: Preferiraj varijantu tamne teme

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
hr: Raspored

en: The recommended value is "Automatic".
hr: Preporučena vrijednost je „Automatski”.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
hr: Automatski

en: Compact
hr: Kompaktno

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
hr: Stari

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
hr: Stari (simboličke ikone)

en: Menubar only
hr: Samo traka izbornika

en: Toolbar only
hr: Samo traka alata

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
hr: Samo traka alata (simboličke ikone)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
hr: Staza

en: Colorspace
hr: Prostor boje

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
hr: Neispravan format

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
hr: Neuspjelo spremanje %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
hr: Bezimeno

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
hr: ovoj slici

en: Discard
hr: Odbaci

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
hr: Postoje nespremljene promjene u %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
hr: Odabran je dio slike: pikseli ispod odabira će biti spremljeni u boji koju možda ne očekuješ!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
hr: Promjene trenutačnog alata nisu primijenjene.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
hr: Primijeni i spremi

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
hr: Odznači i spremi

en: Save anyway
hr: Svejedno spremi

en: Do you want to save anyway?
hr: Želiš li svejedno spremiti?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
hr: Zamijeni

en: This file format doesn't support transparent colors.
hr: Ovaj datotečni format ne podržava prozirne boje.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
hr: Sliku možeš spremiti kao PNG datoteku ili zamijeni prozirnost sa:

en: Replace transparency with:
hr: Zamijeni prozirnost sa:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
hr: Pixbuf odabir je prazan.

en: The selection path is empty.
hr: Staza odabira je prazna.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
hr: Neuspjelo učitavanje alata: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
hr: Greška pri pokretanju programa. Prijavi ovu grešku.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
hr: Ovo je prvi put da koristaš Crtanje %s. Želiš li pročitati novosti?

en: No
hr: Ne

en: Yes
hr: Da

en: The clipboard doesn't contain any image.
hr: Međuspremnik ne sadrži nijednu sliku.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
hr: Datoteka %s je već otvorena

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
hr: Otvori ponovo

en: Switch to this image
hr: Prijeđi na ovu sliku

en: Modifications will take effect in the next new window.
hr: Promjene će stupiti na snagu u sljedećem novom prozoru.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
hr: Za prikazivanj/skrivanje kontrola koristi srednju tipku miša ili pritisni F8

en: Press F11 to exit fullscreen.
hr: Za zatvaranje cjeloekranskog prikaza pritisni F11.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
hr: Greška pri učitavanje donje ploče alata „%s”. Prijavi ovu grešku.

en: Loading %s
hr: Učitava se %s

en: New Tab
hr: Nova kartica

en: Discard changes
hr: Odbaci promjene

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
hr: Gdje želiš otvoriti %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
hr: ovim datotekama

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
hr: Što želiš uraditi s %s?

en: Image copied to clipboard
hr: Slika kopirana u međuspremnik

en: Import a picture
hr: Uvezi jednu sliku

en: Required tool is not available
hr: Potrebni alat nije dostupan

en: Transparent
hr: Prozirno

en: %s%% transparent
hr: %s %% prozirno

en: Grey
hr: Siva

en: Orange
hr: Narančasta

en: Brown
hr: Smeđa

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
hr: Vjerojatno smeđa

en: Red
hr: Crvena

en: Green
hr: Zelena

en: Blue
hr: Plava

en: Yellow
hr: Žuta

en: Purple
hr: Ljubičasta

en: Cyan
hr: Cijan

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
hr: Vjerojatno tirkizna

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
hr: Nepoznato ime boje

en: All pictures
hr: Sve slike

en: PNG images
hr: PNG slike

en: JPEG images
hr: JPEG slike

en: BMP images
hr: BMP slike

en: %s isn't an image.
hr: %s nije slika.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
hr: Nažalost ovaj program ne može učitati WEBP slike.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
hr: Unatoč imena, %s ipak je WEBP slika.

en: Continue
hr: Nastavi

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
hr: Čini se da je područje loše ograničeno ili je vrlo složeno.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
hr: Ovaj algoritam možda neće moći upravljati željenim područjem.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
hr: Želiš li prekinuti operaciju ili pustiti da se alat nastavi boriti sa zadatkom?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
hr: postoci

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
hr: stupnjevi

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
hr: Isticanje (tamno)

en: Main color
hr: Glavna boja

en: Secondary color
hr: Sporedna boja

en: Tool size
hr: Veličina alata

en: No options
hr: Bez opcija

en: How the color will be applied to the existing pixels
hr: Način primjene boje na postojeće pikslove

en: Back to the palette
hr: Natrag na paletu

en: Palette
hr: Paleta

en: Use this editor by default
hr: Standardno koristi ovaj uređivač

en: Selection options
hr: Opcije za odbiranje

en: Replace with…
hr: Zamijeni sa …

en: Transparency
hr: Prozirnost

en: Extract from this color
hr: Izdvoji iz ove boje

en: More options
hr: Daljnje opcije

en: Expand with…
hr: Proširi sa …

en: Select a filter…
hr: Odaberi filtar …

en: Angle (degrees)
hr: Kut (stupnjevi)

en: Angle
hr: Kut

en: Rotate left
hr: Okreni lijevo

en: Rotate right
hr: Okreni desno

en: Flip horizontally
hr: Preokreni vodoravno

en: Flip vertically
hr: Preokreni okomito

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
hr: Zadrži omjer

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
hr: Uvijek

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
hr: Pri skaliranju iz kutova

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
hr: Pri postavljanju vrijednosti ručno

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
hr: Nikada

en: Pixels
hr: Pikseli

en: Percentage
hr: Postotak

en: Horizontal deformation
hr: Vodoravno izobličenje

en: Vertical deformation
hr: Okomito izobličenje

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
hr: Operacija se ne može pokrenuti: krivi id alata (očekivan  {0}, dobiven {1})

en: Line shape
hr: Oblik crte

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
hr: Obli

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
hr: Kvardatičan

en: Outline
hr: Kontura

en: No dashes
hr: Bez crtica

en: Simple dashes
hr: Jednostavne crtice

en: Long dashes
hr: Dugačke crtice

en: Short dashes
hr: Kratke crtice

en: Alternated dashes
hr: Alternirajuće crtice

en: No arrow
hr: Bez strelice

en: Simple arrow
hr: Jednostavna strelica

en: Double arrow
hr: Dvostruka strelica

en: Antialiasing
hr: Zaglađivanje rubova

en: Simple brush
hr: Jednostavni kist

en: Airbrush
hr: Sprej

en: Hairy brush
hr: Dlakasti kist

en: Calligraphic nib
hr: Kaligrafsko pero

en: Right-handed nib
hr: Pero za desnoruke

en: Vertical nib
hr: Okomito pero

en: Left-handed nib
hr: Pero za lijevoruke

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
hr: Vodoravno pero

en: Pencil
hr: Olovka

en: Rectangle
hr: Pravokutnik

en: Blur
hr: Zamuti

en: Shuffle pixels
hr: Promiješaj pikslove

en: Shuffle and blur
hr: Promiješaj i zamuti

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
hr: Mozaik

en: Solid color
hr: Čista boja

en: Change saturation
hr: Promijeni zasićenost

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
hr: Veo

en: Add transparency
hr: Dodaj prozirnost

en: Increase contrast
hr: Povećaj kontrast

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
hr: Zamućivanje

en: Fast blur
hr: Brza mutnoća

en: Slow blur
hr: Spora mutnoća

en: Blur direction
hr: Smjer mutnoće

note: Context: about the blur direction
en: No direction
hr: Bez smjera

en: Blur horizontally
hr: Zamuti vodoravno

en: Blur vertically
hr: Zamuti okomito

en: Invert colors
hr: Invertiraj boje

en: Straighten the line
hr: Izravnaj crtu

en: Color gradient
hr: Gradijent boje

en: Locked direction
hr: Zaključani smjer

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
hr: Način rada

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
hr: Zaokruži i ispuni

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
hr: Izbriši i zamijeni

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
hr: Cijela slika

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
hr: Ukloni boju

en: Dots type
hr: Vrste točaka

en: Circle
hr: Krug

en: Cross
hr: Križ

en: X-shaped cross
hr: Križ u obliku slova x

en: Include a number
hr: Uključi broj

en: Next number
hr: Sljedeći broj

en: Reset number
hr: Obnovi broj

en: Decrement number
hr: Smanji broj

en: Increment number
hr: Povećaj broj

en: Solid outline
hr: Kontura

en: Dashed outline
hr: Iscrtkana kontura

en: No outline
hr: Bez konture

en: Filling
hr: Ispunjavanje

en: Empty shape
hr: Prazni oblik

en: Horizontal gradient
hr: Vodoravni gradijent

en: Vertical gradient
hr: Okomiti gradijent

en: Radial gradient
hr: Kružni gradijent

en: Rounded rectangle
hr: Obli pravokutnik

en: Polygon
hr: Mnogokut

en: Free shape
hr: Prostoručni oblik

en: Close shape
hr: Zatvori oblik

en: Insert here
hr: Umetni ovdje

en: Select a font…
hr: Odaberi font …

en: Italic
hr: Kurziv

en: Bold
hr: Podebljano

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
hr: Pozadina

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
hr: Bez pozadine

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
hr: Sjena

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
hr: Tanka kontura

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
hr: Debela kontura

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
hr: Pravokutna pozadina

en: Curve
hr: Krivulja

en: Curve options
hr: Opcije za krivulju

en: Draw a second segment to complete the curve
hr: Za dovršavanje krivulje nacrtaj još jedan drugi segment

en: Dashed arrow
hr: Iscrtkana strelica

en: Arrow
hr: Strelica

en: Dashed
hr: Iscrtkano

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
hr: Za uključivanje/isključivanje opcije „Kontura”, pritisni <Alt>

en: Brush options
hr: Opcije za kist

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
hr: Umjesto toga pritisni <Shift> za brisanje pravokutnog područja

en: Press <Shift> to erase a path instead
hr: Umjesto toga pritisni <Shift> za brisanje staze

en: Eraser options
hr: Opcije za gumicu

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
hr: Umjesto toga pritisni <Shift> za za privremeno isticanje na tamnoj pozadini

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
hr: Umjesto toga pritisni <Shift> za za privremeno isticanje na svijetloj pozadini

en: Highlighter options
hr: Opcije za isticanje

en: Line
hr: Crta

en: Width: %spx
hr: Širina: %s px

en: Height: %spx
hr: Visina: %s px

en: Length: %spx
hr: Duljina: %s px

en: Line options
hr: Opcije za crtu

en: Press <Shift> to unlock the line direction
hr: Za otključavanje smjera crte pritisni <Shift>

en: Press <Shift> to lock the line direction
hr: Za zaključavanje smjera crte pritisni <Shift>

en: Painting options
hr: Opcije za slikanje

en: Click on an area to replace its color by transparency
hr: Pritisni mišem na područje čiju boju želiš zamijeniti s prozirnošću

en: Click on the canvas to entirely paint it
hr: Za potpuno bojanje platna pritisni mišem na platno

en: May not work for complex shapes
hr: Možda ne radi s kompleksnim oblicima

en: It will not work well if the area's edges are blurry
hr: Neće dobro funkcionirati ako su rubovi područja zamućeni

en: Pencil options
hr: Opcije za olovku

en: Points options
hr: Opcije za točke

en: Next number: %s
hr: Sljedeći broj: %s

en: Shape
hr: Oblik

en: Radius: %spx
hr: Radijus: %s px

en: Shape options
hr: Opcije za oblik

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
hr: Ispunjeno s glavnom bojom

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
hr: Ispunjeno sa sporednom bojom

en: Click on the shape's first point to close it.
hr: Za zatvaranje oblika, pritisni njegovu prvu točku.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
hr: Za brzo mijenjanje opcije „Ispunavanje”, pritisni <Alt>, <Shift> ili oboje

en: Text
hr: Tekst

en: Text options
hr: Opcije za tekst

en: Density depends on the stylus pressure
hr: Gustoća ovisi o pritisku pisaljke

en: Density depends on the mouse speed
hr: Gustoća ovisi o brzini miša

en: Width depends on the stylus pressure
hr: Širina ovisi o pritisku pisaljke

en: Width depends on the line orientation
hr: Širina ovisi o smjeru crte

en: Width depends on the mouse speed
hr: Širina ovisi o brzini miša

en: Drag the selection or right-click on the canvas
hr: Povuci odabir ili pritisni desnom tipkom na platno

en: Select an area or right-click on the canvas
hr: Odaberi područje ili pritisni desnom tipkom na platno

en: Rectangle selection
hr: Pravokutni odabir

en: Error: invalid values
hr: Greška: nevaljane vrijednosti

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
hr: Opcije za širenje

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
hr: Strane koje se režu ovise o pokazivaču miša

en: Cropping the selection
hr: Rezanje odabira

en: Cropping or expanding the canvas
hr: Rezanje ili širenje platna

en: Don't forget to confirm the operation!
hr: Nemoj zaboraviti potvrditi operaciju!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
hr: Za brzo mijenjanje opcije „Proširi sa”, pritisni <Alt>, <Shift> ili oboje

en: Active filter
hr: Aktivni filtar

en: Click on the image to preview the selected filter
hr: Pritisni mišem na sliku za pregled odabranog filtra

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
hr: Reljefno

en: Rotating options
hr: Opcije za okretanje

en: Rotating the selection
hr: Okretanje odabira

en: Rotating the canvas
hr: Okretanje platna

en: Scaling options
hr: Opcije za skaliranje

en: Scaling the selection
hr: Skaliranje odabira

en: Scaling the canvas
hr: Skaliranje platna

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
hr: Za brzo uključivanje/isključivanje opcije „Zaključaj proporcije”, pritisni <Shift>

en: Skewing options
hr: Opcije za ukosivanje

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
hr: Smjerovi deformacije ovise o pokazivaču miša

en: Skewing the selection
hr: Ukosivanje odabira

en: Skewing the canvas
hr: Ukosivanje platna

en: Blur radius
hr: Radijus mutnoće

en: Saturation
hr: Zasićenost
