drawing - en to hu_HU translation catalogue (244 entries)

en: Drawing
hu_HU: Rajzolás

en: Simple drawing utility
hu_HU: Egyszerű rajzoló alkalmazás

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
hu_HU: Paint;Festés;Rajzolás;Skicc;Ceruza;Ecset;Festő

en: New Window
hu_HU: Új ablak

en: New Image
hu_HU: Új kép

en: Edit Image in Clipboard
hu_HU: Kép szerkesztése a vágólapról

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
hu_HU: A 1.0.2 verzió számos kisebb hibajavítást, és új felhasználói felület nyelvi fordításokat hozott.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
hu_HU: A 1.0.1 verzió számos kisebb hibajavítást, és új felhasználói felület nyelvi fordításokat hozott.

en: File
hu_HU: Fájl

en: Open an image
hu_HU: Képfájl megnyitása

en: New Blank Image
hu_HU: Új üres kép

en: New Image With Custom Size
hu_HU: Új kép egyedi mérettel

en: New Image From Selection
hu_HU: Új kép készítése a kijelölés alapján

en: New Image From Clipboard
hu_HU: Új kép készítése a vágólapról

en: Reload file
hu_HU: Fájl újratöltése

en: Image properties
hu_HU: Képtulajdonságok

en: Save
hu_HU: Mentés

en: Save as…
hu_HU: Mentés másként…

en: Export as…
hu_HU: Exportálás…

en: Print
hu_HU: Nyomtatás

en: Close Image
hu_HU: Kép bezárása

en: Close Window
hu_HU: Ablak bezárása

en: Quit all windows
hu_HU: Minden ablak bezárása

en: Edit
hu_HU: Szerkesztés

en: Undo
hu_HU: Visszavonás

en: Redo
hu_HU: Mégis

en: Rebuild from history
hu_HU: Újra-összeállítás az előzményekből

en: Select all
hu_HU: Összes kijelölése

en: Cut
hu_HU: Kivágás

en: Copy
hu_HU: Másolás

en: Delete
hu_HU: Törlés

en: Paste
hu_HU: Beillesztés

en: Import
hu_HU: Importálás

en: Preferences
hu_HU: Beállítások

en: View
hu_HU: Nézet

en: Preview
hu_HU: Előnézet

en: Zoom
hu_HU: Nagyítás

en: Optimal Zoom
hu_HU: Automatikus nagyítás

en: Zoom Out
hu_HU: Kicsinyítés

en: Original Zoom
hu_HU: Eredeti nagyítás

en: Zoom In
hu_HU: Nagyítás

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
hu_HU: Pozíció

en: Go Left
hu_HU: Ugrás balra

en: Go Up
hu_HU: Ugrás fel

en: Go Down
hu_HU: Ugrás le

en: Go Right
hu_HU: Ugrás jobbra

en: Refresh
hu_HU: Frissítés

en: Fullscreen
hu_HU: Teljes képernyő

en: Colors
hu_HU: Színek

en: Exchange colors
hu_HU: Színek megcserélése

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
hu_HU: Különbség

en: Tools
hu_HU: Eszközök

en: Previous tool
hu_HU: Előző szeköz

en: Show tools names
hu_HU: Eszközök neveinek megjelenítése

en: Troubleshoot selection
hu_HU: Hibakeresés

en: Options
hu_HU: Beállítások

en: Help
hu_HU: Súgó

en: Shortcuts
hu_HU: Gyorsbillentyűk

en: Report a bug
hu_HU: Hibajelentés küldése

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
hu_HU: Súgó

en: Help about selection
hu_HU: Súgó a kiválasztásról

en: About Drawing
hu_HU: Rajzolás alkalmazás névjegye

en: Open
hu_HU: Megnyitás

en: Width
hu_HU: Szélesség

en: Height
hu_HU: Magasság

en: Use these settings by default
hu_HU: Ezek legyenek az alapértelmezett beállítások

en: Images
hu_HU: Képek

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
hu_HU: képpont

en: centimeters
hu_HU: centiméter

en: inches
hu_HU: hüvelyk

en: Close selection
hu_HU: Kijelölés lezárása

en: Deselect
hu_HU: Kijelölések megszüntetése

en: Crop
hu_HU: Levágás

en: Scale
hu_HU: Méretezés

en: Rotate
hu_HU: Forgatás

en: Filters
hu_HU: Szűrők

en: More actions
hu_HU: További műveletek

en: Open As New Image
hu_HU: Megnyitás új képként

en: General
hu_HU: Általános

en: Main menu
hu_HU: Főmenü

en: Image
hu_HU: Kép

en: Open a picture
hu_HU: Kép megnyitása

en: Save picture as…
hu_HU: Kép mentése másként…

en: Close the active image
hu_HU: Aktív képnézet bezárása

en: Back to previous tool
hu_HU: Vissza az előző eszközhöz

en: Toggle the preview
hu_HU: Előnézet megjelenítése

en: Selection
hu_HU: Kijelölés

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
hu_HU: A kijelölés törlése

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
hu_HU: Fájl importálása kijelölésként

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
hu_HU: Elsődleges szín szerkesztése (bal kattintás)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
hu_HU: Másodlagos szín szerkesztése (jobb kattintás)

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
hu_HU: Navigáció

en: Exit fullscreen
hu_HU: Kilépés a teljes képernyős módból

en: Undo %s
hu_HU: „%s” _visszavonása

en: Redo %s
hu_HU: „%s” újra

en: Unsaved file
hu_HU: Mentetlen fájl

note: Description of a command line option
en: Open a new window
hu_HU: Megnyitás új ablakban

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
hu_HU: Új lap megnyitása

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
hu_HU: Kép szerkesztése a vágólapról

en: Official webpage
hu_HU: Hivatalos weboldal

en: Cancel
hu_HU: Mégse

note: Context: Create a new image
en: Create
hu_HU: Létrehozás

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
hu_HU: Új képek

en: Default width
hu_HU: Alapértelmezett szélesség

en: Default height
hu_HU: Alapértelmezett magasság

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
hu_HU: Képek mentése

en: White
hu_HU: Fehér

en: Black
hu_HU: Fekete

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
hu_HU: Kockás

en: Ask before saving
hu_HU: Kérdés mentés előtt

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
hu_HU: Megjelenés

en: Use big icons
hu_HU: Nagy ikonok

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
hu_HU: További eszközök

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
hu_HU: Ezek az eszközök még nem annyira megbízhatóak és használhatóak, mint amennyire lenniük kellene, ezért alapértelmezés szerint nincsenek bekapcsolva.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
hu_HU: Radír

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
hu_HU: Szabad kijelölés

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
hu_HU: Színválasztó

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
hu_HU: Színpipetta

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
hu_HU: Festés

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
hu_HU: Haladó beállítások

en: Preview size
hu_HU: Előnézet mérete

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
hu_HU: Fejlesztés

en: Background color
hu_HU: Háttérszín

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
hu_HU: Elrendezés

en: The recommended value is "Automatic".
hu_HU: Az ajánlott érték: „Automatikus”.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
hu_HU: Automatikus

en: Compact
hu_HU: Tömör

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
hu_HU: Örökölt

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
hu_HU: Örökölt (szimbolikus ikonok)

en: Menubar only
hu_HU: Csak menüsor

en: Toolbar only
hu_HU: Csak eszköztár

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
hu_HU: Csak eszköztár (szimbolikus ikonok)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
hu_HU: Útvonal

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
hu_HU: Formátum

en: Colorspace
hu_HU: Színtér

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
hu_HU: Érvénytelen formátuma

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
hu_HU: %s mentése meghiúsult

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
hu_HU: Névtelen

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
hu_HU: ez a kép

en: Discard
hu_HU: Eldobás

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
hu_HU: Mentetlen változtatások vannak a következőhöz: %s.

en: This file format doesn't support transparent colors.
hu_HU: Ez a fájlformátum nem támogatja az átlátszó „színt”.

en: Replace transparency with:
hu_HU: Átlátszóság helyettesítése ezzel:

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
hu_HU: Nem sikerült betölteni az eszközt: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
hu_HU: Hiba lépett fel az alkalmazás elindítása során. Kérem jelentse be ezt a hibát a fejlesztőknek!

en: Modifications will take effect in the next new window.
hu_HU: A beállított módosítások a következő megnyitott új ablaknál jutnak érvényre.

en: Loading %s
hu_HU: %s fájl betöltése

en: New Tab
hu_HU: Új lap

en: Discard changes
hu_HU: Módosítások elvetése

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
hu_HU: Hova kívánja megnyitni a(z) %s képfájlt?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
hu_HU: ezek a fájlok

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
hu_HU: Mit szeretne tenni a(z) %s képpel?

en: Import a picture
hu_HU: Kép importálása

en: Transparent
hu_HU: Átlátszó

en: %s%% transparent
hu_HU: %s%% átlátszó

en: Grey
hu_HU: Szürke

en: Orange
hu_HU: Narancs

en: Brown
hu_HU: Barna

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
hu_HU: Talán barna

en: Red
hu_HU: Vörös

en: Green
hu_HU: Zöld

en: Blue
hu_HU: Kék

en: Yellow
hu_HU: Sárga

en: Magenta
hu_HU: Bíborvörös

en: Purple
hu_HU: Bíbor

en: Cyan
hu_HU: Ciánkék

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
hu_HU: Talán türkizkék

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
hu_HU: Ismeretlen szín név

en: All pictures
hu_HU: Minden kép

en: PNG images
hu_HU: PNG-képek

en: JPEG images
hu_HU: JPEG-képek

en: BMP images
hu_HU: BMP-képek

en: Continue
hu_HU: Tovább

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
hu_HU: A terület rosszul elhatárolható, vagy nagyon komplex.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
hu_HU: Ez az algoritmus lehet, hogy nem lesz képes kezelni a kívánt területet.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
hu_HU: Meg kívánja szakítani a műveletet, vagy az eszköz próbálja meg legjobb tudása szerint elvégezni a feladatot?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
hu_HU: százalék

en: Main color
hu_HU: Elsődleges szín

en: Secondary color
hu_HU: Másodlagos szín

en: Tool size
hu_HU: Eszközméret

en: No options
hu_HU: Nincs beállítás

en: Back to the palette
hu_HU: Vissza a palettához

en: Use this editor by default
hu_HU: Legyen ez az lapértelmezett szerkesztő

en: Selection options
hu_HU: Kijelölés beállításai

en: Transparency
hu_HU: Átlátszóság

en: More options
hu_HU: További lehetőségek

en: Select a filter…
hu_HU: Válassza ki a szűrőt…

en: Angle (degrees)
hu_HU: Szög (fok)

en: Angle
hu_HU: Szög

en: Rotate left
hu_HU: Forgatás balra

en: Rotate right
hu_HU: Forgatás jobbra

en: Flip horizontally
hu_HU: Vízszintes tükrözés

en: Flip vertically
hu_HU: Függőleges tükrözés

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
hu_HU: Kerekítés

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
hu_HU: Négyzet

en: Pencil
hu_HU: Ceruza

en: Rectangle
hu_HU: Téglalap

en: Blur
hu_HU: Elmosás

en: Invert colors
hu_HU: Színek invertálása

en: Color gradient
hu_HU: Színátmenet

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
hu_HU: Viselkedés

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
hu_HU: Kitöltés

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
hu_HU: Törlés és csere

en: Circle
hu_HU: Kör

en: Filling
hu_HU: Kitöltés

en: Horizontal gradient
hu_HU: Vízszintes színátmenet

en: Vertical gradient
hu_HU: Függőleges színátmenet

en: Radial gradient
hu_HU: Sugaras színátmenet

en: Oval
hu_HU: Ovális

en: Polygon
hu_HU: Sokszög

en: Free shape
hu_HU: Szabad alakzat

en: Close shape
hu_HU: Alak bezárása

en: Insert here
hu_HU: Beszúrás ide

en: Font
hu_HU: Betűkészlet

en: Italic
hu_HU: Dőlt

en: Bold
hu_HU: Félkövér

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
hu_HU: Háttér

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
hu_HU: Nincs háttér

en: Curve
hu_HU: Görbe

en: Curve options
hu_HU: Görbe beállítások

en: Dashed arrow
hu_HU: Szaggatott nyíl

en: Arrow
hu_HU: Nyíl

en: Dashed
hu_HU: Szaggatott

en: Line
hu_HU: Vonal

en: Line options
hu_HU: Vonal beállítások

en: Painting options
hu_HU: Festés beállítások

en: Click on an area to replace its color by transparency
hu_HU: Kattintson egy területre, hogy a színét átlátszóra cserélje

en: Pencil options
hu_HU: Ceruza beállítások

en: Shape
hu_HU: Alakzat

en: Shape options
hu_HU: Alakzat beállítások

en: Click on the shape's first point to close it.
hu_HU: Az alakzat bezárásához kattintson az első pontjára.

en: Text
hu_HU: Szöveg

en: Text options
hu_HU: Betűbeállítások

en: Drag the selection or right-click on the canvas
hu_HU: Húzza át a kiválasztást, vagy kattintson a jobb egérgombbal a rajzvászonra

en: Select an area or right-click on the canvas
hu_HU: Válasszon ki egy területet, vagy kattintson a jobb egérgombbal a rajzvászonra

en: Rectangle selection
hu_HU: Téglalap kijelölés

en: Cropping the selection
hu_HU: Kijelölés vágása

en: Click on the image to preview the selected filter
hu_HU: Kattintson a képre a kiválasztott szűrő előnézetéhez

en: Rotating the selection
hu_HU: Kijelölés forgatása

en: Rotating the canvas
hu_HU: Rajzvászon forgatása

en: Scaling the selection
hu_HU: Kijelölés átméretezése

en: Scaling the canvas
hu_HU: Rajzvászon átméretezése

en: Blur radius
hu_HU: Elmosás sugara

en: Saturation
hu_HU: Telítettség
