drawing - en to id translation catalogue (290 entries)

en: Simple drawing utility
id: Utilitas menggambar yang sederhana

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
id: Paint;Sketsa;Pensil;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New Image
id: Gambar Baru

en: Edit Image in Clipboard
id: Sunting Gambar di papan klip

en: File
id: Berkas

en: Open an image
id: Buka gambar

en: New Blank Image
id: Gambar Kosong Baru

en: New Image With Custom Size
id: Gambar Baru Dengan Ukuran Khusus

en: New Image From Selection
id: Gambar Baru Dari Seleksi

en: New Image From Clipboard
id: Gambar Baru Dari Papan Klip

en: Reload file
id: Muat ulang berkas

en: Image properties
id: Properti gambar

en: Save
id: Simpan

en: Save without transparency
id: Simpan tanpa transparansi

en: Save as…
id: Simpan sebagai...

en: Export as…
id: Ekspor sebagai...

en: Copy to clipboard
id: Salin ke papan klip

en: Print
id: Cetak

en: Close Image
id: Tutup Gambar

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Quit all windows
id: Tinggalkan semua jendela

en: Edit
id: Sunting

en: Undo
id: Nirjadikan

en: Redo
id: Jadikan lagi

en: Rebuild from history
id: Bangun ulang dari riwayat

en: Select all
id: Pilih semua

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Delete
id: Hapus

en: Paste
id: Tempel

en: Import
id: Impor

en: Preferences
id: Prefrensi

en: View
id: Tampilan

en: Preview
id: Pratinjau

en: Zoom
id: Zum

en: Optimal Zoom
id: Zum Optimal

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Original Zoom
id: Zum Asli

en: Zoom In
id: Perbesar

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
id: Posisi

en: Refresh
id: Segarkan

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Colors
id: Warna

en: Edit Main Color…
id: Sunting Warna Utama...

en: Edit Secondary Color…
id: Sunting Warna Sekunder...

en: Use color editor by default
id: Gunakan penyunting warna secara bawaan

en: Exchange colors
id: Tukar warna

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
id: Sorot

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
id: Teks gelap pada latar belakang terang

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
id: Teks terang pada latar belakang gelap

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
id: Hue dan penjenuhan

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
id: Mode lain

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
id: Perbedaan

en: Erase
id: Hapus

en: Tools
id: Perkakas

en: Previous tool
id: Alat sebelumnya

en: Show tools names
id: Tampilkan nama alat

en: Bigger width
id: Lebar yang lebih besar

en: Smaller width
id: Lebar yang lebih kecil

en: Options
id: Opsi

en: Help
id: Bantuan

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: Report a bug
id: Laporkan kutu

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
id: Indeks

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
id: Bantuan dasar

en: Help about selection
id: Bantuan tentang seleksi

en: About Drawing
id: Tentang Drawing

en: Open
id: Buka

en: Share the image
id: Bagikan gambar

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
id: Gambar telah diubah pada diska, apakah anda ingin memuatnya ulang?

en: Reload
id: Muat ulang

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Color
id: Warna

en: Use these settings by default
id: Gunakan pengaturan ini secara bawaan

en: Images
id: Gambar

en: Window
id: Jendela

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
id: piksel

en: centimeters
id: sentimeter

en: inches
id: inci

en: Close selection
id: Tutup seleksi

en: Deselect
id: Nirpilih

en: Crop
id: Pangkas

en: Scale
id: Skalakan

en: Rotate
id: Putar

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
id: Condongkan

en: Filters
id: Penapis

en: Open As New Image
id: Buka Sebagai Gambar Baru

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: General
id: Umum

en: Main menu
id: Menu utama

en: Image
id: Gambar

en: Open a picture
id: Buka gambar

en: Reload image from disk
id: Muat gambar dari diska

en: Save picture as…
id: Simpan gambar sebagai...

en: Close the active image
id: Tutup gambar yang aktif

en: Open the tool options menu
id: Buka menu opsi alat

en: Back to previous tool
id: Kembali ke alat sebelumnya

en: Toggle the preview
id: Jungkitkan pratinjau

en: Selection
id: Seleksi

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
id: Hapus seleksi

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
id: Sunting warna utama (klik kiri)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
id: Sunting warna sekunder (klik kanan)

en: History
id: Riwayat

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
id: Navigasi

en: Exit fullscreen
id: Keluar dari layar penuh

en: Undo %s
id: Nirjadikan %s

en: Redo %s
id: Jadikan %s lagi

en: Unsaved file
id: Berkas tak tersimpan

note: Description of a command line option
en: Show the app version
id: Tampilkan versi aplikasi

note: Description of a command line option
en: Open a new window
id: Buka jendela baru

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
id: Buka tab baru

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
id: Sunting konten papan klip

en: This version isn't stable!
id: Versi ini tidak stabil!

en: Report bugs or ideas
id: Laporkan kutu atau ide

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
id: Pembuat set ikon "Art Libre"

en: Official webpage
id: Laman web resmi

en: Cancel
id: Batalkan

note: Context: Create a new image
en: Create
id: Buat

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
id: Gambar baru

en: Default width
id: Lebar bawaan

en: Default height
id: Tinggi bawaan

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
id: Warna bawaan

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
id: Menyimpan gambar

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
id: Gambar JPEG dan BMP tidak bisa menangani transparansi.

en: White
id: Putih

en: Black
id: Hitam

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
id: Papan catur

en: Ask before saving
id: Tanya sebelum menyimpan

en: See the user help manual for explanations.
id: Lihat panduan pengguna untuk penjelasan.

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
id: Tampilan

en: Use big icons
id: Gunakan ikon besar

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
id: Perkakas lainnya

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
id: Penghapus

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
id: Stabilo

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
id: Ujung

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
id: Seleksi bebas

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
id: Seleksi warna

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
id: Pengambil Warna

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
id: Cat

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
id: Opsi tingkat lanjut

en: Preview size
id: Ukuran pratinjau

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
id: Fitur pengembangan

en: Background color
id: Warna latar belakang

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
id: Tata letak

en: The recommended value is "Automatic".
id: Nilai yang direkomendasikan adalah "Otomatis".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
id: Otomatis

en: Compact
id: Kompak

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
id: Tampilan lama

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
id: Tampilan lama (ikon monokrom)

en: Menubar only
id: Hanya bilah menu

en: Toolbar only
id: Hanya bilah alat

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
id: Hanya bilah alat (ikon monokrom)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
id: Lokasi

en: Colorspace
id: Rentang warna

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
id: Format tidak valid

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
id: Gagal menyimpan %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
id: Tanpa judul

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
id: gambar ini

en: Discard
id: Buang

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
id: Terdapat modifikasi yang belum tersimpan ke %s.

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
id: Modifikasi dari alat saat ini belum diterapkan.

en: Do you want to save anyway?
id: Apakah anda ingin tetap menyimpannya?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
id: Ganti

en: This file format doesn't support transparent colors.
id: Format berkas ini tidak mendukung warna transparan.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
id: Anda bisa menyimpan gambar ini sebagai berkas PNG, atau mengganti transparansinya dengan:

en: Replace transparency with:
id: Ganti transparansi dengan:

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
id: Gagal memuat alat: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
id: Kesalahan saat memulai aplikasi, silakan laporkan kutu ini.

en: Loading %s
id: Memuat %s

en: New Tab
id: Tab baru

en: Discard changes
id: Buang perubahan

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
id: Di mana anda ingin membuka %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
id: berkas ini

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
id: Apa yang ingin anda lakukan dengan %s?

en: Image copied to clipboard
id: Gambar tersalin ke papan klip

en: Import a picture
id: Impor gambar

en: Required tool is not available
id: Alat yang dibutuhkan tidak tersedia

en: Transparent
id: Transparan

en: %s%% transparent
id: %s%% transparan

en: Grey
id: Kelabu

en: Orange
id: Oranye

en: Brown
id: Coklat

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Yellow
id: Kuning

en: Purple
id: Ungu

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
id: Nama warna tak diketahui

en: All pictures
id: Semua gambar

en: PNG images
id: Gambar PNG

en: JPEG images
id: Gambar JPEG

en: BMP images
id: Gambar BMP

en: Continue
id: Lanjutkan

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
id: Algoritma mungkin tidak dapat menangani area yang diinginkan.

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
id: persen

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
id: derajat

en: Main color
id: Warna utama

en: Secondary color
id: Warna sekunder

en: Tool size
id: Ukuran alat

en: No options
id: Tidak ada opsi

en: Palette
id: Palet

en: Use this editor by default
id: Gunakan penyunting ini secara bawaan

en: Transparency
id: Transparansi

en: More options
id: Lebih banyak opsi

en: Select a filter…
id: Pilih penapis...

en: Angle (degrees)
id: Sudut (derajat)

en: Angle
id: Sudut

en: Rotate left
id: Putar ke kiri

en: Rotate right
id: Putar ke kanan

en: Flip horizontally
id: Balik secara horisontal

en: Flip vertically
id: Balik secara vertikal

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
id: Jaga proporsi

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
id: Selalu

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
id: Saat menskalakan dari pojok

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
id: Jangan pernah

en: Horizontal deformation
id: Deformasi horisontal

en: Vertical deformation
id: Deformasi vertikal

en: Line shape
id: Bentuk garis

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
id: Cembung

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
id: Persegi

en: Outline
id: Garis luar

en: Antialiasing
id: Antialias

en: Pencil
id: Pensil

en: Rectangle
id: Segiempat

en: Blur
id: Kabur

en: Change saturation
id: Ubah penjenuhan

en: Add transparency
id: Tambahkan transparansi

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
id: Pengaburan

en: Fast blur
id: Pengaburan cepat

en: Slow blur
id: Pengaburan lamban

en: Blur direction
id: Arah pengaburan

note: Context: about the blur direction
en: No direction
id: Tanpa arah

en: Invert colors
id: Balik warna

en: Color gradient
id: Gradasi warna

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
id: Perilaku

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
id: Hilangkan dan ganti

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
id: Seluruh gambar

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
id: Hilangkan warna

en: Circle
id: Lingkaran

en: Solid outline
id: Garis penuh

en: Dashed outline
id: Garis putus-putus

en: No outline
id: Tanpa garis luar

en: Filling
id: Pengisian

en: Empty shape
id: Bentuk kosong

en: Horizontal gradient
id: Gradasi horizontal

en: Vertical gradient
id: Gradasi vertikal

en: Radial gradient
id: Gradasi radial

en: Rounded rectangle
id: Segiempat cembung

en: Polygon
id: Poligon

en: Free shape
id: Bentuk bebas

en: Close shape
id: Tutup bentuk

en: Insert here
id: Sisipkan di sini

en: Font
id: Fonta

en: Select a font…
id: Pilih fonta...

en: Italic
id: Miring

en: Bold
id: Tebal

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
id: Latar belakang

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
id: Tanpa latar belakang

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
id: Bayangan

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
id: Latar belakang persegi

en: Curve
id: Kurva

en: Curve options
id: Opsi kurva

en: Dashed arrow
id: Panah putus-putus

en: Arrow
id: Panah

en: Dashed
id: Putus-putus

en: Highlighter options
id: Opsi stabilo

en: Line
id: Garis

en: Line options
id: Opsi garis

en: Painting options
id: Opsi pengecatan

en: Click on an area to replace its color by transparency
id: Klik pada area untuk mengganti warna dengan transparansi

en: Click on the canvas to entirely paint it
id: Klik pada kanvas untuk mengecat seluruhnya

en: Pencil options
id: Opsi pensil

en: Shape
id: Bentuk

en: Shape options
id: Opsi bentuk

en: Text
id: Teks

en: Text options
id: Opsi teks

en: Drag the selection or right-click on the canvas
id: Seret seleksi atau klik kanan pada kanvas

en: Select an area or right-click on the canvas
id: Pilih area atau klik kanan pada kanvas

en: Rectangle selection
id: Seleksi persegi

en: Error: invalid values
id: Galat: nilai tidak valid

en: Cropping the selection
id: Pangkas seleksi

en: Click on the image to preview the selected filter
id: Klik gambar untuk melihat pratinjau penapis pilihan

en: Rotating the selection
id: Putar seleksi

en: Rotating the canvas
id: Putar kanvas

en: Scaling the selection
id: Skalakan seleksi

en: Scaling the canvas
id: Skalakan kanvas

en: Blur radius
id: Radius pengaburan

en: Saturation
id: Penjenuhan
