drawing - en to it translation catalogue (478 entries)

en: Simple drawing utility
it: Semplice applicazione per il disegno

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
it: Paint;Colore;Bozze;Matita;

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New Image
it: Nuova Immagine

en: Edit Image in Clipboard
it: Modifica l'Immagine negli Appunti

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
it: Modifica screenshot o meme

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
it: Questo editor di immagini di base può ridimensionare, ritagliare o ruotare un'immagine, applica semplici filtri, inserisce o censura il testo e manipola una parte selezionata dell' immagine (taglia/copia/incolla/trascina/…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
it: E, naturalmente, puoi disegnare! Usando strumenti come la matita, la linea dritta, lo strumento curva, molte forme, diversi pennelli e i loro vari colorie opzioni.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
it: I tipi di file supportati includono PNG, JPEG e BMP.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
it: La versione 1.0.2 presenta diverse correzioni di bug minori e varie nuove traduzioni.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
it: La versione 1.0.1 presenta diverse correzioni di bug minori e varie nuove traduzioni.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
it: La versione 1.0.0 migliora le prestazioni di rendering, che sono visibili durante la modifica di immagini grandi con una CPU scadente.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
it: Ora puoi usare il nuovo strumento "inclina", per inclinare un'immagine da un rettangolo a un parallelogramma. Tale deformazione può essere applicata orizzontalmente o verticalmente.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
it: Puoi selezionare strumenti con acceleratori da tastiera (Alt+lettera). Questo potrebbe non funzionare ancora con le lingue usando un alfabeto non latino.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
it: Premendo "ctrl" verranno visualizzate le coordinate del cursore in una descrizione del comando. Se lo fate durante l'utilizzo di uno strumento, potrebbe visualizzare dati aggiuntivi, ad esempio le dimensioni della forma che stai disegnando!

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
it: Premendo "shift" o "alt" quando si utilizza uno strumento si abilitano opzioni specifiche, come bloccare la direzione per lo strumento "linea" o cambiare il riempimento stile di una forma.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
it: Utilizzando lo strumento "scala", puoi opzionalmente impostare la nuova dimensione con relativa percentuale piuttosto che un valore assoluto in pixel.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
it: La finestra e il suo menu principale

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
it: La selezione e le azioni ad essa associate

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
it: Zoom in varie forme

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
it: La "nuova immagine" menu aperto

en: Open an image
it: Apri un' immagine

en: New Blank Image
it: Nuova Immagine Vuota

en: New Image With Custom Size
it: Nuova immagine con dimensioni personalizzate

en: New Image From Selection
it: Nuova Immagine dalla Selezione

en: New Image From Clipboard
it: Nuova Immagine dagli Appunti

en: Reload file
it: Ricarica file

en: Image properties
it: Proprietà immagine

en: Reset canvas
it: Ripristina tela

en: Save
it: Salva

en: Save without transparency
it: Salva senza trasparenza

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
it: Prepara come NFT…

en: Save as…
it: Salva come…

en: Export as…
it: Esporta come…

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Print
it: Stampa

en: Close Image
it: Chiudi immagine

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Quit all windows
it: Chiudi tutte le finestre

en: Edit
it: Modifica

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Rebuild from history
it: Ricrea dalla cronologia

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Delete
it: Elimina

en: Paste
it: Incolla

en: Import
it: Importa

en: Preferences
it: Preferenze

en: View
it: Vista

en: Preview
it: Anteprima

en: Optimal Zoom
it: Zoom Ottimale

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Original Zoom
it: Zoom Originale

en: Zoom In
it: Ingrandisci

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
it: Posizione

en: Go Left
it: Sposta a sinistra

en: Go Up
it: Sposta in su

en: Go Down
it: Sposta in basso

en: Go Right
it: Sposta a destra

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
it: Vai all'estremità sinistra

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
it: Vai in cima

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
it: Vai in fondo

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
it: Vai all'estremità destra

en: Tab at the left
it: Scheda a sinistra

en: Tab at the right
it: Scheda a destra

en: Refresh
it: Aggiorna

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
it: Traccia frequenza dei fotogrammi

en: Dark theme variant
it: Variante tema scuro

en: Show the menu-bar
it: Mostra la barra del menu

en: Hide toolbars
it: Nascondi barre degli strumenti

en: Fullscreen
it: Schero Intero

en: Colors
it: Colori

en: Edit Main Color…
it: Modifica colore principale…

en: Edit Secondary Color…
it: Modifica colore secondario…

en: Use color editor by default
it: Usa colore dell'editor predefinito

en: Exchange colors
it: Scambia i colori

en: Color application mode
it: Modalità applicazione colore

en: Normal
it: Normale

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
it: Evidenziatore

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
it: Testo scuro su sfondo chiaro

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
it: Testo chiaro su sfondo scuro

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
it: Modalità HSL

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
it: Solo tonalità

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
it: Solo saturazione

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
it: Tonalità e saturazione

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
it: Solo luminosità

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
it: Altre modalità

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
it: Colore sorgente

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
it: Differenza

en: Don't use the colors but…
it: Non usare i colori ma…

en: Erase
it: Cancella

en: Tools
it: Strumenti

en: Previous tool
it: Strumento precedente

en: Active tool
it: Strumento attivo

en: Show tools names
it: Mostra i nomi degli strumenti

en: Bigger width
it: Larghezza maggiore

en: Smaller width
it: Larghezza ridotta

en: Troubleshoot selection
it: Risolvere i problemi di selezione

en: Cancel transformation
it: Annulla trasformazione

en: Apply transformation
it: Applica trasformazione

en: Options
it: Opzioni

en: Help
it: Aiuto

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Report a bug
it: Invia una bug

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
it: Indice

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
it: Pagine singole

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
it: Aiuto generico

en: Help about zooming
it: Aiuto sullo zoom

en: Help about the full-screen mode
it: Aiuto sulla modalità a schermo intero

en: Help about classic tools
it: Aiuto sugli strumenti classici

en: Help about colors
it: Aiuto sui colori

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
it: Aiuto sugli strumenti di trasformazione

en: Help about selection
it: Aiuto sugli selezione

en: What's new
it: Cosa c'è di nuovo

en: About Drawing
it: Informazioni su Drawing

en: Open
it: Apri

en: Share the image
it: Condividi l'immagine

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
it: L'immagine è cambiata sul disco, vuoi ricaricarla?

en: Reload
it: Ricarica

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Color
it: Colore

en: Use these settings by default
it: Utilizzare queste impostazioni come predefinita

en: Images
it: Immagini

en: Window
it: Finestra

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
it: pixel

en: centimeters
it: centimetri

en: inches
it: pollici

en: Close selection
it: Chiudi selezione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Crop
it: Ritaglia

en: Scale
it: Scala

en: Rotate
it: Ruota

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
it: Inclina

en: Filters
it: Filtri

en: More actions
it: Più azioni

en: Invert selection
it: Inverti selezione

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
it: Definisci come immagine corrente

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
it: Espandi l'immagine per adattarla

en: Open As New Image
it: Apri Come Nuova immagine

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: General
it: Generale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Toggle the menu-bar
it: Attiva/disattiva la barra dei menu

en: Image
it: Immagine

en: Open a picture
it: Apri un'immagine

en: Reload image from disk
it: Ricarica l'immagine dal disco

en: Save picture as…
it: Salva l'immagine come…

en: Close the active image
it: Chiudi l'immagine attiva

en: Open the tool options menu
it: Apri il menu delle opzioni dello strumento

en: Back to previous tool
it: Ritorna allo strumento precedente

en: Apply a transformation
it: Applica una trasformazione

en: Toggle the preview
it: Mostra/nascondi anteprima

en: Selection
it: Selezione

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
it: Elimina la selezione

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
it: Importa un file come selezione

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
it: Modifica il colore primario (click sinistro)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
it: Modifica il colore secondario (click destro)

en: History
it: Cronologia

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
it: Navigazione

en: Tabs
it: Schede

en: Toggle fullscreen mode
it: Attiva/disattiva modalità schermo intero

en: Toggle toolbars visibility
it: Attiva/disattiva la visibilità barre degli strumenti

en: Touch gestures
it: Modalità touch

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Exit fullscreen
it: Uscire da Schermo Intero

en: Undo %s
it: Annulla %s

en: Redo %s
it: Ripeti %s

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
it: Tentativo di salvare uno stato non valido

en: Error: no tool '%s'
it: Errore: nessuno strumento '%s'

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
it: Nuovo pixbuf vuoto, nessuna modifica applicata a %s

en: Unsaved file
it: File non salvato

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
it: %s fotogrammi al secondo

note: Description of a command line option
en: Show the app version
it: Mostra la versione dell'app

note: Description of a command line option
en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
it: Apri una nuova scheda

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
it: Modifica il contenuto degli appunti

en: This version isn't stable!
it: Questa versione non è stabile!

en: Report bugs or ideas
it: Invia segnalazioni o idee

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
it: Gli autori del set di icone "Art Libre" di GNOME

en: Simple image editor for Linux
it: Semplice editor di immagini per Linux

en: Official webpage
it: Pagina Web Ufficiale

en: Error opening this file.
it: Errore durante l'apertura di questo file.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
it: Intendevi %s ?

en: Cancel
it: Annulla

note: Context: Create a new image
en: Create
it: Crea

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
it: Nuova immagini

en: Default width
it: Larghezza standard

en: Default height
it: Altezza standard

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
it: Colore predefinito

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
it: Salvataggio immagini

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
it: Le immagini JPEG e BMP non possono gestire la trasparenza.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
it: Se salvi le tue immagini in questi formati, cosa vuoi usare per sostituire pixel trasparenti?

en: White
it: Bianco

en: Black
it: Nero

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
it: Scacchiera

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
it: Niente

en: Ask before saving
it: Chiedi prima di salvare

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
it: È possibile eseguire lo zoom con Ctrl + scrolling o solo scrolling.

en: See the user help manual for explanations.
it: Vedere il manuale della guida utente per le spiegazioni.

en: Use 'Ctrl' to zoom
it: Usa 'Ctrl' per ingrandire

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
it: Aspetto

en: Use big icons
it: Usa icone grandi

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
it: Strumenti aggiuntivi

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
it: Questi strumenti non sono così affidabili e utili come dovrebbero essere, quindi non sonotutti abilitati per impostazione predefinita.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
it: Gomma

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
it: Evidenziatore

en: Brush
it: Pennello

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
it: Punti

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
it: Selezione libera

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
it: Selezione colore

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
it: Selettore colore

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
it: Dipingi

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Preview size
it: Dimensione anteprima

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
it: Funzionalità in sviluppo

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Prefer dark theme variant
it: Preferisci la variante del tema scuro

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
it: Livello

en: The recommended value is "Automatic".
it: Il valore consigliato è "Automatico".

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
it: Automatico

en: Compact
it: Compatto

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
it: Classico

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
it: Classico (icone simboliche)

en: Menubar only
it: Solo la barra menu

en: Toolbar only
it: Solo la barra strumenti

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
it: Solo barra degli strumenti (icone simboliche)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
it: Percorso

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
it: Formato

en: Colorspace
it: Spazio colore

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
it: Formato non valido

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
it: Impossibile salvare %s

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
it: Senza titolo

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
it: questa immagine

en: Discard
it: Scarta

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
it: Ci sono modifiche non salvate in %s.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
it: Una parte dell'immagine è selezionata: i pixel sotto la selezione saranno salvati con un colore che non ti aspetti!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
it: Le modifiche dallo strumento corrente non sono state applicate.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
it: Applica & salva

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
it: Deseleziona e salva

en: Save anyway
it: Salve comunque

en: Do you want to save anyway?
it: Vuoi salvare comunque?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
it: Sostituisci

en: This file format doesn't support transparent colors.
it: Questo formato di file non supporta i colori trasparenti.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
it: Puoi salvare l'immagine come file PNG o sostituire la trasparenza con:

en: Replace transparency with:
it: Sostituisci la trasparenza con:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
it: Il pixbuf di selezione è vuoto.

en: The selection path is empty.
it: Il percorso selezionato è vuoto.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
it: Strumento di caricamento non riuscito: %s

en: Error starting the application, please report this bug.
it: Errore nell'avvio dell'applicazione, invia una segnalazione.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
it: È la prima volta che usi Drawing %s, vuoi leggere le novità?

en: Yes
it: Si

en: The clipboard doesn't contain any image.
it: Gli appunti non contengono nessuna immagine

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
it: Il file %s è già aperto

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
it: Apri ancora

en: Switch to this image
it: Passa a questa immagine

en: Modifications will take effect in the next new window.
it: Le modifiche avranno effetto dalla prossima nuova finestra.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
it: Fai clic con il tasto centrale o premi F8 per mostrare/nascondere i controlli.

en: Press F11 to exit fullscreen.
it: Premi F11 per uscire dalla modalità a schermo intero.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
it: Errore durante il caricamento del pannello inferiore per lo strumento '%s', segnala questo bug.

en: Loading %s
it: Caricamento %s

en: New Tab
it: Nuova Scheda

en: Discard changes
it: Scarta le modifiche

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
it: Dove vuoi aprire %s?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
it: questi file

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
it: Cosa vuoi fare con %s?

en: Image copied to clipboard
it: Immagine copiata negli appunti

en: Import a picture
it: Importa un'immagine

en: Required tool is not available
it: Lo strumento richiesto non è disponibile

en: Transparent
it: Trasparente

en: %s%% transparent
it: %s%% trasparente

en: Grey
it: Grigio

en: Orange
it: Arancio

en: Brown
it: Marrone

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
it: Probabilmente marrone

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Yellow
it: Giallo

en: Purple
it: Viola

en: Cyan
it: Ciano

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
it: Probabilmente turchese

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
it: Nome colore sconosciuto

en: All pictures
it: Tutte le immagini

en: PNG images
it: Immagini PNG

en: JPEG images
it: Immagini JPEG

en: BMP images
it: Immagini BMP

en: %s isn't an image.
it: %s non è un'immagine.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
it: Spiacenti, le immagini WEBP non possono essere caricate da questa app.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
it: Nonostante il nome, %s è un file WEBP.

en: Continue
it: Continua

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
it: L'area sembra essere insufficientemente limitata, o molto complessa.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
it: Questo algoritmo potrebbe non essere in grado di gestire l'area desiderata.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
it: Vuoi interrompere l'operazione o vuoi forzare lo strumento?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
it: percentuali

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
it: gradi

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
it: Evidenziatore (scuro)

en: Main color
it: Colore primario

en: Secondary color
it: Colore secondario

en: Tool size
it: Dimensione strumento

en: No options
it: Nessuna opzione

en: How the color will be applied to the existing pixels
it: Come verrà applicato il colore ai pixel esistenti

en: Back to the palette
it: Ritorna alla tavolozza

en: Palette
it: Tavolozza

en: Use this editor by default
it: Usa questo editor come predefinito

en: Selection options
it: Opzioni selezione

en: Replace with…
it: Sostituisci con…

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Extract from this color
it: Estratto da questo colore

en: More options
it: Più opzioni

en: Expand with…
it: Espandi con…

en: Select a filter…
it: Seleziona un filtro…

en: Angle (degrees)
it: Angolo (gradi)

en: Angle
it: Angolo

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Flip horizontally
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip vertically
it: Ribalta verticalmente

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
it: Mantieni proporzioni

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
it: Sempre

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
it: Quando si esegue il ridimensionamento dagli angoli

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
it: Quando si impostano i valori manualmente

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
it: Mai

en: Pixels
it: Pixel

en: Percentage
it: Percentuale

en: Horizontal deformation
it: Deformazione orizzontale

en: Vertical deformation
it: Deformazione verticale

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
it: Impossibile avviare l'operazione: ID strumento errato (previsto {0}, ottenuto {1})

en: Line shape
it: Forma della linea

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
it: Tondo

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
it: Quadrato

en: Outline
it: Contorno

en: No dashes
it: Nessun trattino

en: Simple dashes
it: Trattini semplici

en: Long dashes
it: Trattini lunghi

en: Short dashes
it: Trattini piccoli

en: Alternated dashes
it: Trattini alternati

en: No arrow
it: Nessuna Freccia

en: Simple arrow
it: Freccia semplice

en: Double arrow
it: Doppia freccia

en: Simple brush
it: Pennello semplice

en: Airbrush
it: Aerografo

en: Hairy brush
it: Pennello peloso

en: Calligraphic nib
it: Pennino calligrafico

en: Right-handed nib
it: Pennino per destri

en: Vertical nib
it: Pennino verticale

en: Left-handed nib
it: Pennino per mancini

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
it: Pennino orizzontale

en: Pencil
it: Matita

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Blur
it: Sfocatura

en: Shuffle pixels
it: Mescola pixel

en: Shuffle and blur
it: Mescola e sfoca

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
it: Mosaico

en: Solid color
it: Colore solido

en: Change saturation
it: Cambia saturazione

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
it: Velo

en: Add transparency
it: Aggiungi trasparenza

en: Increase contrast
it: Aumenta il contrasto

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
it: Sfocatura

en: Fast blur
it: Sfocatura veloce

en: Slow blur
it: Sfocatura lenta

en: Blur direction
it: Direzione sfocatura

note: Context: about the blur direction
en: No direction
it: Nessuna direzione

en: Blur horizontally
it: Sfocatura orizzontalmente

en: Blur vertically
it: Sfocatura verticale

en: Invert colors
it: Inverti i colori

en: Straighten the line
it: Raddrizza la linea

en: Color gradient
it: Gradiente di colore

en: Locked direction
it: Direzione bloccata

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
it: Comportamento

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
it: Accerchia e riempi

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
it: Cancella e sostituisci

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
it: Immagine intera

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
it: Rimuovi colore

en: Dots type
it: Tipo di punti

en: Circle
it: Cerchio

en: Cross
it: Croce

en: X-shaped cross
it: Croce a forma di X

en: Include a number
it: Includere un numero

en: Next number
it: Numero successivo

en: Reset number
it: Reimposta numero

en: Decrement number
it: Decrementa numero

en: Increment number
it: Incrementa numero

en: Solid outline
it: Profilo solido

en: Dashed outline
it: Profilo tratteggiato

en: No outline
it: Nessun contorno

en: Filling
it: Riempimento

en: Empty shape
it: Forma vuota

en: Horizontal gradient
it: Gradiente orizzontale

en: Vertical gradient
it: Gradiente verticale

en: Radial gradient
it: Gradiente radiale

en: Rounded rectangle
it: Rettangolo arrotondato

en: Oval
it: Ovale

en: Polygon
it: Poligono

en: Free shape
it: Forma libera

en: Close shape
it: Chiudi forma

en: Insert here
it: Inserisci qui

en: Font
it: Carattere

en: Select a font…
it: Seleziona un font…

en: Bold
it: Grassetto

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
it: Sfondo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
it: Nessuno sfondo

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
it: Ombra

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
it: Profilo sottile

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
it: Profilo spesso

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
it: Rettangolo disfondo

en: Curve
it: Curva

en: Curve options
it: Opzioni di curva

en: Draw a second segment to complete the curve
it: Disegna un secondo segmento per completare la curva

en: Dashed arrow
it: Freccia tratteggiata

en: Arrow
it: Freccia

en: Dashed
it: Tratteggiata

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
it: Premi <Alt> per attivare o disattivare l'opzione 'contorno'

en: Brush options
it: Opzioni pennello

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
it: Premi <Shift> per cancellare invece un'area rettangolare

en: Press <Shift> to erase a path instead
it: Premi <Shift> per cancellare invece un percorso

en: Eraser options
it: Opzioni gomma

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
it: Premi <Shift> per evidenziare temporaneamente su uno sfondo scuro

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
it: Premi invece <Shift> per evidenziare temporaneamente su uno sfondo chiaro

en: Highlighter options
it: Opzioni evidenziatore

en: Line
it: Linea

en: Width: %spx
it: Larghezza: %spx

en: Height: %spx
it: Altezza: %spx

en: Length: %spx
it: Lunghezza: %spx

en: Line options
it: Opzioni linea

en: Press <Shift> to unlock the line direction
it: Premi <Shift> per sbloccare la direzione della linea

en: Press <Shift> to lock the line direction
it: Premi <Shift> per bloccare la direzione della linea

en: Painting options
it: Opzioni pittura

en: Click on an area to replace its color by transparency
it: Clicca su un'area per sostituire il suo colore con la trasparenza

en: Click on the canvas to entirely paint it
it: Fare clic sulla tela per dipingerla interamente

en: May not work for complex shapes
it: Potrebbe non funzionare per forme complesse

en: It will not work well if the area's edges are blurry
it: Non funzionerà bene se i bordi dell'area sono sfocati

en: Pencil options
it: Opzioni matita

en: Points options
it: Opzioni punti

en: Next number: %s
it: Numero successivo: %s

en: Shape
it: Forma

en: Radius: %spx
it: Raggio: %spx

en: Shape options
it: Opzioni forma

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
it: Riempito con il colore principale

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
it: Riempito con colore secondario

en: Click on the shape's first point to close it.
it: Fai clic sul primo punto della forma per chiuderla.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
it: Premi <Alt>, <Shift> o entrambi per cambiare rapidamente l'opzione 'riempimento'

en: Text
it: Testo

en: Text options
it: Opzioni di testo

en: Density depends on the stylus pressure
it: La densità dipende dalla pressione dello stilo

en: Density depends on the mouse speed
it: La densità dipende dalla velocità del mouse

en: Width depends on the stylus pressure
it: La larghezza dipende dalla pressione dello stilo

en: Width depends on the line orientation
it: La larghezza dipende dall'orientamento della linea

en: Width depends on the mouse speed
it: La larghezza dipende dalla velocità del mouse

en: Drag the selection or right-click on the canvas
it: Trascina la selezione o click destro sulla tela

en: Select an area or right-click on the canvas
it: Seleziona un'area o click destro sulla tela

en: Rectangle selection
it: Selezione rettangolare

en: Error: invalid values
it: Errore: valori non validi

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
it: Opzioni espandibili

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
it: I lati che taglierai sono suggeriti dal puntatore del mouse

en: Cropping the selection
it: Ritaglia la selezione

en: Cropping or expanding the canvas
it: Ritaglio o espansione della tela

en: Don't forget to confirm the operation!
it: Non dimenticare di confermare l'operazione!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
it: Premi <Alt>, <Shift>, o entrambi, per cambiare rapidamente l'opzione 'espandi con'

en: Active filter
it: Filtro attivo

en: Click on the image to preview the selected filter
it: Fai clic sull'immagine per visualizzare l'anteprima del filtro selezionato

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
it: Rilievo

en: Rotating options
it: Opzioni di rotazione

en: Rotating the selection
it: Rotazione della selezione

en: Rotating the canvas
it: Rotazione della tela

en: Scaling options
it: Opzioni di ridimensionamento

en: Scaling the selection
it: Ridimensionamento della selezione

en: Scaling the canvas
it: Ridimensionamento della tela

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
it: Premi <Shift> per attivare rapidamente l'opzione 'blocca proporzioni'

en: Skewing options
it: Opzioni di inclinazione

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
it: Le direzioni della deformazione sono suggerite dal puntatore del mouse

en: Skewing the selection
it: Inclinare la selezione

en: Skewing the canvas
it: Inclinare la tela

en: Blur radius
it: Raggio di sfocatura

en: Saturation
it: Saturazione
