drawing - en to nl_NL translation catalogue (477 entries)

en: Drawing
nl_NL: Tekenen

en: Simple drawing utility
nl_NL: Eenvoudig tekenprogramma

note: This is a list of keywords, you can add any keyword that would be useful to find the app in your language. "Paint" should stay listed in its untranslated version too, so people looking for a MS Paint equivalent will find the app. Don't forget the semicolons.
en: Paint;Sketch;Pencil;
nl_NL: Paint;Verven;Schetsen;Potlood;

en: New Window
nl_NL: Nieuw venster

en: New Image
nl_NL: Nieuwe afbeelding

en: Edit Image in Clipboard
nl_NL: Klembordafbeelding bewerken

note: IMPORTANT: the summarized description of the application. https://gitlab.gnome.org/GNOME/Initiatives/-/wikis/App-Metadata
en: Edit screenshots or memes
nl_NL: Bewerk schermfoto's en memes

note: IMPORTANT: complete description of the application (1/3)
en: This basic image editor can resize, crop, or rotate an image, apply simple filters, insert or censor text, and manipulate a selected portion of the picture (cut/copy/paste/drag/…)
nl_NL: Met deze afbeeldingsbewerker kun je afbeeldingen bijsnijden, draaien, de grootte aanpassen, filters toepassen, tekst invoegen of censureren en delen bewerken (knippen/kopiëren/plakken/verplaatsen…)

note: IMPORTANT: complete description of the application (2/3)
en: And of course, you can draw! Using tools such as the pencil, the straight line, the curve tool, many shapes, several brushes, and their various colors and options.
nl_NL: En, niet te vergeten, tekenen! Dit kan onder meer met het potlood, rechte lijnen, curven, verschillende vormen en kwasten en verschillende kleuropties.

note: IMPORTANT: complete description of the application (3/3)
en: Supported file types include PNG, JPEG and BMP.
nl_NL: Ondersteunde bestandstypes: png, jpeg en bmp.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.2 features several minor bug fixes, and various new translations.
nl_NL: Versie 1.0.2 bevat verschillende kleine foutoplossingen en nieuwe vertalingen.

note: very generic release notes i use for ALL minor updates, please translate this one!
en: Version 1.0.1 features several minor bug fixes, and various new translations.
nl_NL: Versie 1.0.1 bevat verschillende kleine foutoplossingen en nieuwe vertalingen.

en: Version 1.0.0 improves rendering performance, which is visible when editing large images with a poor CPU.
nl_NL: Nieuw in versie 1.0.0: verbeterde weergaveprestaties tijdens het bewerken van grote afbeeldingen op een langzame cpu.

en: You can now use the new "skew" tool, to tilt an image from a rectangle to a parallelogram. Such a deformation can be applied horizontally or vertically.
nl_NL: Je kunt nu het nieuwe rechtzetgereedschap gebruiken om schuingemaakte foto's recht te zetten. Dit kan zowel horizontaal als verticaal.

en: You can select tools with keyboard accelerators (Alt+letter). This may not work yet with languages using a non-latin alphabet.
nl_NL: Je kunt gereedschap kiezen met Alt+letter. Let op: mogelijk werkt dit nog niet goed in talen met een niet-Latijns alfabet.

en: Pressing "ctrl" will display the cursor coordinates in a tooltip. If you do it while using a tool, it may display additional data, for example the dimensions of the shape you're drawing!
nl_NL: Druk op Ctrl om de cursorcoördinaten te tonen in een hulpballon. Als je dit doet tijdens het gebruik van een stuk gereedschap, dan wordt er tevens aanvullende informatie getoond, zoals de afmetingen.

en: Pressing "shift", or "alt" when using a tool enables specific options, such as locking the direction for the "line" tool, or changing the filling style of a shape.
nl_NL: Door op Ctrl, Shift op Alt te drukken bij gebruik van een gereedschap, kun je verschillende opties instellen, zoals ‘Toevoegen aan selectie’ bij het selectiegereedschap.

en: Using the "scale" tool, you may optionally set the new size as a relative percentage rather than an absolute value in pixels.
nl_NL: Met het vernieuwde schaalgereedschap kun je afmetingen instellen door een percentage op te geven in plaats van pixelwaardes.

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The window and its primary menu
nl_NL: Het venster en hoofdmenu

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The selection and the actions associated with it
nl_NL: De selectie en bijbehorende acties

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: Zooming in various shapes
nl_NL: Verschillende soorten zoom

note: Caption of a screenshot, for appstores
en: The "new image" menu opened
nl_NL: Het menu ‘Nieuwe afbeelding’

en: File
nl_NL: Bestand

en: Open an image
nl_NL: Afbeelding openen

en: New Blank Image
nl_NL: Nieuw canvas

en: New Image With Custom Size
nl_NL: Nieuwe afbeelding met aangepaste grootte

en: New Image From Selection
nl_NL: Nieuwe afbeelding uit selectie

en: New Image From Clipboard
nl_NL: Nieuwe afbeelding van klembord

en: Reload file
nl_NL: Bestand opnieuw inlezen

en: Image properties
nl_NL: Eigenschappen

en: Reset canvas
nl_NL: Canvas herstellen

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Save without transparency
nl_NL: Opslaan zonder doorzichtigheid

note: This "feature" is only visible on April Fools' day, and it will just rickroll the user.
en: Prepare as NFT…
nl_NL: NFT aanschaffen…

en: Save as…
nl_NL: Opslaan als…

en: Export as…
nl_NL: Exporteren als…

en: Copy to clipboard
nl_NL: Kopiëren naar klembord

en: Print
nl_NL: Afdrukken

en: Close Image
nl_NL: Afbeelding sluiten

en: Close Window
nl_NL: Venster sluiten

en: Quit all windows
nl_NL: Alle vensters sluiten

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Undo
nl_NL: Ongedaan maken

en: Redo
nl_NL: Opnieuw

en: Rebuild from history
nl_NL: Opnieuw laden uit geschiedenis

en: Select all
nl_NL: Alles selecteren

en: Cut
nl_NL: Knippen

en: Copy
nl_NL: Kopiëren

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Paste
nl_NL: Plakken

en: Import
nl_NL: Importeren

en: Preferences
nl_NL: Voorkeuren

en: View
nl_NL: Beeld

en: Preview
nl_NL: Voorvertoning

en: Zoom
nl_NL: Zoomen

en: Optimal Zoom
nl_NL: Optimaal zoomen

en: Zoom Out
nl_NL: Uitzoomen

en: Original Zoom
nl_NL: Oorspronkelijk zoomniveau

en: Zoom In
nl_NL: Inzoomen

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
nl_NL: Positie

en: Go Left
nl_NL: Ga naar links

en: Go Up
nl_NL: Ga omhoog

en: Go Down
nl_NL: Ga omlaag

en: Go Right
nl_NL: Ga naar rechts

note: Context: this action scrolls to the left end of the canvas. The "go left" action only goes a few centimeters to the left, but this one goes all the way left.
en: Go to the left end
nl_NL: Ga naar het linkeruiteinde

note: Context: this action scrolls to the top of the canvas The "go up" action only goes a few centimeters up, but this one goes all the way to the top.
en: Go to the top
nl_NL: Ga naar de bovenkant

note: Context: this action scrolls to the bottom of the canvas The "go down" action only goes a few centimeters down, but this one goes all the way to the bottom.
en: Go to the bottom
nl_NL: Ga naar de onderkant

note: Context: this action scrolls to the right end of the canvas. The "go right" action only goes a few centimeters to the right, but this one goes all the way right.
en: Go to the right end
nl_NL: Ga naar het rechteruiteinde

en: Tab at the left
nl_NL: Tabblad links

en: Tab at the right
nl_NL: Tabblad rechts

en: Refresh
nl_NL: Verversen

note: Label shown only in developer mode
en: Track framerate
nl_NL: Framesnelheid bijhouden

en: Dark theme variant
nl_NL: Donker thema gebruiken

en: Show the menu-bar
nl_NL: Menubalk tonen

en: Hide toolbars
nl_NL: Werkbalken verbergen

en: Fullscreen
nl_NL: Beeldvullend

en: Colors
nl_NL: Kleuren

en: Edit Main Color…
nl_NL: Hoofdkleur aanpassen…

en: Edit Secondary Color…
nl_NL: Alternatieve kleur aanpassen…

en: Use color editor by default
nl_NL: Gebruik standaard de kleurbewerker

en: Exchange colors
nl_NL: Kleuren omwisselen

en: Color application mode
nl_NL: Kleurmodus

en: Normal
nl_NL: Normaal

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
nl_NL: Accenten

note: Context: a possible way to highlight text
en: Dark text on light background
nl_NL: Donkere tekst op lichte achtergrond

note: Context: a possible way to highlight text
en: Light text on dark background
nl_NL: Lichte tekst op donkere achtergrond

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas, using only some specific dimension(s) of the selected color in its hue-saturation-luminosity (HSL) representation
en: HSL modes
nl_NL: HSL-modi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue only
nl_NL: Alleen tint

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Saturation only
nl_NL: Alleen verzadiging

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Hue and saturation
nl_NL: Tint en verzadiging

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Luminosity only
nl_NL: Alleen helderheid

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Other modes
nl_NL: Overige modi

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Raw source color
nl_NL: Bronkleur

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
nl_NL: Verschil

en: Don't use the colors but…
nl_NL: Geen kleuren gebruiken…

en: Erase
nl_NL: Wissen

en: Tools
nl_NL: Gereedschappen

en: Previous tool
nl_NL: Vorig gereedschap

en: Active tool
nl_NL: Actief gereedschap

en: Show tools names
nl_NL: Gereedschapsnamen tonen

en: Bigger width
nl_NL: Breder

en: Smaller width
nl_NL: Smaller

en: Troubleshoot selection
nl_NL: Problemen omtrent selecties oplossen

en: Cancel transformation
nl_NL: Transformatie afbreken

en: Apply transformation
nl_NL: Transformatie toepassen

en: Options
nl_NL: Opties

en: Help
nl_NL: Hulp

en: Shortcuts
nl_NL: Sneltoetsen

en: Report a bug
nl_NL: Meld een fout (bug)

note: Context: submenu listing individual help pages
en: Individual pages
nl_NL: Individuele pagina's

note: Context: open the help page about general use of the app
en: Basic help
nl_NL: Algemene hulp

en: Help about zooming
nl_NL: Hulp omtrent zoomen

en: Help about the full-screen mode
nl_NL: Hulp omtrent de beeldvullende modus

en: Help about classic tools
nl_NL: Hulp omtrent traditionele gereedschappen

en: Help about colors
nl_NL: Hulp omtrent kleuren

note: Context: open the help page about transformation tools (crop, scale, rotate, filters, ...
en: Help about transformation tools
nl_NL: Hulp omtrent transformatiegereedschappen

en: Help about selection
nl_NL: Hulp omtrent selecties

en: What's new
nl_NL: Wijzigingslog

en: About Drawing
nl_NL: Over Tekenen

en: Open
nl_NL: Openen

en: Share the image
nl_NL: Afbeelding delen

en: The image changed on the disk, do you want to reload it?
nl_NL: Het afbeeldingsbestand is gewijzigd. Wil je het opnieuw inlezen?

en: Reload
nl_NL: Opnieuw inlezen

en: Width
nl_NL: Breedte

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Color
nl_NL: Kleur

en: Use these settings by default
nl_NL: Instellingen onthouden

en: Images
nl_NL: Afbeeldingen

en: Window
nl_NL: Venster

en: centimeters
nl_NL: centimeter

en: inches
nl_NL: inch

en: Close selection
nl_NL: Selectie sluiten

en: Deselect
nl_NL: Niets selecteren

en: Crop
nl_NL: Bijsnijden

en: Scale
nl_NL: Grootte aanpassen

en: Rotate
nl_NL: Draaien

note: This is the name of the tool changing rectangles into parallelograms. It's synonymous with tilt, slant, bend. If you need a reference to translate it, this is named after MS Paint's "Stretch/Skew" dialog.
en: Skew
nl_NL: Scheefheid

en: More actions
nl_NL: Meer acties

en: Invert selection
nl_NL: Selectie omkeren

note: Define the image as being the currently selected area
en: Define as current image
nl_NL: Instellen als huidige afbeelding

note: Expand the canvas of the current image to make the current selection fit in it. Can be translated as "Expand to this size".
en: Expand image to fit
nl_NL: Afbeelding inpassen

en: Open As New Image
nl_NL: Openen als nieuwe afbeelding

en: Keyboard Shortcuts
nl_NL: Sneltoetsen

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Main menu
nl_NL: Hoofdmenu

en: Toggle the menu-bar
nl_NL: Menubalk aan/uit

en: Image
nl_NL: Afbeelding

en: Open a picture
nl_NL: Afbeeldingen openen

en: Reload image from disk
nl_NL: Afbeelding opnieuw inlezen

en: Save picture as…
nl_NL: Afbeelding opslaan als…

en: Close the active image
nl_NL: Huidige afbeelding sluiten

en: Open the tool options menu
nl_NL: Gereedschapsoptiemenu openen

en: Back to previous tool
nl_NL: Terug naar vorig gereedschap

en: Apply a transformation
nl_NL: Transformatie toepassen

en: Toggle the preview
nl_NL: Voorvertoning aan/uit

en: Selection
nl_NL: Selectie

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
nl_NL: Selectie verwijderen

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Import a file as the selection
nl_NL: Importeer een bestand als selectie

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the main color (left click)
nl_NL: Hoofdkleur bewerken (linkermuisknop)

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Edit the secondary color (right click)
nl_NL: Alternatieve kleur bewerken (rechtermuisknop)

en: History
nl_NL: Geschiedenis

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
nl_NL: Navigatie

en: Tabs
nl_NL: Tabbladen

en: Toggle fullscreen mode
nl_NL: Beeldvullende modus aan/uit

en: Toggle toolbars visibility
nl_NL: Werkbalken tonen/verbergen

en: Touch gestures
nl_NL: Aanraakgebaren

en: Loading…
nl_NL: Bezig met laden…

en: Exit fullscreen
nl_NL: Beeldvullende modus verlaten

en: Undo %s
nl_NL: %s ongedaan maken

en: Redo %s
nl_NL: %s opnieuw toepassen

note: Context: an error message
en: Attempt to save an invalid state
nl_NL: Er werd getracht een ongeldige staat op te slaan

en: Error: no tool '%s'
nl_NL: Er is geen gereedschap genaamd "%s"

note: Context: an error message
en: New pixbuf empty, no change applied to %s
nl_NL: De nieuwe pixbuf is leeg - er is niks toegepast op %s

en: Unsaved file
nl_NL: Niet-opgeslagen bestand

note: Context: this is a debug information that users will never see
en: %s frames per second
nl_NL: %s frames per seconde

note: Description of a command line option
en: Show the app version
nl_NL: Toepassingsversie tonen

note: Description of a command line option
en: Open a new window
nl_NL: Nieuw venster openen

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
nl_NL: Nieuw tabblad openen

note: Description of a command line option
en: Edit the clipboard content
nl_NL: Klembordinhoud bewerken

en: This version isn't stable!
nl_NL: Deze versie is instabiel!

en: Report bugs or ideas
nl_NL: Meld bugs of deel ideëen

note: To translators: this is credits for the icons, consider that "Art Libre" is proper name
en: GNOME's "Art Libre" icon set authors
nl_NL: De makers van GNOME's ‘Art Libre’-pictogramset

en: Simple image editor for Linux
nl_NL: Een eenvoudige afbeeldingsbewerker voor Linux

en: Official webpage
nl_NL: Officiële website

en: Error opening this file.
nl_NL: Dit bestand kan niet worden geopend.

note: This is an error message, %s is a better command suggestion
en: Did you mean %s ?
nl_NL: Bedoelde je ‘%s’?

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

note: Context: Create a new image
en: Create
nl_NL: Maken

note: Context: title of a section of the preferences
en: New images
nl_NL: Nieuwe afbeeldingen

en: Default width
nl_NL: Standaardbreedte

en: Default height
nl_NL: Standaardhoogte

note: Context: this is the label that describes the initial color of an image (as set in the preferences or in the "new image with custom size" dialog). This is displayed in the context of editing or saving the image, but not when creating it.
en: Default color
nl_NL: Standaardkleur

note: Context: title of a section of the preferences
en: Images saving
nl_NL: Afbeeldingen opslaan

en: JPEG and BMP images can't handle transparency.
nl_NL: JPEG- en BMP-afbeeldingen kunnen niet omgaan met doorzichtigheid.

en: If you save your images in these formats, what do want to use to replace transparent pixels?
nl_NL: Als je afbeeldingen opslaat in deze formaten, wat wil je dan gebruiken om doorzichtige pixels te vervangen?

en: White
nl_NL: Wit

en: Black
nl_NL: Zwart

note: Context: replace transparent pixels with [checkboard]. This is a pattern of dark and light greys.
en: Checkboard
nl_NL: Schaakbord

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
nl_NL: Niets

en: Ask before saving
nl_NL: Vragen alvorens op te slaan

en: You can zoom with Ctrl+scrolling, or only scrolling.
nl_NL: Je kunt in-/uitzoomen met Ctrl+scrollen of alleen door te scrollen.

en: See the user help manual for explanations.
nl_NL: Neem voor meer informatie de handleiding door.

en: Use 'Ctrl' to zoom
nl_NL: Ctrl gebruiken om in/uit te zoomen

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
nl_NL: Vormgeving

en: Use big icons
nl_NL: Grote pictogrammen tonen

note: Context: title of a section of the preferences
en: Additional tools
nl_NL: Extra gereedschappen

en: These tools are not as reliable and useful as they should be, so they are not all enabled by default.
nl_NL: Deze gereedschappen zijn niet zo handig en betrouwbaar als zou moeten, dus zijn ze niet allemaal ingeschakeld.

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
nl_NL: Gum

note: Context: this is the name of a tool, a thick pencil dedicated to highlight text, for example in screenshots
en: Highlighter
nl_NL: Markeerstift

en: Brush
nl_NL: Kwast

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
nl_NL: Punten

note: Context: this is a tool to select an area according to a shape that can be freely defined by the user.
en: Free selection
nl_NL: Vrije selectie

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
nl_NL: Kleurselectie

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
nl_NL: Kleurkiezer

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
nl_NL: Kwast

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
nl_NL: Geavanceerde opties

en: Preview size
nl_NL: Voorvertoningsgrootte

note: This label will not be displayed in the UI of stable versions
en: Development features
nl_NL: Experimentele functies

en: Background color
nl_NL: Achtergrondkleur

en: Prefer dark theme variant
nl_NL: Donker thema gebruiken

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
nl_NL: Indeling

en: The recommended value is "Automatic".
nl_NL: De aanbevolen instelling is ‘Automatisch’.

note: It has to match what's written in the previous string.
en: Automatic
nl_NL: Automatisch

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
nl_NL: Klassiek

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional". Symbolic icons are monochrome icons.
en: Legacy (symbolic icons)
nl_NL: Klassiek (symbolische pictogrammen)

en: Menubar only
nl_NL: Alleen menubalk

en: Toolbar only
nl_NL: Alleen werkbalk

note: Symbolic icons are monochrome icons.
en: Toolbar only (symbolic icons)
nl_NL: Werkbalk (symbolische pictogrammen)

note: Context: the path of the edited file
en: Path
nl_NL: Pad

note: Context: the file format of the edited file
en: Format
nl_NL: Formaat

en: Colorspace
nl_NL: Kleurruimte

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
nl_NL: Ongeldig formaat

note: Context: an error message
en: Failed to save %s
nl_NL: ‘%s’ kan niet worden opgeslagen

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
nl_NL: Naamloos

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
nl_NL: deze afbeelding

en: Discard
nl_NL: Verwerpen

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: There are unsaved modifications to %s.
nl_NL: ‘%s’ bevat niet-opgeslagen aanpassingen.

en: A part of the image is selected: the pixels beneath the selection will be saved with a color you might not expect!
nl_NL: Er is een deel van de afbeelding geselecteerd - de onderliggende pixels worden opgeslagen met een voor jou onverwachte kleur!

note: Context: the user tries to save the image while previewing an unapplied "transform" operation (scaling, cropping, whatever)
en: Modifications from the current tool haven't been applied.
nl_NL: De aangebrachte bewerkingen zijn nog niet toegepast.

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
nl_NL: Toepassen en opslaan

note: To translators: this string should be quite short
en: Deselect & save
nl_NL: Deselecteren en opslaan

en: Save anyway
nl_NL: Tóch opslaan

en: Do you want to save anyway?
nl_NL: Wil je het bestand tóch opslaan?

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
nl_NL: Vervangen

en: This file format doesn't support transparent colors.
nl_NL: Dit bestandsformaat heeft geen ondersteuning voor doorzichtige kleuren.

en: You can save the image as a PNG file, or replace transparency with:
nl_NL: Je kunt de afbeelding opslaan als png-bestand of de doorzichtigheid vervangen door:

en: Replace transparency with:
nl_NL: Doorzichtigheid vervangen door:

note: Context: an error message
en: The selection pixbuf is empty.
nl_NL: De selectie-pixbuf is blanco.

en: The selection path is empty.
nl_NL: Het selectiepad is leeg.

note: Context: an error message
en: Failed to load tool: %s
nl_NL: ‘%s’ kan niet worden geladen

en: Error starting the application, please report this bug.
nl_NL: Kan de toepassing niet starten - meld deze fout aan de ontwikkelaar.

note: Context: %s is the version number of the app
en: It's the first time you use Drawing %s, would you like to read what's new?
nl_NL: Dit is de eerste keer dat je Tekenen %s hebt geopend. Wil je het wijzigingslog bekijken?

en: No
nl_NL: Nee

en: Yes
nl_NL: Ja

en: The clipboard doesn't contain any image.
nl_NL: Het klembord bevat geen afbeelding.

note: Context: %s is a file name
en: The file %s is already opened
nl_NL: ‘%s’ is al geopend

note: Context: the user would click here to confirm they want to open the same file twice
en: Open again
nl_NL: Opnieuw openen

en: Switch to this image
nl_NL: Ga naar deze afbeelding

en: Modifications will take effect in the next new window.
nl_NL: Herstart om de wijzigingen toe te passen.

en: Middle-click or press F8 to show/hide controls.
nl_NL: Druk op de middelste muisknop of F8 om de bediening te tonen/verbergen.

en: Press F11 to exit fullscreen.
nl_NL: Druk op F11 om de beeldvullende modus te verlaten.

en: Error loading the bottom pane for the tool '%s', please report this bug.
nl_NL: Fout: het paneel van ‘%s’ kan niet worden geladen. Meld deze fout aan de ontwikkelaar.

en: Loading %s
nl_NL: Bezig met laden van %s

en: New Tab
nl_NL: Nieuw tabblad

en: Discard changes
nl_NL: Wijzigingen verwerpen

note: Context: %s will be replaced by the name of a file.
en: Where do you want to open %s?
nl_NL: Waar wil je %s openen?

note: Context for translation: "What do you want to do with *these files*?"
en: these files
nl_NL: deze bestanden

note: Context: %s will be replaced by the name of a file. The possible answers are "cancel", "open", and "import"
en: What do you want to do with %s?
nl_NL: Wat wil je doen met ‘%s’?

en: Image copied to clipboard
nl_NL: De afbeelding is gekopieerd naar het klembord

en: Import a picture
nl_NL: Afbeelding importeren

en: Required tool is not available
nl_NL: Het vereiste gereedschap is niet beschikbaar

en: Transparent
nl_NL: Doorzichtig

en: %s%% transparent
nl_NL: %s%% doorzichtig

en: Grey
nl_NL: Grijs

en: Orange
nl_NL: Oranje

en: Brown
nl_NL: Bruin

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably brown.
en: Probably brown
nl_NL: Waarschijnlijk bruin

en: Red
nl_NL: Rood

en: Green
nl_NL: Groen

en: Blue
nl_NL: Blauw

en: Yellow
nl_NL: Geel

en: Purple
nl_NL: Paars

en: Cyan
nl_NL: Groenblauw

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app thinks it's probably teal. You can translate "teal" with the name of approaching color, like turquoise or green-blue.
en: Probably teal
nl_NL: Waarschijnlijk turkoois

note: Context: the name of the current color is provided as a tooltip to help users with color blindness, but some color names don't have a clear definition. Here, the app can't find a corresponding color name.
en: Unknown color name
nl_NL: Onbekende kleurnaam

en: All pictures
nl_NL: Alle afbeeldingen

en: PNG images
nl_NL: PNG-afbeeldingen

en: JPEG images
nl_NL: JPEG-afbeeldingen

en: BMP images
nl_NL: BMP-afbeeldingen

en: %s isn't an image.
nl_NL: ‘%s’ is geen afbeelding.

en: Sorry, WEBP images can't be loaded by this app.
nl_NL: Tekenen heeft geen ondersteuning voor webp-afbeeldingen.

note: Context: an error message, %s is a file path
en: Despite its name, %s is a WEBP file.
nl_NL: Ondanks de naam is ‘%s’ toch echt een webp-bestand.

en: Continue
nl_NL: Doorgaan

en: The area seems poorly delimited, or is very complex.
nl_NL: Het gebied lijkt slecht afgemeten of is té complex.

en: This algorithm may not be able to manage the wanted area.
nl_NL: Dit algoritme kan het gekozen gebied mogelijk niet beheren.

en: Do you want to abort the operation, or to let the tool struggle ?
nl_NL: Wil je de handeling afbreken of het gereedschap tevergeefs laten doorgaan?

note: To translators: it appears in tooltips over numerical inputs
en: percents
nl_NL: procent

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
nl_NL: graden

note: Context: this is equivalent to "Highlight: Light text on dark background" but it has to be FAR SHORTER so it fits in the color chooser
en: Highlight (dark)
nl_NL: Markering (donker)

en: Main color
nl_NL: Hoofdkleur

en: Secondary color
nl_NL: Alternatieve kleur

en: Tool size
nl_NL: Gereedschapsgrootte

en: No options
nl_NL: Geen opties

en: How the color will be applied to the existing pixels
nl_NL: Hoe de kleur wordt toegepast op aanwezige pixels

en: Back to the palette
nl_NL: Terug naar het palet

en: Palette
nl_NL: Palet

en: Use this editor by default
nl_NL: Gebruik standaard deze bewerker

en: Selection options
nl_NL: Selectie-opties

en: Replace with…
nl_NL: Vervangen door…

en: Transparency
nl_NL: Doorzichtigheid

en: Extract from this color
nl_NL: Extraheren uit deze kleur

en: More options
nl_NL: Meer opties

en: Expand with…
nl_NL: Uitbreiden met…

en: Select a filter…
nl_NL: Kies een filter…

en: Angle (degrees)
nl_NL: Hoek (graden)

en: Angle
nl_NL: Hoek

en: Rotate left
nl_NL: Naar links draaien

en: Rotate right
nl_NL: Naar rechts draaien

en: Flip horizontally
nl_NL: Horizontaal spiegelen

en: Flip vertically
nl_NL: Verticaal spiegelen

note: Context: the title of a menu to chose how the image will be scaled
en: Keep proportions
nl_NL: Afmetingen behouden

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
nl_NL: Altijd

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "[Keep proportions only] when scaling from corners"
en: When scaling from corners
nl_NL: Bij aanpassen vanuit de hoeken

note: Context for translations: "[Keep proportions only] when setting values manually"
en: When setting values manually
nl_NL: Bij handmatig instellen van de waarden

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
nl_NL: Nooit

en: Horizontal deformation
nl_NL: Horizontaal verloop

en: Vertical deformation
nl_NL: Verticaal verloop

note: Context: an error message
en: Can't start operation: wrong tool id (expected {0}, got {1})
nl_NL: De actie kan niet worden uitgevoerd: ongeldige gereedschapsid (verwacht: {0} - verkregen: {1})

en: Line shape
nl_NL: Lijnvorm

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
nl_NL: Rond

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
nl_NL: Vierkant

en: Outline
nl_NL: Contour

en: No dashes
nl_NL: Geen streepjes

en: Simple dashes
nl_NL: Eenvoudige streepjes

en: Long dashes
nl_NL: Lange streepjes

en: Short dashes
nl_NL: Korte streepjes

en: Alternated dashes
nl_NL: Afwisselende streepjes

en: No arrow
nl_NL: Geen pijl

en: Simple arrow
nl_NL: Eenvoudige pijl

en: Double arrow
nl_NL: Dubbele pijl

en: Antialiasing
nl_NL: Anti-kartelvorming

en: Simple brush
nl_NL: Eenvoudige kwast

en: Hairy brush
nl_NL: Harige borstel

en: Calligraphic nib
nl_NL: Kalligrafisch uiteinde

en: Right-handed nib
nl_NL: Rechtshandig uiteinde

en: Vertical nib
nl_NL: Verticaal uiteinde

en: Left-handed nib
nl_NL: Linkshandig uiteinde

note: brush_direction == 'horizontal':
en: Horizontal nib
nl_NL: Horizontaal uiteinde

en: Pencil
nl_NL: Potlood

en: Rectangle
nl_NL: Rechthoek

en: Blur
nl_NL: Vervaging

en: Shuffle pixels
nl_NL: Pixels husselen

en: Shuffle and blur
nl_NL: Husselen en vervagen

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
nl_NL: Mozaïek

en: Solid color
nl_NL: Vlakke kleur

en: Change saturation
nl_NL: Verzadiging aanpassen

note: Context: a filter adding like a light veil on the image
en: Veil
nl_NL: Sluier

en: Add transparency
nl_NL: Doorzichtigheid toevoegen

en: Increase contrast
nl_NL: Contrast verhogen

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
nl_NL: Vervaging

en: Fast blur
nl_NL: Snelle vervaging

en: Slow blur
nl_NL: Langzame vervaging

en: Blur direction
nl_NL: Vervaagrichting

note: Context: about the blur direction
en: No direction
nl_NL: Geen richting

en: Blur horizontally
nl_NL: Horizontaal vervagen

en: Blur vertically
nl_NL: Verticaal vervagen

en: Invert colors
nl_NL: Kleuren omdraaien

en: Straighten the line
nl_NL: Lijn rechttrekken

en: Color gradient
nl_NL: Kleurverloop

en: Locked direction
nl_NL: Vergrendelde richting

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
nl_NL: Gedrag

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It tries to draw a shape around the area to paint, and fill it with the new color. The shape is approximative so it's not the default behavior of the tool.
en: Encircle and fill
nl_NL: Omcirkelen en opvullen

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It erases the color the user clicked, and then replace transparent pixels with the new color.
en: Erase and replace
nl_NL: Wissen en vervangen

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It paints over the entire image, instead of following the shapes already drawn.
en: Entire image
nl_NL: Gehele afbeelding

note: Context: this is one of the possible painting algorithms. It doesn't really paint, instead it erases the color the user clicked. For example to cut out an object from its white background.
en: Remove color
nl_NL: Kleur verwijderen

en: Dots type
nl_NL: Soort stippen

en: Circle
nl_NL: Cirkel

en: Cross
nl_NL: Kruis

en: X-shaped cross
nl_NL: X-vormig kruis

en: Include a number
nl_NL: Inclusief getal

en: Next number
nl_NL: Volgend getal

en: Reset number
nl_NL: Standaardwaarde

en: Decrement number
nl_NL: Getal verlagen

en: Increment number
nl_NL: Getal verhogen

en: Solid outline
nl_NL: Effen contour

en: Dashed outline
nl_NL: Gestreepte rand

en: No outline
nl_NL: Geen randcontour

en: Filling
nl_NL: Opvullen

en: Empty shape
nl_NL: Blanco vorm

en: Horizontal gradient
nl_NL: Horizontaal verloop

en: Vertical gradient
nl_NL: Verticaal verloop

en: Radial gradient
nl_NL: Straalverloop

en: Rounded rectangle
nl_NL: Afgeronde rechthoek

en: Oval
nl_NL: Ovaal

en: Polygon
nl_NL: Polygoon

en: Free shape
nl_NL: Vrije vorm

en: Close shape
nl_NL: Vorm sluiten

en: Insert here
nl_NL: Hier invoegen

en: Font
nl_NL: Lettertype

en: Select a font…
nl_NL: Kies een lettertype…

en: Italic
nl_NL: Cursief

en: Bold
nl_NL: Vetgedrukt

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
nl_NL: Achtergrond

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: No background
nl_NL: Geen achtergrond

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
nl_NL: Kleurschaduw

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thin outline
nl_NL: Dunne randcontour

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Thick outline
nl_NL: Dikke randcontour

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Rectangle background
nl_NL: Rechthoekige achtergrond

en: Curve
nl_NL: Boog

en: Curve options
nl_NL: Boogopties

en: Draw a second segment to complete the curve
nl_NL: Teken een tweede segment om de kromming te voltooien

en: Dashed arrow
nl_NL: Gestreepte pijl

en: Arrow
nl_NL: Pijl

en: Dashed
nl_NL: Gestreept

en: Press <Alt> to toggle the 'outline' option
nl_NL: Druk op <Shift> om de optie ‘contour’ te wijzigen

en: Brush options
nl_NL: Kwastopties

en: Press <Shift> to erase a rectangle area instead
nl_NL: Druk op <Shift> om een rechthoekig gebied te wissen

en: Press <Shift> to erase a path instead
nl_NL: Druk op <Shift> om een spoor te wissen

en: Eraser options
nl_NL: Gumopties

en: Press <Shift> to temporarily highlight on dark background instead
nl_NL: Druk op <Shift> om de markering te tonen op een zwarte achtergrond

en: Press <Shift> to temporarily highlight on light background instead
nl_NL: Druk op <Shift> om de markering te tonen op een lichte achtergrond

en: Highlighter options
nl_NL: Markeeropties

en: Line
nl_NL: Lijn

en: Width: %spx
nl_NL: Breedte: %s px

en: Height: %spx
nl_NL: Hoogte: %s px

en: Length: %spx
nl_NL: Lengte: %s px

en: Line options
nl_NL: Lijnopties

en: Press <Shift> to unlock the line direction
nl_NL: Druk op <Shift> om de lijnrichting te los te maken

en: Press <Shift> to lock the line direction
nl_NL: Druk op <Shift> om de lijnrichting te vast te maken

en: Painting options
nl_NL: Kwastopties

en: Click on an area to replace its color by transparency
nl_NL: Klik een gebied aan om de kleur ervan te vervangen door doorzichtigheid

en: Click on the canvas to entirely paint it
nl_NL: Klik op het canvas om het op te vullen

en: May not work for complex shapes
nl_NL: Let op: dit werkt mogelijk niet bij gebruik van complexe vormen

en: It will not work well if the area's edges are blurry
nl_NL: Let op: dit werkt niet goed als de randen vervaagd zijn

en: Pencil options
nl_NL: Potloodopties

en: Points options
nl_NL: Puntopties

en: Next number: %s
nl_NL: Volgend getal: %s

en: Shape
nl_NL: Vorm

en: Radius: %spx
nl_NL: Straal: %s px

en: Shape options
nl_NL: Vormopties

note: Context: fill a shape with the color of the left click
en: Filled with main color
nl_NL: Opgevuld met hoofdkleur

note: Context: fill a shape with the color of the right click
en: Filled with secondary color
nl_NL: Opgevuld met alternatieve kleur

en: Click on the shape's first point to close it.
nl_NL: Klik op het eerste punt om te sluiten.

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'filling' option
nl_NL: Druk op <Alt>, <Shift> of beide om de optie ‘opvullen’ te wijzigen

en: Text
nl_NL: Tekst

en: Text options
nl_NL: Lettertype-opties

en: Density depends on the stylus pressure
nl_NL: De dichtheid is afhankelijk van de stylusdruk

en: Density depends on the mouse speed
nl_NL: De dichtheid is afhankelijk van de cursorsnelheid

en: Width depends on the stylus pressure
nl_NL: De breedte is afhankelijk van de stylusdruk

en: Width depends on the line orientation
nl_NL: De breedte is afhankelijk van de lijnoriëntatie

en: Width depends on the mouse speed
nl_NL: De breedte is afhankelijk van de cursorsnelheid

en: Drag the selection or right-click on the canvas
nl_NL: Versleep de selectie of rechtsklik op het canvas

en: Select an area or right-click on the canvas
nl_NL: Selecteer een gebied of rechtsklik op het canvas

en: Rectangle selection
nl_NL: Rechthoekselectie

en: Error: invalid values
nl_NL: Fout: ongeldige waarden

note: The options of the "crop" tool are all about how to expand the canvas, hence this label.
en: Expanding options
nl_NL: Vergrootopties

en: The sides you'll crop are hinted by the mouse pointer
nl_NL: De bijgesneden zijden worden door de cursor aangeduid

en: Cropping the selection
nl_NL: Bezig met bijsnijden van selectie

en: Cropping or expanding the canvas
nl_NL: Bezig met bijsnijden of vergroten van canvas

en: Don't forget to confirm the operation!
nl_NL: Vergeet niet om de actie te bevestigen!

en: Press <Alt>, <Shift>, or both, to quickly change the 'expand with' option
nl_NL: Druk op <Alt>, <Shift> of beide om de optie ‘vergroten met’ te wijzigen

en: Active filter
nl_NL: Actief filter

en: Click on the image to preview the selected filter
nl_NL: Klik op de afbeelding voor een voorvertoning van het gekozen filter

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
nl_NL: Reliëf toepassen

en: Rotating options
nl_NL: Draaiopties

en: Rotating the selection
nl_NL: Bezig met draaien van selectie

en: Rotating the canvas
nl_NL: Bezig met draaien van canvas

en: Scaling options
nl_NL: Schaalopties

en: Scaling the selection
nl_NL: Bezig met wijzigen van selectiegrootte

en: Scaling the canvas
nl_NL: Bezig met wijzigen van canvasgrootte

en: Press <Shift> to quickly toggle the 'lock proportions' option
nl_NL: Druk op <Shift> om de optie ‘afmetingen behouden’ te wijzigen

en: Skewing options
nl_NL: Scheeftrekopties

en: The directions of the deformation are hinted by the mouse pointer
nl_NL: De vervormrichtingen worden door de cursor aangeduid

en: Skewing the selection
nl_NL: Bezig met scheeftrekken van selectie

en: Skewing the canvas
nl_NL: Bezig met scheeftrekken van canvas

en: Blur radius
nl_NL: Vervaagstraal

en: Saturation
nl_NL: Verzadiging
