drawing - en to oc translation catalogue (155 entries)

en: Drawing
oc: Dessenh

en: New Window
oc: Novèla fenèstra

en: New Image
oc: Imatge nèlov

en: File
oc: Fichièr

en: Open an image
oc: Dobrir un imatge

en: Save
oc: Salvar

en: Export as…
oc: Exportar...

en: Copy to clipboard
oc: Copiar al quichapapièrs

en: Print
oc: Imprimir

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Edit
oc: Edicion

en: Undo
oc: Desfar

en: Redo
oc: Refar

en: Select all
oc: _Seleccionar tot

en: Cut
oc: Copar

en: Copy
oc: Copiar

en: Delete
oc: Suprimir

en: Paste
oc: Pegar

en: Import
oc: Importar

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: View
oc: Afichatge

en: Preview
oc: Ulhada

en: Zoom Out
oc: Reduire el zoom

en: Zoom In
oc: Agrandir lo zoom

note: Context: this submenu is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Position
oc: Posicion

en: Refresh
oc: Actualizar

en: Fullscreen
oc: Ecran complet

en: Normal
oc: Normala

note: Context: possible ways to apply the color to the canvas
en: Highlight
oc: Suslinhar

note: Context: a possible way to apply the color to the canvas
en: Difference
oc: Diferéncia

en: Erase
oc: Suprimir

en: Tools
oc: Aisinas

en: Options
oc: Opcions

en: Help
oc: Ajuda

en: Shortcuts
oc: Acorchis

en: Report a bug
oc: Raportar un bug

note: Context: open the index of all help pages
en: Index
oc: Indèx

en: What's new
oc: Qué de nòu

en: Open
oc: Dobrir

en: Reload
oc: Tornar cargar

en: 100%
oc: 100 %

en: Width
oc: Largor

en: Height
oc: Nautor

en: Images
oc: Imatges

en: Window
oc: Fenèstra

note: To translators: it's a measure unit, it appears in tooltips over numerical inputs
en: pixels
oc: pixèls

en: inches
oc: poces

en: Deselect
oc: Deseleccionar

en: Crop
oc: Retalhar

en: Scale
oc: Zoom

en: Rotate
oc: Far pivotar

en: Filters
oc: Filtres

en: More actions
oc: Mai d’opcions

en: Invert selection
oc: Inversar la seleccion

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: Image
oc: Imatge

en: Selection
oc: Seleccion

note: Label displayed in the keyboard shortcuts dialog
en: Delete the selection
oc: Suprimís la seleccion

en: History
oc: Istòria

note: Context: this section of the shortcuts window is about moving the view to the left/right/top/bottom
en: Navigation
oc: Navigacion

en: Tabs
oc: Onglets

en: Toggle fullscreen mode
oc: Activar o desactivar lo mòde ecran complet

en: Loading…
oc: Cargament…

en: Exit fullscreen
oc: Quitar lo mòde ecran complet

note: Description of a command line option
en: Open a new window
oc: Dobrir una fenèstra novèla

note: Description of a command line option
en: Open a new tab
oc: Dobrir un onglet novèl

en: Report bugs or ideas
oc: Senhalar las anomalias o idèas

en: Cancel
oc: Anullar

note: Context: Create a new image
en: Create
oc: Crear

en: White
oc: Blanc

en: Black
oc: Negre

note: Context: replace transparent pixels with [nothing]. In practice it means the alpha channel is just removed.
en: Nothing
oc: Pas res

note: Context: title of a section of the preferences (appearance of the tools: big icons?, labels?)
en: Appearance
oc: Aparéncia

note: Context: this is the name of a tool, in the meaning "a rubber eraser"
en: Eraser
oc: Goma

en: Brush
oc: Pincèl

note: Context: this is the name of a tool to draw little circles, crosses, or squares at precise points of the image, for example to draw a vague graph, or to highlight something in an image. A number can be added on the cross/circle/square to help captioning the elements of an image.
en: Points
oc: Punts

note: Context: this is a tool to "magically" select an area depending on its color. For example clicking on a white pixel will select the surrounding area made of white pixels.
en: Color selection
oc: Causida de las colors

note: Context: this is a tool to pick a RGBA color in the image in order to use it to draw with other tools
en: Color Picker
oc: Selector de colors

note: Context: the name of a tool to fill an area of one color with an other
en: Paint
oc: Pintrar

note: Context: title of a section of the preferences
en: Advanced options
oc: Opcions avançadas

en: Background color
oc: Color del rèireplan

note: Context: title of a section of the preferences. It corresponds to the window layout (header-bar? tool-bar? menu-bar?)
en: Layout
oc: Mesa en pagina

en: Compact
oc: Compacte

note: "Legacy" is about the window layout, it means menubar+toolbar, you can translate it like if it was "Traditional"
en: Legacy
oc: Ancianas aplicacions

note: Context: the path of the edited file
en: Path
oc: Emplaçament

en: Colorspace
oc: Espaci de colors

note: Context: an invalid colorspace format
en: Invalid format
oc: Format invalid

note: Context: Untitled(.png) is the default name of a newly saved file
en: Untitled
oc: Sens títol

note: Context: the sentence "There are unsaved modifications to %s."
en: this picture
oc: aqueste imatge

en: Discard
oc: Suprimir

note: To translators: this string should be quite short
en: Apply & save
oc: Aplicar e enregistrar

note: Context: confirm replacing transparent pixels with the selected color
en: Replace
oc: Remplaçar

en: No
oc: Non

en: Yes
oc: Òc

en: Loading %s
oc: Cargament de %s

en: New Tab
oc: Onglet novèl

en: Discard changes
oc: Abandonar las modificacions

en: Grey
oc: Gris

en: Orange
oc: Irange

en: Brown
oc: Marron

en: Red
oc: Roge

en: Green
oc: Verd

en: Blue
oc: Blau

en: Yellow
oc: Jaune

en: Purple
oc: Violet

en: Cyan
oc: Cian

en: PNG images
oc: Imatges PNG

en: JPEG images
oc: Imatges JPEG

en: BMP images
oc: imatges BMP

en: %s isn't an image.
oc: %s es pas un imatge

en: Continue
oc: Contunhar

note: To translators: it's the angle measure unit, it appears in a tooltip over a numerical input
en: degrees
oc: grases

en: Palette
oc: Paleta

en: Transparency
oc: Transparéncia

en: More options
oc: Mai d'opcions

en: Rotate left
oc: Rotacion esquèrra

en: Rotate right
oc: Rotacion dreita

en: Flip horizontally
oc: Revirament orizontal

en: Flip vertically
oc: Reflectar verticalament

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Always [keep proportions]"
en: Always
oc: Totjorn

note: Context: an item in a menu whose title is "Keep proportions" Context for translations: "Never [keep proportions]"
en: Never
oc: Pas jamai

note: Context: this is the name of a line shape
en: Round
oc: Arredondir

note: Context: this is the name of a line shape
en: Square
oc: Carrat

en: Outline
oc: Contorn

en: Long dashes
oc: Jonhents longs

en: Short dashes
oc: Jonhents corts

en: Antialiasing
oc: Anticrenelatge

en: Airbrush
oc: Aerograf

en: Pencil
oc: Gredon

en: Rectangle
oc: Rectangular

en: Blur
oc: Fosc

note: Context: a filter to censor the image with some little tiles
en: Mosaic
oc: Mosaïca

en: Solid color
oc: Color unida

note: Context: the title of the menu with various types of blurring filters and their options.
en: Blurring
oc: Fosc en cors

en: Invert colors
oc: Inversion de color

note: Context: title for the list of the possible painting algorithms.
en: Behavior
oc: Compòrtament

en: Circle
oc: Cercle

en: Cross
oc: Crotz

en: Horizontal gradient
oc: Degradat orizontal

en: Vertical gradient
oc: Degradat vertical

en: Rounded rectangle
oc: Rectangle arredondit

en: Polygon
oc: Poligòn

en: Italic
oc: Italica

en: Bold
oc: En gras

note: Context: the types of background behind the inserted text
en: Background
oc: Fons de l’imatge

note: Context: a type of background behind the inserted text
en: Shadow
oc: Ombra

en: Curve
oc: Corba

en: Arrow
oc: Sageta

en: Dashed
oc: jonhent

en: Line
oc: Linha

en: Shape
oc: Forma

en: Text
oc: Tèxte

note: Context: a filter. See "image embossing" on wikipedia
en: Emboss
oc: Embossar

en: Blur radius
oc: Rai del fosc

en: Saturation
oc: Saturacion
